Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
Opozycja w Sejmie

28.03.2020
sobota

Minimum opozycyjne: tarcza – tak, wybory 10 maja – nie

28 marca 2020, sobota,

Dla parlamentarnej opozycji nie ma wyjścia: tarcza antykryzysowa – tak, wybory 10 maja – nie. Tarcza jest tekturowa, ale jest, innej ten rząd ludziom nie da. Niech ludzie przekonają się na własnej skórze, czy tarcza da im ochronę. Ale wyborów odpuszczać nie wolno. To nie jest polityka, to nakaz etyczny.

Za zakażenie lub śmierć kogokolwiek, kto wziąłby udział w nieprzełożonych wyborach, moralną odpowiedzialność ponieśliby ludzie obecnej władzy. A liczba zachorowań i zgonów wciąż rośnie. Na świecie zmarło już 30 tys. osób, u nas na razie kilkanaście, tylko że to jest wciąż faza początkowa epidemii. Porównując sytuację u nas z sytuacją w Hiszpanii, można, niestety, nie obawiać się, że idziemy podobną drogą, czyli w okolicach Wielkiej Niedzieli możemy mieć 20 tys. chorych, jak nie gorzej.

Nie wiemy też, czy władze o wszystkim informują. Wiemy, że resort ministra Szumowskiego zamyka usta wojewódzkim konsultantom epidemiologicznym i żąda, aby nadesłali do ministerstwa wszystkie swoje wcześniejsze wypowiedzi. To może rząd szykuje się do szerszej blokady informacyjnej?

Walka z epidemią w mediach prorządowych wygląda inaczej niż w niezależnych. Odbiorca tych pierwszych nie dowie się o dramatach, które dzieją się w rodzinach i szpitalach, ani o drodze przez mękę, kiedy ludzie próbują się dodzwonić do placówek mających nieść pomoc i slużyć fachową informacją. Albo otrzyma przekaz zdezynfekowany. Tak by nadal tkwił w przeświadczeniu, że rządzący całkowicie panują nad sytuacją. Nic się nie dowie o przeciążeniu lekarzy i pielęniarek na pierwszej linii frontu, ani o ich słusznym żądaniu podwyższenia wynagrodzeń, skoro mają pracować tylko w jednym miejscu. Ale dowie się o wywaleniu z pracy pielęgniarki sygnalistki. A rząd, który rozdał fundusze na zatrzymanie przy PiS wyborców, nie może teraz odciążyć lekarzy i wesprzeć hotelarzy, opłacając zakwaterowanie w hotelach personelu medycznego tam, gdzie to możliwe.

Po bezprawnym dopisaniu do ustawy antykryzysowej zmian ordynacji wyborczej nie ma wątpliwości, że Kaczyński nie odstępuje od terminu 10 maja. Idzie na zderzenie nie tylko ze słabnącą opozycją, lecz także z większością społeczeństwa. Panowie Duda i Gowin nie są dla niego partnerami w tej sprawie. Partnerem jest dla nich dziś rozumna część opozycji. Politycy gotowi wznieść się ponad interes osobisty i partyjny.

Prezydent powinien w orędziu publicznym zająć jasne stanowisko: wybory w ogniu epidemii nie mogą się odbyć. Tu nie powinno być trybu warunkowego, tylko rozkazujący.

Trwa dyskusja, czy opozycja powinna zbojkotować wybory, gdyby Kaczyński postawił na swoim (na co wszystko wskazuje). Niech parlamentarna opozycja spróbuje się sama porozumieć w tej sprawie. Ale trudno sobie wyobrazić, by 10 maja kandydaci, którzy przeciwko niemu protestowali i którzy słusznie potępili nocną zmianę ordynacji, nagle wdziali maseczki i rękawiczki i karnie pomaszerowali do wyborczych stref ryzyka, gdzie grają marsz pogrzebowy dla demokracji konstytucyjnej.

