Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

10.05.2017
środa

Cztery proste pytania do PiS

10 maja 2017, środa,

Platforma na zaczepkę propagandystów pisowskich może łatwo odpowiedzieć. Ma trzy opcje: nie spieszyć się z odpowiedzią i wyjaśnić swoim działaczom, członkom i sympatykom, że PiS chce wymusić na Platformie odpowiedzi, bo zakłada, że to ją wytrąci z uderzenia. Platforma nie musi być reaktywna, powinna być wiarygodna. Czasem co nagle, to po diable.

Druga opcja: odpowiedzieć natychmiast i bez owijania w bawełnę, nawet jeśli to się nie spodoba wyborcom. Tak, jesteśmy za podwyższeniem wieku emerytalnego, za korektą 500 plus, za unijną solidarnością w sprawie uchodźców, za odpolitycznieniem IPN i CBA. Jesteśmy za tym wszystkim, bo to służy interesom gospodarczym i politycznym państwa polskiego, które jest dobrem wspólnym, a nie folwarkiem partii rządzącej. Prawdziwe przywództwo polityczne polega na tym, że lider nie lęka się iść pod prąd w słusznej sprawie. To na dłuższą metę zawsze go wzmacnia.

PiS myśli, że zastawił na PO sprytną pułapkę, a w rzeczywistości sprowokował debatę, która pokaże nonsensy polityki posła Kaczyńskiego.

I tu trzecia opcja: skoro tacy jesteście sprytni, to odpowiedzcie w rewanżu na cztery proste pytania:

1. Jak zaawansowane w PiS są zmiany zaostrzające prawo antyaborcyjne: czy będzie zakaz całkowity?

2. Kiedy zajmiecie się podpisanym przez milion obywateli wnioskiem o referendum w sprawie tak zwanej deformy edukacji?

3. Jakie planujecie limity roczne wydawania pozwoleń na pracę w Polsce obywatelom ukraińskim?

4. Kiedy premier Szydło opublikuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 42

Dodaj komentarz »
 1. PO ma program, a w nim: wiek emerytalny 67, przyjmowanie uchodźców i żadnego 500+.
  Cała tajemnica polega na tym, że program PO jest taki, że lepiej go ludziom nie pokazywać. Dlatego też PO woli urządzać cyrki i mówić o debatach dotyczących debaty, dokładnie z tego samego powodu nie odpowiada na proste pytania, które zadało PiS

 2. Tak wygląda „konsekwencja” PO! Schetyna: Jestem za podwyższaniem płacy minimalnej; Rzońca: Płaca minimalna zabija miejsca pracy. Kopacz chciała przyjmować uchodzćów z otwartymi ramionami, Schetyna wycofuje się rakiem

 3. Pan redaktor to jak małe dziecko… czy pan redaktor nie zauważył, w jaki sposób pisrydzyki zadają pytania?

  W swoich łżemediach i w przemówieniach swoich politykomatołków?
  W homiliach swoich księży?

  Każde ich pytanie musi być insynuacją, oszczerstwem i potwarzą i musi dotyczyć sfer dla nich najbardziej czułych, czyli pieniędzy i seksu. Pytania muszą uzywać bezosobowych stwierdzeń i wyssanych z palca plotek.
  Myślałem, że uczulacie na te praktyki swoich studentów na kursach dziennikarstwa….

  5. Dlaczego rząd pisowskiej premier Beaty Szydło ukrywa przed Polakami rzeczywistą wysokość transferów pieniężnych, które w najprawdopodobniej nielegalny sposób Kościół katolicki bez kontroli polskiego podatnika, a zatem w ukryciu przed opinią publiczną wyprowadza z Ojczyzny?

  6. Kiedy rząd pisowskiej premier Beaty Szydło zacznie bronić polskie małe dzieci i polską młodzież przed zbrodniczą, pedofilską i byc moze zwiazaną z handlem ludźmi agresją zagranicznych księży, w tym Niemców, o których coraz częstszych przyjazdach do Polski w nigdy nie wyjaśnionym przez pisowski rząd Beaty Szydło celu pojawia się coraz wiecej bardzo niepokojących doniesień?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jest jeszcze opcja czwarta: opozycja nie przeprosi rządu za to, że jest opozycją (byliby niepoważni, gdyby to zrobili). A wtedy nie będzie ani rozmów, ani zadawania pytań, ani odpowiadania na pytania.

  PiS dobrze wiedział, że opozycja nie przeprosi. Zadał pytania, ale broń Boże nie chce żadnych odpowiedzi.

