Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
Ma?gorzata Kidawa-B?o?ska

30.03.2020
poniedziałek

Kidawa wstaje od stolika szulerów

30 marca 2020, poniedziałek,

To uczciwe i słuszne. Z politycznymi szulerami się nie gra, bo i tak się przegra, a przy okazji zarobi się plamę na honorze. Pani Kidawa-Błońska ogłosiła, że zawiesza całkowicie swoją kampanię, i wezwała innych kandydatów do wycofania się z wyborów w terminie 10 maja. Ma rację, bo tu znaczonymi kartami gra się zdrowiem i życiem obywateli, aby realizować swoje cele, choćby po trumnach ofiar pandemii. Wszyscy to widzą, Polacy są przeciw, rywale Andrzeja Dudy już dawno jednym chórem powinni byli powiedzieć: basta!

Marszałek Kidawa-Błońska jako jedyna spośród kandydatów mogła zagrozić obecnemu prezydentowi. Do końca uzyskiwała największe poparcie w sondażach, bo trafiała swym językiem i stylem bycia do wyborców umiarkowanych. Jej sztab nie zasypiał gruszek w popiele, choć zwalczała ją nie tylko władza i cała prawica, ale także część opozycji. Wykorzystywano do tego jej potknięcia, rozdmuchując je do monstrualnej postaci. Jaka jest wiarygodność oskarżycielskiej Gosiewskiej? A jednak to Kidawę szarpano za nogawki, nawet w niepisowskich mediach, z zaciekłością mniejszą niż orędowników intrygi wyborczej wokół 10 maja.

Potknięcia Kidawy to nic w porównaniu z tym „pełzającym zamachem stanu”. Przyprawianie Kidawie gęby politycznej niedorajdy było chwytem pisowskiej propagandy, który kupiła część antypisowskiej opozycji. Przyjęła z radością, bo ubyła najsilniejsza rywalka. Nawet bezpartyjny katolik Hołownia ugryzł konkurentkę, że niby dała się złamać Kaczyńskiemu. Nie, przeciwnie, ona Kaczyńskiemu pokazała, że nie da się mu manipulować. I tego nie da się zagadać ani na prawicy, ani poza nią. Jej posunięcie to ponadpartyjny apel do sumień nie tylko konkurentów, ale też wyborców.

Bo przecież kandydaci wiedzą, że wybory w ogniu pandemii są nie do przyjęcia. Wiedzą, jak się skończyły francuskie wybory lokalne. Wiedzą, że w innych krajach wybory się odwołuje. Wiedzą, że gdyby doszło do wyborów w środku kryzysu, ich wynik – czyli wygrana Dudy w pierwszej turze – byłby zaskarżalny pod względem prawnym, a jego mandat byłby cieniutki politycznie i moralnie, co czyniłoby go jeszcze bardziej zależnym od Kaczyńskiego.

Wiedzą, a mimo to nie wstają od szulerskiego stolika. Bóg z nimi, lecz to Kidawa-Błońska zachowała się godnie i przyzwoicie. Ustawka wyborcza to kpina z demokracji i zagrożenie bytu narodowego. Reszta w rękach wyborców. Jak sobie pościelą, tak się wyśpią.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 80

Dodaj komentarz »
 1. Chyba pierwszy raz zgodzę się z Panem co do Pani MKB. Słusznie zrobiła i tego bym oczekiwał od pozostałych kandydatów opozycji. Jeżeli nie ma szans przeprowadzić uczciwej kampanii wyborczej (a nie ma!), gdy jej główny konkurent prowadzi permanentną kampanię wyborczą (na co przelał TVP 2mld zł z kasy publicznej), zważywszy na zastraszenie elektoratu i ograniczenia nałożone na jego poruszanie (zaraza) udział (jak Pan słusznie zauważył) w tej hucpie mija się z celem. Bedzie ją tylko legitymizować. Jeżeli pozostali kandydaci opozycji się nie wycofają to nie wiem co powinienem myśleć o ich ,,rozumie”. Na co liczą? Że wygrają ze zmasowaną kampanią Dudy?
  Należy za to jasno wyartykułować co mówił niegdyś PiS ustami swego plugawego lidera odnośnie głosowania korespondencyjnego, że nie wspomnę, że ograniczenie możliwości głosowania korespondencyjnego do wyborców ,,60+” jest zwykłym naruszeniem równości wszystkich obywateli wobec prawa.

 2. świetny tekst, znakomity tytuł

 3. W tak trudnych czasach trzeba się zachować zwyczajnie, po ludzku lub jak mawiał prof. Bartoszewski przyzwoicie. To właśnie zrobiła MKB – postanowiła nie uczestniczyć w tym danse macabre 10 maja. Żaden człowiek mający resztki kręgosłupa moralnego, nie mówiąc o ludziach uczciwych nie powinien brać udziału w tym szaleństwie. Jesteśmy w sytuacji wymagającej od rządzących wielkiej odpowiedzialności tymczasem chory na władzę człowiek jest w stanie wziąć na swoje barki śmierć dziesiątek jak nie setek ludzi. Oczywiście wyborcom Kaczyńskiego niewiele to mówi, on i jego propagandowa tv świetnie im tę sprawę przedłoży i wyjaśni, że wybory mają być i oni zapewne pójdą głosować. MKB nie będzie w tym brała udziału i bardzo się cieszę, że tak postąpiła. Ciekawe jak reszta opozycyjnej ferajny.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Zamiast mojego głosu w sprawie wyborów, pozwalam sobie przytoczyć cytat z Onet.pl
  https://wiadomosci.onet.pl/opinie/koronawirus-w-polsce-jakub-bierzynski-wyborow-nie-bedzie-ani-na-jesieni-ani-za-rok/437zefr
  „Organizacja wyborów jest przestępstwem. Koalicja Obywatelska bojkotując wybory powinna jednoznacznie zapowiedzieć złożenie doniesień do prokuratury dla wszystkich organizujących głosowanie. Prawo jest jednoznaczne. Art. 165 kk: Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób (..) 1. powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie choroby zakaźnej (..) podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. 2. Jeżeli następstwem czynu jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
  Jeżeli do wyborów dojdzie, to każdy współorganizujący je samorządowiec, członkowie regionalnych komisji wyborczych, nie wspominając o premierze i członkach PKW, będą musieli żyć ze świadomością, że kiedy władza PiS dobiegnie końca, nie wyjdą z więzień przez lata. Czy będą chcieli takie ryzyko wziąć na siebie? Po co? Jaki mają w tym interes?”

