Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
?ukasz Szumowski

23.03.2020
poniedziałek

Na co czeka minister Szumowski?

23 marca 2020, poniedziałek,

Donald Tusk nie zamierza wziąć udziału w szaleństwie wyborów w czasie epidemii. Oświadczył to w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską w tym samym dniu, kiedy Jarosław Kaczyński powtórzył w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja jest całkowicie możliwe. Bo przecież w niedzielę, podczas wyborów uzupełniających w kilku gminach, frekwencja była bardzo wysoka.

To nieprawda. Kaczyński udaje greka, a może rzeczywiście nie doczytał. Wybory były fiaskiem, pisze nasza reporterka polityczna Anna Dąbrowska. Najwyższą frekwencję odnotowano w gminie Smyków, ponad 40 proc. Brzmi dobrze, ale tylko w procentach. W liczbach bezwzględnych obraz jest taki: uprawnionych do głosowania było tam niespełna 200 (dwieście) osób, do urn przyszło 75. W innej gminie frekwencję podnieśli zdyscyplinowani żołnierze z lokalnej placówki wojskowej.

W mediach, w których Kaczyński informacji nie szuka, na okrągło mamy relacje o technicznych i kadrowych trudnościach szpitali. Eksperci apelują: testy, testy, testy! Za chwilę zaczną chorować i umierać (już umierają we Włoszech i Hiszpanii) lekarze, pielęgniarki, obsługa. Już trzeba zamykać oddziały, także niezakaźne.

Za upór Kaczyńskiego zapłaci politycznie i moralnie cała obecna władza, jeśli go nie przełamie. Mógłby to zrobić minister zdrowia, jeśliby przyłączył się do apeli obywateli i polityków, by przełożyć wybory. PiS zrobił z Łukasza Szumowskiego twarz rządowej batalii z wirusem. Prezydent i premier grzeją się w blasku gwiazdy. Ale sława zobowiązuje do uczciwości. Nie można pogodzić wezwania rządu „zostań w domu” z wezwaniem Kaczyńskiego: „idź na wybory”.

Gdyby minister zajął jasne stanowisko za przełożeniem wyborów, zagroził podaniem się do dymisji, odejściem z polityki i powrotem do zawodu, by stanąć razem z lekarzami w pierwszej linii, zrobiłby coś dla dobra wspólnego, skoro Kaczyński się ociąga.

W stanie epidemii nie wolno narażać wyborców i komisji na ryzyko infekcji dla korzyści politycznej jednego obozu. To obóz obecnej władzy kieruje się partykularnym interesem, a nie ci, którzy oczekują przełożenia wyborów.

Nie można ludzi traktować jak mięso wyborcze. Co powie Kaczyński, gdy okaże się, że zachorował na wirusa ktoś spośród wyborców i członków komisji w tych pięciu gminach? Że ofiary muszą być? Podczas francuskich wyborów lokalnych doszło do takich infekcji. Analogiczne wybory już odwołano w Wielkiej Brytanii z tej samej obawy o zdrowie i życie uczestników. W takiej sytuacji Tusk nie pójdzie na wybory, a Ty?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 75

Dodaj komentarz »
 1. Ma Pan zupelna racje,tylko min.Szumowski moze powstrzymac od narodowej katastrofy(nie tylko przed krolem prezesow).

 2. Pan Redaktor nie ustaje w poszukiwaniu jednego sprawiedliwego w PiSodomie 🙂 Obawiam się, że Szumowski to polityk; lekarzem był kiedyś. Przywołany tu „duch minionego etosu lekarza” raczej nie zrobi na tym człowieku dużego wrażenia. Choć może zrobić pewne wrażenie na ex-lekarzu Ministrze Zdrowia, któremu nie wypada ignorować argumentów o zagrożeniu zdrowia i życia ludzi. Zatem uważam, że apel ma pewne szanse powodzenia.

  Przeciwko działa fakt (z góry przepraszam za brutalną szczerość), że nie mamy do czynienia z epidemią, w której miałaby wymrzeć połowa społeczeństwa. Nawet jeśli dojdzie do eskalacji typu włoskiego/hiszpańskiego, propaganda TVPiS i pokrewnych mediów będzie w stanie to zagadać i zakłamać – prominentom włos z głowy nie spadnie, tak jak poparcie dla rządu w żelaznym elektoracie.

 3. Profesor minister Szumowski ma spory ból głowy , który nazywa się Testy Testy Testy ( całkiem jak Tora Tora Tora ) Pod ministerialnym dywanem w resorcie zdrowia odbywa się brutalna walka dwóch biznesowych lobbys powiązanych z dostawcami testów dla potrzeb całego sektora sanitarnego i szpitalnego. Opinia publiczna o sprawie w zasadzie nie wie nic. Test to test. A tym czasem mamy do czynienia z dwoma grupami produków o całkiem innych cechach diagnostycznych i technologii zastosowania. Generalnie na dziś preferowane są przez resort zdrowia testy molekularne, drogie w zakupie, trudne w zastosowaniu, z wynikiem 100 % po kilkunastu godzinach dzięki heroicznej pracy wyspecjalizowanych laborantów w kilku placówkach w kraju. Podsumowując zalety : wysoka cena nabycia przez resort zdrowia oraz pewność wyniku. Podobno- jak mówią znawcy, łączne koszty badania wraz z dowozem próbek z terenu kraju do centrów diagostycznych to nawet 1000 PLN. Zdeklarowanymi zwolennikami tych testów są dwaj wiceministrowie w resorcie oraz Krajowa Konsultant w dziedzinie mikrobiologi klinicznej pani profesor K D-F. Na koniec dnia 23.03.br zrobiono w Polsce 21 tys testów molekularnych. Najmniej w EU. w stosunku do liczby obywateli. Z drugiej strony w większości krajów świata praktykowane są masowe badania testowe przy wykorzystaniu tzw. testów 10 minutowych kasetkowych /przesiewowych potwierdzających nosicielstwo wirusa w piątym dniu od zarażenia z prawdopodobieństwem 97 %. Metoda jest prosta kropelka krwi z palca , 10 minut oczekiwania i wiemy wszystko. To testy do masowych wstępnych badań wielkich grup społeczeństwa. Setek tysięcy ludzi. Biedna Ukraina kupiła 10 mln tych testów , Republika Czeska 300 tys. Chiny bazowały na tych testach w Wuhan i całym kraju. My jak zwykle mamy swoje autorskie pomysły. Aż kusi teoria spiskowa, że masowe badania kilku milionów ludzi w ciągu 2 tygodni przedświątecznych mogłoby zburzyć dobre samopoczucie prezesa JK No i jeszcze zagadnienie resortowe te testy są niestety bardzo tanie. Tak ok. 10 razy tańsze od wcześniej opisanych i w tym jest być może główny „pies pogrzebany” I na koniec bazując na mediach włoskich. Zakłada sie ,że ok. 30 % zarażonych przechodzi chorobę bezobjawowo. Zarażają innych nie wiedząc o tym. Masowe testy „97 %” pozwolą stygmatyzować takie nieświadome osoby.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Nie zdziwię sie, jak za chwile okaże sie, ze Kaczynski gra na teatralne uwiarygodnienie Dudy, ktory nagle dramatycznie padnie przed Prezesem rozedrze szaty i z mina tragiczna ogłosi: „tylko po moim trupie ten uciemierzony koronawirusem narod 10 maja do urn (wyborczych, nie pokremacyjnych) pójdzie!” . Na dokładkę, rowniez sie nie zdziwie, jak ten kolejny szol, bohaterskiego i odpowiedzialnego PAD’a, przy odpowiednim wzmocnieniu narracji TVPisem, „ciemny lud” kupi.