 6. Panie Redaktorze przypomnieć wszystkie brednie Kaczego Firera jakie wygadywał – ,,prezydent i premier z tej samej partii to zagrożenie dla demokracji”, o nadrzędności ,,woli Suwerena” etc.
  Z Pana propozycji – pkt. 3 najsensowniejszy ale ma jedno grube ale…Aborcja czy to nie oblat Królikowski cichutko robił dokładnie to samo co obecnie robi PiS czyli drogą pozaustawową stara się całkowicie zabronić aborcji?
  Konwencja antyprzemocowa? latami PO ,,nie umiała” tego załatwić.
  Kwestia imigrancka – dopóki nastroje społeczne się nie zmienią, tak długo bedzie to kamień u szyi.
  ,,500+” radziłbym nie ruszać – jest to pierwsza zdobycz socjalna Polaków po 1989r i byłby to przysłowiowy strzał w kolano.
  Raczej bym uderzył w stronę KRUSu – wieś znajduje się we władzy kleru i popiera PiS więc PO nie ma tam czego szukać oraz poczynić oszczędności kosztem tegoż kleru – kilka miliardów złotych rocznie, kompletnie bez sensu marnowane na ,,jałową instytucję” wspierającą antydemokratyczne siły. Podejrzewam, że ogólnie na nich wydajemy wiecej niż na badania naukowe. Z tego co pamiętam to wydatki na kler są porozbijane na tyle instytucji po to by ,,lewica nie wiedziała co czyni prawica’. Przez te 28 lat kler obrósł w majątek tak jak biskupi w tłuszcz więc z tego co mają w zupełności powinni się utrzymać. No można dorzucić jeszcze DOBROWOLNY 1procent podatku, który państwo łaskawie pomoże zebrać…
  Co do programu:
  likwidacja CBA – wystarczy pion PG policji państwowej, bo jakichś oszołamiających sukcesów ta (CBA) kosztowna instytucja nie odniosła
  likwidacja w obecnym kształcie IPN, szczególnie pionu śledczego – trwonią miliony na ściganie starców stojących nad grobem albo ,,zamach w Gibraltarze”
  Ważną, rzeczą jest powtarzanie do znudzenia, że PiS łamie Konstytucję i zapowiedź osądzenia ludzi z to robiących ale najważniejsze jest podawanie KTÓRE KONKRETNIE PARAGRAFY KONSTYTUCJI PiS łamie, co by kazdy człowiek nie popierający PiS wiedział, by nie znalazł się on w sytuacji jednej z posłanek Nowoczesnej czy celebrytyki nie popierającej PiSu i został zastrzelony pytaniem ,,KTÓRE KONKRETNIE PARAGRAFY PiS ŁAMIE”. Nie każdy z nas jest konstytucjonalistą, nie każdy prawnikiem więc przekaz powinien być JASNY i WYRAŹNY. ,,PiS łamie paragraf o… bo …”
  PO powinna porzucić udawanie ,,lepszego PiSu” i POZYSKAĆ nowych wyborców a do tej pory (od 2007r) zachowywała się tak jakby przepływy wyborców były możliwe tylko z tej strony. Rzecz w tym, że ,,tam” PO nie ma czego szukać, należy uznać, że 30% obywateli naszego kraju jest wrogami systemu politycznego i nie marnować sił na ich ,,edukowanie”. Po zdobyciu władzy należy przystąpić do depisyzacji, ukarać popleczników antydemokratycznego puczu. Przestudiować doświadczenia aliantów po upadku III Rzeszy?

 7. Ja bym dodał piąte pytanie: kiedy zostanie zdymisjonowany min. Macierewicz?

 8. Zadawanie pytań PiS ma ograniczony sens, bo zawsze mówią to samo. „Przez osiem lat …”. Zgadzam się natomiast, że PO musi mieć konkretny program i nie bać się jego przedstawiania i obrony. Wyścig na populizmy prowadzi donikąd. Na przykład w sprawie 500+ niech powiedzą, że rodzice będą mogli odliczyć 500 zł miesięcznie na każde dziecko ale od podatku. W sprawie mediów publicznych niech powiedzą, unieważnimy zmiany ustawowe, zaproponujemy rozwiązania zabezpieczające przez wpływem polityków, etc.. Niestety nic takiego nie ma miejsca…

 9. Przecież już oznajmili, że nie zamierzają podwyższać wieku emerytalnego. Chcą za to rozszerzyć „Rozdawnictwo+”, co już do reszty może zrujnować gospodarkę. W kwestii uchodźców wyraźnie zakomunikowali, że nie chcą ich przyjmować. Ale Pan nadal będzie twierdził, że PO stanowi jakąkolwiek sensowną alternatywę dla PiS… Prawda natomiast jest taka, iż nie jest taką alternatywą, a ponadto nie ma konkretnego programu. Zamiast tego serwuje kolejne skrajnie koniunkturalne ruchy.