 6. Głosowałabym na panią MKB mimo wszelkich jej potknięć i nawet poszłabym w kombinezonie przeciwwirusowym 10 maja na wybory:))) Jednak dobrze, ze się wypisała z tego cymbergaja, bo to poniżej wszelkiej godności. Niemniej w razie odłożenia wyborów należałoby jednak pomyśleć o wystawieniu Budki. Tymczasem przedstawiciele tzw. opozycji zachowują się gorzej niż ciemni menele bez pomyślunku atakując kandydatkę PO. Skad taka głupota polityczna, trudno wyczuć…

 7. Mafia własnie przyznala sie, ze nie panuje nad gospodarką i recesja moze wynieść nawet 10%. Jeśli oni mówia o dziesieciu, należy to podwoić.
  Czyli wyborów nie bedzie, a bedzie stan wyjatkowy, lub wojenny, żeby opanować zamieszki.
  Tak, że ten ruch pani Kidawy juz moze byc nieaktualny, a Duda będzie rządził do czasu, aż suweren go zmiecie w sposób nieparlamentarny ze stanowiska.

 8. Boha bym do tego nie mieszał („Bóg z nimi…”), że to szulernia z cynicznymi często przy tym tumanowatymi – tu to zaleta nie deficyt – graczami co przenikliwsi obserwatorzy tej szulerni wiedzą od dawna, wielu od początku czyli premiery PiS.

  „Wstanie od stolika szulerów” MKB dla jednych to oznaka przyzwoitości, dla jej oponentów i propagandy pisowskiej kolejny objaw tchórzostwa i nie ma na to rady.
  Bo polityka brudna jest i nie dla mięczaków.
  Na innych kandydatów bym nie liczył w żadnej sprawie … to ludzie nieprzewidywalni choć przebiegli, pilnujący swoich małych i większych celów czy celików wizerunkowych czyli politycznych…

  Pojawia się, IMAO, szansa by do gry posadzić jednak Tuska… ten przynajmniej skóry tanio nie sprzeda
  Kwestią wyrafinowanej strategii wyborczej jest kiedy i jak to prawnie przeprowadzić – stosownie do turbulencji otoczenia i skrajnie nieprzewidywalnej sytuacji…

  Nie ma mądrych na szulera.

 9. @andrzej52
  No nie wiem.Terlecki dalej powtarza mantrę 10 maja i grozi obexwładnieniem samorządöw.Ciekawe czy obsadzą komisje swoimi rodzinami.

 10. Prof. Markowski powiedział dzisiaj w TOK FM, że Kosiniak – Kamysz zachowuje się jakby startował w wyborach na najgrzeczniejszego ucznia w klasie. Nie widzę w nim żadnego „tygrysa”. Co najwyżej jakąś złośliwą odmianę owsika obłego.
  Panowie kandydaci zachowują się wstrętnie. Jeszcze do niedawna sądziłam, że zagłosuję na każdego kto wejdzie do drugiej tury. Już tak nie myślę. Żaden z tych pseudomężczyzn, damskich bokserów nie dostanie mojego głosu. Niech suweren do cna zatopi ten kraj w g… . Trudno. Co za różnica jeden pajac z rozdętym ego czy drugi.

 11. Miłościwie nam „panującym” należy przypomnieć że pewne dyktatury osądzono:
  1. Procesy Norymberskie (po II-giej) – gdzie wytłumaczeniem nie których oskarżonych było stwierdzenie – „my wykonywaliśmy tylko rozkazy”
  2. Po odwilży …1956r – winni reżimów tłumaczyli się „wykonywaniem poleceń Partii”,
  3. Po euforii 1980r. (tylko Rumunii zrobili z dyktatorem to co należało) – a pozostali, między innymi pozostałości Solidarności, wyniosły swoich czytaj PiS do władzy, którą czeka co najmniej proces Norymberski”

 12. Małgorzata Kidawa-Błońska, po strasznej ilości wpadek wizerunkowych, została wycofana przez swoją partię. PO czyta wyniki sondaży, ponadto przeprowadziła swój sondaż

 13. Ciekawe czy obsadzą komisje swoimi rodzinami

  „Wojskiem” Macierewicza, policją, funkcjonariuszami partyjnymi. Biorcami pińcetów. Zeszmacili dostatecznie dużo ludzi.

  A kościół nie tylko milczy. „Obrońcy życia” milczą. W tv stare zakonnice błagają o żywność, bo im brakuje środków w czasie pandemii. Ich biskupi w ramach „Jedni drugich ciężary noście” zajmują się genderem, LGBT i pilnowaniem własnej kasy. To jest właśnie kościół JP II.

 14. https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,25830121,ksiadz-w-tv-trwam-przekonuje-ze-kaplani-maja-konsekrowane.html

  Czy istnieje w słowniku kulturalnych ludzi odpowiednie słowo na określenie tego … ?

 15. …każda władza pochodzi od Boga !!!… mysle że ta władza ma inne błogosławieństwo ……

 16. @JNH
  Niech się Pan nie cieszy. Wprost przeciwnie, zawiesiła tylko swoją kampanię do czasu, kiedy będzie moźna przeprowadzić uczciwe i równe wybory.

