Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

23.01.2018
wtorek

Rozmywają neonazizm. Cztery sztuczki

23 stycznia 2018, wtorek,

Neonazim nie zasługuje na obronę i usprawiedliwienie. W każdym wydaniu, a szczególnie gdy maskuje się jako patriotyzm. Politycy na tę przebierankę od dawna się u nas nabierają.

Jak obecna władza ostatecznie się zachowa, nie wiemy. Wielkich nadziei na normalną reakcję mieć nie można. Bo teraz działają pod wpływem oburzenia opinii publicznej po reportażu TVN. Chcą wyjść na stanowczych, jednoznacznych, zdecydowanych wrzód przeciąć. A z rozpędu rytualnie odcinają się nie tylko od nazizmu, ale i od komunizmu, co jest nie na temat.

Mało to wiarygodne. To tylko zarządzanie kryzysem. Dopiero czyny mogą tu coś zmienić. Czekamy.

No ale przynajmniej próbują. Za to w internecie neonazim rozmywa się tak:

1. Urodziny Hitlera to ustawka służb. Jaki służby mają w tym interes? Tego już internetowi liderzy prawicowej opinii nie wyjaśniają.

2. Na tej samej zasadzie wrzucono hasło, że to Ślązacy, a wiadomo, że Górny Śląsk chce do Niemiec. Chwyt polega na tym, by uwaga zeszła z neonazistów, a gawiedź zajęła się śląskimi autonomistami: to nie Polacy wznosili toast za Hitlera.

3. Kolejny chwyt polega na tym, by podkreślać, że neonazim jest także w innych krajach, a nawet w USA, tej oazie wolności i demokracji. No jest – i co z tego? Nasze władze muszą zająć się neonazizmem w Polsce. Jest sprzeczny z naszym prawem, zagraża bezpieczeństwu polskich obywateli, a pośrednio także bezpieczeństwu państwa. Jak zero tolerancji, to zero tolerancji.

4. Jeszcze inni wskazują, że ryba przecież psuje się od głowy. Jeśli Kościół flirtuje, jeśli flirtują politycy, to czemu winę zwalać na smarkaczy i oszołomów? Jest coś na rzeczy, ale przecież jedno nie wyklucza drugiego.

Zło już się stało. Prawicowy ekstremizm pod rządami PiS przenika do przestrzeni publicznej pod maską patriotyzmu. Żeby coś miało się poprawić, trzeba najpierw zedrzeć tę maskę. I to jest zadanie obecnego rządu i jego machiny propagandowej, a także szkoły i katechezy. Z tego władza świecka i kościelna będzie kiedyś przez obywateli rozliczona, a nie z deklaracji i frazesów.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 90

Dodaj komentarz »
 1. Sztuczki sztuczkami, ale neonazizm istnieje i ma się dobrze.

 2. W reżimowej szczujni,to nie sztuczki ,to hańba spływająca z tzw dziennikarzy.Żal tylko ich potomstwa.Bo tego co wyprawiają się nie zapomina na lata.

 3. Już w listopadzie ubiegłego roku mówiłem, że PiS na 100-lecie Niepodległości spróbuje przejąć inicjatywę dla organizacji tych obchodów i przynajmniej na jeden rok ograniczyć dominację nazioli w „Marszach Niepodległości” w Warszawie. Jak dotąd czmychał po cichu do Krakowa i oddawał Warszawę naziolom w całości.

  Czy tę akcję przeprowadzi w trybie wewnętrznych negocjacji i umowy, czy też w trybie represji a nawet delegalizacji tych organizacji, tego nie wiedziałem. Ale cała ta afera urodzinowa i podjęcie tym razem przez pisowski nierząd zdecydowanych działań może wskazywać, że wybrano tryb represji lub przynajmniej groźbę represji i likwidacji przed podjęciem negocjacji.

  Przy okazje nierządy PiS-u mogą zrobić generalny porządek z organizacjami faszystowskimi, komunistycznymi, terrorystycznymi, spiskowymi, zdradzieckimi i agenturalnymi , które czczą Stalina, Hitlera i podpalają biura poselskie, donoszą na Polskę do Brukseli. Czyli mogą zlikwidować lub pogonić wszelkie organizacje typu „Duma i Nowoczesność”, ONR, Obywatele RP, KOD, a jak się rozpędzą to nawet PO i SLD.

