Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
W?adys?aw Teofil Bartoszewski

10.08.2019
sobota

Warto być przyzwoitym, panie Władysławie

10 sierpnia 2019, sobota,

Według nieoficjalnych wiadomości w mediach syn Władysława Bartoszewskiego Władysław Teofil Bartoszewski ma być jedynką na liście PSL-Koalicja Polska w Warszawie, a na drugim miejscu ma się znaleźć syn Tadeusza Mazowieckiego Michał, który w 2015 r. bezskutecznie kandydował do Sejmu z listy PO, a w 2109 r. objął mandat wskutek wakatu, jaki wytworzył się po wejściu do Parlamentu Europejskiego byłej premier z ramienia PO Ewy Kopacz.

Ojciec Władysława Teofila Bartoszewskiego swoje wspomnienia wydał pod tytułem „Warto być przyzwoitym”; powiedział, że „warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”.

Te słowa Bartoszewskiego seniora warto poddać pod rozwagę Bartoszewskiemu juniorowi, a także synowi ostatniego, ale nienależącego do PZPR premiera PRL i pierwszego odrodzonej demokratycznej Rzeczpospolitej.

Jeśli potwierdzi się, że kandydują, to tym samym będą żyrowali alians wyborczy PSL z resztówką Kukiz ’15 na czele z jej liderem. Alians zawarty po wyjściu przez ludowców Koalicji Europejskiej pod pretekstem, że przesuwa się za bardzo na lewo, podczas gdy PSL chce zostać w chadeckim centrum. Wcześniej PSL nie miał problemów ze współrządzeniem z SLD.

Kim jest Kukiz, jaki ma dorobek wraz z swymi towarzyszami po czterech latach pracy w Sejmie, wszyscy wiemy. Nie zapomniano także, iż z list Kukiz ’15 weszli do Sejmu, po raz pierwszy w powojennej historii naszego parlamentaryzmu, działacze „narodowi”. Ani obelg, jakie pod adresem PSL i całego demokratycznego systemu partyjnego miotał muzyk przedzierzgnięty w apostoła JOW-ów, których niewydolność krytykują nawet Brytyjczycy.

Sam Kukiz prezentował się wyborcom jako „antysystemowiec” – czyli radykalny krytyk politycznego i gospodarczego ustroju, który współtworzyli i w którym działali ojcowie Władysława Teofila Bartoszewskiego i Michała Mazowieckiego. Oczywiście, Bartoszewski senior miał sympatie propeeselowskie, ale chyba do innego PSL niż obecne i to jeszcze w aliansie z prawicowymi populistami. Trudno uwierzyć, by mógł głosować na wspólną listę PSL z Kukizem.

Czy juniorzy spróbują publicznie wytłumaczyć, jak się to stało, że im po drodze z politycznymi lawirantami i prawicowymi populistami? Co to za „centrum”? Na co liczą? Jakich wartości chcą w takiej koalicji bronić i jakiej polityki?

Decyzję o aliansie Kosiniak-Kukiz wkrótce ocenią wyborcy. Być może, że PSL dzięki niemu uratuje się przed defenestracją z Sejmu, a przy okazji uratuje przed nią kilku kukizowców. Tylko po co?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 45

Dodaj komentarz »
 1. PSL jest partią „obrotową”. Uważam, że sojusz z PSL był największym błędem Tuska, za co PO dziś płaci. Mam nadzieję, że zdobędą 4,99% i odejdą w niebyt z oszołomami Kukiza, bo jeśli przeskoczą próg, po chwili będą w koalicji z PIS i zaorane.

 2. Po co ten dziwny alians? Dla chleba, panie, dla chleba. Dla subwencji wyborczej, którą dają już przy 3% wyniku wyborczym. Nie wierzę, że ten dziwny melanż przekroczy próg wyborczy ale dziś wszystko jest możliwe. Może akurat wyborcom się spodoba, bo w polityce, różne cuda się zdarzają.

