Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

22.03.2018
czwartek

Morawiecki musi odejść?

22 marca 2018, czwartek,

Operacja polityczno-wizerunkowa z wymianą Szydło na Morawieckiego buksuje. PiS szepcze po kątach, że „Beatka” była lepsza, a na Nowogrodzkiej muszą szykować plan awaryjny.

Po stu dniach szefowania rządowi Mateusz Morawiecki wypada gorzej niż na starcie. Słabnie w sondażach zaufania (60 proc.), a poparcie dla PiS spada do poziomu 45 proc.

To jeszcze nie początek końca, lecz sygnał, że trend się zmienia. Przestaje działać efekt świeżości, a sama partia rządząca sprawia wrażenie zmęczonej, niepewnej siebie, zajętej coraz bardziej konfliktami wewnętrznymi i walką o sukcesję po Kaczyńskim – Morawieckiego w tej roli nie widzą.

Premier Morawiecki zawiódł przede wszystkim w polityce zagranicznej. Tu idzie od porażki do porażki. Upadły mity, że Morawiecki ma obycie i doświadczenie międzynarodowe, będzie równym partnerem dla polityków europejskich z najwyższej półki, zdoła przełamać postępującą marginalizację Polski w Europie i na Zachodzie, łącznie z USA. Pisze o tym brukselska korespondentka „Rzeczpospolitej”.

Turbulencje Morawieckiego nie są tylko wynikiem jego słabych kompetencji przywódczych, niepanowania nad językiem, negatywnych cech osobowości. Każdy premier pisowski nie ma szans na samodzielność, bo karty rozdaje prezes Kaczyński, który mimo to nie ponosi bezpośredniej politycznej odpowiedzialności za rządzenie krajem. Tę ponoszą jego mianowańcy.

Skutki tej politycznej patologii widać na przykładzie kwestii sądowniczej. Morawiecki nie jest w stanie zatrzymać ministra Ziobry. Przeciwnie, promuje w Brukseli jego dzieło pod nazwą „Białej Księgi” o „reformie” wymiaru sprawiedliwości. Promocja skończyła się i tak fiaskiem: procedura traktatowa przeciwko rządowi zjednoczonej prawicy jest w toku.

Morawiecki widział jednak, jaką bierze posadę. Świadomie zaakceptował status premiera malowanego, podobnie jak Andrzej Duda godzi się na status malowanego prezydenta. W demokracji liberalnej byłoby to niemożliwe, ale w demokracji pisowskiej jest stałym elementem gry.

Jednostka nie ma w tej grze znaczenia. Jest wymienna na każdym istotnym dla partii stanowisku w polityce, gospodarce, kulturze. Nie bronią jej żadne zabezpieczenia systemowe, bo zostały one osłabione lub zlikwidowane. Morawiecki może zostać zastąpiony lada moment przez kogokolwiek z najlepszym aktualnie dostępem do prezesa. Tylko prezes jest niewymienialny. Jak Putin.

Taka jest siła i nędza systemu pisowskiego. Kryje on w sobie, jak każdy system zbudowany na kulcie jednostki, zalążek samozagłady.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 61

Dodaj komentarz »
 1. Bo jak się okaże ,że to jakaś kolumna ,uciekiniera do Brukseli ,to dam kesz dla oligarchy zakonnego z Torunia.Bo to jedyny przypadek ,aby zakonnik ,,,głoszą ubóstwo ,,,był milionerem.I trzeba go wspomagać ,bo to drugi odkrywca po Koperniku.

 2. Morawieckiemu trzeba pozwolić mówić, skompromituje się sam.

 3. Kiedyż ten zalążek samozagłady wreszcie wykiełkuje, wypuści pędy i zakwitnie?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Z premierem Morawieckim nie jest tak źle, jak go malują media, jemu niechętne. Premier, jak typowy polski polityk, popełnia „polski błąd”, za dużo gada pod wpływem silnych emocji.
  Dla mediów powinni komentować politykę komedianci, zwani korespondentami, to oni powinni bawić publiczność, a za premiera powinien mówić jego rzecznik.
  Aby było bardziej wiarygodnie, to komentarze powinien wygłaszać rzecznik „naczelnika” RP, a cała reszta politycznej stajni naczelnika, by mogła się porozumiewać się z wyborcami językiem migowym.

 6. ho ho nawet woytek łapie powoli jakiś luźny kontakt z rzeczywistością: „najlepszy premier” został zastąpiony przez „z premierem nie jest tak źle” i „za premiera powinien mówić jego rzecznik”. Ciekawe dokąd zaprowadzą cie te herezje. Uważaj, bo może z czasem przestaniesz wierzyć w „nieomylnego naczelnika” i staniesz się kolejnym zdrajcą ludu pisowskiego typu Sikorski, Kowal, Dorn, Borusewicz, Migalski, etc. etc.

 7. Mateo Krzywousty nie sprawdził się ? Nie da się wejść w czułenka po Szydło komus, kto nosi męski numer buta.

  Na szczęscie buty po Krzywoustym będą pasować na…

  Stawiam na Kaczyńskiego.

 8. Bo plan wyjścia nas z UE zakłada między innymi,upadek autorytetu Polski za granicą.?A robi to pięknie i z wdziękiem pan premier.Tak ,tak ,są rzeczy ,które się fizjologom nie śniły.Autor F.Kiepski .Prawdziwy Polak ,patriota i katolik.

 9. Matołuszek Krzywogęby miał być lekarstwem na całe zło. Miał budować, promować, objaśniać, wyjaśniać, wstawać z kolan i Bóg wie co jeszcze.Tak się biedak starał sprostać wymaganiom mocodawcy, aż się zaplątał we własne sznurowadła. Te wszystkie potknięcia i brak oczekiwanych efektów, spowodują, że niekoronowany władca Polski zarządzi wymianę zużytego zderzaka i Matołuszek pójdzie w odstawkę. Na otarcie łez jakąś fuchę dostanie, żeby mu do pierwszego starczyło.

