Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

25.02.2019
poniedziałek

Koniec z międoleniem

25 lutego 2019, poniedziałek,

Domyka się opozycyjna wyborcza Koalicja Europejska. Dołączyli w niedzielę ludowcy. Kosiniak-Kamysz zaintonował hymn bitewny: Międolenie się skończyło, nie robimy tego przeciwko komuś, tylko dla Polski.

I pięknie. Będą to przymierze atakowali z lewa i prawa, będą wyszydzali po linii „ejdżyzmu” i z powodu braku charyzmy,  tak jakby na posiadaniu „charyzmy” kończyła się rola polityka. Będą (zresztą niezgodnie z prawdą) grymasili, że nie ma programu i języka, który by trafiał do serca, tak jakby na trafianiu do serca kończyła się misja polityka.

Zostawmy trafianie do serca populistom. Poważna polityka dostrzega w obywatelach nie tylko mięso wyborcze, ale też partnerów do rozumnej rozmowy o sprawach publicznych.

No to jak jest naprawdę?

Jeśli  wierzyć sondażom, na dwoje babka wróżyła. W jednym PiS nawet przegrywa (34,7 proc. do 38,5 dla KE), ale to w wyborach europejskich, nie krajowych. Opozycja może jednak mieć nadzieję, że jeśli wygra w tych wyborach, to pomogłoby to zatrzymać PiS w naszych wyborach parlamentarnych.

Wtedy wyskakuje z kapelusza kolejny sondaż: PiS wygrywa śpiewająco (41 proc., PO 26, Biedroń 9): zdobywa znowu samodzielną większość. Taki wynik oznacza, że opozycja zjednoczona w KE już może podać się do dymisji. I po to są te sondaże klęski, by podkopać morale opozycji: PiS nic nie przemoże, przyłączcie się albo gińcie.

Ale po drodze mamy zapowiedź święta wolności, czyli zgromadzenia demokratycznego w Gdańsku w okrągłą trzydziestą rocznicę wyborów 4 czerwca torujących drogę do polskiej demokracji i niepodległości. Pojawiła się w związku z tym idea nowego ruchu obywatelskiego, być może pod protektoratem Donalda Tuska. Nowy zastrzyk nadziei.

Bo czemu nie? Takie obywatelskie zgromadzenie z udziałem samorządowców mogłoby być zapleczem opozycji skupionej w KE. Rodzajem poduszki, który pozwoliłby jej miękko lądować po ewentualnej porażce w wyborach parlamentarnych. I zebrać siły do wyborów prezydenckich w 2020 r., które będą ostatnim aktem obecnego dramatu.

Podwójnej klęski sił demokratycznych z rąk obozu prawicowo-narodowego Polska liberalno-demokratyczna, proeuropejska i prozachodnia nie przetrwa. Moglibyśmy próbować jakiejś koegzystencji cywilizowanej, na wzór nowoczesnych społeczeństw otwartej demokracji, ale na razie okazuje się to u nas wciąż niemożliwe.

Umiemy prowadzić wewnętrzne wojny na wyniszczenie przeciwnika, ale nie umiemy budować dobra wspólnego, czyli przyjaznego obywatelom państwa i społeczeństwa ponad podziałami ideologicznymi i partyjnymi. Rządzi nami zasada „all or nothing”, wszystko albo nic. Dlatego, aby zachować jakiś elementarny zdrowy balans w polskiej polityce, opozycja nie może przegrać przynajmniej wyborów prezydenckich.

Pobożne życzenia? Ale miażdżące zwycięstwo PiS też może być pobożnym życzeniem prawicy pisowskiej. Dlaczego wypalanie się liderów miałoby dotyczyć tylko Schetyny czy Millera, a nie Kaczyńskiego? Prawica zakłada, że wielka, może przeważająca większość wyborców odnajdzie się w haśle rzuconym na ostatnim zjeździe partii przez prezesa: wolność to pełny portfel.

Ten wulgarny ekonomizm ma być pisowską wunderwaffe. Ma przyciągnąć do PiS wahających się wyborców z klasy ludowej, a przede wszystkim ze średniej. Ma odwrócić uwagę od korupcji, matactw, sowitych wynagrodzeń nowej elity i innych jej apanaży. Nie można wykluczyć, że to się obecnej władzy uda. W lutowych sondażach partie liberalne, Nowoczesna i Teraz, topnieją jak bałwany na „Wiosnę”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 30

Dodaj komentarz »
 1. Pełny portfel to wulgarny ekonomizm?. Kolejne miliony mają emigrować z Polski?. Ooo, niedoczekanie Pana, a matactwa i korupcja to polska choroba nie od dzisiaj, występuje zarówno w po, sld, pis itd.