Szymon Hołownia uważa, że bojkot byłby pustym gestem. To niespójne z jego ognistymi wystąpieniami przeciwko wyborczej intrydze PiS. Wycofanie się kandydatów prodemokratycznych byłoby jasnym, czytelnym i godnym sygnałem, że nie chcą legitymizować niebezpiecznej farsy i ustawki wyborczej w czasie epidemii.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 56

Dodaj komentarz »
 1. Stanowisko Dudy w sprawie wyborów :
  „Ale gdyby epidemia nadal szalała, to ten termin nie jest do utrzymania. Jeśli się nie da wyborów przeprowadzić w normalny sposób, to się ich nie da normalnie przeprowadzić. Choć mam nadzieję, że uda się te wybory przeprowadzić – podkreślał Duda.”
  Czy ktoś jest w stanie przelożyc to z dudowego na polski ?
  https://wyborcza.pl/7,75398,25827996,prezydent-duda-wybory-10-maja-moga-sie-nie-odbyc.html#sortBy:Popularity-Desc
  Też przychylam się do zdania, że opozycja powinna zbojkotować te wybory. Przy takim sposobie glosowania, jaki przepchnięto nocą, fałszerstwo jest pewne na 100%.
  W jaki sposób osoba w kwarantannie ma oddać głos korespondencyjnie ?
  Może jakiś Horala mi to wyjaśni. A takich „zaaresztowanych osób będą setki tysiecy.
  Ja na takie wybory nie pójdę.

 2. Tarcza.
  To są po prostu kpiny.
  Niemcy przeznaczyli na ratowanie gospodarki 500 mld EUR (2,2 bln PLN) Francja 300 mld EUR, a pisi rząd 212 mld PLN (50 mld EUR), z tego tylko 40 mld w gotówce, a reszta to są gwarancje bankowe dla firm na kredyty.
  Dlaczego nie zawieszono na pół roku split payment ?
  Odblokowało by to firmom 18% wplywów z transakcji. Wystarczyło by do tego rozporządzenie ministra finansów.
  A, czy ktoś widział ostatnio ministra finansów ?
  Tą całą tarczę firmuje dyrektorka Muzeum PRL-u w Nowej Hucie, a nie ekonomista.

 3. Wirus sprawy wyjaśni.

  Patrząc na wykresy opisujące przebieg epidemii (a te ilustrujące dzienną śmiertelność wydają się stosunkowo najbardziej miarodajne), z końcem kwietnia Rzeczpospolita Nr 3 i 7/8 będzie tam, gdzie obecnie Włochy.

  Do tego dojdą niepokoje społeczne; ludziom skończą się pieniądze.

  To będzie inny świat, niż teraz. Za ledwie kilka tygodni.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Mam wielką prośbę do Dziennikarzy. Dbajcie proszę o informacje. Podstawą jak nigdy jest rzetelna informacja. Zadawajcie pytania. Informujcie, że pytania są pozostawione bez odpowiedzi. Domagajcie się transparentności. Notujcie, archiwizujcie zachowania, decyzje ludzi władzy. Piętnujcie próby ukrywania informacji. W takich przypadkach nie unikajcie najbardziej brutalnego języka na jaki pozwala prawo. W tej sytuacji, zwięzła rzeczowa informacja, prostota właściwych pytań jest ważniejsza i daleko bardziej przekonująca niż najbardziej wzniosłe komentarze.

 6. Z sieci :
  „Gość codziennie podchodzi do kiosku i przegląda pierwsze strony gazet i nigdy ich nie kupuje.
  Kioskarz po miesiącu takich zdarzeń wreszcie pyta: a czego Pan tam szuka ?
  Gość : Nekrologu .
  Kioskarz: ale to przecież na przedostatnich stronach.
  Gość : Nie , ten będzie na pierwszej.”
  też czekam.

 7. @andrzej52:
  Ja się podśmiechuję z podpisów dla Jakubiaka, a żona mówi, że jednym z objawów COVID-a mają być „brain confusion”. To by tłumaczyło Osiatyńskiego, czy Dudę, nieprawdaż?

  PS.
  A serio, to rządowi chodzi o to, by mieć swobodę manewru. W miarę spokojnie i dobre wyniki Dudy — będą wybory. Epidemia szaleje i/lub gospodarka pikuje, narasta niezadowolenie — wybory przesunięte.