 10. Natomiast pytania do PiS proponuje Pan akurat całkiem sensowne. Szczególnie to pierwsze, które może do reszty obnażyć ich hipokryzję. Problem w tym, że pytań 2 i 4 PO zasadniczo, ze względu na czystą, ludzką przyzwoitość, po prostu nie może postawić – sami odrzucali wnioski referendalne podpisane przez znacznie więcej osób, oraz im także zdarzało się nie stosować do wyroków TK…

 11. Zastanawia mnie fascynacja redaktora tą bezproduktywną licytacją pomiędzy Pisem a PO, gdzie ta ostatnia ochoczo podchwyciła populistyczne hasła swoich odwiecznych rywali potwierdzając tylko swoją kompletną bezideowość. Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę, może też zbyt wiele wymagam, ale ja tutaj nie widzę głębokiej debaty o przyszłym kształcie Polski, tego miejsca, w którym najprawdopodobniej będą żyły moje dzieci. Pana zdaje się zadowoliłoby odsunięcie Pisu od władzy (mnie również) tylko co dalej? Sam ten marsz wolności, który również redaktor chwalił, miał właśnie w większości hasła tylko reaktywne, czyli odwrócenie tego zła, które wyrządził Pis, plus ukaranie winnych ( To ostatnie to zwykłe zaklęcia – sam pan wie jakie wymogi trzeba spełnić aby ktokolwiek stanął przed Trybunałem Stanu w Polsce). Nie ma moje zgody na taką politykę – to po prostu urąga ludzkiej inteligencji. Proszę pana to PO jest w strasznym klinczu, nie Pis, bo ci mogą mówić co im ślina na język, dali 500+ i PO zdaje sobie sprawę co by było, gdyby próbowali to odkręcić lub podwyższyć wiek emerytalny, stąd mamy festiwal populistycznych obietnic. A ostatnie sondaże? No cóż, Pisowi wszystko uchodzi na sucho – w dalszym ciągu prowadzą, nawet mają więcej niż mieli – wyborca w Polsce zdaje się kpić z łamania prawa jakiego mglistego Trybunału Konstytucyjnego, czegoś co go bezpośrednio nie dotyczy itd. Gdybym wierzył w rozsądek moich rodaków może i bym podchwycił pana zalążki entuzjazmu, niestety, nie wierzę w pozytywny obrót sprawy w najbliższych miesiącach.

 12. Niespecjalnie interesuja mnie pytania PiS zadawane PO czy pytania PO do PiS. Czekam na program PO. I chyba nie jestem w tym odosobniony. Na dzis wiem tylko to, ze 1.chca odsunac PiS od wladzy i 2. ze wszystkie antykonstytucyjne ustawy PiS zostana uniewaznione. Czekam na program, ktory poza wszystkimi innymi waznymi sprawami, pokaze jasno GRANICE kosciolowi katolickiemu. O perwersjach tego kosciola napisal juz jasno @zza kaluzy. Jesli w programie PO nie bedzie mowy o tym, by kk wreszcie sprowadzic „na ziemie”, i (tam gdzie bedzie to uzasadnione) by prokuratura zajela sie „biskupstwem”, to mojego glosu PO nie dostanie.

 13. Czy Pan redaktor naprawdę nie widzi hipokryzji PO? Ta partia jest do cna zepsuta. Jednego dnia deklarują jedno by następnego zaprzeczyć temu. Ludzie bez zasad, a o honorze nie wspomnę. Ale dzisiejsze czasy nie są dla ludzi honoru tylko dla takich schetynowcow, którzy dla władzy zrobią wszystko. Media, dziennikarze powinni tepic takie zachowanie a nie suflowac rozwiązania.

 14. P*S za to ma dobry program-
  -Obniżenie wieku emerytalnego, ale na wszelki wypadek nie mówi skąd weźmie pieniądze na emerytury dla 60-latków
  -500+ – sam Minister Rozboju Gospodarczego przyznał, że program jest na kredyt i dopiero trzeba poszukać nań kasy
  – W efekcie działań Prawej i Sprawiedliwej władzy rolnicy mogą nie dostać dopłat i UE nałoży nam karę finansową za zaniedbania we wdrażaniu nowego systemu wyliczania dopłat rolnych. System nadal nie działa.
  – Śmigłowców dla wojska nie będzie, za to Polska zapłaci Airbusowi wielomilionowe odszkodowanie za zerwanie kontraktu.
  itd…….