 17. Jeśli odrzucić skuteczne, ale prawem niedozwolone działania.

 18. Zgadzam się panie redaktorze z każdym Pana słowem. Ciągle myślą, że to tylko taka obrzydliwa gra ze strony PiS i wyborów 10 maja nie będzie. Ale gdyby były to należy je zbojkotować. Starałam się oglądać filmy ze spotkań pani MKB jeszcze przed wybuchem pandemii. Widać było mądrą kobietę, mającą właściwą odpowiedź na każde pytanie. Te słynne przejęzyczenia mające ośmieszyć kandydatkę zdarzały się rzadko, gdy była zdenerwowana daną sytuacją. Potem wycięte z kontekstu słowa żyły już swoim życiem i wraz ze złośliwymi komentarzami miały pokazać, jaka to jest słaba kandydatka. A powtarzane wielokrotnie miały stwarzać wrażenie że tak jest bezustannie. Potem czytałam komentarze o gafach MKB. Jakich gafach? Pytałam, ale nikt nie odpowiadał merytorycznie.

 19. Jacek, NH
  30 marca o godz. 13:25
  Takich jak Małgorzata Kidawa-Błońska odpowiedzialnych Polska potrzebuje jak najbardziej a nie jakieś Dudy. Podpisał wyrok śmierci na pacjentów onkologi dzisiaj szczególnie narażonych w dobie epidemii. To jest odpowiedzialny polityk za zdrowie i życie obywateli polskich.??? !!!
  Na każdym rogu ulicy powinny stanąć teraz plakaty z gestem Lichockiej i Dudy, żeby przypominać przez kogo teraz ludzie umierają! Duda w uczciwych wyborach nie miałby żadnych szans z kimkolwiek z opozycji demokratycznej, wygrać.

  Co pokazała ta Duda? Pojechał do Częstochowy zrobił BARDZO POWAŻNĄ MINĘ jak chciał by się wypróżnić ale nie mógł.
  To idealny wizerunek!

 20. @ Adam Szostkiewicz

  Niech Pan nie broni przegranej sprawy. MKB nie będzie kandydatem PO na prezydenta, w przesuniętych czasowo wyborach prezydenckich.Proszę przyjąć zakład. Nagrodą dla mnie za jego wygranie, niech będzie roczna, bezpłatna prenumerata Polityki. Zgoda?

 21. „Mamy tu paradoks: MK-B „zawiesza” kampanię z powodu swojej słabości. Sondaże pokazują, że ma dwa-trzy razy mniejsze poparcie niż prezydent Duda, a Kosiniak-Kamysz depcze jej po piętach. Nie ma umowy o współpracy opozycji w drugiej turze. Kandydatka KO potrzebuje czasu czy wręcz cudu, by się odbudować. Gdyby to ona była liderką, na pewno by się nie „zawiesiła”, miałaby zbyt dużo do stracenia. Podyktowana słabością decyzja Kidawy-Błońskiej jeszcze bardziej osłabi kandydaturę jej lub innego kandydata Koalicji Obywatelskiej. Ludzie, którzy poczują się zawiedzeni przez MK-B, nie będą chcieli przeżyć zawodu (czytaj: porażki) kolejny raz”. Daniel Passent

 22. A sprawa bardziej złożona.OpozĄ nogą.Otóż ,pan Dorn ,ogłupiały przez wodza ,chciał lekarzy w kamasze.A ,ćpun za młodości ,straszy DZIŚ ,że wprowadzi komIsarzy do miast ,w których prezydenci i burmistrzowie ,nie zechcą wyborów.Zaczął odmowę prezydent Ciechanowa.Za nim pójdą inni ,i chcąc nie chcąc ,trzeba będzie wprowadzić jakiś stAN nadzwyczAjny.Bo wierzę w mieszkańców ,którzy zaprotestują ,przeciwko usunięcia ze stanowisk ich przedstawicieli.a TAK NA MARGINESIE ,JAK JEST JEDEN PARANOIK ,TO PÓŁ BIEDY ,JAK ICH JEST WIĘCEJ ,KLĘKAJCIE NARODY.

 23. Usłyszane w kolejce (staliśmy prawidłowo w odstępach, pani głośno mówiła) :”…wczoraj Duda mówił, że to w połowie kwietnia powinno się skończyć…”. Tak działają pisowskie mózgi. Duda i Kaczyński to dla nich wyrocznie – każą im się przed wirusem gównem wysmarować – tak zrobią. Zrozumieją, kiedy poczują skutki głupoty na własnej skórze, a poczują szybciej niż myślą.

 24. Miłościwie nam panującym należy uświadamiać na każdym kroku,że odpowiadają za swoje czyny. Tłumaczenia w stylu”wykonywałem tylko polecenia swojego guru” nikogo nie usprawiedliwiają!!!!! PiS to nie jest partia.PiS to jest stan umysłu!
  „Art. 165 kk: Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób (..) 1. powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie choroby zakaźnej (..) podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. 2. Jeżeli następstwem czynu jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.”
  PS. Nie karmcie trolla Jacek, NH .

 25. dobre określenie, szulerzy. ,,sprzedaje,, panie redaktorze. oczywiście pani Kidawa Błońska postąpiła slusznie. jednak mam wrażenie, że z tymi szulerami tylko jeden człowiek mógłby wygrać, i ograć wszystkich. Donald Tusk. choć rozumiem motywy dla których nie startował.

 26. Do czesław
  jest tylko małe „ale” ile trzeba było niewinnych ofiar aby doprowadzić do „Norymbergi”?. Ilu żołnierzy, cywili zginęło aby było to możliwe, ilu osobom zniszczono w taki lub inny sposób życie … Do tego tak na prawdę karę poniosła garstka winnych no i trochę niewinnych ofiara końca wojny. Duże grupy mnie lub bardziej winnych, zaangażowanych wykonawców uniknęła sprawiedliwości, co poniektórzy nadal wspominani są przez potomnych jako wybitni,zasłużeni obywatele. Zresztą cóż pomordowanym po tym że parę ludzkich … powieszono, czy jeden lub drugi odsiedział okrągły wyrok. Czy wróci im to życie….
  Nie wspominając o całej liście zbrodni, których nigdy nie osądzono a sprawcy jakoś spokojnie dożyli swoich dni – żeby daleko nie szukać, chociażby Stalin.
  Może i są na to co się teraz wyrabia paragrafy, ale prócz tego musi być spora grupa tych którzy dopilnują aby zostały one wyegzekwowane…

 27. Jezeli wybory odbeda sie 10 maja, to za jakies pol roku odpowiedzialni zawisna na drzewach. Oby ten scenariusz sie nie sprawdzil!

