Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
Boris Johnson

3.08.2019
sobota

Boris i Jacob: witajcie w królestwie utopii

3 sierpnia 2019, sobota,

Polska prawica cieszy się, że Wielką Brytanią rządzi premier katolik, a przewodniczącym Izby Gmin też jest katolik. Radość grubo na wyrost. Boris Johnson porzucił w czasach młodości Kościół rzymski dla Kościoła Anglii, a Jacob Rees-Mogg jest postacią równie kontrowersyjną co Boris.

Nad oboma wisi widmo rychłych wyborów, w których konserwatyści mogą utracić władzę, jeśli nie uda się im wyjść z Unii Europejskiej za porozumieniem stron. Z tego samego powodu nad Zjednoczonym Królestwem wisi widmo jego rozpadu, bo Szkocja w takiej sytuacji zażąda referendum niepodległościowego.

Brytyjczycy, którym zależy, by konserwatyści nadal rządzili, a unia się nie rozleciała, nie mają więc powodów, by się cieszyć przedwcześnie.

Cieszą się tylko fundamentaliści brexitu, którzy żyją w królestwie utopii. I ci obywatele, którzy uwierzyli w gruszki na wierzbie. Brexit podzielił obywateli UK podobnie jak Trump Amerykanów i Kaczyński Polaków. Trzy lata temu za brexitem zagłosowało 52 proc. Brytyjczyków, czyli niewielka większość. A liderzy wszystkich głównych partii, w tym konserwatystów, byli przeciw.

Johnson i Rees-Mogg należą do klasy wyższej. Są bogaci, mają wpływy i kontakty, studiowali w elitarnych uczelniach. Katolicyzm Rees-Mogga jest równie egzotyczny dla wielu Brytyjczyków co jego „lordowski” styl bycia. Wielka Brytania jest społeczeństwem wielokulturowym i wieloreligijnym, katolicy są w nim mniejszością (8 proc.), niewiele większą niż muzułmanie (5 proc.). Z Kościołem państwowym, czyli anglikańskim, identyfikuje się zaledwie 17 proc. obywateli. Aż 49 proc. nie identyfikuje się z żadną religią.

To oznacza, że społeczeństwo brytyjskie jest głęboko zsekularyzowane, a próby odgórnego nawracania go na anglikanizm czy katolicyzm i w ogóle na chrześcijaństwo instytucjonalne są z góry skazane na niepowodzenie. Rees-Mogg może oczywiście podobać się podobnym do niego ekscentrykom, oryginałom i ultrakonserwatystom, a także ludziom generalnie niechętnym obecnemu światu.

Konserwatywny katolicyzm sprzed soborowej odnowy Kościoła jest domeną części arystokracji w Europie. Ci, którym ten świat imponuje, chętnie słuchają, jak Rees-Mogg powołuje się na autorytet Kościoła, ale milczy o trawiących go moralnych skandalach. Taki katolicyzm to czasem po prostu snobizm (np. na mszę po łacinie) i prawicowa moda polityczna na autorytaryzm. Dlatego zawsze należy pytać, jaki katolicyzm, a nie tylko podkreślać, że jakiś dygnitarz jest katolikiem. Katolicyzm ma wiele nurtów i odcieni.

Borisem mogą się zachwycać ludzie, którym nie przeszkadza, że kłamie, lawiruje, porusza się w świecie polityki z trumpowską zręcznością słonia w składzie porcelany. To jednak za mało, by wyprowadzić kraj na prostą. Wiara w konfrontacyjnej kontrze do świata i populizm szczujący jednych przeciw drugim są parodią religii i polityki.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 29

Dodaj komentarz »
 1. Wielka Brytania to demokracja. Glos narodu jest swietoscia. Brexit byl w mojej opini bledem. Do referendum nigdy nie powinno bylo dojsc. Ale stalo sie. Nie nasza to sprawa. Anglicy w przeciwienstwie do Niemcow a nawet Francuzow sa spoleczenstwem globalnym, opartym na mobilnosci fizycznej, kulturowej i gospodarczej. Ich jezyk jest jezykiem wspolczesnego swiata. To nowa odmiana franca romana. UE jest po prostu za mala na Angielskie ego.

