Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
Londyn

26.06.2018
wtorek

Niech polski ambasador przeprosi

26 czerwca 2018, wtorek,

To się nie powinno było zdarzyć. Wspieranie działalności mogącej wywołać niepokoje w społeczeństwie to rzecz wykluczona w przypadku ambasad państw demokratycznych.

A jednak ani polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ani polska ambasada w Londynie nie przeprosiły władz brytyjskich, Brytyjczyków i Polaków za skandal, jakim było wsparcie tzw. targów książki z udziałem islamofobów i siewców nienawiści do imigrantów i wielokulturowości.

To musiał być szok dla Brytyjczyków, bo tam się skrajnej prawicy, rasizmu i nienawiści w debacie publicznej nie toleruje. A tu nagle państwo obce dofinansowuje taką imprezę. Oświadczenie na ten temat zamieszczone na stronie ambasady RP w Londynie sprawia fatalne wrażenie, że jego autorzy/autor nie wiedzieli, co napisać, ale coś napisać musieli, bo inaczej katastrofa wizerunkowa byłaby jeszcze większa.

Tekst w pokrętny sposób usiłuje przerzucić całą odpowiedzialność na MSZ w Warszawie. A przecież wystarczyło sprawdzić imprezę i wysłać meldunek do centrali, że nie powinna przykładać do tego ręki. Trudno uwierzyć, jak nieprofesjonalne jest zachowanie i tłumaczenie polskiej placówki.

I jak szkodliwe nie tylko dla wizerunku naszego kraju, ale i dla naszych relacji dyplomatycznych z Wielką Brytanią i potencjalnie z innymi państwami, które też mają u siebie do czynienia z międzynarodowymi zlotami skrajnej prawicy, finansowanymi z niejasnych źródeł, nierzadko rosyjskich.

Jest już na szczęście reakcja ze strony polskich organizacji obywatelskich – list do ambasadora Rzegockiego z żądaniem przeprosin. Niżej jego treść.

Szanowny Pan Arkady Rzegocki
Ambasador RP w Londynie

Panie Ambasadorze,
my, niżej podpisani, chcemy wyrazić najwyższe oburzenie faktami ujawnionymi przez dziennikarzy BBC w programie Newsnight, wyemitowanym 25 czerwca 2018.

Obywatele Polski oczekują od swojej Ambasady godnego reprezentowania ich ojczyzny i nich samych na forum międzynarodowym. Współpraca z nacjonalistycznymi piewcami mowy nienawiści, szczególnie w przypadku narodu, który tak bardzo w swej historii ucierpiał z rąk systemów totalitarnych, pozostaje w sprzeczności z tym oczekiwaniami. Stanowi przykład zachowania niegodnego, które nie tylko działa na szkodę Polonii, ale też razi i oburza.

Zachowanie polskich skrajnie prawicowych grup w Wielkiej Brytanii wzbudza niechęć społeczeństwa brytyjskiego. Stygmatyzuje Polaków jako ksenofobów, którzy nie potrafią przestrzegać obowiązujących w Zjednoczonym Królestwie zasad tolerancji i równości obywatelskiej.

Domagamy się natychmiastowego zaprzestania wszelkiego wsparcia dla skrajnie prawicowych organizacji oraz przeprosin ze strony Pana Ambasadora, wystosowanych do wszystkich, którzy poczuli się urażeni działaniami kierowanej przez Pana placówki.

