Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
Jaros?aw Gowin

31.03.2020
wtorek

Gowin nie uratuje nas przed czarnym scenariuszem

31 marca 2020, wtorek,

Tyle było gadania, żeby nie histeryzować z tym PiS i nie popadać w obsesję na punkcie posła Kaczyńskiego. To przecież rząd jak każdy inny, ani lepszy, ani gorszy. A Kaczyński w sumie ma dużo racji z 500 plus i innymi zmianami, bo Polska ich potrzebuje. No i co? Przyszła pandemia i pokazała, jaka jest prawda. Straszenie – a w istocie ostrzeganie – miało podstawy i sens.

Dominika Wielowieyska kreśli czarny scenariusz dalszego biegu wydarzeń politycznych. Przy założeniu, że wicepremier Gowin i jego sprzymierzeńcy ulegną presji Kaczyńskiego na wybory 10 maja, publicystka przewiduje ogłoszenie, tuż po stuprocentowo pewnej w obecnej sytuacji wygranej Dudy, stanu wyjątkowego i znaczne ograniczenie praw obywatelskich.

Słowem: realizację pamiętnych słów Kaczyńskiego o Budapeszcie w Warszawie, które były pochwałą rządów Orbána. Orbán właśnie przyznał sobie za zgodą swojej większości w parlamencie prawo do bezterminowego rządzenia dekretami, zawiesił parlament i wybory różnych szczebli. Wszystko pod pretekstem wojny z wirusem. W Brukseli uderzono w dzwon alarmowy: to się kwalifikuje do wydalenia Węgier z Unii Europejskiej.

Czy zdajemy sobie sprawę, co to wszystko znaczy w państwie, prawie, gospodarce, oświacie, kulturze i polityce w Polsce? Jaką przyszłość zapowiada? Pisowska większość w Sejmie uwaliła wszystkie sensowne poprawki zgłoszone przez Senat do specustawy wirusowej. W tym przemycenie w niej zmian prawa wyborczego. Gorzej: większość chce przyznać wszystkim obywatelom prawo do głosowania korespondencyjnego, ale bez podania jakichkolwiek szczegółów, jak by ono miało być przeprowadzone i weryfikowane. Cuchnie kolejnym szwindlem wyborczym w przygotowaniu.

W ostatnich dniach mnożyły się głosy, że wyborów 10 maja nie będzie. Przecież to każdy widzi. No to macie odpowiedź. Marszałek Witek wygłasza faryzejskie orędzie do narodu. Wzywa do pozostania w domu i wmawia ludziom, że wyborów nie trzeba przenosić tylko dlatego, że komuś to pasuje politycznie. To nowa orwellowska mantra władzy: bronimy demokracji i konstytucji przed politykierstwem opozycji! A że dwie trzecie Polaków chce odsunięcia wyborów? Co z tego, wezwie się do pomocy milicję terytorialną. A że samorządowcy alarmują, iż nie dadzą rady i nie chcą przygotowywać wyborów, bo to obraża prawo i sumienie?

Nie szkodzi, marszałek Terlecki już zapowiedział, jak zwykle z pogardą, że się ich wyrzuci i wyznaczy komisarzy. Czyli zawiesi się samorządność, by postawić na swoim wbrew wszystkiemu. Samorządność to przeciwwaga wszędobylstwa państwa. Ubezwłasnowolnienie samorządności toruje drogę do państwa scentralizowanego, szalenie podatnego na różne formy korupcji i oligarchizacji typu węgierskiego, i dysfunkcjonalnego . Co gorsza, omnipotencja państwa znosi wolność obywatelską i gospodarczą, czyli zatruwa prawdziwe źródła rozwoju i dobrobytu.

I tu wracamy do czarnego scenariusza red. Wielowieyskiej. Upieranie się Kaczyńskiego przy 10 maja, z ślepym posłuszeństwem popierane przez funkcjonariuszy jego partii, wydaje się nam szaleństwem, ale w tym szaleństwie jest metoda. Zamiast liberalnej – demokracja sterowana z Nowogrodzkiej. Raz się śrubę poluzuje, raz przykręci, w zależności od wizji i kondycji Kaczyńskiego. Przerabiano podobny model zarządzania społeczeństwem w stanie wojennym. Skończyło się upadkiem starego reżimu.

Teraz jest czas dokręcania, żeby potem można było poluzować, kiedy odzyskają pełną kontrolę nad wirusem i państwem. Wprowadzą swego człowieka na szefa Sądu Najwyższego, obalą marszałka Grodzkiego – powinien jak najszybciej wygłosić swoje orędzie w odpowiedzi na partyjny referat Witek – usuną niepokornych prezydentów i burmistrzów. I kto im może to uniemożliwić? Sami znęcamy się nad opozycją, opozycja zwalcza sama siebie bardziej niż prawdziwego przeciwnika politycznego. Wielowieyska zdaje się pokładać pewną nadzieję w Gowinie. Myślę, że wątpię. Metoda Gowina to hamletyzowanie polityczne, które zawsze dotąd kończyło się podkuleniem ogona. Gowin nie uratuje nas przed czarnym scenariuszem.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 99

Dodaj komentarz »
 1. Do „czworakow” polaczki – suwereny i te co to olewali wybory – tam wasze miejsce.
  Oj ” miales chamie zloty rog „.. a teraz masz reke w nocniku – sam chciales.

 2. Nie, nie Budapeszt, a Bukareszt 89′ będzie u nas. Cały czas to mówię, że zakończy się to wojną domową.
  A po jej zakończeniu potrzebna depisizacja i nowy proces norymberdzki. Trzeba zło wypalić, i to dosłownie.

 3. Trzeba do znudzenia powtarzać WSZYSTKIM OBYWATELOM: Wprowadzone obostrzenia, nawet jeśli niektóre słuszne, są NIELEGALNE! O „dylematach moralnych” Gowina nie chce mi się nawet gadać już od czasów haniebnej ustawy o Gostyninie z okresu jego ministrowania w rządzie Tuska. Niestety, czarno to widzę. Będziemy mieć Budapeszt w Warszawie. Suweren ma to gdzieś!

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Gowin ratunkiem? to żart? staczamy się w otchłań. ja podziwiam takich ludzi jak pan Owsiak z orkiestrą, którzy ratują Polaków, ich życie i zdrowie. i mam nadzieję że ich wkład w tej nierównej walce nie pójdzie na konto rządu. choć kto to wie? będziemy mieli dyktaturę, to prawie pewne. takich głupot jakich nagadala Witek , zresztą niestety mieszkająca w tym samym mieście co ja, to nieslyszalam dawno. guru zarządził wybory, więc będą wybory. do licha wszyscy kontrkandydaci powinni się z nich wycofać. ale na to trzeba klasy…

 6. andrzej52 ma trochę racji, może się skończyć wojną domową. nienawiść między ludźmi już jest ogromna, wystarczy iskra, ale przywódcy nie widzę, poza tym to najgorszy scenariusz, ale nie niemożliwy…

 7. Daremne żale, próżny trud,
  Bezsilne złorzeczenia!

  Obawiam się, że przespano szansę w transformacji na tworzenie aktywnej zbiorowej świadomości społecznej, dzieląc ludzi na „zasłużonych” i „wiernych” zamiast uczyć wszystkich co można osiągnąć w przyszłości.

  Obie strony sporu służą sprzecznym interesom reprezentowanym przez „obce” ośrodki myśli i tradycji politycznej. Ludzi nie warto zwodzić ani dzielić. Powoduje to frustrację i pomylenie pojęć z utratą możliwości dialogu o wyzwaniach i problemach. Pandemie i zmiany klimatyczne „wykończyły” większość Imperiów, robiąc z nich łatwy łup albo zamieniając ich krajobraz w dżunglę lub pustynię…

  Polakom i większości Europejczyków brakuje spójnego programu tworzenia narodowej i międzynarodowej wspólnoty celów przy odrębności tradycji. Wszyscy dają się zaskakiwać manipulatorom, spekulantom i domorosłym „Dyzmom”…

  Pandemia to nie pierwszy i nie ostatni kryzys wywołany globalnym przeludnieniem. W przyszłości będzie ich więcej. Jak się nie nauczymy współpracować, nasze skamieliny będą badać „jacyś” inni…

  Trzeba z Żywymi naprzód iść,
  Po życie sięgać nowe:
  A nie w uwiędłych laurów liść
  Z uporem stroić głowę!

