Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
Sejm

14.12.2018
piątek

Wniosek przegrany, debata wygrana. Morawieckiemu wyrasta konkurent

14 grudnia 2018, piątek,

Sejmowy rytuał dobrze odegrany, wynik z góry znany. Obie strony przygotowane do ataku i kontrataku. Schetyna i Horała dobrze odegrali role potencjalnych premierów. Morawieckiemu wyrasta w PiS konkurent. Niezrażony dwóją od prof. Rostowskiego za słabą orientację w tematyce VAT potraktował Schetynę jak uczniaka.

Ferwor bitewny ogarnął też Kosiniaka Kamysza. Nawet przedstawiciele małych kół sejmowych wykorzystali darmową okazję zaprezentowania się we wszystkich telewizjach informacyjnych podczas debaty nad wotum nieufności dla obecnego premiera.

Nie szkodzi, że wniosek musiał przepaść. Morawiecki i jego rząd na taki wniosek zasłużyli. Ważne, że przy okazji z mównicy padło z różnych stron wiele słów prawdy o kondycji i rządu, i opozycji. Kondycja rządu wydaje się gorsza niż sejmowej PO.

Lider Platformy stanął na wysokości zadania. Uzasadnił wniosek tak, że brzmiał on poważnie. To nie była tylko polityczna zagrywka, ale odpalenie racy alarmowej. Szkoda, że Schetyna nie mógł odpowiedzieć na ripostę Morawieckiego.

Meritum sporu jest niezmiennie takie samo, ale nie brakowało przerzucania się danymi statystycznymi, mniej znanymi, niewygodnymi dla jednej lub drugiej strony faktami i naturalnie ciężkimi oskarżeniami o kłamstwa, oszustwa, prywatę i brak patriotyzmu.

To niektórych już nuży. Wyczuł to przedstawiciel Kukiz ’15, który odśpiewał hymn bitewny alterprawicy: „PiS, PO jedno zło”. Kukizowcy i tak wsparli PiS, bo wstrzymali się, zamiast poprzeć wniosek Schetyny.

Wynik był z góry znany, ale publiczność miała okazję przyjrzeć się mowie ciała uczestników widowiska. Miny wielu dygnitarzy w ławach rządowych były nietęgie, zwłaszcza kiedy Schetyna nie tylko punktował, ale i proponował, jak przystało kandydatowi na szefa rządu.

Za to „niedoszły” premier Gliński przodował w ławach rządowych w szyderczych gestach, choć opozycja go, niestety, całkowicie pominęła, a może właśnie dlatego. W finale frakcja pisowska biła sobie brawo mało frenetycznie.

Drugi fakt polityczny warty podkreślenia to dość wyraźna gotowość opozycji antypisowskiej do wspólnego działania politycznego, wniosek o wotum nieufności był jakimś testem w tej sprawie.

Przecież Horała bezceremonialnie próbował w debacie wbić klin między PO a Nowoczesną, roniąc krokodyle łzy nad przyszłym politycznym losem nowoczesnych. Wygląda na to, że test wypadł na korzyść Schetyny. Reszta zależy od liderów mniejszych od PO ugrupowań przeciwnych rządom „zjednoczonej prawicy”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 47

Dodaj komentarz »
 1. Przeczytałem w Wyborczej fragmenty wystąpienia Schetyny, mówił rzeczowo jak nigdy wcześniej.
  Własnie w ten sposób należało by PiS punktować codziennie, może coś do wahającej się części suwerena dotrze.
  A wystąpienia posłów PiS jak zwykle, „wina Tuska”. Ciągle przypominanie rzekomych win rządów PO/PSL, po trzech latach rządów PiS i przystawek, jest już śmieszne i nudne.