KOD UK
Nowoczesna Londyn
Razem Londyn
A Million
FARSA
Dziewuchy Londyn
DOK – Democracy is OK
Fundacja Otwarty Dialog
ADDP (Association Défense de la Démocratie en Pologne)
Rebelia Mazovia
Femini Berlin Polska
Eugeniusz Smolar, analityk spraw międzynarodowych, b. dyrektor Sekcji Polskiej BBC World Service
Slawomir Adam Fejfer, LibDems, czł. załogi ambulansów

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 18

Dodaj komentarz »
 1. Hmmm. With all due respect Panie Adamie troche naiwnym jest sadzic dlaczego PiS nie ma wspomagac organizacji lub imprez, ktore wspolgraja z wyznawanymi przezen pogladami. W koncu organizacje lub imprezy, ktore popieramy sa zwierciadlanym odbiciem pogladow jakie reprezentujemy . Poza tym, jest wielu, ktorym hasla takie jak gon Zyda i ciapatego , lutuj w rylo ciote, lap za cipe babe (D.Trump) bardzo sie podobaja. Pokracznosc tego swiata jest dla wielu osob panskiego pokroju udreka i domyslam sie, ze gdyby nie swiadomosc jego niewydarzonego charakteru, wiekszosc z tego powodu cierpiacych, juz dawno szukalaby schronienia w zakladzie psychiatrycznym. Ale co tam duzo gadac, dam panu dwa przyklady. Pierwszy to sprawa Joshui Leiga’a Jeffrego, ktory wyrokiem sadu rejonowego na Tasmanii skazany zostal na 49 godzin prac spolecznych i $A89 za to, ze zabil tepym narzedziem 8 pisklat pingwinow. Jeszcze jeden przedstawiciel dumnego rodu ludzkiego stworzonego na podobienstwo urojonego psychopaty zwanego Jahwe. Drugi przypadek to niedawna wzmianka w Sydnejskim „Morning Herald” o martwym misiu koala, ktorego znaleziono przybitego do slupa w parku w poludniowo-wschodniej Queensland. Ten Chrystus wsrod torbaczy do tej pory przesladuje mnie pytaniem czy wzywal Ojca ze skarga w glosie dlaczego go opuscil.

  Ot z czym mamy do czynienia panie Adamie, jedynie w nieco mniejszej skali, a PiS to tylko historyczny epizod.

 2. Ambasador Arkady Rzegocki jest tylko wykonawcą odgórnych poleceń.

 3. „Obywatele Polski oczekują od swojej Ambasady godnego reprezentowania ich ojczyzny i nich samych na forum międzynarodowym.”
  Nie wszyscy obywatele, niestety. Im większa żenada w wykonaniu rządzących tym większe poparcie suwerena. Taka gmina.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Pana Redaktora żarty się trzymają. Ambasador pojechał realizować linie partii, a nie przepraszać kogokolwiek. Dyplomatyczny zaciąg pisowski niewiele ma wspólnego z z prawdziwą dyplomacją. Fachowców zastąpili aktywiści partyjni, więc kompromitacja goni kompromitację.

 6. Polska filia olginowska zaczyna wspierać działania KGB na świecie

 7. No tak, ale ten list, ktory krazy po internecie , a prosba jest powielana wielokrotnie jak na razie- 2 dni, moze 3 przyniosl na ta godzine 300! 300 podpisow. To tez swiadczy o nas- Polakach. Widac, niewielu to nie tolureju, a na pewno wiekszosci nie przeszkadza.
  Podam link do petycji :
  https://secure.avaaz.org/en/petition/Ambasador_RP_List_otwarty_do_Ambasadora_RP_w_Londynie/

 8. przepraszam wkradla sie literowka w moim komentarzu , no i nie pozdrowilam, zatem- serdecznie pozdrawiam .

 9. @temat:
  O tym, że ambasada w Londynie wspiera wizyty rasistowskich i nacjonalistycznych działaczy i publicystów za państwowe pieniądze było już głośno, przy okazji utrudnień jakie władze brytyjskie owym siewcą nienawiści we wjeździe do Wielkiej Brytanii robiły, BBC niczego więc nie odkryło. Fakt, mimo głosów nic z tym nie zrobiono i teraz mamy, jako Polscy, dodatkowy powód do wstydu.

