Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
Andrzej Duda

15.12.2020
wtorek

Prezydent Duda zaprasza Bidena. Poruszą temat LGBT?

15 grudnia 2020, wtorek,

Sześć tygodni od wyborów prezydenckich w USA Andrzej Duda, w ślad za Władimirem Putinem, złożył Joe Bidenowi coś w rodzaju gratulacji i zaprosił go z wizytą do Polski. To w sumie dobra wiadomość, ale czy doradcy prezydenta RP przygotują go na trudne pytania 46. prezydenta USA? Powinni się z tym liczyć, jeśli śledzili publiczne wypowiedzi Bidena na tematy polskie.

Biden nie tylko jest zorientowany, co się dzieje u nas i w naszym regionie Europy, ale ma poglądy radykalnie różne od prawicowej poprawności politycznej w obozie polskiej władzy. Jej ilustracją są wypowiedzi Dudy o Unii Europejskiej jako rzekomej wyimaginowanej wspólnocie i o „ideologii” LGBT.

W jednym z tweetów Biden napisał, że prawa osób LGBT są prawami człowieka, a na „strefy wolne od LGBT nie ma miejsca ani w UE, ani nigdzie na świecie”. Zamierza zgłosić projekt ustawy o równości obywatelskiej. Chce powołać geja na stanowisko ministra transportu.

Niewykluczone, że gdyby Biden przyjął zaproszenie Dudy, będzie chciał nie tylko zapytać go o te nieszczęsne strefy, ale nawet skrytykować ten niedorzeczny pomysł publicznie podczas pobytu w Polsce.

Drugi temat, do którego otoczenie Dudy powinno się dobrze przygotować, to autorytarne zapędy rządów w naszej części Europy. Biden jest wobec nich tak samo krytycznie nastawiony jak wobec homofobii. „Widzimy, co się dzieje wszędzie od Białorusi po Polskę i Węgry; widzimy powstawanie reżimów totalitarnych na świecie”, mówił podczas kampanii.

Z każdym tygodniem przybywa złych wiadomości na ten drugi temat. Gdy Putin wysyłał swoje gratulacje Bidenowi, w mediach amerykańskich huczało od nowych doniesień dotyczących sprawy otrucia Nawalnego i zmasowanego ataku hakerskiego na amerykańskie agendy rządowe w celu pozyskania ich bazy bardzo wrażliwych danych. Wygląda na to, że stoją za tym rosyjskie służby.

Jest oczywistą oczywistością, że władza pisowska znalazła się wskutek przegranej Trumpa w mało komfortowej sytuacji. Straciła argument propagandowy, że ma w swej polityce poparcie Trumpa. Prędzej czy później nabierze u nas tempa debata nad relacjami polsko-amerykańskimi w epoce Trumpa. Duda w liście gratulacyjnym szczyci się sukcesami „Trójmorza”. Tę inicjatywę chwaliła w październiku w Tallinie ambasador Mosbacher, skądinąd publicznie odcinająca się od homofobii.

Ekipa Bidena z pewnością nie odetnie się od strategicznego partnerstwa polsko-amerykańskiego, bo to wynika z roli, jaką Polska ma na wschodniej flance NATO. I z atlantyckiego nastawienia Bidena. Polityk z ogromnym doświadczeniem, udzielał się w senackiej komisji spraw zagrnicznych. Biden, wbrew czarnej propagandzie prawicy, nie jest lewicowym radykałem, zna i rozumie przyczyny polskiego „putinosceptycyzmu” i wspierania niepodległej Ukrainy.

Ale „zjednoczona prawica” nie może liczyć na tak ostentacyjne poparcie duetu Biden-Harris, jakie miała ze strony Trumpa. Szczególnie w innych sprawach ważnych dla nowej prezydentury: resetu stosunków z UE, poparcia dla praw człowieka i mniejszości, obrony demokracji, wielokulturowości i rządów prawa przed populistami.

Trump przyjął Dudę już podczas pandemii, wiedząc doskonale, że to element kampanii prezydenckiej Polaka. Przyjął, bo i jemu się to wyborczo kalkulowało w walce o drugą kadencję. Słychać chichot historii w tym, że Trumpowi głosy amerykańskiej Polonii nie pomogły, za to Dudzie jak najbardziej. Z odejściem Trumpa pozycja międzynarodowa Polski pod rządami Kaczyńskiego, od dawna słaba, osłabnie dodatkowo. Chyba że prezydent Duda zdoła rzetelnie odpowiedzieć na pytania Bidena.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 135

Dodaj komentarz »
 1. Czyżby obrona przez atak? Plotka głosi, że Adrianka nie zaproszą na inaugurację prezydentury Bidena, więc stąd ten pomysł?

 2. Gdyby..gdyby..tak Pan Prezydent Duda…..wykonał zaskakujący manewr.. jak Piułsudski znad Wieprza…??1
  – Zorganizował w Warszawie Światowy Kongres LGBT?
  albo..[wiem że to szaleństwo]…ale przecież nie jest niemożliwe
  Konferencję Iran-USA…w kwestii badań nuklearnych?
  -Natamjahu..poszedł do przodu czy Duda gorszy? Niedługo połowa świata Semitów pogodzi się z Izraelem..Emiraty ,Jemeny, Irak, Algeria..
  -Jeżeli Mąż Opacznościowy Europy Centralnej coś nie zamiesza…zyskalibyśmy w IRANIE sprzymierzeńca w potyczkach z Izraelem. ..i adwokata w roszczeniach finansowych.
  Poprzednia konferencja była akurat antyirańska….i była tylko z tego czkawka..dyplomatyczna. Rudy awanturnik mógł przecież zrobić ją w Kairze..

 3. Amerykanie szanują „twardzieli” – dupowłazów mają tam, gdzie się oni sami pchają !

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Duda nie ma czasu na Bidena, bo zjeżdża. Jemu oraz kolegom z tzw. prawicy życzę szczerze: zjeżdżajcie! Jak najszybciej!

 6. Jesteśmy świadkami pojawienia się nowego znaczenia słowa kłamstwo – poseł Halicki pisze, że Duda nie dostał zaproszenia od J.Bidena i nie pojedzie do USA – Szczerski natychmiast reaguje i odpowiada „Uwaga: Kłamca! Przestrzegam Użytkowników Twittera przed Andrzejem Halickim” – na koniec Szczerski informuje, że Duda nie dostał zaproszenia od J.Bidena i nie pojedzie do USA. Nie ogarniam tego. Może to efekt uboczny szczepionki na covid-19.

 7. Ach! Zobaczyć przywitanie Bidena na polskich ulicach z inicjatywy Strajku Kobiet i innych organizacji antyrządowych. Pod koniec tradycyjna wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych w Gdańsku u Lecha Wałęsy i tego Duda i spółka się boją.
  Póki co PiS jak ten żołnierz z urwaną nogą nie chce tego przyjąć do wiadomości i biegnie dalej.

 8. Z odejściem Trumpa pozycja międzynarodowa Polski nie osłabnie tylko Prawa i Sprawiedliwości. I to osłabnie dodatkowo.

 9. @volter
  ,,Gdyby..gdyby..tak Pan Prezydent Duda…..wykonał zaskakujący manewr.. jak Piułsudski znad Wieprza…??1
  – Zorganizował w Warszawie Światowy Kongres LGBT?”

  WOW 🙂 skontaktuj mnie, proszę ze swoim dealerem ;))))

 10. „W jednym z tweetów Biden napisał, że prawa osób LGBT są prawami człowieka, a na „strefy wolne od LGBT nie ma miejsca ani w UE, ani nigdzie na świecie”. Niewykluczone, że będzie chciał nie tylko o to zapytać prezydenta Dudę, ale nawet skrytykować ten niedorzeczny pomysł publicznie podczas pobytu w Polsce.”

  Gdyby Biden przyjechał do Polski to jestem prawie pewien, że Dudę nie zapyta o „strefy wolne od LGBT w Polsce”. Czym innego tweety, a czym innego polityka realna na której robi się nie złe interesy z Polską przy sprzedaży złomu zbrojeniowego. Pytanie rząd Polski mógłby bardzo niekorzystnie odebrać i też mogło by się odbić na korzystnych interesach USA w Polsce. Polityka to nie tylko moralność – przede wszystkim walka o wpływy i większe zasoby finansowe dla wiadomego obecnego Imperium.

 11. A kto powiedział, że Biden skorzysta z zaproszenia Dudy i przyjedzie ?
  Już samo nie zaproszenie Dudy na zaprzysiężenie Bidena może być odpowiedzią na zaproszenie wysłane przez Dudę.

 12. Polityka zagraniczna USA nie zmieni sie nawet o jotę.
  Najpierw, własne interesy Bidena, potem kręgu jego przyjaciół, interesy Izraela, Ameryki.
  Polska jest w którejś dziesiątce pod względem priorytetów działania.

  Na celowniku pomimo interesów Bidena, pozostaną Chiny, Rosja , Iran, rozszerzanie wpływów politycznych.

 13. @xxl1959
  15 grudnia o godz. 19:05

  Przywódcy innych państw nie są zapraszani na zaprzysiężenie prezydenta USA. Opozycja tym razem puściła newsa opartego na manipulacji w stylu pisowskim (i słusznie). Nie można tego nazwać fake newsem, bo zdanie „Duda i Orban nie dostali zaproszenia” jest prawdziwe, nawet jeśli pozostali prezydenci i premierzy też nie zostali zaproszeni.

 14. Popłynął nasz narciarz. Widocznie wodne też lubi. Czekał, aż TVP info potwierdzi wybór Bidena i się doczekał. Wysłał „gratulacje”. Kiedy Biden nas odwiedzi? Chyba na samym końcu europejskiego turnee. Bo o czym może rozmawiać z łamaczem konstytucji, homofobem, antyszczepionkowcem? Ale to dobrze. Dobrze dla Polski, że obecnych zarządców ignorują wszyscy. A obecnie dokwaterowanego do Pałacu Prezydenckiego nikt nigdzie nie chce. Może pokrzykiwać, może wchodzić w „druh drużynowy mode” ale na realną politykę międzynarodową nawet w skali Europy środkowo – wschodniej to za mało (vide ostatnia wizyta w Wilnie). I to nie oznacza, że opozycja (nie wiem o kim myśleć w tym momencie ) jest jakoś lepsza… Po prostu obecni są tak beznadziejni, że każdy będzie lepszy (nie dotyczy bosaka) 😉

 15. .
  — Penguin —.
  .
  Jędruś nielot, nie leci, tough luck,
  będzie musiał kupić incandescent
  żarówy w PL, Trump twierdzi że LED
  light make his Lombroso-śliczną opaloną
  samoopalaczem buźkę to appear red

  Dziś POTUS ma większy problem,
  on January 20th must vacate premises,
  at 1600 Pennsylvania Ave. and become
  homeless loser at Mar a Lago, FL

  PAD będzie dalej dumnie prezydencił
  w Imperium Trójmorza

  PAD vs POTUS, 1 : 0
  .
  ..)

 16. Duda zaprasza Bidena a ja Rolling Stonsów. Z podobnym skutkiem.

 17. Joe Biden Speech After Electoral College Vote Transcript December 14
  (transcript of his remarks).

  Joe Biden : (02:48)
  Good evening, my fellow Americans. Over the past few weeks, officials in each state, commonwealth, and district, without regard to party or political preference have certified their winning candidate. Today, the members of the Electoral College representing the certified winner, cast their votes for President and Vice President of the United States in an act just as old as our nation itself. And once again in America, the rule of law, our Constitution and the will of the people prevailed. Our democracy pushed, tested, threatened, proved to be resilient, true and strong. The Electoral College votes which occurred today effect the fact that even in the face of a public health crisis unlike anything we’ve experienced in our lifetime, the people voted. They voted in record numbers. More Americans voted this year than have ever voted in the history of the United States of America. Over 155 million Americans were determined to have their voices heard and their votes counted. In the start of this pandemic, this crisis, many were wondering how many Americans would actually vote at all. But those fears proved to be unfounded. We saw something very few predicted, even thought possible, the biggest voter turnout in the history of the United States of America, a number so big that this election now ranks as the clearest demonstration of the true will of the American people, one of the most amazing demonstrations of civic duty we’ve ever seen in our country.

