Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

21.01.2018
niedziela

Polski toast za Hitlera

21 stycznia 2018, niedziela,

Porażający reportaż TVN o polskim neonazizmie na Śląsku powinni jak na najszybciej obejrzeć nie tylko minister policji i politycy każdej opcji, ale też policjanci, śledczy, prokuratorzy, szczególnie na Śląsku. A także kuratorzy oświaty jak Polska długa i szeroka. Żeby nie mówili, że nie wiedzieli. Niech sami ocenią, czy mamy do czynienia z łamaniem konstytucyjnego zakazu szerzenia treści totalitarnych.

Minister Brudziński ogłosił po kolejnym napadzie rasistowskim, że jego linia to „zero tolerancji” dla przemocy na tym tle. Pora, by zajął się nie „napalonymi byczkami” i niemieckimi feministkami, tylko bezpieczeństwem obywateli polskich. W środowisku przedstawionym w reportażu snuje się plan, by załatwić sobie legalny dostęp do broni.

Nie wszyscy jego uczestnicy są potencjalnymi przestępcami, niektórzy mogą sobie nawet nie zdawać sprawy, w czym biorą udział, i można ich jeszcze uchronić przed nienawiścią i jej skutkami dla społeczeństwa i dla nich samych.

Reportaż Bertolda Kittla nie pozostawia jednak złudzeń: w Polsce istnieją zorganizowane środowiska neonazistowskie, działające pod legalną przykrywką. Z materiału pokazanego w cyklu „Superwizjer” dowiadujemy się, co działo się w zeszłym roku w okolicach Wodzisławia Śląskiego. Legalnie działająca polska organizacja Duma i Nowoczesność (sic!), korzystająca z dobrowolnych odpisów podatkowych, urządziła w lesie obchody kolejnej rocznicy urodzin Hitlera.

W internecie tym się nie chwali. O imprezie urodzinowej wiedzą tylko najbardziej zaufani. Na oficjalnej stronie DiN wszystko gra patriotycznie. Tylko niektórzy zwrócą uwagę na reklamę zbiórki na rzecz Polaka Janusza Walusia, który zamordował w RPA tamtejszego czarnoskórego polityka komunistycznego, i apel: „Stop ludobójstwu Afrykanerów”. Zabójca Haniego jest bohaterem obrońców „cywilizacji białego człowieka”. Afrykanerzy w większości wspierali system segregacji rasowej.

W programie urodzin: wywieszenie flag III Rzeszy i wielkiej swastyki, paradowanie w mundurach gestapo i Wehrmachtu z atrapą broni maszynowej, hajlowanie, śpiewanie nazistowskich pieśni, wznoszenie toastu za człowieka, który doprowadził do wymordowania trzech milionów Polaków i trzech milionów obywateli polskich żydowskiego pochodzenia. Wszystko oglądamy na własne oczy dzięki ukrytej kamerze.

Trudno uwierzyć, że uczestnicy i organizatorzy przedstawiają się jako polscy patrioci. Jeden z nich prowadził niedawno symboliczne wieszanie deputowanych PO do Parlamentu Europejskiego. Z reportażu wynika, że ten sam działacz jest asystentem posła Winnickiego, lidera nacjonalistów, wybranego do Sejmu z listy Kukiz’15.

Nacjonalizm to jeszcze nie nazizm. Nie każdy nacjonalista to rasista, antysemita, islamofob, zadymiarz. Ale obchodzenie rocznicy urodzin Hitlera to akt neonazistowski, a w Polsce dodatkowo antypolski. Uczestnik takiego zdarzenia jako współpracownik polskiego posła to plama na polskim parlamentaryzmie.

Temat praktycznej bezkarności grup neonazistowskich, nie tylko łamiących prawo, lecz hańbiących pamięć ofiar nazizmu w Polsce, wciąż nie może się doczekać jasnej, jednoznacznej i adekwatnej reakcji władz. To też trudno zrozumieć, bo prawo jest wyraźną wskazówką.

Polska to nie USA, gdzie neonaziści, zorganizowani rasiści, grupy kultywujące pamięć konfederatów broniących niewolnictwa są tolerowane, gdyż tak interpretuje się tam konstytucyjną gwarancję wolności słowa. My jednak mamy w naszej konstytucji artykuł 13: „Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa”.

Panie Ministrze, żarty się skończyły. Nigdzie nie godzi się wznosić toastu za Hitlera, a już zwłaszcza w Polsce. Na ratowanie umysłów i dusz nigdy nie jest za późno. Do pomocy proszę wezwać ministrów edukacji i kultury oraz zaprzyjaźnionych jezuitów.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 117

Dodaj komentarz »
 1. Prokuratoooora nie dostrzeże znamion, jak zwykle. Zamawianie pięciu piw tak, żeby kelnerka widziała z daleka już przerabialiśmy. Swastykę jako symbol szczęścia też. Co jeszcze da się wycisnąć z tego tematu, a raczej z podejścia do tematu przez prokuratooorę ?

  A parada w mundurach i symbole ? Inscenizacja, po angielsku reenactment. Taka historyczna zabawa o walorze edukacyjnym. W końcu bitwę pod Grunwaldem też odtwarza się co roku z udziałem rycerzy w zbrojach, w tym rycerzy w białych płaszczach, i harcowników z kuszami.

  Dla mnie te wszystkie zbiorowiska kibolsko-narodowe to są w sumie zawoalowane kluby towarzyskie, gdzie panowie, pod pozorem zadęcia narodowo-patriotyczno-faszystowskiego organizują sobie imprezki takie jak te, z których słynęło SA.

 2. Pełna zgoda Panie Redaktorze. Ale trzeba coś dodać.

  Szkoda, że głoszenie komunizmu (który kosztował więcej ofiar niż faszyzm czy hitleryzm) nie jest u nas tak potępiane. Np. syn pani Nowickiej, który wychwalał mord katyński nigdy nie poniósł żadnej odpowiedzialności a pani Nowicka jest ,,dumna z synów”. A w Pana redakcji do tej pory pracują ludzie, którzy morderczy system wychwalali i byli jego częścią. Podaje im Pan rękę i uważa za kolegów.

 3. ..no i mamy ,,dobra zmiane ,, panie prezesie tu i pan zawinil !! slepy i gluchy nie moze rzadzic !!!

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. „Szef MSWiA podkreślił, że w Polsce nie ma przyzwolenia na propagowanie faszystowskiego, komunistycznego lub innego totalitarnego ustroju państwa.”

  Oto taki symetryzm wg Brudzińskiego. Z jednej strony „komuniści” i dodatkowo „złodzieje” z KOD, a z drugiej faszyści z DiN. No to jeżeli ma się wziąć za faszystów to i trzeba wziąć na cel „komunistów”. Taka jest pisowska narracja dla „ciemnego luda”.

 6. Jak znam życie to prokuratura będzie tak szukać żeby niczego nie znależć.Umorzą śledztwo z powodu niewykrycia sprawców albo znikomej szkodliwości czynu.

 7. Jak naziści się kryją po lasach to pół biedy. Zainteresowane tym powinny być co najwyżej specjalne służby od prewencji antyterrorystycznej. Krycie się, to nie propagowanie.

  Prawdziwym problem jest, że w Polsce absolutną władzę ma partia faszystowska, a nazistowski nacjonalizm jest powszechnie akceptowaną formą polskiego patriotyzmu. Już nawet pan Passent i jakiś pan ambasador mówią o incydentach na obrzeżach patriotycznego Marszu Niepodległości, kiedy cały świat widzi, że cały marsz ma charakter na wskroś nazistowski i jest organizowany z poparciem państwa i mediów przez tych gnojków kryjących się ze swastykami po lasach.

  PS.
  Dlaczego Autor twierdzi, że nacjonalizm to jeszcze nie nazizm i nie rasizm? Nazizm jest jedną z form nacjonalizmu, może nawet najdoskonalszą formą nacjonalizmu. Nacjonalizm jest zawsze rasistowski, choć w tym znaczeniu nazistowskim rasy, jak w Mein Kampf Hitlera, gdzie mówiono o wyższej niemieckiej rasie. Nacjonalizm ze swej istoty wywyższa swoją nację czy rasę ponad inne. A więc jest u swych podstaw rasistowski.

 8. Cóż, zdradę pani Róży Marii Barbary von Thun und Hohenstein i pozostałych posłów PO trzeba Hitlerem przelicytować…
  PS A w Warszawie niepodległość Polski 60 tysięcy nazistów świętowało, pewnie z nostalgią nazistowskie obozy koncentracyjne wspominało…

 9. Raczej katolicki toast za.Tak sobie myślę racjonalnie.

 10. PiS to przecież partia faszystowska więc do nazizmu tylko mały kroczek. A to że prawdziwi naziści się obecnie mnożą jest na pewno winą totalnej opozycji. Il duce Kaczor na razie kwitnie ale jak się kasa skończy to ciemniaki się od niego odwrócą i będziemy go rozliczać tak jak Hitlera, Stalina. Oby jak najszybciej.

 11. TVN…i wszystko jasne.

 12. Wpisu Gospodarza nie skomentuję, bo sam najlepiej mówi za siebie.
  Moim zdaniem, także jak najsłuszniej.

  Skomentuję emocje wyrażone w tym kontekście słowami ‚porażający’ i ‚żarty się skończyły’.
  Tak, rzeczywiście w obliczu tego, co się dzieje z nami, widać porażenie elit, już od tolerowania zaprzeczania Jedwabnemu i sekowania Grossa, skoro dziś, gdy porażeni tym rzemyczkiem, traktujemy koniczka jako wyrosłego na żartach.
  Nie poraża nas jeszcze spacer ulicami naszych miast, gdzie nietrudno spotkać na wolności gości, co palą kukłę i walą w mordę obcych by sprawdzić, czy to już kukły czy jeszcze ciapate.
  Tak, żarty się skończyły – pozostaje porażenie skłaniające do siedzenia w domu i wygrażania żartom na blogach.

 13. Nic mi nie wiadomo, by syn p. Nowickiej (?) pochwalał zbrodnię katyńską. Może to prawicowy fake news. Temat Polityki nie ma nic wspólnego z tematem neonazizmu. Cokolwiek złego pan o niej nie powie, popierania nazizmu jej pan nie może zarzucić. A komu rękę podaję, to moja sprawa.