  Tyle tego na dziś 😉

 8. Panie Redaktorze, w czasach, które obydwoje znamy z własnego doświadczenia kursowało powiedzonko: „Panie Putrament, szkoda atrament”.
  Absolutnie nie porównuję Pana do Putramenta. Chodzi mi jedynie o obiekt Pańskich rozważań. Naprawdę: „szkoda atrament”! Że o czasie, zdrowiu i innych takich niezbędnych zawsze, a w czasie epidemii szczególnie, nie wspomnę.
  Zdrowia życzę 🙂

 9. andrzej52
  1 kwietnia o godz. 5:46

  nie można wykluczyć, że będzie tak, jak piszesz. Żeby nie skończyła się ta wojna podobnie do naszych „wielkich narodowych zrywów powstańczych” musimy pewne rzeczy jasno nazwać, przemyśleć i przygotować się na sensowne zmiany.
  Wśród spraw bardzo pilnych jest ułożenie relacji państwo – krk.

  Mam nadzieję, że Gospodarz wybaczy mi powtórzenie tego komentarza.

  Art63
  31 marca o godz. 11:29

  Kościół nadal milczy jak zaklęty. Gdyby zaatakował nas gender, albo jakieś LGBT to by było co innego. Ale życie i zdrowie owieczek nie jest chyba jakimś nośnym tematem dla pasterzy.

  Kościół milczy, bo ma w tym interes. Najlepiej rządzić biednym, wystraszonym, ogłupionym tłumem zależnym od łaski pańskiej. „Jak trwoga to do boga” czyli do pośredników w sutannach. Oświecony, niezależny, pewny siebie obywatel jest mu wstrętny.
  Krk właśnie w ten sposób obchodzi 100. rocznicę urodzin „naszego świętego JPII”. Realizuje jego zawołanie „Jedni drugich ciężary noście”. Uwalnia nas od nadmiaru zgubnej dla duszy mamony.

  My naprawdę na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego w jak wielkim stopniu naszym myśleniem steruje krk.
  Najświeższy przykład.
  W poniedziałkowych Faktach TVN24 red. G. Kajdanowicz powiedział, że „kościół dał milion złotych na respiratory”.
  Otóż to nie kościół, ale społeczeństwo podarowało te pieniądze.. I inicjatorem tej zbiórki byli lekarze. Abp Ryś był jedynie pasem transmisyjnym. Redaktor, skąd innąd kompetentny i rzetelny nie dostrzegł różnicy.
  Jest to bardzo ważna kwestia. Abp Ryś nic nie daje. Mimo, że uchodzi za tego liberalnego to akceptuje nieludzkie praktyki:

  https://wiadomosci.wp.pl/zaplaca-milion-zlotych-aby-pokonac-monopol-arcybiskupa-miasteczko-zaklada-tani-publiczny-cmentarz-6473611376998017a

  milczy, kiedy piszą do niego zrozpaczeni ludzie.

  Kościół nie potrafi się zatroszczyć nawet o stare, samotne zakonnice, które muszą żebrać o jedzenie via media:

  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/krakow/norbertanki-z-imbramowic-przez-koronawirusa-wpadly-w-dlugi-nie-maja-za-co-zyc/h11knsn

  choć nie schodzi mu z ust: „Jedni drugich ciężary noście”.

  A przecież posiada ogromne majątki w ziemi, łącznie z dopłatami unijnymi, przeróżne biznesy.

  To, co miało miejsce w Łodzi przypomina rozdział tak zwanych darów, po które przychodziliśmy w stanie wojennym do budynków kościelnych. To nie od kościoła dostawaliśmy te „dary”. Wtedy kościół był instytucją zaufania publicznego. Teraz jest częścią układu rządzącego. Kościół rozdysponowywał te dary i wystawił nam bardzo wysoki rachunek za pośrednictwo. Podobnie jak wystawia je za pośrednictwem z PB.

 10. @Jagoda
  na szczęście atramentu dziś w bród, elektronicznego.

 11. Rzekome nieposluszenstwo Gowina to tylko podpucha, ze w tym calym szalenstwie jest jakis cien rozsadku, sir Lancelot. Nie ma sie co ludzic. Wielki Szu tasuje i rozdaje w najlepsze.

 12. @ andrzej 52
  + REALNY rozdział Kościoła od państwa ( tzn Kościół z dala od polityki , edukacji i państwowych pieniędzy…) , bez tego NIC się zmieni . Nie zapominajmy ,że to Kościół właśnie wyniósł PIS do władzy….

 13. Czy wyobraża Pan sobie teraz Polskę pod rządami skłóconej, nieudolnej i tak beznadziejnej opozycji? Brrr…

 14. Więcej optymizmu proszę Państwa. Demokratycznie przeprowadzić tych wyborów nie można. Nie pozwoli na nie przede wszystkim epidemia. Zawalą się wcześniej szkolne terminy egzaminów, a przede wszystkim matur! Wyobraźmy sobie wkur…. maturzystów i ich rodzin, że matury nie można przeprowadzić, a niecały tydzień późnij wybory już tak! No chyba, że zdarzy się cud, i wirus po Wielkanocy zniknie (ale przecież cudów nie ma). Jeśli mimo to pisbolszewia zdecyduje się na karykaturę wyborów, to należy je zbojkotować! A Kaczyński, Duda, Ziobro i Gowin zajmą poczytne miejsce w historii obok Pinocheta, Jaruzelskiego, Orbana i innych autokratów. I spokojnie czekać, jak gospodarczy krach otworzy oczy pisowskiemu suwerenowi.

 15. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski przyznaje, że nie widzi powodu, by przesuwać termin wyborów prezydenckich. Małgorzata Kidawa-Błońska zaznaczyła jednak, że z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa jej sztab wyborczy zmienił strategię działania.

 16. @Jagoda
  Co pani ma z tym kościołem? Jakiś ksiądz nie był w porządku? Może była zakonnica?

 17. Nie będzie żadnych wyborów. ŻADNYCH!
  To jest DIABELSKA GRA prezesa…

  czwartek 30 kwietnia – koniec kadencji I Prezes SN

  piątek 1 maja – powołanie nowego I Prezesa SN – ogłoszenie stanu nadzwyczajnego (co odwołuje WSZELKIE wybory oraz prawa)

  sobota 2 maja – wszystko stoi, siedzimy w domach, koniec gry

 18. Gowin to największa wredota w tym (nie)rządzie … najgorsze są oślizgłe wyczekujące typy , takie „no nie wiem”…
  Nie dałbym za niego nawet pięciu skorodowanych groszy…
  ————————–
  ‚Radosław Fogiel stwierdził, że głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich odbyłoby się za pośrednictwem Poczty Polskiej. Osoba zainteresowana udziałem w wyborach musiałaby zgłosić wcześniej, że chce oddać głos, po czym otrzymałaby kartę do głosowania. Po zagłosowaniu, włożyłaby kartę do koperty i przekazała pracownikowi Poczty Polskiej’.

  A pracownik PP oddałby kartę do Urzędu Cenzury #pisponktwyborczy gdzie zliczonoby głosy centralnie…

 19. @Kubaszko
  Ma pan na myśli Bosaka? Nie, nie wyobrazam sobie. A prodemokratyczna opozycja jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa. Jesli dwie trzecie Polaków nie chce wyborów 10 maja, to problemem są dziś rządzący, a nie opozycja, która może tyle, ile może w warunkach nieogłoszonego stanu wyjątkowego, a i tak ma dobre pomysły na kryzys, które PiS odrzuca.

 20. Panie Gospodarzu wpuszczajac na forum Kubaszko i trolla „Jacek NH” itp. czyni zeń nie różniący się od innych forów odstręczajacy ściek…

 21. – Samorządy są też częścią władzy państwowej. On [Krzysztof Klęczar – red.] nie może sobie działać poza prawem. Oczywiście są przepisy, które umożliwiają postępowanie wobec takich osób, które chcą się ustawić ponad prawem. Można wyznaczyć komisarzy. Niech ci samorządowcy, którzy teraz buńczucznie zapowiadają, że złamią prawo, liczą się ze stratą stanowisk – niejaki Terlecki ksywa Pies.