 6. Zadnych wyborow nie bedzie – przy obecnym poziomie 800 przypadkow i juz przeciazonych szpitalach, co bedzie za dwa tygodnie? Na wykrytych 800 chorych jest co najmniej 8000 zarazonych, bo przecietnie tylko 10% wymaga opieki szpitalnej. Czyli za tydzien mozna sie spodziewac okolo 1600, a za dwa tygodnie 4000. Brak masek i innego wyposazenia ochronnego to dowod kompletnej glupoty dobrej zmiany, z prezesikiem na czele – chyba ze ich zamiarem jest eliminacja emerytow? A czy prezes to przezyje? Ale tak sie koncza rzady soltysow pod dyktando doktora socjalistycznego prawa pracy i rozmodlonych debili

 7. Odpowiedź na tytulowe pytanie :
  Pan Szumowski czeka na telefon z Nowogrodzkiej.
  Jeśli jest facetem, powinien zrobić konferencję prasową, zaprosić na nią Klamczuszka i po jego kłamstwach sprostować je, powiedzieć jak jest prawda z testami, dlaczego tak malo, dlaczego nie jesteśmy przygotowani do epidemii, a następnie podać sie do dymisji.
  Wxzoraj w Faktach TVN powiedziano, że pewne prywatne laboratorium w W-wie może zrobić 1000 testow dziennie. Darmowo, bo jest wspierane przez prywatnych darczyńców i fundacje. A cale moce przerobowe państwowych laborów to 3000 testów/dzień.
  WOŚP daje na wirusa 20 mln, Kulczykowa też, ile testow mozna zrobić ?Ile sprzętu dla służby zdrowia mozna kupić ?
  W sieci krążą memy : Duda z wciągniętą dłonią, na niej urna cmentarna , i podpis:
  Duda zaprasza do urn.
  Oby to nie była przepowienia.

 8. A tak działa aktualnie służba zdrowia pod wodza pana Szumowskiego.
  https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25813848,koronawirus-gluche-telefony-w-sanepidzie-szpitale-odsylajace.html?_ga=2.250305158.1617504774.1583677561-2103087136.1578310887#S.main_topic-K.P-B.1-L.3.zw
  Co do wyborów.
  Przed wyborami Szumowski oglasza stan klęski żywiolowej, za wszelką cenę są zaniżane statystyki zachorowań i zgonów.
  Jak zaraza odejdzie, wycofują Dudę i zglaszaja Szumowskiego jako kandydata na prezydenta.
  A wtedy ten w glorii chwały wygrywa wybory w pierwszej turze.
  Co niemozliwe ?
  W pisim państwie wszystko jest możliwe.

 9. Na co czeka Minister Szumowski?

  Na telefon.

  Niech Pan pomyśli, Gospodarzu. Czy odważny człowiek, zdolny do samodzielnego myślenia, będący w stanie wyrobić sobie własne poglądy w kluczowych dla resortu (i nie tylko dla resortu) sprawach i umiejący wedle tych poglądów postępować ZOSTAŁBY MINISTREM W TYM AKURAT RZĄDZIE?

  …ano właśnie.

 10. @chris

  >>Metoda jest prosta kropelka krwi z palca , 10 minut oczekiwania i wiemy wszystko.<<

  – moglbys podac jakies odnosniki do literatury opisujacej ów 10-min test, po którym 'wiemy wszystko'?

 11. Pytanie na co czeka Szumowski jest pytaniem retorycznym. Wiemy na co czeka.
  Pytajmy głośno: na co czeka ePiSkopat, dla którego, podobno, „każde życie jest święte?
  Wybory 10 maja, smoleńsk+, to zakrojona na masową skalę akcja eugeniczna. Co na to obrońcy życia?
  Jeżeli funkcjonariusze krk nie zabiorą głosu w tej sprawie, to się ostatecznie i do cna zeszmacą.

 12. @turpin, godz. 7:15. Racja!

 13. Nie jest pewne, czy jednoznaczne stanowisko Ministra wpłynęłoby jakkolwiek na postawę pana Kaczyńskiego i zależnych od niego premiera i prezydenta. Nie można wykluczyć, że Minister nie chce podawać się do dymisji ze względu na poczucie obowiązku; mam wrażenie, że to jedyna osoba w rządzie, która naprawdę robi swoje w czasie wyjątkowo trudnym.
  A pan Kaczyński zapewne czeka na 10 kwietnia, bo ze stanem klęski lub innym wyjątkowym nie będzie mógł stosownie celebrować 10. rocznicy śmierci brata. Sądzę, że jest na tyle izolowany od rzeczywistości, że może chcieć nawet jakichś obchodów.

 14. Czy nie można po prostu wezwać ludzi do bojkotu wyborów? Nie musi tego robic minister Szumowski, który jest twarza PiS-u. Powinna to zrobić opozycja, a przede wszystkim wspólnie kandydaci na prezydenta wycofując się z wyborów. Bojkot totalny, a do wyborów ida samobójcy i osoby specjalnej troski ze względu na swój poziom umysłowy!

 15. W pisie nie ma miejsca dla samodzielnych polityków – to marionetki. Pewną swobodę wypowiedzi mają w kwestiach stricte „technicznych” z ich obszaru działalności. W sprawach politycznych – mogą tylko udawać, co mistrzowsko czyni Gowin. Szumowski, gdyby miały się odbyć wybory, weźmie w nich udział, bo tak każe prezes! Los Polaków spoczywa w rękach człowieka który stracił kontakt z rzeczywistością. Człowieka, niewyobrażającego sobie, że może nie być obchodów 10 rocznicy katastrofy smoleńskiej!!!! Wtedy też zobaczymy, jak wybrnie z tej sytuacji Duda, Morawiecki i Szumowski. Będzie to sprawdzian i prognostyk przed wyborami majowymi. I na koniec – czy jest w Polsce ktoś, kto zmusiłby Kaczyńskiego do ewentualnej kwarantanny i ją kontrolował?

 16. Wódz powiedział: te wybory mogą spowodować kilkaset zgonów, ale jestem gotowy na taką ofiarę.

 17. turpin
  24 marca o godz. 7:15
  Całkowicie się z Tobą zgadzam – fachowcy, eksperci w swojej branży mający poczucie własnej wartości i godności uciekają od polityki jak „diabeł od święconej wody”. A ci, którzy obejmują … tzn. których Prezes wyznacza na stanowiska otaczają się „ekspertami” przytakującymi każdemu ich zdaniu lub „doradcami misiewiczopodobnymi”.

 18. @kalina
  ale nie wszyscy zbojkotują, np. browarowy Jakubiak, a pewno i Bosak, więc propaganda pisowska obwieszczy, że skoro nie chcieli brać udziału, to ich kłopot, a wybory i tak wyłoniły prawowitego zwycięzcę, bo nie były usawką (choć naturalnie byłyby ustawką w tym sensie, że nie byłyby uczciwe i równe).

 19. @turpin
  niestety – trafiles w ” dziesiatke ” – wystarczy popatrzec na ta armie
  przydupasow w wieku ponizej 30 w rangach wiceministrow itp.
  Dla mamony i chwilowej chwaly wielu gotowych jest sie bezgranicznie zeszmacic.
  Osobne pytanie – jak to mozliwe w przypadku profesora z osiagnieciami,
  pieniadze – chyba nie – 5 minut w blasku reflektorow w pissiowej tv
  – I TO CHYBA JEST NAJSMUTNIEJSZE

 20. @turpin:
  Chris pisał o „teście przesiewowym”. Czyli niezupełnie „wiemy wszystko”, bo w tego typu testach dopuszcza się sporo wyników „fałszywie pozytywnych”. Na szybko znalazłem, poza wypowiedziami Borisa Johnsona w Daily Mailu 😉 doniesienia o teście COVID-19 Ag GICA firmy PCL z Korei Południowej. 10 minut i dokładność 85%.

