Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
Zuzanna Rudzi?ska-Bluszcz

30.12.2020
środa

Teraz nam wyszykują Rzecznika Praw Obywatelskich

30 grudnia 2020, środa,

Nie mam cienia wątpliwości, że urząd Rzecznika Praw Obywatelskich powinna objąć Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Kandydatury panów Wawrzyka i Gwiazdowskiego są albo prowokacją, albo amatorską intrygą polityczną. Obie oznaczają, że PiS i PSL mają ten urząd w tzw. głębokim poważaniu.

Tylko Rudzińska-Bluszcz wchodziłaby w grę w demokratycznym państwie prawa. Kompetentna, doświadczona, mądrze definiująca rolę urzędu jako „apolityczną wyspę, gdzie sprawy rozstrzygane są wyłącznie na podstawie litery i ducha prawa, a słabsi znajdują obronę” („GW”). I właśnie dlatego idealna kandydatka nie zostanie na ten urząd wybrana.

W państwie Kaczyńskiego „apolityczność” to ciężka wada, bo oznacza niezależność od polityków rządzących. Wiceminister spraw zagranicznych i ekspert podatkowy rządzącym nie zagrażają. Przeciwnie, zatańczą tak, jak im PiS zagra. „Gazeta” cytuje wulgarną mizoginiczną wypowiedź eksperta: „Prawo kobiety do aborcji nie mieści się w klasycznym rozumieniu wolności. Wolność to miała, gdy zdejmowała majtki”.

O, taki rzecznik to dla PiS marzenie. Równie dobry byłby poseł Czarnek, ale został już ministrem. Ani ekspert, ani Czarnek nie poszliby na komisariat interweniować w obronie uczestniczki strajku dotyczącego prawa kobiet do wyboru, czy i kiedy urodzić dziecko. I taki rzecznik jest dziś rządzącym potrzebny, żeby mieli pełną kontrolę nad systemem sprawowania władzy. I żeby nikt im w tym rządzeniu nie przeszkadzał, powołując się na „jakieś tam prawa człowieka”.

Instytucja RPO funkcjonuje w większości państw świata. W niektórych jest atrapą, dekoracyjnym elementem systemu autorytarnego. Ale tam, gdzie działa zgodnie ze swym przeznaczeniem, może być bezcennym wsparciem dla organizacji społecznych zajmujących się ze swej strony prawami i swobodami obywatelskimi.

I to jest drugi powód, aby pisowska większość nie wybrała Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, mającej poparcie setek takich organizacji. Jeśli PiS postawi na swoim, wybierając rzecznika, który będzie atrapą rzecznika, lub – bo są i takie spekulacje – zlikwiduje urząd RPO, zniknie wsparcie dla polskich organizacji sektora pozarządowego. I o to im może chodzić: najpierw zlikwidują lub obezwładnią RPO, a następnie tzw. NGO’s.

Nie przyjdzie im do głowy, że rzecznik czy NGO’s mogą im w rządzeniu pomóc, wytykając jego błędy i słabości. To jest różnica między podejściem autorytarnym a demokratycznym. Dotyczy także roli mediów i opozycji: one są od patrzenia władzy na ręce i w demokracji są niezbędne, przeszkadzają władzy w demokracji fasadowej.

W USA demokracja obroniła się przed Trumpem, w Polsce też może się obronić, póki obywatele będą chcieli jej bronić, bo państwo pisowskie na pewno im w tym nie pomoże. Przegrana pani Rudzińskiej-Bluszcz będzie porażką demokracji, ale batalia o nią toczy się dalej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 28

Dodaj komentarz »
 1. Wiadomo, że za Gwiazdowskim w Sejmie nie zagłosuje nikt oprócz PSLu i Konfederacji, więc jedyną zasługą tej kandydatury jest egzotyczny i chwilowy mariaż Kosiniaka-Kamysza z Bosakiem. Co miałby przynieść ten alians PSLowi, tego chyba nikt, nawet w samym PSLu nie wie. Wawrzyk raczej nie przejdzie w Senacie, o ile PiS nie wydłubie senatorów do wsparcia tej kandydatury. A dłubać może jedynie w PSLu, który przecież nie po to zgłosił Gwiazdowskiego, żeby ochoczo głosować za Wawrzykiem.

