Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
Marta Lempart

15.11.2020
niedziela

Lempart wyprasza TVP

15 listopada 2020, niedziela,

Marta Lempart nie życzyła sobie obecności TVP na briefingu Strajku Kobiet. Kto ogląda newsy i publicystykę telewizji Kurskiego, a nie jest betonowym wyborcą PiS, nie może się dziwić. Bo prawdopodobnie materiał, który by pokazała, zostałby tak zredagowany i trafiłby do takiego miksu, że byłby nie informacją, tylko „kompromatem”.

Podoba mi się, że Marta Lempart nazwała rzeczy po imieniu. Nie jest działaczką polityczną, tylko społeczną, obywatelską, wolno jej więcej niż politykom. Nie jest dziennikarką, ale potrafi odróżnić dziennikarstwo od łże-dziennikarstwa. I nie boi się mediów rządowych, tak jak wielu polityków w rządzie i parlamencie, którzy wolą Kaczyńskiemu czy Kurskiemu zejść z linii strzału i udawać greka. Marta Lempart i Klementyna Suchanow wiele razy pokazały, że ich żywiołem jest walka o prawo, prawdę i sprawiedliwość.

Normalnie wypraszanie mediów jest wybrykiem w systemie demokratycznym, respektującym i chroniącym wolność słowa. Tylko że powinno to się dziać w ramach prawa. Kiedy media faulują, wolno i należy przywołać je do porządku. Kto choć raz obejrzał porządne, profesjonalne, rzetelne dzienniki telewizyjne, wywiady z politykami czy panele publicystów, musi poczuć zdziwienie, niesmak i oburzenie, oglądając produkty infopodobne pisowskiego radia i telewizji.

Błędy i pomyłki, niedoróbki i gnioty zdarzają się mediom w Polsce i na świecie, ale to nic w porównaniu ze świadomą dezinformacją i orwellowskim odwracaniem znaczeń. Producenci tego szmelcu zaiste nie są dziennikarzami, tylko funkcjonariuszami reżimu rzuconymi na odcinek prasy, radia i telewizji. Wolno, a nawet trzeba im to powiedzieć prosto w oczy. Kulturalnie czy brutalnie, wybór zależy od odbiorców czy ofiar ich brudnej roboty. W mediach jak w Ewangelii: tylko prawda wyzwala.

Dlatego podobało mi się, że Marta Lempart nie chciała dostarczyć wysłanniczce TVP kolejnej okazji, aby wysmażono przeciwko niej i protestom w obronie praw kobiet kolejny paszkwil na użytek polityczny. I że zarazem dodała, iż wysłannicy TVP będą mile widziani, jeśli wróci ona do standardów rzetelnej informacji i uczciwego przedstawiania racji różnych stron sporów, jakie dzisiaj mamy w Polsce pod rządami „zjednoczonej prawicy”, w tym sporu o zaostrzenie zakazu bezpiecznej i legalnej aborcji.

Gdyby pod rządami PiS nie zniszczono publicznej misji mediów i ich etosu, Lempart nie wyprosiłaby TVP z konferencji prasowej Strajku Kobiet. Po prostu by nie musiała, nie byłoby powodu. Ale wszyscy wiemy, jak dziś mają się sprawy z mediami pisowskimi. Marta Lempart wraz z innymi „błyskawicami” może więc powiedzieć, że nie tylko musiały, ale chciały.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 95

Dodaj komentarz »
 1. Nie ma nad czem deliberować…
  ,,Dobra zmiana” to morze podłości ale TVPiS nawet na tym tle wypada wyjątkowo haniebnie.

 2. Można tylko ubolewać, że TVN zaprasza przed swe kamery jakich, zybertowiców, sasinów i całą resztę tego szemranego towarzystwa, i traktuje ich jako pełnoprawnych uczestników debaty, zamiast kordonem sanitarnym odgrodzić siebie i swoich widzów od tego plugastwa.

 3. Oburzenie TVPiss śmieszy. Panie że Strajku Kobiet nie są urzędnikami państwowymi, nie są też beneficjentami publicznych pieniędzy. Dlatego mają prawo wyrzucić że swej konferencji oszukańcze media. Zupełnie inaczej wygląda sprawa posłów, ministrów i innych polityków na garnuszku podatników a im się często zdarza odmawiać wypowiedzi dla nielubianych mediów. Nie raz słyszałem „z TVN, GW nie rozmawiam”. A „dziennikarze” rządowej szczujni dostali na co zasłużyli.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. ADNAŻDY do nieba przyszła porzadna zbawiona ,,po0lska dusza”.
  Szlaban Piotrowy uniusł się sam automatycznie. Dusza zbawiona i polska ma w niebie fory i estymę. Zwiedzała niebo z asystą aniołów…ciekawa wszystkiego..
  Weszła więc uradowana do olbrzymiej auli jakby..z kopulastym sklepieniem.
  ..W centralnym miejscu siedział oberanioł przy olbrzymiej klawiaturze..Był zupełnie łysy i przypominał wygladem Józefa OLEKSEGO..Miał dwóch asystentów…
  Pierwszyz nich wypisz wymaluj Ławrientij Beria…drugi zaś jakby J.P. 2.
  ..Oni są tu na stażu” szepnął przewodnik. Dusza baardzo się zdziwiła.
  Oberanioł przy konsoli zaś zagrzmiał ,,widzisz duszko miła…my tu wszystko wiemy i wszystko widzimy”..Nacisnął klawisz i w rogu zaswieciło kilka migajacych lampek… To biją się chłopcy w katolickim gimnazjum maja grzech i to sie tu rejestruje.. Gdy nacisnął inny ,,enter” zaswieciło na kopule ćwierć nieba i ozwały się dzwonki..TAK SYSTEM ZAPISAŁ ..obrady w Sejmie R.P.. a..a potem..na tablicy synoptycznej zapaliły się dwa swiatła i wyły ostro syreny..Oberanioł musiał przykrecić nieco fonię…Co to co to?..To przemówienie Prezesa…a to drugie.. To Bączkiewicz..na Marszu.
  – Nagle huknęło coś straszliwie i pogasły swiatła…Oberanioł..wezwał serwis..krzycząc do JP2 i ławrientija b. ,, Zróbcie wreszcie coś z tymi bezpiecznikami…bo zawsze przy WIADOMOSCIACH I TVP INFO ,,siada cały system”. Eh…Jp 2..JP2..to ma być odnowiona ziemia?..Może J23..LEPIEJ BY SIE SPRAWIŁ..?….Duszy z wrażenia opadła szczęka…

 6. „Świadoma dezinformacja” i bezczelne kłamstwa „władzy” – to chlebek powszedni piswładzy i jej aparatu propagandy.
  I na tym jadą … zwłaszcza wśród gawiedzi.
  I to jest problem – bo z kim tu gadać i o czym w ich załganym świecie bez krzty honoru.

 7. Celnie powiedziane „TVPIS wypierdalać”. Nie oglądam tego pisbolszewickiego g….., a od kiedy Ziemiec ma swój program w RMF FM, też ta stacja jest skreślona.

 8. „W mojej rodzinie, najgorsze kim możesz być to przegranym.
  Za cztery lata będzie w tym samym wieku co Joe Biden teraz.
  Jednak Donald żyje bardzo niezdrowo – ma okropną dietę, nie ćwiczy i ma zaburzenia psychiczne, więc nie wyobrażam sobie, żeby mógł znowu ubiegać sie o prezydenturę za cztery lata” – Mary Trump, bratanica DT, clinical physiologist

  Powiedziała też m.in.:
  He „won’t be able to run for president in 2024 because he’ll be in prison.”
  „A Trump pardon will be a ‘crime against the United States’”.
  „Donald Trump is „prolonging his own agony” by refusing to concede the election because he will be irrelevant, which is „a fate worse than death for him.”