 3. Test
  Cóż z tego, że dobro zwycięża, jeśli zło stać na przegraną?
  (Władysław Bartoszewski)

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Ano trudno, stało się, i nie ma co się obrażać na rzeczywistość. W tym sojuszu są także np. Marek Biernacki, Michał Kamiński, czy Jacek Protasiewicz. Dzięki porozumieniu przekroczą 5%, a pożytek z tego taki, że będą stanowić partię drugiego wyboru dla umiarkowanych zwolenników PiS. Lepszy PSL z Kukizem, niż jakaś Konfederacja.

 6. Bardzo ceniłem i cenię ojców obydwu kandydatów.
  Niewiele wiem na temat dorobku społecznego czy politycznego.
  Obawiam się jednak, że to nie ta klasa i że nie sprawdza się przysłowie, iż „Niedaleko pada jabłko od jabłoni”.

 7. Do juniora Teofila mam wielką awersję po tym jak usłyszałem go w radiowej Dwójce mówiącego, że Żydzi zamknięci w gettcie mieli lepszy komfort życia aniżeli Polacy, ponieważ tym pierwszym nie urządzano łapanek. O czym już wcześniej pisałem na tym forum. Jeszcze wówczas nie wiedziałem kto noszący imię i nazwisko tak zacnego człowieka wygaduje publicznie kompromitujące niedorzeczności. Stąd po tym co usłyszałem nie oczekiwałbym od tego pana przejmowania się jakimiś niemodnymi imponderabiliami.

 8. Troche obok glownego tematu. Napisal Pan :”w apostoła JOW-ów, których niewydolność krytykują nawet Brytyjczycy.”
  Czy moze Pan wyjasnic na czym polega owa niewydolnosc?

 9. @marian WO
  na tym, że nie oddaje prawdziwego rozkładu sympatii politycznych w społeczeństwie.

 10. @mopus
  Naprawdę? Może pan podesłać link?

 11. Trzeba by wykazać trochę konsekwencji. Albo nawołujemy do mobilizacji wszystkich sił, by odsunąć od władzy PiS, albo wybrzydzamy na uczestników różnych aliansów, że organizują się nie tak, jak nam się podoba. Ale wtedy niejako godzimy się na wygraną PiS. Nie wiem, czym kierowali się synowie znanych polityków (Mazowiecki i Bartoszewski), ale sądzę, że nie koniunkturalizmem, bo w PO mieliby pewniejsze i zapewne bardziej obfite „konfitury”. Kukiz to dla mnie polityczny błazen, ale skoro ma swoich wyborców, to nie można ich ignorować. „Koalicja” PSL jest rzeczywiście dosyć egzotyczna, ale sam PSL jest – jak dotąd – najbardziej demokratyczną partią w Polsce. I nawet jeśli to był błąd z ich strony, że wyszli z Koalicji Europejskiej, to my nie powinniśmy z kolei powielać błędu z poprzednich wyborów parlamentarnych, kiedy media i publicyści sprzyjający PO zwalczali koalicję SLD z równą siłą, co PiS. Skończyło się to tym, że większość głosów oddanych na SLD przypadło PiS. A ja już kilka razy słyszałem w TVN 24 różne głosy – „szpile” – zniechęcające do PSL. Nie mam wątpliwości, że zarówno koalicja PSL jak i Koalicja Europejska, czy Lewica to nie są związki na śmierć i życie. Nawet jeśli razem pokonają PiS, to potem zaczną się targi i rozłamy, ale najpierw trzeba wygrać, bo inaczej to mamy pozamiatane i (nie daj Bóg) nową pisowską konstytucję.

  PS. Piękne hasła typu „Warto być przyzwoitym” nadają się do sztambucha czy jakieś uroczyste oświadczenia. Ale w polityce nigdy nie miały zastosowania. Zdarzały się wyjątki, ale one potwierdzają tylko regułę. Aby się o tym przekonać, warto poczytać biografie takich ludzi, jak Napoleon, Bismarck, Churchill czy Franklin Delano Roosevelt.