 10. Czyli kolejna wymiana garnituru pieczeniarzy na stanowiskach administracji państwowej a w szczególności w spółkach skarbu państwa. A mówiło się, że ta partia ma krótką ławkę kadrową, a okazuje się, że nikt do tej pory nie miał tylu fachowców na tysiące stanowisk. To się zaczyna już multiplikować, bo za każdą zmianą premiera i ministrów trzeba na nowo obsadzać synekury. Tu należy się zastanowić i odpowiedzieć na pytanie o siłę sprawczą trzymającą do kupy ten cyrk. W większości wypadków, szarego obywatela obsługuje administracja samorządowa, więc może dlatego do zwykłych obywateli nic z tych ciągłych zmian nie przenika.
  O Morawieckiego nie ma się co martwić, on poradzi sobie bez PiS. A co pocznie taki Błaszczak, Brudziński, Kuchciński i ich szef z kotem? Niektórzy mogą służyć Rydzykowi do mszy, ale żyć z czegoś trzeba prawda.
  Za PRL-u często zadawałem sobie pytanie: jasny gwint, dlaczego to się jeszcze kręci. Teraz mam powtórkę.

 11. Myślałem, że trudno będzie o gorszego premiera, może nawet nie tyle gorszego, co tak niesamodzielnego, jak pani B. Szydło, ale błądzenie jest ludzką rzeczą. Nominację Morawieckiego przyjąłem z pewną nadzieją, która jednak bardzo szybko się rozwiała. Gdyby nie to, że na „premierowstwie” Morawieckiego ponosi uszczerbek Polska, to by się nawet można było cieszyć, że to kolejne uderzenie w PiS. Czy oni naprawdę nie mają lepszych ludzi?

  Porównanie Morawieckiego z prezydentem Dudą jest nie do końca uzasadnione. Morawiecki nie ma wyboru, jeśli chce być premierem. Duda ma tę możliwość.

 12. @lubat
  istota porównania polega na tym, że i premier, i prezydent są podporządkowani posłowi bez żadnej funkcji i odpowiedzialności państwowej. To kuriozum w świecie demokracji zachodnich, do którego nawet PiS się przyznaje.

 13. @BTW
  jakich ,,fachowców”? To karierowicze.

 14. Wczoraj u Jurasza posłuchałem interesującej wymiany zdań, z jakimś prawicowym narodowcem- dziennikarzem.

  Nikt nie przewidywał w najśmielszych snach, reakcji lobby żydowskiego na ustawę o IPN, konsultowanej zresztą wcześniej zarówno z Izraelem jak i USA.
  Nasze MSZ zostało kompletnie zaskoczone siłą reakcji, masowością, jednolitością przekazu zachodnich mediów.

  To bardzo cenna uwaga.
  Cała akcja została przygotowana znacznie wcześniej.
  I na komendę odpalono wszystkie ładunki…..

  Pan Morawiecki ma ponieść konsekwencje.
  Skoro znane były jego poglądy, jego ojca, to nietrudno było sporządzić profil psychologiczny.
  Zadać odpowiednie pytania, otrzymać z góry znaną odpowiedź.
  I rozpętac pieklo.

  Co mnie bawi w tej sytuacji?
  Dwie rzeczy.

  1-test na przyjaciół i wrogów, zdało niewiele krajów uważanych przez nas za sojuszników.

  2-Pan Morawiecki- jeden i drugi, powiedzieli NAJPRAWDZIWSZĄ PRAWDĘ.
  I o stosunkach polsko- żydowskich w II RP, i o udziale żydów w holocauście.
  I to nie spodobało się tym, którzy są zainteresowani w wyciąganiu profitów, budowaniu mitów, wyłudzaniu odszkodowań.

  Piłsudski był szarym obywatelem w Sulejówku.
  Kaczyński rządzi kotem na Nowogrodzkiej……
  Do obu pielgrzymowali różni politycy.
  Audiencji Jaruzelskiemu udzielił swego czasu sam Rothschild…..
  Centra władzy niekoniecznie pokrywaja się z tymi formalnymi.

 15. Tylko prezes jest niewymienialny.
  Nawet on może być wymieniony przez lud pisowski. P. Kaczyński jest tylko trybunem ludowym i może przestać nim być z trzech głównych powodów:
  1. Z premedytacją przestanie spełniać wolę ludu.
  2. Okłamywany przez swoją świtę, straci poczucie rzeczywistych pragnień mas.
  3. Znajdzie się ktoś bardziej lubiany przez tłumy i zastąpi prezesa w roli trybuna ludowego.
  Z lekcji historii wiemy, że zwykle trybun stawał się dyktatorem. Nie grozi to Prezesowi, bo robi wszystko, żeby rządzić z tylnego siedzenia. A przecież dyktator musi mieć pełnię władzy (jak Putin), a nie być tylko szarą eminencją.

 16. Z „po drugiej stronie Odry” perspektywy moim zdaniem Morawiecki po Tusku jest najbardziej kompetentnym premierem.

  Zapewne mozna sie z jego wypowiedziami, a i nawet programem nie zgadzac ale, to nie jest post- i homosovieticus genotyp klasy Kaczynski, Macierewicz, Walesa czy Miller.

  Smat Morawiecki nie jest premierem malowanym (ja sobie zdaje sprawe z tego, ze jest Pan bezgranicznie rozczarowany bo Kaczynski tej funkcji nie obiol … co to bylby za festival, fajerwerk, co za salwy, nareszcie mozna „strzelac” bez celow zastepczych jak np. do Szydlo 🙂 ). Jezeli uda mu sie Morawieckiemu zreaktywowac trojkat wajmarski to … chapu!.

  Pomimo, ze Kaczynski jest trudny do rozszyfrowania i jego cele polityczne sa dlugofalowe to
  romans z sekta katolicka moze byc dla niego drogo jednokierunkowa.

  PS: Jezeli PiS zastapi Morawickiego jakims tam ogorkiem czy radkiem to ja chyba tego domu na Narwia narazie nie bede budowal.
  … ale moze … jak to Opa Beni godel: trzeb najpirw duzo straci zeb potem duzo zyskac:)

 17. nie ma zadnego porownania pomiedzy panem Mateuszem Morawieckim … to wysoka inteligencja w porownaniu z soltysowa z Brzeszcza …

 18. @anur
  ależ to Kaczyński definiuje ,,wolę ludu”. Nie ma zmiłuj.