 9. @misio
  To temat odrębny. Ale CNN też zaprasza trumpistów, a BBC robi o nich reportaże. Rzecz w tym, że TVN jest od pięciu lat na celowniku. Teraz mamy rewelację od Giertycha, że obecna władza chciała wymusić na biznesmenie, żeby TVN kupił, a ona odkupi od niego. To jest ta ich repolonizacja, chcą zniszczyć jedyne niezależne od nich wpływowe medium. Medium się broni i tak rozumiem to, co pana oburza. Zapraszają tych złotoustych łgarzy albo litych durniów na tej samej zasadzie co CNN trumpistów, funkcyjnych lub pospolitych. Jest to irytujace, gorszące, niestrawne, ale pokazuje też jak słaby jest u nas system mediów, jak łatwo pozbawić je niezależności politycznej środkami ekonomicznymi, np. przekierowując strumień reklam spółek państwowych lub szykując ich wrogie przejęcie. Ta słabość polega też na upadku standardów profesjonalnych. Jeśli media publiczne obsadza się ludźmi z uczelni medialnej o. Rydzyka i dobrze płatnymi propagandzistami, to czego oczekiwać. Krytyce powinni podlegać jednak ci, którzy są ,,twarzami” i bez zmrużenia oka kłamią i szczują. Co innego armia tych co biegają po korytarzach władzy z mikrofonami i kamerami, to czasem ludzie na kredytowym czy innym źyciowym musiku. Nie wszyscy mogą odejść z takiej roboty, choć powinni. Tak że mówimy tu o wielu różnych sprawach składających siè na stan kryzysowy w naszych mediach RTV. Ot, choćby W PR3 zniszczonej bez protestów części wciąż tam pracujących weteranów. Ceną za to jest odchodzenie ludzi od tradycyjnych RTV w ogóle. Dziś każdy infoportal ma swoje studio tv. Dysydenci z Trójki założyli Radia internetowe, zasilane zrzutką społeczną. Można i tak. Podobnie jak polityka, równieź media przechodzą wielką przemianę, ulegają coraz większej dywersyfikacji, każdy sobie wybiera co mu pasuje. Problem polega na tym, że władza moźe zawsze zablokować internet, zabrać licencje, zastraszyć niezaleźnych, a publiczność pokrajana na niezliczone bańki odbiorców, którym pasuje to, co im pasuje, przestaje mieć zdolność do akceptacji jakiejkolwiek wspólnej prawdy. To uważam za najgorszà stronę rewolucji internetowej(są też dobre i wspaniałe, jak pokazały Białoruś i Hongkong).

 10. Bardzo dobrze, że Pani Lempart przegoniła Kurwizję. Jak pisze @Vito, to była prywatna konferencja, organizowana przez osoby prywatne, za pieniądze prywatne. Czyli organizator ma prawo wybrać sobie słuchaczy/dziennikarzy.
  A wypowiedzi Pani Lempart i pozostałych osob mogły zostać przez Kurwizję odpowiednio zmanipulowane i użyte do oczerniania tych osób w Dzienniku TVPutin.
  Kilka lat temu, mój teść, wyznawca Rydzyka, wodolej niesamowity, który ukończył „Uniwersytet na Bradzie”*, chciał ze mną podyskutować na tematy polityczne.
  Załatwiłem sprawę bardzo szybko, stwierdzając, że do dyskusji sa potrzebne dwie osoby o zbliżonym poziomie intelektualnym. Od tego czasu mam spokój.
  *Uniwersytet na Bradzie, to była szkoła górnicza w moim miasteczku, kształcąca za komuny osoby, których inne szkoły nie przyjęły.

 11. @Adam Szostkiewicz
  16 listopada o godz. 9:07
  Ładne rozróżnienie: ci co są ,,na musiku” i prostytutki medialne podchodzące entuzjjastycznie do swojego ,,zawodu”.

 12. Miejmy pełen obraz. Marta Lempart do reżimowej TVPiS nie była aż taka brutalna bo wykazała się cieniem empatii. Poradziła pisowskim funkcjonariuszom od mediów aby skontaktowali się ze swoimi kolegami ze służb specjalnych (które cały czas śledzą Dziewczyny) w celu pobrania od nich materiałów foniczno-wizualnych tak aby mieli na swoją ramówkę w Wiadomościach.

 13. Swoją drogą przed nami prawdopodobne zawetowania budżetu unijnego przez Kaczyńskiego. Jest duże prawdopodobieństwo że to będzie ostatnia polityczna decyzja tego satrapy.

 14. @Adam Szostkiewicz, 16 listopada, 9:07

  Nie ma panstwa prawa I nie ma zwyczajnej w demokracji rywalizacji mediow rozmaitych opcji. W zwiazku z tym krew mnie zalewa, kiedy wlaczam program publicystyczny TVN I widze PiSowskie ryje z pierwszych szeregow szajki. Od jakiegos czasu boje sie wlaczyc program Moniki Olejnik ze strachu, ze na ekranie pojawi sie Jaki albo Czarnecki. Nie chce tego sluchac, Olejnik jest slaba dziennikarka, denerwuje sie, jaka, usiluje przerwac rozmowcy bez skutku I zawsze wychodzi ze starcia pokonana.

 15. panie Redaktorze..Prawnie nie sposób tego zatrzymać. Nawet gdy nastąpi zmiana wladzy KOSCIÓŁ NIE WYPUŚCI PROPAGANDY ..
  To jeden z kilku zgubnych zaniechań Platformy..BRAK DBAŁOŚCI O Laicki Charakter Państwa.
  .Gesty i Uśmiechy wobec K.K..SPOWODOWAŁY TO CO JEST!
  Cofniećie oswiaty do sredniowiecza…juz skutkuje chociaż organizm społeczny broni się jak może….ale zaciskanie wędzidła trwa konsekwentnie w parafiach i w administracji państwa. Faszyzm zazwyczaj był efektem takiego stanu rzeczy..w Italii ,Chile, Argentynie. Portugalii i Grecji..
  Wielki Szu może wywołać ,,pucz wojskowy” aby zresocjalizować nieposłusznych.Krycha,, od Sałatki” juz to 4 lata wstecz punktowała.
  A TO WSZYSTKO STAŁO SIĘ I NABRAŁO MOCY OD SUTANNY.
  Przypomina się Iran i Pahlawi i błędy Zachodu..posyłajace Chomeiniego jak Lenina aby wywołał rewolucję religijną. Rewolucja miała nie szkodzić AMERYKANOM.. Stało się inaczej.. Stary brodaty sługa Allaha zachwiał imperiu i całym Wschodem.

 16. Pani Lempart to osoba wykształcona – skończyła prawo.
  Co w tym dziwnego, że przegoniła Kurwizję. Czy trzeba być geniuszem aby przewidzieć to co powie polityk, wierny pucybut Jarosława Kaczyńskiego zaproszony do programu . Na konkretnie pytania z reguły odpowiada w stylu „dziś w Trójkącie Bermudzkim zatonął statek” I tak w kółko Macieju przez 15-20 minut.
  „Szkło kontaktowe”
  Niby program satyryczny. Ale w co najmniej 70% poświęcony temu co robił i jakie ustalenia poczynił PiS.
  Biedacy. Zapomnieli, że już dawno temu poeta napisał że „satyra prawdę mów”.
  Więc zwolennicy i wyznawcy PiS łykają to nie jako satyrę, ale jako prawdę o PiS.
  Dziwne, że do tego programu przychodzą osoby które w przyszłości mają ambicję uzyskać tytuły profesora akademickiego . Jedynym usprawiedliwieniem jest to, że na tych uczelniach zarabiają takie „krocie”, że muszą dorabiać. Chociaż tak jak Gowin „muszą ale z tego się nie cieszą.
  O „Kropce nad i” szkoda pisać.
  Tam z kolei jak zaproszony gość nie godzi się na plotki z szarym mydłem, to prowadząca się gubi i dostaje ataków nerwicy
  Sam muszę się walnąć w piersi i przyznać się do tego, że też od czasu do czasu oglądam tą „niezależną telewizję”. Tylko tyle mi pozostaje. Na bezrybiu i rak ryba
  Odnosi się wrażenie, że jest to telewizja robiona przez ćwierć inteligentów i siłę chce z nas zrobić ćwierć inteligentów
  Kurwizji nie cierpię i od lat jej nie oglądam

  Dedykacja do TVN
  Znowu za poetą
  „Jakiegoś mnie Panie Boże tworzył takiego mnie masz.
  Znać mi się krzywda nie stanie”.

 17. @Kalina. Proponowałbym nie atakować personalnie, nazwijmy to ,,demokratycznych” dziennikarzy, nawet jeśli nie odpowiadają. Do niczego to nie zaprowadzi… Co innego stacje jako całość. Ja mam władzę nad pilotem, pani pewnie też.

  @Adam Szostkiewicz
  ,,Ale CNN też zaprasza trumpistów, a BBC robi o nich reportaże.”

