Achtung! Encyklopedia Germanica

Jestem poruszony. Strona o Polsce w internetowej encyklopedii niemieckiej Germanica (podobnej formalnie do Wikipedii, ale nią nie będącej) jest skandalem. Zasługującym może nawet na interwencję dyplomatyczną.
Nie warto nawet odnosić si ę do szczegółów.

Wystarczą trzy: że obecne polskie granice są tymczasowe, w 1920 r. Polska zaatakowała Rosję sowiecką, a czegoś takiego jak wojna rozpoczęta inwazją 1 września 1939 r. przez Rzeszę na Rzeczpospolitą w ogóle nie odnotowano.

Polska jako państwo sezonowe: jak mogło takie hasło ukazać się w 2009 r. i to właśnie w Niemczech? Bardzo bym chciał się dowiedzieć od właściciela (kim jest?) i redaktorów portalu Germanica. Nie wykluczam, że to jakiś akt wandalizmu, prowokacja, jakiś haker marzący o powrocie III Rzeszy lub szaleniec zakochany w pani Steinbach. Ale przecież ktoś z ramienia encyklopedii powinien czuwać na bieżąco nad tym, co się z nią dzieje. Wykluczam natomiast tak cyniczne działanie ,,marketingowe”.

Polacy przez Hitlera utracili swoje ukochane ziemie i miasta, ale na stronach im poświęconych w polskiej Wikipedii jednak kontrolują emocje i nie może być inaczej. Na szczęście w niemieckiej Wikipedii (nie mylić z Germanica) hasło o Polsce jest napisane według normalnych zasad encyklopedycznych.

Czyli wybryk hańbiący autora hasła w Germanica, redaktora, który te brednie puścił, i samą encyklopedię, jeśli szybko nie wyjaśni, jak to się mogło zdarzyć.