 2. Jednym słowem: wypadł źle, czyli dobrze.

 3. „Rytuał dobrze odegrany, wynik z góry znany” więc trzeba być wielkim masochistą, by oglądać tak marne widowisko, gdzie wszystko z góry wiadomo. Czasami tylko w wyzwiskach coś nowego. Zdarza mi się oglądać po raz kolejny jakiś film, ale to ze względu na aktorów i ich grę. A w Sejmie aktorzyny-beztalencia.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Szanowny Redaktorze, napisał Pan,że Schetyna i Horała dobrze odegrali swoje role. Czyli według Pana Horała, to jest GOŚĆ!. To żart? Przecież Horała ,to bezczelny tupeciarz i ignorant prawno – finansowy.To facet klasy tzw.prof.Pawłowicz. Jeśli Pan uważa,że knajacki styl wypowiedzi Horały daje mu status Gościa – partnera do zasiadania przy okrągłym stole u króla Artura, to wysiadam

 6. …brawo opozycja tylko razem do zwyciestwa ZLO MA NA IMIE PIS i kler

 7. @pielnia
  Z czego pan wysiada? Horała to przedstawiciel pokolenia czterdziestolatków w PiSie, nie mój cyrk, nie moje małpy, ale to któryś z nich przejmie schedę po Kaczyńskim. Występ H. podczas debaty pokazał go jako potencjalnego rywala Morawieckiego. To nie mój problem, ale Morawieckiego. Warto to odnotować w komentarzu. I tyle.

 8. „Schetyna premierem? To groteska. On jest zastępcą. Cała PO czeka na powrót Tuska”

 9. Jak to jest możliwe, że polska gospodarka w latach 2012-2014 nominalnie rosła, a mimo to legalna konsumpcja paliw spadała? Jak to jest możliwe, że w ciągu kolejnych 3 lat (2015 – 2017) legalna sprzedaż paliw w Polsce nagle wystrzeliła o 34 proc.!? Warto zauważyć, że jeszcze w 2014 r. konsumpcja paliw płynnych (benzyny, olej napędowy, LPG) wynosiła 22,6 mln m3. W 2017 r. to już 30,3 mln m3. Pytanie – czy zmian legislacyjnych, które ukróciły działalność mafii (pakiet paliwowy, pakiet energetyczny i pakiet transportowy) nie można było wdrożyć szybciej?

 10. We Francji potężne burdy i zamachy. Tymczasem rząd w Paryżu zaniepokojony sytuacją w polskim sądownictwie
  wpis z dnia 13/12/2018

  Emmanuel Macron w 2017 roku mówił, że w Polsce rządzi „reżim Kaczyńskiego”, który „codziennie łamie liczne swobody, a wraz z nimi nasze zasady”. Szczerze mówiąc nie wiem jakie „liczne swobody” były codziennie łamane przez „reżim Kaczyńskiego”. Nie wiem też co miał na myśli Macron mówiąc, że łamane są „nasze zasady”. Fakt jest taki, że ciągłe krytykowanie Polski przez francuskie elity nie przyniosło Francji jakiegokolwiek uzysku. Tymczasem francuska minister ds. europejskich właśnie obwieściła: „Sytuacja w polskim sądownictwie niepokoi naszych obywateli”.

 11. „- Nasza partia musi się stać partią marzeń Polaków – zaczął Kaczyński. – Prawo i Sprawiedliwość udowodniło, że potrafi rządzić uczciwie, potrafi być wiarygodne i robić wszystko co zapowiedziało. To nie deklaracje, ale konkrety na to wskazują. Mamy przeciw sobie potężny front tych, którzy nie chcą tego uznać, choć sami rządzić nie potrafią i udowodnili to wielokrotnie. Oni nie są wiarygodni, nie dotrzymują słowa i tolerują zło w wielkiej skali – dodawał. Jego zdaniem, jeśli to dotrze do Polaków, to rządy PiS będą kontynuowane.”
  To juz stało się nudne, Kaczyński albo sam kłamie, zaklina rzeczywistość, albo wreszcie spotkał profesora Alzheimera i nie bardzo wie co mówi, a wie tylko to co Kurwizja i klakierzy mu powiedzą.
  Za nim pozostala trójca wypowiadała sie w podobnym tonie.
  Odnoszę wrażenie, że oni już zwracają się wyłacznie do swojego żelaznego elektoratu i boją się, że część tego elektoratu może im odebrać Belzebub z Torunia.
  Więcej „mądrych ” wypowiedzi :
  http://wyborcza.pl/7,75398,24280778,konwencja-pis-partia-kaczynskiego-podsumowuje-trzy-lata-rzadow.html#nowaZajawkaGlownaMT