  @Aborygen:
  1) Po to się buduje te różne trójpodziały władzy, po to całe nowoczesne państwo z jego regulacjami wewnętrznymi, służbą cywilną, prawem itp., itd., by takie sobiepaństwo tej, czy innej partii nie było możliwe. By, na przykład, pieniądze na wspieranie czytelnictwa wspierały czytelnictwo i literaturę.
  Tak, wiem, PiS z tym walczy. PiS chce sobiepaństwa i dyktatury ciemniaków. Ale jednak, to jest zwycięstwo PiSu nad nowoczesnością, a nie tylko wiecznotrwała cecha ludzkiej natury.
  2) Coś się rzeczywiście złego z kulturą dzieje, że złe postępowanie i łamanie zasad moralnych uzurpują sobie prawo do równego traktowania z dobrem; a wiele osób nie widzi różnicy, w tym, co powinno być kwestią moralnego treningu 6-latka.

 10. Hmm…. Patriotycznego wzmożenia ciąg dalszy. W miarę postępowania rewolucji walka klasowa (z eurolewactwem) będzie się nasilać.

  A to, że funkcjonariusze pisowscy w sumie grają do ręki Rosji i de facto kolaborują z polityką tego kraju akurat najmniej mnie dziwi.

 11. Aborygen, u nas to się już dzieje naprawdę, tzn. napaść na osoby nie podzielające naszych poglądów, a policja (państwowa) twierdzi, że nic sie nie stało.
  http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,23600668,dziennikarka-tygodnika-podhalanskiego-poturbowana-podczas.html

 12. Aborygen
  27 czerwca o godz. 6:16
  „Jeszcze jeden przedstawiciel dumnego rodu ludzkiego stworzonego na podobienstwo urojonego psychopaty zwanego Jahwe”.

  Twoje uprzejmości pod adresem Jehowy, przypominają pretensje kierowane do wytwórcy noży, który rzekomo jest winien temu, że jakiś psychopata posłużył się jego wyrobem, aby grozić niewinnej osobie, zranić ją lub nawet zamordować.

  Warto też wiedzieć, co naprawdę oznaczają – pochodzące z Biblii – słowa: „Uczyńmy człowieka na nasz obraz, na nasze podobieństwo”. Jeżeli ktoś zabiera się za ocenianie głębokiej myśli w nich zawartej, bez wcześniejszego upewnienia się, że rozumie to, co było intencją Autora – to jakie ma szanse na poprawne ich zinterpretowanie ?

 13. dezerter83
  27 czerwca o godz. 14:53
  ”Twoje uprzejmości pod adresem Jehowy, przypominają pretensje ”

  Gdyby Jezus powiedział ludziom ze ziemia jest kulą i obiega słońce nie byłoby wielu zbrodni kk.
  Czy Jezus ponosi za to moralną odpowiedzialność?

 14. Ten Rzeegocki to polska parafiańszczyzna umysłowa.
  Tak pisał w lutym 2018 do Financial Timesa polemizując z komentarzem historyka Jana Tomasza Grossa dla tej gazety:
  „(…)W przeciwieństwie do tego, co twierdzi Gross, ustawa {o IPN} nie ogranicza badań naukowych ani działalności artystycznej; nie zakazuje też mówienia o niektórych aktach kryminalnych dokonanych przez pojedyncze osoby lub grupy Polaków na narodzie żydowskim podczas drugiej wojny światowej” – napisał Rzegocki.

  I teraz – po ekspresowej nowelizacji ustawy przez sejm – ten Rzegocki wygląda jak księżyc w pełni.
  Senat natychmiast też przegłosował zmiany w ustawie o IPN. W głosowaniu wzięło udział 78 senatorów, „za” zagłosowało 76, przeciwko był jeden senator, jeden wstrzymał się od głosu.
  W poprzednim głosowaniu w lutym za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 82 senatorów, 57 – za, 23 – przeciw, 2 się wstrzymało.