  – BBC robi też reportaże o dilerach narkotykowych, lub o przemytnikach ludzi… Reportaże, jak wiadomo, to co innego. Pytanie czy Trump udziela wywiadów dla CNN? Tego akurat nie wiem. Ale jeśli Kaczyński od zawsze nie jest łaskaw pojawiać się w liberalno-demokratycznych mediach, a jest to jego psim obowiązkiem ponieważ jest utrzymywany przez wszystkich podatników, to sprawa zapraszania jego chłopców na posyłki np. do TVN-u powinna być jasna.

 18. Redaktor
  ” Co innego armia tych co biegają po korytarzach władzy z mikrofonami i kamerami, to czasem ludzie na kredytowym czy innym źyciowym musiku”
  Rok 1979.
  Skończyłem technikum wieczorowe o specjalności : technik elektronik o specjalizacji automatyka górnicza.
  Chcialem uciec przed wojskiem na kopalnię, a mialem zawód poszukiwany.
  Mojemu Ojcu powiedzieli : zatrudnimy syna jak wstąpisz do partii.
  Ojciec nie zeszmacił się, a ja wylądowalem najpierw na pół roku w Nowym Dworze Mazowieckim w szkołce łączności, a potem na Helu (Hel Bór) w WOPK.
  Do dzisiaj jestem dumny z postawy mojego Ojca.
  Żaden kredyt nie zmusi porządnego czlowieka do służenia reżimowi.

 19. andrzej52
  16 listopada o godz. 9:24
  „A wypowiedzi Pani Lempart i pozostałych osob mogły zostać przez Kurwizję odpowiednio zmanipulowane i użyte do oczerniania tych osób w Dzienniku TVPutin.”

  Andrzej, typowe odwracanie kota ogonem. TVP nie jest Putina, a Polska i to Polacy Polakom taki los gotują.
  Typowe dla przeciętnego Polaka to szukanie wrogów zewnętrznych nie widząc, że wróg jest z kości i z ciała polskiego. Od lat staram się wszystkim uświadamiać, że Polskę niszczą sami Polacy. Nawet JPII był Polakiem, któremu tysiące pomników wystawiono i generalnie to On się mocno przysłużył do upadającego Państwa polskiego. To Lolek był wielbicielem wprowadzania w Polsce krzyża – strachu i okrucieństwa.
  Katolicyzm to ideologia niszcząca godność człowieka i człowieczeństwo dając w zamian strach i okrucieństwo (cierpienie).

  https://oko.press/7-toksycznych-tresci-wychowania-katolickiego-krzywda-ktora-boli-tak-ze-rozpieprza-od-srodka/

 20. Bartonet
  16 listopada o godz. 10:54

  Bartonet, ostatnią decyzją tego „satrapy” będzie wyjście z UE. Będzie wmawiał Polakom, że UE jest szkodząca Polsce, w znaczeniu że dużo więcej wkładamy (kasy), a grosze otrzymujemy. Podejrzewam, że ciemny polski lud to kupi i opowie się za wyjściem z UE. Uważam, że to jest największym marzeniem „satrapy” – wyjście z UE.

 21. @lukipuki
  Ja tam z UE nie mam zamiaru wychodzić, a razem ze mną 80% społeczeństwa. To co piszesz to jest znany mi od lat defetyzm. Nic nowego.

 22. Kalina
  16 listopada o godz. 10:55
  „krew mnie zalewa, kiedy wlaczam program publicystyczny TVN I widze PiSowskie ryje z pierwszych szeregow szajki. Od jakiegos czasu boje sie wlaczyc program Moniki Olejnik ze strachu, ze na ekranie pojawi sie Jaki albo Czarnecki. Nie chce tego sluchac, Olejnik jest slaba dziennikarka, denerwuje sie, jaka, usiluje przerwac rozmowcy bez skutku I zawsze wychodzi ze starcia pokonana.”
  W ogóle to ( moim zdaniem ) TVN ma większość dość słabych prezenterów i dziennikarzy na wizji – stękających, jąkających, nie potrafiących sklecić prostego, krótkiego pytania, mówiących z szybkością karabinu maszynowego, bez uwzględniania znaków interpunkcyjnych, przerywających rozmówcom i wiele innych wad wymowy. Czy kryterium pracy dziennikarskiej zmieniły się od jakiegoś czasu. ( na bylejakość).

 23. BIEDRONECZKIWKROPECZKI
  16 listopada o godz. 11:14
  Zawsze możesz przełączyć na POLSAT 🙂 tam jest dopiero bryndza!
  Ktoś tu pisze,że każdy ma pilota od TV więc masz wybór. Co do politykierów pisowskich ,to uważam,że powinno się ich pokazywać non stop! Bez tego nigdy nie dowiemy się jakimi bezmózgowcami otacza się Prezes Wszystkich Prezesów. Ten ponoć genialny strateg też od jakiegoś czasu wykazuje się brakiem tego podstawowego organu!
  ***** ***

 24. Nic dodać, nic ująć. No, możnaby dodać efekt mrożący. Ludzie, którzy mają podpisać się imieniem i nazwiskiem pod czymś, co bez problemu podpisują nickiem, wybierają anonimowość. Zamierzam opublikować klip z protest-songiem. Entuzjastycznie zaregowali wokaliści nadsyłając nagrane refreny, podobnie autorzy materiałów foto i wideo z protestów. Kiedy jednak doszło do „credits”, wolą pozostać anonimowi. Niepokojące, jak mocno przemoc tej władzy penetruje umysły

 25. NAJSZLACHETNIEJSZA PACZKA…juz sie reklamuje..

 26. Bartonet
  16 listopada o godz. 13:38

  Obecnie znam głosy Polaków (którzy nie tak dawno nie wyobrażali sobie wyjścia z UE), którzy są za wyjściem z UE.
  Społeczeństwem polskim można dowolnie manipulować – nie wiesz o tym?

 27. @Bartonet:
  Nie chciałbym popadać w defetyzm Lukipukiego, ale po wyborach i referendach mam wrażenie, że jeśli zapewni dość czasu antenowego na propagowanie głupoty, to wynik rozstrzygnie się o „włos”. I nie wiem, na czyją korzyść.

 28. @lukipuki
  To chyba masz bardzo złe mniemanie o polskim społeczeństwie (którego chyba też jesteś przedstawicielem).

 29. W sumie, czy wyprosiła, czy nie i tak będzie fatalnie i nierzetelnie tam pokazana, więc przynajmniej pokazała funkcjonariuszom partyjnym (świadomie unikam terminu „dziennikarz”), gdzie ich miejsce.

 30. @lecher, 16 listopada o godz. 14:15. Odróżniam pp. Kraśkę, Kajdanowicza czy Marciniaka od p. Olejnik. Ta ostatnia z nieśmiertelnym pytaniem „Co pan/pani czuł/czuła, gdy…?” i nagminnym przerywaniem w pół zdania powoduje, że z wielu jej rozmów rezygnuję.

 31. @PAK
  Pis zawetował z Orbanem projekt budżetu UE uzależniający wypłaty od przestrzegania praworządności. Zbliża się polexit. Referendów już nie będzie.

 32. @red Szostkiewicz :
  „Podoba mi się, że Marta Lempart nazwała rzeczy po imieniu. Nie jest działaczką polityczną, tylko społeczną, obywatelską, wolno jej więcej niż politykom.”
  Nie jest to prawda . Każda działalność społeczna , obywatelska jest sensu stricte działalnością polityczną. Trzeba przywrócić właściwe znaczenie słów , jak pisał Tuwim:
  „A nade wszystko słowom naszym, zmienionym chytrze przez krętaczy, jedyność przywróć i prawdziwość . Niech prawo zawsze Prawo znaczy, a sprawiedliwość -Sprawiedliwość „

 33. Nie ma tu zatem – wbrew propagandzie części obozu rządowego, szczególnie frakcji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry – ani „uderzenia w tożsamość”, ani „zamachu na suwerenność” Polski. GW.

  To raczej ,, ruchałki koalicyjne” MY TU TYMY RĘCAMY OBRONIMY ….prl..
  Co zrobi URSULA I UNIA.?.się okaże..Kaczyński na przekór swemu gatunkowi wierzy ze zniesie jajo strusia.. To bolesne i ryzykowne…Ponad połowa Polaków nie chce opuszczać EUROPY..

 34. @lecher, 16 listopada, 14:15

  Zgadzam sie calkowicie, ale coz mozemy poradzic….To ostatnia stacja wzglednie niezalezna

 35. @Bartonet, 16 listopada, 11:41

  Na jaki kanal mam przelaczyc TVN? Ma Pan jakas propozycje?