 2. Panie Redaktorze,
  pod porzednim wpisem.

  Moim zdaniem problemem PO jest to, że za szeroko grabi, grabi bardzo ostrożnie, wręcz bojaźliwie. Bardzo dobrze, że PO zareagowała na rzygowiny Jądraszewskiego. Chyba nie miała wyboru. Osobiście wydaje mi się, że Platforma chciałaby, żeby ta sprawa przycichła jak najszybciej, żeby jak najszybciej zapomniano o Białymstoku i tego typu sprawach. Zresztą w co walić ? Elektorat jest syty i zadowolony. Dostał więcej, niż ciepłą wodę w kranie. I to będzie cholernie trudno przebić.

  Na oficjalne stronie PO nie ma ani słowa o kształtowaniu relacji z krk, o wybrykach białostockich, o Jądraszewskich polskiego kościoła. Jedyny w miarę tęczowy akcent mozna znaleźć tutaj:

  https://platforma.org/wazne-tematy/wsparcie-w-starcie

  jako ilustracja do artykułu o obietnicach pomocy przy zakupie mieszkania.

  Proszę wpisać do wyszukiwarki na stronie PO ternin LGBT, gender.

 3. Pal diabli Albion. Problemem jest, że w utopii żyje parę milionów obywateli kraju „Króla Ubu”.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Religią Johnsona jest chyba tylko władza. To go zbliża do naszego Prezesa pseudokatolika, który lubi rodeo, pod warunkiem, że to nie on spada z byka. Obaj wierzą, że jak się nie uda, to jakoś się pozbierają i nikt im krzywdy nie zrobi. Johnson najwyżej przestanie być premierem. Prezes nie wierzy w różne trybunały stanu i takie rzeczy, więc hula. Trump przy całym swoim chamstwie to nieco inny przypadek, choć oczywiście cieszy go, że z hochsztaplera robiącego lewe interesy stał się oto prezydentem pierwszego mocarstwa świata. Na naszych oczach dwie najstabilniejsze demokracje świata weszły w okres smuty, o Polsce nie warto w tym kontekście wspominać: nie stworzyliśmy demokracji, to następna okazja może być dopiero za wiele lat. Zapłacimy za to na wszystkich możliwych polach: od gospodarki po politykę zagraniczną. Oni się obudzą, a my zostaniemy w nacjonalistycznym szambie.

 6. @olakier
  3 sierpnia o godz. 19:35
  „nie stworzyliśmy demokracji, to następna okazja może być dopiero za wiele lat. Zapłacimy za to na wszystkich możliwych polach: od gospodarki po politykę zagraniczną. Oni się obudzą, a my zostaniemy w nacjonalistycznym szambie.”
  ……………………
  To ja się zapytowuję, dlaczego wiedząc to, o czym napisałeś, nie weźmiemy się w kupę i nie obalimy tego narastającego totalizmu klero-narodowo-faszystowskiego? do q…y n…y.
  Co, demokracja wam/nam przeszkadza? Nie, ja wiem co wam/nam przeszkadza.
  Przeszkadza wam/nam wasza WIARA, której depozytariuszem mieni się być fałszywie KK. Ot co!
  Boicie się jak diabeł święconej wody naderszyć struktur tak zmurszałych, ale wam/nam, nie wiem do czego, potrzebnych. Wolicie/my się razem z nim zawalić i popaść w otchłanie niebytu. Gratuluję pomyślunku.
  No to będziemy cierpieć, bo to nasza narodowa przypadłość.
  A ja wolę „Imagine” https://www.google.co.uk/search?source=hp&ei=JWtFXbSqAr231fAPm-WvsAc&q=imagine+lennon&oq=imagina+lennon&gs_l=psy-ab.1.0.35i304i39j0i13l9.28320724.28327032..28328377…4.0..0.118.1414.10j5……0….1..gws-wiz…..0..0j35i39j0i203j35i305i39j0i10i203j0i22i10i30j0i22i30.PKMAm3bwYU8

 7. „To ja się zapytowuję, dlaczego wiedząc to, o czym napisałeś, nie weźmiemy się w kupę i nie obalimy tego narastającego totalizmu klero-narodowo-faszystowskiego? do q…y n…y.”