  Rzegocki pisał: „Polski naród wierzy, że ma moralne prawo do walki o historyczną prawdę w tej sprawie, która wciąż jest zmieniania i zniekształcana”…
  I co teraz panie Rzegocki: Polski naród odzyskał wiarę, że ma moralne prawo do walki o historyczną prawdę w tej sprawie…?

  Namiętnie robią z siebie extra głupków.

 15. @marcel
  I to jest święta prawda, ale oni wstydu nie mają, Rzegocki nie Rzegocki, premier i inni dygnitarze, po nich te krzyki, drwiny i protesty spływają, jak po, nomem omen, kaczce.

 16. adam100
  27 czerwca o godz. 15:17
  „Gdyby Jezus powiedział ludziom ze ziemia jest kulą i obiega słońce nie byłoby wielu zbrodni kk”.

  Ty tak poważnie ?
  Jezus nauczał, że jego naśladowcy mają trzymać się z dala od polityki, miłować swoich nieprzyjaciół, wyświadczać dobro wszystkim ludziom, być życzliwi, współczujący, miłosierni, pokorni, skromni, ofiarni, bezinteresowni. Czy mam wymieniać dalej ?

  Czy przywódcy kk kiedykolwiek traktowali poważnie te kluczowe elementy jego nauczania ? Gdyby to robili – w ogóle nie powstałaby taka organizacja, o której w Biblii powiedziano proroczo, że: „jej grzechy narosły – aż do nieba, i wspomniał Bóg na jej zbrodnie” (Apokalipsa 18:5).

 17. dezerter83
  27 czerwca o godz. 22:57

  Jak najbardziej poważnie.
  Ja mówię czego Jezus N I E powiedział a ty klepiesz na okrągło z uporem maniaka o czymś diametralnie innym. Ustosunkuj się do mojego pytania bo konsekwencje są brzemienne. Myślę że to dla tego unikasz tematu.

 18. adam100
  28 czerwca o godz. 10:29

  Jezus był nauczycielem religii, a nie astronomem. Jednak już wtedy, wiedza na temat kształtu i położenia naszej planety była dostępna dla zainteresowanych.

  Czy słyszałeś o greckim matematyku i astronomie Eratostenesie z Cyreny? Już na przełomie III i II wieku p.n.e. uczony ten
  na podstawie przeprowadzonych badań uważał, że Ziemia jest kulą.

  Jednakże jakieś 500 lat przed Eratostenesem hebrajski prorok napisał pod natchnieniem: „Jest Ktoś [Bóg], kto mieszka nad okręgiem ziemi” (Izajasza 40:22). Izajasz bynajmniej nie był naukowcem. Skąd w takim razie wiedział, że Ziemia jest okrągła?

  Jak czytamy w „Old Testament Word Studies” Wilsona, hebrajskie słowo „chug”, tłumaczone tu na „okręg”, może również znaczyć „kula”. Dlatego w przekładzie Moffatta słowa z Izajasza 40:22 brzmią: „Zasiada nad kulistą ziemią”.
  Jak należałoby się spodziewać po Księdze natchnionej przez Stwórcę, Biblia zawiera informacje dokładne pod względem naukowym, a podane z dużym wyprzedzeniem.

  Inn przykład zawarty jest we fragmencie z Księgi Hioba 26:7, spisanym jakieś 3500 lat temu. Czytamy tam, że Bóg „ziemię zawiesza na niczym”.

  Ta poprawna, licząca ponad 3500 lat wypowiedź Biblii, że Ziemia nie ma żadnej widzialnej podpory, jest zgodna ze znacznie później poznanymi prawami ciążenia i ruchu. „Skąd Hiob znał prawdę”, oświadczył pewien religioznawca, „to pytanie, na które niełatwo jest odpowiedzieć ludziom podającym w wątpliwość inspirację Pisma Świętego”.

 19. Jezus był „nauczycielem religii” i należał do ZNP… gdyby był astronomem spłonąłby na stosie.

css.php