 21. @ turpin @ PAK4 Dla zabicia czasu. Wolnego czasu, uczymy sie rzeczy nowych. W lutym z zaintersowaniem w zastępstwie władz państwowych czytałem o postępach w walce z CoV 19 w Chinach i Koreii P. W obu przypadkach jako masowy diagnosta pojawiła sie firma technologiczna z Zhejiang Orient Gene Biotech Co. Ltd, która rekomendowała swoje testy serologiczne ( przesiewowe ) ze skutecznością potwierdzoną na próbach 10 milionowych 97 %. Tyle o medialnych informacjach. Testy przesiewowe to testy wstępne i masowe do wyłapania z dużych grup , osób zarażonych, które następnie będzie sie testować molekularnie z dokładnością 100 %. Tak testowac powinno sie każdego dnia lekarzy, sanitariuszy kierowców karetek , handlowców itp Co ciekawe testy O G Biotech nabyła armia US w Koreii. Uzyskanie testów „fałszywie pozytywnych”jest OK bowiem takie osoby kieruje się cito na badanie dalsze.

 22. Wódz swoje ,a premier swoje.Dziś ,zaostrzył kontakty osób do dwóch.Minister SZUMOWSKI ZROBIŁ SWOJE ,ZAKAZUJĄC IN VITRO.Bo pobożny bardzo.A KK ,GŁOSI ,NIE ZABIJAJ ,WIĘC MINISTER POSTAWI SIĘ WODZOWI,.?Dalej twierdzę ,że to ustawka ,aby przykryć dramatyczną sytuacjĘ służby zdrowia.

 23. Szpital buduje oddział w 8 dni. Nadzwyczajna sytuacja we Włoszech

  * Włosi w rekordowym czasie wybudowali przyszpitalny odział intensywnej terapii. Na opublikowanym w internecie nagraniu, widać jak nowy oddział powstaje z niczego w ciągu 8 dni. Część szpitala przystosowana do leczenia pacjentów z koronawirusem powstała w szpitalu San Raffaele. Miejsce wyposażono dzięki darowiznom 200 tys. osób. Zebrano ok. 3 mln euro. Zbiórkę zainicjowała mieszkająca w Mediolanie modelka i blogerka Chiara Ferragni i jej mąż raper Fedez. Odział ze sprzętem i łóżkami dla 14 osób rozpoczął pracę 23 marca.

  * U nas trwa „walka” o komercyjne zakupy za publiczne środki testów o nieznanej wiarygodności… wg reguły biznes mozna zrobić na wszystkim w czasie kryzysu (epidemii, wojny, katastrofy…) i ważne by podreperować wizerunek rządu i jeszcze na tym zarobić…

 24. Po trupach w władzy. 10 kwietnia, 10 maja…

 25. @chris de O
  Ponieważ wydaje się Pan być zorientowany w temacie proszę o wyjaśnienie jaki rodzaj testu zastosowano w przypadku osób z rządu kontaktujących się z min. Wosiem po stwierdzeniu u niego zakażenia. Wg mediów osoby te miały być skierowane na kwarantannę , ale po ośmiu godzinach i wykonanych testach zostały z niej zwolnione. Dlaczego tego rodzaju testów nie wykonuje się w przypadku lekarzy, policjantów i innych bardzo potrzebnych na swoich stanowiskach ludzi, tylko przetrzymuje ich przez długi czas np. w karetkach pogotowia.

 26. Jest jeszcze jeden istotny aspekt – żeby wybory mogły się odbyć, trzeba ponieść koszty ich przygotowania. Już sam druk materiałów wyborczych to są wielomilionowe kwoty.
  Druk trzeba zlecić z wyprzedzeniem więc jeśli wybory będą odwołane w ostatniej chwili to te pieniądze zostaną świadomie zmarnowane w momencie kiedy są dramatycznie potrzebne.

 27. Jest już pisowski kandydat słup , by PAD miał z kim wygrać ..Gdyby wszyscy kandydaci wycofali się z majowych wyborów : niejaki Jakubiak z apaszką…. Ciekaw jest jako go zachęcono do kandydowania i jakim cudem zebrał już 140 tys podpisów….!

 28. Wedlug jakiego trybu obywatel Kaczynski zabiera publicznie glos w sprawie wyborow prezydenckich?
  Co ma na ten temat do powiedzenia zwykly posel, nawet jezeli siedzi w pierwszej lawce?
  Czy Marszalek Sejmu zaniemowila i nie potrafi wypowiedziec sie aby wyjasnic 1. Sekretarzowi KC PiS, ze to nie jego domena?
  ???

 29. Czy kościoły w Polsce są otwarte?

 30. PAK4
  24 marca o godz. 12:11
  Na szybko znalazłem, poza wypowiedziami Borisa Johnsona w Daily Mailu doniesienia o teście COVID-19 Ag GICA firmy PCL z Korei Południowej. 10 minut i dokładność 85%.

  @PAK
  … już ci mówiłem, że za szybko czytasz:

  Polska firma BioMaxima S.A. wprowadziła do swojej oferty szybki test serologiczny do wykrywania przeciwciał IgG i IgM przeciwko koronawirusowi (2019-nCoV)

  Materiał badany: Krew pełna, surowica, osocze
  Ilość próbki: 10μl surowica i osocze/20μl krew pełna
  Czas pomiaru: 10 minut
  Skład zestawu: Kasetki pomiarowe, pipetki, bufor reakcyjny, instrukcja obsługi
  Czułość: IgG 100% IgM 85%
  Swoistość IgG 98% IgM 96%
  Certyfikaty: CE
  Zastosowanie: Tylko do profesjonalnego użytku
  ————————————
  Na marginesie przypomnienienie dla naukowców i profesjonalisów diagnostów laboratoryjnych wypowiadających się w mediach: tłumaczcie odbiorcom trudniejsze terminy, którymi operujecie w wypowiedziach bo inaczej siejecie zamęt w głowach.
  O politykach Szumowski nie wspomnę bo ich zadaniem jest zwiększanie szumu, a Polacy kłamstwa i bycie okłamywanymi wprost uwielbiają i wynagradzają ich nadawców…
  E.g.
  Trafność to zdolność testu do mierzenia danej cechy zgodnie z rzeczywistością.

  Stosowane są dwie miary oceny trafności testu, tj.:

  czułość (sensitivity) – opisuje zdolność wykrywania wszystkich osobników rzeczywiście chorych (mających daną cechę). Inaczej mówiąc test czuły powinien dawać małą liczbę osób z wynikami fałszywie ujemnymi. Czułość 100% oznaczałaby, że wszystkie osoby chore lub ogólnie z konkretnymi poszukiwanymi zaburzeniami zostaną rozpoznane. Pojęcie interpretuje się, jako zdolność testu do prawidłowego rozpoznania choroby tam, gdzie ona występuje.

  swoistość (specificity) – opisuje zdolność wykrywania osobników rzeczywiście zdrowych (bez danej cechy). Swoistość odpowiada odsetkowi osób zdrowych, które miały ujemny wynik testu, a zatem za pomocą ocenianego testu poprawnie wykluczono chorobę. Inaczej mówiąc test swoisty powinien dawać mała liczbę osób z wynikami fałszywie dodatnimi.

  O rzetelności testu diagnostycznego i co o niej decyduje: powtarzalność (repeatability) i  odtwarzalność (reproducibility) innym razem jeśli uznam, że może to być pożyteczne dla niektórych forumowiczów.

  PAKu broń boshe się nie zniechęcaj, tylko miarkuj.
  ————————-
  Byłoby fajnie gdyby to forum miało również walor edukacyjny – by dominowały wypowiedzi pogłębiające naszą wiedzę (a nie tylko widzimisię) o dyskutowanych problemach i zdarzeniach… byśmy po ich lekturze nie tylko modyfikowali nasze przekonania, ale też uzyskiwali wiarygodną informację pogłębiajacą naszą wiedzę i samowiedzę (wiedzę o samym sobie).
  ——————-
  Dla lubiących yaya i min. Szumowskiego kalendarium:
  Luty 2020: Koronawirus nie wpłynie na nasze życie.
  Marzec 2020: Powiedziałem Koronawirusowi, że najpierw musi pokonać mnie.