 19. @wiesiek
  Nie wiem, kim pan jest, ale brzmi pan jak były funkcjonariusz, szkolony w spiskowej teorii polityki. To mnie kolejny raz zniechęca do odpowiedzi.

 20. Kornel Morawiecki:
  w:Kultura Liberalna, nr 480/20 marca 2018

  „Panowie wiedzą, kto przepędzał Żydów do warszawskiego getta? Panowie myślą, że Niemcy ich zaganiali do getta? Nie. Żydzi sami poszli, bo im powiedzieli, że tam będzie enklawa, że nie będą mieli z tymi wstrętnymi Polakami do czynienia. A to, że ich potem zagłodzili na śmierć i wywieźli do Treblinki… To tak było! Była taka organizacja – Żagiew – którą stworzyli Niemcy z Żydów, parotysięczna organizacja, gdzie Żydzi donosili na Żydów i Polaków. Jak donieśli, to byli nagradzani. A potem ich wszystkich zamordowano.

  Kto wyganiał Żydów na Umschlagplatz? Niemcy wyganiali? Nie! Policja żydowska wyganiała na Umschlagplatz!”

 21. Panie Adamie (22 marca o godz. 17:38) oczywiście, że nie fachowcy. Ale co ja mam napisać?
  Teraz odsłuchałem konferencję prasową z udziałem ks. Tomasza Jegierskiego. On mówi, że Kornel Morawiecki wyłudził od niego pożyczkę z pieniędzy, które dostał z banku Morawieckiego juniora na działalność fundacji pomocy dzieciom. Opis zachowania funkcjonariuszy ABW budzi we mnie wściekłość. Co to jest qurwa za państwo, które nasyła na chorą staruszkę wypasionych byczków w mundurach RP? Gdzie my żyjemy?
  Kleru nienawidzę, ale w tym wypadku dobrze, że skarżącym jest ksiądz, bo przynajmniej będzie dla części dojnej zmiany osobą wiarygodną.
  Jestem też po lekturze kolejnego tekstu o ofiarach Boromeuszek z Zabrza. Ja właściwie znam młodą bohaterkę reportażu i wiem trochę o czym ta kobieta mówi. Jak to się mogło stać redaktorze, że grupa zakonnic zniszczyła 190 ludzkich istnień i nic im państwo nie zrobiło. No tak, „szefowa” odsiedziała” dwa lata jak za brata i na tym koniec. Znowu pojawia się pytanie o to, gdzie było państwo, gdy siostrzyczki torturowały i kazały gwałcić dzieci?
  Kiedy się to skończy?

 22. @bwtb
  To się skończy, w arcykatolickiej Irlandii się skończyło. Ostatnim aktem detronizacji Kościoła będzie prawdopodobnie referendum w sprawie legalnej aborcji. Ale do tego potrzeba społeczeństwa obywatelskiego, niezależnych mediów i niezależnych sądów. Dlatego u nas obecna władza je niszczy.w normalnym kraju Morawiecki już by się podał do dymisji, ale ziobryści nie dopuszczą do jego odejścia z powodu sekowanego księdza wrobionego w pożyczkę,a de facto w polityczną korupcję, bo choć Morawiecki to dla nich wróg gorszy niż Tusk, ale tu w grę mogłyby wchodzić przyspieszone wybory. Ludzie głosowali za 5oo plus ale nie wiedzieli za czym naprawdę głosują i komu oddają władzę.

 23. @0zzy
  Co za podłość i ten pan pozuje dziś na ojca narodu.

 24. @Jacobsky
  22 marca o godz. 15:19
  Drogi Jacobsky odpowiem Ci cytatem z klasyki kina polskiego ,,Głupi by był jakby na ministra dał się wziąć a bo to mu źle”.
  Moim zdaniem jako osoba słaba emocjonalnie i interpersonalnie jest on i jest tego świadom, osobą nie nadającą się na premiera. Przypominam Ci jego błędne kalkulacje i wyborcze Waterloo w starciu z Tuskiem w 2007r. Nie powtórzy tego błędu zapewne pomimo sondaży. Nie od rzeczy będzie napomknąć o jego tchórzostwie (musiał by zacząć ponosić PEŁNĄ odpowiedzialność za swoje de facto czyny. Dziś bedziemy mogli osądzić tylko Dudę, Szydło i Morawieckiego no i ich podwładnych. On jako ,,szeregowy poseł” do niczego nikogo nie zmuszał a poslowie głosowali zgodnie ze swoim sumieniem. Zresztą wyniki głosowań nad ustawami o aborcji i łowiectwie jasno o tym świadczą. Po drugie jest LENIEM , który lubi pospać (vide cassus 13.12.1981). I co? Jako premier będzie niedosypiał (a swoje lata ma), rozdrażniony do roboty chodził? A bedzie MUSIAŁ bo inaczej go zjedzą. Juz to widzę – kampanię (opozycjo jakby co – czekam na dziękuję i tantiemy): gdy rano wstałeś – tu przebitka na pana Arkadiusza z Radomia i ciemno za oknem, budzik wskazujący godzinę piątą – ON SPAŁ, wsiada do pełniutkiego pociągu a ON ŚPI, gdy wpada w wir szaleństwa na Warszawie Śródmieście – ON SPAŁ, gdy zalogował się do komputera i odpowiedział na 50 najpilniejszych maili – ON SPAŁ. Gdy wypiłeś pierwsza kawę – ON NADAL SPAŁ. Gdy ON wreszcie się przecknął pan Arakdiusz z Radomia z radością konkluduje, że JEGO śniadanie na szczęście nie pokrywa się z jego lunchem. I zamawia lunch gdy ON przybywa do Kancelarii.
  Oczywiście możesz mieć rację. Zważywszy na treść mojej powyższej wypowiedzi wręcz powinienem Ci kibicować. Gdyż przy całkowitej beznadziejności opozycji to może być punkt zwrotny…tylko ON nam może pomóc…