 2. PiS zachowuje się jak okupant: niszczy kulturę, oświatę, kadrę urzedniczą, sędziów i prokuratorów z prawdziwego zdarzenia itd. itp. W to miejsce mamy jakieś Obajtki po szkole gotowania na gazie w Zadzidziu Wyżnim, piekarzy, perukarzy, zdurniałych profesorów, Pawkę Morozowa, a kieruje tym wszystkim gość, który nigdy w życiu nie był w prawdziwej pracy (szybko by wyleciał) i nic nie umie, nawet po polsku wypowiada się z niejakim trudem, o językach obcych nie mówiąc.
  Ponieważ oni mają w nosie mieszkającą tu ludność, więc rzecznik „jakichś tam” praw obywatelskich jest im nie na rękę. W sumie to „miłe panie” (jak mówi marszałek Senatu) mają rację, proponując tej władzy oraz tej opozycji parlamentarnej udanie się daleko, i to prędziutko. Jeśli się ci tzw. politycy wcześniej nie ogarną, to w końcu nadejdą manifestacje milionowe, których już 666 suk nie zatrzyma ani barierki pod sejmem.
  Niestety, niewielu rozumie, że te demokratyczne ceregiele wymyślono po to, żeby zmiana polityczna nie oznaczała nadziewania poprzedników na widły.

  Nb. Adam Bodnar na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich jest rewelacyjny: zasługuje na wszelkie możliwe ordery za bezstronne i mądre sprawowanie tego urzędu.

 3. PIS ukradł mi Polskę, taką w jakiej chciałbym żyć. Wolną od ksenofobii, rasizmu, nietolerancji, cwaniactwa i obskurantyzmu rządzących. Pozostały jeszcze wysepki wolności – część mediów, część sądów, część uczelni, część samorządów. Pozostał RPO. Taki jasny punkt na coraz ciemniejszej mapie politycznej kraju. Może i on padnie, ale coś się w ostatnich miesiącach tego fatalnego roku zmienia w poglądach „suwerena”. Może będzie tak jak w tym cytacie:
  „To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku!” Wierzę, że to opis przyszłości pisu, czego sobie i Państwu na tym forum życzę!

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Naprawde nie mozna rozumiec po co PSL razem z konfederacja popieraja tego samego kandydata. To chyba polityczne samobojstwo. Czy ktos rozumie po co temu Zgorzelskiemu stac obok faszystow?

 6. mwas

  fajny wpis pod którym podpiszę sie oboma rękami. Z tym końcem PiS-u to ja nie byłby taki optymistyczny. To nie PiS to Suweren.

 7. W przypadku PISowców pan Piotr Wawrzyk na RPO to i tak jest opcja łagodna. Co by pan i inni powiedzieli gdyby zaproponowali Antoniego Maciarewicza ? To dopiero byłaby komedia połączona z dramatem i parodią. Myślę że ta „lepsza zmiana ” kombinuje jakby zlikwidować ten urząd a conajmniej ośmieszyć i ograniczyć jego kompetencje.

 8. Podobno „Solidarna Polska” w sondażach przekroczyła próg wyborczy:))) )Ot, co imponuje narodowi:)))

 9. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest niewybieralna, bo jest przyzwoita, niesterowalna i kompetentna. Dlatego nie ma żadnych szans. Na Wawrzyka, peselowskiego zdrajcę nie zgodzi się PSL w Senacie no i PO. Nie ma szans. Ale gdyby za jakieś koncesje udało się przekonać pisowców w Sejmie do aprobaty Gwiazdowskiego na to stanowisko, to mamy nowego RPO. A mogą na przykład obiecać Kaczyńskiemu, że będą w Sejmie popierać te ustawy, które w przyszłości może blokować SP od Ziobry, albo to drugie coś, od Gowina. W jawny sojusz na razie nie muszą wchodzić, a Kosiniak zyska sławę obrońcy praw obywatelskich i rozjemcy między dwoma plemionami. Sęk w tym, że ja tego ciula nie chcę za swego obrońcę i rozjemcę.