  Tak odpowiedział Krzysztof Klęczar burmistrz Kęt:
  Może Pan tego nie rozumie, ale są w życiu sprawy ważniejsze niż „stanowiska”. Burmistrzem się bywa, człowiekiem się jest. Nie Pan dał mi „stanowisko” i nie Pan mi je odbierze. W ostatnich wyborach zaufało mi ponad 78 proc. głosujących mieszkańców Gminy Kęty, to Im ślubowałem służyć, nie „stanowisku” czy Panu Marszałkowi.

  A dalej:
  W temacie komisarza odpowiem krótko, cytatem, który od lat jest dla mnie drogowskazem: „Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie można pokonać”. Urzędnik może wstawić Komisarza. Burmistrza wybrać i odwołać mogą tylko Obywatele. Dodam też, że nie martwię się o siebie. Poza magisterką i doktoratem mam jeszcze trzy hektary ziemi i dwie silne ręce
  – dodał Krzysztof Klęczar.
  ———————————
  Pan Klęczar z Kęt dał przykład jak odpowiadać wszystkim psom…

 22. Mnie też uderzyło to,że „kościół dał”.Zaraz się okazało,że dał nie swoje,a zebrane od ludzi.Wszak”od wieków nie słyszano”,żeby kościól dał.A jeśli już-to za „co łaska”,a to zawsze było dużo.
  Biskupi tak chętnie ogłaszający listy pasterskie tym razem nie mają nic do powiedzenia.Pochowali sie
  w swych palacach i dostojnie milczą.Tylko Rydzyk aktywny-ponagla swoich wyznawców do wplacania
  na jego konto datków”,nie odkładania na potem,ale już,teraz.No pewnie-za tydzień,dwa mogą nie żyć i
  przepadło.
  A Gowin?Nie będzie się cieszył,ale będzie za.

 23. Moim „prawniczym” zdaniem”, projekt wyborów korespondencyjnych jest nie do zrealizowania, jeżeli senat zechce to zablokować. Albowiem 14 dniowy tryb Ustawie może nadać tylko Rada Ministrów. Nie dotyczy to jednak wyborów prezydenckich. Projekt jest poselski i dotyczy wyborów prezydenckich. Przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych przy 30 dniowej obstrukcji senatu, nie jest możliwe. Proszę o ewentualne uwagi w powyższej kwestii

 24. andrzej52
  1 kwietnia o godz. 5:46
  W 1981 roku miałem sąsiada w bloku i jednocześnie kolegę z pracy. On też chciał „wieszać komunistów”.
  Pytam go, czy jest świadomy tego,że ci, których chciałby wieszać mają do dyspozycji milicję i wojsko wyposażone w broń, której ty nie masz i że sam możesz życie stracić ?
  Odpowiada mi – gdzie drwa rąbią tam wióry lecą !
  Ja mu na to – c…j z tobą ale czy pomyślałeś, że bliscy pomordowanych będą się mścić na twojej rodzinie – zamordują ci dzieci a żonę wpierw jeszcze zbiorowo zgwałcą ?
  No nie …. – zwątpił.
  Tylko nie wojna domowa !!!

 25. Ten czarny scenariusz prezes ma na pewno w głowie i nigdy tego nie ukrywał. Podziwiany przez niego Budapeszt już jest tam, gdzie prezes dopiero chce być.

  Kryzys to doskonała okazja do poszerzenia władzy, jednak wszystko zależy od reakcji społecznej. Przez ostatnie 4,5roku społeczeństwo akceptowało bezprawie, prymitywna propagandę i odbieranie praw nie mając do tego żadnych specjalnych powodów i żyjąc w komfortowych warunkach.
  Pytanie, czy wyrzucanych na bruk ludzi w trudnej sytuacji życiowej stać będzie na sprzeciw wobec chamskiego bezprawia, czy też raczej z radością lizać będą rękę prezesa, który karmi?

 26. @ mwas
  Oczywiście żadnych wyborów 10 maja nie będzie… PISowski rząd ogłosi stan klęski żywiołowej po 30 kwietnia kiedy przejmie SN…Jeśli epidemia , nie zostanie zduszona w dość krótkim czasie , będzie ona groziła światowym kryzysem gospodarczym porównywalnym do tego z lat 30….Co to będzie oznaczało dla polskiego suwerena ..? Bardzo wysokie bezrobocie + inflację która mu zje 500+ = nędza… , bo nasz NBP myśli że jest jak FED może se tak dodrukowywać pusty pieniądz bez konsekwencji.. …Oczywiście nie mam wątpliwości , że gdyby się suweren zaczął burzyć z powodu braku kiełbasy i piwa w Biedronce ( lub że suwerena nie będzie stać na zakup tych produktów…) , to naczelnik nawet się sekundy nie zawaha , by go wziąć za twarz… Czy mu się to uda …? Wątpię.. Mam nadzieje że upadek PIS pociągnie za sobą polski Kościół , który go wyniósł do władzy… Zobaczymy , w jakiej kondycji przetrwa UE po epidemii…

 27. „Gazeta Wyborcza” wywołała wczoraj niemały międzynarodowy skandal – wszystko za sprawą newslettera, w tytule którego zamieszczono stwierdzenie, że „Włosi to naród osłów”. Ambasador Włoch w Polsce zareagował błyskawicznie: „Wstydźcie się za tę obrazę” – napisał. Redakcja z Czerskiej przeprosiła, a solidarność z Włochami wyraził także wiceminister spraw zagranicznych

 28. @ Ryszard Kubaszko
  Nooo zdecydowanie lepsze sOM rządy pisowskich kato populistów z PIS i zamiana UE na WNP z kościelnym błogosławieństwem…!! Mam nadzieję że ma Pan działkę co , by se kartoszki na niej posadzić…

 29. Pisze Pan (o Orbanie) : to się kwalifikuje do wydalenia Węgier z Unii Europejskiej.
  Otóż, myli się Pan, są trzy bardzo ważne powody dla których UE przymknie oko na orbanowską już chyba nie demokraturę ale dyktaturę. Jeden to Mercedes, drugi Audi a trzeci BMW. Po wirusie, będzie kryzys – brak brużdżenia demokratycznych procedur znacząco ułatwi walkę z nim (patrzvie ludziska na Chiny jak one sobie chwacko radzą!).
  Co do reszty to już są didaskalia. Szeregowy poseł zdecyduje co zrobić z 10.05. Proszę pamiętać, że Suweren, szczególnie ten ,,60+” kocha swój rząd i napewno liczy na jakąś piętnastą emeryturę (choćby za dzielną postawę podczas zarazy) a wybór jakiegokolwiek innego kandydata taką opcję zamyka, a więc oswajałbym się z naszym doktórem nauk prawnych i narciarzem…no i myślą czy nasze dzieci nie będą przepływały Odry tak jak Meksykanie Rio Grande.

 30. @Jagoda:
  Pierwsze kilkaset tysięcy poszło na respiratory z funduszy kurialnych.

 31. @Ryszard Kubaszko:
  Tak. I nie jest gorzej, bynajmniej.

  @mwas:
  Ale jaki wkur, skoro nie można się zbierać na ulicy?

 32. @MajsterKlepka
  1 kwietnia o godz. 10:43
  Gowin to obleśny typ karierowicza bez elementarnej przyzwoitości. No może poza animalnym thatcheryzmem. Był w PO i pluł na PiS, teraz pluje w drugą stronę ale jak każdy karierowicz…Wie w czym uczestniczy – jest o 5 lat wcale nie małym trybikiem w mechanizmie łamania praworządności przex ZJEDNOCZONĄ Prawicę. A kto wie czym to wszystko zakończy się a więc gdzieś trzyma ,,szalupę ratunkową”. Może dojść do kompletnego kolapsu pisiej władzy np. gdy Suweren kapnie się, że ZJEDNOCZONA Prawica go rolowała i przestanie ,,dawać” i co wtedy? Nasz cienkousty thatcherowski Robespierrek z poparciem (a jakże) ,,otwartego skrzydła KRK” zaproponuje swoje ,,dobre usługi” w odbudowie ZNISZCZONEGO PRZEZ ZARAZĘ I KRYZYS PAŃSTWA.
  ,,W imię przyszłości, odbudowy i jedności trzeba będzie podjąć ten kompromis”. I znowu pan Jareczek (nie Kwakacz ale nasz ancymon) będzie ,,nieodzownym elementem układanki”

 33. @casuarius
  Nie, póki nie hejtują lub nie uprawiają łże-propagandy, mogą przedstawić swoje opinie. A pan może poddać je krytyce. Na tym polega dialog.