 15. Gospodarz jest w błędzie. Schetyna wybiera drogę 4: kluczy, kręci i ściemnia. I w ten oto sposób mnie także do siebie zniechęca, bo wiem, że wiek emerytalny podwyższyć trzeba, 500+ co najmniej skorygować, a uchodźców też przyjmować należy.
  PO nie tylko nie dołoży sobie wyborców, ale ujmie nawet tych, którzy – z ogromną niechęcią, ale jednak – widzieli w nich jedyną siłę zdolna odsunąć PiS.
  #rafalmusisz

 16. Odpowiadamy tak, aby suweren miał nad czym myśleć :
  1. Nie jesteśmy za podwyższeniem wieku emerytalnego, ale z uwagi na
  stan budżetu i rynku pracy będziemy musieli go przywrócić.
  2. 500 + to wspaniały program, będziemy dawać na każde dziecko dopóty, dopóki nie dojdziemy do konstytucyjnej granicy zadłużania Polski. Potem zdecydujemy, co i komu trzeba będzie zabierać.
  3. Jesteśmy dobrymi chrześcijanami, więc przyjmiemy liczbę uchodżców zadeklarowaną kiedyś przez premier Kopacz, sprawdzonych w krajach pochodzenia. Bóg nam to kiedyś wynagrodzi.
  Nad likwidacją IPN i CBA ta ja bym się jeszcze zastanowiła ; może warto
  je po prostu zreformować, odpolitycznić, wiele zależy od ludzi tam zatrudnionych.

 17. Schetyna już odpowiedział, inaczej niż chciał red. Szostkiewicz, i wezwał PiS do debaty.

  A 4 pytania Szostkiewicza są dla PiSu proste i nic nie wnoszą: 1. Nie. 2. Nie wiadomo, kiedy podpisy zostaną policzone. Marszałek sejmu jest suwerenny jak królik w kapuście. 3. Nic nie planujemy, działamy spontanicznie. 4. To nie jest wyrok. Tak by odpowiedział PiS.

 18. Pisze Pan na Berdyczów.Jeśli nie można dać załganej odpowiedzi to nie ma żadnej.
  Nie wiadomo jakie jest stanowisko PO w kwestiach ekonomicznych;Rzońca jedno,Schetyna drugie.Trzeba mieć krótką pamięć i dużo naiwności by uwierzyć jeszcze raz.Najgorsze,że nie widać niczego sensownego na horyzoncie.

 19. Panie Redaktorze !
  Tylko ok 25% Polaków nie boi się uchodźców.A strach wiadomo jakim jest doradcą.
  Żeby uzbierać większość do rządzenia, w sytuacji kiedy decyduje strach przed
  utratą 500+,przed uchodźcami,przed dłuższą pracą, to trzeba być politycznym
  ekwilibrystą. Dlatego czarno to widzę.

  Jestem za przyjmowaniem uchodźców,za maksymalną prywatyzacją SSP,za całkowitą likwidacją IPN,za likwidacją 500+,za likwidacją CBA,za prywatyzacją TVP,za
  wyprowadzeniem religii ze szkół .
  Czy to jest realne? Oczywiście ,że nie.

  Wczoraj pokazały się w internecie zdjęcia Macierewicza na spotkaniu z ministrem
  obrony Francji.Na rozmowę z francuskim ministrem, ten świr zabrał niejakiego
  Berczyńskiego-obywatela USA,zwykłego dziada nie mającego żadnej funkcji w polskiej administracji.
  To wiemy.A ile spraw nie wyszło na światło dzienne?!

  Oczekiwania wymienione wyżej zawieszam na kołku, bo dotarło do mnie,
  że stawką o jaką gramy jest być albo nie być moich dzieci.

 20. @walkiri
  a kiedy to PO tak odpowiedziała?

 21. do red.Szostkiewicza
  PO tak nie mówi, ale powinna. Schetyna kręci, to widać, słychać i czuć.
  Podstawowy elektorat PO to jednak nie jest ciemny lud. Takie kunktatorstwo nie wyjdzie PO na zdrowie : wielu byłych wyborców
  PO liczy, że Petru się jeszcze ogarnie, bo jak nie, to naprawdę nie będzie na kogo głosować.

 22. Obserwując scenę polityczną od dłuższego czasu mam niejasne i trochę jakby matrixowe przeczucie, że nad naszymi głowami został zawarty POPiSowy sojusz ‚raz my – raz wy’. Tylko, ze PiS się z tego wyłamał i poszedł na całość chcąc wziąć wszystko i bezterminowo. Wszelkie dyskusje o programach odbieram jako mydlenie oczu – bo fakty – od sposobu konstruowania list wyborczych, samej ordynacji wyborczej, algorytmu przeliczania mandatów, czy wreszcie traktowania kraju jako powyborczego łupu utwierdza mnie w przekonaniu, że wszyscy jesteśmy zakładnikami najsilniejszych partii i partyjnych kacyków klęczących w dodatku przed biskupami. I dlatego choć z utęsknieniem czekam na program wyborczy PO, to raczej nie spodziewam się niczego sensownego. Rachunek sumienia i sensowna i konstruktywna analiza błędów, które wyniosły kaczystów do władzy – milczenie owiec, a może raczej baranów. A już na pewno spodziewam się jakichkolwiek propozycji wzięcia kleru w twarde karby i pokazania im ich miejsca. Bezwzględnie świeckie państwo przede wszystkim, od tego trzeba zacząć. To oddech wolności, który będzie takim ładunkiem pozytywnej energii i optymizmu, że reszta pójdzie już za ciosem: moim skromnym zdaniem wszelkie inne wolności są bezpośrednią pochodną wolności światopoglądowej.