 2. Prezes przeszedł, jak to się kiedyś mówiło, na pozycje czysto marksistowskie: „byt określa świadomość”.
  I krzyczy: po co głosować na „postkomunistów”, kiedy możecie głosować na komunistów nie przeterminowanych.

 3. Program – ważna rzecz, ale czy najważniejsza? Czy za okupacji najważniejszą rzeczą był program dla powojennej Polski? Nie! Wtedy absolutnym priorytetem było pokonanie hitlerowskiego okupanta i jego folksdojczowskich sługusów. Tak i teraz – absolutnym priorytetem jest pokonanie moskiewskiego okupanta (aczkolwiek zakamuflowanego) i jego pisowskich sługusów.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Na kryzysy wizerunkowe i afery – PiS najpierw daje marchewkę. Jeśli ta nie zadziała ( bądź nie zadziała odpowiednio skutecznie) – będzie kij. Nie łudźmy się – Ziobro , Kamiński , Kaczyński etc – nie będą mieć żadnych oporów. Plan czym przykryć obchody 4 czerwca w Gdańsku też jest już pewnie gotowy.
  Kamyczek do ogródka – same media i dziennikarze już od dawna przyuczają ludzi do powierzchowności oceny, do niezwracania uwagi na hierarchię ważności spraw. Połowę jak nie więcej każdej rozmowy, analizy, dyskusji o polityce stanowi to czy to co robi dana władza, lider, partia jest dobre dla niej i czy się jej opłaca. To co powinno być na początku – czy to co robią ma sens z punktu widzenia państwa – ZAWSZE jest w tych analizach na dalszym planie pojawia się jako przypis że „no oczywiście to może być katastrofalne dla…ale w sensie rozgrywki politycznej X, Y, Z wygrywa. Ludzie słuchają tak formatowanych dyskusji od lat. Jeśli dodamy do tego te w których wypowiadają się sponsorowani przez władzę – to gdzie ludzie mają nauczyć się patrzeć wgłąb i widzieć coś więcej niż fasadę?

 6. Jak widać, słychać i czuć, wolność to pełny portfel, czy się to idealistom podoba, czy nie. „Oni wszyscy nas okradają, od tych to chociaż i nam coś skapnie od czasu do czasu!”
  Pytanie jest więc jedno: do kiedy zawartości portfela starczy?
  Miałbym jeszcze drugie, ale nie spodziewam się jednoznacznej odpowiedzi: czemu Unia Europejska do tego portfela wciąż dokłada?

 7. W chwili obecnej nie ma partii która by chciała pomniejszyć nepotyzm i odciąć od państwowego koryta polityków.

  Mój wniosek, pod hasłami przywrócenia demokracji chcą się do tego koryta dorwać i jak zawsze podzielić łupy.

  Myślę, że wyborcy nie tacy głupi żeby dać się na to nabrać.

 8. devin
  25 lutego o godz. 13:47
  …Pełny portfel to wulgarny ekonomizm?…

  Tylko spokojnie. Wulgarny ekonomizm à la PiS polega na tym, że rząd co prawda jedną ręką wkłada Panu do portfela ale drugą wyciąga. Cudów nie ma, pieniądze nie biorą się znikąd bo to nie manna z nieba. Żeby coś, komuś dać, trzeba coś, komuś zabrać. Kapisze?

 9. @devin:
  Bo i to są pieniądze „zamiast”.
  Rząd lewicowy byłby zainteresowany poprawą służby zdrowia, szkolnictwa, przedszkoli, dzięki czemu ludzie żyliby i pracowali lepiej, co w sumie przełożyłoby się na dochody.
  Rząd prawicowy byłby zainteresowany niską inflacją, wzrastającą giełdą, ułatwieniami dla biznesmenów, co w sumie miałoby sprawić, że ludzie zarabialiby regularnie więcej.
  A ten rząd chce rozdawać pieniądze. I nie pyta, jak to wpłynie choćby na inflację — bo 500 przecież to coraz mniej…

  @Jagoda:
  Lata temu Francuzi pytali mnie i kolegę, czy Polacy nie tęsknią za komunizmem. I kolega wziął na siebie funkcję rzecznika znim cokolwiek powiedzialem i odparł, że nie, absolutnie…
  A ja sobie pomyślałem, że gdyby odjąć symbolikę i przenieść wielkiego brata do innego miasta niż Moskwa, to ten komunizm wielu by pasował… I to właśnie tym najgłośniej krzyczącym.
  No i się sprawdza…

 10. @ Pan Adam Szostkiewicz

  Napisal pan wyważony tekst który tylko moge popierać dwoma rękami.