  Te „Urodziny Hitlera w lesie” trafiły się PiS-owi jak ślepej kurze ziarnko.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Panie redaktorze, ja na tym i innych blogach jako Waldek B (jakoś nie mogę odzyskać tego „podpisu”) nie raz i nie dwa wskazywałem na słabość szkoły. Do tych szkół mają nieograniczony dostęp organizacje typu ONR i wlewają do główek dziatwy truciznę, którą zwą patriotyzmem. Nikt tego nie kontroluje, więc mamy efekty.
  Paragrafy można pisać przeciw wszystkiemu, a to czy będzie je ktoś przestrzegał jest zupełnie inną sprawą. Po co kompromitować prawo, skoro z góry wiadomo, że nikt tego przestrzegać nie będzie. Najwyższe polskie władze z prezydentem na czele łamią konstytucję, to śmiech mnie bierze od tych gróźb kierowanych do hajlującej młodzieży.
  Jest faktem, że jakiś gigantyczny bunt wisi w powietrzu i nie dotyczy on tylko Polski. Na dobrą sprawę nie ma typowej bazy do rozwoju partii faszystowskich na skalę przedwojennej Europy. Mnie nie dziwi, że młodzi ludzie spoza Warszawy i jeszcze paru miejsc w Polsce chcą coś zrobić, żeby nie zostać w czarnej dziurze. Nie dość, że żyją w tym samym kraju w zupełnie innej rzeczywistości ekonomicznej, to się nimi gardzi i wyzywa od idiotów i porównuje do robactwa (nazistowskiego).

 6. „Prawicowy ekstremizm pod rządami PiS przenika do przestrzeni publicznej pod maską patriotyzmu.”

  To już chyba wiadomo co miał na myśli Błaszczak kiedy zaklinał się, że komunizm się skończył, chociaż z drugiej strony on i Brudziński chcą dalej z nim walczyć. To dopiero sztuka walczyć z czymś czego nie ma.

 7. Komentarze, pod poprzednim felietonem wypełniły wszystkie sposoby usprawiedliwiania nazistowskich zabaw młodych Polaków.
  Pokazały przede wszystkim niski poziom wiedzy nt. doktryn politycznych i prawnych w społeczeństwie. Dzięki temu człowiek deklarujący się jako patriota pozwala sobie na zachowania, które ów patriotyzm zwyczajnie przekraczają. Sięganie po obce, zewnętrzne wzory, w ich mniemaniu ma tylko podkreślić ich patriotyzm. Często nie zdają sobie sprawy, że właśnie weszli na zupełnie obce obszary, spełniające wymagania do określenia kogoś nazistą, rasistą, antysemitą itp. itd.
  Problem w tym, iż wielu obecnych polityków nieświadomie, bądź świadomie i prowokacyjnie pozwala sobie na wypowiedzi nie licujące człowiekowi wykształconemu i deklarującemu się jako zwolennik państwa prawa. Często operują w swej politycznej aktywności na skraju czegoś co sami nazywają demokracją. I przymykają oczy na zachowania innych, które podskórnie uznają za bliskie sobie, negatywnie oceniając i obrzucając inwektywami bądź obelgami swych politycznych rywali, bez względu na prawdę. Brak wypośrodkowania postaw politycznych części polityków jest odbierany przez część społeczeństwa za zgodę i akceptację podobnych zachowań.

 8. Dodam pkt. 5.
  Prokuratura w Gliwicach, po doglębnej analizie materiału TVN oraz po zapoznaniu się z opiniami pięciu biegłych z Bialegostoku, stwierdzi że były to wystepy grupy rekonstrukcyjnej i umorzy śledztwo.
  Tak jak umorzyla w 2016 roku :
  http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,22934672,prokuratura-umorzyla-sprawe-narodowca-bo-tylko-wyrazal.html
  ad.2.
  Jeśli to nie Polacy, a Ślązacy, to PiS mimochodem uzna narodowość śląską.