 23. „odpowiedzieć natychmiast i bez owijania w bawełnę, nawet jeśli to się nie spodoba wyborcom.”

  Program PO nie musi sie podobac wyborcom.
  Wyborcy nie musza glosowac na PO.
  W wolnym i demokratycznym kraju nikt nic nie musi.

 24. 500+ powstalo na potrzeby kampanni wyborczej Dudy. Wymyslila go niejaka Szydlo. Pani, ktora ma tyle samo pojecia o finansach panstwa, co ja o mechanice kwantowej. W Czechach i na Slowacji ten dodatek wynosi odpowiednio rownowartosc 300 i 250zl. A nie sa to kraje biedniejsze niz Polska. W Niemczech 250 euro. Czyli „tylko” 2 razy wiecej niz w Polsce. Aile kasy maja Niemcy i ile Polska? Tego juz nie mozna cofnac. Natomiast PO moze(a nic o tym nie mowi) wprowadzic kontrole Opieki Spolecznej nad tysiacami rodzin alkoholicznych/dysfunkcjonalnych, w ktorych dziecko nie ma ani zlotowki z tego, bo pieniadze sa po prost przepijane. Dzis tej kontroli nie ma, lub jest blokowana przez kosciol. „Lapy panstwa przecz od swietej rodziny katolickiej”. To jego motto! To tez powinien byc temat dla PO. Chce wierzyc, ze nie okaza sie tchorzami. Zobaczymy.

 25. PIS ma od wyborow najwyzej 40% poparcia. A jednak rzadzi! Przegladajac tutejsze wpisy, wiem, czemu tak jest. Bo nie ma opozycji, sa tylko opozycjonisci (czyli nieskladna kupa). Redaktor Celinski na swoim blogu wskazuje na to juz od miesiecy (i pewno tak zostanie na dlugo).

  Kaczynski nie ma problemow, bo „ciemny lud” wie, ze tylko on ma racje. A wsrod opozycjonistow kazdy ma swoja racje i nie podporzadkuje sie ani na krok 🙁

 26. Propagandziści antypisowcy sformułowanymi przez Redaktora powyżej pytaniami, nie dadzą odporu Pisowi.
  W mojej opinii, Pisowi nie zależy na awanturze aborcyjnej (innym jak najbardziej!).
  Odpowiedź na pytanie 3 i 4 z pewnością nie spędza snu z powiek rodakom.
  Ciekawe tylko pytanie 2. Szkoda, że tak późno zebrano podpisy. A pamięta pan Redaktor co z podobnymi akcjami robił poprzedni rząd?

 27. Uczciwa względem społeczeństwa i konstruktywna odpowiedź na te 4 pytania powinna być mniej więcej następująca:
  Zreformujemy system świadczeń społecznych poprzez jego uszczelnienie, likwidację umów śmieciowych i walkę z dumpingiem socjalnym (przez który mamy fatalną opinię u naszych zachodnio-europejskich sąsiadów), pójdziemy w stronę cywilizowanych rozwiązań europejskich (niemieckich, szwedzkich, francuskich) opartych na założeniu, że dobrze zarabiający, zabezpieczony społecznie pracownik jest dobrem, a nie obciążeniem społecznym. Taki pracownik jest zarazem konsumentem, który pobudza gospodarkę dzięki wydawaniu zarobionych pieniędzy. Jest znacznie bardziej efektywny ekonomicznie, niż przepracowany, zestresowany, żyjący w ubóstwie i eksploatowany przez pracodawcę wyrobnik. Pracownik, którego się dobrze opłaca i w którego społeczeństwo inwestuje, nie potrzebuje 500+, bo zarabia tyle, że stać go na utrzymanie dzieci (a tylko ten niewielki procent, którego mimo wszystko nie stać, może liczyć na pomoc państwa, tak jest chociażby w Niemczech). Taki pracownik rzadziej choruje, niż osłabiony z przemęczenia i niedożywienia polski wyrobnik, więc nie obciąża systemu opieki zdrowotnej. Pracownik, o którego państwo i społeczeństwo się troszczy, dłużej zachowuje witalność i chętniej będzie pracował do późnego wieku, nie przechodząc szybko na emeryturę. Nie trzeba więc będzie go więc zmuszać do takiej długiej pracy poprzez obligatoryjne podnoszenie wieku emerytalnego.
  Jeśli chodzi o uchodźców, opracujemy spójny i racjonalny program przyjęcia określonej liczby uchodźców a następnie ich adaptacji w polskich warunkach, dostosowany do społecznych i ekonomicznych możliwości polskiego społeczeństwa. Uczciwie przedstawimy ten program naszym zachodnim partnerom wraz ze szczegółowym uzasadnieniem. IPN i CBA nie zostaną zlikwidowane, tylko odpowiednio zreformowane.
  Taka byłaby odpowiedź spójna z myśleniem i filozofią społeczną Zachodniej Europy, do której podobno aspirujemy. Uważam że partia, która wiarygodnie przedstawi taki cywilizowany i spójny program, odpowiednio dostosowany do polskich warunków, bez problemu pokona PiS podczas wyborów.