  W Pazdzierniku bedzie okazja zebrac sie do kupy. Ta kupa to bedzie nie wjecej niz 35% podzielone na dwa bloki. PiS bedzie wspierany przez 45%. Do puki gospodarka kwitnie nie zmieni sie nic.

 8. Duzo trafnych spostrzezen i wnioskow panie Adamie. Dopelnieniem panskiego postu niech bedzie wywiad radiowy z elektrykiem bedacym typowym przedstawicielem calej rzeszy jelopow znad Tamizy popierajacych Brexit, otumanionych retoryka cynicznych oszolomow pokroju BoJo, Farage’a i jajoglowego Rees-Mog’a. Ten ostatni bredzi na modle podobna do bohatera wywiadu, jedynie ladniejsza angielszczyzna.

  https://www.youtube.com/watch?v=5rnyMXIbh-U

 9. Papiści rządzą UK???? Henryk VIII i Tomasz Cromwell w grobach się przewracają:))) Całkowicie zgadzam się jednak z Redaktorem, ze to nic nie znaczy, a ci panowie sa takimi katolikami jak z koziej… nogi portmonetka. Tak więc polska prawica jedynie swymi uciechami potwierdza swój zenujacy poziom intelektualny. A na marginesie – z UK łączy mnie „szorstka przyjaźń”. Podziwiam od lat „Imperium” i jego zdolność przystosowywania się do zmieniających się warunków, niemniej chyba nie ominęłaby mnie schadenfreude, gdyby wreszcie Brytyjczykom noga się powineła…

 10. >>Trzy lata temu za Brexitem zagłosowało 52 procent Brytyjczyków, czyli niewielka większość.<<

  …dokładnie 37.8%, z tych uprawnionych do głosowania.

  Warto jeszcze dodać, że referendum nie miało mocy wiążącej, zaś w brytyjskim porządku konstytucyjnym (przy nieco ryzykownym założeniu, że coś takiego istnieje), 'suwerenem' nie jest naród. Nie jest nim też monarcha. Jest nim parlament. Tenże nigdy nie podjął debaty nad prostym pytaniem – zostajemy, czy wychodzimy; od dwóch lat wydaje się być pogrążony w chocholim tańcu.

  Naprawdę, przy tym co prezentuje obecnie brytyjska klasa polityczna, de facto odrębny mikro-naród, żyjący swoim własnym życiem (w razie wpadki zawsze wyląduje się na posadzie w banku u wuja), Polacy mogą być ze swych polityków dumni. PiS jest partią rządzącą rozważnie, odpowiedzialnie i skutecznie, a PO jest dynamiczną opozycją pełną inteligentnych i charyzmatycznych przywódców głęboko zaangażowanych w sprawy kraju.