 9. 25.01.2018 w ramach comiesięcznej debaty w ramach Klubu Dyskusyjnego – Społeczne Forum Wymiany Myśli odbędzie się dyskusja publiczna z udziałem polityków, przedstawicieli organizacji anty-rasistowskich, reprezentanta Komendy Woj. Policji we W-wiu na temat faszyzacji życia w Polsce. Niżej link informujący o tym wydarzeniu (przygotowania do tej debaty wyprzedziły SUPERWIZJERA o trzy tygodnie, a wstrzelenie się w „temat” jest przypadkowe):
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10208442398697334&set=a.10201676158025546.1073741828.1827521528&type=3

 10. @BWTB:
  > Po co kompromitować prawo, skoro z góry wiadomo, że nikt tego przestrzegać nie będzie.
  Jak dla mnie, to zapis dotyczący organizacji totalitarnych był nieszczęśliwy (nie podano znamion totalitaryzmu, a jedynie historyczne odpowiedniki i odwołania do nich, co sprawia, że pod paragraf załapią się tylko ostatnie fajtłapy). Ale jest. I okazuje się, że jest dość fajtłap, by było na kim prawo egzekwować.
  > Jest faktem, że jakiś gigantyczny bunt wisi w powietrzu
  Może masz rację. To znaczy widzę coś podobnego, ale pozostaje pytanie, na ile to głośne skrajności, na ile rzeczywisty bunt. A może tylko chwilowe przesilenie? Nie dawniej, jak dziś, wpadłem na informację, że wygląda na to, że społeczeństwa zdrowieją (w sensie może nieco innym, niż Twój „bunt”, bo w sensie zaufania do klasycznych mediów, ale to się powinno przekładać).
  > Na dobrą sprawę nie ma typowej bazy do rozwoju partii faszystowskich na skalę przedwojennej Europy.
  A to mnie dziwisz. Baza faszyzmu była przecież szeroka — od inteligencji, po robotników, od wielkiego biznesu po bezrobotnych.
  > Mnie nie dziwi, że młodzi ludzie spoza Warszawy i jeszcze paru miejsc w Polsce chcą coś zrobić, żeby nie zostać w czarnej dziurze.
  Ale dlaczego nie biorą przykładu z Prezesa i Premiera, i nie czytają Picketty’ego?
  Uważam, że w tym całym wskazywaniu, że mamy problem z demokracją (bo coraz mniej jest miejsca dla polityki demokratycznej); że gospodarka niezupełnie idzie w kierunku zapewniania dobrobytu ludziom; to pozostaje gigantyczna luka między tymi przesłankami, a wnioskami takimi jak poparcie dla różnych form alt-rightu (a tu „naszych” neonazistów też bym dopisał). Luka polega na braku związku logicznego między problemami, a zalecanymi lekarstwami na nie. To zaś oznacza, że związek może być nawet prawdziwy, ale najpierw trzeba znaleźć to brakujące ogniwo tej politycznej głupawki, w której bardziej chodzi o to, by głośno krzyczeć, niż by wiedzieć, co krzyczeć.

  PS.
  Ładnych parę lat temu, w pociągu nasłuchałem się opowieści młodych ludzi. Bodaj gimnazjalistów jadących na Sylwestra. Opowiadali o swoim koledze, który na wycieczkę szkolną do Oświęcimia zabrał mundur SS (ukryty pod kurtką), tak by dostać się na teren obozu, zdjąć kurtkę i zacząć hajlować. Nauczycielka miała być wściekła, a gromadka owych opowiadających gimnazjalistów komentowała często i gęsto jednym słowem: „Szacun!”
  Z tonu opowiadania (nawet nie jest ważne, czy historia miała miejsce, czy ją zmyślili, by zaimponować dalszym znajomym) pokazywało się jedno — to było zupełnie bezmyślne okazywanie odwagi dla samego popisania się. Ot, zrobić coś mocno nonkonformistycznego.

 11. Panie Redaktorze, to jest głębsze – ta hydra to jakieś bezmózgie umiłowanie siły. Nawet jeśli ta siła nas pierze po pyskach. Antoni Słonimski „Wspomnienia warszawskie” wydane w 1957 pisze o emigracji roku 40-41 w Anglii: „Młodzież oenerowska przyniosła ze sobą do Anglii niewygasły kult hitleryzmu, nie wyrzekając się zresztą tradycyjnej niechęci do Niemców. Hitleryzm imponował tym żołnierzom polskim walczącym z Niemcami”. (…) Żarcik z tego czasu z Puncha „Jaka jest różnica między Polakami i Anglikami? Polacy nienawidzą Niemców i kochają Hitlera, a Anglicy nienawidzą Hitlera i kochają Niemców”. Kompleksy i fascynacja?