 14. Mój sąsiad myśliwy niestety, który namiętnie ogląda telewizje i ma łeb jak sklep, mówi: „… do takich skurwieli strzelałbym bez ostrzeżenia…”.
  Próbuję bronić ich, że gnojki, że niedouki, ćwierćmózgi, że wielu z nich to impotenci, że jara ich nowa wojna, że podniecają się na widok racy czy słysząc wybuch petardy, że pocą się przy tym jak ruski termos…, ale on swoje.

  Spróbuję jutro go przekonać, bo obiecał mi, że pokaże jak się skóruje zająca czyli osmuża.

 15. Ryszard Kubaszko
  21 stycznia o godz. 17:27

  Kubaszko – ach, jakiżeś bezradny eunuch forumowy.
  Ktoś już ci zadał tu pytanie: czyś ty czasem nie zamienił się wtyczką z wujem?

  I tak delikatnie to ujął czytając takie bzdety Kubaszki.

 16. Jestem ciekaw jaka mysl probuje sie przekazac najpierw cytujac haslo:
  „Stop ludobójstwu Afrykanerów”.
  Jednoczesnie laczac je ze zdaniem:
  ” Afrykanerzy w większości wspierali system segregacji rasowej.”

  Wszystko zas kontekscie dzialan grupy celebrujacej urodziny Hitlera.

 17. Erykko
  21 stycznia o godz. 15:13

  Erykko … a czy twój tatuś nie był częścią „morderczego systemu”?
  No chyba, że posługiwał się szlauchem.

 18. @Adam Szostkiewicz
  godz. 19:14

  Byłoby miłe z pana strony, gdyby pan podawał, z kim pan polemizuje. Brak tej informacji jest tak częsty, że może wywoływać wrażenie, że powinna to wiedzieć tylko zainteresowana osoba.

  Ja poszukałem adresata polemiki (Erykko) i odkryłem rzecz znamienną: zareagował pan na oskarżenie jednostkowe (słusznie!), pomijając zupełnie zdanie: „Szkoda, że głoszenie komunizmu (który kosztował więcej ofiar niż faszyzm czy hitleryzm) nie jest u nas tak potępiane.” Wygląda więc na to, że ten pogląd pana nie porusza. Wiem, że to coraz bardziej powszechna opinia i staje się powoli ideologią państwową. Tylko trzeba wobec tego być konsekwentnym: Jeśli bardziej krwawy reżim pokonał ten mniej krwawy, to co bardziej wrażliwi staną w obronie tego pokonanego słabszego, mniej groźnego, przyjmującego nawet dobrotliwe cechy, co widać w hasłach polskich faszystów.

  PS. Może to zdanie „…komunizmu (który kosztował więcej ofiar niż faszyzm czy hitleryzm…)” jakoś podrzucić niedobitkom Holokaustu czy potomkom polskich więźniów kacetów. Wiem, to niedorzeczne. Ale tolerowanie, a nawet aktywne głoszenie powyższego zdania może rodzić aberracyjne zachowania, które będą nas oburzać.

 19. @Erykko Może Pan/Pani uzasadnić twierdzenie, że komunizm przyniósł więcej ofiar niż faszyzm/nazizm? Nie, żeby to czyniło wielką różnicę, ale jednak. To nazistowskie Niemcy rozpętały II wojnę światową, a nie komunistyczny Związek Radziecki. Gułagi były potworne, ale obozy śmierci chyba bardziej. Nawet jeśli dżuma jest gorsza od cholery to nie oznacza, że cholera jest O.K.

 20. Wg mnie to posel Kaczynski jest winien temu, co sie w Polsce dzieje. To on swoja dzialanoscia i propaganda przedwojennej Polski rozniecil nienawisc i podzial, powrot do idei faszystowskich II RP po to, zeby przejac wladze. On i jego ludzie wybiorcza polityka historyczna i wychwalaniem czasow przedwojennych spowodowal powrot wszystkich rochow nacjonalistycznych, narodowosocjalistycznych i faszystowskich. To wspierane przez jego partie srodowiska kibolskie sa poczatkiem takiej dzialalnosci, ktora on wspiera i popieral i nadal to czyni, zeby zaszkodzic swojemu smiertelnemu wrogowi, Tuskowi i PO. Jemu bedzie to zawdzieczas Polska i za to zostanie kiedys oceniony, chocby nie wiem ile pomnikow nastawial swmu bratu i tym samym sobie, jako jego promotorowi. Pomniki kiedys zostana obalone, nazwy usuniete a on sam osadzony.

 21. Ryszard Kubaszko
  21 stycznia o godz. 17:27

  Jest dokładnie na odwrót.
  Potrzeba nam więcej takich bohaterów jak Pani Róża. Przestępców musi się ścigać po całym świecie. Izraelczycy dopadli Eichmanna w Argentynie, uprowadzili a następnie powiesili. Swołocz faszystowska może sobie teraz drzeć mordę że to terroryzm.

 22. Skandal i tyle. Naziści poczuli, że mogą sobie na wiele pozwolić. Bez dziennikarzy TVN sprawa by nie ujrzała światła dziennego.

 23. Są w tym kraju politycy, którym odradzanie się skrajnej, faszyzującej prawicy zupełnie nie przeszkadza. Więcej – spoglądają z przychylnością na wszelkie przejawy ich aktywności. Oczywiście, formalnie odcinają się od publicznych deklaracji poparcia. Ale nie mają nic przeciwko pokazywaniu się zorganizowanych na model paramilitarny i umundurowanych grup w przestrzeni publicznej, pomniejszając ich ilość i znaczenie. Dzięki temu mają pewność, że ich polityczni rywale mają świadomość potencjalnego zagrożenia i w swoich planach oraz działaniach muszą je brać pod uwagę.
  Smuci mnie, iż to Śląsk stał się miejscem politycznej hucpy. Z drugiej strony wcale nie jestem tym zaskoczony. Bo gdzieżby znaleźć lepsze miejsce do podobnych rozgrywek? Przecież na Górnym Śląsku nadal mieszkają Hanysy, które nie wyniosły się ze swojego heimatu do Reichu. Bo niektórym majaczy się jakaś autonomia, której obietnicą Polska namawiała ich do wypowiedzenia posłuszeństwa swemu państwu wkrótce po pierwszej wojnie. Bo są wśród nich jednostki, które nadal dążą do uznania swojej odrębności etnicznej i języka.
  Nic tak nie spaja narodowo, jak wspólny wróg. A Ślązak może być takim elementem. Wszak po przyłączeniu do Polski w 1922 roku, wielu nie do końca zaadaptowało się do nowych warunków oferowanych im przez II RP. A potem, kiedy Polska wróciła po drugiej wojnie, miano do nich pretensje o listy narodowe, o służbę w Wehrmachcie, o wysługiwanie się III Rzeszy. Nie brano przy tym pod uwagę tego, iż III Rzesza potraktowała ich podobnie, karząc za propolskie zachowania. Wielu Ślązaków, naszych ojców, dziadków czy pradziadków zapłaciło wysoką cenę, za polskie i niemieckie rozgrywki w stosunku do ich ziemi. Niektórzy zaliczyli i niemieckie i polskie obozy. Niektórych spotkała wywózka na wschód do przymusowej pracy z sowieckich zakładach – bez protestu ze strony polskich władz.
  Paradoks historii polega na tym, iż Ślązakom dane było poznać polski faszyzm II RP, potem nazizm niemiecki, a jeszcze później socjalizm sowietów i Polaków. I teraz młodzi polscy nacjonaliści próbują nam przypominać sceny rodem z Bawarii lat 30-ch. A w głębi Polski pójdzie komentarz – patrzcie, tym na Śląsku w głowach się przewraca, Hitler im się marzy.
  I będą tak mówić, nie mając świadomości rdzennie polskiego rodowodu uczestników – zwolenników nazizmu.

 24. ~@Ryszard Kubaszko.
  Jakiej to zdrady dopuściła się pani Thun? O ile mi wiadomo, krytycznie oceniła łamanie prawa przez polski rząd. Dokonała tego czynu w instytucji do której przynależymy jako kraj ( nieco na wyrost). Pani Thun nie złamała żadnych przepisów czy zasad, uczciwie realizując swój mandat wyborczy. Dlatego towarzyszu Kubaszko słowo ,,zdrada” zachowajcie dla tych, którzy przysięgają np na konstytucję by potem jej przepisy łamać.

 25. Stop! Koniec z tolerancją dla głupoty, agresji i ciemnoty. Każdy przytomny obywatel Polski nie powinien mieć zgody na takie „prezentacje”. Obudźmy się, póki nie jest za późno.

 26. No coz,
  fakt, ze na Slasku sympatie proniemieckie sa dosc silne jest dosc powszechnie znany.
  Mniej znany jest fakt, ze dla sporej liczby osob „prawdziwe Niemcy“ to te sprzed 1945 roku.
  Mieszkajac kilka lat. na Slasku i ponad 30 lat w Niemczech mialem okazje spotkac wielu Slazakow
  marzacych o restytucji „Wielkiej Rzeszy“. Byloby dobrze, gdyby ostatnie wydarzenia uswiadomily Polakom
  skale problemu.

 27. @levar
  Ale jakiego? Ze Ślązakami czy z neonazistami? Wszyscy ,,bohaterowie” reportażu mówià po polsku, przedstawiają się jako polscy a nie śląscy patrioci, a na stronie internetowej odmieniają słowo Polska przez wszystkie przypadki. Pan sugeruje, że to nie Polacy tylko śląscy Niemcy, i daje do zrozumienia, że jako tacy są podatni na kult Hitlera. Jakieś dowody?

 28. @jarek16
  To nie jest dobra droga ta licytacja, kto zabił więcej niewinnych ludzi. Moralnie biorąc, zbrodnie Hitlera i Stalina są takim samym piekielnym złem. Bez przebaczenia.