  Joe Biden : (06:39)
  They saw it with their own eyes and they wouldn’t be bullied into saying anything different. It was truly remarkable because so many of these patriotic Americans are subject to so much, enormous political pressure, verbal abuse, and even threats of physical violence. While we all wish that our fellow Americans in these positions will always show such courage and commitment to free and fair elections, it is my sincere hope we never again see anyone subjected to the kind of threats and abuse we saw in this election. It’s simply unconscionable. We owe these public servants a debt of gratitude. They didn’t seek the spotlight, and our democracy survived because of them, which is proof once more that it’s everyday America and infused with honor, character and decency that is the heart of this nation.

  Joe Biden : (07:38)
  You know, in this election, their integrity was matched by their strength, independence, and the integrity of our judicial system. In America, when questions are raised about the legitimacy of any election, those questions are resolved through the legal processes. And that’s precisely what happened here. The Trump campaign brought dozens and dozens and dozens of legal challenges to test the result. They were heard again and again, and each of the time they were heard, they were found to be without merit. Time and again, President Trump’s lawyers presented arguments to state officials, state legislatures, state and federal courts, and ultimately to the United States Supreme Court twice. They were heard by more than 80 judges across this country. And in every case, no cause or evidence was found to reverse or question or dispute the results.
  (…)
  Joe Biden : (15:46)
  Thanks for the congratulations, appreciate it.

  Jill Biden: (15:57)
  Thank you.
  ———————————
  Czyżby ustały tandetne Trump’s speeches?

 18. Duda w depeszy do Joego Bidena stwierdza, że „po głosowaniu Kolegium Elektorów gratuluje zakończonego sukcesem procesu wyborczego”…

  „Following the vote of the Electoral College, I would like to congratulate you on successfully concluding the election process to become the 46th President of the United States, and wish you a very successful term”
  —————————-
  Bezradność & buractwo… gigantyczne…

  Tak tam to kwitują:
  -Duda is part of a conservative Polish leadership that stands accused by the European Union of eroding democracy. He’s been a strong ally of Trump and once suggested naming a military base “Fort Trump.” Duda received an endorsement from Trump in his own reelection campaign this year, with a last-minute invitation to the White House on the eve of the election.

 19. Duda w depeszy do Joego Bidena stwierdza, że „po głosowaniu Kolegium Elektorów gratuluje zakończonego sukcesem procesu wyborczego”…

  „Following the vote of the Electoral College, I would like to congratulate you on successfully concluding the election process to become the 46th President of the United States, and wish you a very successful term”
  —————————-
  Bezradność & buractwo… gigantyczne…

  Tak tam to kwitują:
  -Duda is part of a conservative Polish leadership that stands accused by the European Union of eroding democracy. He’s been a strong ally of Trump and once suggested naming a military base “Fort Trump.” Duda received an endorsement from Trump in his own reelection campaign this year, with a last-minute invitation to the White House on the eve of the election.

  – Polish President Andrzej Duda, who considers himself a political ally of Trump, also congratulated Biden after the Electoral College vote. In a letter, he said Poland and the U.S. were “strategic partners” joined by the values of “freedom, justice, democracy and the primacy of international law.”

 20. @lukipuki. To jest bezrefleksyjne powtarzanie wyświechtanych korwinistycznych ,,mądrości” na temat polityki w której nie ma miejsca na wartości, jest tylko gra interesów. To i owszem- pasuje do schodzącego Trumpa jednak świat jest trochę b. skomplikowany i wielobarwny niż życzyliby sobie prawicowi radykałowie.

 21. Ależ z Pana żartowniś: Chyba że prezydent Duda zdoła rzetelnie odpowiedzieć na pytania Bidena.
  Jasne. To będzie jak z znienacka wyrwanym uczniem do odpowiedzi: spali głupa i od nauczyciela humoru będzie zależało czy to kupi czy nie.
  Stawiam, że Biden to kupi, bo pisi będą chcieli wyjątkowym służalstwem zarobić na selfiacze z ,,władcą wolnego świata”. Proszę pamiętać, że Kurski potrafi z brukselskich waterloo zrobić coś pożywnego dla Suwerena a więc nawet fakt podniesienia słuchawki przez Bidena może być triumfem. Coś jak miejsce w pół zgiętr u trumpiego biurka. Kręgosłup Adriana wytrzymał? Wytrzymał!

 22. Wydaje sie ze Biden bedzie mniej przyjazny Rosji niz obecnie Trump.
  Z tego zas wynika ze tym bardziej bedzie mu bardziej po drodze z obecnym rzadem polskim bardzo negatywnie nastawionym do Rosji niz ugodowym wobec Rosji rzadem niemieckim nie mowiac o francuskim czy wloskim.
  Pytanie wiec w zasadzie powstaje jedno, czy kwestie geopolityczne beda dla ekipy Bidena wazniejsze niz swiatopogladowe ?
  Jesli kwestie swiatopogladowe np LGBT byly istotne dla jakiejkolwiek administracji amerykanskiej to ciezkie sankcje amerykanskie powinny w zasadzie dotknac juz od conajmniej 50 lat w zasadzie wiekszosc krajow zatoki perskiej w tym najblizszego sojusznika USA jakim jest Arabia Saudyjska.
  Proponuje wiec nieco otrzezwenia w sytuacji kiedy Polska jest jednym z glownych sprzymierzencow USA przeciwko Rosji i drugim po Arabii Saudyjskiej klientem amerykanskiej zbrojeniowki.

  Wg mnie nie bedzie tez zadnego resetu UE – USA dopoki najwieksze kraje UE nie zaczna uczciwie dokladac sie do NATO.
  Co wiecej w srodowiskach politykow amerykanskich jest tak samo silna frustracja negatywnym bilansem handlowym z Chinami jak i pogladem ze musi byc koniec dla krajow UE nalezacych do NATO korzystania za pol darmo z ochrony militarnej USA.

 23. Baronet..ja nie muszę NIC BRAĆ…wystarczy np..gdy na portalu dowolnym zobaczę któregoś kochanego…np OJDYRA, DUDĘ,MARKA J. MAZURKOWĄ I INNYCH TAK MĄDRYCH I KOCHAJĄCYCH POLSKĘ I POLAKÓW..umysł mi się wymyka spod kontroli widzę wszystko przez kolczasty drut..mam zaburzenia wzroku,smaku i słuchu. i węchu..
  Na wszelki wypadek zamykam oczy.. bo obrazki bardziej działają niż homilie.Nawet gdy mam wyłączony dźwięk.. i widzę którąś z w/w głów poruszającą ustami…efekty są niestety podobne. W czasie stanu wojennego miałem podobne uczucia głownie wobec Rzecznika Rządu i Janusza..K-Przymanowskiego.

 24. Faktycznie termin złożenia gratulacji p. Bidenowi przez p. Dudę niefortunnie zbiegł się z analogicznymi działaniami Putina. Jednak w tym drugim przypadku Rosjanie złośliwie żartują, że Kreml nie musiał się spieszyć, gdyż Bidenowi pogratulował już sowiecki szef dyplomacji podczas jego wizyty w Moskwie ponad 30 lat temu. Kiedy jednak dwie dekady później Biden jako wiceprezydent USA spotkał się z premierem Putinem, to szczerze powiedział, co o nim myśli (https://ciezkieczasy.pl/index.php/2020/12/16/usa-biden-rosja-polityka/). Tej szczerości pewnie nie zabraknie w czasie ew. rozmowy Bidena z p. Dudą. Jeśli do tego spotkania dojdzie…

 25. marcus21st
  16 grudnia o godz. 3:23

  A gdzie Ty widzisz „negatywne nastawienie do Rosji” obecnego rządu?
  Być może jest go trochę w retoryce. Ale polityka wygląda na prowadzoną według scenariusza pisanego cyrylicą.

 26. mwas
  15 grudnia o godz. 17:02

  Tę kwestię akurat wyjaśniała już Gazeta Wyborcza. Amerykanie mają zasadę, że na inaugurację nowego prezydenta nie zapraszają żadnych przywódców obcych państw, tak więc niezaproszenie Du*y nie jest tutaj niczym szczególnym. Co nie zmienia faktu, że zmiana głównego lokatora Białego Domu to zła wiadomość dla wszystkich opcji prokremlowskich, czyli dla PiS-u także.

 27. A Trumpowi, muszę to przyznać, zawdzięczam jedno. Do tej pory nie umiałem odpowiedzieć na pytanie, który prezydent w historii USA był najgłupszy. Teraz już umiem 😆

 28. @volter. To oczywiście był żart ; ) bo ta abstrakcja we wpisie mi się podobała.

  Natomiast problem jest inny: wielu przeciwników PiSu żyje z nim w jakimś toksycznym związku. ,,Nie cierpię, ale i tak ich oglądam po to aby dostać jeszcze większego obrzydzenia ” Aby nie było, druga strona robi dokładnie to samo, co świadczy np. o niektórych postach na tym forum. Wiedzą o tym doskonale politycy jak i mainstreamowe komercyjne media uporczywie (pod pozorem pluralizmu) zapraszając do swych programów różnych żałosnych typków (którzy tak naprawdę są nikim) po to aby uprawiać z nimi na wizji nawalankę. Na wielu widzów, niestety działa to jak magnez. Takie reality show.

 29. @Bartonet
  16 grudnia o godz. 0:04

  Gdyby było tak, jak piszesz, to USA już dawno zerwałoby stosunki dyplomatyczne z Arabią Saudyjską, która jest jednym z ich najważniejszych sojuszników. Drastyczne (według standardów zachodnich) łamanie praw człowieka w tym kraju nie przeszkadza ani demokratom, ani republikanom.

 30. @ remm 16 grudnia o godz. 10:28
  trafniej by zabrzmiało, gdyby napisać …..”łamanie praw człowieka w tym kraju nie przeszkadza ani demokratom, ani republikanom utrzymywać z Saudyjczykami stosunków dyplomatycznych i handlowych”. Moralnie słuszne zerwanie z takimi wszelkich stosunków, w świecie realpolitik prowadziłoby do wypełnienia powstałej pustki przez kogoś innego, jak pokazuje przykład choćby Korei Północnej potem jest gorzej, nie lepiej – dla wszystkich. A z prawami człowieka trzeba uważać: wyobraź sobie sytuację, kiedy rząd jakiegoś państewka wyspiarskiego uprawiającego nadal gospodarkę naturalną na swoich żyznych wodach i glebach ogłasza nagle, że w całym „demokratycznym świecie kapitalizmu” łamane są podstawowe prawa człowieka, jak choćby prawo do zdrowego, a przynajmniej zdrowiu nie szkodzącego odżywiania. Czy nieżarcie „wysokowydajnych i wysokoprzetworzonych” trucizn i oddychanie czystym powietrzem to nie są podstawowe prawa człowieka?!

 31. Baronet..WIEM ŻE ZART.. twoje dalsze stwierdzenia to fakt
  .Niestety nieprzyjemny..i świadczący o postępach ,,Dalszego Słusznego Spójnego Socjalistycznego Rozwoju” naszej ukochanej…. e…y u.. ”

 32. remm
  16 grudnia o godz. 10:28

  „Drastyczne (według standardów zachodnich) łamanie praw człowieka w tym kraju nie przeszkadza ani demokratom, ani republikanom.“

  Przecież u siebie dbają o demokratyczne zasady. Dlatego Guantanamo jest w Guantanamo, a nie na terytorium USA.

 33. „[…] z atlantyckiego nastawienia Bidena.”

  To że Biden jest pro-NATO to jest faktycznie najważniejsza wiadomość dla Polski i dla Europy. Już 2 tygodnie temu w amerykanskim kongresie i demokracii i republikanci zgodzili się na to że w ogóle nie wycofują tych 12.000 żołnierzy z Europie tak jak Trump miał zamiar.

 34. @Zdaniewski
  Nie, Guantanamo ležy na Kubie za zgodą komunistycznych władz tego kraju.