 25. Świetnie określił Pan, Panie Redaktorze Szostkiewicz, mgr. historii Mateusza Morawieckiego malowanym premierem, podobnie jak dr. prawa Andrzeja Dudę – malowanym prezydentem. Lista malowanych ministrów, wiceministrów, szefów różnych urzędów centralnych, spółek skarbu państwa i różnych instytucji w mijających latach rządów partii zwanej „Prawo i Sprawiedliwość” rośnie z roku na rok i z miesiąca na miesiąc. Ciekawe jest przy tym to, że trwa też karuzela na tych stanowiskach. Jeden tylko polityk nie został zmieniony. To malowany prezydent III RP, dr A. Duda, który będzie zasiadał na swym urzędzie jeszcze przez dwa i pół roku, do wyborów prezydenckich w 2020 roku. Bo jego prezes PiS zmienić nie może. Przewidywane przez Pana Redaktora odejście M. Morawieckiiego, można przypuszczać, nastąpi jeszcze w tej, VIII kadencji Sejmu. Ciekawe jest nie to, kiedy premier Morawiecki będzie musiał odejść, lecz kto go zastąpi. Można przypuszczać, że po nieudanych 100 dniach jego rządów, prezes Jarosław Kaczyński już myśli o tej zmianie. Będzie to druga i chyba głęboka rekonstrukcja rządu.

 26. Szanowny Autor: …”Tę ponoszą jego mianowańcy”…

  okreslenie „mianowancy” jest wyrazem elitarnej sklonnosci do wywyzszania sie intelektualnego. „po naszemu” mowimy „przydupasy”!

 27. Chyba musi. Pani Szydło przynajmniej potrafi swoje teksty wykrzyczeć głosem osoby nie znoszącej sprzeciwu i z wyrazem pewności na twarzy. Przez ostatnie osiem lat… A prezes z Żoliborza lubi pokazujących pewność siebie. Nawet zdrajcę Ziobrę przysposobił do rządu, bo swoje bezczelności opowiada z butą wypisaną na twarzy. Do tego potrafi robić miny jak Mussolini.

 28. A propos dezinformacji.
  Every external operation is first and foremost a domestic one: the single most important role of the agencies is to secure the regime.” — Mark Galeotti on Russian foreign intelligence.

  Polecam ubiegłoroczny raport z Citizen Lab:
  https://citizenlab.ca/2017/05/tainted-leaks-disinformation-phish/

  Wojna na wielu frontach propagandy i dezinformacji trwa w najlepsze.

  ——————————————
  Ale są i fakty:

  „Do księdza Jegierskiego kilka lat temu przyszedł Marek Pawlak, asystent obecnego posła Kornela Morawieckiego i zaproponował wsparcie ze strony Wielkopolskiego Banku Kredytowego, którym wówczas zarządzał obecny premier Mateusz Morawiecki”. – Warunkiem tej pomocy była wpłata 96 tys. zł na rzecz Kornela Morawieckiego i jego organizacji Solidarność Walcząca, 5 stycznia 2013 r. Kornel Morawiecki odebrał te pieniądze, a na żądanie księdza pokwitował je jako pożyczkę – mówił Gawłowski.

  Ksiądz Jegierski szantażował mnie tym, że otrzymałem od niego jakieś pieniądze i to tylko tyle mam do powiedzenia w tej sprawie – powiedział w Sejmie poseł koła Wolni i Solidarni Kornel Morawiecki, odnosząc się do zarzutów”.

 29. Slawczan
  22 marca o godz. 23:26
  Znakomita propozycja spotu na kampanię, tylko zamieniłbym biuro na budowę, fabrykę itd.
  Biuro u suwerena może kojarzyć sie z gorszym sortem, z korporacja zagraniczną, a tego suweren nie lubi.
  Dzisiaj nasze Panie chcą w Warszawie protestować na Nowogrodzkiej.
  Czy nie lepiej o szóstej rano pójść pod dom Kaczyńskiego ?

 30. Dawno temu na nudnych wykładach graliśmy w „kółko i krzyżyk”. W grze tej należy doprowadzić do tego, aby po przekątnej kwadratu znalazły się same kółka lub same krzyżyki. Ten, komu to się udało – wygrywał. Przeciwnik oczywiście stara się zablokować taki układ. Ale jest sposób, który nie chwalac sie wypracowałam, a który uniemozliwia taką blokade. Jest nim doprowadzenie do konfiguracji, w której grozi podwójne pojawienie się krzyżyków/kółek obok siebie. I właśnie PiS (Kaczyński?) to zastosował. Mierne kompetencje, a raczej ich brak, premiera Morawieckiego nie mają znaczenia. I tak Unia ma o nim, a raczej o szajce PiS-owskiej odpowiednie zdanie. Obecnie grożą nam unijne sankcje wobec obstrukcji władzy PiS-owskiej. Jeśli zostaną postanowione, poparcie dla wyjścia Polski z Unii wyniesie przeszło 30%. Jeśli nie – niechęć do Unii pozostanie i tak duza, a bezprawie w Polsce będzie mieć się dobrze. Cel tej władzy, czyli destabilizacja wewnetrzna Polski skonfliktowanej z Zachodem będzie się powiększać, a w miejsce państwa prawa pojawi się system autorytarno-korupcyjny. Jest to zgodne z kierunkiem działania rosyjskich słuzb specjalnych usiłujących destabilizować Zachód promując chaos i korupcję. Świetnie się do tego nadaje finansowanie i popieranie ruchów prawicowych. A Ciemny Lud bije brawo…

 31. Mnie ciekawi, do jakich emerytur dorobia sie PiSowcy? Przeciez za -nascie lat tzw „gorsza sorta” bedzie musiala zapracowac na te he, he emerytury. No chyba, ze dojdzie do depisyzacji ktora sprawiedliwie osadzi PiS.

 32. Pani „Beatka”, w swoim nauczycielskim stylu, wykrzyczała z mównicy, że ona i inni zasłużyli sobie na przyznane premie. Tym razem muszę poprzedniczce p. Morawieckiego przyznać rację. Po pierwsze, byli oni zmuszani do działań, które im nie podobały się, a czasem ich decyzje były nawet w konflikcie z ich sumieniami. Po drugie, spotykała ich totalna krytyka opozycji oraz nienawiść sporej części społeczeństwa.
  Cena prostytucji poglądami jest bardzo wysoka – wyższa niż cena prostytucji ciałem.