 29. Kiepska ustawka – zalecam Autorowi (przebranemu w galabije) „wnikniecie” do srodowiska palaczy fajek wodnych w Berlinie i nakrecenie reportazu o handlarzach np. …. 🙂

  PS.
  https://tvnmeteo.tvn24.pl/archiwum-2017-04-20,1

 30. @marian w.o.
  Nie ma żadnego ,,ludobójstwa” Afrykanerów, to wymysły rasistów i wrogów pełnej demokracji w RPA. Są godne potępienia przykłady napaści czarnych na białych, ale to nie znaczy, że rządząca czarna większość masowo mści się na białych. W ANC są biali, apartheid stworzony i podtrzymywany przez białych, demontowali wspólnie Mandela i Afrykaner de Klerk. Dostali za to pokojowego Nobla w 1993 r.

 31. @murator
  Tak, tak, jak wpadka, to ,,ustawka”. Słabe.

 32. To co widzowie TVN zobaczyli w „Superwizjerze” wstrząsnęło ludźmi kilku pokoleń. Najstarsi przypomnieli sobie własne przeżycia w II RP, gdy skrajna, faszystowska prawica był świetnie zorganizowana i zagrażała obywatelom narodowości żydowskiej. Widzowie średniego pokolenia zobaczyli na własne oczy neofaszystów różnych odcieni, których od dwóch lat tolerują rządzący dziś naszym państwem. Najmłodsi, studenci i uczniowie na własne oczy widzieli, jak świetnie zorganizowani są członkowie ONR. Reportaż w sobotnim programie TVN daje wszelkie podstawy do wszczęcia przez prokuraturę działań w kierunku zdelegalizowania ONR i stowarzyszenia DiN, które zorganizowały obchody 128 rocznicy urodzin Adolfa Hitlera.

 33. @Adam Szostkiewicz

  Nie tak slabe jak to przedstawienie ku czci najwiekszego nieudacznika w historii Niemiec 😉 ! Stracic tyle km² w 6 lat ! Teraz w aryzowanych (przez Axela Cesara Springera) niemieckich cajtungach powstanie seria artykulów o „polnische Neonazis” (w krótkich spodenkach) ! Od Nazis z TVN jednak to Hollywood jest lepsze.

 34. @ Adam Szostkiewicz,

  Przede wszystkim nie odpowiedzial Pan na moje pytanie. Tak zestawione dwa zdania sugeruja, ze w sumie Afrykanerzy zasluzyli sobie, gdyz popierali apartheid. Przypuszczam, ze nie bylo to Pana intencja ale kiedys spotkalem sie z taka argumentacja i dlatego zwrocilem uwage na oba zdania. Rzeczywiscie, trudno mowic o ludobojstwie ale faktem jest, ze napady na farmy sa powaznym problemem i rzad jest oskarzany o brak dzialania adekwtanego do powagi sytuacji. Statystycznie farmerzy sa najbardziej zagrozona napadami grupa spoleczna.

 35. Levar
  21 stycznia o godz. 23:16
  A skąd wiesz, że to nie potomkowie gasterbeiterów z kieleckiego ? Lub z Kresów ?
  Wlaśnie w okolicach Wodzislawia jest cała masa przesiedleńców, którzy zajęli majątki Ślązaków majacych niemieckie korzenie.

 36. Galopujący Major trafnie podkreśla:

  „… Skończmy z pierwszo, drugo i trzeciorzeczpospolitową zasadą: nie wiem, nie słyszałem, to nie mój człowiek, nie biorę żadnej odpowiedzialność. Owszem, bierzesz, na tym właśnie polega polityka.

  Pora też wreszcie powiedzieć rzekomym przeciwnikom faszyzmu, szowinizmu, rasizmu i nazizmu: teraz już wiecie. Teraz już nie ma wymówek.

  Teraz już wiecie, drodzy prawicowi patrioci, z kim i pod jakim sztandarem będziecie maszerować 11 listopada. Teraz już nie będzie: nie wiedziałem, to margines, w życiu bym nie pomyślała, tam są przecież dzieci. Teraz wchodzicie w tę inicjatywę z całą świadomością ryzyka upaprania się „białą siłą”. Może w stulecie niepodległości warto wreszcie przemyśleć własny marsz? Tak wiem, że dla ojczyzny i pamięci bohaterów oddalibyście życie, macie to powypisywane na koszulkach. Ale najpierw oddajcie może trochę wolnego czasu i spróbujcie zrobić marsz bez faszystowskich gości z Forza Nouva. Tych kilku żyjących powstańców z pewnością to doceni.

  Teraz już wiecie, drodzy pisowscy decydenci, komu dacie dostęp do broni. Kto pierwszy rzuci się do sklepów z karabinami, strzelbami, kto pierwszy, przy dźwiękach nazistowskich marszów, będzie się szkolił w lasach. Teraz, każdy zamach, dokonany przez te środowiska będzie obciążał Wasze sumienie. Pomyślcie o tym przy głosowaniu ustawy o dostępie do broni, jeszcze nie jest za późno.

  Teraz już wiecie, drodzy biskupi, kogo wpuszczacie do swojego świętego klasztoru Jasnogórskiego, gdy na szyi powiewa szalik białej Legii z krzyżem celtyckim. Tak, w tym krzyżu chodzi o ból i śmierć, ale akurat nie o śmierć Chrystusa. Jak długo będziecie znosili profanowanie swojej świątyni?

  Tak, wreszcie, teraz już wiecie, drogie stacje telewizyjne, kogo zapraszacie, i z jakim się to wiąże ryzykiem. Chcecie dawać czas Winnickim i Kalinowskim to dawajcie. Tylko potem nie dziwcie się, że ich fani podpalają wam jeden wóz transmisyjny za drugim. Wasza to teraz wiedza i wasza odpowiedzialność za trzymanie ekstremizmów tam, gdzie ich miejsce od zawsze.

  Z dala od ludzkiej cywilizacji.”

 37. Piosenka przy ognisku zespołu NORDICA

  Wicher zmian

  Gdzie są te chwile, gdy staliśmy jak mur?
  Żaden wróg ani pies nie wychylał wtedy głów
  Coś wydarzyć się musiało, coś stało się
  Że te siły zadziałały przeciwko nam

  A wiatr ciągle wieje w twarz
  A od lat nic nie zmienia się
  Tylko czekam na płonące ulice
  I w niebo idący dym

  Echa zmian rozpoczną nowy cykl, nowy świt
  To wicher zmian, ogniwem którego jest każdy z nas

  Zapominam sam, co dobrem jest, czego trzeba strzec
  Zwątpienia mgła i stagnacji sieć zaciskają pęta
  Lecz nowych sił, by zwalczyć chłam, dostarcza życie mi
  Z każdym dniem coraz trudniej iść, lecz rośnie we mnie gniew

  A wiatr ciągle wieje w twarz
  A od lat nic nie zmienia się
  Tylko czekam na płonące ulice
  I w niebo idący dym
  (…)

 38. Piosenka „tożsamościowa” zespołu AgreSSiva 88

  Walka

  Nadzedł czas największej walki,stańmi z bronią póki czas,
  Jeden naród, jedna wiara, nigdy nie zawiedzię Nas,
  Iść do boju, paść z Honorem, nie dać sponiewierać się,
  Jesteś dumny ze Swej siły i nie pozwól spalmić jej,

  Ref. X2

  Oddaj życię w imię Wiary, pokaż, czy Cię na coś stać,
  Krew Swą przelej za ideę, które stale drzemią w Nas,

  Błądzi strachem sercę Twoję, do Valhalli przejść już czas,
  Padłeś w walcę za ojczyznę, którą kocha każdy z Nas,
  Będziesz w Naszych sercach żył, nie zapomni Cię juz nikt,
  Twa odwaga, męstwo, duma, w Naszych myślach będzie tkwić,

  Ref. X4

  Oddaj życię w imię Wiary, pokaż, czy Cię na coś stać,
  Krew Swą przelej za ideę, które stale drzemią w Nas.

 39. 17 września 2016 na zamku w Ogrodzieńcu ma się odbyć koncert pod tytułem „Orlim szlakiem”. W programie: All Bandits, Szwadron97, Nordica, Pozytywka, Myśmy Rebelianci. W ich twórczości można znaleźć m.in. słowa: „Polscy Żydzi, czarni Polacy – wielokulturowość drogą unicestwienia!” albo np. „To właśnie my, narodowi socjaliści, to waśnie my – biali rasiści”.

  Lokalne władze w Ogrodzieńcu koło Zawiercia przekonują, że to nie żadna demonstracja, tylko koncert.

  – Rozpowiadanie, że to faszystowskie zespoły, jest nadużyciem – uważa p. Marek Gądek, dyrektor gminnej spółki, która zarządza zamkiem.
  – Każdy rodzaj muzyki ma swojego odbiorcę. Protesty mogłyby się też pojawić, gdyby grał u nas Behemoth czy Maria Peszek. Czy mamy cenzurować wszystko, co się dzieje w świecie artystycznym? – pyta”.

  Piosenka „tożsamościowa” – AgreSSiva 88

  Narodowi Socjaliścii

  Być takim jak My
  znaczy wierzyć w zwycięstwo ducha kultury
  Dobra nad złem
  w dominację i władzę nad wyniszczeniem
  Aryjska kultura teraz potrzebuje właśnie Nas
  By dać jej nadzieję
  w nowy, lepszy, doskonalszy dzień
  I tylko dzięki Nam
  nadchodzą szybko upragnione dni
  Upór i wiara w nowy, wolny i Biały świat
  Można Tu stracić
  bo stawka jest duża, gra idzie o Byt.