  Jednak aby rozmawiac trzeba respektowac czyjś głos który tez z troską pochyla się nad sprawami w Polsce i udostepniac mu to przez publikowanie np komentarzy.Staram sie zawsze komentowac merytorycznie nie wyzywajac nikogo .Jedynie obruszam sie gdy staraja sie dopiec piszac ,ze jestem ciemniakiem z Jackowa itp.Jednak o dziwo pod pana tekstami moj komentarz czesto znika w czelusciaci chmury internetowej.Gdyby to bylo raz ale to bylo kilkakrotnie o czym piszą rownież inni internauci .

  Wracajac do tematu !

  Prosze zwrocic uwage jak toczyła sie dyskusja na propozycje obozu PiS w sensie spolecznego dorzucenia pieniedzy.Wymadrzali sie tu wszyscy powtarzajac tezy gloszone przez prof.Balcerowicza ,że sie wszystko zalamie itp.Ja patrzac za Oceanu wiedziałem i pisałem w komentarzach (czesto kasowanych ) ,ze prof.Balcerowicz myli się mocno.Te bodżce jakie zastosowal PiS sa stosowane w USA od konca lat trzydziestych.
  Pisalem ,że ostatnio w czasie kryzysu 2008 zastosowal Prez Bush i 3-krotnie powtórzył Prez.Barack Obama tzw.Stymulus Package mowiac uproszczonym językiem dosypujac z FED pieniedzy na rynek i gospodarki.Ja skorzystałem $ 570 miesiecznie z przefinansowania pozyczki mieszkaniowej.

  W Polsce Mateusz Morawiecki zastosowal ta metode również . Po objeciu funkcji v-ce Premiera odbyl dwudniowa wizyte w USA gdzie spotkal sie z najsilniejszymi glowami z FED ,giełdy i finansow.Gdy tylko przedstawil wysmiewane pwer pointy wiedzialem ,ze idzie w dobrym kierunku aby wstawic czujniki ekonomiczne w gospodarke w celu latwiejszej jej kontroli.Kontrola polega aby przyplyw pieniadza na rynek i gospodarki nie zwiekszał inflacji ponad 2% zas deflacji nie pozwalal utrzymywać poniżej 0%.Dlatego wzszystko to ocenialem pozytywnie mając tu doswiadczenie uczestnika inwestowania na giełdzie.Dla przeprowadzania tzw.Stymulusow gospodarczych sa podstawowe dwa warunki czyli własna waluta oraz cześc gospodarki ktora moze sterowac panstwo.Wielu tu komentujacych jak rowniez niedouczonych ekonomistów polskich nawet z pierwszej pólki nie wie ,ze c45 % calej gospodarki USA to gospodarka na ktora ma bezposredni wpływ państwo.
  Dawno już w latach na początku 20 wieku SN USA zadecydowal ,ze państwo moze rozbijac monopole i ich nawet przejmowac.To New Deal
  spowodowal ,ze społeczeństwo amerykańskie uznalo ,ze niewidzialna reka rynku nie załatwi wszystkiego i muszą byc regulacje panstwowe.
  W dodatku firmy i nowe przedsiebiorstwa w USA powstaja o strukturze kapitalowej mieszanej gdzie kapital prywatny jest laczony z samorzadowym i panstwowym (tak było w II RP ) co jest zabronione w UE.

  Równiez z rozbawieniem ogladalem dyskusje o emeryturach .To co zrobil PiS tp powtorzenie co jest w USA.emeryture specjalna mozna pobierac juz od 55 lat zas ZUS (SS ) od 62 lat a również mozna pracowac dokad sie chce .Mateusz Norawiecki obecnie wprowadzil tzw PPK żywcem sciagniety z USA plan 401 k gdzie w USA jest obowiazkowy podczas gdy w Polsce nieobowiazkowy.To rozwiazanie powinno być na pierwszych stronach Polityki gdyz jest to kluczowa sprawa dla dobrobytu Polakow i rozwoju Polski.To z tych funduszy powinny być realizowane inwestycje typu przekop czy CPK.