 11. @Spencer
  3 sierpnia o godz. 23:10
  „W Pazdzierniku bedzie okazja zebrac sie do kupy. Ta kupa to bedzie nie wjecej niz 35% podzielone na dwa bloki. PiS bedzie wspierany przez 45%. Do puki gospodarka kwitnie nie zmieni sie nic.”
  …………………………..
  Dopóki nie odsuniemy Kk od władzy i kasy, nic się nie zmieni i gospodarka, jak pokazuje historia, nie miała, i nie ma tu nic do rzeczy. To trzeba wreszcie zrozumieć i przeprowadzić sekularyzację kraju, na wzór Francji w 1905 roku.
  Jeśli tego nie będzie to „daremne żale…”
  Prof. Jan Szczepański na pytanie, kiedy się coś na lepsze w Polsce zmieni, powiedział:
  „Jestem zdania, że upadek Polski rozpoczął się w drugiej połowie XVII wieku. I ciągle jeszcze idziemy w dół. Z kryzysu wyjdziemy chyba w XXII wieku”.
  Czarno widzę. „Czarna zaraza” pożera umysły ludzi.
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/jaroslaw-kaczynski-przyjdzie-taki-dzien-ze-zmienimy-konstytucje/9xff46k
  Prezes po prostu, wraz ze mianą konstytucji powoła do życia nowe definicje, tak demokracji, wolności, jak i równości. Nie będą mu wykształciuch psuły humoru, no!
  Już to widzę, demokracja wolność i równość pod auspicjami hierarchicznego kościoła.
  Woda jest sucha, zimne jest ciepłe, białe jest czarne itd. Polska to już państwo w posiadaniu kościoła katolickiego a po zmianie konstytucji PRK – Polska Rzeczpospolita Katolicka albo KRP – Katolicka Rzeczpospolita Polska. Wtedy wszyscy przymusowo i demokratycznie będą wyznawać to, co im da do wierzenia Kościół pod państwowym przymusem, kler będzie posiadał przywileje urzędników państwowych wyższego stopnia jak parlamentarzyści. Reszta, którym to nie odpowiada, będą mogli demokratycznie i wolnościowo opuścić ojczyznę. Albo/lub Oberprokurator stworzy takie kodeksy, które pozwolą mu na zmykanie, „leczenie” i „kąsanie” niePiSomyślnych. Po prostu nie dostaniesz tych samych praw co wszyscy ci, którzy poddali się takiemu „demokratycznemu” dyktatowi, a la centralizm demokratyczny za „przebrzydłego” PRL-u. Powstanie Katolicki Front Jedności Narodu. On już jest w Toruniu. Teraz tylko rozrośnie się na obszar całego kraju. Rak czyni pospieszne przerzuty, jeśli nie ma mocnego antidotum.
  A kto im/nam zabroni? – odpowiedzą NIKT.
  Co nam/im zrobicie? – odpowiedzą NIC.
  Będzie potrzebne jakieś powstanie narodowe przeciw PiS. Nie ma to tamto. To miałem na myśli, mówiąc o OBALENIU. Same mechanizmy demokracji, a tym przypadku wybory, jak się okazuje, nie są wystarczające, tak jak nie były w latach trzydziestych w Niemczech, to tak per analogiam.
  „Tak religia zatruwa wszystko” CH. Hitchens (powinno być „jak religia….itd.)
  Bo religia to narzędzie systemu do kontrolowania ludzi za pomocą wiary. Głęboko pomyśl na tym zdaniem, ono jest kluczem do zagadki władzy i pieniędzy.
  Tak, że jesteśmy w czarnej dupie, jak mawiał klasyk i jeszcze się w niej urządzamy, co najgorsze.
  Oczywiście lepiej byłoby, gdybym się mylił, czego z góry nie przesądzam, ale…, wszystko wskazuje na zwycięstwo tfu, „dobrej zmiany”, ludzie wzięli po pińcet + w łapę i wezmą, co tam jeszcze do wyborów im dadzą a, dadzą i hulaj dusza, piekła nie ma.
  Tako rzecze Optymatyk (zbierając celne i na czasie spostrzeżenia mądrych ludzi).

 12. Brytyjczycy wybierając brexit postapili jescze głupiej niz Polacy wybierając PiS. Ale kto bogatemu zabroni?

 13. Może fakt , ze Borys Johnson był nie tylko kiedyś katolikiem , ale że jest z pochodzenia Turkiem, oziębi nieco zachwyt , jakim obdarzają go nasi rodzimi rasiści . Pradziadek Borysa był ministrem spraw wewnętrznych w Turcji .
  I co wy teraz na to, nasi obrońcy czystości europejskiej rasy ?