 36. do @volter
  Ja pamiętam ze zdjęć Ł. Berię.
  Faktycznie jego fizys jest podobna do naszego Zbigniewa Z.

 37. Polexitu nie będzie natomiast po prostu nie będzie kasy, a odczują to na własnej skórze (oprócz władzy) wszyscy. Pozostałe państwa UE rozprowadzą ją między sobą stosując inną ścieżkę. Najprawdopodobniej te środki dla Polski zostaną zamrożone na czas przywrócenia u nas praworządności (klasyczna metoda kija i marchewki) – czyli de facto czułego pożegnania się Polaków z Kaczyńskim i ze Zjednoczoną Prawicą. Nie trzeba być optymistą, wystarczy obserwować społeczne nastroje, które są od kilku miesięcy, aby wysnuć przypuszczenie że PiS pędzi na żelbetową ścinę.

 38. No ładnie – pani Lempart wyprosiła ekipę TVP. Chociaż mam wątpliwość, czy taki krok nie usprawiedliwia podobnych szykan ze strony mediów rządowych. Ale to nie moje zmartwienie. Mnie boli bardziej to, że język debaty publicznej staje się wulgarny, chamski i z góry nastawiony na stygmatyzację przeciwników. To nie jest język debaty i nie jest żadnym usprawiedliwieniem, że przeciwnik wymusza taki rynsztokowy styl. Bo nie wymusza. A poza tym, powinniśmy się od niego odróżniać in plus, a nie bluzgami.

 39. Co tam słychać w CBOSie:
  Poparcie dla partii i boków politycznych (badanie: 5-15. XI. 2020)

  1. PiS – 29.8% (-1.5 pp od badania październikowego)
  2. KO – 16.3% (-1.8 pp)
  3. Polska 2050 SzH – 16.3% (+6.6 pp)
  4. Konfederacja – 6.8% (-1.3 pp)
  5. Lewica – 6.0% (-0.9 pp)
  —————
  6. PSL/KP – 2.5% (-1.2 pp)
  Niezdecydowani i odmowa odpowiedzi – 22.3% – wait out the market…
  —————————
  Flows and sitting on the fence…

 40. „W USA obecnie trwają bardzo poważne rozmowy nt. świętości Jana Pawła II. Jedna z najbardziej znanych i najbardziej wpływowych katolickich gazet „National Catholic Reporter” wezwała biskupów do tego, aby ponownie przyjrzeć się postaci Jana Pawła II, która już teraz, ich zdaniem, nie zasługuje na to, aby czcić ją publicznie. Wezwano do tego, aby szkoły nie nosiły im. świętego, a ponadto, aby osoby, które chcą wciąż sprawować kult Jana Pawła II, robiły to w obszarze prywatnym”. (HNM)
  —————————-
  Wiemy coraz więcej, brzydzimy się coraz bardziej….

 41. „Pis zawetował z Orbanem projekt budżetu UE“

  Teraz UE powinna wymyslec szybko inne mozliwosci pomagac krajom poludniowym. Dlaczego nie podpisac poza ramach UE umowe miedzy 25 przyjacielami. Czy to nie jest mozliwe? Nie wiem. Albo bilateralne umowy.

 42. @mad marx
  „Każda działalność społeczna , obywatelska jest sensu stricte działalnością polityczną.“
  Tez tak myslalem.

 43. Świat się kończy. Polska w ruinie bo nie mozna budować na klamstwie i niesprawiedliwosci. Kobiety to wyczuly pierwsze i przez przypadek glupoty nibysedzi.
  Młode kobiety nie chca żyć w takim świecie . I mają rację. Przelalo się.
  Robili co chcieli na oczach zdziwionego narodu. Niszczą wszystko po kolei.
  I wreszcie kobiety mówią to co trzeba.
  Wy******lajcie!!!
  Ale co dalej ?

 44. lubat
  16 listopada o godz. 20:49

  Na nieszczęście duża część polskiego suwerena ciągle uznaje język nie tyle wulgarny ile napastliwy w swojej dyskusji. Język jakim posługuje się część polityków PiS stygmatyzując swoich oponentów. Żałuję, że opozycja nie przyjmuje tego rodzaju dyskusji bo mogłoby to przekonać niektórych wyborców. Dlaczego ostatni ruch kobiet występują pod hasłem ***** *** albo wyp…..ać? Może to wulgarne ale trafia! A język wulgarny jest także częścią naszej mowy.

 45. Znalezione na forum Wyborczej, znakomicie opisuje Dziennik Telewizyjny TVPiS
  „artur_5516.11.2020, 21:13
  Zasłyszane w sieci:
  Uwaga! Z ostatniej chwili: amerykańscy naukowcy, po czterech latach żmudnych badań i eksperymentów udowodnili ostatecznie, że przeciętny pies, wąchając dupę innego psa przez 10 sekund, otrzymuje więcej rzetelnych informacji niż widz TVP oglądając całe wydanie Wiadomości.”
  Marni ci amerykańscy naukowcy.
  Nasz kotka potrzebuje 5 sekund, a stwierdziłem to po roku badań.
  Znakomicie odróżni dobrego czlowieka od złego.

 46. Misio, Szostkiewicz

  Zgadzam sie z Misiem. Szlag mnie trafia kiedy widzę kiedy TVN daje mikrofon kanaliom i żulom powiązanym Nowogrodzką. Zapraszać ludzi o innych poglądach to powinność i cnota rzetelnych mediów, pod warunkiem że zapraszani chociaż starają sie zachować pozory uczciwości i rzetelności. A tu dostajemy Czarneckiego, Kanthaka, Kaletę i czy Horałę plus tuziny innych hochsztaplerów. Zapraszenia idą od wydawców, którym zależy głównie na oglądalności. Potem widać jak pp Olejnik czy Kraśko czy Kajdanowicz muszą znosić upokorzenia przez sam fakt rozmowy z gnojkami, bo ani tym chamom buzi zamknąć sie nie da ani zmusić żeby odpowiedzili na pytania.

  A już najgorsza jest legitimizacja tych palantów poprzez fakt pokazania ich w TV. Młodzież, jeśli kiedykolwiek ogląda TVN czy inne stacje, uczy się na najgorszych przykładach i nabiera błędnego przekonania że te małpy mają coś do powiedzenia skoro są na wizji

 47. @andrzej52
  Pies te informacje otrzymuje, bo ma lepszy odbiornik – doskonale dostrojony do własnego mózgu, czego o wielu widzach qrvizji nie da się nijak powiedzieć.
  To raz.
  A w kwestii kotów, co prawda staramy się złych człowieków nie mieć w naszym domu, ale jeśli naszym kotom ktoś nie odpowiada z jakichś względów, to się w ogóle nie pokazują. Do dobrych wychodzą się przywitać – z większą lub mniejszą rezerwą, a tym najlepsiejszym wskakują na kolana 🙂

 48. @markiewicz
  Zgadzam się z takim ujęciem sprawy.

 49. Rodz©, godz. 0:16

  „język wulgarny jest także częścią naszej mowy.”

  Tak samo jak uprawianie seksu jest nieodłączną częścią naszego życia. Ale to nie powód, by czynić to publicznie. Przynajmniej na razie.

 50. @Kalina
  ,,Na jaki kanal mam przelaczyc TVN? Ma Pan jakas propozycje?”
  ?(!) A nie lepiej telewizor wyłączyć?

  @pawel markiewicz
  Pełna zgoda. Tylko że z drugiej strony TVN-owi nie możemy nic kazać bo to nie media publiczne, które od kilku lat nie istnieją. Jak wiadomo to stacja prywatna, opierająca się głównie na taniej rozrywce (TVN), która mimo wszystko jakoby przejęła na siebie miano jedynej stacji z niezależnymi kanałami informacyjnymi (24, 24Bis).

  Wymuszenie na niej lepszych standardów można stosować po przez zanik oglądalności w momencie kiedy do programów są zapraszani Przekaziciele Kaczyńskiego. Osobiście jeśli słyszę zapowiedzi kto wystąpi – wyłączam i przechodzę do znacznie ciekawszych zajęć. Nie mam masochistycznych zapotrzebowań. Równie dobrze mógłbym pójść na koncert discopolo lub oglądać polską Ekstraklasę.

  ps. młodzież od tej stacji niczego złego o się nie uczy gdyż żyje w innym świecie (social media), a o PiSie i innej prawicy ma już wyrobione zdanie, czego dowodzą wciąż nie znikające protesty.