 10. @mwas
  Co mam powiedzieć? Łączę się w bólu. Przez 25 lat idealizowałem nas jako naród. Po 2015 roku zrozumiałem, że karmiłem się iluzjami na wielu polach. Myślałem, że wystarczy zachowywać się przyzwoicie, nie kłamać, robić swoje, pracować i uczciwie płacić podatki. No i oczywiście głosować. I wszystko to robiłem. Co więcej robię. A mądry naród zdecyduje. Wyszło na to, że oszuści (Duda), kłamcy (Morawiecki), krętacze (Kaczyński) wygrywają. Jeśli któryś mnie pozwie, chętnie stanę przed sądem. A na dodatek wszyscy ci szubrawcy to zwykłe ciule. I coraz lepiej rozumiem, że naród nie ma żadnej zbiorowej mądrości. Jako społeczeństwo jesteśmy beznadziejni.

 11. Karol Maj (22:36) To jest bardzo ciekawy pomysł na gambit ze strony PSL, ale podejrzewam, że Gwiazdowski, jednoznacznie kojarzony z Konfederacją, jest dla PiS niestrawny. A wręcz niewygodny, bo powtarza wciąż neoliberalną mantrę o obniżaniu podatków, która zwłaszcza teraz, gdy w państwowej kiesie pustki, zupełnie nie będzie pasować do praktyk gospodarczych niemiłosiernie nam panujących.

  Swoją drogą, Kosiniak-Kamysz wymienił nieogarniętego Kukiza na trochę bardziej ogarniętych i lepiej wyglądających w garniturach Konfederatów. No i zyskał jakieś publicity chwilowe. Więc w sumie chyba na tym trochę wygrał.

 12. Dyskusja na temat szczepić sie czy nie i raban medialny jaki temu towarzyszy świadczą o dalece posuniętym debiliźmie Narodu. Prawie całego! Normalny człowiek nie podejmie nawet dyskusji na ten temat! A w Pomrocznej już tylko chyba stara Kownacka nie dała się namówić na obszerny wywiad na ten temat

 13. PiS po raz kolejny bez żenady pokazuje, że nie dopuszcza jakiejkolwiek kontroli swego bezprawia. Uczciwy rząd bez problemu wybrałby RPO rekomendowane przez opozycję, by pokazać swe czyste intencje. „Dobra” zmiana mówi wprost „nikt nie będzie nam patrzył na ręce i zwracał głowę prawami człowieka”.

 14. @mwas,

  „Wolną od ksenofobii, rasizmu, nietolerancji, cwaniactwa i obskurantyzmu rządzących.”

  Jestem ciekaw kiedy panstwo polskie i polskie spoleczenstwo byly wolne od tego wszystkiego. Moim zdaniem we wspolczesnej historii nigdy nie bylo wolne od wszystkich wymienionych przywar. Zgoda, czasami ktoregos elementu brakowalo ale pozniej wracal „na lono”. O obecnych rzadzacych mozna napisac wiele niepochlebnych opinii ale nie jestem przkonany by akurat ukradli „Polske wolna od ….”