 12. Utyskiwania na Schetynę są łatwe, ale pamiętać należy o alternatywie: Morawiecki albo Ziobro czy inny Horała. Premier, który nałogowo nie łże, to już byłoby coś. A gdyby jeszcze czasem liczył się z opinią publiczną, to już w ogóle byłoby fajnie. Zamiast wmawiać nam, że energia z węgla jest za darmo, może by tak ucziwie pokazać, jakie są koszty fedrowania? Gdyby czasem powoływano na stanowiska ludzi, którzy coś umieją i są uczciwi – jak p. Kwaśniak albo Jerzy Miller. Premier, który mógłby się rozumieć nie tylko z towarzyszami z Węgier czy innymi oszołomami. Szkoły, które dbają o wykształcenie i wychowanie dzieci. Ministerstwo kultury nagradzające nawet ateistów, jeśli jest za co. Rozmarzyłem się…

 13. ad vocem: Szanowny Panie Redaktorze, nie było moim zamiarem Pana obrazić. Ja tylko chciałem wyrazić mój absmak z wyniesienia przez Pana posła Horały (bez komentarza) do grona potencjalnych następców premiera. Jeśli Pan uważa ,że premierem może być Horała, to koń Kaliguli spełniał merytorycznie lepiej warunki bycia senatorem, niż Horała bycie premierem.Ja wiem, że to od Pana nie zależy(ode mnie również nie),ale byłem zaskoczony brakiem jakiegokolwiek komentarza z Pana strony. Z całym szacunkiem dla Pana,bo jestem wiernym czytelnikiem Pana felietonów od początku Pana działalności w „Polityce”

 14. „Socjalizm tak, wypaczenia nie !
  Naród z Partią, Partia z Narodem !!!”
  Przewodnie hasło PiS.

 15. w puencie – roniąc krokodyle łzy, nie rojąc 🙂
  roi się Horale za to chyba
  Schetyna też mówił onegdaj bardzo dobrze na konwencji, tej, kiedy Nowacka dołączyła
  PiS niedoszacowuje Schetyny, i dobrze, niech śpią władzą upojeni

 16. @pielnia
  W porządku, ale chyba dalej się nie rozumiemy. To, że Horała mógłby zastąpić jako premier Morawieckiego, nie jest komplementem ani dla jednego czy drugiego, ani dla całego PiSu. Obaj żadnych kwalifikacji na tak wysokie stanowisko nie mają, a to że MM je dostał, świadczy, jakie PiS ma kadry.

 17. Jacek, NH:
  Bo i problemy Francji to katar — efektowny i hałaśliwy, ale raczej dla państwa niegroźny. U nas to raczej rak.

 18. @Adam Szostkiewicz
  15 grudnia o godz. 17:26

  „… to że MM je [stanowisko premiera – grzerysz] dostał, świadczy, jakie PiS ma kadry”.

  A o czym świadczyło, jak stanowisko premiera za rządów PO dostała Ewa Kopacz?

 19. Dziś zamiast wpisu, trzy grosze autorstwa Wojciecha Młynarskiego:

  Spytasz mnie publiko moja, a cóż to za paranoja?
  To katechizm jest prześliczny sporej partii politycznej.
  A dlaczego Panie święty ten mój wierszyk nie ma puenty?
  W miejsce puenty mgła i pustka – wina Tuska.