 51. Przepraszam że tak post pod postem… Standardów można wymagać od posłów opozycji, głównie demokratycznej. Jeśli biorą udział w wywiadzie w którym występują jako adwersarz pisowca to źle o nich świadczy. Powinna być odmowa, niech się dziennikarz sam użera.

 52. Bartonet
  16 listopada o godz. 16:30

  Zgadza się. Nie tylko ja, ale niemal cała Europa ma podobne zdanie o społeczeństwie polskim. To nie przypadek że PiS gra na nosie UE i zachowuje się tak jak większość Polaków. Przecież PiS wybrało społeczeństwo polskie – swoi swoich.
  To że jest trochę w Polsce myślących osób to za mało żeby było praworządnie i sprawiedliwie w rzeczywistości. PiS zagrał z UE na Veto budżetowe tylko po to żeby pokazać polskiemu ciemnemu ludowi że trzeba wyjść i ciemny lud to kupuje. Rozmawiam z wyborcami PiSu i uszy więdną mi – jak byli kiedyś za UE to dzisiaj chcą ją opuścić.
  Członkostwo w UE nie jest obowiązkowe, każde państwo może w każdej chwili UE opuścić – Polska właśnie to robi.

  Co z Polakami, którzy nie chcą wyjścia z UE? Będą masowe demonstracje i na tym się zakończy, jak zwykle. Polacy nie potrafią wyjść na ulicę masowo w milionach i o tym też wie PiS.

  Można już dziękować kościołowi katolickiemu za dobre ociemnianie społeczeństwa polskiego, które samo nie wie czego chce. Wszystko zależy od propagandy i manipulacji, a przede wszystkim kto ma większe przebicie medialne w tym ociemniałym kraju.
  Podziękować też trzeba Wojtyle, „Wielkiemu Polakowi”, który dobrze „wyruchał” swoich rodaków w postaci ukrzyżowania całego kraju (znacząc do kogo Polska należy) i nie tylko …

 53. Bartonet
  16 listopada o godz. 16:30
  I jeszcze najważniejsze.
  To nie PiS niszczy ten kraj. Ten kraj od wieki wieków niszczą sami Polacy i dlatego wstydzę się, że jestem Polakiem, który głową betonu nie ma ochoty rozbijać.

 54. @ red Szostkiewicz
  Polexitu raczej nie będzie, do tego przeciwnicy UE musieliby mieć wysoką przewagę w parlamencie, a to już odchodzi. PiSsowi bardziej będzie zależało, żeby się jeszcze 2 lata utrzymać przy władzy. Nie będzie też wypierpolu ze strony UE. Unia zawiesi Polsce wypłacanie dotacji, co zapewne przyspieszy zjazd naszych patridiotów, bo naród nie jest taki głupi, jak wyobraża sobie PiSs, ale dalej będzie przyjmować polskich pracowników .40 milionowy kraj z niskim potencjałem intelektualnym stanowi idealny rezerwuar taniej siły roboczej a Polaków będą przyjmować do pracy chętniej niż imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Tak samo kraje starej Unii dalej będą inwestować w Polsce bo skorumpowana władza jest idealna z punktu widzenia biznesu: Wystarczy wiedzieć komu posmarować i można mieć w d**** zasady uczciwej konkurencji i sądy.

 55. pawel markiewicz
  17 listopada o godz. 9:39
  „A już najgorsza jest legitimizacja tych palantów poprzez fakt pokazania ich w TV. Młodzież, jeśli kiedykolwiek ogląda TVN czy inne stacje, uczy się na najgorszych przykładach i nabiera błędnego przekonania że te małpy mają coś do powiedzenia skoro są na wizji”

  Bardzo trafne spostrzeżenie.
  Powiem więcej – młodzież idzie dokładnie tą samą drogą. Jedzie na kłamstwie i na cwaniactwie, widząc że brak odpowiedzialności. Ten kraj jest stracony!

 56. @MM
  Nie pocieszajmy się i nie łudźmy. Polexit już się dzieje, pełzający, poprzez urabianie elektoratu PiS i prawicy w tym kierunku ,,suwerennościowym”. Odpalą, kiedy uznają, że to im pomoże utrzymać władzę. To jest ich celem nadrzędnym i nie będą się wahali.

 57. @luki
  Akurat w sprawie UE papież Wojtyła pomógł Polsce frazą od ,,Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. warto miarkować język i oceny w tak złożonych sprawach. Znaczna część KRK w Polsce i prawicy była przeciwko akcesji, słowa JP2 pomogły zignorować tych eurofobów i przeważyć w referendum na korzyść członkostwa.

 58. @szostkiewicz

  wyjscie z EU nie jest takie łatwe. Słupki świadczą, że większość suwerena jest za Unia. Dla przeciętnego Polaka EU to kasa od frajerow i to za darmo. NIc więcej, bo o wartościach europejskich to Kowalski ma pojecie żadne. Przeciętny Polak może być, i zwykle jest, durnowaty ale pieniądze liczyć umie. Więc gdyby doszło do referendum to wynik powinien być jednoznacznie za EU. No chyba, że pytania będą tendencyjne co jest oczywista prawdopodobne.

 59. Lukki kochany … to jest prawda .Wojtyla był zwolennikiem otwarcia na Zachód..Podobnie wielu obecnych wierzacych katolików jest zwolennikami UNII.
  Papież jak sam powiedział jest podobny do słowa łupież…wydrapali go w róznych miejscach. Sypie się więc wizerunek …ale trzeba pamietać…ze to był pewien próg w historii. Tak czy owak…Połtawska Wanda przywiozła mu list w sprawie Paetza i nie puscił tego mimo uszu..
  Nie mozna też zapominać ze on był tylko częścią tego SYSTEMU…
  Aby nieco zobrazować sytuację Prokurator Generalny w Polsce to pan Zb.Ziobro..
  Jego zastepca prok. krajowy Święczkowski…to jego zastępca..Figura Olbrzymia..potężna.. jakby Titanic”..Gdyby stanął w dzrzwiach do gabinetu Ministra nikt się nie dostanie..
  Nieco podobnie było z Wojtyłą…DZIWISZ PILNOWAŁ SYSTEMU…i pantofli..okularów i korespondencji.. no i gadźetów. Połtawska Wanda przedarła się gdzieś pod brzuchem Stasia ..
  Pragmatyczny Ratzinger musiał czekać…bo Staś był jakby Wachowski przy Wałesie..
  Gdy otrzymał władzę nad całym tym,,chlewikiem” zorientował się ze to stajnia Augiasza A ON NIE CZUŁ SIĘ HERKULESEM. ..Zbyt duzo nawozu po tych koniach.
  System się już nie zdoła oczyścić…Francesco robi co może..
  Wbrew temu co wrzeszczą Lisiccy i ich Koledzy..i wyznawcy.. to nie masoni nie europa i nie lewacy sa zagrożeniem….LECZ SAMA HIERARCHIA…
  Ratzinger zbyt dobrze o tym wiedział…że tej gangreny nie da się leczyć..Wesołowskiego Niuńka zostawił w Watykanie aby nie psuł dalej wiernych..
  Posdrafffiam Czę Lukki .. czule.. jak Benedykt.. Hallelujah!

 60. NA TLE NO I NA FALI ,, OPINIOTWÓRCZYCH” gigantów..żelaznych,złotych spizowych, Trębaczy..marmurowych..niewątpliwych..niepodwazalnych..wiarygodnych…prypialny..
  rechotliwie zabrzmiało w Poznaniu..
  -Giertych ośmieszył w sumie Prokuraturę…i aparat..Centralnego Biura Antykoncepcji…Można pytać dlaczego tak się stało..i otrzymać furę wniosków i odpowiedzi.. Dlaczego?
  Pan Prokurator Generalny i pan Minister Sprawiedliwości..oraz ,, anima corpori”..nie zrobią nic..i przy okazji kilku zapłaci pieniędzmi podatnika za szkody moralne i zdrowotne..
  Upokorzenie..? od kogo i dlaczego? ..Stara kościelna arystokracja pokazuje w gruncie rzeczy jaką wagę ma dla niej obecna władza..Nie tylko obecna…
  Włoscy Carabinieri nie pozwolili prokuraturze na wszystko..o by chciała.
  Wg . WszechGmyza…zablokował to przez swoje wpływy stryj Giertycha..Dominikanin o dużej mocy w Watykanie…Być może to prawda.!. Jest to czytelny sygnał…dla władzy..I DLA OBYWATELA..,, Opinia telewizora” to jeszcze nie jest prawda..Bolesne igły w gębie buldoga kóry chciał zeżreć jeża…
  -cofnięcie decyzji o 5 mln kaucji i o zakazie adwokackim…TVPIS ODTRĄBIŁA JUŻ TRYUMF..no i bedzie kilka cywilbych roszczeń..Wiadomo że panowie nie płacą z własnej wypłaty.