 35. @Jagoda
  „A gdzie Ty widzisz „negatywne nastawienie do Rosji” obecnego rządu?
  Być może jest go trochę w retoryce. Ale polityka wygląda na prowadzoną według scenariusza pisanego cyrylica”

  Napisalem wyraznie ze przyszla ekipa administracji Bidena bedzie mniej przyjazna Rosji niz administracja Trumpa.
  Wynika to chociazby z bezposredniego zaangazowania sie sluzb specjalnych Rosji w czasie wyborow prezydenkich tych obecnych jak i poprzednch po stronie Trumpa
  Chyba sluzby specjelne Rosji nie angazowaliby sie pomagajac Trumpowi gdyby im to nie bylo na reke.
  Za to zaangazowanie notabene Rosje spotkaly sankcje gospodarcze ze strony USA

 36. Mleko rozlane ,skisło i ,Śmierdzi.CZY STARSZEMU PANU ,ZECHCE SIE WĄĆHAĆ SMRÓD ,?A podłokietek drży na myśl o wizycie Jankesa .Bo ten ,powie więcej i ostrzej od Obamy .Bo od tamtej wizyty draństwo narastało i narasta.A może Jankes zaprosi naszego sługĘ wodza ,do siebie ,i powie co myśli.Tak czy inaczej ,narciarz ,jest w czarnej dziurze ,a nie w zaspie ,śniegu,bo jednak zamknęli mu stoki.

 37. Bartonet
  16 grudnia o godz. 0:04
  Z „korwinistami” nie mam nic wspólnego. Staram się oceniać świat ludzki według własnego widzenia. Mocarstwo takie jak USA nie ma nic wspólnego z moralnością w polityce. Tam jedynie liczy się interes. Najbliżej mi do UE od której Polacy się odwracają myśląc, że USA Polsce pomaga – nic bardziej mylnego. Interesem dla USA nie jest wspólna i zjednoczona UE, a rozbita i taki sam interes ma Rosja. Tak działają państwa o znamionach imperialnych, niestety.
  Polaków, niestety, oceniam o mentalności wschodniej i wcale nie muszą iść zgodnie ze scenariuszem pisanym cyrylicą, Polacy tacy są. Wystarczy popatrzeć na mapę Polski, szczególnie gdzie jest najwięcej wyborców PiS. My nie chcemy (Polska) dołączyć do świata wartości demokratycznych (UE), my chcemy przytulić się do mocarstwa USA, które nas jawnie olewa i stąd pozostaniemy przy wschodzie – Putinie. UE odrzucamy bo nie jest katolicka, a stała się ludzka i dla ludzi.
  Zle widzisz!

 38. Nie, Guantanamo leży na Kubie za zgodą komunistycznych władz tego kraju.

  Leży bez zgody.
  W wyniku wojny hiszpańsko-amerykańskiej Kuba dostała się pod wpływy amerykańskie i w myśl poprawki Platta (Platt Amendment) z 1901 roku Stany Zjednoczone mogły okupować Kubę do czasu utworzenia tam rządu, który uchwali konstytucję regulującą przyszłe stosunki między obydwoma państwami.
  Poprawka miała obowiązywać do 1934 roku.
  Teren, na którym znajduje się Guantanamo, został wydzierżawiony w 1903, a umowa odnowiona w 1934 na czas nieokreślony. Może zostać rozwiązana tylko za zgodą obu stron.
  Władze Kuby uznają bazę Guantanamo za teren okupowany a umowę ze Stanami Zjednoczonymi za nielegalną. Dzierżawa została narzucona pod groźbą użycia siły, co stanowi według nich pogwałcenie prawa międzynarodowego.
  Władze kubańskie wielokrotnie wzywały Amerykanów do zwrotu terytorium Guantanamo.

  Podnoszone są również argumenty łamania zapisów samej umowy, która nie obejmowała prowadzenia działalności komercyjnej ani więzienia na terenie bazy.

  Rząd kubański nie przyjmuje opłaty za dzierżawę terenu.

  Mówienie zatem o zgodzie komunistycznych władz Kuby jest nadużyciem.

 39. Jagoda
  16 grudnia o godz. 11:26

  Od samego początku byłem za tym, a nie za takim kompromisem jak zawarto.
  Przestrzeganie prawa jest priorytetem dla państw, które chcą mieć coś wspólnego z prawem człowieka. UE musi być twarda, a nie „miękiszonem” i ulegać państwom, które prawa człowieka mają w czterech literach. Tylko za taką UE jestem, która od swoich członków wymaga to, co zostało podpisane i zobowiązano się do przestrzegania. W innym przypadku UE rozsypie się ze szkodą dla całej Europy i nie tylko.

  Jestem ZA!

 40. Zapadł wyrok w sprawie słów abp. Jędraszewskiego o „tęczowej zarazie”
  Kontrowersyjne słowa arcybiskupa Marka Jędraszewskiego padły w sierpniu. Prywatna osoba zaskarżyła wypowiedź duchownego. Sąd Okręgowy w Krakowie wydał decyzję w tej sprawie. Uznał, że „tęczowa zaraza” mieści się w granicach dopuszczalnej „obrony wiary”.
  Ta informacja prasowa przywraca wiarę w polskie sądy.

 41. Jagoda
  16 grudnia o godz. 11:26

  Młodzi Polacy dla których wartości człowieka i praworządność jest ważna sobie poradzą – wyjadą z tego zacofanego kraju o mentalności wschodniej i zasilą tych, dla których te wartości są ważne. Według mnie Polska to kraj stracony na własne życzenie, życzenie idiotów, nie tylko z PiSu.

 42. W krajach gdzie jest zawarty sojusz z ołtarzem nigdy nie będzie dobrze w przestrzeganiu wartości człowieka i jego godności. Jeżeli to jeszcze nie dotarło do ludzi, to trzeba przyznać że są wyjątkowo nie ludzcy, żyjący co najwyżej urojeniami, nie widzący rzeczywistości, która istnieje realnie, a nie w urojeniach.

 43. Moim było marzeniem i jest nadal żeby Polska była krajem w którym rozdział Państwa od Kościoła stanie się rzeczywistością. Ta rzeczywistość przyniesie normalność w kraju nad Wisłą! Czy tak się stanie? Obawiam się że nie za mojego życia – za dużo tu ludzi którzy żyją urojeniami nie dla chwały i godności człowieka, a dla chwały swoich z Imperium watykańskiego w którym naprodukowali tylu (swoich) świętych, do których ludzie mają się modlić i ich wysławiać zamiast godność człowieka, każdego.

 44. @woytek
  Nie, ta decyzja jest kuriozalną interpretacją konstytucyjnej wolności słowa, której słowa MJ są nadużyciem. Wiarę w polskie sądy podtrzymuje dzielna postawa części sędziów broniących państwa prawa przed zakusami obecnej władzy.

 45. @18 karatów
  Nie zgadzały się retorycznie, ale tolerowały nawet w czasie kolaboracji z Sowietami. A Sowiety też wolały nie prowokować Amerykanów, bo same miały podobne bazy porozrzucane po świecie.

 46. woytek
  16 grudnia o godz. 14:28

  … czyli „katolickie świnie” mieszczą się w granicach dopuszczalnej „krytyki wiary”…

 47. PS
  Więzienie w Guantanamo, które ze względu na swój charakter, a w szczególności na długotrwałe przetrzymywanie więźniów bez wyroku sądowego oraz stosowanie tortur w trakcie przesłuchań, jest ostro krytykowane przez światową opinię publiczną, a nawet uważane za spełniające definicję obozu koncentracyjnego, powstało w 2002 roku.
  Trudno zatem mówić, że jest tolerowane ze względu na „kolaborację z Sowietami”, którzy też coś tam, coś tam.

 48. 18karatów
  16 grudnia o godz. 14:26

  „Nie, Guantanamo leży na Kubie…
  Leży bez zgody.“

  Adam Szostkiewicz
  16 grudnia o godz. 15:22
  @18 karatów
„Nie zgadzały się retorycznie, ale tolerowały nawet w czasie kolaboracji z Sowietami.“

  Czyli plus dla wrednego Fidela, chociaż Batista był dużo lepszy od Castro.

 49. woytek
  16 grudnia o godz. 14:28
  „…Ta informacja prasowa przywraca wiarę w polskie sądy.”

  Czyli to co wyżej pisałem – mieści się w granicach urojeń, a nie ma nic wspólnego z godnością człowieka, każdego.

 50. Lemarc…i tutaj trzeba docenić i wyeksponować sztukę interpretacji i tzw .,,ducha’
  Białostocki Sąd zinterpretował kiedyś swastykę jako starożytny znak siły.
  Pani Beata Mazurek błyskawice powiązała z Tuskiem i jego dziadkiem z Wehrmachtu,Tęczowa Zaraza” Marka J. ODNOSIŁA SIĘ POZORNIE DO IDEOLOGII, ale naprawdę dotyczyła ludzi.
  -Gdyby jednak zinterpretować,, Marka Zaraźnika” tęcza to Obietnica Boga i jej znak umieszczony na niebie. Teologiczne widzenie tęczy oczywiście nie wyjaśnia zagadnienia rozszczepienia światła i natury tego zjawiska.
  Nie ma najmniejszej ,,alegorii” ani śladu refleksji w wypowiedzi Mazurkowej…jest jednoznaczna.
  Katholikos ma kilka znaczeń.. jest m.in nazwą funkcji w kościele bizantyjskim i ormiańskim i kilku jeszcze..Katolik to wyznawca Rzymskiego Kościoła uznanego za, Powszechny” w Cesartstwie..
  -,, Śledź katolik” była nazwą menu w PRL a dotyczyło to określenie bezmięsnego obiadu.
  -,,Katolicka świnia” może dotyczyć kilku faktów..NP. zakony rózne miały hodowlę róznego ,,żywiołu”Hodowano tam też świnie.
  Gdy nadchodził piątek..świnia” wgoniona do stawu w scholastycznym widzeniu” uchodziła za rybę, bo wyłowiona była z wody…i zakonnicy nie musieli kalać swych sumień wpieprzając golonkę a’la karp”.
  -Katolik jest określeniem obraźliwym w Irlandii, ,,Wanielik” jest albo był pogardliwym określeniem na luteranina na ŚLĄSKU..a wywodzi się od słowa ewangelik czy ewangelia.
  Błyskawice wymienione są w Ewangelii i mogą mieć również dla Sądu znaczenie interpretacyjne.
  Łuk 10:18
  ,,Wtedy rzekł do nich: «Widziałem szatana, spadającego z nieba jak błyskawica.”
  Mateusza 24:26..rysuje inną perspektywę i porównanie błyskawic
  ,,Jeśli więc wam powiedzą: „Oto jest na pustyni”, nie chodźcie tam!; „Oto wewnątrz domu”, nie wierzcie! — Albowiem jak błyskawica !!
  zabłyśnie na wschodzie, a świeci aż na zachodzie, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Gdzie jest padlina, tam się i sępy zgromadzą.” [ B.T.]
  Póki co sępy udają gruchające gołabki..albo kolorowe pawie..mieszając w głowach ..materię i kropiąc zamaszyście To Sąd to Rozrzutnik do Obornika U Macieja… za oplatą oczywiście…
  .. Biedni zaś ludzie kręcą głowami..
  Niech żyją ,,Precze”! ..precz z ,Niechżyjami”!

 51. @Adam Szostkiewicz,

  „Nie zgadzały się retorycznie, ale tolerowały nawet w czasie kolaboracji z Sowietami. A Sowiety też wolały nie prowokować Amerykanów, bo same miały podobne bazy porozrzucane po świecie.”

  Pan chyba sam nie wierzy w to co pisze. Baze „tolerowano” gdyz nie bylo fizycznej mozliwosci jej usuniecia.
  Czy jest Pan w stanie wymienic radzieckie „podobne bazy porozrzucane po swiecie”?

 52. Ciekawe ile to baz mają Ruskie porozrzucanych po świecie a ile mają Amerykance?

 53. „Chyba że prezydent Duda zdoła rzetelnie odpowiedzieć na pytania Bidena.” Pan Duda nie odpowie na te pytania ponieważ jak sam powiedział : on się uczy, stale uczy ” i chyba jeszcze się nie nauczył .
  Z tą bazą amerykańska Guantanamo to nieżle pan przestrzelił. Jak by rozdawali Złote Maliny w tym temacie byłby Pan ich pewnym laureatem.

 54. @ lemarc 15:40
  Porównanie nieuprawnione. „Tęczową zaraza” dotyczy zjawiska, ideologii.
  „Katolickie świnie” dotyka wyznawców religii, których nie można obrażać. To jest uogólnienie niegodne inteligenta.