 33. Adam Szostkiewicz
  22 marca o godz. 20:21
  @wiesiek
  Nie wiem, kim pan jest, ale brzmi pan jak były funkcjonariusz, szkolony w spiskowej teorii polityki. To mnie kolejny raz zniechęca do odpowiedzi.”

  100/100. Wiesiek59 szeroko ”komentuje ” u Pana Passenta , który w swej tolerancji i dobrotliwości nie banuje tego fascynata STD. U Wosia Rafała , wiesiek59 jest przodownikiem wpisów. Ton wypowiedzi zawsze ten sam – Putin to wspaniały przywódca , prl był swietny i potężny siłą prl owskiego przemysłu , zachód jest zgniły a kapitalizm okropny.
  Kłaniam sie

 34. A miało być tak pięknie! Mieli „suchać i sużyć”. Nawet to się zgadza. Słuchają Prezesa Wszystkich Prezesów i jemu też służą. Ale swoje robią! To jakaś szarańcza która ogarnęła cały kraj. Rządzą nami jacyś popaprańcy z ego jak Pałac Kultury! Kiedy ten naród się wk…rwi i zrobi z tym porządek?! Byle nie „wariant rumuński”.
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/onet-ujawnia-zaskakujacy-lokator-w-kamienicy-waltzow/6npe7fz
  PS. Właśnie P.o.Premiera pan Morawiecki ogłasza w TV wielki sukces naszej delegacji w Brukseli! Lecę po kwiaty! Trzeba godnie przywitać bohaterów!

 35. Slawczan
  22 marca o godz. 23:26

  całkiem możliwe, ale – jak donoszą mi dobrze poinformowani z Warszawy politycznej – o tym wiosenne ptaszki ćwierkają.

  Z drugiej strony jeśli jest tak, jak piszesz, to PiS jest w głebokim impasie. No bo kto po Krzywoustym ? Płaszczak ? Jeszcze bardziej mierny, ale o niebo bardziej wierny, niż Don Mateo ? Gowin ? Niepewny ideowo. Sasin ? Patrz Płaszczak.

  Jak tak dalej pójdzie, to Kaczyński zacznie brać z dalszych foteli poselskich.

  Duet romantyczny w wykonaniu posłów Piotrowicz & Piotrowicz 😉 ?

 36. Szarża Januszów i Grażynek w Polsce zawsze trwa (obliczona jest) najwyżej na dwa lata. Za każdym razem musi skończyć się klęską.
  Gdyby przy okazji tacy Bajkopisarze jak Morawiecki nie wzbudzali zażenowania normalnych Polaków swoim zachowaniem i wypowiedziami.
  Masa krytyczna osiągnęła już stan rozkładu (patrz m.in.: Tata Morawiecki i podwójny Ziobro) co oznacza, że i Janusze mają dość.
  Szkoda, że nie mamy w Polsce opozycji.
  Pozdrowienia dla Pana Redaktora. Proszę o przekazanie komu trzeba pomysłu na kampanie we wszystkich mediach „niepisowskich” ph. „Ziobro – trzymamy za słowo” (pilnowanie codziennie do czego doszedł Ziobro w dochodzeniu, kto jest winny skazaniu młodego chłopca o nazwisku Komenda na dożywocie”. Czyżby to był Lech Kaczyński?

 37. Po co mu to było, jeszcze się nie zaczęło, a już się skończyło.

 38. Zobaczymy jak paniom wyjdą dzisiaj protesty. Zdaje się, że jest to jedyna grupa społeczna, która potrafi mimo różnic światopoglądowych ustalić minimum wspólnych celów. Panie mają 300 tys. tłum obywateli skłonnych do poparcia całkiem realnego za pomocą datków pieniędzy. To chyba o to Bruździńskiemu chodziło a nie o Orkiestrę.
  Jeszcze rano w TOK FM zaproszona pani z tego ruchu kobiet wykluczała protest pod pałacami biskupów, ale już po południu okazało się, że dojdą protestujące kobiety i tam. To dobrze, choć zdawałoby się, że to nie purpuraci będą głosować nad ustawą, jednakowoż pomysł pochodzi z ich głów i nie szczędzą poparcia dla polityków, którzy zrealizują ich chore wizje. Jednak się coś zmienia w ultrakatolickim kraju, w którym jeszcze do niedawna można było ujrzeć tylko klęczących przed biskupami. Chcą być politykami, to muszą oberwać jak politycy. Skoro nie zdąży ich wymienić Franciszek, to może wymienią ich kobiety? A skoro już tak niesprytnie dołączyłem temat papieży, to muszę wyrazić podziw dla GW, która na łamach ubiegłosobotniego wydania zamieściła teks,t w którym autor otwarcie powiedział, co myśli o prymasie tysiąclecia Wyszyńskim (twardogłowy beton i antysemita) i przenajświętszym JPII (twórcy obecnej galerii betonowych biskupów w Polsce i głupiego hasła o cywilizacji śmierci). Czyli już można.

 39. Jak jeszcze popatrzeć do tego jaka to karykatura nie tylko przywódcy ale i despoty rządzi Polską , to nie wiadomo , czy płakać , czy się śmiać ?
  Jarosław Kaczyński , ten podkurzony kurdupel, wyzywający swoich oponentów w Sejmie od zdradzieckich mord , eremita bez rodziny i kontaktu do rzeczywistości , bez konta i prawo jazdy, jest w Polsce dyktatorem ,ktory opanował i manipuluje całą scenę polityczną .
  Jak mogło to się przydażyć ?
  https://www.google.de/search?q=jarosław+zbaw+polskę&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=de-de&client=safari#imgrc=3TfoTJyWTYnlZM:

 40. @Jacobsky
  23 marca o godz. 12:33
  To bez znaczenia – kot Alik też da radę. Im wystarczy, że Prezes go desygnował…