  [Fragment wiersza pt. Wina Tuska]

 20. Jacek, NH
  15 grudnia o godz. 12:47
  Jak to jest, że w ostatnim czasie sprzedaż paliw rośnie, a wpływy z VAT z tego tytułu spadają ?
  Jak to jest, że przez ostatnie 3 lata, wpływy z akcyzy wzrosły (licząc procentowo wzrost) znacznie mniej niz wpływy z VAT z paliw ?
  Może następna mafia akcyzowa ?

 21. turkmen
  15 grudnia o godz. 11:54 pisze: – …brawo opozycja tylko razem do zwyciestwa ZLO MA NA IMIE PIS i kler

  „…brawo opozycja”?
  Raczy Pan żartować. Niech się Pan łaskawie przyjrzy poczynaniom tej bandy kretynów z warszawskiego „peło” pod wodzą niejakiego Trzaskowskiego. Tak się przegrywa wybory z PiSem. Ta POwska głupota, arogancja daje gwarancję, że PiS następne wybory parlamentarne wygra.

 22. Jestem już zmęczone tym cyrkiem. To nie jest zabawa chłopców w piaskownicy – sprawa jest wyjątkowej wagi, bo dotyczy przyszłości naszego kraju!
  Poseł Horała – nie pozwolę sobie na szczerość w formie bezwzględnej, powściągnę emocję. Młody (jeszcze) wilczek, głodny sukcesu i agresywny, przy tym głupi. Na pewno bezczelny i bez zasad żadnych, czyli znaczenie słowa „przyzwoitość” jest mu obce. Obrzydliwy w swej narracji, złamanego paznokcia nie dam za jego erudycyjne wzloty (!?). Ogólnie – paskudna figura.
  Było do przewidzenia, że GSch. nie wygra tej rundy (matematyka jest nieubłagana!). Rzeczywiście, wypunktował kłamczucha PMM, tylko że efektu nie było, bo nie mogło być.
  Albo obudzimy się w większej wzmożonej obywatelsko kupie narodowej i pokażemy PiSowi na wzór Francuzów „palec prawdy”, albo zapunkujemy po staremu: „na wschód nasza droga prowadzi…”
  Wolałabym pierwszą opcję 😉

 23. „Polska bijące serce Europy”. Za pierwszej komuny mówiło się „ZOMO bijące ramię Partii”.
  Znaczy teraz Partia będzie biła Europę. A że jesteśmy częścią Europy, to i nas. Już bije.

 24. Adam Szostkiewicz to dopiero ma wyobraznie.

 25. Słuchając wystąpień Kaczyńskiego, słyszę Gomułkę. Czyżby to była reinkarnacja tow.Wiesława? Pamiętam tamto skandowanie: Wiesław! Wiesław! a teraz słyszę: Jarosław! Jarosław! Mam nadzieję, że koniec będzie taki sam.

 26. ”Ja wiem, polokoktowcy nas nie kochają. Ale my ich będziemy tak długo kochać, aż oni nas wreszcie pokochają.”
  Słuchając bajęd o wyciągniętej dłoni, przypomina się nadszyszkownik Kilkujadek, i rośnie nadzieja, że ten pisowski ”Kingsajz” wkrótce się skończy. A swoją drogą, to zabawne, jak można chcieć pojednania z kanaliami, mordercami z krwią na rękach, lumpenliberałami, ZOMO, agentami GESTAPO, animalnym elementem najgorszego sortu, który toleruje wielkie zło (bo jakoś nie słychać, by towarzysz, którego partia wysunęła na odcinek kierowania rządem, kwestionował kategoryczne stwierdzenia swego pryncypała). Nieodgadniona jest natura ludzka…

 27. .. wynik wcale nie byl do przewidzenia nalezaloby cale PeLo wyaresztowac….
  w liberalnej demokracji we Francji aresztowano juz 2000 ( slownie: dwa tysiace)
  przeciwnikow rzadu… skoro polska jest dyktatura mozna by bylo spokojnie to pomnozyc przez 5 i zaaresztowac 10000… komisja europejska by sie nawet nie zajaknela.. stwierdzili wlasnie ze ich aresztowania nie obchodza….
  … bylby w koncu spokoj…