 8. Wybory nie odbędą się 10 maja. Kolejny raz jestem w stanie o to się założyć. Pewnie prawie wszyscy piszący na forum, na czele z p. Redaktorem o tym wiedzą. Ale „grzeją temat”, bo sondaże dla kandydatów opozycji coraz gorsze (poza WKK), wpadki MKB, fatalne

 9. @PAK
  A pro po gospodarki.
  Własnie dowiedziałem się (z naprawdę pierwszej ręki), że LOT w tym tygodniu przywiózl ze Szwajcarii 2 tony gotówki dla NBP. I nie były to złotówki.
  Czyżby pisia mafia chciała wypłacać swoim wynagrodzenia w gotówce w walucie bezpiecznej ?
  Czy może ktoś mi wytłumaczyć jaki jest sens sprowadzania gotówki do kraju przez bank centralny ?
  Co się dzieje ze zlotem sprowadzonym niedawno z Londynu ? Jest jeszcze w skarbcu, czy juz rozdysponowane pomiędzy swoich ?

 10. Demokratycznych wyborów w maju nie można przeprowadzić. Jeśli będą, ja nie głosuję. Duda zostanie prezydentem pisu. Kryzys gospodarczy na jesieni spowoduje, że pożałuje tej wygranej. Jak i cała pisbolszewia.
  Niestety, cenę zapłacimy wszyscy – bo „rząd się przecież wyżywi i im się należy” np. lepsze leczenie.

 11. Tarcza dla przedsiębiorców to pozory, jestem takowym, nie wiem czy przetrwam, przy takiej „pomocy”.
  Jeśli chodzi o wybory to ciekawie radzi Dorn. Otóż prezydent miasta, czy inny włodarz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo obywateli, powołując się na odpowiednie przepisy (są takie) nie udostępnia miejskich lokali na siedziby komisji wyborczych.
  I cały pogrzeb na nic.

 12. @Jacek, NH
  Pan nie jest w stanie zrozumieć, jak PiS, że tu nie chodzi o politykę, tylko o zdrowie i życie. Jak Duda jest taki mocny, to poradzi sobie z MKB i WKK jesienią, albo za rok, i nie zaciągnie winy moralnej za skutki urządzania wyborów w środku epidemii. Juz nawet bliska panu skrajna prawica Bosaka to widzi.

 13. @ Adam Szostkiewicz

  To Pan nie jest w stanie zrozumieć, że w Polsce wszystko jest polityką. Także walka o zdrowie i życie naszych Obywateli. A nasze pisanie? To też uprawianie polityki, nieprawdaż?

 14. Utrzymanie stanowiska (władzy?) po trupach, przy jednoczesnym demonstrowaniu swojej religijności.

 15. Też tak uważam, cała opozycja powinna wycofać swoich kandydatów i niech pełną odpowiedzialność za te wybory i zgony spowodowane pójściem na głosowanie ponosi PiS. Kaczyński kocha tylko władzę i idzie do niej tutaj w sensie dosłownym po trupach. Poza tym Pan Redaktor pisze o tarczy z tektury. A dlaczego ona jest tekturowa? Bo w czasach pięknego wzrostu, populiści z PiS wydali co mieli kupując głosy i teraz kasa świeci pustkami. To jak w tej książce Kiyosakiego „Bogaty ojciec, biedny ojciec”. Ten mądry najpierw odkłada a potem patrzy jak i co by tu sobie fundnąć za ewentualną resztę. PiS to ten biedny ojciec co gdy ma kasę rozwala ją na lewo i prawo. Ale jakby ktokolwiek powiedział to 4 lata temu to oburzenie tego pospólstwa, które głosuje na Pis byłoby wielkie. Zapewne podobnie wyglądają budżety domowe wyborców Pisu i ich strategia pieniądza. Moja śp. ciotka mawiała o takich, że: jak jest to szelest a jak ni ma to się przeleż. Teraz właśnie leżymy…

