Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
Pruchnik

22.04.2019
poniedziałek

Antysemicki wybryk w Pruchniku. Tym razem Kościół zareagował

22 kwietnia 2019, poniedziałek,

Nie chcesz na to patrzeć. Zwłaszcza jako rodzic. Dzieci w podkarpackim Pruchniku w Wielki Piątek okładają kijami kukłę „Żyda Judasza”, kopią, ciągną po ziemi, w końcu ucinają głowę, podpalają, wrzucają do rzeki.

Rodzice i sąsiedzi tych dzieci patrzą i nie reagują, tylko zachęcają, żeby się uwijały. A gdzie byli miejscowi nauczyciele, sołtys, proboszcz, którzy przecież powinni natychmiast przerwać to demoralizujące widowisko?

Antysemicki zwyczaj wznowiono po latach przerwy. Kto do tego doprowadził? Miejscowa starszyzna, ośmieleni „dobrą zmianą” prawicowcy, lokalny Kościół?

Skutki są opłakane. Przede wszystkim wychowawcze: na kogo wyrosną dzieci publicznie zachęcane do agresji? Ale też wizerunkowo.

O Pruchniku głośno na świecie, ale w najgorszym sensie. Jakim trzeba być ignorantem albo tępym prowokatorem, aby urządzać takie barbarzyństwo w epoce internetu, która tylko czeka na nowe przykłady polskiego, ludowego, „wyssanego z mlekiem matki” antysemityzmu?

Takie złe wiadomości z Polski rozchodzą się po świecie lotem błyskawicy. Potwierdzają w odbiorcach wrażenie, że w Polsce antysemityzm i ksenofobia są powszechne. Co z tego, że w innych krajach też rośnie liczba aktów wrogości wobec Żydów? Nie powinna rosnąć w żadnym kraju, a już zwłaszcza w Europie, gdzie doszło do Szoa, ani w Polsce, którą Niemcy wybrali na miejsce zagłady większości europejskich, w tym polskich Żydów.

Dlatego komunikat wydany przez Światowy Kongres Żydów w związku z pruchnickim „sądem nad Judaszem” przywołuje Jana Pawła II: „Żydzi są głęboko zaniepokojeni upiornym odradzaniem się średniowiecznego antysemityzmu, który prowadził do niewyobrażalnej przemocy i cierpień. Można się tylko zastanawiać, jaka byłaby reakcja Jana Pawła II, który uczył katolików w swej ojczystej Polsce i na całym świecie, że antysemityzm jest grzechem przeciwko Bogu i człowiekowi, na tak jawne odrzucenie jego nauk”.

No właśnie. Gdy władze państwowe i polscy biskupi milczą albo zwlekają z reakcją na takie antychrześcijańskie zachowania polskich katolików, nie dziwmy się, że to żydowska organizacja przypomina, iż Kościół oraz inne instytucje powinny „uczynić wszystko, co w ich mocy, by pokonać te przerażające przesądy, które są plamą na dobrym imieniu Polski”.

Jak zatem zareagowałby Jan Paweł II? Zapewne negatywnie. Tak jak w przypadku sporu o wyprowadzenie karmelitanek z terenu obozu oświęcimskiego, który ostatecznie przeciął, wzywając zakonnice do przeniesienia się w inne miejsce, choć za nimi stali murem nacjonaliści, antysemici i katoliccy integryści tamtego czasu.

Ale tym razem Kościół nie milczał. Jednoznacznie i niemal od razu odciął się od pruchnickiego wybryku bp Rafał Markowski. Wyraził dezaprobatę i zapewnił, że Kościół w Polsce nie będzie tolerował pogardy dla innych narodów, w tym narodu żydowskiego. Teraz czekamy na reakcję rządzących i samej społeczności Pruchnika.