 14. „Dopóki nie odsuniemy Kk od władzy i kasy, nic się nie zmieni i gospodarka, jak pokazuje historia, nie miała, i nie ma tu nic do rzeczy.” – Optymatyk, Twoja teza jest tylez smiala co sprzeczna z empiryczna podstawa teori rewolucji – revolution of rising expectations. Solidarnosc w 1980 roku byla kulminacja dekady Gierka (najlepsza w szarym PRL), Rewolucja rosyjska w 1905 roku byla nastepstwem reform Wittego i stworzenia przemyslowego proletariatu. Kleska z Japonia byla jedynie katalizatorem. Wole Polske zwiazana z historycznie istotnym kulturowo i spolecznie KK (i Rzymem) niz wschodnio Slowianska zdemoralizowana masa patrz Rosja, Bialorus, Ukraina, Bulgaria etc. W bylej Jugoslawi Slowenia i Chorwacja radza sobie lepiej niz reszta (ciekawe dlaczego?). Poziom zycia w Hiszpani czy Portugali jest nadal wyzszy niz w 90% demoludow (bracia Czesi dogonili oba). A najbardziej w Europie katolicka Malta tez sobie radzi calkiem, calkiem. O kraju ktory zapewnia Gwardie uboczna Papieza nawet nie wspomne. A zyc jak w Bawari czy Austri chcialby kazdy Polak (i nie tylko).

 15. Off topic, ale…

  też dotyczy doopków „przy władzy”…

  (…)
  Co chcą usłyszeć wyborcy PiS na Śląsku?
  Dla mnie prawdziwą osobliwością jest to, że kandydaci mogą być przerzucani z jednego okręgu wyborczego do drugiego, odległego nawet o setki kilometrów.
  Mam oczywiście na myśli Morawieckiego, który o poselski fotel zawalczy w Katowicach, a nie w Warszawie. To akurat, bardziej niż cokolwiek innego, daje nam wgląd w sposób myślenia Kaczyńskiego, prezesa Polski. Dla niego wszystko jest czymś w rodzaju Tetris, tyle że w większej skali. Ruch – obrót-blokada – punkt. Jest w tym mistrzem, który rozumie reguły gry lepiej niż ktokolwiek z opozycji.
  Jego wyborcy nie potrzebują bowiem kandydata, który zdobył pozycję pracą dla lokalnej społeczności. Byłoby to nawet niewskazane. Oczekują twarzy znanej z telewizji. Kogoś, od którego usłyszą to, co chcą usłyszeć.
  A co chcą usłyszeć wyborcy PiS na Śląsku?
  Więcej Kopalń! Więcej PM2,5! LGBT won!” – wystarczy pociągnąć za odpowiedni sznurek, a Morawiecki powtórzy wszystkie trzy hasła cieniutkim głosikiem człowieka, którego jaja zostały chwilowo zdeponowane w sejfie Don Jaro. (Peadar de Burca)

 16. Optymatyk a chciałoby się trszke sparafrazować Czesia Niemena i tak na przekór
  – Ale Ludzi Dobrej Woli JEST WIECEJ
  I MOCNO WIERZĘ W TO ,ŻZE TEN PIIIIIIIIS..
  PRZEGRA WYBORY DZIĘKI NIIIM!
  NIEEEE , NIEEE..NIEEEEEEEEE!
  Nadszedł Już Czas Najwyższy Czas..
  By Polak się obudził..

  Dziwny ten świat świat polskich spraw
  Czasem aż wstyd przyznać się”..
  Ale to już w zwyczaju jest ze w biały dzień
  Polak Polaka i oblewa moczem

  Ale ludzi dobrej woli jest więcej
  oni okażą swoją moc metropolicie utrą nos.. Niiiie nieee
  Nieeee!! Nadszedł już czas najwyższy czas Ostatni Czas..
  z Ambony zgasić ogień..