 28. @olsztyński
  Teraz tematem jest to, co robi obecny rząd.

 29. Szymonowicz
  10 maja o godz. 17:15

  ”wprowadzic kontrole Opieki Spolecznej nad tysiacami rodzin alkoholicznych/dysfunkcjonalnych”

  Taka kontrola jest.Służby socjalne rozbudowane są do absurdalnych rozmiarów.
  Rodziny dysfunkcyjne mają przydzielonego asystenta,który uczy ich
  sprzątać,gospodarować pieniędzmi,opiekować się dziećmi.

 30. Pytanie nie na temat; gdzie można znaleźć nagranie polskiego tłumaczenia papieskiego spotkania z 6 maja 2017 podczas którego papież mówił o obrażaniu się?
  **http://www.deon.pl/religia/serwis-papieski/aktualnosci-papieskie/art,5699,papiez-przyzwyczajamy-sie-do-obrazania-siebie-nawzajem.html

  Szukałem na portalu TV Trwam, Radia coMaryja i generalnie za pośrednictwem google na stronach rónych polskich telewizji i stacji radiowych – bez powodzenia. Tekst jest do znalezienia, ale nagranie?

  Nb. Ani tekstu ani nagrania w mediach Rydzyka nie znalazłem.

 31. Rogger77
  10 maja o godz. 21:15
  Prawie ze wszystkim tezami sie zgadzam.
  Oprócz pracowniczej.
  Spoleczeństwa zachodnie swoją klasę pracownicza budowały setki lat, również swój dobrobyt, w tym czasie u nas królował niepśmienny chłop pańszczyźniany.
  Porównaj sobie klasę pracowniczą Górnego Śląska , czy Wielkopolski , i Polski sprzed I Wojny.
  U nas nadal, tak jak po 1945 roku panuje przekonanie, czy sie stoi , czy sie leży, dwa tysiące sie należy. Prosze założyć firmę i zatrudnić ludzi, a przekonasz się.
  Moim zdaniem potrzebna jest zmiana edukacji, wychowanie zupełnie nowego pokolenia, oraz odsunięcie Kosciola katolickiego od wpływów na rządzących. Może wtedy jakieś zmiany byly by mozliwe.
  W przeciwnym razie , każdy PiS który zaoferuje kolejne „pińcet” wygra każde wybory.

 32. @AOlsztynski:
  > W mojej opinii, Pisowi nie zależy na awanturze aborcyjnej (innym jak najbardziej!).
  To prawda. PiSowi zależy tylko na władzy. Aborcja, gospodarka, dobro Polski i Polaków, UE itp. są im obojętne.
  Oprócz tego jest jednak kwestia wyboru środowisk, na których można się oprzeć sięgając po ową władzę. I PiS wybrał środowiska katolickie, robiąc sobie kampanię także w mediach katolicki, także dając nadzieję na zaostrzenie przepisów.
  I tu tkwi problem, bo podnoszenie sprawy aborcji wymusza decyzję — albo się jest ze środowiskami konserwatywno-katolickimi (które mają mniejszość, ale które poparły PiS,
  a teraz domagają się odpowiednich działań), albo przeciwko (z większością, ale w znacznej mierze opozycyjną wobec rządu).

  > Odpowiedź na pytanie 3 i 4 z pewnością nie spędza snu z powiek rodakom.
  Jeśli chodzi o 4, to ulegasz propagandzie PiSu — awantura o TK była sporą wpadką PiSu, która wyraźnie zmniejszyła poparcie dla tej partii.
  Jeśli chodzi o pytanie 3, to trudno mi powiedzieć — w moim bąbelku go nie widzę, ale gdy wychylam nosa jakieś antyukraińskie pomruki słyszę. Widziałem już przedruk listu „zaniepokojonego Rodaka”, którzy protestował przeciwko nadmiarowi Ukraińców mogących „powtórzyć Wołyń”. Może takich jest więcej.

  > Ciekawe tylko pytanie 2. Szkoda, że tak późno zebrano podpisy.
  A kiedy miano zebrać? Zresztą zatrzymać reformę można w każdej chwili — tu nie są potrzebne inwestycje, czy długotrwałe planowanie.