 12. Ciekawoska: wrzuciłem właśnie w Google hasło „Adolf Hitler” by sprawdzić czy rzeczywiście urodził się 20. kwietnia. Na pierwszym miejscu artykuł w anglojęzycznej wikipedii a zaraz potem (jeszcze przed niem. wikipedią) artykuł w South China Morning Post zatytułowany „Video of Polish neo-Nazis burning swastikas on Hitler’s birthday puts pressure on right-wing government” ze zdjęciem. Wieść po świecie się niesie…

  @Adam Szostkiewicz: jeśli chodzi o politykę immigracyjną kanclerz Merkel to się z Panem nie zgadzam, ale w dzisiejszym komentarzu ma Pan rację. Tylko ja się obawiam, że te leśne wybryki, to kolejny symptom auto-demontażu „Zachodu”.

 13. @malgorzata
  Ciekawe, dziękuję.

 14. andrzej52
  23 stycznia o godz. 19:04
  To jest całkowicie możliwe, takie zachowanie prokuratury. Z jednym wyjątkiem – znalezienie broni i amunicji. Z drugiej strony pozostaje pytanie, na ile przeprowadzone przeszukania mieszkań były legalne? Bo sama impreza, wbrew pozorom nie była aktem publicznego pochwalania nazizmu. Była przeprowadzoną w ograniczonym, prywatnym gronie imprezą. I gdyby nie potajemne nagranie, upublicznione przez redaktorów, nikt nie miałby pojęcia o tych zachowaniach. Dobry adwokat ma spore szanse wybronić uczestników tej konkretnej imprezy, bo przecież mogli odgrywać przedstawienie rekonstrukcyjne pt. urodziny Adolfa.
  Tym niemniej, trzeba to jasno powiedzieć; w Polsce odradza się faszyzm na wzór tego z lat II RP. I dzieje się tak za cichym wsparciem mnogich współczesnych polityków tzw. prawicy, skupiającej się pod skrzydłami nie panującego nad swymi „orłami” Jarosława K.

 15. Pytanie… skoro urodziny Hitlera sa 20 kwietnia… co robilo TVN przez 8 miesiecy z filmikiem nagranym „ukrytą kamerą” w kwietniu 2017 roku, swiadczacym o popelnieniu przestepstwa?
  Nie jest to przestepstwo samo w sobie?
  I o co tu chodzi.

  Zaskakuja w materiale TVN stroje uczestnikow biorac pod uwage, ze tego dnia w tym miejscu.. temperatura byla okolo 0C…co mozna sobie latwo sprawdzic.
  W Wodzislawiu 20 kwietnia 2017 bylo 5 st temp rzeczywistej, -2 temp odczuwalnej (!)

 16. Przy odczuwalnej temperaturze -2C….
  neonazisci TVN-u paraduja na filmiku nagranym „ukrytą kamerą” w krotkich spodenkach…
  A „dziennikarze”
  pieszcza nagranie przez 7 miesiecy…
  Nagranie swiadczace o przestepstwie.

  Ciekawe co robili neonazisci TVN-u za Platformy…?

 17. W przedstawionym w sobotę, 20 stycznia br. reportażu w TVN widać było młodych ludzi, którzy obchodzili 128 rocznicę urodzin Adolfa Hitlera, największego zbrodniarza wojennego w historii ludzkości. Można przypuszczać, że część z nich nie ma żadnej wiedzy historycznej na temat przyczyn i skutków II Wojny Światowej. Część z nich, jak ci wytatuowani znakami SS i przebrani w hitlerowskie mundury to neonaziści, członkowie stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”. Tę organizację należy natychmiast zdelegalizować. Podobnie jak Obóz Narodowo Radykalny, organizatora wieszania na szubienicach portretów europosłów Platformy Obywatelskiej przed gmachem Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

 18. Skutki najazdu Niemiec hitlerowskich na Polske, ocenione w kategoriach „patriotycznych” (strata polskich miast, skarbow narodowych, dobr kulturalnych bedacych podstawa naszej swiadomosci narodowej, smierc ludzi zasluzonych dla polskiej kultury, nawet dobr materialnych – liste mozna ciagnac) powinny byc dla tych „patriotow” zrodlem nienawisci do AH, a nie jego apoteozy.
  Osobiscie podejrzewam, ze apoteoza ma tylko jedno zrodlo – antysemityzm.