 28. @ Jagoda
  Mam nadzieje że upadek PIS ( który wcześniej , czy pózniej ale na pewno nastąpi….) pociągnie za sobą również upadek polskiego Kościoła… Będzie to jedyny + pisowskich rządów …Bo wątpie , by suweren wciągnął z tego doświadczenia jakieś wnioski. 🙁

 29. Bohaterska i uczciwa Pani MKB odstąpiła od szulerskiego stolika i uratowała swój honor. Tylko że Pan redaktor nie podał nazwiska ani jednego szulera z którym przyszło jej grać. Niestety ale w obecnej PO trudno jest znaleźć wybijających się polityków. Widziałem tylko jednego ale partia „postanowiła go posłać” na inne stanowisko. Jest nim obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski który jako jedyny miał szanse na wygranie wyborów prezydenckich z tego ugrupowania.Jestem zdziwiony że po (niestety) nieudanej próbie z Panią Kopacz, PO zdecydowała się na Panią MKB. Polityka to brutalna gra i brudny sposób postępowania, żadnych sentymentów. Dlaczego pozostali kandydaci mieliby w stosunku do innychkandydatów zrezygnować ze swoich ambicji, planów? Pan redaktor uważa że teraz mamy głosować na Panią MKB a za 3 lata w wyborach do Sejmu na PO bo tylko ta partia ma szansę na odebranie władzy PIS-owi. PO na śniadanie, obiad i kolacje. Można się przejeść i dostać niestrawności. Trwanie dalej PO – PIS aż
  do śmierci naturalnej jej przywódców. Załóżmy skarajny przypadek że wybory 10 maja się odbędą. Czy w PO są tacy politycy którzy są w stanie pomyśleć i zrealizować działanie żeby w celu odsunięcia od władzy osoby obecnie pełniącej funkcję prezydenta dogadać się z PSL i poprzeć Władysław Kosiniak Kamysz? Wywołałoby to spore „trzęsienie ziemi” ale jest do zrealizowania. W drugiej turze wyborcy lewicy też dołączą. Te wybory są do wygrania. Należy tylko że względu na obecną sytuację zmienić sposób jej prowadzenia. Ze spotkań twarzą w twarz z wyborcami na bardziej medialną. Ulotki, plakaty, portale internetowe, telewizje. Osoba pełniąca funkcję prezydenta popełniła tylko gaf, śmieszności, żałosnych zachowań że specjaliści od kampanii wyborczych powinni umieć to wykorzystać. Może się okazać że będzie jednak ” Witaj maj, piękny maj, U Polaków błogi raj” bez pisowców w pałacu prezydenckim.

 30. @jnh
  Na razie MKB jest nadal kandydatem.

 31. @Pablos
  Symetryzm już się przejadł nawet symetrystom. Kosiniak Kamysz z Kukizem w sojuszu, nie, dziękuję, obrzydliwie koniunkturalne. Gdyby uwolnił się Kukiza, KO mogłaby z nim rozmawiać. Ale dlaczego o poparciu Kamysza, a nie o poparciu przez Kamysza MKB w drugiej turze, jeśliby do niej doszło na normalnej zasadzie? Kk jak dotąd ma gorsze poparcie niż ona, MKB nie zrezygnowała z kandydowania, tylko z udziału w groźnej ustawce 10 maja. Zgłoszenie innego kandydata KO jest więc niemożliwe prawnie. A politycznie? To się zobaczy w miarę rozwoju sytuacji. Innym lokatorem Pałacu nie będzie jednak na pewno ani Biedroń, ani Bosak czy Jakubiak.

 32. jacek2
  30 marca o godz. 16:44
  Można mieć,niestety, pewną satysfakcję, a zwłaszcza że ostrzegano.
  Zapłaci za bezmyślność rządu PiS-u w zdecydowanej większości tzw. „ciemny lud” to oni będą pierwsi na liście do zwolnień, pracodawcy zachowają raczej te „złe elity”, wykształconych , fachowców a oni za pis-em nie przepadają.
  Ludowe powiedzenie „naraz wół potem gówna pól”.

 33. „Senat przez bezmiar zgłaszanych poprawek paraliżuje prace nad #TarczaAntykryzysowa. W ten sposób potwierdza się ulubiona zasada opozycji-„im gorzej tym lepiej”. 1.04 jako termin wejścia w życie ustawy oddala się. Co na to przedsiębiorcy i pracownicy?”
  ———————————–
  Ta wredota Rafalska – obok Mazurek, Kempy, Zalewskiej Szzydło… – nadaje.
  Propagandowe p.. w akcji

 34. Lepsza obecna osoba na stanowisku prezydenta niż 38 letni WKK z Kukizem. Gratuluję samozaparcia. PO-PIS ma się w najlepsze.

 35. Redaktorze! Trafil Pan w punkt. Najwiekszy zawod sprawili mi PSL-owcy choc, szczerze przyznam nie spodziwalem sie niczego innego po tych kunktatorach i ich placzliwie monotonnym dowodcy. Nie do przyjecia sa polajanki i ponizajace komentarze, ze MKB nie wptrzymala cisnienia i pokazala ze ma slaby charakter.

  W polskiej polityce od dawna brak klarownosci postaw i przekonan, wiec to co zrobila pani MKB lsni jasno na tle reszty gamoni i glupactwa. Wszyscy w opozycji do PiS-bandy powinni sie wycofac. Gamoni i intryganci zasiadajacy w Sejmie, tfu na psa urok, maja okazje pokazac ze rozumieja co to znaczy byc panstwowcem a nie trzepakowcem z Pierdziszewa.

 36. Niektórzy nie chcą lub udają że nie chcą zrozumieć, iż Kidawa-Błońska nie wycofała swojej kandydatury, a jedynie nie chce Kaczystom dawać alibi do twierdzenia, że odbywa się jakaś kampania wyborcza i wybory 10 maja mogą się odbyć. Fakt, że najprawdopodobniej wybory i tak w maju się nie odbędą, bo Polska zajęta będzie liczeniem chorych i zmarłych, a nie głosów oddanych na Dudę, nie ma tu nic do rzeczy. MKB zachowała się najlepiej jak w tej sytuacji może zachować się polityk i obywatel. Pora, żeby inni kandydaci opozycji przestali się kompromitować udawaniem, że chodzi im o demokrację.