 12. @mopus
  Przesłuchałem tę audycję i nie uważam, żeby p. Bartoszewski powiedział coś kontrowersyjnego.
  http://www.polskieradio.pl/8/3664/Artykul/2097476,Dowodztwo-AK-nie-wierzylo-ze-Zydzi-sie-beda-bili

 13. Marian.W.O
  10 sierpnia o godz. 17:22
  Teoretycznie może być tak, że ugrupowanie, które zbierze 49% głosów nie będzie miało żadnego mandatu a większość będzie miało ugrupowanie, które uzyska 26% głosów.
  Lepsze są są już okręgi wielomandatowe, jedna wspólna lista wszystkich kandydatów i ordynacja większościowa. Np. w okręgu 10-mandatowym mandaty otrzyma 10-ciu z największą liczbą głosów.
  To będzie wybór konkretnych ludzi a nie partii.

 14. Kosiniakowi tera się uwidziało „centrum” i pewnie z tymi kukizowacami nie wejdą tak jak nie weszło SLD ostatnio robiąc, będący szczytem cynizmu, cyrk z panią Ogórek. Interesujące jest gdzie był Kosiniak- Kamysz, gdy PSL bez walki traciło wieś na rzecz PiS co też miało znaczenie decydujące dla objęcia władzy przez PiS. Teraz mamy kolejny kabaret, gdzie najprawdopodobniej przepadną ważne głosy, które mogłyby być spożytkowane na partię dużą. Pewnie dostaną 4,5 procenta i te głosy pójdą się.. no wiadomo co robić. Taka ta polska polityka: głupia, irracjonalna, pełna przypadkowości. Szkoda, że to tak wygląda na 2 miesiące przed wyborami.

 15. Jorge75
  10 sierpnia o godz. 18:40

  Są tam fragmenty wypowiedzi pana Teofila irytujące… jeśli mieć na uwadze, że mówi to gość etnolog-historyk? (tak jest przedstawiany), od którego możnaby oczekiwać naukowej dyscypliny i sceptycyzmu (co do wątpliwych faktów), w publicznym głoszeniu ocen, który w tej samej rozmowie gani publicystów za uproszczenia, generalizacje i wzmacnianie stereotypów dotyczących oceny stosunków polsko żydowskich w czasie wojny i który sam opowiada jężykiem pewnego siebie publicysty i polityka…

  Na tym tle wyjątkowo nawet Piotr Zaremba (drugi z rozmówców radiowego redaktora) niuansuje tutaj swoje opinie… i przestrzega przed używaniem języka skrajności wykorzystywanego przez politycznych harcowników podzielonej Polski…
  Klisza: do kwietnia 1943 Żydzi w getcie mieli źle, ale ich nie rozstrzeliwano i nie gnębiono, tak jak to robiono to po aryjskie stronie w stosunku do Polaków.
  ————————————–
  A generalnie, IMHO, Teofilowi Władysławowi Bartoszewskiemu – sądząc po jego wypowiedziach publicznych daleko i do historyka, i do publicysty, i do polityka…
  Chyba, że uznać iż ten buduje swój wizerunek polityczny wychwalając ludowca Kosiniaka-Kamysza i głosząc takie a nie inne opinie, w takim albo innym kontekście…

 16. Defenestracja obu partii – PSL i Kukiz 15 jak najbardziej wskazana , jak z nieświeżym powietrzem

 17. Panowie Bartoszewski i Mazowiecki, po wybitnych ojcach , odziedziczyli jedynie nazwiska.Jak dotychczas, nie widać aby odziedziczyli zalety umysłu i charakteru, które sprawiały, że ich ojcowie byli postaciami wybitnymi. Na samym nazwisku daleko się nie zajedzie.

 18. Ojców obu Panów bardzo ceniłem, za zwykłą modrość i normalność , a takich była tylko garstka w całym „etosie”. Synów nie znam , niech posłują z byle jakiej listy, jeśli tylko dorównają ojcom. Może poprawią proporcje w ławach poselskich, ludzi rozsądnych do oszołomów. Bo jest tragicznie.