 16. Zastanawia mnie że Kościół, znany obrońca życia, przedziwnie nabrał wody w usta w sprawie majowych wyborów.

 17. Też kiedyś byłem zwolennikiem bojkotowania wyborów lecz doszedłem do wniosku, że to błąd. Jedynym efektem jest krótkotrwały efekt propagandowy który i tak można dowolnie interpretować ale nie ma ŻADNEGO wpływu na ich ostateczny wynik.
  Zacząć trzeba wymuszenia zmiany ordynacji wyborczej w taki sposób aby wola wyborców a nie partyjnych kacyków była decydująca. Ale tego od sprawujących władzę nie można oczekiwać – musi to wymusić społeczeństwo np. poprzez powszechne referendum.
  Tylko czy to jest możliwe w państwie, które „istnieje tylko formalnie” a którego prezydent bezzwłocznie wykonuje polecenia rabina gminy żydowskiej.

 18. Ciekawi mnie czy w obecnej sytuacji znajdzie się ktoś odważny, nieważne czy z opozycji czy z PiS i zakomunikuje: panie i panowie należy zrezygnować z obłędnie drogich, tak w zakupie jak i w trakcie późniejszej ich eksploatacji samolotów F-35, a pieniądze przeznaczyć na ratowanie polskiej gospodarki. A nie zasilać nimi przemysłu amerykańskiego. Bo może być tak, że te samoloty nie będą miały czego bronić.

 19. @mopus
  Oj naiwny.
  Znasz przysłowie : postaw się, i zastaw się.

 20. @kaesjot
  Ale tu nie chodzi o efekt wyborczy, tylko moralny. Ostatnie zdanie dyskwalifikujące pana wpis calkowicie: a wkonywanie przez prezydenta poleceń i gestów względem biskupów panu nie przeszkadza? Wstyd.

 21. @Jacek, NH
  Właśnie pan zacytował zakończenie jednego z mych ostatnich wpisów. Tak, wszystko jest polityką, ale pod rządami PiS lub skrajnej lewicy typu Wenezuela. Niemniej jednak, ludzie autonomiczni intelektualnie mogą się wydrzeć spod tej dykatury. Na przykład odmawiając udziału – i jako kandydaci i jako wyborcy – w ustawce 10 maja.

 22. Róbta tak dalej, państwo z opozycji…. Ograli was gangsterzy po raz kolejny, no i oczywiście po nocy, która jest porą aktywności cór Koryntu i złodziei. Następnym krokiem będzie jawna współpraca obrotowego PSL i madrej inaczej Lewicy z PiSem. Pan Holownia też, jak się wydaje, zmierza w te strone…

 23. No znowu i mamy PiS w pelnej krasie. Najpierw wyludzic zgode na „sejm z tabletami” a potem nocne glosowanie z „wrzutkami”. A PO znowu dalo sie zaskoczyc. Skad u nich nadal taka naiwnosc?! A PiS sie cieszy, ze ogral „totalna” opozycje.

  Czego oczekuje teraz od opozycji? Ze w koncu bedzie przebieglejsza od PiS! W intersie Polski i wiekszosci obywateli! To nie czas na „biale rekawiczki”! Tu trzeba faulowac, kopac i gryzc jak PiS. Czemu np. nie podkupic kilku poslow PiS?

 24. @mały fizyk
  To już wymyślił Jakubiak.

 25. @Adam Szostkiewicz
  29 marca o godz. 13:58

  Mnie nie chodzi o to, co kto wymyslil, tylko kto to jest w stanie skutecznie zrobic.

 26. Gdyby wybory prezydenckie odbyły się dzisiaj, 49,8 proc. wyborców oddałoby głos na urzędującego prezydenta – wynika z sondażu pracowni Estymator. Małgorzata Kidawa-Błońska może liczyć na poparcie 17,1 proc. respondentów. Władysław Kosiniak-Kamysz z wynikiem 15,4 proc. Robert Biedroń uzyskałby 10,8 proc. poparcia. Krzysztof Bosak ma poparcie 3,1 proc. Szymon Hołownia poparcie 2,9 proc respondentów