 37. @pablo
  A ja życzę rozumu politycznego.

 38. Nareszcie. Pani Kidawa-Błońska ma tym większy szacunek u mnie i jeśli się nadarzy okazja mój głos. Pozostali kandydaci chcą tańczyć do muzyki Kaczyńskiego, proszę bardzo, ale kompletnie tego nie rozumiem. A mieli szansę, żeby siedzieć cicho, nie wytrzymali. Pani Kidawa-Błońska odmówiła udziału w tej farsie i ma rację.
  Czekam na rozwój epidemii. We Włoszech pierwszych dwóch pacjentów pojawiło się 31 stycznia i po 26 dniach było 322 pacjentów. W Polsce pierwszy pacjent był 4 marca i po 26 dniach jest prawie 2000 pacjentów. Dlaczego Szumowski mówi, że będzie radykalny wzrost zakażeń? Bo wreszcie będzie więcej testów.
  A wyborów nie będzie. Każdy samorządowiec, który nie jest obłąkanym pisowcem powinien zabronić organizacji wyborów na swoim terenie. Przecież wystarczy, że 20 kwietnia, bo i moment musi być odpowiedni, tak postanowią racjonalnie prezydenci dużych miast. I wystarczy.

 39. @Pablos
  30 marca o godz. 18:49

  P. nie chce PO-PiS? To prosze sie zastanowic, kto jest podpora i wygranym takiego systemu. Czy p. uwaza, ze bez PO to PiS:
  – straci wladze?
  – nie znajdzie zastepnika dla PO?

 40. Senator Marek Pęk (PiS): Senacka większość chce zbyt mocno majstrować w procedowanych ustawach. Nie ma na to czasu.

  Poziom gimbazy, format znaczka pocztowego z kancerą… pokaźnym deficytem.
  Takie typy w PiS to norma.

 41. do Miś
  …. Może i są na to co się teraz wyrabia paragrafy, ale prócz tego musi być spora grupa tych którzy dopilnują aby zostały one wyegzekwowane…
  i to jest „klucz” – naszych postaw obywatelskich = w 1980 zdaliśmy na pięć , a dzisiaj ???????????????????????????????

 42. Jeżeli są warunki, by pójść do sklepu, to są warunki by pójść do lokalu wyborczego, z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności – mówił Du*a.

  Szczyt infantylizmu i poważnego – jak to mówi czołowa inelektualistka PiS trans Mazurek – „deficytu intelektualnego”.

 43. @Martin L
  Oczywiście pisowski suweren najbardziej dostanie po swych 4 literach…A tak BTW straciłem nadzieje , by on kiedykolwiek zmądrzał …wcześniej wymrze. Na horyzoncie zdarzeń rysuje nam się kryzys gospodarczy porównywalny z tym , z lat 30… ( pesymistyczny , choć niestety możliwy scenariusz…) I jest duże prawdopodobieństwo ( analogia do lat 30 ….) że suweren ( nie tylko polski….) da ZNOWU posłuch jakimś populistom , głoszącym swe proste narodowo socjalistyczne hasła….

 44. Kolejny mądry inaczej z MSWiA:
  – Z pozycji MSWiA, które koordynuje pracę wojewodów, odbywamy kilka konferencji dziennie, podczas których ministrowie zdrowia, główny inspektor sanitarny, a także inni szefowie resortów przekazują informacje i decyzje, by były one realizowane w całym kraju w jednolity sposób – powiedział i dodał, że „od paru tygodni ministerstwo funkcjonuje permanentnie 24 godziny na dobę przez cały tydzień”.
  Zobacz także
  Zdaniem wiceszefa MSWiA, „przypadek epidemii koronawirusa w naszym kraju pokazał, że zarządzanie państwem, poprzez administrację zespoloną, podległą w regionie wojewodom po prostu się sprawdza„.

  A przecież mieliśmy do czynienia z propozycjami decentralizacji państwa, zwłaszcza w ustach polityków Platformy Obywatelskiej. Dziś widać, że gdyby rządzili i zrealizowali te postulaty, to problem z zarządzaniem kryzysowym byłby olbrzymi – tak jak w tych krajach, gdzie decentralizacja była jednym z powodów większego rozprzestrzeniania się choroby – ocenił.

  Paweł Szefernaker… błyskotliwy jako woda w spłuczce i wszystko mu sie kojarzy z PO.

 45. Problem polega na tym, że PiS w tym momencie W PEŁNI KONTROLUJE sytuację. Kaczy wódz zdecyduje, że zrobi 10.05 wybory bo mu się tak kalkuluje, to zrobi. Z opozycją lub bez. Zresztą już ma pod ręką gotowych ,,kontrkandydatów” jak ta lala. MKB, Biedroń czy WKK ugną się (oficjalnie: stchórzą) i nie chcą prowadzić kampani? Trudno – ich sprawa – sztab PADa ,,za nic nie może ich do tego przymusić”.
  Idźmy dalej: wybrali go sobie. Głosami zdeterminowanych no i ,,korespondencyjnych seniorów”. Co dalej? ,,Nie uznajemy tego wyboru” Czyli co? Nie podajemu PADowi ręki? I tak opozycja nie ma z nim o czym rozmawiać. W końcu (jak to było w Uchu prezesa) ,,czy jest to ktoś”? Nie uznajemy ichnich aktów prawnych bo sygnowanych przez nielegalnego PADa? Prwnue tak: do pierwszego napotkania policjantów. To może protestować? Czyli co? Chyba tylko pisać komentarze w internecie bo pod pozorem walki z wirusem (chyba jutro) mamy zostać uwięzieni w domach. Na jak długo? Jeżeli ktoś myśli, że do Wielkanocy to jest kolosalnym optymistą. Nawet jeżeli go sobie ,,oni” wybiorą to stan wyjątkowy (poza wszelkim trybem) będzie trwał i trwał (bo zaraza), potem wyjdzie z tego piękny kryzys (oby jesienią nie rządzili nami wydzielając miski zupy) i nikt nie będzie miał głowy do protestowania i negowania ,,wyboru Suwerena”. Zapewne, w trosce o dobrostan psychiczny obywateli, co by ich w takich ciężkich terminach nie turbować kłamliwą a panikarską propagandą, w pierwszym rzędzie władza ,,uporządkuje” ,,polskojęzyczne” media . To paskudne niedopatrzenie – wobec bezmiaru roboty: podnoszenia Ojcztzny z kolan i ruiny, reformowania i odzyskiwania dla Narodu instytucji, zwalczania złodziejstwa – zaowocowało Banasiami i Kwaktałerami, że nie wspomnę o innych małostkowościach będzie wyprostowane: media będą informować ,,obiektywnie” albo wcale.
  A to jak wiadomo (po 8 latch): uświnieni ludzie w apracie+zreformowane prokuratura i sądy+,,obiektywne media” uczyni wybory w 2023r w zasadzie aklamacją…
  A może Jarek ugnie się przed okolicznościami? Tylko jakimi? Zaraza? Kontrolujemy ją jak nikt w Europie.

