Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

1.07.2018
niedziela

Nie będzie uchodźca rządził u biskupa. Dwa Kościoły katolickie w jednej Polsce, a który Franciszkowy?

1 lipca 2018, niedziela,

Jest odpowiedź na dokument rady episkopatu o mowie nienawiści na pielgrzymkach narodowych. Pośrednia, ale czytelna. Co gorsza, wygłoszona w obecności drugiej osoby w państwie PiS, marszałka Sejmu Kuchcińskiego, który oczywiście do niej się nie odniósł.

Podczas zgromadzenia religijnego w Gietrzwałdzie biskup emeryt Józef Zawitkowski powiedział w kazaniu:

Przysięgałem z Konopnicką: „Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz”, teraz sami sobie naplujemy. Nie będzie uchodźca rządził w moim domu, bo przysięgałem, że: „Twierdzą nam będzie każdy próg, tak nam dopomóż Bóg!”. Więc przysięgi nie zmienię. A gdyby ktoś w moim domu krzyż zdjąć usiłował i dzieci nam germanił, to ten nie jest z ojczyzny mojej. Niech wróci do siebie.

Takie to plastikowe śmieci unosiły się w morzu pobożnych frazesów. „Nie będzie uchodźca rządził w moim domu…”. Cóż to za zła wola i dezinformacja. I to w ustach biskupa, a nie księdza pokroju Jacka Międlara. Czyż tak ma wyglądać transmisja pokoleniowa w Kościele, że młode głupstwo inspiruje stare?

Gdy bp Krzysztof Zadarko, stojący na czele wspomnianej rady episkopatu do spraw migrantów, wzywał, by w twarzy uchodźcy zobaczyć twarz Jezusa, biskup Zawitkowski w obecności wielu tysięcy pielgrzymów – a to właśnie do pielgrzymów adresowany jest dokument potępiający okazywanie nienawiści – ignoruje słowa samego Chrystusa, tak jakby chciał przerobić Ewangelię na swoją wersję Roty Konopnickiej, nadając jej współczesną wymowę w duchu nacjonalizmu i ksenofobii.

Oczywiście, bracia biskupi nie udzielą mu braterskiego upomnienia. Bo bp Zawitkowski wpisuje się i współtworzy dominującą dziś w Kościele w Polsce „narrację narodowo-katolicką”, choć to przecież herezja! Kościół Chrystusowy jest „katolicki”, czyli powszechny, otwarty na wszystkie nacje i kultury, niewyróżniający żadnej ponad inne.

A tu biskup gra płytę antygermańską, jakby czas zatrzymał się sto lat temu. Wtóruje antyniemieckim wypowiedziom i działaniom politykom obecnego obozu władzy. Nie chodzi o to, by Kościół ogłaszał za polityków program działania, tylko o to, by Kościół nie dawał złego świadectwa. A tym jest demonizowanie innych ludzi. To Kościół powinien potępiać jak najsurowiej, a nie promować.

Obaj biskupi stoją na przeciwnych skrzydłach w Kościele w Polsce. „Frakcja” bp. Zadarki jest dużo mniej liczna obecnie niż „frakcja” bp. Zawitkowskiego i jemu podobnych duchownych rzymskokatolickich. Ale za Zadarką stoi papież Franciszek, który nie ustaje w przypominaniu o tym, że Jezus powiedział: byłem przybyszem, a przyjęliście mnie.

W zeszłym roku w orędziu na Światowy Dzień Pokoju Franciszek pisał jasno i ewangelicznie: „Ci, którzy podsycają strach przed migrantami, być może w celach politycznych, zamiast budować pokój, sieją przemoc, dyskryminację rasową oraz ksenofobię, które są źródłem wielkiego niepokoju”.

Który więc Kościół w Polsce jest dziś powszechny, który jest lojalny wobec papieża, a to przecież probierz katolickiego tradycjonalizmu? Odpowiedź jest ważna nie tylko dla wierzących, bo dziś w Polsce powstaje ze znaczącym poparciem obecnej władzy państwo konfesyjne, czego skutki odczują wszyscy obywatele.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 18

Dodaj komentarz »
 1. Podzielone terytorium jak w Sudanie.Podzielony naród ja w Rwandzie.Podzielony kościół jak w za czasów Lutra ,Henryka XV111,.A to działo się setkami lat.U nas geniusz załatwił to w ciągu roku.No, ale mieliśmy Torunianina co wstrzymał słońce.A teraz następcę ,co pomaga wstrzymać oddech i czekać na dalsze szaleństwa.Sukienka i kawalerowie to dwa nierozłączne demiurgi historii.

 2. ..czy kosciol katolicki jest jeszcze chrzescijanski czy juz tylko katolicki ?? lamanie praw dziesieciu przykazan to grzech a kosciol katolicki wyraznie nie przestrzega !