 61. @lukipuki
  Swój defetyzm trzeba było zaprezentować np. przed 200 tysięcznym tłumem wk….ych młodych ludzi w Warszawie z przed 2 tyg. Już nie mówiąc o pisowskich mieścinach w których dochodziło do demonstracji. Trzeba było stanąć i powiedzieć im ,,że idą tą samą drogą na cwaniactwie”. Dostałbyś w dziób. Pojedź do Korczewa i powiedz wściekłym ludziom którzy nie chcą proboszcza-psychola z Czerniakowa że to wszystko bez sensu… 15 lat temu byłoby to nie do pomyślenia… Przykładów można mnożyć, a 80% oparcia dla UE nie bierze się znikąd. Pisanie tego typu dyrdymałów jest obrazą dla tych wszystkich ludzi, łącznie ze mną. Na pocieszenie: wyolbrzymiam bo to pisze anonimowy użytkownik, gorzej gdyby znaczący polityk lub opiniotwórca.

  Z całym szacunkiem, ale pokolenie ,,dziadersów” powinno udać się na emeryturę. Wieje sabotażem. Pozdrawiam i bez odbioru.

 62. @markiewicz
  Może tak być, ale nie musi. Polacy urobieni ,,godnościowo” przez Kaczyńskiego i KRK mogą się obrazić na UE: damy radę bez waszej kasy, a Polska przyoszczędzi miliardy euro, które do niej wpłaca. Nie docenia pan ,,wzmożenia (peudo)patriotycznego pod rządami PiS, ignorancji i złej woli prawicowego betonu i podatności szerszego społeczeństwa na uporczywe straszenie rzekomym unijnym ,,kolonializmem” z wkładką antyniemiecką. Nawet część lewicy temu ulega, choć z innych ideologicznie powodów. Błędem kolejnych ekip niepisowskich było sprawianie przez ich część, że UE to tylko wspólny rynek, okazja do robienia dobrych interesów i podnoszenie poziomu cywilizacyjnego dzięki unijnym funduszom. Tymczasem to jest wspólnota wartości wyrosła z przemyślenia przyczyn i skutków tragedii drugiej wojny światowej w Europie.te wartości to konstytucyjna demokracja pluralistyczna, praworządność, prawa człowieka i obywatela, dobro wspólne, dialog zamiast przemocy i przymusu, odrzucenie wojny jako metody polityki wewnętrznej i międzynarodowej, z wyjątkiem obrony przed agresją z zewnątrz czy od wewnątrz, na czele z terroryzmem i aneksjami terytorialnymi. Polacy takie wyobrażenie Unii hołubią mniej entuzjastycznie, niż wspólnotę ekonomiczną. W sondażach poparcie dla członkostwa w UE jest wciąż bardzo wysokie, ale dla demoracji już mniejsze. Tu są rezerwy poparcia dla obecnej antyeuropejskiej propagandy. O tragicznych skutkach takiego przyzwolenia na prawicy politycznej nikt nie mówi. A wkrótce będzie nowy przykład: nie tylko katastrofa wizerunkowa Polski, ale też turbulencje UK po wyjściu z UE bez porozumienia.

 63. „Nie pytam, gdzie jest Jarosław Kaczyński, że tak powiem, jako taki, ale gdzie jest konkretny Jarosław Kaczyński sprawujący funkcję wicepremiera do spraw bezpieczeństwa. O ile mnie pamięć i spostrzegawczość nie mylą, to od początku objęcia funkcji nie odbyła się ani jedna konferencja wicepremiera, nie znam też żadnej oficjalnej decyzji, chociażby w związku z tym, co się stało na „Marszu Niepodległości” MK

 64. To prawda, że bez opowiedzenia się JPII za wejściem Polski do UE kler mógłby nasze plany storpedować.

  Ale prawdą jest też to, że sprowadził Polskę do poziomu gospodarstwa pomocniczego Watykanu. Wspierał toruńską gadzinówkę, mianował zdemoralizowanych, biskupów z inteligencją bezobjawową.

  Jedną ręką budował, drugą niszczył. Ta druga okazała się silniejsza i skuteczniejsza.

 65. @@@
  Dzień dobry, przeczytałem wszystkie posty i z radością zauważyłem, że irytuje Was to, co widzicie w TVN, TVN24bis.
  Myślałem, że to moja idiosynkrazja jakaś.
  A propos Kropki, to prowadzący/a Fakty, prawie zawsze kończy „a teraz Monika Olejnik i Kropka nad I”. Dopiero po 6 minutach dowiaduję się, z kim p. Olejnik będzie rozmawiać. W TVN P. Olejnik jest ważna, a nie gość. Zasłużona dziennikarka nie wie, że jej czas się skończył, nie mówię o formule Kropki, w której „nigdy nic nowego, czego byśmy nie wiedzieli”.

  Drugi nadawca, który sprzyja opozycji, to radio TOK FM. Wydaje się, że „target” to ludzie starsi, bo gadanina młodych nuży. Tak więc dzienniki co 20 minut czytane przez lektorki, którym brak oddechu, szczebioczą jak karabin maszynowy, każde zdanie kończone z ulgą, jak po wypróżnieniu. Co to za maniera? W oczekiwaniu na dziennik, niektóre reklamy są czytane jeszcze szybciej, wtedy nawet młody ze słuchem Indianina nic nie zrozumie.
  Jest tajemnicą poliszynela, że reklamy są opłacane z funduszu reklam firmy, z którego część wraca do firmy. Ciekawe, czy ktoś z Państwa kupił coś/kiedyś reklamowanego w radiu/telewizji.

  Redaktor Szostkiewicz odpisał mi kiedyś, że telewizja nie powinna się dzielić na rządową i opozycyjną. Ma być obiektywna. Zgoda, ale to jest ideał nie dla świata XXI wieku, a szczególnie dla Umęczonej I sekretarzem PZPRawicy!

  PZPRawica ma stałych delegatów na blogach i tych, „rzucanych na odcinek” TVN. Te same mordki kłamią w oczy widzowi, często przy milczeniu redaktorów/ek, patrzących w kartkę ze scenariuszem.
  Już setki razy słyszałem, że Tusk „nie będzie klękał przed księżmi/biskupami”, a Tusk powiedział, że „nie będzie klękał przed księdzem” mając na myśli p. Rydzyka. To duża różnica, c’nie?

  Nareszcie tow. Jarosław K. jest wymieniany, jako autor wszystkiego, co złe dla Polski.
  Pozostaje skończyć w mediach z terminem „praworządność”, a mówić/pisać o łamaniu narodowej konstytucji, co jest zabronione w UE. Mówił o tym Frans Timmermans, kiedy sprawy łamania zasad unijnych były w jego kompetencji.

  Nawiązując do weta tow. Jarosława K. „tylko dodam” (ukłony dla Redaktora), że UE jakoś sobie poradzi, musi – choćby ze względów prestiżowych – coś z tym wetem zaradzić. „Nowa perspektywa”, Covid-19, itd. nie pozwala czekać.

  „Plasterkowe” wychodzenie z UE zostanie zauważone przez pokolenie XYZ i to będzie koniec PISlamu. Przypominam reakcję ulicy na próby blokady Internetu w jakichś obszarach.

  Ostatni sondaż nt weta, nie przysłoni wieloletnim, ponad 70% sympatiom dla naszego członkostwa w UE.

  Ulało mi się, bo otworzyłem laptop.
  Pozdrowienia.

 66. @ Adam Szostkiewicz
  17 listopada o godz. 14:06
  @markiewicz

  W Brexit tez nikt nie wierzyl… az do ogloszenia wynikow. Jestem bardzo rozczarowany brakiem reakcji opozycji i obywateli na poczynania PiS w kierunku Polexitu. PiS powtarza kampanie brexitowcow w obrzydzaniu UE. A opozycja sie przyglad (?).

  Tu trzeba bic zawczasu na alarm! Przeciez Polske juz dosyc nieszczesc w ostatnich latach spotkalo. Tu nie ma co liczyc na cuda. Tu trzeba brac lekcje z Brexitu i przeciwdzialac!