  Reforma sadownictwa przez PiS to nieśmiala ale konieczna próba wprowadzenia czynnika kontroli obywatelskiej sadów co pan i wielu uwaza z lamaniem konstytucji.Jest całkowicie pozbawiony sensu argument ,ze sady przejmie PiS.Jednak panie Adamie Szostkiewicz pamietam wypowiedż prof.Rzeplinskiego ktory przywolywal Konstytucje 3 Maja i trojpodzial wladzy.Jednak byc moze pan profesor w orginale nie przeczytal tej konstytucji gdzie w rozdziale VIII jest powiedziane ,ze sady ziemskie I i II instancji powołuja obywatele wybierajac i odwołujac sedziów zas sad konstytucyjny wybiera każdorazowo Sejm.Oznacza to ,ze moze niepismienny szlachciura mial prawo zgodnie z konstytucja 3 Maja wybierac sedziów i odwoływac zas konstytucja III RP ktora pan i inni tak zaciekle bronicie nie daje tego prawa oświeconemu redaktorowi Adamowi Szostkiewiczowi tylko jak brzydko powtorze Kaście sadowniczej Czy to jest dobrze ? Jest to typowy system czeladniczy średniowiecza poraz pierwszy zlikwidowany w Anglii w 1767 r .To rozwiazanie sciagnal do konstytucji 3 Maja bp .Hugo Kolłataj .

  O innych sprawach które reformuje PiS nie bede sie rozpisywal.Bawi mnie tylko malpi ciag do nasladowania wojen idoelogicznych jakie my tu mamy w USA. wszelkie gender LGBT ,rasizm homofobia itp.w dodatku jak to przekaziory liberalne podaja ,ze to spowodowal wzrost atakow diabel chodzacy Prezydent Donald Trump.W Polsce Trumpa podmieniono na Prezesa JK .W USA nstapiła kompromitacja tego nurtu liberalnego gdy popularny aktor czarny mowiacy ,ze jest gejem Jessie Smollett sam w Chicago zorganizowal napad na siebie .Wynajal dwółch czarnych kumpli z Ghany zaplacil im za materiały do ataku i zapłacil $ 3500 .Mieli krzyczeć to jest MAGA (Trumpa ) country i precz z czarnymi i gejami.Mieli to w dodatku zrobic naprzeciw kamery miejskiej.Cały miesiac trwal rejwach w mediach nawet Trump sie kajał aż sprawa się wyjasnila i facetowi trzy dni temu nałożono kajdanki.W Polsce wiec Nazistow sfilmowany i nagrany przez TVN – tez daje dużo do myslenia.
  Byc moze gdyby Polska miala inne połozenie i znaczenie polskie Służby powiedziały by ktore państwa czy za Odry czy za Buga czy inne Szatany zmontowaly ta afere.

  Wracajac do biezacego tematu kampanii do UE to elity do ktorych pana tez zaliczam dezinformuja istote federacji USA stawiajac za wzor do ktorego powinna dazyc Unia Europejska.
  Zasadnicze klamstwo dezinformacji polega na tym ,ze nie informuje sie ,że kazdy stan w USA niezależnie od liczby mieszkańcow i wielkosci terytorium posiada 2 -senatorow.Liczbe reprezentantow do Kongresu okresla sie metoda 250 tys mieszkancow 1 reprezentant.Wwarunkach UE oznaczaloby to ,ze Estonia ma 2 senatorow jak rowniez Niemcy czy pozostałe kraje.Wszelkie decyzje przy ustalania prawa kongres podejmuje zwykla wiekszoscia głosow.Kazdy stan posiada wlasna konstytucje i może tak jak wszystkie jednostki samorzadowe na terenie stanu okreslac wielkosc podatków co oczywiscie decyduja wyborcy.Pomaga to konkurencji miedzy stanami a w przypadku UE regulacje Brukselskie pod wplywem lobby silnych panstw czy korporacji dusza wszelka konkurencje.W przypadku USA stan nie musi pytac sie Waszyngtonu o np dopłaty do pradu czy podatek od powierzchni supermarketow.Te opłaty moze ustalac moja rada w wsi Palatine.