 3. Pan biskup wyartykułował to, co mysli większość Polaków.
  Wszak i on jest „z naszej krwi”…….
  I żadne późniejsze nauki nie wyrugują tego, co wszczepione mu zostało w dzieciństwie, w trakcie socjalizacji.
  Nie zmieni tych stereotypów nawet wiara.

  To samo zresztą tyczy teoretycznych migrantów.
  Przeniosą wzorce zachowań z krajów pochodzenia na nasz grunt.
  I nie zmienią ich przez co najmniej trzy pokolenia.

  Chcą z tym żyć obywatele, czy jest to projekt elit jedynie?
  Osobiście, jestem przeciw.
  Znając trochę historię, żaden taki projekt z przeszłości nie kończył się dla gospodarzy dobrze.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Mnie ostatnio uderza, że tak można mówić w sprawie uchodźców i uchodzić za chrześcijanina…
  Przecież w Biblii nie ma dyskusji o dzieciach poczętych. Nie ma zbyt wiele o rodzinie. Ale jest — to temat który wraca w wielu miejscach — o losie migranta. I to właśnie z perspektywy tego, który do obcego kraju wkracza (i to także z przyczyn ekonomicznych), i któremu należy się ludzkie traktowanie i szacunek.

 6. „A tu biskup gra płytę antygermańską…”

  Nie grali „płytą antygermańską” kiedy w Polsce Niemcy zorganizowali holokaust. Polactwo do tej pory twierdzi, że eksterminacja Żydów w Polsce przez Hitlera była OK. PiS temu zaprzecza. Twierdzi, że Polacy nic innego nie robili tylko ratowali tychże Żydów.
  To jak to k… pogodzić z tym, że teraz kiedy Niemcy proszą, żeby wziąć do siebie parę tysięcy ludzi uciekających przed wojną (nie grozi za to kara śmierci) to bredzą o germanizacji, zdejmowaniu krzyż itd…Premier polskiego rządu przez swego rzecznika zaklina się na wszystkie świętości, że żaden uchodźca tu nie trafi i zyskuje w sondażach.
  Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do postawy naszego narodu i kościoła w czasie II wojny światowej (ogólnie mówiąc oczywiście) w kwesti żydowskiej.

 7. Kłania się leninowska „Teoria i praktyka” Miłość bliźniego? Tak. Ale nie w moim domu.
  @wiesiek59
  A USA? Znam nieco warunki w Kalifornii.

 8. turkmen
  1 lipca o godz. 15:44
  ”lamanie praw dziesieciu przykazan to grzech a kosciol katolicki wyraznie nie przestrzega !”

  To jest przykład na subiektywizm. PAD na przykład twierdzi i pewnie zawsze będzie się upierał że NIE łamie konstytucji. KK wybrał dobra stronę w konflikcie z komunizmem i stad tak hojne nagrodzono go w późniejszej transformacji. Dzis wybrał stronę przestępców, chamów i oszczerców. PiS kiedyś runie jak każda dyktatura a konsekwencje dla kk będą katastrofalne.

 9. gsj
  1 lipca o godz. 19:22

  Jedynie czytam, ale….
  Kalifornia była indiańska, hiszpańska, amerykańska.
  W zależności od dominujących napływowych przybyszów.
  Czyja jest teraz, czyja będzie?
  Czy zdominuje ją ludność anglo, czy hiszpańskojęzyczna, wraz ze swoją kulturą?
  I czy est to OBOJĘTNE dla mieszkańców?
  Bo te kultury maja inne systemy wartości- jak mi się wydaje, style życia, priorytety.
  Mogę się oczywiście mylić, ale takie są moje asocjacje.

 10. Na pielgrzymkach bywają raczej zwolennicy radia maryja i wielbiciele pisu.Zawitkowski zna ten target i do nich kierował swoje słowa. Był tam też Kuchciński, więc i władzy trzeba było się podlizać.
  Kościół dobrze wie gdzie stoją konfitury. Papież Franciszek daleko, a władza blisko. Władzę trzeba wspierać bo ta władza jest hojna dla kościoła. Wbijanie wiernym do głowy antyniemieckich i antyuchodzczych bredni, ma jeden cel, aby ta władza trwała jak najdłużej, bo z następną może już nie być tak dobrze.