  PiS twierdzi, ze Niemcy (z Francja) chca „zkolonializowac” Polske. To jest jak najczarniejsza propaganda i ochydne klamstwo! Bo za powiazaniem praworzadnosci z pieniedzmi jest 25 krajow UE. I to nie Niemcy z Francja beda zatwierdzac sankcje, tylko kwalifikowana wiekszosc krajow i wiekszosc przez nich reprezentowanych obywateli UE! Tak, jak jest zapisane w traktatach i „wywalczone” przez Lecha Kaczynskiego.

 67. @Adam Szostkiewicz, 14:06
  Turbulencji wszelakich w 2021 będzie, co niemiara.
  Zmiana w USA, chory Putin, wyjście W. Brytanii z UE, pakt handlowy Wschodu i wreszcie pandemia i jej skutki ekonomiczne i polityczne.
  Przyznaję, że włos się jeży, kiedy pomyślę, że czoło tym wszystkim wydarzeniom będzie stawiał tow. Jarosław K., który na naszych oczach właśnie traci, we własnych szeregach, opinię „wizjonera” i młode wilki dobierają się do jego zadu.

  Od dawna widzę jeden groźny komponent w dysputach o zmianie władzy i naprawie RP.
  Szajka PIS jest umoczona kryminalnie. Oni olewają piski opozycji o Trybunale Stanu. Taki Antek policmajster, to przecież typowy przykład przestępcy wg wielu paragrafów.

  Grozą wieje, a jeszcze my, piszący, zwykle, (za wyjątkiem Pań) po 40tce, szczególnie boimy się zarazy, nie widujemy na żywo rodzin – mnie oczy bolą od czytania, na zmianę z oglądaniem wspaniałych seriali w Netflix/HBO GO.
  Ile miesięcy tej udręki, ile jeszcze tych tow. tow Tadeusza R. i Jarosława K?

  Czas na obiad, tylko dobre jedzenie zostało…

 68. @Bartonet, 17 listopada, 13;33

  Pokolenie dziadersow na emeryture? :))))) Czyzby Pana ominela lektura „Krola Maciusia I”? Uczestnicy obecnej „rewolucji” moga byc co najwyzej paliwem przemian. Zeby wplywac na realny ksztalt panstwa potrzeba wiedzy, doswiadczenia politycznego I organizacji. A poki co – mlodziezowemu kabaretowi daleko do tej ligi:)) Ale niech protestuja, im wiecej zadymy I czadu, tym lepiej. Caly narod buduje kryzys panstwa PiS!

 69. @Adam Szostkiewicz
  17 listopada o godz. 12:11
  @MM
  Nic dodać nic ująć Panie Redaktorze.
  To się dzieje.

 70. @mały fizyk:
  Nie wiem, czy bicie na alarm jest najlepsze. Bo mam wrażenie, że trochę tych wybitych przedwczesnych alarmów PiSowi pomaga. Że ludzie, którzy słyszeli za dużo krytyk, co to złego się zaraz stanie, przestają reagować na realne zagrożenia.

  Pamiętam antyeuropejską szeptaną kampanię przed wejściem do UE. Może zamiast bić na alarm, trzeba przypominać kłamstwa takich kampanii? Czyli odwrócić logikę PiSu, który mówi wciąż „no i co się złego stało”? A z drugiej strony pokazywać dorobek.

 71. stasieku
  17 listopada o godz. 15:40

  i młode wilki dobierają się do jego zadu

  … o przepraszam, kaczki i dziaderskie kaczorki nie mają zadu co najwyżej kuper, a w kuper się wali/bije/strzela co również w przenośni znaczy wyżywa się na kimś słabym, stanowiącym łatwy cel ataku.
  Czesi by powiedzieli bít hlava nehlava – bić jak w kaczy kuper…
  ———————–
  IMHO to kaczy kuper nie zamierza zjeżdżać jeszcze z coraz bardziej śliskiego lodu…

 72. @Szostkiewicz
  Kluczowa do zrozumienia postaw rodaków o jakich Pan pisze, jest „Wielka Trwoga” Marcina Zaremby. Zacząłem to czytać ale odłożyłem bo analiza grupy społecznej która dziś nazywamy umownie Suwerenem była zbyt klarowna a fakty na poparcie tez zbyt strasznie. Właśnie kończę. Ponura lektura

  Nie chcę wchodzić w dyskuję o zasadności Brexitu. Nie mogę jednak zrozumieć co ma Pan na myśli pisząc o turbulencjach w UK. Ja nie widzę nic specjalnego a obserwuję uważnie. Ekonomia UK potrzebowała gigantycznego kopa żeby przełamać 20-paro letni impas wydajności pracy. To ciágle jest duży problem. Jeśli dobrze pamiętam nawet Wlosi i Hiszpanie są bardziej wydajni niż Anglicy, co się w głowie nie mieści. Turbulencje Brexit-u to, mam nadzieję, będzie pozytywny impuls do zmian.

 73. a mnie się zdai…panowi…mili że piłka jest okrągła a bramki są dwie.
  Ziobro ani jego partia nie ma checi wychodzić z UNII..I NIE ZROBIA ŻADNEGO RUCHU w tym kierunku. Dalej widać dyktat Ziobry do PISu..Partia jest w kryzysie..i krwawi..Wrogiem nie jest opozycja…ale czas i KOALICJANT …I NA PEWNO KOŃFEDERACJA..
  -Opozycja nie ma testosteronu i programu…a .S.P. znając charakter władz i metody ..nie zapomni UPOKORZENIA ..KTÓREGO DOZNALI..
  Pan Zbyszek ..jest młody i dziarski…i celowo podgrzewa atmosferę..to tu ..to tam..Sam nic nie ryzykując wpuscił w maliny premiera i wicepremiera..Scheda po prezesie..kusi. Prezes wie ze popełnił bład wchodząc w Koalicję z Ziobrą..ale nie ma wyjścia.Szuka wiekszości..REALNEJ I NIEZAWISŁEJ…
  Czy znajdzie…to nie moje zmartwienie….Przywrócił 13 z 15 zawieszonych posłów.
  ..ale czy S.P. znowu nie skoczy do gardła nie ma gwarancji..Z poprzedniego zwarcia pozostało trochę śrutu w tyłku..ubyło 2 posłów.. a pewne jest niemal ze Konfederacja się zemsci…bo PISu nienawidzi..Puszczanie krwi bykowi ..bedzie trwać co najmniej do wyborów nowych władz w PIS.

 74. @Szostkiewicz

  … kontynuując poprzedni komentarz. Europa jako wspólnota wartosci, post-wojenny konsensus masy ludzi, którzy nie chca się tłuc żeby dowieść swoich racji to jest to jest i mój pogląd, który wiedzie mnie do tezy, że Polska i parę innych krajów przyjęto do EU co najmniej 25 lat za wcześnie. Jakby to nie nieprzyjemnie wybrzmiało, to Polacy jak naród potrzebowali czasu na oswojenie się z wolnością i obowiązkami jakie wynikaja z wolności. Erhhh, żeby jeszcze Swiat i polityka chciały poczekać te 25 lat na dorośnięcie Polaków toby …

 75. Mały Fizyku

  Przeciętny Polak ma horyzont czasowy do poniedziałku. Uczenie się na błędach, wyciąganie lekcji z Historii to nie są rewiry w których my, w przeciwieństwie do Finów, Japończyków czy Hiszpanów, nie czujemy sie zbyt dobrze. Zmierzam do tezy, że dopóki matołki nie przestaną głosować za kiełbachę, której zresztą po wyborach nie dostają, to żadne bicie na alarm nie pomogą. A głosować doopami przestaną jak obudzą się z rekami w nocnikach. Tym razem po łokcie! Stara polska prawda ze „Mądry Polak po szkodzie” nie chce odejść do lamusa

 76. mały fizyk
  17 listopada o godz. 15:39
  Polecam bardzo ciekawą analizę ze strony Studia Opinii :
  https://studioopinii.pl/archiwa/201451

 77. stasieku
  17 listopada o godz. 15:14
  Szkoda wielka ,że dziennikarze TVN24 nie reagują na kłamstwa , wygłaszane u nich przez pisowskich polityków, jak dzisiaj zrobił to R.Sikorski na kłamstwa geniusza pisowskiego intelektu J.Kowalskiego…

 78. ż @markiewicz
  Przecież pan słucha Today, czyta Economista i Guardiana, ogląda BBC news i ITV, to tam opisują najlepiej i najdokładniej nadchodzące turbulencje, poczynając od kwestii granicy irlandzkiej, a kończąc na zatkaniu tras wylotowych z UK do UE.