 15. Może dobrze byłoby aby rzecznikiem praw obywatelskic w Polsce był niezangazowany politycznie PRAWNIK OBCOKRAJOIEC..posiadający obywatelstwo polskie…bo naprawdę trudno jest być stróżem czegokolwiek..czego się nie lubi. Trudno być obiektywnym gdy jest się nienawidzonym przez członkw partii lub jakiejkolwiek ,,opcjii’ czy ,,nacji”..czy formacji. Sam znając Prawo nie potrafiłbym zachować bezstronności i równowagi oraz sprawiedliwości wobec wielu,,obiektów”
  Namiętne nadymanie propagandą i dmuchanie w uszy ..zmieniło bardzo wiele w polskiej duszy. Wielu ..bardzo wielu Polaków jak Credo powtarza codziennie Nienawiść Nie tylko politycyi prasa.. Do Pierdla Adamowicza, Tuska, Szubienice dla Eurozdrajców.. Utopić Kaczora,! Bić Lewactwo..Bić Pedałów..Bronic Kościołów Bić Kobiety,Bić Policję,Pluć ,kłuć, zapuszkować” zamknąć, ,,będziecie siedzieć Będziecie wisiec.!
  PO…je..ańcy.. PIS..deusze..PO..paprańcy. Oficjalny wysłannik PAP..do Niemiec na Twitterze pisze ,,SCHLAMPE”.. o Konstytucyjnej Prezes T.K,
  Pan Niesiołowski publicznie nazywa sejmowych adwersarzy ,,Nieukami” i moralizuje sam korzystając [ wg..prasy] z usług cór korynckich.
  Afery finansowe ,skandale obyczajowe, sprzedajność i obłuda tzw autorytetów duchowych” radykalizm i antyradykalizm jednocześnie objawiajacy się w Kosciele….itd itd. To wszystko powoduje SKUTKI SPOŁECZNE. Polski prawnik…nie będzie OBIEKTYWNY..Nie potrafi..
  Polak rzadko potrafi być OBYWATELEM ..ŁATWIEJ M8 BYĆ BOHATEREM gdzieś na szańcu ..albo w okopach Św. Trójcy albo w Komunie Paryskiej..Norwid słusznie i nie bez powodu wyraził swe zdanie.
  Dosadniej zrobił to Witkacy w ,,Duszach Niemytych”..opisując swoje uczucia do społeczeństwa…pod koniec lat 30.
  Nad tym wszystkim wzniesione kropidło oczywiscie z św.Faustyną, J.P2, ….et spiritu Lazuli,Denaturati..Molestanti..Perpetum Mobili..Universali..
  W niedalekim sasiedztwie słychać jednoczesnie: ,,Podnieś Rękę Boze Dziecię błogosław karainę MIŁĄ”…i najwyraźniej ,,po konsumpcji”
  inne zdanie…,,,Trzeba bezwzględnie kochani wypie…dolić…Tych z Sejmu”..
  Jak widąć i słychać troska o doznania seksualne posłów przejmuje Polaka zaraz po ,,opłatku’
  Mimo tego a zwłasza …na przekór ,,Temu” ..życzę wszyskim Zdrowia i Optymizmu

 16. @ volter 31 grudnia o godz. 7:54
  Skuteczniejsi od RPO obcokrajowca byliby urzędnicy innej nacji in gremio – i tak jakoś niechcący zabory czkawką wracają, jako ostateczna ostateczność. Kiedy słucham z ust obywatela Nowej Zelandii, że urzędnik tam u nich CHCE załatwić sprawę z którą do niego przyszedłeś, odbieram relację jak baśnie z tysiąca i jednej nocy. Mamy tak głęboko zakodowane „My i Oni”, w wariantach od pan – niewolnik, do szef – pracownik, z górnolotnym kodem/wytrychem „Polak – niepolak” na czele, że „podporządkowanie partnerskie” rzadko do nas dociera, w każdej grupie musi być pan i jego słudzy, lub kompletna anarchia z liberum veto – funkcja koordynatora zadań tu i teraz nie jest pojmowana, bo „w końcu kto on – jest szefem, czy nie?” Zdrowia życzę, w bliższym i dalszym otoczeniu.

 17. Szczerze to wolałbym już likwidacji tego urzędu niż plugawienie go przez pisowskich namiestników czy przez specjalistę od kobiecych majtek, pana Gwiazdowskiego. Plus byłby taki że kiedy przyjdzie kryska na Matyska (a przyjdzie, zawsze przychodzi) nie będzie już instytucji która potencjalnie wstawi się za tym Matyskiem, na życzenie samego Matyska.

 18. Wszystkiego Najzdrowszego!

 19. Jest jeden wyszukiwacz ,pomocnicy ,to durnie ,karierowicze ,nawiedzeni i itp.A trzeba sięgnąć do żródła .UROJENIa i HALUCYNACJE.,objawy schizofrenii paranoidalnej.Taki stan mózgu ,który widzi kanalie i morderców ,patrząc na na normalnych ludzi.