 28. grzerysz
  15 grudnia o godz. 17:49
  Wy, towarzyszu @grzerysz, czegoś wicie, nie rozumicie. Przecie wyście są ci dobrzy, a dodatkowo rozumni, kompetentni i uczciwi. Wasi poprzednicy, natomiast, to była najgorsza swołocz, w dodatku mocno durnowata. A jak przyjdzie co do czego, jedyne co potraficie wydukać, to że oni robili to samo. Kupcie se akwarium towarzyszu, to się może podciągniecie z logiki.

 29. Jakoś Jacuś z NH nie odniósł sie do mojego wpisu na temat VAT.
  Przekazu dnia z KC zabrakło ?
  Nareszcie PO przedstawiła swój program, czyli obniżenie PIT i ZUS. Jedno co mi się nie podoba, to dodatek 500 PLN do najniższej pensji, spowoduje to , że przybędzie nam osób zarabiających oficjalnie najniższą, a budżet zostanie obciążony oprócz tego 500, to dodatkowymi zapomogami socjalnymi, związanymi z niskim dochodem na osobę w rodzinie.
  Nie tedy droga , panie Schetyna. Lepiej to 500 przeznaczyć na znaczne podwyższenie kwoty wolnej od PIT, a wprowadzić jako rekompensatę dla budżetu np. stawkę 40% od nadwyżki ponad milion dochodu rocznie.
  @ed73
  Przychylam sie do pomysłu, że tylko protesty na wzór żółtych kamizelek mogą obalić ten (nie)rząd.
  W przeciwnym przypadku przyjdzie nam czekać na zapaść gospodarki, bo suwerena nie interesuje jakaś Konstytucja, a tylko własna kieszeń.
  @ricrick
  Francuzów jest jakieś 67 mln, nas 38, czyli jak we Francji aresztowano 2000 osób (chuliganów inaczej), to u nas wypadło by na 1134 osoby. Statystyka szanowny panie.
  A ilu u nas zatrzymano Obywateli RP, czlonków manifestacji KOD ?
  I to nie za rozróby i niszczenie mienia, a np. za to że nie chcieli pozwolić wjechać Pierwszemu Sekretarzowi KC PiS na Wawel, drogą na której obowiązuje zakaz ruchu.
  Czy to prywatna droga Kaczyńskiego ?
  czy zwykłego obywatela wpuszczą kolumną samochodów na Wawel ? lub na zwykły cmentarz ?
  czy zwykły obywatel może jeździć pod prąd na drodze jednokierunkowej, jak we wrześniu auto z Kaczyńskim w Bydgoszczy ?
  Oczywiście Kaczyński jest niewinny, bo nie on prowadził samochód, tak jak nie jego brat pilotował Tu-154.
  Ale przyjdzie czas, że jak gorszy sort się wkurzy, to Kaczyński podzieli losy Ceaușescu.
  I tego mu życzę.

 30. Dominacja Niemiec może doprowadzić do rozpadu UE. W Unii Europejskiej mamy dziś do czynienia z ekonomiczną, gospodarczą i polityczną dominacją Niemiec. I to jest praźródło napięć oraz sił odśrodkowych dezintegrujących Europę

 31. Liderzy upadli: Schetyna i Petru. Szczytem ich ambicji jest przeczołganie się do następnego parlamentu. Zupełnie jakby wymyślił ich PiS, by długo rządzić – Marek Beylin GW

 32. Przemówienia Schetyny to krzyk rozpaczy. PO od wielu miesięcy jest w kryzysie. Schetyna, człowiek rozżalony na wszystko, przegrany. Jego jedynym celem jest zniszczenie PiS. Fobie są uleczalne

