Rozbiórka Pieronka

Gdyby bp Pieronek nie brnął w pokrętne wyjaśnienia, nie wracałbym do tematu. Ale brnie, a na dodatek portal Pontifex wyraża zdumienie uwagami biskupami po publikacji.

 
Zajrzałem na ten portal: wszystko, co podały polskie media, się zgadza. Przy okazji wyszukiwarka portalu wyrzuciła listę kilkunastu wypowiedzi Pieronka udzielonych Pontifeksowi przez Polaka. Znaczy- bywalec. A zatem wie dobrze, z kim ma do czynienia. A to, że zapowiedział, iż nie oczekuje od portalu sprostowania, znaczy, że jego wypowiedź nie jest, jak teraz sugeruje, zmanipulowana. 

Teraz rozbiórka: siedem krytycznych dopowiedzeń do słów biskupa 

1 Szoa to wymysł żydowski.

Brzmi jak z słownika negacjonistów. Ale wiem ? znam biskupa od wielu lat, nie jeden wywiad z nim przeprowadziłem, nie jeden raz stawałem po jego stronie jako publicysta, gdy był brutalnie atakowany we własnym Kościele i przez katoenedecję  – że Pieronek tu jest poza wszelkim podejrzeniem. Chciał powiedzieć, że termin Szoa (Shoah), rzeczywiście hebrajski, pojawił się w szerokim obiegu nie od razu podczas czy po wojnie, lecz później, kiedy świat zaczął sobie w pełni uświadamiać, jaka jest skala zbrodni nazizmu na Żydach.  

2 Pamięć o Holokauście służy jako broń propagandowa do osiągania często nieuzasadnionych korzyści

Tu biskup powtarza tezę o ,,przemyśle Holokaust”. Polskiemu duchownemu wysokiego szczebla i to z otoczenia Karola Wojtyły takich rzeczy mówić nie wypada. Niech się o to spierają historycy i publicyści w Izraelu i gdzie indziej, ale w Polsce takie słowa czynią z Pieronka stronnika zapiekłych krytyków Izraela. To nie jest rola biskupa.

3 Szoa ma integrować społeczność żydowską; to propaganda na rzecz narodu żydowskiego

Znów język podejrzeń i niechęci, choć bp Pieronek chyba by nie krytykował jakiejś idei integrującej społeczność polską w świecie. Zestawienie ,,propagandy” z Szoa jest nie do przyjęcia; ,,propaganda” ma w Polsce zabarwienie negatywne. Potwierdza to sam Pieronek, kiedy twierdzi( w rozmowie z Katarzyną Wiśniewską) , że przecież w mediach jest pełno propagandy.

4 Żydzi mają dobrą prasę, finanse, poparcie USA i to rodzi w nich arogancję

Prawie to samo przeczytamy w pierwszym lepszym polskim lub zagranicznym pisemku czy portalu antysemickim. 

5 Kto mówi o polskim antysemityzmie, ten nie uczył się historii.

Taki argument oznacza, że polski antysemityzm jest wymysłem ignorantów czy polonofobów. Jakie są fakty, w dobie Internetu łatwo sprawdzić, a najlepiej przeczytać samemu kilka książek podstawowych kompetentnych autorów polskich i zagranicznych, nie tylko historyków, lecz i pisarzy, tych, którzy widzieli, ocaleli i dali świadectwo.

6 Nieprawda, że w obozach ginęli wyłącznie Żydzi.

W obozach zagłady takich jak Treblinka II ginęli wyłącznie Żydzi. Kto się uczył historii, ten wie.  

7 Międzynarodowe lobbies stoją za zmową milczenia o niesprawiedliwości wyrządzanej Palestyńczykom

Co to za lobbies? Zapewne też Żydzi. Przeskok od Szoa do Palestyńczyków w stylu potężnego dziś lobby antyizraelskiego. Chyba nie bez kozery na katolickim portalu. Polityka Kościoła jest pro palestyńska. Zmowa milczenia? No chyba, że biskup  nie ma telewizji satelitarnej i Internetu. Dzień pamięci o Palestynie? Biskup zestawia tym samym palestyńskie ofiary konfliktu izraelsko-palestyńskiego z ofiarami Holokaustu, czyli zbrodni ludobójstwa.

O co chodzi?
Niedługo przed tą wypowiedzią bp Pieronek udzielił termu samemu portalowi innej, gwałtownie krytykującej protesty żydowskie przeciwko beatyfikacji Piusa XII. Być może portal uznał, że teraz będzie dobrze mieć krytyczny głos biskupa z Polski, a więc z kraju wybranego przez nazistów na miejsce ludobójstwa na Żydach, o manipulowaniu Zagładą przez współczesnych Żydów.

Po co to Pontifeksowi, jest jasne: bronić Piusa przez ,,demaskowanie” jego ,,aroganckich” żydowskich krytyków. Ale po co to Pieronkowi? Żeby sobie pofolgował tak jak z feministycznym betonem czy obroną Kościelnej Komisji Majątkowej? Nie pojmuję, co się dzieje z bp Pieronkiem.