 19. Panie Redaktorze po co ta oględność, choćby w cudzysłowie – działacze „narodowi”? FASZYŚCI. Ot co.
  Co do PSLu to partia polityczna-prostytutka. Nie jest ważne z kim – byle ,,Ojczyznę ratować” za godziwą opłatą w postaci stołków i wpływów. Ona jako pierwsza robiła to jawnie i bez krzty wstydu. Z postkomunistami (jako lewica???) czy prawicą, bez znaczenia. Można powiedzieć, że dopiero PiS ich w tym przebił bo dokonał twórczej syntezy patologii III RP tworząc superpasożyta. PSL zapewne liczy, że być może ,,PiSowi zabraknie” wtedy on ,,dla Ojczyzny ratowania” (przed LGBT na ten przykład) i owszem pomoże…
  Zniknięcie tego pasożyta politycznego będzie miłym domknięciem epoki postkomunizmu. Bo przypominam, PSL (1989-2019) ma tyle wspólnego z PSL Witosa czy Rataja co PZPR z PPS Daszyńskiego czy Pużaka.

 20. A ja uważam że takie nazwiska jak Bartoszewski i Mazowiecki z katalogu prawdziwych polskich elit są niezbędne w realnym świecie politycznym. Pięknoduchy i ludzie nadwrażliwi będą dokonywać wiwisekcji zagadnienia i dzielić włos na czworo a życie brutalizuje się i brunatnieje każdego dnia. Czasy są nadzwyczajne vide Boris Johnson, Matteo Salvini, Viktor Orban etc a więc środki zwalczania patologii muszą być niestandardowe. Uważam z pełnym przekonaniem , że PSL powinien być w tej chwili szeroką platformą wyborczą dla ludzi umiaru i centrum ( w pewnym sensie powtórka szerokiego poparcia PSL z lat 40 stych ) i bez znaczenia są chwilowe taktyczne sojusze z Kukiz15 Liczy się cel jakim jest prawdziwa demokratyzacja Polski. Co do lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza : młody doktor nauk medycznych ze stażem na uniwersytetach amerykańskich, 4 letnie doświadczenie ministerialne w resorcie pracy, ( przeprowadzenie arcytrudnej i odwróconej przez PIS reformy emerytalnej ) pochodzenie z dobrej polskiej rodziny z Krakowa. Czego możemy realnie wymagać od lidera politycznego ? No może spróbujmy porównć racjonalnego i kulturalnego Kosiniaka-Kamysza do pozostałych głównych aktorów sceny politycznej Jarosława Kaczyńskiego, Grzegorza Schetyny, Włodzimierza Czarzastego, Roberta BIedronia ? Dziś środowiska miejskie, inteligenckie – spadkobiercy dawnych Komitetów Obywatelskich powinny udzielić maksymalnego wsparcia Koalicji Polskiej ( PSL ) także z ministrem Januszem Onyszkiewiczem jako kandydatem na deputowanego. W przeszłości z ruchem ludowym związani w różnych formach byli tacy wybitni luminarze jak np. prof Władysław Bartoszewski, senator Andrzej Wielowiejski, red Jan Bijak, Wiesław Myśliwski czy prof Jan Zielonka To daje wiele do myślenia.

 21. Jak tak dalej pójdzie to PiS z pewnością wygra i wtedy dopiero „rozliczy” się z tą całą „nieposłuszna” reszta.

 22. @chris de o
  Ale to jest PSL przeszlości, dziś twarzą może jest Kosiniak, ale rządzą Sawicki i jemu podobni. Sojusz z Kukizem ośmiesza i kompromituje politycznie ideę centrum.