 11. Dobry wieczór Panie red. Szostkiewiczu i adwersarze.
  Dziękuję Panu za interesujący, krótki tekst do inspiracji religijnych wobec doktrynalnej, negatywnej brutalnej i wygadanej z premedytacją wobec małego polityka od ob. Jarka Kaczyńskiego z warszawskiego Żoliborza / nie nazywam Go, bo jest tego niegodny/ i ogłupionego ludu bożego …

  Ma ma pan rację, konkluduję.
  Polski Kościół powszechny, ludowy wg reguł Wyszyńskiego i Wojtyły,notorycznie z aksjomatu nacjonalizmu narodowego, korzeniami opartego w doktrynach z czasów przed 2. wojny światowej zeszłego wieku, gnębi Argentyńczyka, biskupa Rzymu, z wyboru „kaląjącego” się w swym watykańskim pasterstwie za swe akceptowanie niegodnych inteligentnego człowieka, bierne akceptowanie historycznej już sytuacji w jego kraju urodzenia.

  Dążę do agnocyzmu.
  Pozornie trudne, a realnie pragmatycznie wolnościowe.

  Jako katolik z wyboru najbliższych, juz w wieku 7=8 lat mego wielkopolskiego bytowania w tym padole ziemskim, zauważyłem, że księża i siostry Kk kłamią swych poddanych w wierze.

  Pomijam, opisywanie ówczesnej małomiasteczkowej i wiejskiej obłudy i cygaństwa oraz materializmu, do czasu, gdy świadomie w w 16 roku życia wybyłem w pozornie „duży świat”, a faktycznie „grajdoł intelektualnego i edukacyjnego życia.
  Wszędzie byli oni i one, perfidnie przemądrzali/ałe, przedstawiceiele/ki Kk.

  I tak jest do dzisiaj, w Polsce zmienił się system polityczny i gospodarczy, a otyły biskup lub nawet chudy jak, następca Macharskiego w ekologicznym /elektrycznym/ królewskim Krakowie, dyktator ekumenizmu z bycia szefem czarnych sutann z Łodzi.

  MAM TE PRZYWILEJ, ŻE JESTEM WOLNY, w rozumieniu polskiej laickiej konstytucji.

  Panie Szostkiewiczu, wspieram Pana i wielu innych światłych ludzi,m którzy nie boją sie krzyczec medialnie i w swoim otoczeniu społecznym, że od lat, wielu lat, arogancja polskich biskupów /tak, sa wyjatki, umiarkowany Ryś, Dycz , szef Kk w Warszawie i okolicy, terytorium nie tylko Mazowsza,, czy senior z Krakowa, na seniorowym wikcie, bp Pieronek, kiedyś prawa ręka Glempa, prymasa rodem z Mogilna ds. medialnych i nie tylko/, przytłacza poprawny dialog panstwo laickie i wyznaniowy doktrynalnie polski Kościól katolicki.

  Teraźniejsza, negatywna sytuacja w Polsce dotyczaca dominacji w Kk i polskim parlamencie i skrajnie prawicowym, policyjnym, wróc, o symptomach policyjnych polskim państwie, jest specjalnie aksjomatem przeciwko polityce papieża Franciszka.

  Tak mi przykro to pisać, ale wiem, że ambicjonalnie niespełniony politycznie i prywatnie ob. Kaczyński Jarek, swiadomie wykorzystuje polski KK, lasy na milony złotych i dobra w nieruchomościach i gruntach, by pławić si w złocie i pędzić po polskich autobanach w najnowszej generacji autach z najwyższych półek świata.

  Polski Kościół katolicki doprowadzi POlskę do krachu politycznego i gospodarczego,
  bo jego obytych w luksusach docześnosci kierownikom nie zależy na mej OJCZYŹnie, POLSCE, tylko na doraźnym i obfitym bytowaniu.

  Cóż, to realia …

  A tak na marginesie, gdyby prymas Polski, ob. Polak, był zwyczjnie rozumnym Polakie, to dzisiaj w propagandowej TVP PiS i TWN24, wygłosiłby prymasowskie orędzie w sprawie zamachu stanu PiS na Sąd Najwyższy w Warszawie, ostatni bastion wolnosci w Polsce !!!!!

  Nie uczynił tego, bo jest materialistycznym uzytkownikiem dóbr doczesnych i akceptuje postepowanie polskich kaczystów.

  Jarek Kaczyński w kolanowych bólach może spać niewygodnie, ale bez obawy o prymasowski zamach stanu na jego zniewolenie Polski.

  Czołem, z wolnych nadgranicznych Słubic nad Odrą, w Lubuskiem, w konstytucyjnie laickiej OJCZYŹNIE, POLSCE.

  Rakoczy

 12. czytam właśnie Hena „Mój przyjaciel Król”, gdzie wiele o kościele za panowania Stanisława Augusta. Nic się nie zmieniło – obskurantyzm, pazerność, politykierstwo, szczucie – taki polski kościół był i taki jest dzisiaj. „Bo to katolicy, ale nie chrześcijanie” jak pisze narrator…..