  Konstytucje moze zmienic Kongres poprzez wprowadzenie poprawki.Jednak aby poprawka obowiazywala na terenie calej federacji
  to musza ja ratyfikowac wszystkie stany.Niektóre poprawki do konstytucji wprowadzone przez Kongres czekaja 30 lat na ratyfikację.

  Panie Redaktorze moglbym pisać dłuzej i jak pan na poczatku napisal – zacznijmy rozmawiac ale z sensem i trzymajac sie prawdy a czasem to leży pośrodku.

  Przezylem troche lat i dziekuje Bogu ,ze doczekalem sie ,ze Polska idzie naprawde w dobrym kierunku.PiS nie bedzie rzadzil wiecznie ale ustawił poprzeczke wysoko.Czas aby opozycja wziela sie za robote .Grzegorz Schetyna ja skonsolidowal i o dziwo to na początku kadencji JK wskazał jego na przywodce opozycji ale to zakrzyczano.
  Mam jeszcze dwa marzenia wyladowac na CPK i wynajac pokoj w hotelu na 43 pietrze w Wiezach K .

  Jerzy Jan Zakrzewski – wioska Palatine Illinois

 11. Zastanawiam się na czym polega prawicowość PiS-u ? Przecież to czysto lewicowy program.

 12. Panie Redaktorze – propozycje PiS składające się na ten „wulgarny ekonomizm” są po części postulatami opozycji. Nie wspominając już o p. Biedroniu, który obiecuje dużo więcej.
  Panie Wojtku, jeśli Pana wypowiedź nie jest mową nienawiści, to już nie wiem, co nią może być. Pomijam już, że Pańskie wywody stoją w sprzeczności z oficjalnie głoszonymi celami powołania Koalicji Europejskiej.

 13. @Autor
  488 słów ale nic do zanucenia.
  Nic w głowie nie zostaje.
  Międolenie. Ino międolenie.

  Nie komplikować, nie mieszać ludziom w głowach zapętlaniem iluśtam scenariuszy w iluśtam nadchodzących wyborach.

  Teraz są tylko jedne wybory, tylko te do UE się liczą i tylko o nich trzeba mówić.

  I to powinien być dla opozycji SAMOGRAJ.

  Nic tylko cytować rydzykowe, gazetopolskie, karnowskie, kaczyńskie, pawłowiczowe, szydłowate, itd, itp. nieskończone w swej liczności i popularności antyunijne bluzgi.

  I wbijać ludziom do głowy, że głosowanie na pisoidalne kanalie =

  1/ mniejsza ilości forsy z Unii
  2/ mniej miejsc pracy z bogatych krajów Unii w Polsce
  3/ większe ryzyko zamknięcia dla Polaków unijnych rynków pracy
  4/ zakaz aborcji
  5/ nadchodzący zakaz rozwodów

  Tak, zdrowa miarka demagogii jest konieczna!

 14. Kaczynski uderza w KE obiecankami cacankami a KW powinna oddac kolkiem osinowym doprowadzajac do postawienia Kaczynskiego przed sadem.

 15. geozak

  Znowu smarujesz tu te swoje pokraczne głupoty?
  „Staram się komentować merytorycznie, nie wyzywając nikogo…”
  Oto próbki wypocin „geozaka” z blogu Hartmana (o przewróceniu pomnika Jankowskiego): „durniu, nieuku, jesteś ciemny, jesteście sowietykusy, postkomuchy” , i najlepsze made in nasz wykształcony ponad swoją inteligencję polonus – antysemita:
  „…czy osobnicy LGBT będą jakoś oznakowani, (czy będą) nosili tą karte na szyji…” (pisownia org.).
  To ostatnie, to zabawne w zamierzeniu pytanie do drugiej mądrej inaczej blogowiczki „samby” – czy geje i lesbijki są w Polsce już oznakowani.
  Geozak, jeszcze nie, ale wzorce gotowe, mieli różowe naszywki w obozach w latach 30/40.
  Ty naprawdę masz za dużo czasu, radziłem ci już, zgłoś się do Komisji Smoleńskiej, tam potrzebują takich „inżynierów” jak ty, zwolniło się miejsce po Wacku Berczyńskim, a poza tym będziesz mógł sobie pogadać w samolocie z innym inżynierem z Ameryki i członkiem tej komisji, Biniendą, tak jak ty „wykształconym” w PRL (zwróciłeś za studia swoje i żony?). Jak się wygadasz, może mniej będziesz tu skrobał. Bilety DARMOWE, zapłaci Stary Kraj, a jak wygra PiS, to jeszcze sobie polatacie, może spełni się twoje marzenie, i dolatasz do czasu budowy CPK. Good luck, i krzyżyk ci na drogę. Ty tragiczny baranie.