  > A pamięta pan Redaktor co z podobnymi akcjami robił poprzedni rząd?
  Myślałem, że zwolennicy PIS już z tej dziecinady wyrośli. Zło jest złem, a łamanie obietnic łamaniem obietnic, niezależnie od tego, czy ktoś inny postąpił podobnie. Walusia nie usprawiedliwia to, że zamordowano Marata; zabójcę Kennedy’ego że kiedyś zabito Narutowicza itp., itd.

 33. @Rogger77
  10 maja o godz. 21:15
  Piękny tekst – życzyłbym sobie by kiedykolwiek się ziścił. Ja jednak w to nie wierzę. Czterystu lat gospodarki i MENTALNOŚCI pańszczyźnianej> Wybór pana Rzońcy na głównego ekonomistę PO jasno świadczy, że Twoje/moje idee(?) nie będą brane przez PO pod uwagę. Ludzie mają pracować maksymalnie dużo, za maksymalnie mało, najlepiej na umowach śmieciowych co by dobrodziejów zbytecznie nie obciążać takimi niegdyś socjalistycznymi, wg. współczesnej nomenklatury lewackimi wymysłami jak chorobowe i urlopy. Służba zdrowia ma być przekształcona w usługi medyczne i sprywatyzowana, dzięki czemu będzie maksymalnie droga – raki i SMy niech państwo leczy.
  A jeżeli masz przeciwny pogląd to zaraz usłyszysz ,,jedź sobie na Kubę albo do Korei Północnej i zobacz czym się kończy socjalizm”. To poziom naszej debaty – jeżeli widzisz szansę na realizację Twoich/moich (bo się w 100% pod Twoim podpisuję) to gratuluję optymizmu. Ponad dwa miliony Polaków w wieku produkcyjnym uznało jednak, że nie będą czekać na ich ziszczenie ale wyemigrowało tam gdzie one już są.

 34. @andrzej52
  11 maja o godz. 5:49
  ,,Prosze założyć firmę i zatrudnić ludzi, a przekonasz się” – typowy argument. Problem w tym, że tych co ,,założyli firmę” – NIGDY NIE STAĆ by godziwie zapłacić. Bo trzeba najpierw dom wybudować, potem wymienić auta najlepiej na jakieś tak po 100tyś, potem dzieci zabezpieczyć, potem dzieciom kupić auta, potem dom wymienić.
  Mój szef w Irlandii domu za milion euro ,,stać” było jako UKORONOWANIE trzydziestu lat ciężkiej pracy. Jak pytałem się starych pracowników – czy kiedykolwiek zdarzyło się im, że nie dostali wypłaty na czas – powiedzieli, że nigdy (choć potem po głębokim namyśle przypomnieli sobie, że RAZ się tak zdarzyło – był to dzień ,,być albo nie być” firmy). Dla zanim skończyłem 40lat to było normą, że dobrodziej ,,nie miał” ,,zapomniał” ,,wyszedł’.

 35. aPranoja zatacza szerokie kręgi.W normalnym a nie wariatów kraju ,opozycja patrzy na łapki rządzących i ocenia.Pytanie opozycji o to ,jaki ma program ,realizowany za 3 lata,szyderstwo ,debilizm i nadzieja, że głuoi lud to kupi..A ponure jest to ,ze opozycja daje się na to nabrać.Odpowiedz mogla być jedna.Za trzy lata ,może być 3 wojna ,spokoj w Afryce i emigrantOw brak ,dziura Morawieckiego ,którą wszyscy będą swą biedaązasypywać.itp itd.I jedno pytanie.Jeżeli naczelnik chce ogłosić w tym roku wybory ,to niech to ogłosi i wtedy będziemy odpowiadać na pytania.Ale mleko się rozlało ,i kiśnie za sprawa niekumatego Grzesia.

 36. Oto moje cztery pytania zasadnicze do rządzących:

  (1) Kiedy zaczną poważnie traktować opozycję i liczyć się z jej zdaniem?

  (2) Kiedy przestaną łamać Konstytucję i inne przepisy prawne regulujące zasady sprawowania władzy?

  (3) Kiedy przestaną zawłaszczać instytucje publiczne, które należą do całego narodu, a nie tylko do jednej partii?

  (4) Kiedy odczepią się od niezawisłego wymiaru sprawiedliwości?

  Dziękuję za odpowiedź, której nie spodziewam się.