 46. Senackie poprawki do tarczy antykryzysowej to wykreślenie:
  – zmian w kodeksie wyborczym,
  – ograniczeń w Radzie Dialogu Społecznego,
  – niezwiązanych z pandemią uprawnień policji.

  Dodane:
  – 20 mld zł na ochronę zdrowia z funduszy UE,
  – tzw. postojowe do wysokości 75 proc. średniej krajowej,
  – obligatoryjne cotygodniowe testy dla służby zdrowia,
  – testy dla osób ze szczególnego ryzyka,
  – zasiłki dla rodziców dzieci do 12 roku życia,
  – zwolnienie z ZUS na trzy miesiące także dla małych i średnich firm,
  – pożyczki dla firm w wysokości 40 tys. zł zamiast 5 tys. zł z możliwością umorzenia.

 47. @jnh
  Źle pan rozumie, ale po pańskiej stronie taki język panu nie przeszkadza, więc oczekuję konsekwencji.

 48. ‚Ludzie, którzy wcześniej nie głosowali, bo uważali, że wszyscy politycy to złodzieje i świnie, są dziś mobilizowani do głosowania na PiS ideologią prawicowego panświnizmu, która głosi „faktycznie, macie racje, wszyscy politycy to złodzieje i świnie, nawet ci PiS-wscy, ale PiS-owskie złodzieje i świnie odpalają wam kilkaset złotych i gonią elity”.
  Ten komunikat trafia do mniejszości, ale dobrze zmobilizowana mniejszość może zapewnić partii, która potrafiła do niej dotrzeć, rządy nad podzieloną i zdemobilizowaną większością’. (CM)

 49. @ Slawczan
  Zobaczymy jak katoliccy populiści z PIS będą kontrolować sytuację podczas kryzysu gospodarczego …Tzn wysokiego bezrobocia i inflacji , która zje suwerenowi jego 500+…

 50. Nie tylko MKB zachowala sie tak jak powinna,Prezydent Wloclawka tez oglosil ze wyborow 10 Maja organizowal nie bedzie .Zdrowie wyborcow jest wazniejsze.Szacun dla obojga.O Paserach i Sutenerach dyskutowac nie warto.

 51. Jedyna słuszna decyzja.

 52. Stanisław Karczewski
  @StKarczewski
  W tej małej sali, ze słabą wetylacją, przez ponad godzinę przebywało 10 krotnie ‼️więcej niż np. w Świątyni Opatrzności Bożej na Mszy Św. 50:5 gdzie sens, gdzie logika? Niefrasobliwość ‼️ nonszalancja ‼️ brawura ‼️ ryzykanctwo ‼️ #koronawirus ‼️ #ZdalneGłosowanie ‼️‼️‼️

  ——————-
  Szkarada.

 53. @jacek2
  30 marca o godz. 23:03
  Panie Jacku gdy piszę ,,PiS kontroluje sytuację” piszę to w kontekście wyznaczenia termiu wyborów i może (trochę) obsługi medialnej epidemii.
  Gsy nadejdzie (guzik: już jest!!!!!) kryzys to NIKT nie będzie mądry. Pozostanie wtedy, kwestią krytyczną dla PiSu utrzymanie władzy bo:
  – utrzymanie dobrze płatnych stanowisk pracy
  – ,,wyjście” na zamówienia państwowe co w dobie kryzysu pozwoli (nareszcie, zapewne) utuczyć pisowską ,,elitę biznesową”
  – uniknięcie kar za łamanie praworządności w tym konstytucji
  Brakiem marchewki proszę sie nie kłopotać. Świetnie zastępuje ją kij…

 54. A tym czasem… na białego konia usiłuje wskoczyć król piwa… !

 55. Marek Migalski
  @mmigalski
  Trzeba to jasno powiedzieć PiS, JK i @AndrzejDuda : jeśli zmusicie 10-15 mln ludzi do pójścia na wybory, kilkaset tysięcy się zarazi, a kilka tysięcy umrze. Karą dla was będzie nie Trybunał Stanu, lecz długoletnie więzienie za udział w masowym morderstwie. Skończycie w pierdlu.

  904
  8:23 AM – Mar 31, 2020
  ——————
  Daj boshe…

 56. Tekst świetny.Pytanie dlaczego pana kolego ze strony na starość przyjął rolę stronnika Kaczyńskiego.

 57. MKB zachowała sie po ludzku i tyle. Obecnie obowiązuje jednak w Polsce inny paradygmat niz przyzwoitość i kultura, więc to zrozumiałe dla każdego cywilizowanego człowieka zachowanie MKB spotyka się z krytyką.

  @jacek2 i @Martin L piszą o „ciemnym ludzie”, który zapłaci za swoje sympatie. Nie byłbym taki pewien. Elektorat PiS to wieś i emeryci, dla których nie ma lepszej opcji niż PiS i do których kierowane są obecnie miliardowe transfery. Ucierpią lekarze, nauczyciele, najemni pracownicy (mieszczańska klasa średnia), drobni przedsiębiorcy itp. a więc tradycyjni „wrogowie ludu”. Reżim ma zaś okazję do umocnienia się, bo jest kryzys.