 41. Morawiecki być może lepiej się sprawdzi jako opowiadacz bajek na dobranoc. Odchował w końcu kilkoro dzieci.

 42. Kalina, no co ty wypisujesz…. kiedy to w Polsce było państwo prawa i praworządność? Kto chce przywrócić ten standard prawa i praworządności, a raczej go utrzymać, bo owa nędza, cały czas trwa, to raczej nie wróci do władzy. Opozycja tak czy inaczej musi się wyrzec kołtuńskich sędziów i całej rzeszy kołtuńskich prawników, bez tego nie będzie wiarygodna jej gadka o państwie prawa i praworządności. W tygodniu był film o Samuelu Zborowskim, który mówił o złotej wolności szlacheckie o wolnej niby Polsce, która jednak była inna i rychło upadła. Takie mity o wolności w zacofanym kraju anarchii i niewolnictwa, gdzie chłopa nazywano chamem i do dziś w dobrym tonie jest ludem pogardzać, wynosząc ponad wspólne dobro prywatny interes nielicznych, to prosta droga do upadku.

 43. Wspomnieć gwoli prawdy trzeba, że pod okupacją sowiecką nie słyszało się o sprawiedliwych wśród narodu żydowskiego. Jako Polacy pod okupacją sowiecką mieliśmy do czynienia nie z kolaborantami lecz z żydowskimi komunistami, którzy byli zbrodniarzami, będącymi integralną częścią ludobójczego ustroju władzy, wprost godzącego w nasz naród. Na tym tle wysiłki i ofiary Polaków, aby ratować Żydów powinny jednak być bardziej szanowane przez samych Żydów.

 44. Odejść, jak to łatwo powiedzieć (Szepanik)

  Właściwie wszystko się we wpisie Gospodarza zgadza.
  Czy jednak Morawiecki może odejść?
  Otóż, Morawiecki junior, to po pierwsze ten typ osobowości, by uniknąć właściwej nazwy patologicznej, powiedzmy że skoncentrowanej na zadaniu z pominięciem emocji, okoliczności i otoczenia.
  Na premiera poszedł świadomie, by rzucić pewne ziarno i zadzierzgnąć pewne umocowania, konkretnie – usadzić korzenie i ludzi swego biznesu oraz wprowadzić na salony skrajnie prawacką i narodową ‚narrrację’, nadając jej prawo bytu publicznego.
  Żadne cele i role premiera państwa demokratycznego nie są mu ani bliskie, ani szanowane; tym mniej rola, jaką miał wypracować dla zamiarów pissu.
  Skrótowo – to koń trojański, który udaje Greka.
  Dowiózł małego prezesa na swym grzbiecie w kozi róg, a nie w obręby Troi, jak było w zamiarze jeźdźca.
  Cóż, konia można wyprowadzić, ale skutków i konsekwencji obecności Greków w murach już nie.
  Dla samego morawieckiego jest mało istotne, czy będzie premierem, ale czy sprawa, jakiej służył, została umocowana.
  Konsekwencje wyniku działalności Morawieckiego z pewnością będą solą w oku pissu, a kulą u nogi Polski na wiele kolejnych lat.
  Tak, że, odejść musi czy nie, ale już może.
  Zadanie wykonane, mógłby powiedzieć, …Kornelu.

  PS Bardzo się zgadam, że Morawieckiego może zastąpić, w tym modelu, ktokolwiek, będący mniej koniem, a bardziej powolnym kucykiem prezesa.
  Stawiałbym jednak, że o ile prezes zakłada poprawę swej kondycji po sfałszowanych (niechybnie) wyborach, do tego czasu, zanim sam wdrapie się na drabinkę premierską, zafunduje Polsce coś w rodzaju zagryzki Ogórkiem, w oczekiwaniu na szampanskoje.
  Eksperymenty eksperymentami, a liczy się patiomkinowska tradycja.

 45. @BWTB
  Można. Oddolnie również. Byłem wraz z moją Panią świadkiem dzisiejszego Marszu w moim mieście, który spontanicznie skończył się pod pałacem biskupim. Panie otwarcie mówiły co myślą o purpuratach. W pażdzierniku 2016 było to słabo zauważalne. Dobra zmiana 🙂

 46. Ten sie nie nadaje, tamta nie ma tego, oni nie kompetentni, on nie umie po polsku, jajaja..kaa.. sie po angielsku albo wogole jak mowi to pozniej wszyscy sie smieja.. blah, blah, blah…
  Ciagle czekam na panski dream team Sz.P.
  Jezeli ktos chce zarwac spanie niech pomysli jaki bylby rzad „zjednoczonej opozycji” – dzisiaj. Kto na premiera?
  Ob. Schetyna, a moze go znowu na szefa MSZ-tu, a moze do lesnictwa, ob. Lubnauer… jaka jej „portmonetke” przydzielic, a don juan, ob. P. Moze na rzecznika czegokolwiek (np. LOT-u), on bez kamery i „sitka” zyc nie jest w stanie. A kto na liaison à Moscou?
  Moze brodaty, kawiarniany marksista, ciagle legalny.
  Kogo tu wybrac, na kogo glosowac?
  Opozycja ? Jaka opozycja, panie szanowny… (lekko podniesionym, cyniczym glosem i gestykulacja z Bazaru Rozyckiego).

 47. The good news from Washington,
  Pentagon got huge boost in defense spending.
  John Bolton, the hawkish hawk, is the new National Security adviser.
  He is the man who wholeheartedly despises Russia in her every new clothing or disguise. Doesn’t want to talk with Fat Ass Kim and ayatollah. Somewhere there, there is good news for us, we shall see.

 48. ozzy
  Zagiew – byla ? Byla.
  Kolaborowali z Gestapo? Kolaborowali.
  Byla zydowska policja w getcie warszawskim ? Byla. Byla brutalna? Bywala.
  Duzo ich bylo? Duzo, 2.5 tys. Na ochotnika? Na ochotnika i „po znajomosci”.
  Byla policja granatowa w Warszawie? Byla. Sluchali polecen niemieckich? Sluchali.
  Byli ochotnikami? Nie byli, musieli; albo dalej w policji, albo oboz i sciana.
  Duzo ich bylo? Eeee.. w W-wie okolo 3 tys.
  Czy Polacy byli sprawcami Holocaustu? Nie byli. Kolaborowali? Niektorzy tak.
  Czy Zydzi byli sprawcami? Nie byli. Czy kolaborowali? Niektorzy tak.
  Czy Ukraincy, Litwini, Lotysze, bolszewicy byli sprawcami? Byli.
  Czy o tym wie kazdy Zyd?
  Powinien.
  Wie.
  Udaje, ze nie wie.
  Nie wie, a powinien, etc. Take your pick.