 55. @ woytek:
  „Ta informacja prasowa przywraca wiarę w polskie sądy.”
  Tak naprawdę wiarę w polskie sądy przywróciłaby praktyka odrzucania wszystkich pozwów dotyczących „obrazy uczuć religijnych” Przestępstwo bluźnierstwa zostało usunięte z kodeksów karnych wszystkich krajów na zachód od Odry i to już dawno, w większości albo jeszcze przed II wojną albo zaraz po.
  Gdyby sądy w Polsce nie skazywały za „obrazę uczuć” to taki werdykt mógłby być uzasadniony.
  Moim zdaniem aktywiści LGBT powinni byli wystąpić przeiwko panu biskupowi w drodze cywilnej, domagając się odpowiednio wysokiej nawiązki na cel społeczny, np na WOŚP

 56. @lemarc
  „czyli „katolickie świnie” mieszczą się w granicach dopuszczalnej „krytyki wiary”…”
  Oczywiscie ze mozna tak mowic , napewno sa jakies blizej nieokreslone katolickie swinie.
  Tak samo jak sa blizej nieokreslone kapitalistyczne, zwiazkowe, lewicowe, prawicowe , LGBT ,czy ONR swinie.
  Mozna krytykowac idee i poglady , nie mozna krytykowac pojedynczego czy grupe ludzi z imienia i nazwiska.

 57. Błagam! Wymażmy tą nieszczęsną „oczywistą oczywistość”…niech ją gęś kopnie… 🙂

 58. @Olbromski
  To jest temat nieistotny. Bazy były choćby w Polsce, NRD, Afganistanie, w Afryce. Proszę sobie poczytać Wikipedię: soviet military bases during cold war.

 59. @18 karatów
  A kto to byli ci torturowani przez zbrodniczch gringos więźniowie? Anioły pokoju?

 60. Tylko pozornie nie na temat. Dzis rocznica zamachu na prezydenta Narutowicza. Z tej okazji na kanale TVPolska emisja filmu Kawalerowicza „Smierc prezydenta”. Film znakomity, teksty jakby komentarz do obecnej sytuacji. Np.: Prezydent nie moze byc wyrazicielem interesow jednej partii. Takze retoryka obozu narodowego, az skora cierpnie…

 61. „Bazy były choćby w Polsce, NRD, Afganistanie.”

  Tak znajdowaly sie. Natomiast nie byly to bazy podobne do Guantanamo. Nawet wsrod baz amerykanskich jest ona ciekawym przypadkiem instalacji na obcym terytorium bez zgody wladz kraju.

 62. @ woytek:
  „„Tęczową zaraza” dotyczy zjawiska, ideologii.
  „Katolickie świnie” dotyka wyznawców religii, których nie można obrażać. ”

  A katolicyzm nie jest ideologią ????? Do tego masową i mającą na społeczeństwo daleko większy wpływ niż ideologia LGBT. I ta katolicka ideologia, pod płaszczykiem „miłości bliźniego” pozwalała przez całe stulecia tuszować ohydne zbrodnie jej funkcjonariuszy.

 63. @ Adam Szostkiewicz
  16 grudnia o godz. 19:02
  Uważa Pan więc, że dokonywanie przestępstw, lub nawet ich domniemanie uzasadnia nieludzkie praktyki ? Czyli usprawiedliwia Pan np praktykę „aresztu wydobywczego” stosowaną w Polsce?

 64. @Olbromski
  To samo można powiedzieć o bazach amerykańskich np. w Europie. Z tą zasadniczą różnicą, że tam była to zgoda rządów demokratycznie wybranych, a w Europie komunistycznej była to zgoda rządów pod dominacją sowiecką, pozbawionych demokratycznego mandatu.

 65. @Kalina
  O tak, to doskonały film polityczny zarówno w warstwie historycznej, jak i metaforycznej. Oglądałem kilka razy. Polecam.

 66. @MM
  Przecież pan wie, że pisze nonsensy. Nie mam zamiaru tego ciągnąć.

 67. A kto to byli ci torturowani przez zbrodniczch gringos więźniowie? Anioły pokoju?

  Otóż nie wiadomo. Torturowany niewinny człowiek też się przyzna do winy, byle by się ten koszmar skończył.
  Vide – procesy stalinowskie.
  Jestem zaskoczony, że akceptuje pan psychiczne i fizyczne okrucieństwo jako metodę dochodzenia do prawdy.
  Kiejkuty też Pan akceptował?

 68. woytek
  16 grudnia o godz. 17:42
  marcus21st
  16 grudnia o godz. 18:21

  … z pokorą przyjmuję komentarze i… gotów jestem zmienić chili.
  Czyli „katolicka hydra” albo „katolicka cholernica” lub „katolicka gangrena”, dla wyrafinowanych inteligentów, „katolicka panzootia”… mieszczą się w granicach dopuszczalnej „krytyki wiary”…

 69. @lukipuki
  To już kolejna opinia na forum wypowiadająca się o ,,Polakach” w sposób stereotypowy, totalny a zarazem infantylny. W tamtym przypadku jako o ,,ciżbie” w tym – jako o społeczeństwie o ,,mentalności wschodniej”. Rozumiem że opiniotwórcy Polakami nie są albo nalezą do jakiejś wyższej kasty. Jak ktoś pisze ,,Polacy są tacy i owacy” to, bez urazy – ja kończę dyskusję.

 70. volter
  16 grudnia o godz. 17:05

  … z przyjemnością czytam „kombinatoryczną” ilustrację i lingwistyczną metaanalizę ducha orzeczeń SO w Krakowie.
  BTW po Krakowie ostatnimi czasy – mniej wiecej od pochówku LK na Wawelu – spodziewam się wszystkiego najgorszego… niestety.

  ——————
  A propos duchów… anegdota:
  Американец, решивший приобрести в Туманном Альбионе старинный дворянский замок, заявляет служащему там дворецкому:
  — Я бы купил этот замок, но только если в нём есть привидения.
  — Не знаю, — отвечает дворецкий, — ещё ни разу не видел здесь привидений, хотя живу в этом доме уже 800 лет.

  co można czytać:
  Amerykanin, który zdecydował się na zakup starego szlacheckiego zamku w Foggy Albion, oświadcza służącemu tam lokajowi:
  – Kupiłbym ten zamek, ale tylko wtedy gdyby tu były duchy.
  „Nie wiem” – odpowiada kamerdyner – „Nigdy nie widziałem tu ducha, chociaż mieszkam w tym domu od 800 lat.
  ——-

  Bernard Shaw napisał kiedyś:
  Иногда надо рассмешить людей, чтобы отвлечь их от намерения вас повесить

  Czasami musisz rozśmieszyć ludzi, aby odwrócić ich uwagę od zamiaru powieszenia cię.

 71. Marian.W.O
  „„Bazy były choćby w Polsce, NRD, Afganistanie.”

  Tak znajdowaly sie. Natomiast nie byly to bazy podobne do Guantanamo. Nawet wsrod baz amerykanskich jest ona ciekawym przypadkiem instalacji na obcym terytorium bez zgody wladz kraju.”

  Piszac o te niesprawiedliwosci USA wobec Kuby w postaci posiadania bez jej zgody jej terytorium dziwnym zbiegiem okolicznosci zapomina sie o niesprawiedliwosci kiedy rzad Kuby znacjonalizowal wszystkie amerykanskie i nie tylko amerykanskie koncerny przemyslowe znajdujace sie na terenie tego kraju nie placac w ramach rekompensaty za to nawet przyslowiowego jednego peso

 72. @18 karatów
  Dobrze to ja odpowiem, skoro pan robi absurdalny unik z Kijkutami. To byli dżihadyści, wrogowie USA i Zachodu, fanatyczni islamiści, których Amerykanie nie mordowali hurtem, jak oni Amerykanów, tylko starali się od nich wydobyć informacje potrzebne do obrony przed akcjami terrorystycznymi. Nierzadko przekroczali granice, ale to zostało opisane i potępione w samych Stanach. To jest różnica między totalitaryzmem a demokracją, że wolno w niej krytykować zło dziejące się na rozkaz demokratycznego rządu. Sam pisałem o tym w eseju o Abu Ghraib w ResPublice Nowej. Krytyka wymusiła zmiany prawa, a Guantanamo jest prawie puste.

 73. @otu
  16 grudnia o godz. 17:29

  Ciekawe? Moze. Ale co z tego ma wynikac? Np. gdy stosunek bedzie 1:1000? Albo gdy roznica bedzie tylko 1 na 1000?

 74. Guantanamo od poczatku ubieglego wieku bylo militarna baza amerykanska, wiec czy na pewno potrzebowali zgody komunistow kubanskich no zorganizowanie w części any obozu? Natomiast na pewno na nieslawne Klewki w Polsce potrzebowali Amerykanie zgody niekomunistycznych polskich wladz.
  Bardzo spodobal mi sie rozbior logiczny zdania: „Orban i Duda nie zostali zaproszeni na inauguracje”. To zdanie to mistrzostwo sztuki manipulacji.
  Biden jesli bedzie taka potrzeba miedzynarodowej polityki to ptzyjedzie do Europy, a moze zahaczy na moment o Polske. Jak na dzien dzisiejszy to wobec tego co ma posprzatac po…. problemy polskich LGBT i czy sie nue obrazil sa wielkosci pylku

 75. Coś z amerykańskiego podwórka o golfie i naczelnym golfiście…

  „Sąsiedzi Mar-a-Lago, położonego się na Florydzie prywatnego klubu prezydenta USA Donalda Trumpa, przesłali oficjalne pismo do władz miasta Palm Beach. Jasno dali w nim do zrozumienia, że nie chcą, by ustępujący z urzędu przywódca kraju wciąż był ich sąsiadem.

  Pismo zostało dostarczone we wtorek do władz miasta Palm Beach i a także do Secret Service – służby ochraniającej amerykańskiego prezydenta. W opinii sąsiadów Donalda Trumpa, stracił on prawo do zamieszkiwania w Mar-a-Lago z powodu umowy, którą podpisał na początku lat 90. Na jej mocy piętrowa posiadłość została przekształcona z prywatnej rezydencji w prywatny klub.

  „Ten manewr prawny może zmusić władze Palm Beach do publicznego wypowiedzenia się na temat tego, czy Trump może ponownie uczynić Mar-a-Lago swoją legalną rezydencją i domem. A tak właśnie może się stać, gdy 20 stycznia odejdzie ze stanowiska” – informuje „The Washington Post”.
  ——————
  Trump-kombinator nie pozwoli o sobie zapomnieć… prasie bulwarowej.

 76. Adam Szostkiewicz
  16 grudnia o godz. 20:53

  A propos wydobywanie informacji

  Stosowanie tortur spopularyzowali Francuzi, weterani wojen w Indochinach i Algierii. Klasyczny model wojny oparty na dwóch walczących stronach, różnie umundurowanych i ustawionych naprzeciw siebie, nie nadawał się do walk z nieuchwytną partyzantką jaką był Viet Minh lub Front Wyzwolenia Narodowego (FLN), gdy nieprzyjaciel przy poparciu cywili i mieszając się ze społeczeństwem pojawiał się i znikał, jak „ryba w wodzie”. Celem nowej, antypartyzanckiej wojny, było unicestwienie zakonspirowanego wroga bez uniformu. Zwycięstwo nie polegało więc na sile uzbrojenia, ale na efektywnym oparciu się na informacji. W tym celu tortury wraz zezmasowaną akcją wojskową „scorch earth” – palenia ziemi, stały się podstawową taktyką francuskiej doktryny. Model ten wypróbowano podczas wojny w Algierii, następnie został udoskonalony przez wojska USA w Wietnamie i z kolei zaadoptowany przez szwadrony śmierci
  w Ameryce Łacińskiej.

 77. @maly fizyk
  Pomyśl, to nie boli.

 78. @zdaniewski
  A teraz poproszę o genezę nowiczoku i analizę metod NKWD, KGB i FSB, bo inaczej obraz jest niepełny.

 79. OK!
  do jutra, bo teraz oglądam TV gdzie podają złe wiadomości z Samoa. Mają tam już szczepionkę na CV, ale wstrzymali masowe szczepienia, gdy z powodu szczepionki zmarło dwoje niemowlaków. Po co szczepić niemowlaków nie wiem.

  Odnośnie służb CCCP, to mało wiem, bo mnie nie interesowały, z pewnością nie różnią się od innych tajnych służb i metod stosowanych w krajach demokratycznych, pseudodemokratycznych, czy totalitarnych. Natomiast odnośnie nowiczoku wiem trochę więcej.