 19. @Małgorzata777
  „Polacy nienawidzą Niemców i kochają Hitlera, ”

  Nie do wiary, że tak Anglicy nas widzieli. Myślałem, że to ja na to wpadłem, ale bałem się to powiedzieć nawet w myślach.

 20. Proszę Pana – kiedy bym nie widział w TVP p. Błaszczaka to słyszę antyimigranckie brednie. Przecież to jest ksenofobia w najczystszej postaci. A droga od tego do różnych haseł faszystowskich i panowania oraz czystości „białej rasy” nie jest wcale taka daleka.

 21. @falicz
  Czego to jeszcze pan i panu podobni nie wyssają z palca w obronie tego, co jest nie do obrony.Sugeruje pan w oparciu o nic, że to fake news, ustawka, inscenizacja. W rzetelnych mediach tymczasem materiał nakręcony podlega opracowaniu tak, by spełniał zawodowe kryteria, a także jest konsultowany z prawnikami ze względu na wybuchowość tematu. To zajmuje czas. Naprawdę warto być przyzwoitym.

 22. @falicz
  Kłamie pan w żywe oczy. Przebierają się w niemieckie mundury i w nich biegają. Za Platformy neonaziści robili to, co za PiS-u: udawali patriotów działających na rzecz pożytku publicznego. To dopiero ustawka.

 23. Adam Szostkiewicz
  24 stycznia o godz. 9:11

  Poświęca pan uwagę trollowi który dzięki temu może zaistnieć. To tylko strata dla nas wszystkich.

 24. Ja też nie wiem co może powstrzymywać dziennikarzy przez ponad 9 miesięcy od opublikowania zebranego w jednym zdarzeniu materiału. Ani potrzeby montażu ani jakieś wyjaśnienia kwestii prawnych tego raczej nie wyjaśniają. To może wyjaśniać polityka tworzenia faktów medialnych.

  Jedynym racjonalnym usprawiedliwieniem takiego opóźnienia byłaby dla mnie potrzeba kontynuowania operacji „agenturalnej”. Podejrzewam, że wciśnięcie wtyczek w taką organizację wcale nie jest łatwe, a jak już się to udało, to szkoda „palić wtyczki” natychmiast po zdobyciu pierwszego materiału. Lepiej pozwolić pracować „agentom” dalej, by zebrać więcej materiałów dziennikarskich, a nawet dowodów materialnych na ewentualne potrzeby procesowe. To jest chyba najbardziej prawdopodobne.

  Trochę hipokryzji w tym jednak widzę. Kiedy w 2010 rozpoczynano te faszystowskie Marsze Niepodległości organizatorzy się nawet nie kryli. Internet był pełen oficjalnych stron i sklepów internetowych z podobiznami Hitlera, Hackenkreuzów i „Rzymskich Pozdrowień” i filmików z faszystowskich zlotów i marszów. Pamiętam bo sam zalewałem fora linkami do takich stron. Ciekawe, że po roku już tych stron i sklepików nie można było w sieci znaleźć. Organizatorzy sami stwierdzili chyba, że trzeba z tą symboliką zejść do podziemia i dalej robić marsze z nieco ucywilizowaną miną.

  Ale szkoda, że ówczesnych mediów i służb (Tuska) jakoś wtedy nie było, żeby te dowody zarchiwizować, odpowiednio uwypuklić, a nawet prawnie ocenić. Woleli zapraszać Ziemkiewiczów, Żarynów, Bosków i Winnickich do swoich studiów i z nimi „dyskutować” jak z porządnymi ludźmi. No ale to przecież elity. Co my obywatele możemy im zrobić? Nic.

  Naziolstwo to kolejna z tysięcy rzeczy, której PiS na nowo nie wymyślił. Tu również nie ma żadnej zmiany. Jest kolejna oznaka parszywej kontynuacji. To tandem Tusk – Kaczyński hodował nazizm i to z pieniędzy publicznych takich jak przyznawane prawem kaduka setki milionów dotacji na „partie polityczne” bez śladów kontroli i warunków na co te pieniądze idą. Jakoś dziwnie to nie interesowało również dziennikarzy. Do dziś nikt nie wie na co dokładnie partie ten miliardowy szmal wydają. Chociaż jawność działania partii jest wpisana do Konstytucji.