PS. Są reakcje władzy państwowej i samorządowej. Policja szuka sprawcy. Prokuratura w Przemyślu zaprzecza, że wszczęła dochodzenie. Minister Brudziński przyznał, że koszty wizerunkowe wybryku są dla Polski, Polaków i Kościoła ,,ogromne”. Burmistrz Pruchnika wydał oświadczenie:

 „W związku z zaistniałym w Wielki Piątek zdarzeniem, polegającym na zorganizowaniu tzw.: „Sądu nad Judaszem” przez niewielką grupę osób, informuję że nikt z Urzędu Miejskiego nie organizował ani nie wydawał zgody na jego przeprowadzenie (…)  Faktem jest, że w przeszłości odbywał się taki „Sąd”, jednak kilkanaście lat temu został zaniechany. W obecnych czasach, gdy próbuje się przypisać Polakom zbrodnie dokonane przez okupantów podczas II wojny światowej, podobne inscenizacje mogą zostać wykorzystane przez wrogów naszej Ojczyzny jako przykłady rzekomego antysemityzmu Polaków – dodał Szkoła. ,,

,,Próbuje się przypisać zbrodnie”, ,,wrogowie naszej Ojczyzny”,  ,,Rzekomego antysemityzmu Polaków” i już wiemy, z kim mamy do czynienia. Minister i burmistrz są zatroskani nie samym ekscesem, ale wyłącznie jego skutkami wizerunkowymi. A słowo ,,przepraszam”, najłagodniejsze uznanie niewłaściwości tego rodzaju ,,tradycji”, oczywiście nie pada.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 17

Dodaj komentarz »
 1. Zdjęcia dowodzą, że głównymi ”bohaterami” tego obrzydliwego zdarzenia, są dzieci – na ”oko” dziesięcioletni chłopcy. I to oni stanowią przeważającą część tego ”motłochu”. Niezwykle istotne są pytania o rolę dorosłych – kto zrobił i umieścił w miejscu publicznym wiadomą kukłę, kto był inspiratorem tej ”zabawy”. Powinna to wyjaśnić policja i prokuratura. Nie zmienia to faktu, że dziesięciolatkowie, prawdopodobnie nie mieli pojęcia co robią.
  Zdumiewa, że lokalni księża nie przerwali tej ”zabawy”, której główna część miała miejsce pod kościołem. Nie słychać też, by w jakikolwiek sposób zareagowali lokalni hierarchowie. Jeden biskup w Warszawie, służbowo zaangażowany w relacje katolicko-żydowskie, wiosny nie czyni [dopieroż byłoby skandalem, gdyby milczał].
  Sprawa ta, choc wstydliwa i wymagająca zdecydowanego potępienia oraz ukarania inspiratorów, jest jednak marginalna. Świat żyje tragedią na Sri Lance. To tam miała miejsce prawdziwa erupcja morderczej nienawiści. I gdy w przypadku straszliwej masakry w Christchurch, publicyści ”Polityki” z łatwością znaleźli zdecydowane diagnozy i daleko idące uogólnienia, to w tym przypadku zamilkli.

 2. @gotkowal
  Autorzy Polityki nie umilkli, tylko panu nie chciało się sprawdzić. Brzydko.

 3. Wielu – zbyt wielu – Polaków wyssałlo antysemityzm z mlekiem matki.
  Wielu dalej ssie….

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Nie sądzę, że ten Pruchnik to przypadkowy incydent, raczej rezultat rozhuśtywania złych emocji. I tak – jest za to odpowiedzialny pewien kulturalny starszy pan z Żoliborza. Pospólstwo tylko odczytuje to, co jest mu suflowane: majontki bendom odbierać, „Gazeta Wyborcza” to mętny nurt, jeszcze parę razów. A zresztą nic się nie stało, to tylko kukła. Alleluja i do przodu. Ojciec Dyrektor zajmie się studiami nad Żydami za drobne miliony z budżetu. Znamy sztukę niejasnych aluzji, insynuacji, bo oczywiście głośno się nie można przyznać do antysemityzmu. Ale i tak wszyscy wiemy, nawet ten ciemny polski motłoch rozumie, o co chodzi. Idą wybory każdy punkt procentowy jest na wagę 40 mld. z moich podatków.