 23. @Jorge75
  10 sierpnia o godz. 18:40
  @mopus
  „Przesłuchałem tę audycję i nie uważam, żeby p. Bartoszewski powiedział coś kontrowersyjnego.”
  Przesłuchałem ponownie tę audycję przed chwilą i biję się w piersi, muszę się z panem zgodzić. Pan Bartoszewski, owszem powiedział to o czym pisałem, ale zgoda, nie była to jego ocena na temat warunków życia w gettcie ale przytoczenie innej opinii na ten temat.
  Pozdrawiam

 24. chris de O
  11 sierpnia o godz. 0:46

  Kpisz, czy o drogę pytasz?
  Naprawdę wierzysz, że tu na tym blogu znajdziesz takich, którzy kupią Twoją agitkę?
  Pomyliłeś adres.

 25. Jak mówi ludowe przysłowie:
  Na bezrybiu i rak ryba czyli z braku laku to i kit dobry.

  Ale warto przypomnieć dwie celne uwagi Kosiniaka-Kamysza (1981):
  To dzisiejsze wystąpienie pani premier jest zagrożeniem dla suwerenności, jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa (…) Nie ma pani żadnych argumentów, nie potrafi pani prowadzić dialogu. To jest wielka porażka pani formacji politycznej i pani rządu.
  – po adresem Szydło, która w Sejmie krzyczy do opozycji: „Oddaliście się pokusie Targowicy”, 2016.

  Pan pierwszy powinien siebie ukarać, bo pan nie tylko narusza powagę tej Izby, ale pan tę Izbę ośmiesza, narusza pan powagę Polski. Unurzał pan wspólnie ze swoją grupą polityczną Sejm w rynsztoku obłudy i nienawiści (…) Będzie pan miał miejsce w historii, ale to będzie miejsce na śmietniku historii.
  – pod adresem pomaturalnego ogrodnika Marka K. przezywanego marsrałkiem…, 2018

 26. Sz Panie Redaktorze ! Dawnego PSL już nie ma i nie będzie bo nie ma dawnej bazy politycznej , 2 hektarowych chłopów galicyjskich. Dziś 3-4 % tzw. sztywnego elektoratu PSL to „nowi” , na tyle racjonalni i zamożni z kręgu agrobiznesu i samorządu, iż nigdy nie zagłosują na PIS ,który jawi się im jako obskurancki i socjalistyczny. Sojusz z Kukiz15 to w istocie sojusz z ułamkiem miejskiego,dawnego elektoratu muzyka. Owe brakujące do puli wygranej kolejne 3 %. Taka będzie Koalicja Polska – PSL jaki jej przyszły poszerzony chadecki elektorat. Na kogo ma głosować w najbliższych wyborach umiarkowany katolik prenumerator Tygodnika Powszechnego, Polityki i subskrybent TOK FM ? Jeżeli musiałbym na „schetynowców” , którym zawdzięczamy w istocie ten 4 letni wybryk polityczny to wolę cote d`azur. Odrzućmy uprzedzenia i stereotypy, prowadzmy politykę realną i rozumną. Świat nie jest idealny.Jeżeli nie może być Prince du Sang Royal to niech wystarczy w tej chwili Prince du Sang. A środowisku mieszczan dedykuję do przemyślenia „Life Force” i „Creative Evolution” pana G.B Shaw.

 27. >>Czy moze Pan wyjasnic na czym polega owa niewydolnosc?<<

  Co tu niby jest do 'wyjaśniania'? Wystarczy popatrzeć na to, co dzieje się w brytyjskiej (czyli – mojej) polityce.

  Poza oczywistymi skutkami, takimi jak kompletna nieprzystawalność składu wybranych gremiów do sympatii politycznych wyborców, są jeszcze skutki mniej oczywiste – zwłaszcza dla łatwowiernych JOW-ofanów – a kto wie, czy nie groźniejsze. Jednym z nich jest zabetonowanie sceny politycznej, doskonale widoczne obecnie w UK, gdzie obie mega-partie de facto straciły mandat społeczny (jak to dobitnie wykazały proporcjonalne wybory do PE), ale trzymają i najpewniej utrzymają się u władzy, właśnie dzięki JOW-om. I oczywiście nie ma mowy, by ten system chciały zmienić.