  Panie, po co badać?
  Jeszcze co wykryją
  .

 31. BeriBeri
  24 marca o godz. 15:17
  Po co wykonywać testy na personelu medycznym , policjantach jak im ma wystarczyć głupkowaty uśmiech Dudy za dwa miliardy w ten sposób rząd PiS-u włączy z wirusem. Polacy w chwili próby zostali zdradzeni i oszukani przez rząd PiS-u i zostali sami.
  Widok głupkowatego uśmieszku Dudy,według propagandy to jest aktualna walka z wirusem ,ale nie zwiększy to nawet środków ochronnych w szpitalach.

 32. @ BeriBeri
  Wszystkie zwerzęta są równe, ale niektóre sa równiejsze od innych ( George Orwell ) W związku z tym można zakładac, że wybrańcy Boga są traktowani wyjątkowo,czyli z zastosowaniem testów ekskluzywnych, drogich molekularnych. A zwykli lekarze czy policjanci powinni być testowani codziennie bo to ich życie a czy są …..Nie wiem.

 33. Krzywy ogłaszając dzisiaj nowe ograniczenia przemieszczania się ludzi po raz kolejny powtórzył, że nie ma potrzeby przesunięcia terminu wyborów prezydenckich, zaplanowanych na 10 maja.
  A skąd wie? Od karła…

 34. @casuarius

  testy oparte o wykrywanie przeciwcial przeciw takiemu patogenowi sa niespecjalnie przydatne jako narzedzie sluzace do ograniczenia epidemii. Wiremia – z okresem zakaznosci – poprzedza wytworzenie sie przeciwcial o ladnych kilka dni. Innymi slowy – pacjent bedzie zakazal na calego a test bedzie ujemny. Lub jeszcze innymi slowy: jego czulosc jest w istotnym epidemiologicznie okresie choroby zerowa.

  Na dokladke czesc pacjentów przeciwcial nie wytwarza lub wytwarza malo.

  Taki test moze byc przydatny do monotorowania przebiegu choroby i zdrowienia u konkretnego pacjenta. I do niczego wiecej.

  Zdaje sie, ze wcos takiego wdepneli wlasnie Bracia Czesi i Slowacy.

  Nie ma za co.

  (w zamian powiedz mi, jak sie wytluszcza litery i robi kursywe na forum)

 35. Politycy nadal uwazaja, ze rzadza. Niestety to już uluda, bo rządzi nami epidemia i im szybciej rzadzacy zdadzą sobie z tego sprawę, tym lepiej dla nas wszystkich, także dla polityków. Dziwie się min. Szumowskiemu, że stawia cele polityczne nad zdrowiem obywateli. Czyżby i on stał się krzywoprzysiezca. On ma kierować służbą zdrowia w czasie epidemii.
  Jedyny udokumentowany sposób na opanowanie wirusa to testy i separacja, testy i kwarantanna WSZYSTKICH podejrzanych o kontakt i tych z kontaktu oraz testy wsrod służby medycznej. Separatki w szpitalach. No i sprzęt ochronny PPE Personal protective equipment. Kto będzie leczył chorych jeśli służba zdrowia padnie.

 36. * ab Gondo: W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w Mszy Św. lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Proszę o uwzględnienie tego faktu.

  *Decyzja o odroczeniu igrzysk w Tokio do 2021 r. z powodu pandemii COVID-19 jest rozsądna i odpowiednia dla sportowców i ogółu społeczeństwa – mówi Witold Bańka, były minister sportu, a obecnie szef Światowej Agencji Antydopingowej.

  * Naukowcy chińscy ostrzegają przed kolejną falą epidemii w Chinach…

 37. Od jutra ZOK, czyli jak bylo w wojsku : zakaz opuszczania koszar.
  Można wyjśc tylko :
  -do lekarza
  -na zakupy
  To jakim cudem w kościele na mszy może byc max 5 osób, jak nie mozna opuszczać domu ?
  Kolejny bubel prawny ?
  Nawet tak prostego rozporządzenia nie potrafią poprawnie zredagować ?
  Druga sprawa.
  Jeśli dzięki tak wspaniałemu rządowi mamy najmniej zakażonych w Europie, to dlaczego takie drakońskie zakazy ?
  Co ukrywają ?

 38. @ Martin L
  Ten beznadziejny PIS ktoś wybrał.. ( i to już dwa razy …) !!! Zrobił to tępy ciemny i głupi suweren o mentalności chłopa pańszczyznianego….Niestety stanowi on większość tego narodu…Skazanego na wymarcie….

 39. turpin
  24 marca o godz. 17:54

  … w tym co piszesz jest garść pewnej prawdy.
  Jak piszą fachowcy, na dzisiaj, badania wykorzystywane w celu wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 to przede wszystkim, zgodnie z zalecaniami WHO, testy genetyczne (molekularne) metodą RT-PCR techniką NAAT (technika amplifikacji kwasu nukleinowego), a pomocniczo również testy immunologiczne(serologiczne).
  Testy NAAT na koronawirusa wykazują wysoką skuteczność, jednak czasem konieczne jest powtórne badanie w celu potwierdzenia wyniku.
  Nawiasem mówiąc w statystyce tych ostatnich badań należy rozrózniać liczbę przebadanych próbek np w ciągu doby w jakimś kraju, mieście… od liczby przebadanych osób tamże – ta ostatnia z reguły jest mniejsza od tej pierwszej (niekiedy znacznie).
  Testy serologiczne stosuje się jako metodę wspomagającą w celu monitorowania sytuacji epidemiologicznej, ale można je wykonać szybciej i mniejszym nakładem środków niż badania genetyczne. Ta metoda diagnostyczna ma ograniczoną czułość, ale wciąż trwają prace nad jej ulepszaniem, ponieważ jest przydatna podczas monitorowaniu zakażenia.
  Według niektórych badaczy praktyków ‚z uwagi na niewystarczającą ilość danych dotyczących m.in. dynamiki odpowiedzi immunologicznej na zakażenie oraz wartości diagnostycznej dostępnych testów do wykrywania przeciwciał w klasie IgM/IgG (w tym: czułości, swoistości, wartości predykcyjnej dodatniej i wartości predykcyjnej ujemnej), aktualnie nie zaleca się stosowania testów serologicznych w celach diagnostycznych’.
  Podsumowując fachowcy twierdzą:
  Oczywiście rozstrzygające jest badanie genetyczne, chociaż i ono ma swoje słabe strony, jeżeli chodzi o stabilność RNA wirusa po pobraniu, podczas przechowywania i transportu materiału do laboratorium, co wiąże się z ryzykiem fałszywie ujemnego wyniku. Ale szybkiego testu nie powinniśmy traktować jako alternatywy do metody PCR, tylko jako alternatywy dla obecnie stosowanej metody przesiewowej w postaci badania termometrem i przeprowadzenia wywiadu epidemiologicznego. Szerokie zastosowanie szybkiego testu na obecność IgM i IgG przeciw 2019-nCoV jako badania przesiewowego może umożliwić typowanie większej liczby pacjentów do izolacji oraz dalszej diagnostyki genetycznej.

  Oczywiście, żadne z tych badań, w przypadku wyniku ujemnego ze względu na za małą ilość markera, nie wyeliminuje ryzyka, że choroba pojawi się już po pobraniu materiału. W takich przypadkach badania należy powtarzać. Z kolei w przypadku testu immunologicznego przeciwciała zostaną wykryte również po zakończeniu infekcji.
  ———————-
  To wszystko mądrości uczonych, których szanuję i od których się ciągle uczę stosownie do głosu mojej ciekawości. Nie moje.
  ——————–
  Jeśli chcesz by turpin był wytłuszczony turpin przed turpin stawiasz bezpośrednio bez spacji znaczki z klawiatury a za turpinem prawie te same symbole tylko przed b slash / wszystko bez spacji.
  W italicu podobnie tylko zamiast literki b (bold) literka i… tak samo postępujesz przed fragmentem wyróżnianego tekstu … powodzenia.