 17. Redaktorze, to co Pan pisze to opinia i gdybania, jaka bedzie rzeczywistosc czas pokaze. I Borys i Jacob urodzili sie w rodzinach takich w jakich sie urodzili i zostali wychowani wg wzorcow jakie ich rodzice uwazali za dobre. Tak jak Pan urodzil sie i w rodzinie Szostkiewiczow i panscy rodzice wychowali Pana tak jak uwazali za najlepsze.
  Przypominanie obu Torysom ich pochodzenia jest nie na miejscu i zalatuje nieco kompleksami. Ano sa jacy sa. Po owocach ich poznamy. Tak nawiasem, o Imperium Brytyjskim bredza zwykle obcokrajowacy w tym bardzo czesto Polacy. Anglicy dawno maja juz ciekawsze tematy

 18. @markiewicz
  Proszę pana, niestosowny ten pański wpis. Akurat tak się składa, że nie mam powodów do genealogicznych kompleksów. Kompleksem natomiast zalatuje mi czołobitność niektórych ludzi wobec przedstawicieli klasy wyższej, których jedynym ,,osiągnięciem” jest urodzenie się w tej właśnie klasie. Co do wzorów wychowania, to ojciec Rees-Mogga był mniej ultrakatolicki niż Jacob (cenił Jana XXIII, inspiratora II Soboru Watykańskiego), a Borisa sędzia nazwał nieodpowiedzialnym w związku z jego usiłowaniem ukrycia przed opinią publiczną, że ma pozamałżeńskie dziecko.

 19. @Z dystansu, godz. 15:42
  „Borys Johnson (…) jest z pochodzenia Turkiem”

  Turkami byli pradziadek i dziadek ze strony ojca, ale prababka ze strony ojca była Czerkieską. Ze strony matki: pradziadek był amerykańskim Żydem, wychodźcą z imperium rosyjskiego a prababka amerykańską Żydówką.
  A więc „tureckość” BJ jest mocno rozwodniona.
  Niedawno oglądałem jego wypowiedź dla TV Rossija, gdzie powiedział, że jego przodkowie byli Rosjanami, a jego imię nie jest przypadkowe. I nawet przedstawił się po rosyjsku, nie kalecząc języka.

  PS. Trochę by to uprawdopodobniało porzuconą już przez pana red. Szostkiewicza tezę, że w Brexicie maczał palce Kreml. Może to właśnie BJ jest tym kremlowskim kretem;)

 20. Panie Redaktorze napisał Pan: Borisem mogą się zachwycać ludzie, którym nie przeszkadza, że kłamie, lawiruje, porusza się w świecie polityki z trumpowską zręcznością . TAK, NIE PRZESZKADZA IM, A TYM BARDZIEJ AUTORYTETOM NA KTÓRE TEN I ÓW SIĘ POWOŁUJE. Nie liczy się,,zawartość” ale to jaki i kto robi klimat. Dlatego Trumpowi ewangelikalny albo katolicki ,,chrześcijanin” prędzej wybaczy zdradzanie będącej w ciąży źony bądź zgoła jej wymianę na ,,świeższy” egzemplarz albo oszukiwanie na podatkach, niż ,,ugięcie się” przed ,,lewactwem”. Możesz zdardzać i żyć na przekór oficjalnym zasadom religii byleś był rasistą, homofobem i antylewcowcem.
  Osobista prawość albo uczciwość są tu zbędnymi didaskaliami.
  Dlatego biskup może mówić i o miłości bliźniego jak i tęczowej zarazie.

 21. @Spencer
  4 sierpnia o godz. 16:40
  ,,Żyć jak w Bawarii czy Austrii” – religia nie ma tu nic do rzeczy bo trzymając się twojego klucza to i Apia i Kalabria, nie wspominając o Umęczonej powinny należeć do rdzenia kapitalizmu.
  Przychylam się do zdania tych co uważają, że faszystowski pucz zawsze czaił się w polskim klerze a wolność jednostki, jej autonomia są tej korporacji wstrętnymi. Stąd ta ocierająca się wręcz o obsesję chorobliwa nadaktywność kościoła na polu ,,etyki seksualnej”. Seks, ze względu na swą ,,dostępność” jest najtańszym, najpowszechniejszym ,,dobrem”. Dobrze by było go kontrolować. Jak (niegdyś) słowo, wiedzę, idee.

 22. ” Jest nim parlament. Tenże nigdy nie podjął debaty nad prostym pytaniem – zostajemy, czy wychodzimy; od dwóch lat wydaje się być pogrążony w chocholim tańcu.”