 28. @mopus
  „Naprawdę? Może pan podesłać link?”

  Naprawde potrzebuje p. pomocy w poszukiwaniu wiarygodnych informacji? No coz, sluze:
  https://en.wikipedia.org/wiki/First-past-the-post_voting

 29. @Chris
  Proszę się pozostawić wybór tym, którzy czytają prasę niezależną od obecnej władzy. Chce pan marnować swój głos i utrzymać przy władzy PiS, niech pan marnuje. A wcześniej poczyta wypowiedzi obecnych liderów i działaczy PSL. O wypowiedziach samego Kukiza i jego przybocznych już nie wspominam. To nie jest centrum i nie ma tam żadnego potencjału politycznego w tym kierunku. ten potencjał ma dziś tylko Koalicja Obywatelska wokół PO.

 30. @mały fizyk
  zawsze trzeba sprawdzić, zwłaszcza że mediów przejętych przez PiS nie słucham od czterech lat ani minuty.

 31. @Adam Szostkiewicz
  11 sierpnia o godz. 11:02

  Gdyby Koalicji Obywatelskiej wokół PO naprawdę zależało na odsunięciu PiSu od władzy, a nie utrzymaniu własnej pozycji jako jedynej liczącej się partii opozycyjnej, to wspierałaby ona PSL i SLD, a przynajmniej nie przeszkadzałaby im i nie zniechęcała do nich wyborców. Bo o tym, że koalicja rzekomo antypisowska „od Sasa do Lasa” jest korzystna tylko dla PiSu, przekonaliśmy się w maju. Teraz powinniśmy wszyscy walczyć o to, aby do urn poszło jak najwięcej wyborców, którzy nie chcą głosować na PiS. Tylko w ten sposób możemy oddalić groźbę zdobycia przez PiS większości konstytucyjnej, a jeśli dobrze pójdzie, to może nawet uda się pozbawić PiS samodzielnej władzy.

 32. @ red Szostkiewicz :
  ” ten potencjał ma dziś tylko Koalicja Obywatelska wokół PO.”

  Możę Pan to uzasadnić ? I w takim razie dla czego PO pozbyła się z koalicji SLD ?(przejmując kilka prominentnych nazwisk)
  I czemu lider PO powiedział publicznie że marzy o tym, żeby KO uzyskała wynik lepszy o 0,5 % niż w wyborach do PE ???
  Po co nam partia będąca główną siłą opozycji, której lider w przeddzień wyborów oddaje pole walkowerem ?
  Przyznam się, że miałem zamiar głosować na PO. Po tej wypowiedzi p. Schetyny zagłosuję na Lewicę (zdając sobie spraw z jej wszystkich wad)

 33. chris de O
  11 sierpnia o godz. 0:46
  …i bez znaczenia są chwilowe taktyczne sojusze z Kukiz15 Liczy się cel jakim jest prawdziwa demokratyzacja Polski

  chris de O
  11 sierpnia o godz. 10:42
  …Odrzućmy uprzedzenia i stereotypy, prowadzmy politykę realną i rozumną

  Lubię głosy „osobne” i wkurzające zarazem, ale bez przesady…
  … toć ty sam modelowym pięknoduchem wskazujacym cel – „prawdziwa demokratyzacja Polski” (sic!) poprzez wybór raczej „cote d`azur” i „Prince du Sang” z braku ” … du Royal”…
  To nieudana, bo nieadekwatna do konkretu sytuacyjnego licentia poetica.