 27. @Jacek, NH
  Też mi się wydaje, że wybory 10 maja sie nie odbędą, i naprawde nie wiem skąd pewność redaktora Szostkiewicza, że będzie inaczej.
  Skąd pewność, że ludzie którzy dostana możliwość głosowania korespondencyjnego zagłosują na PIS?
  I tak jest, wszystko jest polityką. Wcześniej to PO była za głosowaniem korenspondencyjnym a PIS był przeciw:
  http://klub.platforma.org/index.php/aktualnosci/20333-pis-wyklucza-niepelnosprawnych-wideo

 28. @andrzej52
  29 marca o godz. 13:23
  @mopus
  Oj naiwny.
  Znasz przysłowie : postaw się, i zastaw się.
  Za długo żyję, by liczyć na racjonalność polskiej polityki, niezależnie od jej barw i okresów historycznych. Stąd nie dziwi mnie, że w sytuacji zagrożenia gospodarczego bytu nikt z polityków nie podnosi tej kwestii. Zostałby chyba okrzyknięty zdrajcą ojczyzny, wrogiem USA i agentem Putina, a w swojej partii objęty ostracyzmem.
  A przysłowie w oryginale brzmi nieco inaczej: zastaw się, a postaw się. Myślę, że w każdym z emitowanych w TV teleturniejów uznano by i Twoją wersję.

 29. @mały fizyk
  29 marca o godz. 13:55
  Waluta za którą można podkupić kilkoro posłów PiS dawno się u zdecydowanej większości z nich zdewaluowała; to honor, odpowiedzialność za kraj, prawość, uczciwość etc.

 30. @Jacek, NH
  Robić teraz sondaże wyborcze to to samo co urządzać wybory w ogniu epidemii.

 31. @filemon
  Moja pewność wynika z tego, że linię polityczną obecnej władzy wyznacza Kaczyński, a Kaczyński prze do wyborów, chyba pan zna jego wypowiedzi, bo jeśli nie, to proszę nie stawiać takich niedorzecznych pytań.

 32. @jacek2
  No tak, ale co z tego kiedy rząd, nie tylko w Polsce, wybrał inną politykę. A Hariri wezwał do globalnej współpracy w obronie przed egoizmami narodowymi. Słusznie, ale bezskutecznie.

 33. Szanowny p. Redaktorze, szanowni, piszący na forum. WYBORÓW PREZYDENCKICH W DNIU 10 MAJA BR. NIE BĘDZIE! Przyjmuję zakład, proszę tylko o określenie nagrody, jaką zdobędę, jako (pewny, jak mniemam),zwycięzca zakładu. Serdecznie pozdrawiam

 34. @kot filemon:
  Skoro wybory się nie odbędą, to dlaczego nikt tego nie ogłasza, a przeciwnie — wrzuca się zmiany prawne na wypadek wyborów w czasie epidemii, przy okazji umożliwiające manipulację głosami?
  Już nie mówiąc o tym, że PiS wybrał jedno kryterium zagrożenia dla zdrowia, akurat promujące obecność jego własnych wyborców.

  PS.
  Jak pisałem wyżej i wcześniej — w wybory 10 maja nie bardzo wierzę, ale nie mam pewności, że sie one nie odbędą. PiS czeka co się stanie, co oznacza, że wiąże termin wyborów z czymś zupełnie innym niż zdrowie i bezpieczeństwo Polaków, a tym bardziej wymogi demokracji — gdyż akurat te dwa kryteria nakazywałby powiedzieć już teraz, że wyborów w maju nie będzie.

 35. @Szostkiewicz
  Stawiam tezę, a nawet jestem w stanie zaryzykować i rzucic dolary przeciwko orzechom że żadnych wyborów nie będzie. Kaczyńskiemu chodzi o narzucenie narracji „Szumowski i Morawiecki dobrze radzą sobie z epidemią, a opozycja desperacko chce przesunięcia wyborów”. Chodzi o związanie sił, bicie kijem w klatkę z małpa która ma wrzeszczeć i odstraszać umiarkowany elektorat. Dla mnie to jest po prostu pułapka jaka Kaczyński zastawił na PO. PiS będzie grał na czas ale w końcu przeniesie wybory, bo nikt nie jest w stanie przewidzieć kto by poszedł na te wybory, łącznie z Kaczyńskim.