 6. @Adam Szostkiewicz
  Przepraszam, rzeczywiście umknął mi Pana tekst. Ale może to lepiej, bo wypadałoby nad nim opuścić zasłonę miłosierdzia. W tytule i jako pierwszą, stawia Pan tezę, że zamachowcami mogą być buddyści. Mimo, iż od samego początku wiadomo, że były to ataki samobójcze. Z całym szacunkiem, słyszałem o samospaleniach buddyjskich mnichów w proteście przeciw chińskiej agresji na Tybet, ale buddyjskie ataki samobójcze na niewinne, przypadkowe osoby? W kontekście reinkarnacji i karmy – to co najmniej ekscentryczne.
  Dużym łukiem ominął Pan natomiast inną, wzmiankowaną tylko możliwość, że sprawcami mogą być przedstawiciele zupełnie innej religii, która wojnę przeciw ”niewiernym” wpisaną ma w centrum doktryny. I która, w swej niezbyt wyrafinowanej eschatologii, zapewnia raj i wieczne rozkosze seksualne, tym którzy zginą w walce ”za wiarę”. Nie na darmo jej prorok, wielokrotnie powtarzał, że raj leży w cieniu mieczy i że żadne praktyki religijne go nie zapewniają, w odróżnieniu od uczestnictwa w dżihadzie i męczeństwa [zbiór hadisów Sahih al-Bukchari].

 7. A dzieci chodzą do szkoły, w której mają po kilka godzin religii.
  Czyżby PT katechetki/katecheci nie nauczali, iż Maryja, Królowa Korony Polskiej oraz koronowany(?) na króla Polski, Chrystus, byli Żydami?
  „Zabawa” z paleniem książek a teraz znęcanie się nad kukłą Żyda. Co następne?

 8. @gotkowal
  Tezą o buddystach jako sprawcach nie została obalona, powraca w dyskusji na samej wyspie, przytaczam przykłady takich ataków podawane przez miejscowych chrześcijan, a nie wyssane z mojego palca. Teraz pojawił się trop dżihadystów działających we współpracy z jakąś międzynarodową siecią. Władze lankijskie wiedzą więcej niż komentatorzy ale nie precyzują, o kogo chodzi. Poczekajmy, może ustalą jakąś wersję spójną i przekonującą. Na razie wygląda na to, że za kulisami dramatu toczy się jakaś rozgrywka w obozie władzy.

 9. @gotkowal 22 kwietnia o godz. 18:38
  Niezwykle istotne są pytania o rolę dorosłych – kto zrobił i umieścił w miejscu publicznym wiadomą kukłę, kto był inspiratorem tej ”zabawy”.
  Niczego wyjaśniać nie trzeba. Prawdziwi Wolacy-katolicy już wiedzą. Ta hucpa z biciem kukły Żyda to była prowokacja zoraganizowana przez TVN na zlecenie lewacko-liberalnych, wrogich Polsce, globalistycznych i wiadomo przez kogo sterowanych i opłacanych ośrodków.

  Tych samych ośrodków, które opłaciły poprzednią prowokację TVNu, czyli rzekome urodziny Hitlera.

  Powinna to wyjaśnić policja i prokuratura.
  Policja i prokuratura zajmie się tą ostatnią prowokacją wrogich Polsce środowisk zaraz jak tylko upora się ze sprawiedliwym oskarżeniem i skazaniem na wieloletnią karę więzienia zamachowca na życie Naszej Pani Premier Beaty Szydło, czyli związanego z oderwaną od koryta totalitarną opozycją i ciągle mataczącego w śledztwie kierowcy niebezpiecznego pojazdu, który agresywnie i bez poszanowania ogólnoludzkich wartości oraz prawa naturalnego uderzył z prawdopodobnym zamiarem zamordowania limuzynę Naszej Dobrej Pani Premier, Której My Wszyscy Prawi Polacy Ufamy.