 37. @antonio 10.5,17.15

  Mowimy o dwoch roznych, choc dopelniajacych, sie sprawach. Ja mowie o kontroli polaczonej z konsekwencjami. Nie moze byc tak by alkoholik systematycznie przepijajacy pieniadze, nadal je w gotowce otrzymywal. Czesc(przynajmniej) musi byc przkazywana w formie najbardziej potrzebnych dziecku rzeczy. Tam gdzie dziecko jest maltretowane, alkoholikowi/alkoholikom dziecko powinno zostac odebrane. Ale wlasnie wtedy gdy robi sie „goraca”, alkoholik leci ze skarga na plebanie…Polska jako jedyny kraj w UE nie podpisala Konwencji Przeciw Przemocy. Byl gigantyczny opor kosciola, ktory widzi w niej zamach lewakow i gendrystow na owa „swieta rodzine”. Rodzina patologiczna to tragedia i cierpienie!! i nic swietego. Dlatego oczekuje od PO jasnego stanowiska. Kto rzadzi? Kosciol czy demokratycznie wybrane instytucje panstwa? Po ostatnich wypowiedziach Schetyny o uchodzcach widze ciemno.

 38. Zadaniem opozycji nie jest odpowiadanie na pytania rządzących.
  Opozycja powinna komentować działania rządzących i przedstawiać do tych działań konstruktywna alternatywę .
  Co to przesłuchanie ?

 39. Nie na temat !
  Wreszcie wzrasta i wydaje owoce nowa wspólnota populistów.
  Trump zachwycony po spotkaniu z Ławrowem, całą Rosją.
  Trump jeszcze nigdy w życiu nie spotkał równie inteligentnego człowieka, jak Ławrowow
  i kogo to dziwi , przy takim durniu jak obecny prezydent ?

 40. Slawczan
  11 maja o godz. 10:
  Wygląda na to że nie masz żadnego pojęcia o biznesie. Pracownikom płaci się tyle trzeba płacić. Biznes to nie instytucja charytatywna. Bez odpowiednich pracowników nie da sie skutecznie prowadzić biznesu , a skompletowanie dobrej załogi nie jest łatwe i wymaga nie tylko pieniędzy. Dobrego pracownika łatwo stracić , lecz trudno pozyskać , dlatego mądry pracodawca dba o to by był zadowolony i identyfikował się z zakładem. Nie inwestując w zakład pracy nie masz szans go rozwijać , a konkurencja szybko pokarze ci gdzie twe miejsce. To mity to co piszesz cytuję ” Bo trzeba najpierw dom wybudować, potem wymienić auta najlepiej na jakieś tak po 100tyś, potem dzieci zabezpieczyć, potem dzieciom kupić auta, potem dom wymienić” To jedynie wytwór twej wyobraźni.

 41. maciek.g
  11 maja o godz. 15:41
  100% racji.
  Nie chciałem kopać się z koniem.
  Sławczan może miec troche racji, ale dotyczy to nowobogackich, którzy przypadkiem zrobli majatek.
  Ale takie firmy przy pierwszych niepowodzeniach upadaja, a nowobogacki traci wszystko.
  po ponad 30 latach prowadzenia firmy uważam, że moge wypowiadac sie na temat mentalności polskich pracowników i porównywać ich z zagranicą.
  niestety , PRL nadal tkwi w społeczeństwie.

 42. @Slawczan wszystko się może ziścić tylko potrzebna jest odpowiednia determinacja. Platforma przegapiła moment kiedy od budowy pierwotnego kapitalizmu opartego na eksploatacji prostych zasobów i taniej siły roboczej trzeba przejść do budowy gospodarki opartej na zasobach wysoko przetworzonych. Takiej gospodarki nie da się zbudować bez kapitału społecznego, a takim kapitałem jest w pierwszej kolejności wysoko kwalifikowany i odpowiednio opłacany pracownik. Mądrzejsze kraje dawno to zrozumiały dlatego dzisiaj dominują ekonomicznie i politycznie.

  @Maciek.g to raczej Ty nie masz większego pojęcia o biznesie. Biznes można prowadzić na wszystkim i w każdej formie, nawet w formie działalności charytatywnej. Biznes wymaga inwestycji, a pracownik to inwestycja jak każda inna. Pracodawca nie musi dbać o pracownika jeśli prowadzi działalność nie wymagającą wysokich kwalifikacji. Wtedy nie potrzebuje pracownika tylko wyrobnika do prymitywnej eksploatacji. Jednak na poziomie makroekonomicznym można w ten sposób rozwijać gospodarkę tylko do pewnego poziomu, potem odbijasz się od pułapu średniego rozwoju.

 43. anur-
  *opozycji nie ma. Dyndała to stary kabareciarz, a Petru, to Romeo, zainteresowany tylko Aśką.
  *Podaj przykłady łamania Konstytucji przez PiS(nie ma takich)
  *Wg.ciebie wygrana partia powinna obsadzać stanowiska głupią opozycją
  *W Polsce nie ma niezawisłych sądów. Trzeba je dopiero utworzyć. I Prawo i Sprawiedliwość to robi
  Nie spodziewałeś się, a tu, proszę!

css.php