 40. *”Nowa normalność” – te słowa premiera Mateusza Morawieckiego są kluczem do naszego życia przez najbliższe miesiące. Życia tak prywatnego, jak i publicznego. „Nowa normalność” oznacza tyle, że być może już za miesiąc mamy chodzić do pracy, zdawać matury i egzaminy, chodzić na msze, ale wszystko to w drakońskim reżimie sanitarnym. I co kluczowe: mamy iść też na wybory prezydenckie. „Nowa normalność” to więc życie inne od tego, które znamy.(JG)

 41. „Szanowni, jest sobie taki pan, pan Filip Rdesiński. Pan Filip z wykształcenia jest kulturoznawcą, z zawodu zaś prezesem. Prezesował Radiu Poznań, potem sławnej Polskiej Fundacji Narodowej, dysponującej w 2019 roku stoma milionami budżetu, gdzie „utrzymywał kontakty z Hollwoodem”, z efektem wiadomym (jak wiemy mnóstwo tych filmów oPileckim powstało – jest za to yach za dziewięćset tysięcy euro, który miał rozsławiać po morzach i oceanach, ale się popsuł i sobie stoi teraz na Rhode Iseland), po skompromitowaniu PFN pan Rdesiński został wiceprezesem państwowej spółki Lotus Terminale SA i czymś tam się na pewno też zajmuje. Człowiek renesnasu, jak widać.

  Pana Rdesińskiego wkurzył artykuł z Wirtualnej Polski, w którym znajdująca się teraz na pierwszej linii frontu walki z pandemią pielęgniarka, skarży się na warunki swojej pracy i na swoją pensję. Pan Rdesiński w już usuniętym wpisie miał więc dobrą radę dla pielęgniarki: nikt pani nie kazał być pielęgniarką. Proszę się przekwalifikować. Niektóre zawody wymagają poczucia powołania, uważa pan Rdesiński.
  Rozumiem, że pan Rdesiński powołany jest do bycia prezesem w państwowych spółeczkach, czemu oddaje się z wielką pasją za pensję zapewne odrobinę wyższą, niż ma pani pielęgniarka. Może pani pielęgniarka powinna skończyć kulturoznawstwo, dzięki temu na pewno poznałaby dokładnie sekrety rynku paliwowego i mogłaby zająć fotel pana Rdesińskiego?
  Pan Filip ma oczywiście rację, pani pielęgniarce nikt nie kazał być pielęgniarką, a jednak została i dzięki jej nisko opłacanej, ciężkiej a teraz na dodatek niebezpiecznej pracy nawet taka osobistość, jak pan Filip będzie miała szansę przeżyć, kiedy trafi do szpitala.
  Panu Filipowi też nikt nie kazał pisać tego, co napisał. Ale jednak napisał i dzięki temu teraz wszyscy wiemy, kim naprawdę pan Filip jest. To już sobie Szanowni jednym krótkim słowem dopowiedzą.” (Sz.T.)
  ——————————————————

  Dodatkowe informacje o tym pisdnym karierowiczu przedsawicielu nowej gówniarzerii:
  https://oko.press/nowy-prezes-polskiej-fundacji-narodowej-ambitny-lojalny-wobec-partii-bez-osiagniec/

 42. Felieton niby dobry, ale za bardzo w białych rękawiczkach w stosunku do prezesa

 43. A propos testów… ciekawostka…
  Richard Wilkins – australijski prezenter – jest zarażony koronawirusem, co wykazały trzy testy, jednak ani razu nie pojawiły się u niego jakiekolwiek objawy choroby. Australijski prezenter zbadał się po tym, jak okazało się, że zakażona była Rita Wilson, żona Toma Hanksa, z którą miał widzieć się dwukrotnie w ciągu ostatnich dni – 7 marca w Sydney Opera House oraz 9 marca w studiu telewizyjnym.

  Nie da się ze stuprocentową pewnością ustalić, od kogo się zaraziło, dlatego tak ważne jest unikanie kontaktów w czasie pandemii. Wilkins na swoim Instagramie apeluje do osób, które nie mają żadnych objawów lub danego dnia czują się lepiej, w związku z czym łamią kwarantannę:

  „To kompletnie nieakceptowalne i nieodpowiedzialne! Nasza służba zdrowia robi wszystko, co może i nie wyobrażam sobie, by narażać ją na jeszcze większy kryzys”.

 44. @cenzor
  Pseudonimom wolno więcej.czasem.

 45. * We Wspólnocie Madrytu (hiszp. Madrid, Comunidad de Madrid, to jeden z siedemnastu autonomicznych regionów Hiszpanii) – regionie Hiszpanii najbardziej dotkniętym pandemią – brakuje miejsc w kostnicach i domach pogrzebowych.
  Od dzisiaj ciała zmarłych na COVID-19 składane są na lodowisku w Pałacu Lodu (Palacio del Hielo). W stolicy z powodu pandemii zmarło 1535 osób a choruje ponad 12 tysięcy. W Hiszpanii liczba chorych sięga 40 tysięcy a zmarłych ponad 2800.

  * Min. zdrowia Szumowski:Tylko, że pamiętajmy jedną rzecz, to jest rzecz kluczowa, bezpośrednio po kontakcie żaden test nie będzie dodatni, niezależnie czy jesteśmy chorzy czy jesteśmy zdrowi. Dopiero po siedmiu dniach od kontaktu mamy szansę wykryć wirusa” ?

  * ‚Globalny test pracy na odległość w czasach koronawirusa doprowadzi do tego, że spora część firm i pracowników przestawi się na taki tryb działania na stałe. Według firmy badawczej Gartner, nawet 30 proc. osób, które w okresie pandemii przeszły z dnia na dzień na zdalną pracę, może już nie wrócić do wykonywania obowiązków w firmowym biurze, a zwłaszcza w firmowych open space’ach’.(rp.pl)

  * Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa w USA, kraj ten może szybko stać się centrum pandemii.
  W Nowym Jorku potwierdzono 14 776 przypadków zakażenia koronawirusem – informuje burmistrz miasta Bill de Blasio. Z powodu powikłań związanych infekcjami w Nowym Jorku zmarło już 131 osób.

 46. casuarius
  24 marca o godz. 22:17
  Wkurzają mnie te zachwyty nad pracą zdalną.
  To bardzo mały wycinek działalności. Zdalnie nie wybudujesz domu, nie wyprodukujesz żadnego sprzętu, nie upieczesz, ani nie dowieziesz chleba.
  To młodym z korpo sie wydaje, że praca poza biurem nie istnieje.
  A USA jest juz ponad 700 ofiar wirusa. Stany idą drogą Włoch i Hiszpanii.
  Czy ta epidemia zmiecie Trumpa jesienią ?

 47. @andrzej52
  Oby zmiotła, bezrobocie rośnie.