  Co do „receptury” – Chris – zalecanie polskim „mieszczanom” G. B. Shawa (czy jakiejkolwiek innej książki zakrawa na byle jaki żart … w kraju, w którym wg badań około 19 milionów Polaków po przekroczeniu 15. roku życia nie przeczytało nawet kilku stron książki.
  No chyba, że wskazujesz – Chris – mieszczanom w kraju, w którym Chrystus królem…, Georga Bernardadefender of Stalinism and eugenics – jako gorącego zwolennika eugeniki, który napisał m.in.: „…there is now no reasonable excuse for refusing to face the fact that nothing but a eugenic religion can save our civilization from the fate that has overtaken all previous civilizations”.
  obecnie nie istnieje żadna rozsądna wymówka, by nie zaakceptować faktu, że nic — poza religią eugeniki—nie jest w stanie uratować naszej cywilizacji.

  Dla miłośników społeczeństw doskonałych G.B. Shaw ma taki komunikat:
  „You must all know half a dozen people at least who are no use in this world, who are more trouble than they are worth. Just put them there and say Sir, or Madam, now will you be kind enough to justify your existence?
  If you can’t justify your existence, if you’re not pulling your weight in the social boat, if you’re not producing as much as you consume or perhaps a little more, then, clearly, we cannot use the organizations of our society for the purpose of keeping you alive, because your life does not benefit us and it can’t be of very much use to yourself”.

  ‚Wszyscy znamy kilka tysięcy osób, które są bezużyteczne dla całego świata z którymi jest więcej problemów niż pożytku – po prostu umieśćmy ich tam i powiedzmy: „czy bylibyście na tyle uprzejmi abyście mogli usprawiedliwić swoją egzystencję”. Jeśli nie możesz usprawiedliwić swojej egzystencji, nie zmieniasz swoich upodobań, jeśli nie produkujesz tyle ile konsumujesz, konsumujesz więcej, wtenczas w wyraźny sposób nie możesz użyć szerokiej organizacji naszego społeczeństwa, aby utrzymywać cię przy życiu, ponieważ z twojego życia nie da się zrobić niczego użytecznego, i nie byłoby ono również użyteczne dla ciebie’…

  Rozważ to Chris

 34. Pan Kukiz zadeklarował, że 9 na 10 członków jego ugrupowiania, to kanalie.
  Mam nadzieję, że PSL będzie weryfikował stopień „skanaliowania” kandydatów na miejsca na listach wyborczych.

 35. @Slawczan:
  Nie lubię narzekania na „obrotowość” PSL. PSL po 1989 roku wchodził w dwie koalicje — z SLD i PO — z obu partiami, gdy były centrowe i proeuropejskie. Że to PSL się przyłączał, a nie odwrotnie? Cóż, taka już rola mniejszego.
  Wolałbym PSL zjednoczony z PO — podział na dwa a nie trzy bloki opozycji… Ale na razie są rozmowy, politycznie sens jest, a w takiej koalicji to raczej PSL będzie cywilizował, niż będzie podporządkowany. Powiedziałbym, że można kręcić nosem, ale nie należy przesadzać z hejtem.

 36. chris de O
  11 sierpnia o godz. 0:46
  Co to znaczy:
  „…pochodzenie z dobrej polskiej rodziny z Krakowa” ?
  Zatkało mnie. Wytłumacz, co to znaczy DOBRA POLSKA RODZINA Z KRAKOWA.

 37. @Mad marx
  i właśnie przez takich jak pan wyborców, którzy głosują nie na rozum, tylko na złość PO, PiS zniszczy i lewicę, i PO.

 38. https://wiadomosci.onet.pl/kraj/zbuczyn-jaroslaw-kaczynski-o-nowym-programie-rolnym-pis/4xscceq
  7 września będzie można usłyszeć, jak wygląda nowy program rolny PiS – powiedział w Zbuczynie k. Siedlec (Mazowieckie) prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział utrzymanie i rozszerzenie dotychczasowych programów wsparcia wsi i rolnictwa.
  Kaczyński: „13” musi być tym razem szczęśliwa dla PiS, wsi i Polski
  Prezes PiS podkreślił, że w transferach na politykę społeczną PiS przeznaczył na ten cel dodatkowo 80 mld zł. Zaznaczył, że prawie 50 proc. tych pieniędzy – w formie programów 500 plus, czy podwyżkach świadczeń emerytalnych trafiło na wieś.
  ………………………….
  Wieś już jest KUPIONA.