  Ref. x2

  Tak to właśnie My – Narodowi Socjaliści
  Tak to właśnie My – Biali rasiści
  Tak to właśnie My – dozgonnie wierni
  Symbol Słońca w Naszych sercach wciąż tkwi

  Być tylko z Nami
  oznacza żelazne zasady czcić
  Honor, lojalność
  prawda, uczciwość i wiara w cel
  Zmierzać do przodu
  dla Rasy i krwi, bytu, narodu
  Nie poddawać się, przysięgać na Honor
  krew za krew
  Historii duch, teraz z popiołów odradza się,
  Może nie powstać
  jeśli nie masz serca w wierze Swej,
  Musimy walczyć
  do kresu życia Tą drogą iść,

  Ref. x3

  Tak to właśnie My – Narodowi Socjaliści
  Tak to właśnie My – Biali rasiści
  Tak to właśnie My – dozgonnie wierni
  Symbol Słońca w Naszych sercach wciąż tkwi

 40. Opis głównych działań podjętych przez organizację pożytku publicznego „Duma i Nowoczesność” z Wodzisławia” w 2016 roku

  Program zawodów „Przetrwać by zwyciężyć

  – maskowanie z użyciem farb maskujących
  – strzelanie wiatrówką pistoletem Walther CP99 (na gaz CO2) do tarczy
  – strzelanie wiatrówką pistoletem Beretta (na gaz CO2) do tarczy
  – strzelanie wiatrówką pistoletem Luger (na gaz CO2) do tarczy
  – strzelanie wiatrówką karabinem Lider 44 (sprężynowy) do tarczy
  – strzelanie wiatrówką karabinem AirMaster 125 z luneta na dwójnogu (sprężynowy) do tarczy
  – strzelanie wiatrówką karabinem Umarex Steel Force strzelający serią (na gaz CO2) do tarczy
  – strzelanie z procy do celu
  – strzelanie z łuku bloczkowego Nova (Kolter) do tarczy
  – strzelanie z dmuchawki do tarczy
  – tor przeszkód z zasłoną dymną w masce przeciwgazowej MC-1
  – przeciąganie liny (zespołowo)
  – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
  – ognisko (darmowy ciepły posiłek)
  – impreza przy muzyce patriotycznej
  – występ akustyczny zespołu NORDICA

  INFO: sugerowane ubranie to czarne bojówki, czarna koszula, czarna czapeczka patrolowa lub ubranie wojskowe

 41. Śpiewa polski zespół „Honor” – To Survive for Victory – Przetrwać by zwyciężyć.

  Rudolf Hess – The Last Flame
  Rudolf Hess – Ostatni Płomień

  Mrok-ogarnął pustą celę
  Zgasł-ostatni promień dnia
  Tam-zakończył życie człowiek, za wolność
  Na którą czekał świat

  Rudolf Hess-ostatni płomień zgasł
  Ofiara komunistycznych kłamstw

  Rudolf Hess-ostatni płomień zgasł
  Ofiara komunistycznych kłamstw

  Wiara-dawała mu nadzieję, że
  Nadejdzie taki dzień, w którym
  Nastanie nowe prawo
  Narodowy socjalizm-odrodzi się

  Rudolf Hess-ostatni płomień zgasł
  Ofiara komunistycznych kłamstw

  Rudolf Hess-ostatni płomień zgasł
  Ofiara komunistycznych kłamstw

  Czas chciał-przekreślić wielką szansę by
  Wróciły tamte dni
  Choć śmierć-zabrała czysty powiew wolności
  Ona nadchodzi znowu dziś

  Rudolf Hess-ostatni płomień zgasł
  Ofiara komunistycznych kłamstw

 42. Nie ma to jak fabularyzowane seriale dokumentalne stworzone przez rezyserów jakże wiarygodnej stacji TVN.

 43. @-sens
  Podważa pan wiarygodność reportażu: na jakich podstawach?!

 44. _sens
  22 stycznia o godz. 8:58

  bez_sens
  Czy jeszcze nikt ci nie powiedział, że piszesz jak półgłówek?

 45. @murator
  Czy tak trudno przyznać, że TVN mógł zrobić coś wartościowego? Niech pan się pochyli nad produkcją mediów narodowych.

 46. @Marian.W.O
  22 stycznia o godz. 5:10
  Rozumiem, że po 300latach bycia zwierzętami roboczymi we własnym kraju czarni mieszkańcy RPA nie powinni mieć absolutnie żadnych resentymentów do swoich białych panisków?
  Jasne – napady, zbrodnie – są to przestępstwa, co gorsza podminowujące kruchy ład prawny, które powinny być piętnowane i ścigane z całą mocą prawa. Przypomnę jednak, że pewien kulson powiedział u nas ,,nie pochwalam ale rozumiem”.

 47. Panie Redaktorze całkiem sporo tu widzę osób, którym cos podobnego w duszy gra…
  ,,TVN…i wszystko jasne”
  ,,Przykrywanie (zdrady?) Róży Marii Barbary von Thun und Hohenstein”
  Generalnie linia jest: Zwalczacie nacjonalistów-patriotów-nazistów a o (swoich – zapewne by chcieli dodać) komunistach zapominacie. W takim razie poproszę o dowody na komunizm np. Razem oraz jej działania niezgodne z prawem. Argument ten oceniam jako klasyczną zasadę bolszewickiej propagandy ,,a u was Murzynów biją”.
  @murator – ,,kiepska ustawka”. Rozumiem, że TVN, potem jeszcze ta ,,pomoc zapłaciło/namówiło (?) tąże młódź co by tak się zachowywała? Jeżeli tak proszę o wskazanie dowodów.
  Kolejny klucz – To nie Polacy a ŚLĄZACY a sami wicie z kim się oni zawsze kumali. To nic, że tupią w Marszu Niepodległosci. Jak mniemam wpływy śląskie sięgają aż np. do Białegostoka? Bo to tam nagminnie maluje się ,,indoeuropejski symbol słońca” i za takowy go prawnie uznaje?
  @Erykko
  21 stycznia o godz. 15:13
  Proszę o linka gdzie syn Nowackiej coś takiego mówi. Jeżeli się cos takiego nie pojawi nalezy to uznać za chamskie pomówienie.

  Reasumując nawet na tym forum jest całkiem sporo osób jeżeli nawet ,,nie popierają to rozumieją”.

 48. Odnośnie do ,,bohatera” Walusia. Waluś zabił Chrisa Haniego nie ze względu na jego komunizm, co część prawackiej hołoty uznaje za jego tytuł do chwały ale dla zachowania supremacji białych w RPA. Czyli z pobudek rasistowskich i wręcz merkantylnych*. Liczył on, że zabójstwo drugiego pod względem popularności (a najpopularniejszego wśród czarnej młodzieży) polityka sprowokuje czarnych do masowego odwetu co pozwoli storpedować proces pokojowego odejścia od apartheidu.
  No ale jaka prawica tacy i bohaterowie. W kontekście takich bohaterów można zrozumieć ,,zrozumienie” prawactwa dla zamówień ,,5piw” czy ,,starosłowiańskich symboli słońca”. Byle nie ,,komunizm” albo co gorsza lewactwo.
  * bycie białym przez sam ten fakt zapewniało określony status materialny. Dlatego Waluś miał o co walczyć.

 49. A mnie wreszcie oświeciło! Wreszcie zrozumiałem, dlaczego ci młodzieńcy nazywają nas „kwiczącymi świniami oderwanymi od koryta”. To proste – ich idole też nazywali nas świniami. A konkretnie – polnische Schweine. Pragnę przy okazji przypomnieć, że przywódca tych, którzy tak nas nazywali, w 1945 roku palnął sobie w łeb.

 50. lemarc.Wielki szacunek za opis pełzającego faszyzmu!Postawa dużej części naszego społeczeństwa i większości polityków pozwoliła na wyłonienie i umocnienie się tego nacjonalistycznego i faszystowskiego szamba.Zgoda nasza demokracja jest kulawa ale nawet w ramach tej demokracji to my dokonaliśmy tego wyboru.Może część nas dała się wprowadzić w błąd ale dzisiaj już wiadomo.Zbliżają się nowe wybory(samorządowe a później do sejmu) i nawet w tej obowiązującej ordynacji wyborczej możemy dać odpór rodzącemu się nacjonalizmowi i faszyzmowi bo teraz już wiemy.
  To o czym nadmieniłeś lemark to czubek „góry lodowej”.Obecny rząd sobie nie zdaje sprawy jakie upiory zbudził i nawet teraz udaje,że je ściga.Od dawna twierdzę wychowamy sobie własnych terrorystów ,którzy będą bronić wiary,Boga, honoru i ojczyzny a my będziemy na to patrzeć bo jakże sprzeciwiać się obrońcom tych wartości zwłaszcza,że ich beneficjenci dla utrzymania władzy znowu rzucą jakieś korupcjogene polityczne pieniądze.Niepotrzeba nam imigrantów,uchodźców czy islamistów wśród,których mogli by się ujawnić terroryści.Okazuje się,że już mamy swoich.

 51. Temat znany od 89, gdy niemieccy nazistiowscy „bracia” organizowakli seminaria po stronie polskiej, dla polskich braci.

 52. Dramat.Gdzie służby specjalne i ABW?.TVN musi je zasatępować?Jak się czuje minister bez winy ,ułaskawiony?Tragedia.Faszysci powinni być tymczasowo już dwa dni temu zatrzymani ,.Tragedia.,.Dopiero dziś mają się spotykać ,panowie od slużb silłowych.Tragifarsa.Bredzą niedopieszczone mózgi ,że to młodzi i na pewno niespełna rozumu.Metoda bolszewicka.Stalin miał przepełnione szpitale psychiatryczne z opozycjonistami.

 53. Torfo Srossi dla mnie półgłowkiem jest taka osoba , która zachowuje sie „Janusz” w czasach PRLu, który dostał po powrocie z fabryki azbestu talerz zalewajki od swojej „Grażynki” i wlepiajac swe gały w ekran telewizora łykał cała propagande. W dzisiejszych czasach jest na szczęście internet, dzięki któremu mozna rozebrać na czynniki pierwsze i przeanalizować każda informację pojawiającą sie zarówno w TV jak i w prasie i wyciagnąć obiektywną apolityczną ocenę co do treści i interesu ludzi fundujacych medialny teatrzyk. No ale żeby to zrozumieć nalezałoby wyjść mentalnie z czasów PRLu co jak widać po artykułach dziennikarzy „starej daty” jak i po komentarzach ich dozgonnych wielbicieli, jest bardzo trudno. Pozdrawiam.

 54. @Adam Szostkiewicz:

  Michał Nowicki syn byłej wicemarszałek Sejmu jest aktywistą komunistrycznym i pochwalał zbrodnie katyńską. Źródła dostępne w Internecie i są to źródła z mediów głównego nurtu. Nie sądzę by była to fałszywka. A tak w ogóle to nie wiem z czym Pan polemizuje: z tezą, że dla Polaka komunizm był równie zły co faszyzm?