 16. Nareszcie nasi zapatrzeni w siebie przywódcy opozycji zrozumieli, że w jedności siła. A słuchając przekazów dnia w PiS, widać, że PiS bardzo boi sie zjednoczonej opozycji, wyśmiewając ją.
  Niestety, podobnie jak w 2015 roku, do grona zwolenników PiS dołanczają , wydawało by się , światli publicyści.
  Pan Żakowski zajął sie ostatnia ekonomią (ten facet chyba zna się na wszystkim) i zaczął wychwalać sobotni program PiS polegający na rozdaniu tylko w tym roku kolejnych 30-40 mld PLN, które trzeba będzie pożyczyć (na 6 ? 10?%).

  Odnoszę wrażenie, że niektórym „publicystom” obecna sytuacja bardzo pasuje, po prostu jest o czym pisać. W normalnym kraju mogli by być bezrobotnymi.
  @geozak
  Na ile dni wystarczy ta amerykańska emerytura pobierana w wieku 55 lat ? Na dwa, trzy dni skromnego życia ?
  A jak trafisz do szpitala (czego tobie nie życzę), to rodzina musi wszystkie swoje dobra zastawić, żeby opłacić twoje leczenie.
  Ile urlopu masz ? 10 dni, no, może 15 na rok ?

 17. @geozak
  Znasz jakiś polski rząd, który w ciągu trzech lat skłócił nas z : Unią, Niemcami, Francją, Rosją, Rep. Czeską, Iranem, Izraelem, a teraz skłóca z Austrią ?

 18. @geozak:
  1) Morawiecki i gospodarka.
  W sensie hasel, odwołań, rząd PiS — nawet Kaczyński — zrobili parę rzeczy, którym mógłbym przyklasnąć. Bo trzeba inwestować w nowe technologie w gospodarce, bo trzeba myśleć o przeciwdziałaniu nierównością, trzeba myśleć o mieszkaniach dla średniozamożnych itp.
  Ale problem polega na tym, że to tylko hasła i odwołania. Jak przychodzi co do czego, to rząd albo działa w przeciwnym kierunku (zniesienie podatku spadkowego, a Picketty 😀 ), albo działa byle jak (żenujący projekt samochodu elektromobilnego, żenujące odwołanie się do szarlatanów, choćby w przypadku Arrinery); albo wychodzi na to, że ułatwi się życie deweloperom kosztem warunków życia…
  Nie wiem, czy Kaczyński i Morawiecki są tak niekumaci, czy — w co łatwiej uwierzyć — są zwyczajnie nieuczciwi.

  2) Sądy.
  Co to znaczy „społeczna”, czy „obywatelska” kontrola?
  To dlaczego pozostawiona politykom jednej partii, a nie Obywatelom RP 😀
  To co robi PiS to nie jest „obywatelska kontrola”, to jest kontrola polityczna, układu polityczno-biznesowego (SKOKi, Srebrna…).

 19. @arkadia
  25 lutego o godz. 17:43
  Zintensyfikowanie konserwy obyczajowej, nacjonalizm, budowa państwa wyznaniowego, antyeuropejskość, ksenofobia, jeszcze by można coś niecoś przywołać.

 20. Jedno można napisać z całkowitą pewnością: PiS dowartościował takich, którzy czekają na pomocną dłoń państwa, bo z różnych względów nie mogą (lub im się nie chce) wziąć swojego losu w swoje ręce i doskonale wyczuwa ich nastroje, próbując tworzyć państwo, które obywatelowi raczej matkuje, jak niemowlaczkowi, niż go zachęca do samodzielności. A za tą często udawaną pomoc, która raczej uczy bezradności (wszak mnie, mnie się wszystko NALEŻY!!!), niż zachęca do samodzielności, każe płacić państwem partyjnym i totalnym, które wszystko kontroluje i na wszystkim kładzie łapę.

 21. Nie bądźmy pesymistami, tylko idźmy na wybory. Wystarczy, ze zagłosuje 60% wyborców, a Kaczyński pójdzie w odstawkę.

 22. „Ten wulgarny ekonomizm ma być pisowską wunderwaffe. Ma przyciągnąć do PiS wahających się wyborców z klasy ludowej, a przede wszystkim ze średniej.”