 48. Szumowski jest krwią z krwi i kością z kości pisowcem. Może tylko większym i na pewno autentycznym religiantem. Lekarzem jest przy okazji. Wyuczony zawód i tytuły naukowe nie pozwalają mu się profesjonalnie kompromitować a mentalne ograniczenia nie pozwalają mu z kolei postępować zgodnie z logiką. Mówiąc mentalne ograniczenia mam na myśli stan umysłu, którym jest pisizm. Z tego można się wyzwolić, czego przykładami są Sikorski, Dorn, Kamiński, Migalski. Weźmy Karczewskiego z drugiej strony: przecież on wie jak chirurg ma umyć ręce, a jednocześnie jest skończonym szują. Na razie Szumowski jest w sercu układu, więc będzie bajdurzył i splatał prawdę z kłamstwem w pisowskim stylu. Przecież ten człowiek w lutym pojechał na narty do Włoch zamiast przygotowywać resort do epidemii, pamiętajmy o tym jak przyjdzie czas rozliczeń. Jak nie mieli wystarczającej liczby testów zasłaniał się wytycznymi WHO. W efekcie teraz nie wie jaka jest rzeczywista liczba zakażeń. To dlatego gada o tych potencjalnych tysiącach i dziesiątkach tysięcy chorych – przecież nie ma pojęcia, jak zresztą nikt nie ma, ilu ich jest realnie, ale medyczne przygotowanie zmusza go do rozważania najgorszego scenariusza. Jak będzie ich mniej to ogłoszą sukces wprowadzonego dystansowania socjalnego, a zresztą niech nikt nie marudzi w końcu chyba się cieszymy, że jest mniej trupów. Jak będzie więcej to powiedzą, że przecież mówili, przestrzegali, może jedynie odrobinkę nie doszacowali.

 49. Ciekaw jestem kiedy frank doleci do pięciu złotych i czy na tym się skończy. Ciekawe kiedy znowu zostaniemy milionerami. Bo to chyba ten scenariusz zaczynamy obecnie ćwiczyć.

 50. „W ciągu dwóch dni możemy mieć w Polsce Hiszpanię, gdyby tylko rząd w Polsce kręcił taką komedię, jak rząd w Madrycie i władze Katalonii. Przepis jest banalny, zamiast 1000 testów objawowych, co jest jedyną rozsądną metodą i badaniem o wysokim wskaźniku skuteczności, robimy od 30 do 80 tysięcy błyskawicznych testów przesiewowych. Wszystkich z pozytywnymi wynikami upychamy w szpitalach, co daje około 5 000 pacjentów dziennie. Po tygodni mamy 35 000 pacjentów ZAKAŹNYCH, dla których trzeba odizolować całe oddziały i zabezpieczyć sprzętowo personel. Po 14 dniach liczba pacjentów wzrasta do 70 tysięcy i nie ma takiego systemu zdrowotnego na świecie, który by to wytrzymał, po prostu jest to fizycznie niemożliwe do opanowania, choćby rząd dysponował bilionami złotych. W ostatnim etapie do wszystkich zgonów, które są wynikiem ciężkich chorób i zwyczajnie wieku pacjentów, przypisujemy „wirusa”, przy czym Włosi robili testy pośmiertne, nie wiem, jak to wygląda w Hiszpanii, jednak stawiam, że podobnie”

 51. Pani Kidawa-Błońska z Panem Kosiniakiem-Kamyszem powinni wystąpić razem i ogłosić, co następuje:
  1. Przerywają kampanię wyborczą
  2. Proszą swój elektorat o pozostanie w domach
  3. Nie będą akceptować wyników wyborów
  4. Uznają p. Dudę za odpowiedzialnego śmierci tysięcy osób
  5. W przyszłości postawią p. Dudę przed Trybunałem Stanu
  Pan Duda reaguje tylko na zagrożenie. Unika zagrożenia większego. Teraz zagrożeniem większym jest gniew prezesa. Trzeba mu podnieść zagrożenie do takiego poziomu, który zrównoważy strach przed mentorem.
  Dla osób, które uważają ten pomysł za zbyt drastyczny. Proszę sobie postawić pytanie, o co nam chodzi. Jeżeli chodzi o życie ludzkie, to uczestniczenie w wyborach jest legalizacją działań obecnej władzy.
  Wiem w co grają liderzy opozycji. Czekają na rozwój sytuacji zakładając, że wzrost zachorowań spowoduje takie wzburzenie społeczne i taki strach rządzących, że krótko przed terminem sami podejmą decyzję o zawieszenie. Ale to oznacza, że sami nie są w stanie podjąć trudnych decyzji.

 52. Czy ktos wie, czy w USA moga przesunac wybory?

 53. @jacek, nh
  Proszę podawać źródło cytatu, inaczej nie będziemy publikować.

 54. andrzej52
  25 marca o godz. 7:04
  Adam Szostkiewicz
  25 marca o godz. 7:28

  Polecam w tej nadziei wymiatania cwanych kretynów wyniesionych na nie swoje miejsca> znakomity tekst w Politico Otto Englisha Coronavirus’ next victim: Populism
  Quick fixes and crowd-pleasing politics won’t save you in a true emergency.
  https://www.politico.eu/article/coronavirus-next-victim-populism-uk-boris-johnson-us-donald-trump/
  Niepowstrzymany jak dotąd marsz koronawirusa burzy wzięte od populistycznych przywódców przekonanie, że na wszystkie problemy świata można znaleźć szybkie i łatwe recepty. Posługując się przykładami Borisa Johnsona i Donalda Trumpa, brytyjski autor Otto English dowodzi w POLITICO, że populizm mógł odnieść sukces tylko w czasach prosperity, zaś kiedy na świecie szaleje rujnująca zdrowie i gospodarki pandemia, jego nieskuteczność zostanie skutecznie obnażona. Należy przypuszczać, że zasada ta dotyczy wszystkich krajów, nie tylko Wielkiej Brytanii i USA.

  Wersja polska:
  https://wiadomosci.onet.pl/politico/populizm-padnie-ofiara-koronawirusa-bo-jego-szybkie-i-latwe-recepty-nie-nadaja-sie-na/0gzs6eg

  I hope he is right.

  Jest też komentarz redakcji POLITICO:

  Zakaz podróżowania i konieczność zachowywania bezpiecznego dystansu w miejscach publicznych, zmieniają również politykę jaką dotąd znaliśmy i budzą obawy o nadmierne umocnienie władzy wykonawczej. Koronawirus zmusił rządy do walki o przetrwanie obywateli ich krajów, ale nie wiadomo czy będą równie mocno walczyć o przetrwanie samej demokracji, pisze komentator POLITICO David M. Herszenhorn.

  https://wiadomosci.onet.pl/politico/koronawirus-zagrozenie-dla-demokracji-bo-ograniczenia-z-powodu-epidemii-utrudniaja/26e3rgp
  https://www.politico.eu/article/democracy-in-critical-care-as-coronavirus-disrupts-governments/

 55. POLITICO pisze m.in.:

  • Pojawiają się obawy przed zachwianiem systemu wzajemnej równowagi i kontroli władz, czyli demokratycznej kontroli rządów przez parlamenty
  • Autorytarnie nastawieni przywódcy mogą wykorzystać społeczny strach przed pandemią do osłabienia w czasach niepewności demokratycznych instytucji
  • Na całym świecie rządy podejmują nadzwyczajne kroki, z których niektóre mogą trwale zmienić sposób w jaki ludzie znajdujący się u władzy podejmują decyzje
  • Podejmowanie decyzji na odległość, za pomocą technologii telekomunikacyjnych, staje się normą, ale w sprawie wprowadzania takich fundamentalnych zmian w procedurach wcale nie ma jednomyślności
  • Unijny polityk: trzymamy się starych procedur, bo one są po to, by chronić prawa państw członkowskich
  • Dziennikarze w całym zachodnim świecie napotykają na kolejne przeszkody w patrzeniu na ręce ludziom władzy

  ‚Rozpaczliwe wysiłki by utrzymać funkcjonowanie rządu powodowane są dwoma równie ważnymi imperatywami: potrzebą rządowych działań, w tym nadzwyczajnych rozwiązań gospodarczych w odpowiedzi na kryzys oraz dojmującą potrzebą przekonania obywateli, firm i rynków finansowych, że władze kontrolują sytuację, nawet jeżeli okazały się one żałośnie nieprzygotowane na kryzys.
  (…)
  We Francji dwuizbowy parlament przegłosował w niedzielę formalne wprowadzenie stanu zagrożenia zdrowotnego. Zgromadzenie Narodowe, izba niższa, była prawie pusta podczas podejmowania ostatecznej decyzji, a głosowanie odbyło się w większości na odległość, by uniknąć tłumu. Ustawa przyznaje rządowi prawo do „decydowania, na mocy dekretu i na podstawie rekomendacji ministra zdrowia o ograniczaniu swobody poruszania się i gromadzenia”, a także upoważnia ministra do „przeprowadzenia rekwizycji wszelkich dóbr i usług niezbędnych do walki z katastrofą sanitarną”.