  Świetna propozycja senatu. Nie wiem, czy wystarczająca, ale budząca zaufanie i przekierowująca oś działania z bezprawnego ograniczania praw obywatelskich na pomoc potrzebującym. Ogromne niebezpieczeństwo dla wodza i jego dworu.

  Kościół nadal milczy jak zaklęty. Gdyby zaatakował nas gender, albo jakieś LGBT to by było co innego. Ale życie i zdrowie owieczek nie jest chyba jakimś nośnym tematem dla pasterzy.

 58. Szanowna Pani
  Agnieszka P.
  radna województwa ………………
  w latach 2015-2018
  z Klubu Radnych
  Prawa i Sprawiedliwości

  Szanowna Pani,
  Uprzejmie Pani dziękuję za poświęcenie sporej dawki czasu na skierowanie do mnie tak obszernej korespondencji.
  Stara się Pani usprawiedliwić obowiązującą do chwili obecnej w PiS narrację o majowych wyborach. Wicepremier Jarosław Gowin, wchodzący z skład Zjednoczonej Prawicy dopuszcza jednak prolongatę terminu wyboru nawet o rok.
  Wyraziłem także i ja swoje zdanie, aczkolwiek do chwili obecnej (a jestem w wieku 79 lat) nigdy nie byłem członkiem jakiejkolwiek partii. Nie byłem zresztą także członkiem „Solidarności”, aczkolwiek w marcu 1989 r. zostałem rzecznikiem prasowym Mariana Jurczyka i „Solidarności 80”, której istnieniu nadałem formalny bieg (pracowanie 8-stronicowego wniosku o sądową rejestrację tego związku).
  Pamiętam czasy tzw. komuny”, czasy Gomułki, Cyrankiewicza, Ochaba i innych późniejszych partyjnych bonzów. To w czasie owej komuny zaistniały fakty, które uzasadniły przyznanie mi statusu osoby represjonowanej z powodów politycznych.
  Z przykrością więc stwierdzam, że w czasach dzisiejszych działania rządzących zdają się przypominać mi czasy owej komuny.
  W sytuacji zdrowotnego zagrożenia, jakiego nie było za naszego dotychczasowego życia – budzić musi parcie Pani partii, a zwłaszcza jej szefa – na odbycie wyborów w maju 2020 r., czemu niejednokrotnie wyraz dawał zarówno prezes tej jak i związane z nim i tą partią osoby. Z każdym dniem samorządy, na których spoczywa ciężar organizacji wyborów – sygnalizują, że nie będą w stanie podołać temu obowiązkowi.
  Osobiście uważam, że wybory powinny być obowiązkowe, jak to jest w niektórych krajach. Mielibyśmy wtedy prawdziwy obraz Polaków, podczas gdy do chwili obecnej jest on zdecydowanie zafałszowany.
  Tymczasem możemy mieć wybory, w których frekwencja była by najniższa od czasów ostatniej wojny, a do urn wyborczych udadzą się poddani wiadomego prezesa z warszawskiego Żoliborza.
  Jaki zatem moralny mandat może mieć zwycięzca takowych wyborów, a byłby nim niewątpliwie protegowany prezesa PiS. Nie były by to jednak wolne wybory, jako iż przeważająca część uprawnionych wyborców nie udała by się do lokali wyborczych z obawy przed narażeniem na szwank swojego zdrowia i życia. Ja w tego rodzaju wyborach po raz pierwszy w wolnej Polsce nie wziąłbym udziału, także mimo kolejnej nocnej sejmowej wyborczej wrzutki dla osób powyżej 60 lat.
  Sytuacja oczywiście zmienia się, jednakże zdaję sobie sprawę z komunistycznej maksymy Władysław Gomułki sprzed 75 lat, iż władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy, która to deklaracja jest obecna w filozofii PiS.
  Wątpię, aby Jarosław K. zapoznał się z Pani korespondencją. Do zmiany stanowiska skłonią go zapewne inne okoliczności, a nie moja ocena sytuacji.
  Pozdrawiam, raz jeszcze dziękując Pani za oddźwięk.
  Mam nadzieję na dalszą wymianę myśli, również w innych sprawach.
  ………

 59. „Ze źródeł w Platformie wynika, że wraca nazwisko Donalda Tuska. Potrzebne jest odnowienie mandatu poparcia dla kandydata PO na prezydenta. Tusk zastąpi Kidawę-Błońską. Z Małgosią daleko nie zajedziemy, mówi poseł”. No i co wielbiciele MKB? Ja wolę D. Tuska, jako kandydata

 60. …”Wiedzą, ( kandydaci ) że gdyby doszło do wyborów w środku kryzysu, ich wynik – czyli wygrana Dudy w pierwszej turze – byłby zaskarżalny pod względem prawnym, a jego mandat byłby cieniutki politycznie i moralnie, co czyniłoby go jeszcze bardziej zależnym od Kaczyńskiego.” Czy to jest wiedza, której MKB nie pozwala pozostawać w grze ? . Coś mi tu nie gra .

 61. @casuarius
  31 marca o godz. 11:01
  Trybunał Stanu? Należy już im się za dotychczasowe ,,dokonania” ale oni wiedzą, ,że nic takiego im nie grozi bo do tego może dopiero dojść w 2023r, gdy zbierze sie odpowiednio duża i odważna (to istotne w kontekście tchórzliwości PO) większość sejmowa. A na to się nie zanosi. Pouczającymi przykładami są Węgry i Rosja, że da się ,,demokratycznie: utrzymywać władzę latami. Trzeba tylko nieco przeorganizować tą ,,demokrację”.

 62. Seans straszenia ludzi przez rząd PiSPolski i ćwiczenia stanu wojennego trwa…
  Kolejny przykład pierwszy z brzegu:

  * Minister zdrowia Szum: „Wszystkie modele mówią, że wzrost zachorowań jest wykładniczy, czyli podwaja się codziennie. Nie wystarcza zmniejszenie liczby chorych o połowę, musimy to uczynić o 80 proc. Stąd te ograniczenia o których mówił premier”.