 34. @ casuarius
  Ostrzegam, kolejny raz! Proszę nie wyzywać mnie od trolli. Dyskusja, spieranie się, owszem. Wyzwiska, nigdy! Tak stanowią dobre obyczaje i chociażby konwencja UE o swobodzie wypowiedzi w mediach

 35. Ja też widzę w forsowaniu tych wyborów śmierdzącą prowokację, która w niedalekiej przyszłości doprowadzi do jawnej dyktatury. O ile nie ruszy się wojsko, nie widzę innej możliwości przeciwdziałania wobec poczynań tej bandy. Społeczeństwo jest krańcowo zdemoralizowane i wymóżdżone, trudno, żeby opozycja prezentowała inny poziom.

 36. Not wearing masks to protect against coronavirus is a ‘big mistake’. (GG)

  U nas kurdupel to zignorował – masek niet.
  Ale węgla na haudach mamy w bród…

 37. PAK4
  1 kwietnia o godz. 14:17
  @Jagoda:
  Pierwsze kilkaset tysięcy poszło na respiratory z funduszy kurialnych.

  @PAK4………………..Przecież te „pinióndze” nie dał ksiunc tylko dostał je z naszych podatków od porąbanych naszych nawiedzonych z rządu! Nie widzisz różnicy????!!!! Chyba,że to jest Prima Aprilis!

 38. Georgette Mosbacher
  ✔@USAmbPoland

  Amerykańskie marki wspierają polskich ratowników medycznych, lekarzy i pielgniarki, którzy ratują życie podczas #COVID19. #KFC, #PizzaHut, #BurgerKingi i #Starbucks przekazały już ponad 10 tysięcy posiłków dla personelu medycznego. Dziękuję!
  ——————
  Ambasadarka byłego mocarstwa zaświergotała…
  Amerykańska pomoc dla Polski w czasie zarazy
  —————————-
  Kategorycznie wypraszam sobie rządzenie Polską przez niekompetentnych ludzi, działaczy partyjnych, niekompetentnych dyplomatołków. (…)

  Nie można wierzyć frustratom i dewiantom politycznym, którzy swoje kompleksy odreagowują na narodzie. Polska potrzebuje rządu, a nie nierządu! (WB)

 39. Krakówek podzielony.Ćpun prze na wybory ,pan od nauki ,wacha się .NADZIEJA W TYM ,ŻE ,uczeni ,podwładni ,pana od nauki ,szukając szczepionki na wirusa ,wytworzą lek ,na zachcianki paranoików.Czy wreszcie zrozumiemy ,że żyjemy w czasie politycznej paranoi.?

 40. Serial „Młody papież„, jednej z najbardziej udanych i zdumiewających produkcji filmowych 2016 roku. Paolo Sorrentino wciąż potrafi zaskoczyć!

  Dopiero teraz – w czasach zarazy – rozkoszuję się oglądaniem tego fenomenalnego filmu, który zmusza do głębszej refleksji tych, którzy chcą zrozumieć czy zaledwie lepiej rozpoznać mroki papiestwa.
  Fenomenalne teksty-słowa, sytuacje i takież kreacje aktorskie (John Malkovich, Jude Law, Cécile de France…).
  Wielkie pytania i niejednoznaczne odpowiedzi.
  Ten film nie nudzi, ten film rozpala i potężnie smuci – pozbawia złudzeń.
  Uczy pokory.

  Sezon pierwszy 10 odcinków (ok. 55 minutowych) i sezon drugi – kolejne 9 odcinków.
  Platforma HBO GO.
  Piszę po obejrzeniu ostatniego odcinka.

 41. @janadam48:
  Wydał je z kiesy własnego urzędu. Owszem, wiem, tak można o wszystkich — rząd ma pieniadze z podatków; pracodawcy i firmy wypracowane przez pracowników; lub odwrotnie — pracownicy zawdzięczają pracodawcom — zależy kogo pytać. Zawsze można marudzić, że pieniądze „skądś” tam mają.

  Bez dawania się zwariować — pierwsze pieniadze wziął z kasy kurii — a skąd miał dać? — dał przykład i zachęcił do zbiórki.

 42. @Szostkiewicz
  Akurat Bosak zachowuje się całkiem rozsądnie w kontekście tego co robi partia rządząca.

  Moje obawy są takie że stan demokracji w PL nikogo na Zachodzie nie będzie obchodził. Priorytetem będzie teraz utrzymanie strefy euro, która ten kryzys może nadwątlić jeszcze mocniej, a pesymiści będą lamentować że może upaść.

 43. Jacek, NH
  1 kwietnia o godz. 14:55

  … przestań chłopie pitolić i straszyć i ciesz sie życiem…

 44. Jacek, NH
  1 kwietnia o godz. 14:55
  @ casuarius
  „Ostrzegam, kolejny raz! Proszę nie wyzywać mnie od trolli. Dyskusja, spieranie się, owszem…..”
  Nie przekonujące ,fakty temu przeczą!

 45. @Ryszard Kubaszko
  1 kwietnia o godz. 11:34

  Nie wyobrazam sobie, ze niekompetentny rzad, PiS i naczelnik poradza sobie z epidemia i zapascia gospodarcza 🙁 I to walczac rownoczesnie ze spoleczenstwem.

  Kaczynski robi wszystko, zeby skonczyc jak Ceausescu. Ale tu wyobraznia Kaczynskiego chyba kompletnie opuszcza. A moze mysli jak Hitler przed samobojstwem, ze „narod go rozczarowal i na katastrofe zasluzyl”?

 46. ‚Postanowiłem, że w związku ze zbliżającym, galopującym terminem wyborów, postanowiłem, że zagłosuję na Andrzeja. To jest mój kandydat. Kandydat marzeń. Dlaczego? Dlaczego myliłem się? Dlaczego nie dostrzegałem tego, co widoczne na pierwszy rzut oka? Nie wiem.

  Wybitny fachowiec, znawca prawa. On prawo ma w jednym palcu, a ten palec ma w Dudzie Andrzeju ogromne znaczenie. Ten palec prawa. Wybitny mówca, orator bez kartki na każdy temat. Słowa się z niego sypią jak g*wno z barana. Przepraszam za porównanie, oczywiście chodzi mi o ilość. Poliglota. Zbawca narodu właściwie. Uratował ciało Chrystusa przed upadkiem. Potrafi zmniejszyć zwiększającą się ilość wirusa w powietrzu. Ma też inne zalety. Ma żonę. Jest niezależny. Jest tak niezależny. Wszyscy choćby wokoło mówili mu „Nie podpisuj”, on podpisze. Nawet jeśli zdrowy rozsądek podpowiada „Nie podpisuj”, on podpisze. Przystojny, rezolutny, aktywny, doświadczony, doceniany na arenie międzynarodowej i krajowej.

  Głosujmy, te wybory muszą się odbyć, szybko. Przesuńmy je na wcześniej. Ja mój głos oddałbym na Andrzeja nawet dziś.’ (AS)

 47. tekst niestey prawdziwy ale Redaktorze Sursum Corda! Zawsze byl Pan pelen optymizmu. Ten debilizm musi sie skonczyc! kiedys. Prezes nie jest wieczny a miernoty jakie go otaczaja skocza sobie do gardla przy pierwszej okazji.
  Gowin to tzw „wet blanket” (polskiego tlumaczenie nie smiem przytaczac na lamach Polityki). Nigdy nie zrobil nic konstruktywnego i nie ma powodu zeby sie zmienil.

 48. @casuarius
  potwierdzam.

 49. PAK4
  1 kwietnia o godz. 14:17

  „informacja” brzmiała: „kościół dał milion złotych”.