 80. @ Adam Szostkiewicz
  16 grudnia o godz. 20:04

  „@MM
  Przecież pan wie, że pisze nonsensy. Nie mam zamiaru tego ciągnąć”
  (powinno chyba być „piszę” 😉
  No cóż. Sam się Pan do pisania nonsensów przyznaje.
  Ja w każdym razie nie uważam, żeby stosowanie tortur było usprawiedliwione. Niezależnie od tego, czy je stosuje Wuj Sam, Wujaszek Wania czy ktokolwiek inny uzurpujący sobie prawo do decydowania o losach świata, czy też obywateli innych państw, albo własnych. Proszę zwrócić uwagę, że np Amerykanie nie torturowali jeńców na terytorium własnego kraju (bo tam zabraniałoby tego prawo) ale gdzie indziej, m. in na Kubie albo w Polsce, gdzie miejscowe prawo mogli mieć nie powiem gdzie. Wg mnie w żadnej mierze to ich nie usprawiedliwia. Ja nie widzę zasadniczej różnicy pomiędzy „aresztem wydobywczym” stosowanym w Polsce wobec przeciwników politycznych, z pozbawieniem ich możliwości kontaktu z rodziną i prawnikami a nawet z lekarzem, a bezprawnym więzieniem obywateli innych państw w Guantanamo albo w Kiejkutach.

 81. @otu
  16 grudnia o godz. 21:44

  Wlasnie pomylalem sobie, ze zajmujesz sie glupotami 🙁

  Jak bedziesz mial czas, to zajmij sie pytaniem ile diablow moze siedziec na szczycie szpilki. Tez ciekawe, nieprawda 😉

 82. @Wieslaw A Zdaniewski
  16 grudnia o godz. 21:43

  Cos mi sie wydaje, ze tortury sa tak stare jak sama wojna. Czyli mniej wiecej od kamienia lupanego 🙁

 83. @MM
  Oj kiepsko z pańską polszczyzną, skoro pan nie zna elementarnej składni, więc powtórzę: uważam, że przechodzenie od ,,aresztów wydobywczych”, oczywiście nieakceptowalnych, do Kiejkut, to nonsens. Areszt jest nadużyciem prawa, tortury w siedzibie polskiego wywiadu to kwestia dyskusyjna, polskie władze oficjalnie temu zaprzeczyły, a nie były to władze pisowskie. Ale zgódźmy się co do jednego. Terroryzm jest wyzwaniem dla demokratycznego państwa i prawa. To nie moja dziedzina, więc mogę tylko mieć nadzieję, że w ramach walki i prewencji terroryzmu odpowiednie służby nie dopuszczają się działań łamiących podstawowe zasady, czyli tortur i zabójstw w odniesieniu do schwytanych już i bezbronnych przestępców.

 84. Tak. Terroryzm to wyzwanie dla państwa i dla prawa. Niewątpliwie. Rozumiem, że tzw służby muszą działać niejednokrotnie na granicy prawa, ale nie powinny go przekraczać, bo wtedy różnica pomiędzy terroryzmem pozapaństwowych organizacji a państwem się zaciera.
  Państwo nie powinno się uciekać do metod terrorystów, co niestety cały czas daje się zaobserwować. Nie tylko w wykonaniu Rosji, Libii czy królestwa Saudów.

 85. @mały fizyk
  Widzę ze masz ochotę trochę sobie potrollować.
  Wybacz ale nie mam na to czasu i ochoty.

 86. @marcus21st,

  Rzeczywiscie znacjonalizowano ale jaki ma to zwiazek z baza na terenie suwerennego kraju bez zgody legalnych wladz? Jaka bylaby reakcja polskich wladz oraz polskiego spoleczenstwa, gdyby wbrew decyzji polskiego rzadu wojska rosyjskie pozostaly na terenie Polski?

  @Adam Szostkiewicz,

  „To byli dżihadyści, wrogowie USA i Zachodu, fanatyczni islamiści, …i.”

  W zwiazku z tym, ze wiekszosc z nich nie stanela przed sadem, trudno mowic i pisac, ze byli to „fanatyczni islamisci, wrogowie USA i Zachodu”.
  W ostatnich latach ukazalo sie kilka ciekawych publikacji na ten temat, wlaczajac wspomnienia ludzi, kotrzy przeszli przez „maszynke do mielenia” przy okazji „wojny z terrorem”.
  Tak od reki moge polecic:
  Moazzam Begg; Enemy Combatant. A British Muslim’s Journey to Guantanamo and Back
  Mohamedou Ould Slahi (edited by Larry Siems): „Guantanamo Diary.”
  Jeremy Scahill:”Dirty Wars. The World is a Battlefield.”

 87. Lemarc..dziękuje .. a co dalszego wpisu o Trumphie ..to przypomniał mi się tekst na murach Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
  Napisał go ktoś w czasie kryzysu PZPR..jeszcze przed 13 grudnia ..po usunięciu kilku sztyftów z K.C….
  ,NIE CHCEMY JAROSZEWICZA I I KLISZKI WŚRÓD BEZPARTYJNYCH”

 88. Hipotetyczna wizyta p.Bidena w Warszawie zapewne się odbedzie…kiedyś.
  W SWIETLE LICZNYCH SKANDALI O CHARAKTERZEN ,,rynnowym” ..zabezpieczenie takiej wizyty to OGROM PRACY.Komitet dyplomatyczny i powitania i ukłony i korpus dyplomatyczny….powinni być ,,prześwietleni”i zweryfikowani. W korpusie uczestniczy też nuncjusz apostolski.
  We Francji osądzono byłego nuncjusza biskupa VENTURĘ..który lubiał łapać uczestników róznych ceremonii za pośladki..i nadmiernie głaskać urodziwych mężczyzn.
  Proszę sobie wyobrazić dostojnika Watykanu..w szeregu..witających..z dłońmi na udach no no powiedzmy sekretarza Bidena?albo attache wojskowego ambasady??https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-francja-byly-nuncjusz-apostolski-skazany-w-paryzu-za-napasci,nId,4930977

  Biskup ma zapłacić 13000 euro z WŁASNEJ KASY.
  Te francuskie sądy…nie rozumieją że Kościół w taki właśnie sposób walczy z Genderyzmem?”
  Godne nie tylko ubolewania…brak im Zbyszka.

 89. @lemarc, 16 grudnia, 20 : 45

  Pyszny ten Shaw mowiacy po rosyjsku

 90. @ Bartonet 16 grudnia o godz. 20:32
  Proszę o instrukcję, jak należy pisać o sytuacjach które akurat w Polsce są powszechne i przez ogół Polaków akceptowane, natomiast w innych krajach które są w dyskusji, nie występują albo występują marginalnie. Proste przykłady: ściąganie w szkole i na studiach, powszechna niechęć do informowania policji o zauważeniu przestępstwa (jeśli mnie nie dotyczy!). Niestety nie zawsze dysponuje się wiarygodną informacją statystyczną, by móc napisać precyzyjnie „79% Polaków popiera (jest przeciwnych)” Czy autor wypowiedzi ma uprzednio przedstawiać dokument potwierdzający swoje obce pochodzenie (i w którym pokoleniu…), by móc opisywać spostrzeżenia w Polsce poczynione pisząc że Polacy to czy tamto?

 91. „Cywilizacja miłości” woli na odlew, po całości:

  Przebacz Boże tym, którzy jeszcze dzisiaj mentalnie tkwią w tamtej zbrodniczej ideologii, a którzy nadają jej nowy kształt ideologii bezwstydu – powiedział w czwartek w Gdyni biskup pomocniczy gdański Wiesław Szlachetka. Duchowny podczas obchodów 50. rocznicy Grudnia’70 odniósł się w ten sposób do manifestacji Strajku Kobiet.

  Cały ten zamęt i chaos próbuje się wprowadzać w sposób przewrotny pod szyldami i hasłami równości, tolerancji i wolności. Aktywiści owej ideologii, którzy upatrują chwały w tym, czego powinni się wstydzić, nie cofają się przed żadnym aktem szyderstwa z rzeczy świętych oraz niszczenia symboli chrześcijańskich i patriotycznych, bo i patriotyzm jest dla tej ideologii przeszkodą – dodał biskup.

  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-12-17/demoralizacja-i-szerzenie-nienawisci-biskup-porownal-strajk-kobiet-do-zbrodniczej-ideologii/

  Przedstawiciela zbrodniczej organizacji broni wprowadzony bezprawnie konkordat i paragrafy o „obrazie uczuć religijnych”.
  A wszystkiemu patronuje „świetlista postać” monarchy absolutnego obcego państwa.

  Coraz wyraźniej słyszane są głosy domagające się „stref wolnych od dzipitu”.
  „Kto wiatr sieje, burzę zbiera”.
  Zapominają o burzach jakie rozpętywali w historii i o skutkach dla nich samych. Nachalnie dopraszają się kolejnej burzy.

 92. @W.O.
  Dobrze pan wie, dlaczego Amerykanie nie postawili niektórych terrorystów przed sądem: stan wojny. Ale większość postawili, zostali sprawiedliwie osądzeni. A teraz porównajmy standardy amerykańskie z komunistycznymi. Na początek polecam wspomnienia Armando Valladaresa, kubańskiego antykastrysty, uwięzionego na 22 lata za politykę; Beaty Obertyńskiej ,,Z domu niewoli”, Zbigniewa Stypułkowskiego ,,Zaproszenie do Moskwy”, no i oczywiście ,,Inny kraj” Herlinga Grudzińskiego, ,,Archipelag Gułag” Sołżenicyna, ,,Opowiadania kołymskie” Szałamowa.

 93. @otu
  17 grudnia o godz. 0:17

  „Widzę ze masz ochotę trochę sobie potrollować.”

  Przeciez tylko cie skopiowalem 😉

 94. Zobaczcie kobiety polskie jak bardzo kocha was Kościół i Maryja..
  Biskup zrównał was drogie panie…z kim?
  No pomyślcie…?
  Wypielęgnowani panowie…najlepiej wam wskazują..co? i jak?
  To wy głównie jesteście OSTOJĄ..TEJ INSTYTUCJE…bo bez was mężczyźni …raczej zajęliby się czymś innym.
  Jeżeli ktoś widzi tam źródło Etyki i Drogę do Boga…musi nieco przemyśleć i tę Etykę i tą Drogę..i jeszcze parę innych szczegółów.
  Biskup nie wystapił przeciw sztyletnikowi. zabójcy prezydenta….ani przeciw łamaniu rąk przez policję..ani pałkom teleskopowym…ani pokropionym kibolom,, Arki i Cracovii.. nie wystapił też przeciw sutannowym aksamitnym i lawendowym….i ich rozpuście…?!
  ale przeciw ..kobietom owszem.
  Stara logika lakonicznie zapisana w ,,Genesis” ..i..uczynił Bóg Człowieka i nazwał go Adam…a z jego żebra uczynił niewiastę i nazwał ją Ewa.”
  Związki frazeologiczne:
  ,,ksiądz i niewiasta z jednego ciasta”• niewiastę zwyciężyć – nie męstwo
  Jakkolwiekby to nie brzmiało…opisuje związek…bardzo realistycznie i może właśnie dlatego biskup ma takie prawa?..Męskie!

 95. Polecam film „Raport” z Adamem Driverem (2019). Porusza wiele ciekawych tematów (np. odnośnie działania „checks and balances” w praktyce), przytacza też konkretne dane na temat skuteczności tortur, stosowanych przez CIA po 11.9. Otóż znaczenie tortur dla pozyskiwania informacji okazało się zerowe: przesłuchujący dowiadywali się co najwyżej tego, co już wcześniej było wiadome, plus – całe mnóstwo fałszywych informacji, „przyznań do winy”, itd., które więźniowie wypowiadali, aby przestano ich torturować. Bardziej humanitarne techniki zdobywania informacji, które rutynowo stosuje wywiad, okazały się skuteczniejsze. No ale systemowe torturowanie więźniów przez CIA miało inny cel, niż deklarowany: zemstę, zaspokojenie żądzy odwetu i zastraszenie przeciwników.

  To jest chyba główny zarzut, który stawia film: że po tysiącach lat ewolucji kultury, ustrojów społecznych, w państwie aspirującym do roli przodownika demokracji – supernowoczesna, nasycona najnowszą technika agencja wywiadowcza sprowadziła się do zgrai brutalnych małp, które robią sobie dobrze.