 36. @jacek nh
  Sondaże w Polsce nie znaczą nic, co innego średnia sondażowa która dość wiarygodnie mówi o zmianach trendów poparcia określonych partii. Obecnie widać że Duda jest beneficjentem działań Szumowskiego, MKB i Hołownia traci na korzyść WKK. Do wyborów jeszcze daleka droga

 37. MKB zawiesza kampanię wyborczą. Tylko MKB z PO umie zawiesić coś, czego nie było. Taka sztuczka, takie cuda, panie…

 38. Wpisem na Facebooku o godz. 14.10 nasza kandydatka Nr I Małgorzata Kidawa Błońska wycofała się z wyścigu o pozycję Prezydenta RP kolejnej kadencji. Czy wszyscy Państwo to tak zrozumieliście ? Treść jest czytelna tylko forma budzi zastrzeżenia estetyczne.

 39. KTOŚ PYTA O F15.?JEŻLI Antoni dogadał się z WŁADYMIROWICZEM ,ŻE DO CAZSU ZAKUPÓW, NIE ZAATAKUJE ,TO NAPEWNO ,NIE ZREZYGNUJĄ Z TRANZAKCJI.

 40. @mopus11
  29 marca o godz. 15:32

  Kogo latwiej podkupic niz bez honoru 😉

 41. Adam Szostkiewicz
  29 marca o godz. 13:24
  Od ostatniego zwycięstwa pod Wiedniem stale „przegrywamy z honorem ”
  Zawsze winą za NASZE klęski obarczaliśmy INNYCH – nigdy nie szukaliśmy ich przyczyn w SOBIE.
  Pisał już o tym bodaj w 1984 roku tu, w Polityce śp. Zygmunt Kałużyński ale nic to nie zmieniło, bo ci co teraz rządzą wtedy Polityki nie czytywali bo była to „komusza gazeta”
  Czy nie pora to zmienić ?

 42. @jacek, Nh
  Nie, to nie sztuczka, tylko słuszna reakcja na pisowskie knowania wyborcze. Mam nadzieję, że inni kandydaci – nie zaliczam do nich tych rezerwowych wystawionych przez PiS na wszelki wypadek- pójdą w jej ślady.

 43. @andrzej52

  „Czy ktoś jest w stanie przelożyc to z dudowego na polski ?”

  Ależ to dziecinnie proste.

  „Ale gdyby epidemia nadal szalała, to ten termin nie jest do utrzymania. Jeśli się nie da wyborów przeprowadzić w normalny sposób, to się ich nie da normalnie przeprowadzić. Choć mam nadzieję, że uda się te wybory przeprowadzić”

  – oznacza:

  „Prezes jeszcze nie dzwonił”.

 44. Wcale nie jestem przekonany o tym, by Zbafca rzeczywiście dążył do wyborów w maju. To przekierowanie dyskusji na inne tory, odwracanie uwagi od błędów rządu w przygotowaniu do epidemii i sianie zamętu w szeregach opozycji. Kosiniak Kukiz już się na to złapał i walczy z MKB zamiast z Dudą. Jaro zostawia sobie wyjście, zawsze może się z wyborów wycofać nakazują ogłoszenie stanu wyjątkowego. On ma wszystkie narzędzia, opozycja tylko solidarny sprzeciw wobec pissu. Właśnie ten jedyny atut pierwszy sekretarz im wyimpasował.

 45. To proste jak konstrukcja cepa… kurdupel czeka z ogłoszeniem odroczenia wyborów prezydenckich by w glorii swej rzekomej wspaniałomyślności oznajmić suwerenowi, np. 10 kwietnia, iż czyni to z pobudek humanitarnych i wobec tchórzostwa „totalnej opozycji”.

 46. List otwarty Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w sprawie wyborów prezydenckich 10 maja 2020 roku

  „Do wszystkich kandydatów na urząd Prezydenta RP

  Jako naród, jako wspólnota stanęliśmy przed niebezpieczeństwem, które nie ma precedensu w naszej najnowszej historii. Zagrożone jest życie, zdrowie oraz byt Polek i Polaków. Nie ma dziś w Polsce innego zadania niż walka z epidemią i jej skutkami.