 33. mały suplement do:”wniosek przegrany,debata wygrana”.Otóż widać,że J.kaczyński wydał rozkaz zacierania śladów przed wyborami w 2019r. (podobnie,jak swojego czasu z wycofaniem Macierewicza z pierwszej linii).Skutkiem jest min.polecenie chwilowego odejścia niezrównanej panny Krysi (Pawłowicz) z frontu . Dlatego tyrada pani B.Szydło na zlocie partyjnym PiSu jest moim zdaniem ogromnym ciosem w plecy szefa PiSu co do prawdomówności,no bo takiej zakłamanej mowy nie łykają nawet niepełnosprawni umysłowo w teatrzykach komediowych w remizie strażackiej w Brzeszczach

 34. A redaktor Szostkiewicz dalej usilnie wierzy Rostowskiemu że to on wyhamował karuzele VAT. Na Pana miejscu przeanalizowałbym opinie różnych ekspertów nie tylko jednej i drugiej strony, albo efekty różnych działań takich jak odwrócony VAT (2012 rok efektów żadnych tylko utrudnienia w płynności małych firm) albo JPK ( rozpoczęła PO, wprowadził PiS ale już po skokowym wzroście z VAT i żadnych spektakularnych efektów już nie było). Wzrost z VATu to przede wszystkim informatyzacja fiskusa na wzór holenderskiego odpowiednika, notabene chyba najlepszego w Europie i regulację które sugerował sektor prywatny np paliwowy. I powyższe działania to raczej idea wziętego z zewnątrz ministra Gruzy z Republikanów niż kadr PiS albo PO.
  Warto wziąć pod uwagę bo o ile dla ludzi karuzele VAT to do skomplikowany temat to pośrednio wpływa na życie ludzi a to przełożenie na wynik wyborów już ma, szczególnie dla obozu demokratycznego

 35. @handzia55. Gomułkę to ja widzę w wystąpieniach Morawieckiego. I sekretarz nieboszczki PZPR do znudzenia porównywał dane liczbowe z 1938 r. z odpowiednimi liczbami w latach 60-tych minionego stulecia. A to PKB, a to produkcja nawozów sztucznych, butów, mydła etc. Podobnie dziś Morawiecki bez przerwy odnosi swoje „sukcesy” do 8 lat rządów PO/PSL. I oczywiście, jak Gomułka, żongluje liczbami. Ma też nudny styl bardziej ględzenia niż mówienia.

 36. Smutno mi.Paranoja polega na tym ,że wzorem Jankesów ,wybieramy tych co lepiej ubrani i bardziej sugestywnie z krzykiem ,wykrzywioną mordą,pełną obietnic i frazesów. Vide ADOLEK I KUTERNOGA WZORY JUŻ DOŚCIGANE.Przypomnijcie Cezara Klaudiusza.Globalna wioska i eksplozja mediów narzędziem do realizacji paranoji.A korzysta z tego piękny i uśmiechnięty pan Biiedroń,obiecując gruszki ,które w 2035r wyrosną na wierzbie ,Bo nie będzie węglowego smogu.Schetyny nie popieram dlatego ,że gada jak Klaudiusz ,ale dlatego ,że Jego miejsce w grach podstołowych ,rozgrywek partyjnych i czarnej roboty a zbierania wszystkiego do kupy ,wyciągania wniosków i propozycji do realizacji zadań ,na miarę męża stanu ,myślącego o przyszłośći ,wbrew aktualnej sytuacji ,jak to czynił prezydent Francji,kiedyś, i robi to ,obecny ,nie poddając się kamizelkom.A u nas wycofują się z podwyżek energii, której żródła wpierw zniszczyli ,skuteczniej niż ten rycerz z LA Manczy.I za to będą płacić nasze dzieci ,ale UNE ,działają tak ,że po nich ,choćby potop.