  Mi się tu też od razu nasuwa przykład religii, którą ortodoksi i rozmaici miłośnicy dominacji zamienili w dokładne przeciwieństwo tego, czym miała być na początku. Ewolucja religii – tej realnej, której doświadczają miliony – pokazuje ścisły związek z „małpą bazą” naszego gatunku. Po 2 tysiącach lat gonienia króliczka, upiorni biskupi mówią językiem siły, władzy i dominacji (zwłaszcza: samców nad samicami). A mieli być „tymi od duszy”, miłości i piękna 🙂

 96. Według mnie masową ucieczkę (emigrację) z państw islamskich do Europy zawdzięczamy Amerykanom i Ruskim, którzy też wpieprzyli się w nie swoje sprawy.

 97. Po inwazji na Irak, która zamiast ograniczyć zjawisko terroryzmu, doprowadziła do jego eskalacji i pojawiło się pytanie – co jest prawdziwym celem wojny?

  Według mnie celem wojny jest władza nad podbitymi krajami i czerpanie zysków z tegoż podbitego kraju, a że Irak ma dużo ropy to jedynym celem była ropa, a nie żadna demokracja (jak światu wciskano). Przede wszystkim wiadome jest że w krajach religijnych demokracji nie ma i nigdy nie pędzie dopóty, dopóki rządzą religianci. I to jest fakt – wszystkie inne teorie to jedynie służą zaciemnianiu rzeczywistości, która istnieje na tym naszym świecie. Manipulatorów politycznych na tej ziemi mamy dostatek.

 98. Jagoda
  17 grudnia o godz. 10:47

  … sztachety i sztachetki tumanowatych biskupów…

 99. @Marian.W.O
  „Rzeczywiscie znacjonalizowano ale jaki ma to zwiazek z baza na terenie suwerennego kraju bez zgody legalnych wladz? Jaka bylaby reakcja polskich wladz oraz polskiego spoleczenstwa, gdyby wbrew decyzji polskiego rzadu wojska rosyjskie pozostaly na terenie Polski? ”
  Jaki ma to zwiazek ? Ano taki ze TAKZE bez zgody wladz USA ta sama kubanska wladza okrada USA na setki mld dolarow nacjonalizujac wlasnosc USA a jednoczesnie domaga sie poszanowania prawa ?
  Polska nie okradla stacjonujacych Rosjan z setek miliardow dolarow , nie znacjonalizowala rosyjskiego przemslu ?
  Przepraszam, ale chyba nie za bardzo sie orientujesz na czym polegala nacjonalizacja wlasnosci USA na Kubie , proponuje cos wecej o tym poczytac

 100. Jagoda
  17 grudnia o godz. 10:47
  „Przebacz Boże tym, którzy jeszcze dzisiaj mentalnie tkwią w tamtej zbrodniczej ideologii, a którzy nadają jej nowy kształt ideologii bezwstydu – powiedział w czwartek w Gdyni biskup pomocniczy gdański Wiesław Szlachetka. Duchowny podczas obchodów 50. rocznicy Grudnia’70 odniósł się w ten sposób do manifestacji Strajku Kobiet.”

  Nie od dziś wiem, że wszystkie osoby które się powołują na Boga działają przeciwko człowiekowi i jego godności.

  Prezydent USA Bush przed napaścią na Irak też powołał się na Boga – „Z Bożą pomocą zwyciężymy”. No i co się stało? Chyba nie muszę tłumaczyć do czego Amerykanie doprowadzili na Bliskim Wschodzie – do totalnego burdelu z ustami napełnionymi Bogiem.

 101. @ Adam Szostkiewicz,

  „Dobrze pan wie, dlaczego Amerykanie nie postawili niektórych terrorystów przed sądem: stan wojny. Ale większość postawili, zostali sprawiedliwie osądzeni.”

  Stan wojenny? Gdzie i kiedy? Byla ( jest?) natomiast „wojna z terrorem” ( nigdy nie wypowiedziana i zakonczona, bez regul i praw) w ramach ktorej ludzie byli/sa pozbawieni praw przyslugujacych oskarzonym. Wiekszosc postawili przed sadem i sprawiedliwie osadzeni? Czy jest Pan tego pewien? Moge powedziec, ze Pan sie myli.

  Czesc ksiazek przez Pana wymienionych znam. Powiem wiecej w rodzinie mojej mamy siedzieli wszyscy: maja mama, jej siostry i bracia oraz wielu czlonkow blizszej i dalszej rodziny. Jeden z wujkow, gdy otworzono bramy obozu, gdzie byl wieziony na Dalekim Wschodzie, wedrowal do Polski przez 2 lata by dotrzec do kraju w 1958 roku. I co z tego? Czy uwaza Pan, ze trzymanie kogos w odosobnieniu przez 14 lat bez wyroku sadowego ( bez wyroku sadowego bylo regula) jest mniejszym zlem niz wiezienie wymienionych przez Pana i mnie osob? Ja zas widze to calkiem inaczej. Tak jak wspomnianemu wyzej wujkowi „wymazano z zyciorysu” +- 20 najlepszych lat zycia to samo spotkalo ludzi siedzacymi w odosobnieniu, bez praw i bez wyrokow sadowych. Nikt im straconego czasu nie wroci i nie wynagrodzi – to jest bezpowrotna strata.

 102. Władza swoimi bezmyślnymi działaniami zorganizowała nam PRL bis. Omijanie absurdalnych restrykcji stało się obywatelską cnotą – jak w komunie. Rządzący z całą pewnością powinni zostać rozliczeni z tego, co robią z Polakami i polskim państwem od marca. Nie nastąpi to szybko, ale nastąpić powinno.

  Gdy idzie o skuteczność waszych działań, za ich ocenę wystarczy statystyka nadmiarowych zgonów, w której jesteśmy dziś na drugim miejscu w Europie. To jest skutek tego, jak ustawiliście służbę zdrowia. To skutek tego, że ludzie z innymi niż COVID chorobami często nie mają szans na dostanie się nie tylko do szpitala, ale nawet do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. To jest miara waszego wielkiego „sukcesu”: zawalona diagnostyka nowotworów, amputacje u cukrzyków, którzy mogli się leczyć, ale nie mieli jak. Bo COVID. Macie to na sumieniu.
  (…)
  Czy do szczepień będziecie przekonywać, stosując metodę prymitywnego szantażu emocjonalnego, do której uciekł się prof. Horban, grzmiąc, że kto się nie zaszczepi, będzie winien śmierci innych? Skąd jednak wiecie – co wydaje się podstawą waszej strategii – że szczepionka hamuje transmisję wirusa? Ta podstawowa kwestia nie została akurat bez wątpliwości stwierdzona w trakcie badań żadnej z substancji, jakie mają być w Polsce dostępne. Nie wiecie tego, czy wiecie i celowo mówicie ludziom nieprawdę?

  Można by wam – ludziom z obozu Zjednoczonej Prawicy – wystawić po tych pięciu latach rachunek za mnóstwo rzeczy, od zniszczenia sądu konstytucyjnego i wielu innych instytucji, poprzez sklerotyczne namnożenie przepisów, zakazów i nakazów, po wyciskanie z ludzi pieniędzy kolejnymi podatkami, których podatkami nie nazywacie. To wszystko prawda. Ale być może najwyższy rachunek powinniście dostać właśnie za epidemię, bo ten dług – i czysto finansowy, i zdrowotny, i gospodarczy oraz biznesowy będziemy spłacać dekadę albo dłużej.

  Na tym kończę, bo – podobnie jak kapitan Wagnerz z „C.K. dezerterów” w kultowej scenie – tracę cierpliwość, a słowa ze słownika ludzi kulturalnych chyba już mi się skończyły„. (ŁW)
  ——————–
  On point!

 103. Adam Szostkiewicz
  16 grudnia o godz. 22:11
  @zdaniewski
A teraz poproszę o genezę nowiczoku

  Wyjaśniam

  Rosyjski nowiczok ma długą tradycję, zacznijmy od Chile i Pinocheta. Krótko po obaleniu rządu dr. Allende, antagonista Pinocheta, były prezydent (1964-70) Eduardo Frei Montalva, zmarł w Santa Maria Clinic. Został „przytruty“ niewielkim stężeniem gazu musztardowego i talu, co zniwelowało jego immune system, osłabiając na tyle, że pacjent nie przeżył operacji żołądka na którą był zgłosił się do szpitala. Sędzia rozpatrujący sprawę po 28 latach oparł się na dowodach sprokurowanych przez specjalistów forensic medicine po ekshumacji ciała Frei w 2004 roku. 2 doktorów i pomocnika oskarżono o sfałszowanie raportów autopsji plus 3 agentów Pinocheta. W sumie skazano 6 przestępców.
  Następnym w kolejce był komunista, słynny poeta Pablo Neruda, który również został otruty w tej samej klinice.
  Chilijskiego nowiczoka nie przysłano z KGB, ani z CIA, lecz wymyślili go Chilijczycy. Był to chemik specjalista od trucizn, Mr. Eugenio Berrios, ale produkował również kokainę dla Pinocheta, który miał swe laboratorium w Coloni Dignidad, tajnej niemieckiej enklawie na południu Chile gdzie ukrywali się byli naziści. W 1991 roku Berrios został ukryty przez agentów DINA w Paragwaju, aby nie mógł zeznawać na temat przestępstw związanych z działalnością junty. Po skomplikowanych tarapatach, kolejnym ukrywaniu i denuncjowaniu przez agentów międzypaństwowego systemu Condor, jego ciało z ranami postrzałowymi znaleziono na plaży w 1995 roku . Kolejne śledztwa i opinie specjalistów medycyny sądowej doprowadziły do procesów. W 2015 r. Najwyższy Sąd Chile skazał 14 oskarżonych wojskowych i agentów zamieszanych w morderstwo Berriosa na 5 do 20 lat mamra.

  Co ma wisieć nie utonie. Różne są drogi do sławy.

  Urugwajski reżyser filmowy Esteban Schroeder nakręcił film Matar a todos, oparty na morderstwie Berríosa.

  Liam Stack, „New Mystery Surfaces 4 Decades After Pablo
  Neruda’s Death”, The New York Times, 7. XI. 2015.

  Colin Dwyer, „Pablo Neruda Didn’t Die of Cancer, Experts Say. So, What Killed The Poet?”, NPR (National Public Radio), 23. X. 2017,

  „Pronto confirmarenos que Pablo Neruda fue asesinado”,
  Liberación (Malmö, Sweden), nr 1874, 20. IX. 2017.

 104. @luki
  Nie, uciekali przede wszystkim przed rodzimymi despotami. Poza tym podejście do historii oparte na zasadzie ,,według mnie” jest umysłowo słabe, a nawet może się skończyć kompromitacją wynikającą z chciejstwa, ignorancji i uprzedzeń. U pana szczególnie niebezpieczne są w tym sensie obsesje antyreligijne.

 105. Adam Szostkiewicz
  16 grudnia o godz. 22:11
  Wieslaw A Zdaniewski
  17 grudnia o godz. 14:28

  … i po wacława… ta zabawa w nowiczoka…
  Muł, muł … coraz większy a biskupy, i nie tylko one, bezkarnie grasują…

 106. „W chwilach najgłębszego zaprzeczenia, Trump powiedział części swoich doradców, że odmówi opuszczenia Białego Domu w dniu inauguracji” – pisze CNN. Biały Dom odmówił komentarza w tej sprawie. Jeden z rozmówców portalu twierdzi jednak, że te deklaracje to tylko napady wściekłości Trumpa i zapewnia, że ten opuści swoją siedzibę 20 stycznia”.
  ———————-
  To podręcznikowa ilustracja sytuacji „pierdolnięty na urzędzie”.
  Trep nad trepy…
  Ameryka pany…
  kibolstwo u władzy…

  U nas podobnie.

 107. „Wierni w Neapolu są zawiedzeni, bo mimo trwających cały dzień modlitw nie doszło do cudu św. Januarego. Wbrew ich oczekiwaniom przetrzymywana w ampułce krew świętego nie zmieniła swojej postaci, co według wierzeń ma przepowiadać nieszczęście.”

  —————–
  Wreszcie jakaś prawdopodobna prognoza…
  Widać wyraźnie największy przekręt tego świata.
  Goście nie wiedzą co robić … gonią w piętkę…

 108. @Lemarc
  Dla ścisłości: wybory wygrał Biden, a nie Trump.