  W tej sytuacji organizowanie wyborów prezydenckich byłoby działaniem wręcz zbrodniczym. Nie wolno narażać życia ludzkiego – z tą zasadą powinien zgodzić się każdy. Szczególnie ktoś kto chce ubiegać się o najwyższy urząd w państwie. Nie wyobrażam sobie jak można prosić ludzi o zaufanie i jednocześnie namawiać ich aby ryzykowali swoim życiem i zdrowiem.

  Dlatego wybory 10 maja 2020 roku nie mogą się odbyć! Jeśli jednak rządzący będą trwać w tym uporze, to muszą wiedzieć, że ponoszą pełną odpowiedzialność za straszliwe skutki dla życia i zdrowia obywateli. W takiej sytuacji apeluję do wszystkich, wyborców, aby nie uczestniczyli w wyborach 10 maja 2020 roku. Jeśli nie można inaczej, niech odpowiedzią na nieodpowiedzialność władzy będzie powszechny bojkot.

  Wybory powinny się odbyć wtedy, kiedy będzie to możliwe i bezpieczne dla ludzi.

  Bardzo wszystkich obywateli: proszę zostańcie w domu! Zadbajcie o siebie i najbliższych. Jeśli możecie pomóżcie sąsiadom i każdemu kto tej pomocy potrzebuje.

  Jednocześnie wzywam pozostałych kandydatów, aby zrobili to co ja. Czas na jasną deklarację. Dziś wszyscy zdajemy test na odpowiedzialność i przyzwoitość. Jeśli zachowamy jedność, pokonamy wszelkie przeciwieństwa.”
  ——————-

 47. Jarosław Kaczyński prawie dokładnie 10 lat temu wysłał brata Lecha do Katynia, a w każdym razie aprobował tę prezydencką, także przedwyborczą już wyprawę.
  Prezydent RP Lech Kaczyński powrócił wprawdzie w samolocie, jednakże zupełnie nieoczekiwanie już w trumnie, w dodatku z blisko setką innych Ofiar w trumnach.
  Po 10 latach od tej katastrofy Jarosław Kaczyński tym razem wysyła ponad 30 ml uprawnionych Polaków do urn wyborczych.
  Pytanie – ilu z tych Polaków-uczestników wyborów znajdzie się po wyborach w dniu 10 maja 2020 r. w koronawirusowych trumnach ?
  Pytanie – czy po tych majowych wyborach 2020 też będą tzw. „miesięcznice”, kto je będzie tym razem organizował i kto brał w nich udział ?
  Pytajmy o to Jarosława Kaczyńskiego i jego akolitów.

 48. Organizacja lekarska Porozumienie Chirurgów wezwało na Twitterze ministra zdrowia do wyjaśnienia statystyki dotyczącej zgonów Polaków z powodu koronawirusa. – W imieniu środowiska lekarskiego prosimy o oficjalne stanowisko w sprawie zgonów Polaków spowodowanych przez Covid-19, które nie zostały ujęte w oficjalnych statystykach Ministerstwa Zdrowia – pisze Porozumienie Chirurgów.

  W POLSCE NIE MA PANDEMII KORONAWIRUSA, W POLSCE JEST EPIDEMIA SCHORZEŃ WSPÓŁISTNIEJĄCYCH …

 49. casuarius…

  hehe, tak jak na Krymie 1000 osób ma zapalenie płuc, ale nie ma chorych covid19

  Taka sama bolszewicka propaganda.

 50. JacekNH
  Panie Nowohudzki, „Bareja chciał tak nazwać bohatera filmu Miś, cenzura nie pozwoliła”, wybory się nie odbędą z dwóch powodów. Epidemia będzie w fazie szczytowej a ukrywac przypadków śmierci i choroby już się nie da. Drugi powód, to fakt, że jakieś głosowanie może się odbędzie, ale nie będą to wybory zgodne z definicją. Ja nie będę mógł zagłosować, mieszkam w Anglii. Nie będą mogli zagłosować ci, którzy z powodu obaw nie zgłoszą się do punktów wyborczych. Korespondencyjny nie będą mogli zagłosować ci, których ostatnio do tego uprawniono. Nie ma systemu który by mógł to ogarnąć. Czyli takie ułomne głosowanie nie spełnia wymogów wyborów powszechnych. Zwycięzca będzie uzurpatorem.