  To wszystko prawda. Jednak, gdyby rzecz zalezala tylko i wylacznie od parlamentu nie byloby problemu, gdyz wiekszosc poslow w parlamencie jest za pozostaniem w UE. Problem wynika z faktu, ze liczac wedlug okregow wyborczych w wiekszosci glosowano za wyjsciem – te 52% jest troche mylace z tej perspektywy. Funkcjonujac w systemie jednomandatowych okregow parlamentariusze musza sie liczyc z opinia wyborcow okregu. Z tego wynika istniejaca sytuacja patowa w parlamencie.

 23. >>Przypominanie obu Torysom ich pochodzenia jest nie na miejscu i zalatuje nieco kompleksami.<<

  W Ciągle jeszcze Zjednoczonym Królestwie to akurat dość ważne. To społeczeństwo o zdumiewająco sztywnej strukturze klasowej, z wszystkimi tego następstwami, w tym mnóstwem przywilejów wynikłych li tylko z urodzenia. Chyba jedyne w Europie. Bęcwał-plutokrata czy bałwan-baronet gdzie indziej raczej nie zrobi kariery politycznej. Tu – jak najbardziej.

 24. „Umęczonej powinny należeć do rdzenia kapitalizmu” – W naszej czesci Europy tylko Czechy byly (przed 38) gospodarcza potega. Po 50 latach komuny zostaly zrelegowane do poziomu innych panstw regionu. Zreszta kleske cywilizacyjna najwieksza poniosly protestanskie niemcy wschodnie (NRD). A pucze to czuly i czuja sie najlepiej w Rosji i na Ukrainie.

 25. @ olakier

  Oni się obudzą, a my zostaniemy w nacjonalistycznym szambie…… w katolicko – nacjonalistycznym szambie.

 26. @ Spencer

  Dopóki PIS ma kasę na łapówki wyborcze i poparcie KRK , to Kaczyński może spać spokojnie….

 27. Dlaczego konserwatyzm idzie w parze z ograniczeniem umysłowym?

 28. @spencer
  a jaki ,,pucz” miał miejsce w Ukrainie, prócz sowieckiego?

 29. Kto zachwyca się w Polsce Kaczyńskim? Czy jego można nazwać ultrakatolikiem?
  …albo jakie,, Elity” w Polsce można nazwać Arystokracją? Nad tym się zastanawiam.
  Czy pan Prezes adresował te pięćsetki do arystokracji? Jeżeli tak ..to godne ubolewania ze arystokracja tak się dała poniżyć.Rozumiem ze Polak to nie ANGLIK..A jAROSŁAW TO NIE JACOB..
  Niewątpliwie jednak polski katolicyzm bije wszystkie inne podgatunki katolicyzmu a polityczno patryjne tuzy naprawdę przebijają ,,formą” innych [ chyba poza Putinem]
  Gdyby zabraklo krajowych sukcesów ..mógłby ktoś zaproponować ustanowienie póki co Honorowego Prezesa Trójmorza, a pana Marszałka Kuchcińskiego ,Orlem Wysczehradzkim,.
  NIEPOKOIĆ MOGĄ OCZY PANA Macierewicza które zdradzają głeboką zadumę.. Może marzy o stanowisku Marszalka Sejmu?.. no wakat musi kiedyś być! I pomyśleć rozważa Antoni 119 lotów i ani jednej katastrofy?? ,, A ja juz mam wprawę i sztab.. i instrumenty?? Oprócz takich głebokich dywagacji o oczach szanownego ministra MON..pomarzyłbym za niegćo aby zaimportował go Orban aby go uczynić Hetmanem Siedmiogrodu z a do nazwiska dodać z przodu czy z tyłu Rakoczy…
  Jędraszewski chyba Namiestnikiem Trójmorza nie zostanie..prędzej dadza o sobie znać dalsze skutki chronicznego obstipatio..a szkoda bo Madziarzy potrafia to leczyć.

css.php