 109. @ red Szostkiewicz:
  ” podejście do historii oparte na zasadzie ,,według mnie” jest umysłowo słabe, …”
  Czy istnieje jakieś inne podejście ???? Nasz odbiór świata jest z założenia subiektywny, ponieważ żaden człowiek na Ziemi nie ma dostępu do kompletu informacji. Każdy z nas przepuszcza docierające doń informacje przez filtr własnej wiedzy, poglądów politycznych i religijnych oraz wychowania. Nie jesteśmy w stanie przed tym uciec. Jedyną bronią przeciwko subiektywnemu odbiorowi świata jest demokracja, wolność wyrażania poglądów i wolność badań naukowych. Te 3 wolności nie mogą podlegać ograniczeniom. Natomiast każda władza, która chce dbać o rozwój społeczeństwa musi prowadzić działalność w zakresie edukacji społecznej ( nie mylić z „polityką historyczną” i partyjną propagandą) Tej społecznej edukacji przez ostatnie 30 (wcześniej też nie) lat Państwo Polskie nie prowadziło i nie prowadzi nadal. Zamiast tego mieliśmy i mamy propagandę .
  Zamiast rzetelnej wiedzy o historii mamy legendy: tzw żołnierzy wyklętych, tzw prześladowania kościoła, tzw powszechnego oporu społeczeństwa przeciw tzw komunistycznej dyktaturze, tzw jedynego wyjścia w postaci tzw planu Balcerowicza itd……

 110. marcus21st
  16 grudnia o godz. 20:49
  do @Marian.W.O 17 grudnia o godz. 13:21

  Marian.W.O
 „„Bazy były choćby w Polsce, NRD, Afganistanie.”
  Tak znajdowaly sie. Natomiast nie byly to bazy podobne do Guantanamo. … jest ona ciekawym przypadkiem instalacji na obcym terytorium bez zgody wladz kraju.”

  Piszac o niesprawiedliwości USA wobec Kuby w postaci posiadania bez jej zgody na jej terytorium dziwnym zbiegiem okolicznosci zapomina sie o niesprawiedliwosci kiedy rzad Kuby znacjonalizowal wszystkie amerykanskie koncerny przemyslowe znajdujace sie na terenie tego kraju nie placac w ramach rekompensaty za to nawet przyslowiowego jednego peso.

  jest to NIE PRAWDA! podobnie jak kolejny wpis

  „…chyba nie za bardzo sie orientujesz na czym polegala nacjonalizacja wlasności USA na Kubie , proponuje coś wecej o tym poczytac“

  OTO OKAZJA:
  ———————
  1. Nie tylko mafia z US i Batista łupili Kubę. Amerykańskie przedsiębiorstwa ciągnęły zyski od czasów Machado, dwadzieścia lat wcześniej, nie mniejsze niż mafia. Mówi o tym cytat senatora J.F. Kennedyego wygłoszony na zjeździe partii demokratycznej:

  <<>>
  Zjazd Demokratów, Cincinnati, Ohio,
  6 październik 1960, archiwum John F. Kennedy Presidential Library.

  Arogancja Amerykanów antagonizowała Kubańczyków; rząd USA popierał partykularne interesy amerykańskich firm w celu zapewnienia im jak największych zysków. Potężna korporacja telefoniczna International Telegraph and Telephone, podarowała Batiście, złoty telefon – symbol wdzięczności, za zezwolenie na znaczne podniesienie opłat telefonicznych, o co zabiegał rząd USA. Telefon ze złota jest obecnie przechowywany w muzeum jako namacalny corpus delicti amerykańskiego interwencjonizmu.

  2. Reforma rolna wprowadzona po rewolucji w 1959 roku miała na celu rozparcelowanie latyfundiów i nadanie ziemi bezrolnym. Dozwolone były prywatne gospodarstwa o maksymalnych powierzchniach 3333 akrów (13 km2) (900 hektarów) i nieruchomości do 1000 akrów (4 km2). Posiadłości większe zostały upaństwowione i rozparcelowane wśród bezrolnych campesinos jako 67 akrowe działki lub zamienione w spółdzielnie. Prawo opracowane przez Che Guevarrę w trosce o zabezpieczenie własności narodowej głosiło, że plantacje cukru nie mogły znajdować się w obcych rękach. INRA – urząd powołany do wprowadzenia reformy agrarnej zatrudniał w terenie 100 tysięcy urzędników. Za wywłaszczoną ziemię oferowano rekompensatę w formie kubańskich obligacji na 20 lat przy 4,5 % oprocentowaniu. Wartość gruntów oceniano na podstawie wartości deklarowanej dla celów podatkowych, a że za czasów Batisty amerykańskim właścicielom szacowano ziemię bardzo nisko, nie trudno zgadnąć, że reforma agrarna przyniosła zastępy wrogów. Skonfiskowano obszar 480000 akrów ziemi (1,940 km2) należącej do amerykańskich właścicieli.

  Rewolucje społeczne są niesprawiedliwe.

 111. Errata z powyższego tekstu wypadł cytat:

  Z początkiem roku 1959 przedsiębiortswa Stanów Zjednoczonych były właścicielami około 40 % kubańskich terenów cukrowniczych, prawie wszystkich gospodarstw hodujących bydło, 90 % kopalni i mineralnych zasobów, 80 % energii, praktycznie cały przemysł naftowy i zaopatrywały 2/3 kubańskiego importu.

  Zjazd Demokratów, Cincinnati, Ohio,
  6 październik 1960, archiwum John F. Kennedy Presidential Library.

 112. @Wieslaw A Zdaniewski
  17 grudnia o godz. 14:28

  Putin nauczyl sie truc od Pinotcheta? No coz, jaki nauczyciel, taki uczen 🙁
  Tylko czemu nie stac go nauczyc sie czegos dobrego?

 113. @Adam Szostkiewicz
  17 grudnia o godz. 12:11
  Panie Redaktorze ciekawą metodę polemiczną Pan stosuje (poznałem ją podczas polemik z Panem) ,,proszę nie generalizować”. W sumie słuszna uwaga. ,,Nie rzecz w ilosci ofiar tego czy owego reżimu, to nie licytacja”. Też prawda..A tu proszę: wykaz lektur poświęconych zbrodniom bolszewików.
  Do czego piję? Jeżeli dany kraj uzurpuje sobie prawo do oceny innych i naginania ich do (w teorii) wyznawanych przez siebie wartości to SAM POWINIEN PRZEDE WSZYSTKIM ICH PRZESTRZEGAĆ. Amerykanie i…także Polacy dopuścili się agresji na niepodległe państwo. Zrobili to na podstawie sfabrykowanych dowodów.
  Kraj ten po klęsce w 1991r nie prowadził agresywnej polityki zewnętrznej. Tak – był rządzony przez bestialskiego satrapę ale ilu sukinsynów to ,,nasze sukinsyny” i jakoś los ich poddanych mniej nas troska?
  Tortury bolszewików czy nazistów, skalą moralnego bestialstwa nie różnią się od tortur made in USA czy stosowanych przez latynoamerykańskich obronców ,,cywilizacji chrześcijańskiej przed komunizmem”.
  Dobrze ktoś wyżej napisał: tortury w Guantanamo merytorycznie wiele nie wniosły w ,,wojnę z terrorem”, pidobnie jak bestialskie tortury dyktatur w Chile i Argentynie: ich celem było ZASTRASZENIE, że ,,i tobą możemy się zaopiekować”.

 114. @Wieslaw A Zdaniewski
  „Jest to NIE PRAWDA! podobnie jak kolejny wpis”
  Co konkretnie z tego co napisalem jest nieprawda ? Teksty wklejone przez Pana tylko potwierdzaja to co napisalem

 115. @MM
  To już przesada spowodowana porywem polemicznym. Prześladowanie religii nie jest żadną legendą: w Rosji bolszewickiej i w komunistycznej Albanii miało cechy eksterminacji, w Polsce w okresie stalinowskim – cechy totalitarne. Podobnie w rewolucyjnym Meksyku i rewolucyjnej Francji. I na tym właśnie polega rzetelność polemiczna, by patrzeć na cały obraz. Zgadzam się, że i w historii KRK ale też wczesno-protestanckiego znajdziemy elementy totalitarne. Podobnie nie podoba mi się dezawuowanie hurtem ostatnich dekad edukacji publicznej w Polsce. Zgadzam się, że żadna polityka historyczna jej nie zastąpi, a może demolować świadomość społeczną. Ten przykład z ,,żołnierzami wyklętymi” jest trafny, lecz chwila refleksji nad nim pokazuje, że właśnie, wbrew temu, co pan pisze, jest możliwa obiektywna ocena zdarzeń i procesów historycznych i innych, czyli ustalenie i analiza faktów. Nie oczekujemy tu jednak precyzji i falsyfikowalności takiej, jak w naukach przyrodniczych. Humanistyka też sięga współcześnie po statystyczne metody badawcze, jednak jej ostatecznym celem jest badanie człowieka, jego działań, ich motywów i skutków. Pewnego subiektywizmu nie można i nawet nie powinno się unikać. Gdy słyszymy, że historię np. wojen piszą zwycięzcy, to historyk wart tego imienia mówi: sprawdzam! Pańska uwaga o ,,tzw. oporze społeczeństwa przeciwko komunistycznej dyktaturze” jest nie tylko nieprawdziwa, ale też niegodna, bo obraża pamięć ofiar tej dyktatury. A co do ,,tzw. jedynego wyjścia” w postaci reform Balcerowicza, to ten temat już tu nieraz wałkowano, więc do tego już nie zamierzam wracać.

 116. Zaraz wyjdze ze mnie zimna kanalia:)))) Otoz. calkowicie zgadzam sie na nieuchronna subiektywnosc. Malo tego – wrecz wspieram subiektywnosc! Np. w polityce zarowno zagranicznej, jak I wewnetrznej. Coz bylby wart polityk, ktory nie wspieralby racji stanu swego kraju mimo obiektywnego przekonania, ze ta polityka krzywdzi slabszego partnera? Prosze przesledzic zwyczaje polityczne UK, wyjatkowo cyniczne, ktorych ofiara np pada Polska co najmniej od przeszlo 100 lat. Podobnie w polityce wewnetrznej. Rzadzaca w Polsce aktualnie hierarchia koscielna realizuje po prostu swoje przekonania I nie ma co sie na nia obrazac. Trzeba po prostu jej odebrac wladze I zaczac realizowac polityke nasza, rownie subiektywna:))))

 117. @Slawczan
  „Amerykanie i…także Polacy dopuścili się agresji na niepodległe państwo”
  Tak to jest jak to niektorzy maja dobra pamiec ale b krotka .Zrobili to na podstawie sfabrykowanych dowodów.”

  Czy nie jest prawda ze Hussain w Iraku mial chemiczna bron masowej zaglady ?
  Czym niby wytrul 11 tys wlasnych obywateli jego general zwany „chemicznym Ali ”
  Przeciez to ukrywanie chemicznej broni bylo powodem agresji na Irak i absolutny brak zgody na inspekcje aby to potwierdzic.
  Czy moze swiat zachodni mial wierzyc Husseinowi na slowo ze jej JUZ nie ma ?

 118. @Adam Szostkiewicz,

  „Pańska uwaga o ,,tzw. oporze społeczeństwa przeciwko komunistycznej dyktaturze” jest nie tylko nieprawdziwa, ale też niegodna, bo obraża pamięć ofiar tej dyktatury.”

  Jest jak najbardziej prawdziwa i nikogo nie obraza. Kto byl aktywnie przeciwny byl przeciwny ale wiekszosc spoleczenstwa miala na glowie inne sprawy. Nalezy pamietac, ze w okresie PRL dokonaly sie zasadnicze zmiany spoleczne (mozna to nawet nazwac rewolucja), na ktorych skorzytaly szerokie kregi spoleczenstwa. Nie jestem przekonany czy te kregi byly aktywnie zaangazowane w aktywny opor. Karol Modzelewski w jednej z ksiazek zauwaza, ze inteligencja wykorzytujac niezadowolenie klasy robotniczej osiagnela cele, przez klase robotnicza nie zamierzone i.e. zmiany ustrojowe, ktore uderzyly wlasnie w pracownikow zakladow przemyslowych.