 50. @pawel markiewicz
  1 kwietnia o godz. 18:31
  ,,Ten debilizm musi sie skonczyc! kiedys. „. Święta racja tylko, że oprócz debilizmu i nasze żywoty muszą się skończyć, kiedyś. Tak stanowi biologia. Szkoda życia, nieprawdaż? Nie tylko mojego ale może i moich dzieci. Bo grupa durni, wsparta aŁtorytetem korporacji świadczącej usługi religijne udumała sobie rząd szczodry a pobożny, agresywnie broniący czystości ,,tej ziemii” no i mający ambicję wychować Nowego Polaka.

 51. @Jagoda:
  OK, abp. przekazać miał ok. 200 tys. z pieniedzy kurii, reszta to była zbiórka. Ale nie widzę tu wciąż nadużycia — w końcu mówimy, że to czy tamto kupiła WOŚP, a nie że zrobiło to społeczeństwo.
  „Kościół”… to bardzo wieloznaczne słowo. Abp. Ryś jest przykładem jak Kościół powinien działać, bo owszem, zareagował na list, ale zadziałał przekonująco — tzn. zaczął dawanie od siebie.
  Że nie cały Kościół tak działa? No owszem, nie cały. Ale lepiej pokazywać dobre i złe przykłady, a nie wszystko zaliczać do złego tylko dlatego, że kościelne.

 52. Wiadomość TVP z ostatniej chwili:
  „Właśnie rozpoczęła się wypłata tzw. Jarkowego…”
  Żeby suweren nie zapomniał komu je zawdzięcza

 53. @ Slawczan godz 18:53
  Wszelkie znaki na niebie i Ziemi wskazują , że ten naród wcześniej wymrze niż zmądrzeje… I w max perspektywie 3 pokoleń Wrocław powróci do swej nazwy Breslau….

 54. Abp Adam Sz(m)al nakazał wszystkim księżom z archidiecezji przemyskiej obowiązkową wpłatę połowy swoich dochodów w jednym miesiącu na parafie diecezji, a w drugim miesiącu na Kurię metropolitalną. Zarządzenie arcybiskupa zaadresowane do księży zostało rozesłane mailem.
  ———————–
  Za bankructwo kurii – życie ponad stan – mają zapłacić szeregowcy, a winny koronawirus.
  Jak zawsze…

 55. @Jagoda
  1 kwietnia o godz. 9:29

  Gwoli ścisłości:
  Szkoda papieru
  i atramentu.
  Tudzież peiperu
  i putramentu.

  Tuwim, Na awangardę
  (O jakiego Peipera chodzi – sprawdź choćby w wiki)

 56. – Każde formy ograniczenia kontaktu są lepsze, niż formy, które ten kontakt narzucają. W związku z tym lepsze są wybory korespondencyjne, niż wybory w lokalach wyborczych. Tak jak zresztą komunikowałem cały czas, moje rekomendacje dla pana premiera czy dla pana prezesa będą w połowie kwietnia – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski
  ——————–
  Nie pamiętam by ten lansowany Szum odbiegł kiedykolwiek swą postawą czy wypowiedzią od pisdnej reguły podporzadkowanego służalczo umęczonego pańszczyźnianego chłopa.
  I pomyśleć jak ten Singapur wzorowo poradził sobie (? do tej pory) z epidemią Covida-19 bez Szumowskiego…
  ————————–
  Singapore ok. 6 mln mieszkańców: 1000 łącznie potwierdzonych zakażeń, 3 ofiary śmiertelne (stan: 1/4/2020)

 57. mi2daro
  1 kwietnia o godz. 23:15

  A propos Putramenta… z wywiadu Krallowej:

  [Putrament]
  – Prowadzę takie badania nad Panem Bogiem mam już pewne w tym względzie przemyślenia. Na przykład myślę, że jest o wiele bliższy Jahwe niż Jezusowi. Jahwe miał niesłychane poczucie humoru, wie pani?
  [Krall]
  – Ma pan jakieś dowody na to?
  [Putrament]
  – Naturalnie. Jechałem kiedyś z paroma kolegami z polowania – jechaliśmy citroenem Pomianowskiego, droga była strasznie oblodzona i wszyscy mówili o tym, jak się boją. Pomianowski uspokajał nas, zapewniał , jak świetną ma metodę wychodzenia z poślizgu, i wyjaśniał ją nam szczegółowo – a Pan Bóg nic. Pan Bóg gdzieś wysoko czekał sobie spokojnie. I jak tylko Pomianowski skończył opowieść o swojej świetnej metodzie, samochód wpadł w poślizg. Pomianowski oczywiście nie umiał go wyprowadzić, citroen się rozbił, a myśmy się poturbowali okropnie…
  [Krall]
  – Czy to jest jedyny dowód na poczucie humoru Pana Boga, czy też zna pan jeszcze inne?
  [Putrament]
  – Innych nie znam.
  —————————–
  Wojciech Tochman, Mariusz Szczygieł – Krall
  Z Hanną Krall rozmawia Wojciech Tochman, a do szuflad jej biurka zagląda Mariusz Szczygieł.

 58. Smaczki…
  Rząd US – Cabinet of the United States – uznał sprzedaż broni za kluczową część gospodarki podczas epidemii. Sprzedawcy broni znaleźli się na liście przedsiębiorstw, których praca powinna zostać utrzymana w czasie kwarantanny zwiążanej z epidemią koronawirusa.

  —————
  CUS – nie mylić z Federal Government of the United States – organ władzy w Stanach Zjednoczonych gromadzący, pod przewodnictwem Prezydenta USA, sekretarzy (odpowiedników ministrów w innych państwach) poszczególnych departamentów (odpowiedników ministerstw w innych państwach) oraz osoby w randze członka gabinetu, ale bez teki (odpowiednik ministra bez teki).
  Co ciekawe jest instytucją niekonstytucyjną, ukształtował się jako zwyczaj.

 59. Jarosław Kaczyński prawie dokładnie 10 lat temu wysłał brata Lecha do Katynia, a w każdym razie aprobował tę prezydencką, także przedwyborczą już wyprawę.
  Prezydent RP Lech Kaczyński powrócił wprawdzie do kraju, ale nie z Katynia, lecz ze Smoleńska, nie tym samym samolotem, którym poleciał i zupełnie nieoczekiwanie już w trumnie, a w dodatku z blisko setką innych pasażerów tego lotu, także w trumnach.
  Po 10 latach od tej katastrofy Jarosław Kaczyński tym razem wysyła ponad 30 ml uprawnionych Polaków-wyborców – do urn wyborczych w pomieszczeniach blisko 30 tysięcy obwodowych komisji wyborczych, licząc na to, że jego protegowany wygra te wybory.
  Tenże Protegowany Prezesa PiS był wieczorem 26 marca br. na Jasnej Górze, jednak w przeciwieństwie do Stanisława Tymińskiego nie zabrał tam żony Agaty.
  Pytam zatem:
   ilu z tych Polaków-potencjalnych uczestników wyborów – znajdzie się po wyborach w dniu 10 maja 2020 r. w realnych koronawirusowych trumnach ?
   czy po tych majowych wyborach 2020 będą też tzw. „miesięcznice”, kto je będzie tym razem organizował i kto brał w nich udział ?
   czy marzenie Jarosława Kaczyńskiego o staniu się „emerytowanym zbawcą narodu” nie zamieni się przypadkiem po ewentualnie przeprowadzonych majowych wyborach w powiedzenie o „emerytowanym ……. Narodu” ?
  Pytajmy zatem o to – póki czas – Jarosława Kaczyńskiego i jego akolitów.

 60. @kaesjot
  Dzisiejsze społeczeństwo to nie to, co w 1981 roku.
  Wczoraj pierwsze dziesiątki tysiecy pracowników dostały wypowiedzenia. Na koniec roku będzie ze 2 mln bezrobotnych , którym przyjdzie żyć na 600 PLN/miesiąc, przy inflacji 10%.
  A jak młodym zablokują internet i nie będą mieli fejsbuka, to się dopiero zacznie.
  I nawet ORMO Macierewicza wyprowadzone na ulice nie pomoże. Chyba, że Armia Czerwona przyjdzie pisim z odsieczą.
  Niemcy dają na pomoc dla pracowników 65% ostatniego wynagrodzenia przez rok.
  A niemiecka ustawa o pomocy dla gospodarki liczy razem z aktami wykonawczymi 17 stron. Nasza 300 stron
  Widzisz różnicę ?