  A to, że to Pan decyduje komu rękę podawać, to prawda najpradziwsza. Jak to śpiewał Janek Kelus ,,w swoim czasie trzeba walczyć, w swoim czasie się urządzić”. Ja codziennie dziękuję Panu Bogu, że się nieźle urządziłem bez podawania ręki czerwonym. A to w III RP nie było łatwo.

 55. @Jarek16: Do Gułagów niech Pan doda głód na Ukrainie, Kambodżę, eksterminację połowy narodu Estońskiego etc. Etc. No i proponuję więcej lektur historycznych, bo teza, że komunistyczny Związek Sowiecki nie wywołał II wojny światowej Polaka kompromituje.

 56. @lemarc: Jestem w wieku gospodarza blogu i ani ja ani mój jak Pan pisze mój ,,tatuś” elementami systemu komunistycznego nie byliśmy. Obaj byliśmy jego ofiarami, obaj z nim aktywnie walczyliśmy. Przez całe życie odmawiając kolaboracji ze strukturami politycznymi i nie plamiąc się uczestnictwem w czerwonych obrzędach czy nasiadówkach a przez kilka lat aktywnie.

  Natomiast aktywnie i szkodliwymi elementami systemu komunistycznego było kilku do dzisiaj czynnych kolegów redaktora z POLITYKI. Mniejsza o nazwiska.

 57. Na szczęście to nie dzisiejsza Poooolska decyduje o tym, czy morderca Waluś ma siedzieć w więzieniu, czy z niego wyjść. Naziolskie towarzystwo wzajemnej adoracji może się skręcać do woli i isprawiedliwiać czyn Walusia na tysiąc sposobów, ale to nic nie zmieni. Na szczęście.

  Szkoda mi cię, Maniek Wysokie Obcasy, że tak się męczysz. Los farm afrykanerskich leży ci na neonaziolskim serduszku ? No to brykaj do RPA, najmij się tam na ochroniarza farm afrykanerskich i pokaż, co potrafisz.

  Może przy okazji odbijesz mordercę Walusia ?

 58. Czym trzeba mieć napakowany mózg (pakuły? siarka?), żeby w Polsce wznosić toasty za Hitlera? Zapewne niejeden z krewnych tych młodzieniaszków, którzy nawet nie pamiętają PRL-u, ucierpiał w czasie wojny z rąk hitlerowców. Ja mam wśród swoich przodków masę takich ludzi – wujek zgładzony w Auschwitz, kilku krewnych rozstrzelanych w Krzesławicach. Do tego pradziadek-nauczyciel, a więc wróg klasowy, zgładzony przez Stalina (którego bezkrytycznie wielbią teraz w Rosji).

 59. Gdyby pozwolono dalej ministrować Szyszce, to uporałby się w Polsce z lasami i nie mieliby się gdzie naziście chować.
  A tak na poważnie, uważam zakazywanie działalności skrajnym ideologicznie partiom za błąd i głupotę. Niech sobie maszerują i trzeba ich pokazywać w tv i podtykać mikrofony, żebyśmy wiedzieli z kim mamy do czynienia. Zakładam tu oczywiście, że młode pokolenie jest w szkole edukowane na temat czym są totalitarne systemy i wojna. Niestety w szkołach publicznych baja się dziatwie o wojnie jak o fajnej wyprawie do lasu z ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i strzelaniem do tarczy lub farbą do kolegi wroga. Tego nie robi oczywiście tylko PiS, bo to są już przeszło dwa dziesięciolecia nienawistnej katolicko narodowej indoktrynacji dziatwy szkolnej.
  Pisze się, że ci naziści urządzili się na Śląsku, czyli na terenach opcji niemieckiej, co niby ma wszystko tłumaczyć. Mój dziadek walczył w Wehrmachcie, ojciec został wcielony (bez walki) i jako nastolatek nie potrafiłem sobie wyobrazić, żeby ktoś przy zdrowym zmysłach mógł chwalić
  Adolfa H. Zetknąłem się z czymś, a właściwie kimś takim właśnie już na początku lat 70 tych. Moi koledzy z klasy bawili się w to samo, co ci w lesie przy torcie. Było to w Gliwicach, więc o artefakty nazistowskie nie było trudno. Tu jednak rozczaruję prawdziwych patriotów, ponieważ ci akurat koledzy pochodzili z rodzin repatriantów, którzy zajęli piękne kamienice po wypędzonych Niemcach. Zarazili się w tych mieszkaniach? Z pochwałą Hitlera spotykałem się często w pracy i trzeba trafu, zawsze byli to Polacy.
  Zapewniam wszystkich, że każdym zakazem jest więcej problemów od wolności. Wolności nie trzeba kontrolować, bo ona po prostu jest.

 60. @eryko
  proszę skończyć z tymi aluzjami. Są kłamliwe.

 61. @eryko
  czyli dowodu pan nie podał. Co do tezy, że komunizm był tak samo szkodliwy jak faszyzm, to jest ona znyt dużym skrótem myślowym. Tylu ofiar i zniszczeń materialnych komunizm Polsce nie przyniósł, co nazizm. Komunizm miał charakter zbrodniczy za stalinizmu, później ewoluował, choć krew niewinnych ludzi dalej niestety przelewał. Reszta to insynuacja i brak kultury osobistej. Nie ma pan do niej prawa ani tytułu. Nie wnikam, jak pan się zachował w czasie ,,komunizmu”, pan niech nie zajmuje się moimi kolegami redakcyjnymi.

 62. Panie Szostkiewicz! Do kogo Pan z tym idzie?

 63. @ Slawczan,

  „Rozumiem, że po 300latach bycia zwierzętami roboczymi we własnym kraju czarni mieszkańcy RPA nie powinni mieć absolutnie żadnych resentymentów do swoich białych panisków?”
  „* bycie białym przez sam ten fakt zapewniało określony status materialny. Dlatego Waluś miał o co walczyć.”

  Zanim zacznie Pan pisac „prawdy proste jak drut” prosze zapoznac sie z historia kraju, z systemem jaki tam panowal w roznych okresach, spoleczenstwem itd. Jestem ciekaw czy slyszal Pan o problemie bialej biedoty – chyba Panu przez mysl nie przeszlo cos takiego. Do ksiazek Szanowny Panie, do ksiazek.

  @ Jacobsky

  „Szkoda mi cię, Maniek Wysokie Obcasy, że tak się męczysz. Los farm afrykanerskich leży ci na neonaziolskim serduszku ? No to brykaj do RPA, najmij się tam na ochroniarza farm afrykanerskich i pokaż, co potrafisz.
  Może przy okazji odbijesz mordercę Walusia ?”

  Nie zna mnie Pan a glupawe insynuacje wypisuje.

 64. Urodziny Adolfa sa 20 April !!! a nie jak sie komu nad wiselka medialnie podoba.

  Ten TVN Reportage jest typowo polski: bez skaldu, ladu i chronologi. Wazne zeby chlapnac, ogluszyc, oslepic i zrobic pachnace powietrze … ale niema sie co dziwisc skoro w Polsce fajeruje sie mature na 100 dni … przed matura.

  „Polityka” i jej inwentarz sa jak zakonnice … niema w nich nic zabawnego.

 65. Opisywana przez pana redaktora „uroczystość” jest tak beznadziejnie głupia, że wygląda na to, że ta organizacja została stworzona przez służby specjalne i skompromitowana przez te same służby. W końcu służby muszą się wykazać osiągnięciami w tropieniu anomalii.
  Polska mentalność zupełnie nie pasuje do żadnej odmiany faszyzmu.

 66. Adam Szostkiewicz to eryko
  22 stycznia o godz. 13:26

  Co do tezy, że komunizm był tak samo szkodliwy jak faszyzm, to jest ona znyt dużym skrótem myślowym.

  Panie redaktorze: komunizm(to nie tylko Stalin. To tez Mao, Pol Pot i inni misjonarze) pochlonil ponad 100 milionow ofiar. Czy jest wedlug Pan skrotem myslowym, zy tylko czesc tych ofiar bylo w Polsce ?

  Czas NS – nie zaleznie od jego jakosci – szacuje sie na 50 mil. ofiar.

 67. Erykko
  22 stycznia o godz. 11:52

  Gdy czytam takie bzdety:
  „jestem w wieku gospodarza blogu i ani ja ani mój jak Pan pisze mój ,,tatuś” elementami systemu komunistycznego nie byliśmy. Obaj byliśmy jego ofiarami, obaj z nim aktywnie walczyliśmy. Przez całe życie odmawiając kolaboracji ze strukturami politycznymi i nie plamiąc się uczestnictwem w czerwonych obrzędach czy nasiadówkach a przez kilka lat aktywnie”…

  to nie mam wątpliwości, że pisze to zryta mózgownica, delikatnie mówiąc.

  Pozdrowienia dla tatusia niesplamionego aktywisty, któremu komuna „ząb wybiła”.

 68. _sens
  22 stycznia o godz. 11:31

  Po tej kolejnej wypowiedzi zmieniam zdanie: bez_sens piszesz jak bezradny ćwierćgłówek

 69. Niepojęte!Jak w Polsce można gloryfikować Hitlera i nazizm?!To młodzi ludzie,więc pytanie:kto ich uczył historii?I który katecheta uczył ich „na religii”miłości bliżniego?
  I co „czcigodni ojcowie”uczynili z sanktuarium jasnogórskiego?

 70. @Adam Szostkiewicz: Pańscy koledzy (niektórzy) są publicystami a zatem jako osoby publiczne wydają się dobrowolnie i świadomie na osąd publiczny. Taka jest norma.

  Co do komunizmu to ja nie ograniczałem się tylko do Polski, bowiem nie jestem nacjonalistą i na świat nie patrzę tylko przez pryzmat Polski. Stąd w mojej wyliczance Kambodża itp. Komunizm jest gorszy od faszyzmu bo głosi kłamliwie pozytywne wartości aby uwieść ludzi. Bandziory brunatne są szczere więc łatwiejsze do zneutralizowania od bandziorów czerwonych. Te potrafią się lepiej przepoczwarzać i udawać a to socjaldemokratów a to liberałów.