 20. @volter:
  Przy powoływaniu selekcjonera reprezentacji, zawsze pada kontrargument dla zagranicznej kandydatury, że nie rozumie lokalnej specyfiki i się nie dogada.
  Myślę, że w przypadku trenera jest to na wyrost. Ale w przypadku RPO — nie.
  Obcokrajowiec będzie miał trudności w zrozumieniu „polskiej specyfiki”, za to jak nóż w masło, wejdzie w lokalne spory, konflikty i sympatie polityczne. „Staż zagraniczny”– dla mnie idealny PRO by go miał, ale tylko tyle.
  Zresztą, serio, z punktu widzenia Rosji, Niemiec, Francji, czy USA jesteś „obcokrajowcem”. Czy to znaczy, że obiektywnie, bez sympatii i antypatii patrzysz na Putina, Merkel, Macrona, czy Trumpa i Bidena? Bo ja na pewno nie — jednych z nich lubię, a innych wprost przeciwnie.

 21. Z okazji Nowego Roku życzę wszystkim zdrowia, szczęścia i pomyślności. Redaktorowi Szostkiewiczowi – weny do dalszego prowadzenia tego bloga i cierpliwości do prowadzenia z nami forumowych dyskusji. Obyśmy w 2021 roku mogli komentować lepszą rzeczywistość niż w 2020.

 22. I zabierają bank Czarneckiemu.
  Tak postępuje mafia z tymi, co nie chcą sie z nią dzielić.
  Temu z Żoliborza życzę, żeby go w 2021 roku dopadl wreszcie wirus i wymierzyl sprawiedliwość.
  A Redaktorowi i nam wszystkim, przede wszystkim zdrowia w 2021, lepszym roku.

 23. Wlasnie PiS przejal bank Czarneckiego. I tak rozpoczela sie grabiez mienia prywatnego, jako ze publiczne najwidoczniej juz zostalo rozgrabione

 24. Przejęli bank Czarneckiego? Przejęli. Bo mogli. Czy zajmą nasze konta? Jak będą chcieli to zajmą. Bo kto im niby zabroni? Że przy okazji zajmą konta pisowców? No, to będzie trudno wytłumaczyć elektoratowi. Ale dadzą radę.

 25. Zdrówka w tym Nowym Roku dla Redaktora i całej tutaj społeczności blogowej!! Trzymajcie się mocno i ciepło! Pozdrawiam serdecznie!

 26. W „Spectatorze” na zakonczenie roku rozmawiaja dwa wirusy:
  – It was amazing year
  – Yes, best ever
  :))))))))))))

 27. Meldunek z frontu.
  Właśnie wróciliśmy od córki, ok. 3 km.
  Wróg sie wycofał, nigdzie go nie było widać.

 28. Witamy w stanie wojennym.
  Wczoraj wieczorem kulsony zrobiły lapanke na drodze krajowej 86, dwupasmowa, zrobiły „rutynową kontrolę trzeźwości”, powodując korek.
  Oprocz tego, że dzialanie te były nieprawne, to wprowadzały zagrozenie w ruchu drogowym. Na dodatek była mgla, o wypadek bardzo latwo. Kto wtedy odpowiadal by za spowodowanie wypadku ?
  A o wypadek w takiej sytuacji bardzo łatwo, czego bylem świadkiem w sobote przed świetami na A4 pod Legnicą.
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26652509,policyjna-kontrola-i-korek-przy-wjezdzie-do-katowic-funkcjonariusze.html

 29. Ekscytujacy rok 2020 nie był w 2019 tajemnica dla wszystkich, w kazdym razie nie dla „Spectatora”. W grudniu 2019 otrzymałam od londynskiego znajomego takie „zyczenia” noworoczne: U okulisty facet na widok tablicy z literami duzymi i małymi trzęsie sie z przerazenia. Okulistka komentuje: I,m afraid you have seen 2020 vision…

  https://www.spectator.co.uk/comic/im-afraid-you-have-2020-vision/

css.php