  Także wybory z powodu wirusa stanęły pod znakiem zapytania.

  Druga tura wyborów lokalnych we Francji została przełożona, podobnie jak amerykańskie prawybory w kilku stanach.
  Wyjątkiem jest Polska, której władze chcą przeprowadzić wybory prezydenckie zgodnie z planem w maju. Politycy opozycji skarżą się, że nie będą one uczciwe, bo z powodu restrykcji spowodowanych koronawirusem nie mogą prowadzić skutecznej kampanii, co stawia w uprzywilejowanej sytuacji urzędującego prezydenta, Andrzeja Dudę’.

 56. lalecznik
  25 marca o godz. 9:28
  Do tej pory głosowałem w najbliższym konsulacie, możliwość dostania się praktycznie nie istnieje czyli jestem pozbawiony konstytucyjnego prawa do głosowania.
  Co wyborcami w krajach UE gdzie obowiązuje ich ograniczona możliwość poruszania się czy kwarantanna, może jest około miliona takich obywateli.
  Co z obywatelami którzy nie pójdą na wybory ze względu na wysokie ryzyko, związane z brakiem bezpieczeństwa. I co pójdą będą roznosić dalszą falę zakażeń.
  Takie wybory będą nie ważne.

  Stalin spowodował wielki głód na Ukrainie a PiS żeby utrzymać władzę che wymordować może kilkanaście tysięcy ludzi! Mówienie tylko o tym już kwalifikuje się jako nawoływane do zbrodni przeciwko ludzkości.

 57. „Uporządkujmy zatem jedno i drugie, a mechanizm nakręcania histerii zaprezentuje się jako prosty i dobrze znany od lat. Pierwsza diagnoza nie wymaga szeregu argumentów, bo jej się w wymiarze zerojedynkowym udowodnić nie da, jedynie w trybie procesowym i to poszlakowym. Kto widzi spadki cen ropy, krwawiące giełdy, radykalne zmiany kursu walut, załamanie całych sektorów i reakcje FED, temu więcej tłumaczyć nie trzeba. W tej chwili już mamy 2008 rok i „kryzys”, na nic więcej nie trzeba czekać, chociaż w mojej ocenie najciekawsze dopiero przed nami. Fenomen zjawiska polega na tym, że wszystko odbywa się w absolutnej ciszy, ponieważ cały eter zajął „wirus”. Nikt nie przedstawi twardego dowodu na to, że histerię rozpętują ci co zawsze, czyli politycy z lichwiarzami, ale poszlaki są wyjątkowo wyraziste, ocierające się o dowody. Dla mnie to wystarczająca podstawa do wydania wyroku – nie jesteśmy zarażani, jesteśmy okradani”. Matkakurka, jak pan Redaktor chciał

 58. * „Jeśli ktoś jest niewidomy i zginie pod kołami samochodu, którego nie zauważył na ulicy, to przyczyną śmierci będzie wypadek drogowy czy upośledzenie wzroku? Poddaję ten problem pod rozwagę tym kretynom, którzy powtarzają, że w obecnej pandemii ludzie nie umierają z powodu koronawirusa, tylko innych chorób, wcześniej już posiadanych”.(AS)

  * „Odnalazł się Jarosław Kaczyński, objawiając po raz kolejny swoje socjopatyczne cechy. Wybory muszą się odbyć i największy kryzys cywilizacji od czasów II wojny światowej nie może mu w tym przeszkodzić. Jak zawsze zachłanny pan Hyde okazuje się w tym przykrym człowieku silniejszy niż powściągliwy doktor Jeckyll (…). Kaczyński znów nie wytrzymał, pokazując, że lęki milionów rodaków znaczą dla niego absolutnie nic. Co oczywiście wiadomo od dawna, ale tym razem prezes PiS nasikał również na lęki swoich zwolenników”. (AS)

 59. @jacek, nh
  Tylko czy ten klasycznie populistyczny autor poddał się samoizolacji?

 60. lalecznik
  25 marca o godz. 9:28

  już widzę jak kaczy i jego obwoźna jarmarczna marionetka biorą pod uwagę jakiekolwiek oświadczenia.
  Oni liczą się jedynie z nagą, brutalna siłą.

 61. ‚Mój mąż uziemiony wiosennie. Tak to się nazywało przed kwarantanną. Jest Wodnikiem, w co wierzy i w „Wodnika czas” nowej ery. Ja nie za bardzo, stąd iskrzy w dyskusjach. Ale nie mogę znieść schizofrenicznych opowieści o błogosławionych skutach zarazy: będzie lepiej, inaczej i sprawiedliwie, ekologicznie. Bo powietrze odzyskało zapach jak człowiek po depresji odzyskując węch? I będzie cudownie i piękniej. A jednocześnie leci mantra – kryzysy napędzają populizm. To jak? Będzie lepiej po alianckiej stronie, a reszta za żelazną kurtyną syfu? Na jednym wdechu czystego powietrza mówi się o lekcji moralnej udzielonej nam przez zarazę, a z drugiej o upadku demokracji.
  Dostałam dreszczy na samym początku zarazy słysząc ambasadora Chin we Francji: „W standardach zachodnich podejmiemy środki łamiące prawa człowieka, ale my to robimy dla dobra człowieka”.
  Wygrali z wirusem, co w oczach świata może legitymizować pragmatycznie ich bezwględny autorytaryzm i wzmacniać autorytarne populizmy.
  Ale wolny Tajwan też dał radę. Mniej się o tym mówi, bo mniejszy i nie tak dramatyczny jak pekińska opera. Ale nie niszcząc demokracji odniósł sukces. Nie tylko dzięki przestawieniu produkcji na 10 milionów masek ochronnych dziennie dla niespełna 30 milionów ludności.
  A co u nas? Wczoraj dyrektor szpitala poprosił mieszkańców Szczecina o zrzutkę na respiratory. TVP mogłoby się dorzucić z tych 2 miliardów. Kłamią jakby oddychali, więc obędą się bez respiratorów.
  (…)
  Nie wierzę w zbiorowy impuls naprawy natury ludzkiej przez wielkie kryzysy. Po II wojnie światowej elita myślących ludzi dążyła do stworzenia Unii Europejskiej. Efektem tego są instytucje unijne zarządzane przez europejską elitę polityczną. Najbardziej oświeconych, z wizją postępu. Oczywiście zdarzają się mendy. Ale system nie działa na zasadzie selekcji negatywnej jak w polskiej polityce. Widziałam klasę intelektualną Timmermansa. Rozmawiając z Verą Jourovą nie miałam wątpliwości, że jest polityczką najwyższej klasy . Życiorys Ursuli von der Leyen – chapeau bas. Tusk, najinteligentniejszy obok Buzka, z pierwszej ligi polskich polityków, też nie znalazł się we władzach Unii przypadkiem.
  Wierzę w projekt UE, zmianę dzięki elitom, ciągnącym w górę te 30 % suwerenów każdego społeczeństwa. Ale widząc co się dzieje, chce mi się wyć jak mojemu psu, z tęsknoty za normalnością‚. (MG)

 62. @lalecznik

  Prezydent Duda – zmęczony gospodarskim doglądaniem Wirusa – siadł we fotelu i przegląda blogi w Polityce. W pewnym momencie zmartwiał, zbladł i każe łączyć się pilnie z Min. Kamińskim (wolałby może z Ziobrą, ale Ziobry nie lubi).