 61. @casuarius
  Niestety, ma pan rację, sława ministra Szumowskiego wynika z rozpaczliwej potrzeby w mediach kogoś z PiS, kto by nie uprawiał propagandy sukcesu w stylu Morawieckiego, i z niczego więcej. Szumowski jest człowiekiem PiS i nie odważy się , nie wiadomo zresztą dlaczego, bo tylko by na tym się uwiarygodnił, podważyć obowiązującej linii partii.

 62. slawczan
  Amen! Niestety!

  Jak to mozliwe, ze naraz pojawily sie dwie Polski? It to tak wyraznie, ze az boli. Jedna to ta co wierzy ze Chrystus byl z Czestochowy. No jak jego matka jest „Czestochowska” to i on tez. A druga Polska to Polska Tokarczukowej, Tuska, geremka, Bartoszewskiego, Kuronia, Olenijkowej itd. Przez dwie trzecie mojego zywota zylem w przeswiadczeniu, ze Polska to jedno i zadne tam Czechy-Slowacja czy Jugoslawia. A tu masz. Okazuje sie ze mamy dwa Narody, ktore laczy jednynie milosc do schaboszczaka, zimnego Lecha i prawej nogi Lewandowskiego. Co prawda, dajmy na to Szwajcarzy, to zlepek roznych kultur a zyja w zgodzie bo widza dobro wspolne. A w Pomrocznej? Jakby na nowo spotkali sie Neandertalczycy z Homo Sapiens. Nic wspolnego i zadnego porozumienia.

 63. Tutaj symulacje polskich naukowcow co do mozliwych przebiegow epidemi:

  „Klęska żywiołowa ogłosi się sama. Prawdziwe problemy zaczną się w maju”
  https://www.rp.pl/Opinie/304019911-Kleska-zywiolowa-oglosi-sie-sama-Prawdziwe-problemy-zaczna-sie-w-maju.html

 64. Otwarcie przyznają sie do sfałszowania wyborów :
  Za Wyborczą
  Sasin: Rozważamy wybory wyłącznie korespondencyjne

  „Projekt, który złożyliśmy dotyczy tego, żeby w całym kraju można było przeprowadzić wybory korespondencyjnie – mówił wicepremier Jacek Sasin w rozmowie z RMF FM. – Z tym, że on zakłada równolegle możliwość przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych i w sposób tradycyjny, a dzisiaj bardzo poważnie dyskutujemy nad tym, czy po prostu wzorem niemieckim, wzorem bawarskim, gdzie w ostatnich dniach odbyły się wybory lokalne w sposób wyłącznie korespondencyjny, również w ten sposób nie zorganizować tych wyborów. Bo wtedy byłyby one już zupełnie bezpieczne, zapewniałyby brak kontaktu pomiędzy osobami, które chciałyby w tym akcie wyborczym brać udział – dodał.”

 65. @paweł markiewicz
  Mnie się zdaje, że te dwie Polski to nasz balast co najmniej od wyborów 4 czerwca 1989 r. 40 proc. Zostało wtedy w domu.i tyle dziś popiera PiS. To ci którym zależy tylko na przetrwaniu swoim i rodziny i poprą każdy reżim obiecujący im przetrwanie.

 66. @paweł markiewicz „..Jak to mozliwe, ze naraz pojawily sie dwie Polski?..”

  Trend jest światowy, a polska odmiana trumpizmu ma nieszczęście do wyjątkowo zdeprawowanych, przesiąkniętych resentymentem i zinfiltrowanych ruską agrenturą kaczych elit. Używaja brutalnej propagandy, zastraszania, mają do dyspozycji wszystkie środki państwowe i pełne poparcie Kościoła, a mimo to maja poparcie jedynie 40%. To paradoksalnie dobry znak na przyszłość. To tak na pocieszenie.

 67. andrzej52
  2 kwietnia o godz. 9:50
  Wynik wyborów jest już ustalony. Prezes Wszystkich Prezesów już otrzymał komunikat z PKW,że korespondencyjne wybory 10.05.2020 wygrał Papierowy „prezydęt” Andrzej Du*a miażdżącą przewagą jednego głosu. Suweren się cieszy,że zarówno w kraju jak i za granicą będzie reprezentowany przez papierowego „prezydęta” ,który ma same dobre strony. Ma żonę ma córkę,która ze wstydu dała nogę tam gdzie mało kto kojarzy tego mędrca. A co najważniejsze ma długopis do podpisywania wszystkiego co mu podsuną pod nos.
  Jestem wkur…ny na maksa! Kiedy te miernoty zrozumieją, żaden Kaczyński im nie pomoże! Będą odpowiadać za swoje czyny. Inna sprawa,że wg tego jegomościa „co się go żaden wirus nie ima” rewolucja bez krwi to nie rewolucja. Obawiam się,że może to się dla niego skończyć wariantem rumuńskim. Wyrok wyda minister „zero”!

 68. Czyżby Wyborcza bała się własnego cienia?
  Cenzuruje komentarze ze słowem „kurdupel” i nie puściła takiego m.in. tekstu:

  „Kurdupel wymyślił głosowanie korespondencyjne i „załatwił” samorządy.
  Teraz zamiast komisji sprawę załatwią po myśli kurdupla listonosze z Poczty Polskiej, którym podsypano już trochę grosza, a potem będzie druga transza jak nie spieprzą roboty.
  Zostaje wariant rumuński”.

  Ale puściła „poprawiony”…

  „Karzeł – psychofan wymyślił głosowanie korespondencyjne i „załatwił” samorządy.
  Teraz zamiast komisji sprawę załatwią po myśli psychokarła listonosze z Poczty Polskiej, którym podsypano już trochę grosza, a potem będzie druga transza jak nie spieprzą roboty.
  Zostaje wariant rumuński”.
  ——————————————-
  Nie jest to zabawne…

 69. @casuarius
  Dobrze ich rozumiem, pan dobrze wie, że mamy ten sam problem z wyrywnością niektórych wpisów. Tłumczyłem wielekrotnie, że są dwa powody, by tę wyrywność moderować: aspekt prawny, to nie jest blog prywatny, lecz autorski na stronie wydawcy Polityki, który podlega prawu handlowemu i cywilnemu. Po drugie: chamstwem chamstwa się nie poskromi, tylko rozjątrzy.

 70. Adam Szostkiewicz
  2 kwietnia o godz. 11:34

  Też rozumiem – nigdzie na świecie nie można złego słowa powiedzieć o zbrodniczej działalności władzy używając adekwatnego do sytuacji języka – dlatego też tak długo utrzymywali się ci psychopaci przy władzy a trup ścielił się gęsto…
  Patrzę na filmiki ze śmierci conducătora Nicolae Ceaușescu i jego żony Eleny…
  Czym zasłużyło sobie to „słońce Karpat” na tak haniebną śmierć… z wyroku trybunału wojskowego?
  Tak, uczynił wiele, żeby jego śmierci pragnęli niemal wszyscy, nie tylko w Rumunii.
  ———————————–
  U nas będzie to oczywiscie farsa… bośmy ludzie generalnie zabawowi.
  ——————–
  https://www.rp.pl/Swiat/308189937-Ceausescu-Koniec-dyktatora.html

 71. * ‚Stany Zjednoczone znalazły się w poważnych problemach z powodu koronawirusa. Mimo że państwo mieni się światową potęgą, gotową na każde zagrożenie, skala zachorowań zaskoczyła władze. Pomoc płynie z całego świata. Na nowojorskim lotnisku wylądował rosyjski samolot transportowy An-124, przewożący pomoc medyczną.

  Kilka godzin po tym, jak prezydent Donald Trump ostrzegł Amerykanów, że najbliższe tygodnie mogą być bardzo trudne, na nowojorskim lotnisku im. Johna F. Kennedy’ego, wylądował rosyjski samolot transportowy An-124 Rusłan przewożący 60 ton sprzętu medycznego. Samolot miał pierwszeństwo do lądowania.

  Ta nadzwyczajna dostawa nastąpiła po rozmowie prezydenta Donalda Trumpa z Władimirem Putinem, swoim rosyjskim odpowiednikiem, i zaakceptowaniu jego oferty pomocy’.
  —————————–
  Co ma Rosja czego nie ma „America great again!” ?
  Cyniczni gracze rozgrywają cymbergaja…
  I Rusłana…

 72. @casuarius

 73. PAK4
  1 kwietnia o godz. 19:31

  naprawdę nie rozumiesz w czym rzecz czy tylko udajesz?