  Tylko bez paniki. PiS juz w 2015 te metode zastosowal. I co? Otrzymal 39% poparcia i tylko przez przypadek samodzielna wiekszosc do rzadzenia ( https://oko.press/nie-taki-dhondt-straszny-w-wyborach-sejmowych-nie-ma-powodow-by-strategicznie-glosowac-na-najwiekszych/ ).

  PiS ma od 2015 mniej wiecej takie samo poparcie (max. 40%). Obojetnie co robi. Nie wierze, zeby PiS udalo sie tym razem kupic ponad 50% wyborcow. I jezeli opozycja nie zmarnuje glosow (jak Lewica w 2015) to bedzie „po ptokach” z samodzielna wiekszoscia PiS I przy jednej wspolnej liscie opozycji nawet mandaty Kukiza czy Narodowcow im nie pomoga (jezeli wejda do sejmu).

 23. Pytanie: czy dodatki typu 500+ czy 13-stka dla rencistów są zwolnione z podatku?
  Niewykluczone ,że obecny rząd będzie miał obecnie z czego wysłupłać dodatkowe miliardy na „przekonanie” niezdecydowanych. Jak to będzie się przedkładać na budżet w dalszej perspektywie pokaże przyszłość.
  Gdy kołdra okaże się za krótka , zacznie się szukanie: co ważniejsze: głowa czy nogi. Rezultat może być podobny.

 24. Jak się czujecie ,kupieni za trzynastkę,zapytało Wielki Wodzu.?Podle Wielki Wodzu , bo zapomniałęś o ciężko chorych dzieciach i ich nauczycielach i pielęgniarkach.

 25. A na poważnie. O CO CHODZI ?Otóż kandydaci prezesa do UE ,przemyślani i z zadaniami ,sprawdzonymi w kraju.Sprawność w ujarzmianiu demonstrantów ,szkoły teokratyczne,rozwalanie dobrych stadnin ,bo w ich Araby itd. i tp.No i piękne tańczenie ,nie mówić o bełkocie obatela.Cel ,to UE BEZ Zimermannsa,zajmująca się kształtami bananów ,pozwalająca na dyktaturki i dyktatorów ,łamanie prawa i zamordyzm.Une nie mogą wyjść z UE BO NARóD PRZECIW.Ale w nowym rozdaniu UE , może nas utrzymać ,i biernie patrzeć na zamordyzm.Dlatego ,te mądrale od Biedronia ,niech pokumają, co go czeka.bĘDZIE SEKOWANY ,JAK KUMPLE ZE wSCHODU.

 26. @ hippolit

  Nie znam Jejmoscia z nazwiska ja podałem nazwisko i adres i nawet więcej danych.

  Jednak ubliżasz mnie a co gorsze ludzkiemu pojmowaniu spraw.

  Ja bazuje na Dekalogu podstawy kultury cgrzescijańskiej w której sie wychowałem jako Polak ale widze ciebie to wychowanie ominelo.Dlatego ja i wielu podobnych nauczone jest w tej kulturze szanowac wszelkie istoty stworzone przez Boga a szczególnie twóor stworzony na podobę samego Boga czyli czlowieka i przyjmowac jego z szacunkiem przy jakichkolwiek jego ułomnosciach zarowno fizycznych jak psychicznych.Oczywiscie popełniam błedy jako osoba grzeszna prosze o wybaczenie i wybaczam innym.

  Ja sobie zażartowałem z tymi tabliczkami kartami LGTB i mam prawo.Jest udowodnione w USA ,że taka polityka prowadzi do absurdow ,kaleczenia psychicznego ludzi i nadużyc.Głos populi w USA to instynktownie odrzucił wybierajac Donalda Trumpa .Czy ja chcę aby rodacy wpadali dzięki cwaniakom w kolejna glupote – staram sie ich uodporniac.

  Zarzucasz mi wszelkie anty- .Jednak moge cie poinformowac ,ze w mojej wsi Palatine po prawej stronie mueszka Talib z Afganistanu a po lewej emerytowany profesor z Bangladeszu.Mieszkaja dalej Hindusi.Meksykanie ,czarni .Co ciekawe miedzy naszymi domostwami nie ma plotów a ja czesto nawet nie zamykam drzwi od domu czy garażu.Sasiad Taliban Muzulmanin nie obraza sie jak tak go nazywam gdy pijemy wyborowa chowając ja pod stołem na wypadek gdyby jego malzonka z czesciowa zakryta twarza przyszla na patio.Sasiad Taliban bedzie odbieral poczte z skrzynki gdy wyjedziemy z małżonka na 2 -miesieczny wyjazd do Polski czy Europy.