  Co do kultury debaty, to Pan jako jeden z najbardziej agresywnych publicystów w polskiej prasie nie powinien aż tak kręcić nosem. Bez przesady. Ja nie mam o to pretensji więc i Pan nie powinien mieć. Zresztą Pana patronizowanie, postawa wyższościowa i ostre sądy przyciągnęły mnie do tego bloga.:-). To pana osobista marka i super.

 71. Panie Redaktorze, jest Pan niedoinformowany, wielbiciele Hitlera to przefarbowani uchodźcy z Bliskiego Wschodu. Stamtąd też wywodzą się pijani kierowcy, jak ten, który w miniony weekend zabił na drodze troje ludzi, a także gwałciciele i zabójcy nieletnich dzieci. Prawdziwi Polacy nie są zdolni czynić zło. Każdy Polak to przecież przyzwoity katolik.

 72. Uwielbiam czytać komentarze. Cudowny przekrój nastrojów i opinii. Na innych portalach jest równie ciekawie ale często z przewagą drugiej strony politycznej.
  Kłania się brak wiedzy historycznej. Pewnie Ci z „lasu” chodzili do szkoły podzielonej na trzy etapy w której normą było zamykanie programu /brak czasu na realizację całego planu/ na długo przed Hitlerem i Stalinem.
  Jest taka książka wspomnieniowa lekarki z Kłodzka /nie pamiętam nazwiska/ z tytułem „Cała radość życia”. Opisuje w niej losy Polaków pozostawionych po 20 tym roku w granicach Związku Radzieckiego. Czas Wielkiego Głodu, wywózkę do Kazachstanu i wielki żal braku zabezpieczenia ich losów w traktacie pokojowym po
  niby wygranej wojnie. Ocenia się, że wymordowano tam ok. 300 OOO Polaków.
  Tak na wszelki wypadek, przy okazji czystki polskich komunistów do których Stalin nie miał za grosz zaufania. Ci co przetrwali to najczęściej więźniowie Berezy.
  W Gliwicach młodzi ludzie, w latach siedemdziesiątych, nie mieli pojęcia, że Polska przedwojenna była zdecydowanie większa niż obecna, wiedzieli, że Hitler był OK bo dawał ludziom pracę. Rzadko się otwierali w rozmowach. Byli przestraszeni przez
  Armię Czerwoną /nie mylić z Rosjanami/ i przez polskich szabrowników.
  Niestety. Prawdą jest, że obecnie budzi się demony. Dla własnych maleńkich interesików np. Pan Michnik kiedyś, dawno, popierał ruch autonomii. To przeraża
  buduje podziały. Czekajmy na Kosowo w Polsce.
  Może, zamiast tak zwalczać nacjonalizm, zaczniemy go propagować by zniszczyć wewnętrzne rozdarcie, podziały, niestety coraz większe.
  Przecież natio z łac. to „naród” – najwyższe dobro w sferze życia oraz polityki.

 73. Hitler, tak jak Lenin, wiecznie żywy.

 74. @ryssz
  A po co ten absurdalny atak na AM i śląskich autonomistów? Nie mógł pan poprzestać na pierwszej części?

 75. @borgenicht
  To prawda, ale przerzucanie się milionami ofiar to nie moja szkoła. Liczy się każda ofiara. Komunizm totalitarny tak samo jak nazizm i faszyzm zasługują na potępienie, ofiary na upamiętnienie, a młode pokolenie na rodziców, wychowawców i nauczycieli, którzy ich tego nauczą.

 76. @woytek
  Zobaczymy. Rozumiem, że odruchowo broni się pan teorią spiskową, ale prawda jest inna imwłaśnie ją zobaczyliśmy: są Polacy, którrych mentalność jest nazistowska czy faszystowska. I zawsze byli. Przed wojną sanacja musiała zdelegalizować ówczesny ONR. Proszę poczytać historię społeczną i polityczną Polski lat 30.

 77. @borge
  Trudno zrozumieć, co pan pisze.

 78. rysszc
  22 stycznia o godz. 18:33
  „Niestety. Prawdą jest, że obecnie budzi się demony. Dla własnych maleńkich interesików np. Pan Michnik kiedyś, dawno, popierał ruch autonomii. To przeraża
  buduje podziały. Czekajmy na Kosowo w Polsce.”
  Cos mi sie wydaje, że jesteś potomkiem tych, co po drugiej wojnie przyszli do Gliwic ze wschodu.
  A jak nie masz pojęcia o Ruchu Autonomii Ślaska to nie zabieraj głosu, a podszkól się.
  Żadne Kosowo Polsce nie grozi. Nikt nie ma zamiaru odrywać Górnego Śląska od państwa polskiego.
  Dla poprawy Twojej wiedzy Statut Organiczny Autonomii Ślaskiej :
  „Art. 2.
  Śląskie Województwo Autonomiczne stanowi nieodłączną część terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.”
  http://autonomia.pl/statut-organiczny/
  Nauka nie boli.
  Nikt nie zabrania innym regionom starań o autonomię.

 79. @eryko
  To pan widac nie czyta publicystów prawicy, tylko nałogowo ich polemistów. Słowo agresja ma sens dość dobrze zdefiniowany. Nie należy go mylić z nazywaniem rzeczy po imieniu i krytyką merytoryczną.

 80. Mam szczescie nie mieszkac w kraju nad Wisla, w ktorym gloryfikuje sie Hitlera a wladze
  ignoruja to.

 81. …tolerancja to nowa odmiana faszyzmu !!! a prawica udaje ze nic sie nie stalo Polacy nic sie nie stalo !!! to tylko wina D.Tuska !!! wychodzi nam bokiem zle nauczanie wszkolach ,kosciele ,polityka prawicy ,ogolna nienawisc do kazdego kto nie jest z nami !! …z kim ???????

 82. Mysle, ze kult ONRu i „Zolnierzy Wykletych” jest zrodlem tego pomieszania z poplataniem. ONR byl nie tylko faszystowska organizacja, ale byl pod urokiem Hitlera. Poniewaz pisowska prawica zawlaszczyla sobie patriotyzm i AKowska kotwice, a z drugiej strony holubi t.zw. narodowcow, to nagle powstala w niektorych umyslach zbitka kotwica AK – swastyka – SS Totenkopf itd. Do tego dochodzi kult przrmocy.
  Zwykle skrajna prawica to sa ludzie z marginesu – bezrobotni lub rozczarowani. Z portalu din.org.pl wynika jednak, ze czlonkowie DiN to gornicy w wieku 35 lat (w tym jeden kierownik) oraz urzedniczki – zapewne z ich rodzin. To nie sa zdesperowani gornicy z Zach. Wirginii, gdzie znikaja kopalnie.

  Kult Hitlera ma dosc jednoznaczny charakter ale
  co do komunizmu, to nie nalezy przesadzac. Wielu wybitnych Polakow bylo komunistami. Ot, chocby fizycy Infeld (prof. w Toronto wrocil do Polski) i Sosnowski, jeden z najwybitniejszych matematykow Stanislaw Mazur, ktory po przeczytaniu Trybuny Ludu dowodzil przelomowych twierdzen na marginesach gazety,
  slawny dzis na swiecie ekonomista-marksista Michal Kalecki (wrocil do Polski z Kanady w 1946) czy Oskar Lange (wrocil z USA). Nie nazwalbym ich pozytecznymi idiotami, bo idiotami napewno nie byli.
  O przedwojennych polskich awangardowych poetach (wszyscy byli mniej lub bardziej konsekwentnymi komunistami) napisala swietna ksiazke zony Timothy Snydera, Marci Shore (istnieje polskie tlumaczenie). Warto poznac ich perypetie, zeby zrozumiec geneze komunizmu wsrod intelektualistow(nawiasem mowiac, niedlugo zeby poznac prawdziwa historie Polski trzeba bedzie czytac ksiazki amerykanskich historykow).
  O amerykanskim komuniscie aktorze i wybitnym spiewaku Paulu Robesonie mozna jeszcze poczytac w nybooks.com.

 83. Rozumiem, ze na temat dzialalnosci kosciolka rzymsko-katolickiego nie wolno nic negatywnego pisac!

 84. @Adam Szostkiewicz Licytacja nie była moim zamiarem. Jednak z sufitu wzięte stwierdzenia o większej liczbie ofiar prowadzą do relatywizacji. Nazizm jest zdaniem Erykki całkiem akceptowalny bo głód na Ukrainie, Pol Pot, ofiary długiego marszu Mao Tsetunga. Prawdę mówiąc ja nie podejmuje się policzenia, które z tych dwóch nieszczęść czyli komunizm i faszyzm przyniosło więcej ofiar. Protestowałem jedynie przed stosowaną nagminnie przez prawicowców takich jak Erykka figury retorycznej, która de facto służy zawsze wybielaniu nazizmu, faszyzmu i zbrodni prawicowych dyktatur.

 85. @Adam Szostkiewicz Stwierdzenie, że to bynajmniej nie Hitler, ale jak się domyślam Stalin wywołał II Wojnę Światową jest przyzna Pan dosyć odkrywcze.

 86. @Szostkiewicz
  W 1934 r ONR zostal zdelegalizowany nie jako organizacja faszystowska, ale w ramach walki o wladze sanacji z endecja, a pretekstem byl zamach na Pierackiego (skadinad tez faszysty).
  co nie preszkadzalo z kolei Niemcom zamordowac jednego z tworcow ONRu Mosdorfa.

 87. @Erykko A skąd wiesz, że jestem Polakiem? Zdradzę C i tajemnicę. Jestem uchodźcą z bliskiego wschodu. Mój dziadek był Niemcem. Jestem Grekokatolikiem, który przeszedł na Islam. Polskiego nauczyłem się, żeby Ci dokuczać.

 88. @otu
  Źle pan rozumie, wolno, ale bez demagogii. Tysiące księży katolickich i innych wyznań zginęło z ręki nazistów i bolszewików.

