Międlar już nie nadaje

Nie zapanuje się nad hejtem w sieci bez szybkich interwencji operatorów i władz ścigania. Akcja musi być szybka i skuteczna.

Dlatego słusznie rzecznik Adam Bodnar zwrócił uwagę prokuratorom na wyrozumiałe komentarze Jacka dotyczące mordercy 50 niewinnych osób w meczetach w Christchurch w Nowej Zelandii.

Australijczyk Tarrant, piewca innego rasistowskiego mordercy, Norwega Breivika, zabił m.in. czteroletniego muzułmańskiego chłopca, który przyszedł na modlitwę. Jak były ksiądz może to ignorować i używać internetu do szerzenia śmiercionośnych idei – jest czymś niepojętym i przerażającym.

Tak samo przerażające jest, że znajdują się widzowie chętni oglądać takie seanse nienawiści. Na szczęście serwis YouTube szybko zablokował kanał służący Międlarowi do przekonywania, że morderca „miał troszeczkę prawo”, żeby zabijać.

Inny pozytywny przykład dała Austria. Gdy okazało się, że Tarrant wpłacił 1,5 tys. euro na rzecz działającej tam skrajnie prawicowej grupy IBoe, do domu jej szefa (wcześniej niewpuszczonego, jak Międlar, do Wielkiej Brytanii) weszła na rewizję policja. Premier Austrii potwierdził, że są powiązania finansowe między tą grupą a Australijczykiem, który zresztą odwiedził Austrię (jak i Polskę) jesienią ubiegłego roku.

Czekamy, kiedy premier Morawiecki poinformuje opinię publiczną o ustaleniach polskich służb na temat wizyty Tarranta w naszym kraju. Tak zwane ruchy tożsamościowe, do których należy grupa austriacka, szerzą strach przed imigrantami z Afryki i Bliskiego Wschodu. Większość z nich zapewne nigdy nie słyszała o tych tożsamościowcach, ale wielu mogło doświadczyć ich agresywnych zachowań.

Nie wszyscy widzowie internetowych seansów nienawiści zostaną wyznawcami antyimigranckich teorii spiskowych. Nie wszyscy (oby żaden!) posuną się do zabijania, ale nawet jeden taki atak szału nie powinien się więcej zdarzyć.

Klucz to media społecznościowe. A dokładnie: możliwość ich wykorzystywania do szerzenia nienawiści rasowej, etnicznej, religijnej i politycznej. Operatorzy zaczynają to rozumieć. FB po wahaniach i kluczeniu zapowiada, że będzie blokował takie treści. Zablokował (niestety nie od razu!) sadystyczne wideo Tarranta.

Przerażone i zdeterminowane władze nowozelandzkie zakazały posiadania i rozpowszechniania wypocin Tarranta, które na swoim kanale usiłował propagować Międlar. Drastyczne, radykalne, ale tak trzeba. Mowa nienawiści nie ma nic wspólnego z wolnością słowa.

Mowa nienawiści jest sepsą atakującą wolność słowa.