  Nie wiem czy to cokkolwiek zmieni twoj poglad na swiat ktory jest tak piekny w naturze orazrożnorodnych ludziach których ja akceptuję ale raczej ty nie.

  Pytanie czy ty tak akceptujesz swoich sasiadow roznorodnych ras,wyznań w praktyce czy slepo powtarzasz te banialuki które tak faktycznie to napedzaja twoja nienawiśc do takich ludzi jak ja i inni .

  Wystarczy tu poczytac komentarze daja one wiele do myslenia .Przedstawiacie sie za lepsza czesc Polski i Polakow ale w gruncie rzeczy jestescie wy Ciemnogrodem nieudolnie nasladujacym innych.

 27. @mały fizyk:
  Nie sądzę, by PiS liczył, że kupi nowych wyborców. On raczej chce zatrzymać tych, których ma.
  W 2015 wyborców „kupił”, ale tu dałbym zastrzeżenie — znajomi, którzy poparli PiS, o ile nie byli fanatycznymi pisowcami, to poparli PRZECIWKO reformom PO (emerytury, szkoły), a nie ZA „łapówkami” PiS typu 500+ — w te nawet zwolennicy nie wierzyli. Teraz trudniej głosować przeciwko KO. Z drugiej strony, jak ktoś zauważył, na razie opozycja jest najwiekszym atutem dla Kaczyńskiego…

  @zezem:
  Lista rzeczy niedofinansowanych przez rząd PiS już teraz jest dłuuga…

 28. Kupowanie wyborców jest już sprawdzone.Powtórka,logicznie, wymaga podbicia stawki.
  Nie boli bo i tak kupowani zapłacą.
  Wzorzec Moralnosci, ze sprawdzoną już wzgardą dla maluczkich,moze obiecać Niderlandy.
  I tak zapłacą wzgardzeni.
  Z opóżnieniem wystarczajacym by Wzorzec został Ojcem Narodu.
  Połapią się ,że zostali upodleni za póżno.Jak zwykle.
  W Nowym Państwie obudzi się bohaterszczyzna,konspira „o wolność”, piesni o murach
  z biadoleniem że obudzili się w czarnej dziurze.
  Raz kolejny.

 29. geozak

  Biedny człowieku, obiecuję już więcej się nad tobą nie pastwić, jest to zbyt łatwe. Zupełnie na poważnie dam ci radę: daj sobie spokòj z pisaniem, bo potwierdzasz najgorsze stereotypy o głupocie Polonii amerykańskiej, chicagowskiej w szczególności, jako esencji polskiego wstecznictwa. Skup się naczytaniu.
  Wiem, że nie posłuchasz, ale więcej nie jestem w stanie nic dla ciebie zrobić.

 30. @geozak 26 lutego o godz. 14:05
  .Głos populi w USA to instynktownie odrzucił wybierajac Donalda Trumpa .

  Wyjdź proszę spod tego kamienia w Palatine i doedukuj się, że amerykański „vox populi” instynktownie wybrał Hillary Clinton a nie twojego rasistę, chama, biznesowego bankruta, mizogina i chrześcijanina z trzema żonami Trumpa.

  Na Trumpa zagłosowało tylko 62 984 828 osób a na Clinton 65 853 514 czyli o prawie 3 mln więcej (dokładnie o 2 868 686) wyborców.

  Tylko dzięki debilnej amerykańskiej ordynacji wyborczej z kretyńskim pomysłem na elektorów, pomysłem, który był głupi już wieki temu a dzisiaj jest całkowitym debilizmem prezydentem został chwytający za pussy Trump.

  Weź przykład z twojego prezydenta i następnym razem gdy będziesz na patio wódeczkę pił – chwyć w taki sposób żonę twojego sasiada Talibana, wiesz, tą co chodzi z częściowo zakrytą twarzą.

 31. Po eurowyborach, jeśli mandat otrzyma ministra edukacji Zalewska, wg. Rzeczpospolitej ma ja zastąpić obecny minister od policji, Jarosław Zieliński.
  Jeden wart drugiego.

css.php