 74. Przypomnienie informacji i opinii, które podzielam:

  Przez lata PiS krytykowało głosowanie korespondencyjne jako źródło nadużyć. Dzisiaj władza zmienia zdanie, co każe wątpić w szczerość intencji.

  Głosowanie korespondencyjne jest po prostu ogromną dziurą w systemie wyborczym, umożliwiającą absolutnie nie do wykrycia proceder skupu głosów – mówił w 2017 roku Marcin Horała, poseł PiS, który nie miał wątpliwości, że to pole do nadużyć i afer. Łukasz Schreiber, również prominentny polityk partii władzy, przypominał przed laty, że „były powtarzane wybory w związku z głosowaniem korespondencyjnym„.

  Teraz jednak niespodziewanie temat wrócił. Partia Jarosława Kaczyńskiego zmienia zdanie, żeby tylko przeprowadzić wybory prezydenckie w planowanym wcześniej terminie 10 maja, w trakcie epidemii koronawirusa. Ci sami, którzy wcześniej krytykowali takie głosowanie jako źródło fałszerstw wyborczych, dzisiaj podobnych uwag już nie mają.
  (…)
  Czy wybory będą powszechne, bezpośrednie, równe, proporcjonalne i tajne?
  Kto będzie nadzorował liczenie głosów? To tylko część pytań dotyczących przygotowania do wyborów w nowym trybie, na czterdzieści dni przed terminem.
  (…)
  Decyzja o wyborach zależy tylko od Jarosława Kaczyńskiego, który boi się, że za kilka miesięcy sytuacja dla władzy może być na tyle niekorzystna, że Andrzej Duda wyborów już nie wygra.
  (…)
  Liczby zgonów i zakażeń z powodu koronawirusa są niedoszacowane, brakuje sprzętu, lekarze są „kneblowani”, ludzie są zwalniani z pracy, recesja uderza w Polskę, a przez ostatnie lata PiS i prezydent Duda mało zrobili dla służby zdrowia i nie zabezpieczyli wystarczającej ilości środków na czas kryzysu.
  (…)
  Kwestia wyborów jest nośnym tematem zastępczym, odwracającym uwagę od problemów władzy, których przybywa. (JN)

 75. * Włoscy politycy ostrzegają przed niepokojami społecznymi, jeśli obecne obostrzenia będą się przedłużać. Włosi tracą prace i pieniądze, już nie wychodzą na balkony i nie śpiewają. Ciężka sytuacja jest zwłaszcza na biednym południu kraju. Na Sycylii były przypadki, gdy ludzie odmawiali zapłaty za zakupy, mówiąc, że nie mają pieniędzy po trzech tygodniach spędzonych bez pracy. W internecie pojawiają się wezwania do rabowania sklepów.
  ————
  takie sobie imponderabilia…

 76. Celna uwaga co do Gowina , przemawia za tym jego skłonność do podkulania ogona w sprawach wymagających odwagi.

 77. Bardzo dobre pytanie jakie znalazłem na FB : Łobuz rządzi wielomilionowym krajem za pomocą pazernej hołoty. Jak to się stało że na to pozwoliliśmy?…
  Sądzę że będzie to przedmiotem dociekań historyków w przyszłości …. Ja bym dorzucił moje dwa : 1. Dlaczego to skondensowane zło do władzy wyniósł polski Kościół zwany katolickim…. 2 . Dlaczego Tusk z PO nie wyciągnęli ŻADNYCH wniosków , z pierwszego ostrzeżenia jakim były rządy PIS w latach 2005-2007…? ( + dramatyczne i profetyczne apele J.Palikota do D.Tuska w Sejmie… ) , na alarm bił również S.Bratkowski …

 78. FAKE or NOT…?
  ‚Wicepremier Jarosław Gowin odrzucił ultimatum Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS miał zagrozić, że wyrzuci z rządu ministrów z partii Gowina, jeśli nie poprze on głosowania korespondencyjnego – informuje RMF FM. PiS na jutrzejszym posiedzeniu Sejmu chce przeprowadzić ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie odbyłyby się 10 maja, a głosowanie byłoby wyłącznie korespondencyjne. Według informacji radia, Gowin już zapowiedział ministrom z Porozumienia, że mogą stracić stanowiska’.

 79. @Szostkiewicz

  Dwie Polski to poklosie roszad spolecznych po IIWW, czego dowodzil Marcin Zaremba w swojej „Wielkiej Trwodze”. Trudno sie z nim nie zgodzic. Te 40%, o ktorych Pan pisal to pogrobowcy przedwojennych chlopow i biedoty miejskiej, ktorych Komunizm poslal do szkol ale ktorych genow nie zmienil. Dla tych ludzi PRL to byl Klondike w ktorym wystarczylo trzymac gebe na klodke i „ruki po shwam” a manna sypala sie z nieba, strumieniem waskim ale wystraczajacym zeby nie umrzec z glodu. Przypuszczam, ze trzon dzisiejszego twardego elektoratu PiS-owskiego to sa wlasnie pogrobowcy PRL-u.

 80. Panie @ Kubaszko-
  Otóż ci, co dzisiaj są oipozycją rządzili przez poprzednie 2 kadencje Sejmu. I co się stało ?
  W Europie była recesja a polska gospodarka cały czas rosła. Spadało bezrobocie i rosło realne wynagrodzenie. To dzięki temu, co wypracowano za rządów PO dziś Polskę stać np na 500+. Obecna sytuacja niebawem zupełnie obnaży niemoc PiSowskiej władzy. Ju.ż dziś, kiedy epidemia dopiero się zaczęła w szpitalach i stacjach Pogotowia brakuje środków ochronnych. Co będzie za 1-2 miesiące, gdy liczba chorych wzrośnie dziesięciokrotnie ?
  A sądząc z drastycznych środków po które sięga władza to sytuacja jest znacznie poważniejsza niż oficjalnie się twierdzi.

 81. new
  „Pani Marszałek Kidawa-Błońska zaatakowała mnie, że nie zajmuję się ustalaniem terminu matur. Nie mam kontaktu do Pani Marszałek. Czy ktoś mógłby jej przekazać, że za przeprowadzenie matur odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej, a nie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego?” – napisał wicepremier Govę.
  ——————————
  … „jej przekazać”… tragiczny typ… słoma zawsze prostakowi wyjdzie z buta i pokaże swój kolor.
  Czy ten tego jest na tyle kumaty by zrozumieć, że na ogół na studia idą osobnicy po maturze i że jako funkcjonariusz MNiSZW powinien jako żywo interesować się rozwiązaniem problemu matur… w tym ich terminu… w czasie zarazy…
  Za co ten krakowski goguś bez żadnych osiągnięć, z zerowym dorobkiem naukowym i źle wychowany bierze kasę…?

 82. @Adam Szostkiewicz
  2 kwietnia o godz. 13:17
  @casuarius
  Ja znam to z opowieści a Gospodarz poznał zapewne w wersji ,,live” gdy u nas ,,nie było niczego” to Urban zbierał śpiwory dla amerykańskich bezdomnych…

 83. Art63
  Te kacze elity to grupa inteligentnych, cynicznych hochsztaplerow, ktorzy zadali sobie trud analizy badan socjologicznych i, ktorzy umieli wyodrebnic grupe dzis zwana Suwerenem. I teraz, jak psy pasterskie, pilnuja zeby im sie Suweren nie rozlazl po katach. A to ze kolektywne IQ Suwerene jest takie jaks stada owiec badz nizsze ulatwia sprawe. Co kacze elity robia lepiej niz inne „elity” to wykoryztsuja Kosciol do swoich celow. I robia to niestety po mistrzowsku, z wielka szkoda dla przyszlosci Kosciola.

 84. andrzej52
  2 kwietnia o godz. 6:40
  „Dzisiejsze społeczeństwo to nie to, co w 1981 roku.”
  To jak wg Ciebie – dzisiaj jest mądrzejsze czy głupsze ?
  A może jest jednak tak, jak to pisał prawie 45- lat temu Jan Kochanowski, że ” nową przypowieść Polak sobie kupi, że przed szkodą i po szkodzie głupi!”
  Nie wykluczone jest też, że głupi zmądrzeli a mądrzy zgłupieli.
  Możliwe są różne opcje, tylko która dominuje ?