  – Szczurek!, oni chcą mnie postawić przed jakimś Trybunałem, a jak mnie postawią, to pewnie i posadzą i będę leżał… Mogą to tak?…

  – Adrian, spoko. Ułaskawisz się zawczasu na zapas, i tyle!

 63. Czy ten pisi nierząd ma jakiś plan na zwalczenie zarazy ?
  czy może dekrety wydaje ten, co pierwszy z rana znajdzie sie w piaskownicy i zabiera grabki.
  Kolejny bzdurny dekret, wydany zreszta niezgodnie z prawem, bo min. zdrowia nie jest uprawniony do nakladania kwarantanny.
  Z dnia na dzień tysiace ludzi żyjacy na pograniczu traci prace i środki do życia.
  https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,25817543,koniec-przejazdow-do-pracy-po-drugiej-stronie-granicy-od-piatku.html
  Widać wyraźnie, że wszystko jest robione pod pisią publikę, tylko po to, żeby odsunąć problem.

 64. Duda i jego tajemnice

  Autorzy: Tomasz Piątek, Marcin Celiński

  Oskarżano go o niesamodzielność, nieodpowiedzialność, nieprzemyślane działania. Wielokrotnie zarzucano mu niezdolność do pełnienia jakiejkolwiek władzy, nie tylko tej najwyższej. Nikt jednak dotąd nie prześwietlił Andrzeja Dudy, jego przeszłości, związków i powiązań. Ta książka jest pierwsza. Jeśli sądzisz, że wiesz wszystko o człowieku, który objął najbardziej szacowny urząd Rzeczypospolitej Polskiej, to się mylisz. W tej książce przeczytasz:

  * jak nasz bohater rozpoczął wielką i nieoczekiwaną karierę;
  * co go łączyło ze zwolennikami prawa do aborcji;
  * jak stawiał pierwsze kroki w branży deweloperskiej i dlaczego lokatorom zabrakło wody;
  * kto go wprowadził do spółek skarbu państwa;
  * dzięki komu znalazł się w Prawie i Sprawiedliwości;
  * kto wymyślił, że Andrzej Duda mógłby kandydować na prezydenta;
  * kim są współpracownicy Dudy i jakim wpływom ulegają;
  * kto z jego najbliższego otoczenia ma powiązania z obcym, ekspansywnym mocarstwem;
  * na jakie pytania jego kancelaria woli nie odpowiadać;
  * kim jest Filip Szary;
  * kim jest Jolka Rosiek i co ją łączy z tzw. Ruchadłem Leśnym.
  Poznaj sprawdzone, udokumentowane, nieznane fakty. Skorzystaj z okazji, póki możesz.

  Zaopatrz się w tę książkę, zanim zniknie z księgarni.

  Podaj ją dalej.

 65. „Mógłby to zrobić minister zdrowia, jeśliby przyłączył się do apeli obywateli i polityków, by przełożyć wybory. PiS zrobił z Łukasza Szumowskiego twarz rządowej batalii z wirusem. Prezydent i premier grzeją się w blasku gwiazdy. Ale sława zobowiązuje do uczciwości. Nie można pogodzić wezwania rządu „zostań w domu” z wezwaniem Kaczyńskiego: „idź na wybory”.” – Panie dr. Szumowski, jest Pan nadal lekarzem czy już politykiem? Teraz trzeba być po prostu przyzwoitym – to wymóg czasu i określenie poziomu etyki.
  Oczekuję od Pana prawidłowej decyzji. Stoi Pan na rozdrożu: musi Pan zdecydować i wierzyć w swoje słowa (ja tego nie czuję), czy NAPRAWDĘ jesteśmy w miarę dobrze przygotowani i przejdziemy wspólnie ten trudny okres, czy nie.
  Czekam na stanowisko LEKARZA, PRAWEGO, ODPOWIEDZIALNEGO CZŁOWIEKA, któremu – jako obywatele – powierzyliśmy swoje zdrowie i życie.

 66. Poczekajmy czy Minister Szumowski wybierze stan umyslu PIS i jego Guru czy Przysiege Hipokratesa.Ten Szeregowy na Nowogrodzkiej jest chory ale on potrzebuje diagnozy PSYCHIATRY.

 67. Inaczej.Ogłosić epidemii nie może,bo w drodze do mediów ,straci stanowisko.Gdyby był naprawdę katolikiem ,na jakiego wygląda ,i walczył ,o życie ludzkie ,podałby się do dymisji ,w sytuacji dalszego paranoicznego gadania prezia ,o wyborach 10 maja.A u tych w pałacach cicho.Zapomnieli o kardynale Wysztyńskim.

 68. @ casurius
  Książka jest również dostępna w formie ebooka na stronie wydawnictwa : https://arbitror.pl/produkt/duda-i-jego-tajemnice/

 69. A co dalej;żal mi pana ministra.Przed TS ,JAKO JEDYNY BĘDZIE MIAŁ ZARZUTY ,MOCNE ,I BYĆ MOŻE BęDZIE UKARANY.Bo pierwszy łgarz Kenozoiku ,nie musi znać się na chorobach ,a wódz ,tym bardziej ,bo za nic prawnie ni odpowiada.Polska to jest dziwna kraj.

 70. jacek2
  25 marca o godz. 14:13

  … dzielmy się i udostępniajmy najlepsze źródła informacji … to działanie nie do przecenienia na forach internetowych.
  Martwi coraz większe prawdopodobieństwo przeciązenia sieci.
  Mark Zuckerberg informuje, że fb chodzi na ostatnich oparach.

 71. Wczoraj wieczorem jako momentarz skopiowałem początek e-maila od prezydenta Harvardu, w którym zawiadamia, że on i jego żona zatestowali pozytywnie na coronawirusa. Wiadomość jest o tyle istotna (relevant), że pokazuje, iż pandemia nie oszczędza nikogo. Np. dziś na pierwszych stronach gazet zawiadomienie, że to samo spotkało brytyjskiego następcę tronu. Ale dla naszego tu moderatora rzecz nieważna, bo mój wpis się nie ukazał. Może teraz wiadomość przejdzie?
  From: „Lawrence S. Bacow”
  Date: March 24, 2020 at 12:49:33 PM EDT
  To: „campus-notify-all@harvard.edu”
  Subject: Testing Positive for COVID-19

  Dear Members of the Harvard Community,

  Earlier today, Adele and I learned that we tested positive for COVID-19.

 72. A nie mówilem, że pisi nierząd działa bez żadnego planu ?
  Ta myśli również były wiceminister spraw wewnętrznych.
  „Kolejne dni pokazują, że w reakcjach rządu na epidemię więcej jest improwizacji niż zaplanowanego reagowania kryzysowego, opartego na wcześniej przygotowanych i przećwiczonych planach i procedurach.”
  Wiecej w Wyborczej :
  https://wyborcza.pl/7,75968,25819338,rzad-mistrzem-improwizacji-i-chaosu.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.1.glowka

 73. @Jacek, NH:
  Bez sensu. O schowaniu kryzysu za wirusem nawet nie chce mi się pisać, bo to jakby ktoś twierdził, że propaganda ukrywa fakt istnienia Słońca, przesłaniając go newsami o wirusie…

  @testy przesiewowe:
  Że z nimi źle, bo mamy chorych w szpitalach? No to bez nich mamy chorych chodzących po ulicach i zarażających dalej.
  Tak serio, to nie każdy znaleziony przypadek zarażenia nadaje się na leczenie szpitalne — zwykle powinna wystarczyć domowa kwarantanna, ale to jedna z wielu rzeczy, na które rząd reaguje chaotycznie.
  Ktoś (też matkakurka?), kto pisze takie bzdury kwalifikuje się do zbadania przez prokuratora, bo zagraża zdrowiu i życiu Polaków.

 74. @PAK
  No ale może o to właśnie chodzi, by metodą rosyjską jeszcze bardziej destabilizować państwa demokratyczne, rozsiewając takie bzdury.

css.php