 89. @ozzy
  Deklarują, że nie zignorują. Zobaczymy. Każda ekipa deklarowała, ale tylko nieliczni coś w tej sprawie zrobili, np. min. B. Sienkiewicz.

 90. @ajh
  Pretekst ani walka niektórych, jak Mosdorf, z okupantem niemieckim, nie zmienia faktu: to był polski faszyzm. Rak na demokracji.

 91. Odradzanie sie nazizmu w Polsce. Hm – ideologicznej Samsary cd. A moze warto by wskrzesic demokracje? Na jej zmartwychwstanie trzeba bedzie chyba troche poczekac . Mocno zardzewiale kolo historii obraca sie dosc wolno.

 92. Dla nie zorientowanych – poświęciłem się dziś dla dobra wspólnego i obejrzałem Dziennik TVP. Niniejszym spieszę donieść, że przekazior dnia jest jasny: gremialne oburzenie polityków PiS oraz wyniki dziennikarskiego śledztwa jasno wskazujące klarowne powiązania z rządami PO, zarejstrowały, pozwalały, pseudozwalczały neonazistów (słynne ,,faszyści idziemy po was”). Nic o 60tyś prowokatorów GW i TVN podczas Marszu Niepodległości.

  Erryko gdzie ten link!? Bo inaczej będę zmuszony nazwać cię kłamliwą pisowską kanalią a tego ze wszechmiar nie chcąc zaśmiecać bloga Gospodarzowi słowem grubym pragnąłbym uniknąć.

 93. Mowi Panu cos „Ameryka Poludniowa”?

  …W czasach katolickich zbrodni, popełnianych w imię Chrystusa w Ameryce Południowej ludność świata wynosiła około 500 mln, natomiast w połowie XX wieku, gdy szalały reżimy totalitarne, na świecie żyło kilka razy więcej ludzi: 2,5 – 3 miliardy. Warto też pamiętać o nieporównywalnych środkach technicznych, jakie wykorzystywano do zabijania ludzi w XVI i XX wieku. Mimo znacznie mniejszych możliwości, jakie mieli katoliccy zbrodniarze, ich śmiertelne żniwo było gigantyczne…
  Trzeba tutaj tez wspomniec protestantow, ale ci „nawracali” z mniejszym zaangażowaniem.

 94. @Marian.W.O
  22 stycznia o godz. 14:16
  ,,Wypalanie traw”
  ,,Trębacz z Tembissy”
  ,,Zwierciadło o północy”.
  Odsyłanie do lektur to typowy chwyt erystyczny właściwy ćwierćinteligentom.
  Jasne – jak ktoś miał predyspozycje na lumpa to mógł nim zistać niezależnie od koloru skóry. Stąd u nas takie powodzenie różnych nacjonalistyczno faszystowskich kabałek w myśl zasady ,,może i jestem nirudacznikiem ale i tak jestem lepszy bo jestem biały”.

 95. @ajh
  22 stycznia o godz. 21:22
  Schyłkowa piłsudczyzna – szczególnie ta po śmierci marszałka to walka dwóch faszyzmów. Zawartość ideowa obydwu była podobna. Dzieliły tylko historia i kwestie personalne.

 96. @lemarc

  Jak chce się Pan pokłonić mojemu ,,tatusiowi” to proszę iść na Powązki Wojskowe w Warszawie, gdzie spoczywa on od 10 lat w kwaterze ,,Parasola”.

 97. @Adam Szostkiewicz:

  „One man’s terrorist is another man’s freedom fighter” . To co dla jednego jest krytyką merytoryczną i obroną prawdy, dla drugiego agresją i kłamstwem.

  Dlatego wartość ma tylko dyskusja sama w sobie. Każdy wyciąga z niej wnioski jakie chce.

 98. @Adam Szostkiewicz:

  Mosdorf ,,rak na demokracji”?? A jaka to była demokracja między 1926 a 1939. Dyktatura Rydza, Mościckiego czy innych Dyzmów, A opozycja też chciała w większości dyktatury. Albo rodzimej, jak Mosdorf czy Piasecki albo inny Przetakiewicz albo sowieckiej jak Prawin (Jakub) Szechter (Ozjasz), Smolar (Hersz) czy Gebert (Bolesław)

  Chlubne demokratycznewyjątki: PPS a na prawici klasyczna (nieoenerowska) endecja.

  Takie to były czasy.

 99. @Jarek 16: Proszę nie opowiadać nonsensów. Prawda o zbrodniach komunistów nie służy wybielaniu faszystów. Tym bardziej, że pakt Riibbentrop-Mołotow rozpoczął w sensie politycznym II wojnę.

 100. Co to się nie wyrabia na tym naszym Śląsku – najpierw Wodzisław Śląski teraz Ruda Śląska.

  „W niedzielę podczas porannej mszy świętej w kościele pw. Bożego Narodzenia w Rudzie Śląskiej Halembie doszło do nietypowego wydarzenia. Do kościoła wbiegł dzik.
  Jak potwierdza Arkadiusz Ciozak, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej, policjanci zostali zawiadomieni o zdarzeniu kilka minut po godz. 8.

  – Dostaliśmy informację, że do świątyni wtargnął dorosły dzik. Zwierzę wybiło szybę w drzwiach wejściowych i zaczęło biegać po kościele, ale kiedy przyjechaliśmy na miejsce, wierni zdołali wypłoszyć zwierzę ze świątyni – mówi przedstawiciel policji w Rudzie Śląskiej.

  Dzik zniszczył dwa wazony i figurę Jezusa oraz pobrudził ścianę krwią. Prawdopodobnie skaleczył się, wybijając drzwi. Ludzie ustawili barykady z ławek w kościele i dzięki temu udało się wyprowadzić zwierzę na zewnątrz. Sprawą rannego dzika zajęło się centrum zarządzania kryzysowego UM Ruda Śląska”.

  To nie może być przypadkowa koincydencja – bezładność świata, ironia losu…
  Albo tylko… nieszczęścia chodzą parami.

 101. @eryko
  Nie, prawda jest jedna i leży tam, gdzie leży.poza wojskiem, policją i samoobroną, jak ktoś zabija, jest mordercą, a martwi nie są ani lewicowi, ani prawicowi, tylko martwi.

 102. A panu coś mówi ahistoryzm? A Barolomeo de las Casas?

 103. @Torfo Srossi
  Co to się nie wyrabia na tym naszym Śląsku

  Caro Torfo

  Opisany przez ciebie z detalami incydent z dzikiem w swiatyni Pana napawa groza. Ale to wszystko nic w porownaniu z tym co wyrabia sie w Rosji. Otoz, wyobraz sobie, niedawno opowiadal mi znajomy, ze spotkal faceta, ktoremu na stacji Pietuszki (tej samej wspomnianej przez W. Jerofiewa) skradziono palto, a w drodze powrotnej wszystko pozostale. I wysiadl byl ow biedak z metra calkiem nagi uginajac sie pod ciezarem worka z dyniami, ktore podarowala mu matka.

  W koncu wypadki chodza po ludziach ale sam przyznasz, ze tego typu nieszczescie ma wymiar ponadczasowy.

 104. Long time no see.
  Sz.P. Szostkiewicz,
  Milo mi, ze bedac nacjonalista z gatunku JPII, nie jestem nazista.
  And everything that goes with it.
  Jako szczyl albo malolat (ladniej) odkrylem w piwnicy u moich dziadkow, celowo zakitrana pod stosem roznym gratow… Szable oficerska ze swastyka, z futeralem – piekna. Do tego byla krotka, paradna bron biala (kordzik) w srebnej pochwie, rekojesc z kosci sloniowej, slowem – piekna, rowniez ze swastyka. Kiedy dziadkowie pojechali nad morze, ja do piwnicy i tak „uzbrojony” na ulice by zaimponowac kumplom. Szybko sie to po okolicy roznioslo, dziadka malo …… nie strzelil.
  Po latach dowiedzialem sie, ze jest to jego zdobycz wojenna.
  Na czubie szabli byla, jak mi dziadek powiedzial, wzarta w ostrze krew tego oficera. Moglem sie tylko domyslec okolicznosci.
  Sz.Panie, na takich kilku „a-holes” wystarczy kilku chlopcow z Lazienkowskiej, tak tych z „racami”. Pewnie z lasu nie wyszliby o wlasnych silach. Delegalizacja, kilka m-cy w kiciu nic nie da.
  Wolnosc, demokracja ma swoja cene. Dla mnie maszerujaca z czerwonymi szmatami zgraja towarzyszy w „1-go Maja”, tolerancja wszelkich krypto-komunistycznych organizacji i symboli jest bardziej wnerwiajaca niz kilku „a-holes”.
  Krypto-bolszewizm ciagla ma sie dobrze w Rz. P. – nie rozliczony.
  Pisze Sz.P. m.in.: „Polska to nie USA, gdzie neonaziści, zorganizowani rasiści, grupy kultywujące pamięć konfederatów broniących niewolnictwa są tolerowane.” –
  Civil War w USA byla skutkiem kryzysu konstytucyjnego, tj. rzad federalny zapomnial o Tenth Amendment. Konfederaci mieli oddzialy bylych niewolnikow-ochotnikow.”

 105. „Byli przestraszeni przez Armię Czerwoną /nie mylić z Rosjanami/ i przez polskich szabrowników.” –
  Wg. Encyclopedia Britannica, matematycznie tak to wyglada:
  Hordy bolszewickie skladaly sie w 65% z „czystych” Ruskich (wg. ich wewnetrznych „paszportow”) z 15% Ukraincow, Bialorusinow (nie odrozniam ich „czystych” Ruskich), pozostale 20% to po jednym, dwa procenty skosnookich. Zatem ludzie slusznie sie bali hord bolszewickich zlozonych w 80% z Ruskich.

  „Mam szczescie nie mieszkac w kraju nad Wisla, w ktorym gloryfikuje sie Hitlera a wladze ignoruja to.”
  Szczescie jest obopolne.