  Nie zmienia to faktu, że dziesięciolatkowie, prawdopodobnie nie mieli pojęcia co robią.
  Zupełnie jak ten chłopczyk:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Ma%C5%82ego_Powsta%C5%84ca_w_Warszawie

  Sprawa ta, choc wstydliwa i wymagająca zdecydowanego potępienia oraz ukarania inspiratorów, jest jednak marginalna.
  Też tak sądzę, że perspektywa wprowadzenia euro do Wolski jest dużo pilniejsza. Podyskutujmy więc o euro, dobrze?

  Świat żyje tragedią na Sri Lance. To tam miała miejsce prawdziwa erupcja morderczej nienawiści. I gdy w przypadku straszliwej masakry w Christchurch, publicyści ”Polityki” z łatwością znaleźli zdecydowane diagnozy i daleko idące uogólnienia, to w tym przypadku zamilkli.
  Ja myślę, że recepta jest bardzo prosta. Więcej granic i deportacje wszystkich różnych od @gotkowała za granicę. Tak, aby w środku danego obszaru zostali tylko tacy sami.

  Co zrobi @gotkował, gdy zamiast stosować kryterium urody @gotkowała przymusowo wyemigrują do Pacanowa stosując test na posiadanie rozumu?

 10. Do europejskiego krwioobiegu przeniknal, lub moze bardziej przecknal sie w nim uspiony od dziesiecioleci wirus kretka bladego (treponema pallidum), odpornego na antybiotyki minionych tragedii i zbrodni.

 11. Kto myslal ,ze z polskim kk po 89 bedzie rzadzil Polska dlugo i szczesliwie to teraz widzi z jakim towarzystwem sie zadawal.Polski kk wie doskonale zeby utrzymac prymat musi konserwowac stare zabbony.

 12. Wieszanie kukly Zyda, Wielki Tydzien, Pruchnik c. 1941. Sa dzieci, jest i opaska
  https://www.jewishpress.com/wp-content/uploads/Hanging-the-Judas-puppet-on-Holy-Week-probably-not-earlier-than-1941.jpg

  Adam Szostkiewicz
  Opis „Dzieci w podkarpackim Pruchniku w Wielki Piątek okładają kijami kukłę ” (powyzej) nie odzwierciedla zdarzenia. Na tegorocznym wideo widac wyraznie ze uczestnicza nie tylko dzieci, sa takze dorosli mezczyzni, i to oni sa organizatorami. Zreszta kukla jest bardzo duza, dziesiecioletnie dzieci ani same jej nie zrobia, ani nie powiesza. Mezczyzna odcina kukle, wlecze ja, odmierza razy, gdy inni dorosli krzycza „dobra!”, potem krzyczy „dzieci, bic!”. Inni dorosli dopinguja, ktos domaga sie dodatkowych razow „za to, że chcą odszkodowań od Polski” (co zostaje wykonane). Cala ceremonia byla z gory planowana i oglaszana, dziennikarze wiedzieli o niej z gory.
  Wg Ekspresu Jaroslawskiego poprzednio udokumentowany obrzed tego rodzaju mial miejsce w 2009, tez nie tak dawno.

  Co by powiedzial Jan Pawel II? On mowil o „Starszych Braciach w Wierze”, modlil sie wraz z rabinem przy Scianie Placzu. To jednak dziwne, ze mimo uwielbienia JPII a takze ogolnie roli papieza, papieskie nauki sa przyjmowane, nie tylko w tej sprawie, chyba dosc wybiorczo.

 13. OT

  W toku wstępnego śledztwa ustalono, że to, co wydarzyło się na Sri Lance było odwetem za atak przeprowadzony na muzułmanach w Christchurch – powiedział w trakcie parlamentarnego wystąpienia Ruwan Wijewardene, lankijski minister obrony.

  Spirala nienawiści i zemsty została nakręcona

 14. Jak na ironię działo się to przy ul.Jana Pawła II. Sprawcy nie zdawali chyba sobie sprawy z wymowy tego zbiegu okoliczności.