 37. @holden
  Zob. @andrzej52 o VAT. Ja nie wierzę, tylko słucham ze zrozumieniem prof. Rostowskiego. Ekonomia to nie moja broszka, ale mam swoje autorytety w tej dziedzinie. Raczej Rostowski niż Zandberg.

 38. @red. Szostkiewicz
  A pan zandberg to też nie moja broszka. Mamy w Polsce 1,5 mln stron interpretacji przepisów podatku VAT. Na logikę taki proceder jak karuzele VAT nie mógłby mieć miejsca tylko przy zaangażowaniu tylko grup przestępczych przy takiej inflacji prawa. Zaangażowanie ministra Nowaka w tworzenie prawa podatkowego stawia pod znakiem zapytania niezależność MF i kontrolę nad legislacja w Polsce. I oszczedzę Panom trywializmow o tym że to wszystko z wolnym rynkiem nie ma nic wspólnego i że demokracja to nie tylko trójpodział władzy ale między innymi przynajmniej względnie rynkowa gospodarka właśnie.

 39. @Andrzej52:
  Popieram Twój pomysł na program. Tylko się trochę dziwię, bo jest on dość… lewicowy.

  Co obali ten rząd? Nie wiem. Pytanie jak daleko się posunie w niszczeniu demokracji. Powyżej pewnego progu niszczenia demokracji może nie dać się obalić bez rewolucji.

  Zasadniczo jednak, dotąd w każdym przypadku następował pewien drenaż partyjnych wizerunków. Czasami przyspieszony (patrz Afera Rywina, albo faktyczny rozpad AWS), czasami wolniejszy (utrata zaufania do PO). Ale zawsze następował. Uważam, że rząd tyle miesza, robi tyle afer, że to na niego spadnie. A że poparcie tak duże zawsze wynika z ogólnie dobrej opinii o partii (jako czegoś „wiszącego w powietrzu”, co inni powtarzają — sąsiedzi, media, ksiądz…), a nie przywiązania do polityków, czy idei; to drenaż poparcia może sprowadzić PIS do roli, jaką ma dzisiaj SLD w ciągu kilku lat. Tak, wiem, to i tak dużo więcej niż PiS zasługuje, ale to jednak wystarczy do marginalizacji. Wystarczy jedno potknięcie, byle jego echo zatoczyło dostatecznie szeroki krąg. Nie musi być poważne („ośmiorniczki” nie były), ważne sygnał wyszedł gdzieś z rejonów, które nie są jawnie opozycyjne. I pytanie, kiedy coś takiego przyjdzie.

 40. Panie Redaktorze, podziwiam cierpliwość w trakcie dyskusji z red. Agatonem.
  Rozmówcom należy się aureola 😉

 41. @jagoda
  No cóż, wylansowała go poniekąd red. Paradowska i ja to szanuję.

 42. @Adam Szostkiewicz:
  Skąd Zandberg w odpowiedzi dla Holdena? Jeśli dobrze rozumiem, to Holden odwołuje się do „republikanizmu” ze względu na bliskość ideową z polskimi republikanami, choćby z tymi ze stowarzyszenia Wiplera, czyli konserwatywny-liberalizm, a nie socjaldemokracja.

 43. @PAK
  ? Jaki republikanizm? Wipler, ten szarpiący się z policjantami? Nie wiem, o co chodzi.

 44. Proszę nie imputować mi żadnych poglądów politycznych bo to insynuacje. Powołuje się na ekspertów z różnych stron, dyskusje nad moimi poglądami to odwracanie kota ogonem a nie sedno sprawy

 45. @Holden
  przecież pan swoje poglądy sam ujawnia, a wybrany przez pana kryptonim mówi coś o pańskiej osobowości. Jeśli nie ma pan poglądów politycznych, to po co komentuje pan politykę i z jakiej perspektywy? Mało przekonujące.

 46. „Horała bezceremonialnie próbował w debacie wbić klin między PO a Nowoczesną, rojąc krokodyle łzy…”

  a może roniąc?

 47. @18karatów
  Oczywiście.

css.php