 79. „szostkiewicz

  tak czytam to wszystko. I mowa jest o turbulencjach a nie o Tsunami. Jakoś wierzę w angielski pragmatyzm

 80. @Markiewicz
  Ja też wierzyłem, ale po Breksicie przestałem. Oglądanie i słuchanie Borisa, Cummingsa, Patel, Gove’a itd. to tak jakbym słuchał Kaczyńskiego i młodych osłów politycznych z jego partii i jej przystawek. Brytania odczarowana.

 81. @Szostkiewicz

  Na pańskiej liście brak klamczucha Hunt’a i partnerki Borisa pani Symmonds, która rozdaje karty jak wieśc gminna niesie, żebyśmy mieli komplet brytyjskiego Muppet Show. Gove nie jest moim faworytem ale to fachowiec. Gdzie się podzieli państwowcy?

 82. Stasieku ale Ci się ulało i nawyzlosliwialo. TOK jest świetnym radiem. Ma znakomitych redaktorów .
  Nie wyobrażam sobie życia bez niektórych audycji. Brak muzyki uzupelniam Rmf clasic. A reklamy jak to reklamy są jak wszędzie. A dzienniki są krotkie i nie ma co wydziwiac.
  Slowem chciał Pan dzisiaj koniecznie komuś przywalic. Zupełnie niesprawiedliwie i niesłusznie.
  Mam nadzieje że to chwilowe .

 83. @Adam Szostkiewicz
  17 listopada o godz. 19:31
  ,,Brytania odczarowana”? A może polityka odczarowana? Może rzecz nie jest w ,,odczarowaniu” polityki jako takiej? Zrozumieniu, że polityka PRZESTAŁA służyć realizacji jakiegoś dobra wspólnego, Res Publice ale jest kolejną dziedziną naszego życia, która uległa podobnie jak sport czy sztuka monetyzacji? Akurat tutaj ta monetyzacja niekoniecznie wyraża się w gotówce ale np. w dopieszczeniu ego lidera? Frukty finansowe są tutaj miłym dodatkiem. Kiedy zaczął się ten proces? Może gdy kanclerz Schröder zawarł umowę w wyniku której powstał lukratywny stołek dla Gerharda Schrödera? A może gdy po kryzysie 2008r okiełznaniem patologii sektora finansowego zajmowali się ludzie się z niego wywodzący?
  Jedno jest pewne: dobro wspólne nic nie znaczy dla tych cwanych narcyzów.

 84. Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła.
  Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród
  .

  (Tadeusz Kościuszko – list do Adama Czartoryskiego (1814) o potrzebie rozdziału Kościoła od państwa, napisany podczas kongresu wiedeńskiego).
  ——————————
  Minęlo 206 lat…

 85. Konferencja Donalda Tuska z dnia 07.12 2010. Zapowiedź użycia veta przez Polskę w/s zapowiedzi ograniczenia budżetu UE

 86. @NH
  Ale nie zawetował, a obecny budżet unijny jest zwiększony, a nie zmniejszony.

 87. @jacek2
  17 listopada o godz. 18:28

  Dziekuje za linka. Takich analiz mamy od lat na peczki 🙁 Dla mnie sa to tylko intelektualne igraszki. Bo w niczym nie pomagaja w wygraniu wyborow czy w zdobyciu wewnaczpartyjnej wladzy.

  Faktami z ostatnich lat sa, ze nie potrzeba miec programu aby wygrac wybory. Trumpowi i PiS wystarczylo kilka bzdurnych hasel. A przez niedoskonalosci ordynacji wyborczej nie potrzeba nawet wiekszosci glosow, aby zdobyc wladze 🙁

  Dlaczego wiec Trump i PiS pokonali opozycje? Bo mieli po prostu skuteczny piar. Opozycja powinna to w koncu zrozumiec i tu zainwestowac: w najlepszych (i niestety drogich) piarowcow i we wlasne media. Steve Bannon pokazal jak to robic.

 88. @Kalina
  17 listopada o godz. 16:20

  Bardzo słabe to było Kalina nazywanie ,,paliwem” i ,,zadymiarzami” protestujących ludzi. Słabe do kwadratu. No ale cóż… BTW rozumiem że pokolenie Solidarności z początku lat 80-tych to byli nobliwi panowie z laseczką i brzuszkiem… a Wałęsa zawsze tak wyglądał jak obecnie wygląda. Z dr. str. rozumiem te emocje ,,pokoleniowe” Więc spieszę z wyjaśnieniem: ,,Dziaders” to absolutnie nie wiek , to stan umysłu. A za ewentualne nieporozumienie i podejrzenie mnie o czysty ageizm przepraszam. Pozdr.

 89. @mały fizyk:
  Słyszę, że Biden wybrał na kampanię wyborczą 3 razy tyle co Trump. Dlaczego więc Trump był tak skuteczny?
  Owszem, talent medialny to jedno.
  Ale myślę, że jak zrzucamy na propagandę, to dotykamy małej części problemu. Że są ogromne pokłady rozczarowania polityką, co wspiera populistów.

 90. @Bartonet, 18 listopada, 14;07

  Co to „dziadersi” – swietnie pisze red. Janicki:)) No I nie o wiek chodzi przeciez, tylko o mozliwosci. A tych w uczestnikach zatomizowanego, chaotycznego ruchu nie dostrzegam. Nie wiem, w jakim jest Pan wieku I ile pamieta. Zapewniam jednak, ze srodowisko inteligenckich doradcow wspierajacych robotnicze „paliwo” w latach 70. I 80. potega bylo I basta:))

 91. @PAK4
  18 listopada o godz. 15:50

  A w czym opozycji przeszkadza dobrze zrobiony piar?

 92. @mały fizyk:
  Nie. Nie przeszkadza.
  Chodzi mi raczej o to, że wiele osób odwróciło się od dotychczasowych elit i stylu uprawiania polityki; i że częściej to było rozczarowanie starym, niż uwiedzenie nowym.
  Innymi słowy mówiąc — jeśli się nie ruszy problemów, do których odwołują się populiści, to sam PR niewiele zdziała.

 93. @PAK4
  19 listopada o godz. 11:20

  Jezeli opozycja nie rozwiaze wlasnego i w zasadzie prostego problemu z marnym piarem, to jak ma rozwiazac jeszcze wieksze problemy?

  A tak na marginesie, to jakie konkretne problemy populisci rozwiazali? Akurat odwrotnie, jeszcze powaznych problemow dolozyli. Ale PiS wygrywal mimo tego 7x pod rzad 🙁

  Tego nie trzeba rozumiec – taki piar trzeba skutecznie skopiowac!

 94. @Kalina. Podejrzewam że mógłbym być pani synem (zresztą jak większości tutejszych forumowiczów). Niewiele mnie interesują lata 70/80-te tylko czasy obecne, bo zamierzam (i mam nadzieję) jeszcze trochę pożyć w prawdziwie wolnym kraju. Rozumiem sentymenty , ale zalecam trochę więcej pokory i zrozumienia dla dzisiejszych protestujących, i tych naprawdę młodych (z kolei pokolenia moich dzieci). Bo niestety widzę że brnie Pani w zaparte dalej ukazując pewną im pogardę, a te uśmiechy ,, 🙂 ” wypadają dosyć groteskowo. Lada moment, i całe szczęście, to oni będą decydować o losach kraju a nie pokolenie post-solidarności z lat 70/80, czy postkomuny. Swoje już 30 lat mieli. Pozdrawiam i bez odbioru.

 95. @mały fizyk:
  Ja nie wiem, czy rozwiązali. Ja raczej twierdzę, że zauważyli. Choćby taki, że została duża grupa Polaków wypchnięta poza margines modernizującego się kraju. Fakt, rozwiązaniem jest 500+ i dowartościowanie werbalne (ale że tego nie było wcześniej, to rzeczywiście błąd), czyli tyle co się równa świetnemu PR.
  Generalnie jest mi blisko do Pawlaka, który po zwycięstwie PiS powiedział coś w stylu: populiści dostrzegają realne problemy i dają na nie złe odpowiedzi.
  Krytykujmy więc odpowiedzi populistów, ale nie lekceważmy wskazywanych przez nich problemów.

css.php