  Przejdzie, nie przejdzie…

 49. W Polsce to, co jest zapisane w prawie daleko rozmija się z praktyką stosowania prawa. Komisja Europejska patrzy na kwestię praworządności z punktu widzenia zasady równowagi władz. Tymczasem praworządność odnosi się także do tego jaka jest jakość działania poszczególnych władz i ich instytucji. Przykładowo w postępowaniach administracyjnych oraz sądowoadministracyjnych, czy faktycznie realizowana jest zasada zaufania do państwa i wynikające z niej zasady informacyjne, oraz naczelna prawdy materialnej, czy też jest inaczej tj. obywatel ma do czynienia z władzą, która jest stronniczą stroną w tego typu postępowaniach i od lat w sposób krańcowy lekceważy obywateli, faktycznie pozbawiając większość z nich podmiotowości prawnej. A co z korporacjami prawniczymi, które niby mają bronić praw i interesów obywateli, a są gwarantem istnienia ogólnego burdelu, bezprawia korupcji i systemu quasi feudalnego w Polsce z podziałem na dwór i czworaki. Warto być może aby dziennikarze zapoznali się z zasadami na jakich w praktyce opiera się sądownictwo dyscyplinarne korporacji radców prawnych, które jest gwarantem, tego że ludzie którzy są radcami prawnymi i nie mają zielonego pojęcia o prawie i etyce sieją od lat bezkarnie spustoszenie w kwestiach upodmiotowienia prawnego obywateli i stoją na straży wyjątkowo niskiej świadomości prawnej Polaków. Jeśli nie jesteśmy podmiotami prawa we własnym kraju, to jak jako obywatele Unii w praktyce możemy dochodzić swoich praw w innych krajach? W praktyce tylko poprzez obcych prawników. Wiadomo jak to wygląda w Wlk. Brytanii i Niemczech, gdzie prawnie jesteśmy pracownikami bez praw. Owszem Mateusz Morawiecki nie wygląda na wybitnego polityka i na męża stanu, jednak Kazimierz Marcinkiewicz zaprzysięgły wróg Kaczyńskiego i PiS przyznaje, że jako premier miał ogromne pole swobody, a Kaczyński miał taką władzę nad nim, że mógł go odwołać z funkcji premier, co też zrobił. Odwołać, a nie ręcznie sterować premierem. Nie bardzo wiem czemu miałaby służyć demonizacja uprawnień Jarosława Kaczyńskiego. Nie mogą przytyki personalne być główną osią walki politycznej. Taka polityka jest niesłychanie prymitywna. Należy atakować poszczególne punkty programu politycznego PiS w szczególności ich zapędy narzucania społeczeństwu konserwatywnych instytucji i zasad życia społecznego w imię obrony absolutnych i nieweryfikowalnych wartości. Należy też atakować wzmacnianie sektora państwowego i interesy różnych lobbies, które za tym stoją np. m. in. w imię czystości powietrza i walki z rakiem. Nie może to się jednak odbywać przez chwalenie polityki ekspansji chaotycznej motoryzacji na bazie importu głównie starych kilkunastoletnich samochodów.

 50. @glos
  Nie na temat i nieprawdziwe.

 51. Dzisiaj nowiuteńkie święto państwowe:

  24 marca
  NADNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI POLAKÓW RATUJĄCYCH I MORDUJĄCYCH ŻYDÓW POD OKUPACJĄ NIEMIECKĄ

 52. SONDA Głosów: 39687 wp
  Na którą partę zagłosował(a)byś w najbliższych wyborach parlamentarnych?

  PiS…………………16.0%
  PO…………………41.3%
  SLD……………….30.6%
  Nowoczesna……..5.7%
  Kukiz’15…………..3.5%
  PSL…………………3.1%

 53. Slawczan
  23 marca o godz. 19:42,

  To Alik jeszcze żyje ? Myślałem, że Alik już się przeniósł do krainy wiecznych myszołowów.

  Jeśli Alik żyje, no to rzeczywiście jest to poważny kandydat.

 54. głos,

  co to znaczy „niska świadomość prawna Polaków” ? Dlaczego tylko Polaków ? Proszę zapytać przeciętnego Niemca czy Francuza o proste zagadnienia z dziedziny prawa cywilnego czy administracyjnego, a odpowiedź będzie podobna : eeeee….

  Ach, te korporacje prawnicze. . Coś jak Żydzi : wygodny chłopiec do bicia przy każdej okazji. Przecież to nie członkowie tych korporacji stanowią obowiązujące prawa. Oni żyją w tym sanym gąszczu przepisów, co nieprawnicy, a dodatkowo, i w przeciwieństwie do nieprawników, członkowie tej czy innej korporacji muszą się w tym gąszczu wyznawać, bo to jest ich zawód. I owszem, edukują społeczeństwo, tylko czy Janusz lub Grażyna odwiedzają strony internetowe poświęcone codzienności prawnej i tłumaczeniu prawa w wydaniu dostępnym dla szarego obywatela ? Strony sportowe i pudelek to ciekawszy temat, jak wszędzie na świecie. W RP uczy się w szkole o Jezusie, a nie o tym, jak odczytać prosty tekst natury prawnej. Zresztą nigdy to ostatnie nie było misją szkoły powszechnej.

  Jaki dwór ? Jakie czworaki ? Czy chodzi o system aplikacji ? No to w takim razie zlikwidować również cechy rzemiosł ! Czysty feudalizm i korupcja, a dodatkowo każdy wie, jak jest z usługami i jak pilnie trzeba patrzeć rzemieślnikowi na ręce. A lekarze ???