 13. Trybun ludowy z Łowicza odleciał i majaczy, a byłoby dobrze trochę się douczyć i rozejrzeć się, co w świecie złego się dzieje, kto cierpi w swojej beznadziei straszliwej wojny domowej i okrucieństwa satrapii tyrana Assada. Księże biskupie, gdyby w sercu księdza choć minimum było miłosierdzia Bożego i ksiądz przestał majaczyć, to być może „kochane polskie chłopy i kochane polskie baby” zrozumieliby, iż pomoc poszkodowanym i często osieroconym dzieciom w Aleppo i Gucie jest normalnych odruchem współczucia chrześcijańskiego Narodu Polskiego, który powinien pomóc tak tragicznie i dotkliwie poszkodowanym dzieciom w innym kraju.
  Przypomnę, że podczas II wojny światowej pomagano naszym osieroconym dzieciom w Pakistanie i polskim uchodźcom w Iranie.

 14. Wiesiek59,
  I co z tego, że przybysze przeniosą „wzorce zachowań na nasz grunt”? Nie zrezygnują z kuskusu na rzecz bigosu tylko dlatego, że to tradycyjna potrawa tubylców, którzy i tak zresztą preferują kebab. Czy garstka uchodżców ze swoją kulturą ma zagrozić tysiącletniej katolickiej Polsce? Czy ta polska kultura chrześcijańska jest aż tak płytka, że cień dwóch czy trzech meczetów zburzy tysiące wież kościołów?
  No bez żartów. A popatrz, jaka cudna jest kultura Hiszpanii dzięki Maurom, ile wniosła do Europy kultura żydowska, już nie mówiąc o tym, jak ożywczy stał się wiatr reformacji, jak ubodzy bylibyśmy bez kultury związanej mniej czy bardziej pośrednio z shintoizmemem, buddyzmem, hinduizmem. Popatrz na cyferki i lterki. Są arabskie i rzymskie – z czasów pogańskich. To jest nasze dziedzictwo.

 15. @anglista Bo to katolicy, ale nie chrześcijanie….. Bo POLSCY „katolicy” to nie chrześcijanie….!!

 16. @wiesiek59

  Nie wiem, oczywiście, czyja będzie.
  Na razie wydaje się być multikulturowa, także w odniesieniu do najbliższych sąsiadów na osiedlu i dzieci w szkole.
  Stare powiedzenie, poznane w Minnesocie: W Kalifornii jest 800 wyznań (kościołów). Nie znajdziesz właściwego dla siebie? Stworzysz nowy.
  A pro po aktualności. W jednym dużych miast południowej Kalifornii, budowany jest kościół katolików koptyjskich. Uznali, iż jest ich dostatecznie dużo, by sfinansować budowę świątyni.

 17. Dla mnie – polski Kościół od niejakiego czasu idzie swoja drogą, która bynajmniej nie jest droga ani Kosciola rzymskiego, ani Chrystusowego. Póki się nie opamięta – nie mamy ze sobą nic wspolnego

 18. Z nieśmiałą ulgą konstatuję fakt braku na forum wpisów zamulaczy i śmieciarzy paskudzących to forumowe mikrośrodowisko – co rusz zasilane felietonami Gospodarza dotykającymi istotnych problemów naszej rzeczywistości i prowokującymi do dyskusji na zadany temat i obok tematu.

  Chce wierzyć, że to względnie trwała zmiana…
  Albowiem nic tak nie nudzi, męczy i zniechęca jak rolowanie lśniących tekstów dyżurnych mend i zadowolonych z siebie mistrzów klawiatury, którzy uwierzyli w siebie i „piszą”…
  —————————————————–
  Niezawodny Abory napisał ostatnio m.in.:
  „… wiekszosc komentatorow znacznie bardziej ceni sobie na tym forum obecnosc osob, ktore szukaja prawdy niz tych, ktorym wydaje sie, ze ja znalezli. Przestan wiec niezbornie przynudzac i zajmij sie czym bardziej konstruktywnym. (tylko bez lazenia po domach). Stan twojego umyslu w terminologii psychiatrycznej okreslany jest mianem “doxastic closure” zespol doksastycznej fiksacji. Rokowanie w skrajnych przypadkach – kiepskie”.

  Dodałbym jednak:
  „Rozum ludzki spotyka się w pewnym rodzaju swych poznań ze szczególnym losem: dręczą go pytania, których nie może uchylić, albowiem zadaje mu je własna jego natura, ale na które nie może również odpowiedzieć, albowiem przewyższają one wszelką jego możność.” (I. Kant, Krytyka czystego rozumu)

 19. A i tak w najtańszej wersji Kościół kosztuje nas ponad 40 miliardów zł. rocznie (40 000 000 000 zł.). W mszach uczestniczy za to góra 20% Polaków.
  Coraz bardziej przekonujemy się, że do pełni władzy Kościoła wcale nie są potrzebni wierni tylko dyktatura pisowska i dyktatura kłamstwa.

css.php