 106. @ Slawczan,
  ,,Wypalanie traw”
  ,,Trębacz z Tembissy” (Tembisy)

  Znam obie ksiazki. Mimo, ze zostaly napisane przez czolowego polskiego reportazyste, odlozylbym je na bok i nie traktowal jako zrodla podstawowej wiedzy.
  Jesli ktos jest zainteresowany polecilbym ( w ramach odwzajemnienia):
  1. H.Giliomee;”The Afrikaners. Biography of a People”
  2.K.Schoeman; „Portrait of a Slave Society. The Cape of Good Hope 1717-1795.”
  3.L.Koorts;”DF Malan and the Rise of Afrikaner Nationalism.”
  4.D.Welsh; „The Rise and Fall of Apartheid.”

 107. Erykko
  22 stycznia o godz. 22:59

  tatusiowi współczuję, że tak marnie posiał i wzeszło co wzeszło…
  synu wstydu oszczędź i nie podpieraj się nie swoim „parasolem”…

 108. Cd.

  Członkowie Dumy i Nowoczesności pytani przez dziennikarzy nie mają sobie nic do zarzucenia.
  Kolega, ten główny założyciel, [Mateusz Sitkiewicz] ma dość radykalne poglądy, ale nie wiązałbym go w żaden sposób z nazizmem w wersji a la Trzecia Rzesza – zapewniał dziennikarzy Jacek Lanuszny zastępca przewodniczącego stowarzyszenia DiN i szef ślaskich struktur „Ruchu Narodowego”.

  To były tylko 128 urodzinki Hitlera z tortem solidną swastyką przystrojonym à la polonaise…

  Z cyklu gry i zabawy gówniarzerii polskiej…

  Ludzie DiN czyli polski naród i narodowcy (fragmenty danych z ich stronki)

  Mateusz Sitkiewicz – przewodniczący DiN
  Miejscowość: Wodzisław Śl.
  Wiek: 35 lat
  Prywatnie: perkusja, muzyka, książki, modelarstwo, rekonstrukcje historyczne.

  Jacek Lanuszny – zastępca przewodniczącego DiN
  Miejscowość: Rydułtowy
  Wiek: 35 lat
  Zawodowo: Historyk/ Pracownik Ochrony
  Prywatnie: Historia i polityka

  Krystian
  Miejscowość: Radlin
  Wiek: 39 lat
  Zawodowo: Pracownik ochrony
  Funkcja w organizacji:
  – sprawy organizacyjne

  Paweł
  Miejscowość: Wodzisław Śl.
  Wiek: 35 lat
  Zawodowo: Górnik
  Prywatnie:
  – Przed wszystkim Rodzina

  Malwina
  Miejscowość: Wodzisław Śl.
  Wiek: 34 lata
  Prywatnie: dom i rodzina
  Funkcja w organizacji:
  – prowadzenie rachunku bankowego

  Karolina
  Miejscowość: Radlin
  Wiek: 34 lata
  Zawodowo: Agentka ubezpieczeniowa
  Prywatnie: dom i rodzina
  Funkcja w organizacji:
  – kontakt z Urzędem Skarbowym
  – kontakt z Krajowym Rejestrem Sądowym

  Tomek
  Miejscowość: Wodzisław Śl.
  Wiek: 28 lat
  Zawodowo: Górnik
  Prywatnie: komputery, survival
  Funkcja w organizacji:
  – moderator Forum Zarządu i Działaczy DiN

  Zbyszek
  Miejscowość: Wodzisław Śl.
  Wiek: 35 lat
  Zawodowo: Górnik
  Prywatnie: przede wszystkim Mąż i Tata, wędkarstwo, film, komputery, survival.
  Funkcja w organizacji:
  – tłumacz j. angielskiego

  (…)

 109. @Erykko No, a jednak wplatanie do dyskusji o Polskich neonazistach Stalina i Pol Pota ma na celu wybielanie faszyzmu. Dlatego tak istotne jest wprowadzenie do dyskusji argumentów porównawczych. Więcej ofiar komunizmu oznacza, że Stalin był większym potworem. To dla polskiej prawicy, którą Pan reprezentuje charakterystyczna narracja. Brygada Świętokrzyska NSZ kolaborując z Niemcami wybrała mniejsze zło bo Stalin był gorszy, itd, itd. Słowem, lepiej, żeby Ci ludzie czcili Hitlera niż czytali Karola Marksa.

 110. rysszc 22 stycznia o godz. 18:33 Ludzie wykształcenie też są czasem odporni na wiedzę. W twoim przypadku jest nią historia Górnego Śląska, że o całym Śląsku nawet nie wspomnę. Mało tego, nie znacie wy naród polski nawet własnej historii. Karmicie się mitami, które z faktami mają niewiele wspólnego. Oczywiście Polacy nie są w tej materii jakimś niezwykłym wyjątkiem. Politykę historyczną uprawia w większej lub mniejszej mierze każde państwo. Czym innym jednak są wierzenia w swoją narodową wyjątkowość, a czym innym podszywanie się pod cudzą historię. Ta młodzież w lesie wbrew temu co się o niej mówi, wcale nie jest dumna z Polski. Im właśnie imponuje Adolf H i jego ideologia, która położyła plackiem prawie całą Europę i trzeba było lat wspólnego wysiłku ówczesnych potęg, żeby z nim skończy. Przecież trzeba być niespełna rozumu, żeby wierzyć w zwycięskie powstanie warszawskie. Oni wiedzą, że to była katastrofa, nie chcieliby uciekać kanałami i dać się zabijać. Dlatego przebrali się w te mundury i „grzali” się w aurze wodza III Rzeszy. To nie są idioci, jak z ulgą większość ich nazywa. Tak to widzę przyjacielu.
  Co zaś się tyczy pojęcia „naród”, to trzeba tu mówić o fikcji, fikcji takiej samej jak pieniądz i bóg. Tak, te trzy fikcje nadal zaprzątają ludzkie umysły i sprowadzają je na manowce kompletnego zdziczenia. Cóż ja mam z tobą wspólnego poza tym, że używamy języka polskiego i mieszkamy w tym samym państwie, w którym musimy przestrzegać stanowionych w nim praw. Wszystko. A te pierdy patriotyczne możesz sobie darować. Na mnie to nie działa. Moja ojczyzna jest tu na Śląsku.

 111. Neonazizm w Polsce zaczal sie w latach 90-tych kiedy tlumy Polakow popieraly faszystow z Kosowa – bande KLA i mordowanie Serbow w Kosowie.
  Polska glosowala za rozwaleniem Jugoslawii.
  Ciekawe skad u nas taka nienawisc do Slowian?

  Bardzo sie przydal neonazim kiedy Polacy dosc tlumnie poparli krwawy zamach stanu na majdanie i rozpad Ukrainy..
  Kontynuujemy nie(chlubne) tradycje wysylajac polskie wojska na kolejne wojenne wojenki przeciwko kobietom i dzieciom w roponosnych krajach.

 112. Erryko gdzie ten link!? Link ze słowami młodego Nowackiego o Katyniu. Bo inaczej będę zmuszony nazwać cię kłamliwą pisowską kanalią a tego ze wszechmiar, nie chcąc zaśmiecać bloga Gospodarzowi słowem grubym, pragnąłbym uniknąć.

 113. Andrzej52
  Każda autonomia budzi podziały, zawiść, demony. Już sama nazwa mówi o samodzielności prawnej i gospodarczej. Oddzieleniu się od reszty państwa. Dokładnie o tym marzył jeden z aktywistów dążących do autonomii w rozmawiając ze mną.
  Inny Ślązak był przerażony ewentualnymi konsekwencjami i niezgodą.
  Dla nich byłem swój. Moja rodzina też mieszkała pod rządami niemieckimi.

 114. Aborygen
  23 stycznia o godz. 0:37

  Abory z Mel

  A propos Wieniczki – „wariatem można być w każdym wieku” – z dworca Pietuszki – 125 km na wschód od Moskwy.

  Ciągle mnie intryguje mówiąc:

  „Ogólnie biorąc, jeśli człowiek rano czuje się parszywie, a wieczorem jest pełen planów, marzeń i mozołów – to z pewnością jest bardzo zły. Złe poranki i dobre wieczory to sprawdzone cechy niedobrych ludzi.
  Ale jeśli jest odwrotnie – jeśli rankiem człowiek jest dziarski i pełen nadziei, wieczorem zaś ogarnia go niemożność – to z pewnością mamy do czynienia z parszywcem, groszorobem i miernotą.
  Taki facet napełnia mnie obrzydzeniem. Nie wiem jak was, ale mnie napełnia.
  Są, rzecz jasna, tacy, którym jest zawsze fajnie, i rano, i wieczorem, i wschód ich cieszy, i zachód raduje.
  To zwyczajni łajdacy, od samego mówienia o nich mdłości biorą.
  A jeśli komuś i rano, i wieczorem jest jednakowo źle, to już nie wiem, co powiedzieć, taki człowiek to ostatni gówniarz i dzwoniec.

 115. Minęła rocznica…
  20 stycznia został powieszony Wacław Krzeptowski – jeden z przywódców prohitlerowskiego Goralenvolku

  20 stycznia 1945 r. Egzekucja kolaboranta

  Około godz. 23 na Krzeptówkach w Zakopanem powieszony został Wacław Krzeptowski, jeden z przywódców Goralenvolku, góralskiej organizacji utworzonej podczas II wojny światowej pod egidą Niemców. Krzeptowski uczestniczył m.in. w uroczystości objęcia władzy przez Hansa Franka w Generalnym Gubernatorstwie. Przez hitlerowców nazywany był Goralenfürst, czyli książę górali. Na przełomie 1944 i 1945 r. ukrywał się w szałasie w górach, ale gdy tylko zszedł na Krzeptówki, pojmał go akowski oddział „Kurniawa”. Tuż przed śmiercią spisał testament, w którym przekazał majątek na rzecz tego oddziału „jako jedyne zadośćuczynienie dla Narodu Polskiego”.

 116. @audi
  Ależ Jugosławię rozwalił serbski i chorwacki nacjonalizm, a nie Polska. Zbrodnie na cywilnej ludności kosowskiej musiały zostać zatrzymane i ukarane.

 117. Skromnie chciałbym przypomnieć, że urodziny Hitlera są dopiero w drugiej połowie kwietnia.

 118. @kalema
  Reportaż powstał w zeszłym roku.

css.php