  Na świecie istnieją różne systemy prawne, ale we wszystkich krajach naszego kręgu kulturowego nikt nie wymyślił niczego lepszego, niż samorzą wolnych zawodów. To, że – jak w każdej dziedzinie aktywności ludzkiej – nie ma idealnego stanu rzeczy nie oznacza, że sama idea jest zła, tak więc proszę nie wylewać dziecka z kąpielą, bo nie będzie ani kąpieli, ani dziecka. Mogę zrozumieć rozżalenia, zwłaszcza jeśli wynika ono z trudnych doświadczeń z uczestnictwa w obrocie prawnym, ale na ogól tak jest w świadomości ludzkiej, sąd sądem, ale moje musi być na wierzchu bez względu na to, czy powinno być na wierzchu patrząc na sprawę obiektywnie.

  Być może Morawiecki mógł zrobić na wielu ludziach dobre wrażenie kłamiąc o fatalnej sytuacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce, i tym uzasadniaj rozpierduchę instytucji demokratycznych w Polsce przez pis. Ale Krzywousty kłamał jak z nut, bo z danych opublikowanych po jego wystąpieniu wynikało, że stan rzeczy nie jest wcale taki zły. A to, że nie wszyscy są zadowoleni ? A gdzie jest tak kraina, w której wszyscy są zadowoleni ze wszystkiego ? Kraina jednorożców być może.

 55. @maciekplacek
  24 marca o godz. 3:22
  Każdy z wymienionych przez Ciebie byłby nie gorszy, jeżeli nie lepszy od: Szydły, Szyszki, Radziwiłła, Szalonego Antka – każącemu oddawać pomocnikowi aptekarza honory przez oficerów, rozwalającego polską armię i cynicznego gracza tragedią smoleńską, tych od konfetti, tych zamiatających pod dywan morderstwa na komisariatach, tych marzących o dniu wyjścia Polski z UE, tych sługusów KrK etc, etc.

 56. Na szczyt strefy euro Morawiecki, chociaż przebywal w tym czasie w Brukseli nie został zaproszony.
  z poprzedniego wyjechał wcześniej, bo śpieszył sie na oplatek z posłami PiS.
  W ciągu trzech miesięcy, Morawiecki nie znalazł czasu na spotkanie z Donaldem Tuskiem, chociaż Tusk w depeszy gratulacyjnej proponowal spotkanie.
  Czy większym bucem była Szydlino, czy jest Morawiecki ?

 57. Jacobsky 24 marca o godz. 13:55;
  Mnie nie chodzi o złą jakość pracy radców prawnych i adwokatów, oraz ich bardzo niski poziom etyki zawodowej. W tym stanie rzeczy zawody zaufania publicznego nie pełnią swojej funkcji, a organizacje zawodowe, czyli korporacje z pewnością do niczego nie są przydatne społeczeństwu. Wolna konkurencja osób po studiach prawniczych, obowiązkowe ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, inna konstrukcja wyroków pozwalająca na identyfikowanie błędów radców prawnych i adwokatów, wreszcie realne możliwości uzyskania odszkodowania za złą pracę adwokatów i radców prawnych, oraz przetargi na obsługę prawną osób korzystających z pomocy prawnej w połączeniu z kontrolą i nadzorem merytorycznym nad jakością świadczonych usług, to z pewnością byłyby lepszy instytucjonalny model niż ten obecnie obowiązujący. Nie jest prawdą, że samorząd zawodowy z racji swego istnienia jest najlepszą formą organizacji członków zawodów zaufania publicznego. Ja sam wykonuje zawód zaufania publicznego i samorząd do niczego akurat nie jest mi potrzebny, ani moim klientom, ani też samemu społeczeństwu. Raz na cztery lata odbywa się zjazd, który jest zdominowany przez kilka zaledwie dużych firm audytorskich, reprezentujących interesy zagranicznych inwestorów. I tyle jest pożytku z samorządu, co zostaje w kieszeniach bardzo bogatych firm i ludzi. Oczywiście są różne samorządy i nie twierdzę, że inne z tych samych powodów, co mój źle funkcjonują i są w gruncie rzeczy społeczeństwu niepotrzebne. Być może adwokatura i samorząd radcowski nie domaga z innych powodów, niż mój, ale że jednak niedomaga, to jest oczywiste dla każdego kto miał do czynienia z samym samorządem i jego członkami. Osobiście nie słyszałem, aby PiS miał plany zmiany sposobu funkcjonowania tych samorządów, czy też ich rozgonienia. Tak więc tutaj jest miejsce dla opozycji do działania.

 58. Panie mopus, zaden/-na z wymienionych, zaden z obecnych w polityce, jak Polska dluga i szeroka, nie ma kontaktu z moim pokoleniem. Wy mowicie innym jezykiem, wy jestescie peerelowskie pokolenie, ktore juz dawno powinno pojsc na ryby, grzyby. Byliscie urodzeni, wyprani w bolszewizmie i zbyt wielu z was ma mentalnosc niewolnika, sympatyka silnej reki. Sadyzm, glupota, arogancja, mniejsza lub wieksza korupcja nie jest wizytowka jednej partii, jest wizytowka wszystkich.
  I prosze mnie nie „tykac”.

 59. maciekplacek
  25 marca o godz. 3:47
  …jestescie peerelowskie pokolenie, ktore juz dawno powinno pojsc na ryby, grzyby

  … ale prostak-młodzianek się odkrył i podsrywa swoje… rzadki okaz lepszej mendozy.
  Ot, nowopokoleniowy krowiplacek

 60. Wystaw na ebay swoje ledigimacje, tak ledikimacje, z dawnych dobrych lat.
  Za ta z tepepeeru dostaniesz wiecej niz za ta z zetemesu, nie wspomne o innych.
  Come and get me, rysiu !

 61. lemarc
  25 marca o godz. 20:40
  maciekplacek
  25 marca o godz. 3:47
  „Ot, nowopokoleniowy krowiplacek…”

  …”krowiplacek„… dobre, to esencjonalne określenie polaczka na wczasach, który chciałby być dyrygentem a pitoli trzy po trzy…
  To nie Benia Krzyk, który „mówi mało, ale Benia mówi smacznie”.

css.php