 85. Malutki kwiatek do naszej dyskusji:
  ,,Prof. Zoll: Pan Kaczyński kompletnie nie ma pojęcia, jak przebiegają wybory i jak się je organizuje od strony technicznej”.
  Pan Kaczyński nie musi wiedzieć jak się organizuje wybory – z jego punktu widzenia najważniejsze jest, że wie kto liczy głosy. I tylko to sie liczy w jego katobolszewickim światopoglądzie

 86. Nowa normalność„?
  Kreatywna wybraźnia… o tak…

  W wieku 89 lat Bernie Ecclestone ponownie zostaje ojcem. Czwarte dziecko byłego szefa Formuły 1 (pełnił funkcję prezesa do stycznia 2017 r.) ma urodzić się w lipcu” – dowiedział się niemiecki portal sport1.de.
  Ecclestone i jego żona Fabiana obecnie przebywają w Brazylii. Brytyjski przedsiębiorca pięć lat temu kupił dużą plantację kawy na obrzeżach Sao Paulo. Teraz 89-latek opiekuje się tam ciężarną małżonką, którą poznał dziesięć lat temu podczas Grand Prix Brazylii Formuły 1.
  —————————
  Chłopiec będzie czwartym dzieckiem i pierwszym synem Ecclestone, mającego córkę Deborah (65 lat) z pierwszą żoną Ivy Bamford, a także duet telewizji reality Tamarę (35) i Petrę (31) z drugą żoną Slavicą Radic.
  Eccelstone i brazylijska dyrektor marketingu Fabiana, który jest o 45 lat młodsza, wzięli ślubi w 2012 roku w swoim domku narciarskim w Szwajcarii.
  „Jak wszyscy rodzice mamy tylko jedno życzenie: dziecko musi urodzić się zdrowe” – mówi Fabiana.
  ————————————
  … publikę arystokracji kasy – liczonej w miliardach – nurtuje pytanie: czy w czasach panzarazy dożyje urodzin syna ów starszy pan?

 87. @slawcza
  🙂

 88. @pawel markiewicz
  🙂

 89. @ pawel markiewicz z godz 18:45

  Podstawowe zastrzeżenie …Kto kim rządzi .? Dlaczego TYLKO Kaczyński wiedział o tym że polski suweren w swej masie , to katolicki ciemnogród o mentalności chłopa pańszczyznianego…?! Kto go o tym poinformował..?! Dlaczego Tusk z PO o tym nie wiedzieli…?! Nie sądzę by Kościół z 2000 letnim , dałby się wymanewrować komuś takiemu jak nasz ciamkający naczelnik….Nasz naczelnik już wie że kryzys gospodarczy = pusta micha suwerena …A tylko ona wywracała wszystkie rządy , z tym pisowskim będzie podobnie…

 90. pawel markiewicz
  2 kwietnia o godz. 18:13
  „Dla tych ludzi PRL to byl Klondike w ktorym wystarczylo trzymac gebe na klodke i „ruki po shwam” a manna sypala sie z nieba, strumieniem waskim ale wystraczajacym zeby nie umrzec z glodu.”

  … i wzorce zachowań jakie dostali od „elit” opisanych przez Bohdana Urbankowskiego w „Czerwonej mszy”… a czy dziś coś się z tego zdeaktualizowało ?

 91. Mafia zajeżdża od tyłu do capo di tutti capi … po rozkazy i na rozkaz.
  Właściciele zdegenerowanego państwa w ruinie.

  https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-kolejne-spotkanie-kierownictwa-pis-na-nowogrodzkiej-6495634897483905a

 92. new
  *
  Dr Anthony Fauci, immunolog i główny ekspert zespołu ds. walki z koronawirusem otrzymał już kilka gróźb śmiertelnych od obywateli USA. Rząd Stanów Zjednoczonych postanowił zapewnić mu w związku z tym całodobową ochronę.
  Jego ostatnie szacunki sugerują, że w samych Stanach Zjednoczonych należy spodziewać się ponad miliona przypadków. Liczba ofiar śmiertelnych, według Fauciego, osiągnie rozmiary od 100 do 200 tysięcy osób.
  —————————–
  Nikt nie wie czy się myli… a jesli to o ile i w którą stronę w tej prognozie.

  Według stanu na dzisiaj podaje się oficjalnie czyli ?, że tych śmiertelnych ofiar Covid-19 w US jest dopiero/aż 5 715 czyli blisko sześć tysięcy ludzi.
  Za 12 dni może być w US 100 000 ofar śmiertelnych zakażonych koronawirusem (przy założeniu notowanej tam dotychczasowej stopy wzrostu ok. 24%).

 93. @pawel markiewicz
  2 kwietnia o godz. 18:45
  Panie Pawle to jest zagadnienie z zakresu ,,co było pierwsze – jajko czy kura”
  Ja uważam, że ów ,,Suweren” zawsze był – ciemny, agresywny, zabobonny, modlący się do obrazków, czekajacy aż PanBuk da…Takim utrzymywali go jego pasterze – zamaskowani za dykteryjkami Tischnerów, za tymi ,,sympatycznymi, otwartmi” księżami. Teraz Tischmer nie żyje a Rydzyk włada…
  Kościół zawsze stał Suwerenem tylko ,,narzędzia” polityczne miał pokraczne. A to ZChn a to AWS a to PO (zdradzieckie ale płaciło poczciwie). PiS okazał sie najudatniejszym narzędziem.

 94. @casuarius
  2 kwietnia o godz. 19:41
  Dożyje, dożyje tylko jak każdą osobę w jego wieku mogą dopaść go ,,choroby poboczne”. Co nie znaczy, że stwierdzenie wirusa nie byłoby miłym wsparciem terroru pandemii – nooo…nawet taki on na to zszedł…

 95. jacek2

  A jednak KK dal sie wmanewrowac w mafijne gierki. Po upadku PRL-u polski KK stracil klarownosc celu i ostrosc strategicznego myslenia jaka mial za czasow Wyszynskiego i wczesniej. Bardzo w tym pomogl – niestety – JPII swoim konserwatyzmem, i tolerowaniem zla wewnatrz KK. Dziwisz i paru innych „orlow” to miny jakie JPII podlozyl polskiemu KK ze skutkiem katastroficznym.

 96. Slawczan

  W naszych wpisach nie ma sprzecznosci. Suweren byl zawsze ale sposob ogarniecia tegoz zdefiniowal PiS. KK po 1989 zachwial sie na swoich pozycjach uswieconych tradycja (dobra zreszta) i poszedl za tlumem. Nowe „elity” nie umialy rozmwiac z Suwerenem a KK i owszem. I dlatego wlasnie kazdy kto pchal sie do wladzy w Polsce robil umizgi do KK.

 97. Slawczan
  2 kwietnia o godz. 22:36

  … dzisiaj w dobie przekazu instant informacji, nawet najbanalniejszy fakt czyjegoś pierdnięcia może zostać błyskawicznie wykorzystany politycznie czyli „handlowo” w polityce zarządzania strachem czy też kija i marchewki…

  … a u nas nie było „orędzia”, że polska miała dzisiaj największy dobowy przyrost w świecie zmanipulowanych pod wybory liczb epidemicznych… ani Krzywy, ani Witek, ani Sasin… nie wspomnieli uroczyście o naszej potędze i „zdrowych fundamentach”…

 98. @piotrII
  No dobrze, ale Urbankowski? Dziś związany z najtwardszą katoliconacjonalistyczną konserwą dziś jest tu jak Piłat w credo.nie ma porównania ze Zniewolonym umysłem Miłosza.

 99. Adam Szostkiewicz
  3 kwietnia o godz. 8:13

  Urbankowski to tylko przykładowe źródło faktów.
  Gdzie z czym… do Miłosza czy Szymborskiej… a nawet do Broniewskiego.
  Na wpis pana Markiewicza rodzi się taka wątpliwość…może ten „suweren” jest jaki jest nie całkiem „sam z siebie” a również za przykładem „elit”.
  Zybertowicz, Legutko, Pietrzak, Gliński, Terlecki……itd, itd….elity ?
  No elity!

css.php