 39. Alicja-Irena
  11 sierpnia o godz. 17:25
  To rodzina w stylu państwa Dulskich wg pisarki Gabrieli Zapolskiej. Obecnie ten wzór wypełnia familia pana profesora Dudy, ojca obecnego prezydenta RP. I to wypełnia prawie w 100%. Ojciec prezydenta jest idealnym odbiciem Felicjana D., natomiast syn Andrzej jest moralnym odbiciem Zbyszka Dulskiego. I to jest właśnie ta dobra polska rodzina z Krakowa. Przynajmniej jako miejsca zamieszkania.

 40. Szkoda, lubiłem Krzysztofa Hetmana kiedy on w TVN24 tłumaczył bardzo rzetelnie dlaczego i jak PiS zniszczy demokrację.

  Kukiz robi na mnie bardzo niesympatyczne wrażenie. Polityk całkiem bez kultury, arogancki, narodowy, intelektualnie ograniczony, w ogóle nie jest Europejczykiem, ani trochę.

  A teraz PSL robi koalicję z Kukizami czyli z symetrystami którzy najpierw spróbowali się dogadać nawet z Konfederacją!!! Mimo to że politycy PSL bardzo dobrze rozumieją o co chodzi z tą praworządnością a Kukiz pomógł PiSiorom zniszczyć w Polsce praworzadność.

  Moim zdaniem dla demokratów zostają w sumie tylko Koalicja Obywatelska i Lewica.

 41. @ red. Szostkiewicz
  Mój cel jest podobny do Pańskiego- I ja i Pan chcemy odsunąć od władzy bolszewików z PiSu, bo ich władza na dłuższą metę Polsce zaszkodzi.
  Tyle, że ja zupełnie nie rozumiem, czemu PO oddaje mecz walkowerem. Najwyraźniej prominentom tej partii nie tyle zależy na powstrzymaniu bolszewików z PiSu, co na zdobyciu stołków. Wygodnie jest być w opozycji i nie ponosić za nic odpowiedzialności. Jak Pan chce to niech głosuje na PO, w końcu to też jest głos przeciw bolszewikom. Ja wolę zagłosować na polityków, którzy mają „cojones”

 42. @Mad Marx
  Niesłusznie i niesprawiedliwie. U boku Schetyny jest cała plejada młodych i zdolnych działaczek i działaczy.

 43. @turkmen
  bez przesady. Ojcowie założyciele powojennej wspólnoty europejskiej, u nas Mazowiecki, Bartoszewski, Geremek to przykłady, że są politycy uczciwi.

 44. Według Marcina Paladego PiS do więkoszości konstytucyjnej potrzebuje ponad 50 procent, przy założeniu że POKO poniżej 30, lewica słabo a PSL nie wchodzi.

  Chyba że PSL a przynajmniej Kukizy i ekipa Sawickiego przejdą na strone PiS, wówczas wejście PSlu jest w interesie PiSu. Frekwencja w te wybory bedzie kluczowa jak nigdy wcześniej, im większa tym słabej wyjdzie PSL i Lewica.

 45. kucharz zawinil ,cygana powiesili…

 46. @Thomas
  12 sierpnia o godz. 0:48

  „A teraz PSL robi koalicję z Kukizami czyli z symetrystami którzy najpierw spróbowali się dogadać nawet z Konfederacją!!! Mimo to że politycy PSL bardzo dobrze rozumieją o co chodzi z tą praworządnością…”

  Mam nadzieje, ze to jest intryga Kosiniaka aby sie pozbyc PiSowcow (Sawicki et consortes). Zdobyc 3% i dotacje do przezycia, a wine zwalic na nich.

  Taka taktyka moze byc nawet lepsza niz wprowadzic Sawikich et consortes do Sejmu z list PO/KO. Bo jak co mogliby pomoc Kaczynskiemu utrzymac rzad 🙁

css.php