  Fałsz!
  Wasze oficjalne dane tego nie potwierdzają {liczba nowych zachorowań nie podwaja się codziennie, nawet nie co drugi dzień, nawet nie co trzeci dzień}.
  Albo pokażcie prawdziwe dane albo przestańcie straszyć ludzi.
  Ignoranci albo macherzy od zarżądzania strachem i przygotowanie gruntu pod uzasadnienieni epidemią zachodzącego upadku gospodarczego i społecznego Polski.

 63. Dla porownania proponuje poczytac o czym dyskutuja Niemcy i jak sobie radza:
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1950660,1,medycyna-czy-ekonomia-niemieckie-pytania-o-wirusa.read

 64. Panie redaktorze.Dlaczego opozycja ,nie podaje do publicznej wiadomości ,treść ustawy o klęsce żywiołowej. Pisze jak byk ,że wprowadza się stan klęski ,w przypadku chorób zakażnych ludzi.,Wart Pac Pałaca,i odwrotnie.Szlag by to trafił.

 65. Kolejny okaz z PiS ZOO, niezawodny
  Stanisław Karczewski i jego świergot…

  @StKarczewski
  W tej małej sali, ze słabą wetylacją, przez ponad godzinę przebywało 10 krotnie ‼️ więcej niż np. w Świątyni Opatrzności Bożej na Mszy Św. 50:5 gdzie sens, gdzie logika? Niefrasobliwość ‼️ nonszalancja ‼️ brawura ‼️ ryzykanctwo ‼️ #koronawirus ‼️ #ZdalneGłosowanie ‼️‼️‼️
  ————–
  Jak nie pacynka, to muchomorek…

 66. Spiskowe teorie dziejów, w całej krasie. Wszyscy nas okłamują, itp, itd. Brakuje jeszcze tylko pedagogiki wstydu i będzie komplet. Tragedia

 67. PANI ADAMIE TO JEST TO.
  PRAWDA W OCZY KOLE.

 68. @JNH
  Nie wiem, o co chodzi.że rządzący powinni się wstydzić za nieudolne rządy? Powinni, tak samo jak powinni słuchać tych, którzy mają dla nich dobre rady.

 69. Świetny tekst!

  Ogromny szacunek i podziw dla Pani Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

  Panowie – WSTYD!!!

 70. *
  Sejm odrzucił poprawki Senatu skreślające z noweli specustawy zmiany w Kodeksie wyborczym.
  ————————————-
  Takie syny…

 71. Po dzisiejszym ekspresowym odrzuceniu senackich poprawek przez spisiały Sejm, marszałek Grodzki powinien po głównym wydaniu Dziennika w TVPiS wyglosic orędzie i wytlumaczyć suwerenowi jakie poprawki sejm odrzucił.
  Ale na żywo, żeby tego orędzia nie zmanipulowali.

 72. @Adam Szostkiewicz
  Wiele jestem w stanie wybaczyć obecnie rządzącym. Ale jednego nie. A mianowicie pandemii strachu, jaki wywołuje u Polaków, ze względów stricte politycznych. Szczególnie, że niestety, dotyka to moich najbliższych

 73. Rafalskie, Witki, Sasiny żerują komunikując publiczności m.in. , że „porządek konstytucyjny” w Polsce jest najważniejszy… stąd każdy może zagłosować przez zaprzyjaźnionego listonosza…
  To zupenie tak samo jak te księdze co uczą ojców dzieci robić na podstwie własnego doświadczenia…

  Ohydne typy…

 74. ‚Polacy nie dowiedzieli się jednak, dlaczego przeprowadzenie wyborów w maju jest dla PiS ważniejsze, niż zrobienie wszystkiego, by ochronić miejsca pracy. Nikt im tego ciągle głośno i odważnie nie powiedział [Krzywy milczy].

  Ci, którzy jutro i w najbliższym czasie stracą pracę, będą mieli dużo czasu, by sobie nad tym pomyśleć. Tak jak ci, którzy będąc już na bezrobociu będą czytać o skuteczności „tarczy antykryzysowej”. Wszyscy oni będą mieli dużo czasu, by zastanowić się nad tym, dlaczego ta tarcza nie była na tyle skuteczna, by ochronić ich’. (MK)
  ———————
  Nie pokładałbym w tym nadmiernych nadziei…

 75. Długopis podpisał „niezwłocznie” … teatrzyk dla ubogich i słabych na umyśle…

 76. Art63
  31 marca o godz. 11:29

  Kościół nadal milczy jak zaklęty. Gdyby zaatakował nas gender, albo jakieś LGBT to by było co innego. Ale życie i zdrowie owieczek nie jest chyba jakimś nośnym tematem dla pasterzy.

  Kościół millczy, bo ma w tym interes. Najlepiej rządzić biednym, wystraszonym, ogłupionym tłumen zależnym od łaski pańskiej. „Jak trwoga to do boga” czyli do pośredników w sutannach. Oświecony, nieżależny, pewny siebie obywatel jest mu wstrętny.
  Krk właśnie w ten sposób obchodzi 100. rocznicę urodzin „naszego świętego JPII”. Realizuje jego zawołanie „Jedni drugich ciężary noście”. Uwalnia nas od nadmiaru zgubnej dla duszy mamony.

 77. Jagoda

  Myli się Jagoda pisząc o milczeniu KK. Jeden ze światłych biskupów z tytułem prof. KUL wyraził się jasno nt. rozprzestrzeniania się wirusów podczas mszy…
  Jest stanowisko ? No, jest !

 78. @Jagoda:
  A ja przywołam obrazek ze „Szczerze” Tuska. Tusk przyjeżdża do Polaki za czasów PiS, na uroczystości podchodzi do niego biskup i szeptem mówi, ze zgrozą, co się w tej Polsce wyrabia. A Tusk nie rozumie, dlaczego biskup KK obawia się mówić na głos co myśli.

css.php