 51. Jacek NH znowu się cieszy, że opozycja dała się ograć. Tylko że to nie był brydż, to była gra w trzy karty i to pod przymusem. Jak pisze Dorn, Kaczyński to terrorysta który porwał nie samolot ale cały kraj. Zbafca narzuca warunki szantaz em. Proponuje głosowania w stylu „Czy popierasz Dekalog” odrzucając jedenaste przykazanie „Wszystkie decyzje PiS są słuszne” w pakiecie. Zaglosujesz przeciw, to TVP ogłosi, że chcesz kraść, zabijać i pożądasz żony sąsiada.

 52. @kaesjot:
  1) Referendum? A do czego?
  W Polsce można wystartować na prezydenta bez poparcia partii — patrz Hołownia.
  W Polsce można założyć nowe ugrupowanie i wejść do sejmu — patrz Kukiz.
  Nie ma przeszkód prawnych. „Kacykowie” partyjni mają tyle władzy ile im sami dajemy. Przez obojętność, uleganie propagandzie, głupotę, słabość. A tego żadnym referendum nie zmienisz.

  2) Nie. Nawet licząc tylko ostatnie 100 lat Polski, to nie są same „honorowe klęski”, ale pełen zestaw postaw kraju i narodu, od honorowych zwycięstw, na na hańbiących honor klęskach skończywszy, z wszystkimi wersjami pośrednimi pomiędzy.

  3) Tak, są dwa nurty myślenia — z osobistą odpowiedzialnością; i z oczekiwaniem, że stanie się cud. Ale skoro wyśledzisz to już w Starym Testamencie, to współczesna Polska nie jest tego wynalazczynią.

 53. Bardzo słusznie zrobiła pani MKB. A teraz KO powinna pomyśleć o zmianie kandydata na prezydenta, jako ze wytworna pańcia o słabej pamięci i słabym refleksie nie nadaje się do walk buldogów na dywanie i pod dywanem.

 54. Mam zasadnicze pytanie. Dlaczego na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem nie występują lekarze orzecznicy ZUS? Przecież, to najlepsi fachowcy w swojej dziedzinie. Ogólnie znani uzdrowiciele – cudotwórcy milionów Polaków?

 55. PAK4
  30 marca o godz. 8:22
  Prezydent Polski to raczej pacynka. Musi to być naprawdę „chłop z jajami” aby w obecnym układzie czymkolwiek jako skuteczny polityk się wykazać.
  Nawet jeśli będzie chciał to czy będzie mógł ?
  Miałem na uwadze raczej ordynację do parlamentu – z proporcjonalnej na większościową z okręgami wielomandatowymi. Szczegóły – do uzgodnienia.
  Co do klęsk i zwycięstw.
  Istotny jest efekt końcowy, nie najważniejsze są wygrane, pojedyncze bitwy lecz efekt końcowy wojny. Powstanie Kościuszkowskie, Listopadowe, Styczniowe – w każdym mieliśmy swe zwycięskie bitwy ale wszystkie te powstania zakończyły się naszą klęską.
  Odzyskanie niepodległości w 1918 roku też było bardziej przypadkiem losu, dlatego, że wszyscy nasi zaborcy byli przegranymi w I WŚ niż wskutek własnego zwycięstwa. Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie czy Powstania Śląskie powiodły się bo były inicjatywą oddolną ludzi a nie polityków.
  Zresztą stare chińskie przysłowie mówi, że najlepszy to wódz, który wygra wojnę nie tocząc żadnej bitwy.
  Ponadto szukając przyczyn swych porażek w sobie samych możemy zmienić swoje postępowanie by ich uniknąć lub zminimalizować szkody lecz na postępowanie „ONYCH” wpływ mamy raczej mikry.

 56. Jacek, NH
  30 marca o godz. 11:17
  A kto ma jest aktualnie zarządcą ZUS ? Rząd PiS-u, to jest zdrowotna polityka pisowskich prawicowych sku….. , jest 500+ musi być 500-

css.php