 119. @W.O.
  Cytowany przez pana profesor Modzelewski był w PRL wieloletnim więźniem politycznym, rzecznikiem Solidarności i działaczem podziemia. Solidarność legalna skupiała ponad dwa razy więcej członków, niż PZPR. W samej partii, która wtedy była już przede wszystkim partią władzy, a nie żadnych ideałów, tzw. Struktury poziome gotowe do współpracy z Solidarnością i do reform, włączyły się setki tysięcy partyjnych. A zatem opór był i był masowy.został zduszony siłą autorytarnego reżimu gen. Jaruzelskiego. Ofiar śmiertelnych tego zamachu stanu było co najmniej ok. setki.Byli to zwykli obywatele, górnicy, księża, młodzi ludzie, a nie przywódcy opozycji. Tych uwięziono na lata pod sfingowanymi zarzutami i w wyniku pokazowych procesów. Czym, jeśli nie obrazą tych ludzi, uczestników ówczesnego oporu wobec junty nazwanej WRON, jest wstawianie jej protestów w cudzysłów?

 120. @Marcus
  Oczywiście.

 121. marcus21st
  17 grudnia o godz. 18:17
  
Co konkretnie z tego co napisalem jest nieprawda ?

  Wina Kubańczyków jest znacznie większa niż Pan to ocenia.
  W świat poszła wiadomość, że brodacze z Sierra Maestra położyli kres tyranii Fulgencia Batisty, promieniując na całą Amerykę Łacińską brzaskiem pierwszej rewolucji wyzwoleńczej na kontynencie.
  Według Departamentu Stanu, dla administracji w Waszyngtonie, zasadniczym niebezpieczeństwem był wpływ jaki rząd Castro miał na ruchy lewicowe w wielu krajach Ameryki Łacińskiej. – Fakt, że Castro reprezentuje ugruntowany sprzeciw wobec USA, negując całą naszą politykę na południowej półkuli od półtora wieku.

  Położenie geograficzne określa świadomość.

  Garstka historii: List Johna Quincy Adamsa, amerykańskiego sekretarza stanu (ministra spraw zagranicznych) do Hugh Nelsona, amerykańskiego ministra w Madrycie. 23.IV.1823 brzmi:

  „Te wyspy stanowią naturalny dodatek do amerykańskiego kontynentu i jedna z nich – prawie w zasięgu wzroku z naszych wybrzeży pod wieloma względami stała się obiektem o najwyższym znaczeniu dla komercyjnych i politycznych zamierzeń naszej Unii. Jej kluczowe położenie w obrębie Zatoki Meksykańskiej i Mórz Indii Zachodnich, jej położenie połowiczne pomiędzy naszym południowym wybrzeżem a wyspą Santo Domingo, jej bezpieczny i przestronny port w Hawanie, przeciwległy z długą linią naszych wybrzeży pozbawionych podobnych wygód, istota jej produkcji i jej pożądań, zaopatrująca i oczekująca zysków handlu niesłychanie lukratywnego i wzajemnie korzystnego, stanowi zasadniczą doniosłość w ogniwie naszych narodowych interesów, z którymi żadne inne obce terytorium nie może się równać, nieco jedynie słabsze z powinowactwem, które łączy razem członków naszej Unii.
  Takie są w rzeczywistości geograficzne, komercyjne, moralne i polityczne relacje uformowane przez naturę, relacje pomiędzy tą wyspą a tym krajem ustanowione w procesie czasu, i nawet obecnie granicząc z dojrzewaniem, patrząc perspektywicznie, w stronę prawdopodobnego kierunku rozwoju wypadków, przez krótki okres pół wieku, jest trudno oprzeć się przekonaniu, że aneksacja Kuby do naszej Republiki Federalnej będzie nieodzowna dla kontynuacji trwania zjednoczonej Unii…
  Istnieją prawa politycznej jak i fizycznej grawitacji. I jeżeli jabłko uwolnione przez sztorm z własnego drzewa, nie może wybrać nic innego aniżeli upadek na ziemię, Kuba, siłą wyrwana z nienaturalnego złącza z Hiszpanią, nie mogąca być samowystarczalną, może grawitować jedynie w stronę Północno Amerykańskiej Unii, która, przez te same prawa przyrody, nie może jej odrzucić od swego łona. ”
  Taka była Mein Kampf sekretarza stanu, a następnie prezydenta Johna Quincy Adamsa, współautora doktryny Monroe, sięgającej od Waszyngtonu aż po peryferia Punta Arenas i Ushuaia na końcu przeciwległego, południowego kontynentu.

  I taki był koniec mojej podróży do Caracas i Hawany, stolicy wyspy, uwolnionej i strąconej jak jabłko na ziemię leżącą pomiędzy imperium dobra a imperium zła.

 122. @Zdaniewski
  ,,Mein Kampf” Adamsa? Czy pan rozumie, co pisze?

 123. @Slawczan
  17 grudnia o godz. 18:06

  „Do czego piję? Jeżeli dany kraj uzurpuje sobie prawo do oceny innych i naginania ich do (w teorii) wyznawanych przez siebie wartości to SAM POWINIEN PRZEDE WSZYSTKIM ICH PRZESTRZEGAĆ.”

  Juz w Bibli jest jeszcze lepsza rada: Widzisz drzazge w oku blizniego, ale nie belke we wlasnym. Ale jak pokazuje (dluga) historia, to jest niewykonalne dla wiekszosci ludzi, nie wspominajac o krajach 🙁

 124. To nawet zostało wydrukowane i jest w księgarniach. Jest Pan pierwszym, któremu się nie spodobało.

 125. @Zdaniewski
  Głupie. Haniebne. Można wiele złego powiedzieć o polityce amerykańskiej, ale zestawiać XiX -wiecznego prezydenta USA z Hitlerem, to udar mózgu.

 126. Panie Redaktorze,

  Prosze dac sobie spokoj z frazeologia. Fakt, ze Karol Modzelewski, wiezien polityczny w PRL, napisal co przytoczylem winno dac wiele do myslenia. Rozumiem, ze kazda formacja jak i jej zwolennicy potrzebuja „mitu zalozycielskiego” czy jak kto woli „szlachetnego klamstwa”, jednak od czasu do czasu warto wrocic na ziemie.

 127. @ Kalina 17 grudnia o godz. 19:07
  Od dłuższego czasu na forum przepychanki, który z imperialistów gorszy : USA czy Rosja (ZSRR)?, niektórzy też jeszcze pamiętają rozpychanie się Imperium Brytyjskiego, a nawet potęg kolonialnych, zbrodnie Francji czy Belgii. Debata polegająca głównie na wypominaniu nigdy jeszcze żadnej sprawy nie załatwiła, chyba że ktoś się stroi w piórka „jedynego sprawiedliwego”, wtedy, jeśli nawet kolonii nie miał oraz interwencji poza swoimi granicami, można mu traktowanie mniejszości narodowych/etnicznych wewnątrz kraju przypomnieć. Świat nie nasze pokolenia zbudowały, zastanawiać to się trzeba wspólnie jak w nim nasze państwo ma w miarę bezkolizyjnie funkcjonować, w otoczeniu zastanym, nie w jakimś wyidealizowanym co je zbudować dopiero trzeba. Po pierwsze trzeba samemu sprawnie funkcjonować, dopiero potem udzielać rad sąsiadom jak się zachować mają! Szwedzkie powiedzonko opisujące bajzel nie do pojęcia: „jak w polskim sejmie” nadal trafności nie utraciło.

 128. @w.O.
  Frazeologia? Nie, to niewygodna prawda. Mit założycielski? Proszę: ludowo-wyzwoleńczy mit założycielski Polski komunistycznej zakończył się masakrami robotników na rozkaz władzy ludowej i całkowitą niewydolnością systemu, a wyrósł na krwi ofiar stalinizmu. Mit założycielski odrodzonej suwerennej Polski nie ma na sumieniu żadnej masakry, to PRL zabił górników Wujka i wsadził tysiące niewinnych ludzi do więzień za to, że demaskowali nicość mitu założycielskiego Polski ,,ludowej”. Mitem założycielskim Polski po 1989 r. była idea solidarności, zaprzeczenie walki klasowej, dogmatu komunistów. Tę piękną ideę ostatecznie zniszczyły rządy Kaczyńskiego.

 129. @Adam Szostkiewicz
  18 grudnia o godz. 10:06

  „Mitem założycielskim Polski po 1989 r. była idea solidarności, zaprzeczenie walki klasowej, dogmatu komunistów. Tę piękną ideę ostatecznie zniszczyły rządy Kaczyńskiego.”

  Uwazam, ze ta idea jednak pozostala i jest nadal wazna dla wiekszosci Polakow. Jedyne co sie Kaczynskiemu udalo, to dopuscic te zdecydowanie „mniejsza polowe” do wladzy i do mainstreamu. I w ten sposob wyrzadzic Polsce i spoleczenstwu wielka szkode 🙁

 130. @dino77
  18 grudnia o godz. 9:47

  A toz o tym piszę. Polityka rzadzi sie swoimi prawami, jesli ma byc skuteczna i z pewnoscia nie sa to chrzescijańskie normy moralne. Co do tych Szwedów – ciekawe, który sejm polski maja na mysli?

 131. @mały fizyk
  Jako idea solidarność oczywiście pozostanie w sercach i umysłach wielu ludzi, zwłaszcza w obliczu wielkich zagrożeń, jakie teraz przed ludzkością stanęły. Na codzień z praktykowaniem solidarności jest gorzej. Tu zderza się ona z chciwością, karierowiczostwem, głupotą i konformizmem, który jest karykaturą solidarności międzyludzkiej. Politycy dobrze o tym wiedzą, także ci z obozu pierwszej Solidarności. Dlatego tak często dla prywaty osobistej i partyjnej zbijają na złych emocjach wyborczy kapitał. Drastycznym przykładem była kampania nienawiści do uchodźców z terenów objętych krwawą wojną domową w 2015 r. Rząd Kopacz był gotów przyjąć 7 tys., Kaczyński użył chwytu z nazistowskiej kampanii antysemickiej i szansę na okazanie solidarności wdeptał w ziemię. Potem podzielił społeczeństwo na sorty, na swoich i obcych, patriotów i zdrajców. Skutki tego będą głębsze i trwalsze, niż się może pocieszamy. Dlatego uważam, że to Kaczyński, kiedyś człowiek Solidarności i przyboczny Lecha Wałęsy, ostatecznie przekreślił pierwotne przesłanie ruchu Pierwszej Solidarności. Nie oczekuję na codzień solidarności, wystarczy skuteczna współpraca w rozwiązywaniu problemów państwa i społeczeństwa. Ale na tym polu obecna władza też kieruje się logiką segregacji, wykluczania i nienawiści do przeciwników. Tym samym nie tylko solidarność, ale też współpraca jest dziś niemożliwa. Zostają szlachetne gesty: Owsiak, protesty uliczne, akcje solidarnościowe z ofiarami polityki pisowskiej.

 132. @Adam Szostkiewicz
  18 grudnia o godz. 11:51

  „Nie oczekuję na codzień solidarności, wystarczy skuteczna współpraca w rozwiązywaniu problemów państwa i społeczeństwa. ”

  Tak, powrot do wspolpracy w spoleczenstwie bylby juz duzym osiagnieciem. No, i troche zwyklej, ludzkiej solidarnosci. Przynajmniej „od swieta”. To znowu bedzie, chetnie szybciej niz pozniej. Tego zyczmy sobie nawzajem na nowy rok.

 133. @Zdaniewski
  Dziękuję, ale ten temat już zamykamy.

 134. @dino77
  ,,Proszę o instrukcję…”
  Oczywiście nie jest to nic osobistego ale na tego typu stawianie pytania mówi się ,,rżnięcie głupa”. Polacy, jak każdy inny naród ma swoje zbiorowe cechy, ale jako wyborcy są różnorodni. W innym wypadku ZP miałaby 70-80% autentycznego poparcia, a Polska zamiast do UE należałby do ZBIRU (Związek Białorusi i Rosji). Pisanie (siedząc wygodnie za klawiaturą) że Polacy to np. ,,ciżba” jest (bez popadania w patos) drwiną z tych wszystkich ludzi którzy obrywają gazem po oczach, są ciągani po sądach, dostają wielotysięczne ,,mandaty” , nie są już sędziami lub prokuratorami… Dziwne że muszę to tłumaczyć.

css.php