 15. ” na kogo wyrosną dzieci publicznie zachęcane do agresji?”
  Widzimy, na kogo, codzienne w telewizji

 16. mpn
  23 kwietnia o godz. 17:15

  … wyrosną m.in. na kiboli… polskich „klubów sportowych”…
  Prokuratura ma świadka koronnego na Psycho Fans i Wisłę Sharks.
  To człowiek z mroczną przeszłością
  http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,24688783,prokuratura-ma-swiadka-koronnego-na-psycho-fans-i-wisle-sharks.html

  ‚Maczety, noże, kije bejsbolowe, kastety, siekiery – te przedmioty w ostatnich latach wykorzystywali krakowscy kibole, aby mordować swoich „przeciwników”. W porachunkach pseudokibiców od 2002 roku życie straciło 15 osób. Odcinano im ręce, zadawano wiele ciosów nożami lub siekierami. Opieszałość wymiaru sprawiedliwości i niskie wyroki sprawiały, że przestępcy stawali się coraz bardziej zuchwali. Wiele wskazuje na to, że ten okres właśnie symbolicznie dobiegł końca – Paweł M., ps. „Misiek”, lider kiboli Wisły, zdecydował się na współpracę z policją’. (4/2019)
  https://krakow.onet.pl/krakow-wojna-gangow-lata-ktore-niosly-smierc/48zzkhx

  Fotografie mówią wiele…

 17. Szanowny Autorze Pruchnik to nie „antysemicki wybryk” – to historyczna ciągłość – to polska norma.
  ‚W listopadzie 1918 r. miały w Pruchniku miejsce zajścia antysemickie. Gdy nowe władze jeszcze nie zainstalowały się na dobre, chłopi z Huciska, Nienadowej i okolicznych wsi rzucili się na sklepy żydowskie, rabując je i rozbijając. Najbardziej ucierpiał sklep Jakuba Klepnera przy ul. Kańczuckiej. Porządek starał się zaprowadzić komendant policji Kwaśnicki, a potem później nadeszło wojsko z Jarosławia. Działania władz zapobiegły możliwemu pogromowi. W okresie sądu stanął karabin maszynowy, a jeden z chłopów został zastrzelony przez żandarma.

  Niemcy zajęli miasto we wrześniu 1939 roku. Z inicjatywy polskiego burmistrza w listopadzie 1939 r. 150 rodzin wydalono za San, do strefy sowieckiej, ale Żydzi powrócili po dwóch tygodniach po lodzie, gdy drugi okupant nie chciał ich przyjąć. W sierpniu 1942 r. wszyscy Żydzi zostali wywiezieni z Pruchnika. Jednych umieszczono w getcie w Birczy, a stamtąd wywieziono do lasów w Wólce Pełkińskiej, gdzie ich rozstrzelano. Innych Żydów, niosących łopaty zapewne do wykopania dołu, wyprowadzili Niemcy za miasto na cmentarz katolicki i tam ich rozstrzelali. Dziś w tym miejscu stoi głaz na postumencie i napis następującej treści: „Na tych polach w latach 1942–1943 hitlerowscy zbrodniarze zamordowali 67 osób narodowości żydowskiej. Pruchnik – wrzesień 1969”. Pozostali trafili do obozu przejściowego w Pełkiniach, albo wprost do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Bełżec’.

  Po wojnie Żydzi już nie powrócili do Pruchnika.
  Ale antysemityzm w Pruchniku w rozkwicie trwa
  ——————————————–
  ‚(…) W Pruchniku 2001 r. zamiast tradycyjnego napisu ”Judasz zdrajca” umieszczono słowo Jude, a uzasadniając tę zmianę, jeden z rozmówców powołał się na Ewangelię i wyjaśnił: «Żyd wydał Żyda za trzydzieści srebrników. To należy mu się kara». Inni natomiast posłużyli się ideologią antysemicką: «Przed wojną tutaj dużo Żydów było, wszystkie sklepy były ich, a wieprzowinę tylko u Polaka można było kupić.”; „Po tym jak Żydzi dop… Polakom z tym Jedwabnem, to sam stałem się antysemitą. A. ks. Jankowski dobrze im zrobił z tym grobem…»”. (AC)

  Jak widać, tam antysemityzm jest genetyczny – z gruntu katolicki…

css.php