 25. Falicz, traci poczucie rzeczywistości w tempie zastraszającym; jego pisofilia wkroczyła w obszar nadający się do gruntownego zbadania przez psychiatrę.

 26. Nie do wiary, że antypolska propaganda w Wielkie Brytanii czasu II wojny uprawiana przez prasę znajdującą się pod przemożnym wpływem agentury sowieckiej, propaganda która przygotowywała oddanie nas sowietom, co jest sprawą znaną i opisanę znajduje drugie życie i dzisiaj.

 27. Pominął Pan istotny element PiSowskiej narracji obecny pośród ,,oburzenia” obozu rządzącego: stowarzyszenie, które zorganizowało imprezę z okazji urodzin Hitlera to robota PO! Daty, fakty etc…czarno na białym, kawa wyłożona na ławę. Osobiście widziałem w poniedziałkowym Dzienniku TVP.
  Podobnie z wrocławskim ,,spalaczem kukieł” Rybakiem – co prawda na wielu zdjęciach występuje on obok ,,łowców nazistów” Ziobry i Jakiego ale Tusk także nie stronił od jego towarzystwa!
  Taka kaszanka dla ciemnego luda uwarzona w kuchni pana Kurskiego (aż mnie kusi dopisać mu literke ,,w” w środku nazwiska)

 28. Mój sąsiad, myśliwy niestety, mówi mi:
  „zamiast teoretyzować przywrócić obowiązek wojskowy, wtedy niewyżyte seksualnie a spasione byczki o ptasim móżdżku, mogłyby chociaż przemyć kible w jednostkach wojskowych przy pomocy szczoteczki do zębów bez baterii, skutecznie zabijając nudę…”

  Tym wskazaniem praktycznego rozwiązania problemu neofaszyzmu w Polsce wprowadził mnie w błogi stan wspomnień – stimulated surge of memories…

 29. @lspi
  24 stycznia o godz. 0:25
  Ależ grubo się mylisz twierdząc, że nie mają wiedzy. Mają doskonałą wręcz: prawie uwolnił Polskę od Żydów (choć ze względu na rozmiary zagrożenia żydowskiego nie wolno głośno tego mówić) oraz był ideowym bojownikiem z komunizmem. Dzięki niemu Polska dopiero w 1945r wpadła w łapy bolszewików. Tyle wynieśli ze szkół III RP. Ten komunizm najgorszy…

 30. W internecie – i w ogóle reżimowej propagandzie – używa się jeszcze dwóch argumentów: 1) przecież to była zaledwie garstka świrów, więc o co taki raban?; 2) a czemuż to lewactwo równie zajadle nie potępia komunizmu, który był równie zbrodniczy (lub nawet bardziej) niż hitleryzm?

  No to ja odpowiadam…

  Ad. 1. Po pierwsze, zdaje się, że wśród tej garstki świrów był ktoś, kto był bliskim współpracownikiem posła, który wszedł do sejmu wraz z Kukizem. Po drugie, skoro „prawicowcy” (celowo używam cudzysłowu, bo moim zdaniem mają tyle wspólnego z prawicą co Rydzyk z wiadomym b. smacznym grzybem) wytykają nam, że biadolimy z powodu czynu zaledwie KILKU smarkaczy, to dlaczego ono sami biadolili z powodu czynu zaledwie JEDNEGO Cyby? Żeby było jasne – potępiam to, co zrobił Cyba i wcale nie umniejszam wynikłego z jego czynu dramatu. Chcę tylko zwrócić uwagę na brak spójności w rozumowaniu zwolenników reżimu.

  Ad. 2. W latach 1939-1945 zadziały się różne rzeczy, np.:
  – życie straciło 6 milionów polskich obywateli
  – niszczono systematycznie polską kulturę i w ogóle wszelkie przejawy polskości
  – zwykły obywatel nie mógł być pewny dnia i godziny, mógł np. wyjść z domu tylko po mleko – i już nie wrócić, bo został zaskoczony i schwytany w łapance
  – cała lewobrzeżna Warszawa została obrócona w kupę gruzu.
  Jeśli ktoś mi wykaże, że w latach 1945-1989 spotkało Polskę coś gorszego, niż te cztery wyżej wymienione okropieństwa, to wtedy zgodzę się, że nasz kraj bardziej ucierpiał od zbrodni komunistycznych niż hitlerowskich.

 31. Wczoraj ogladalem w net. wypowiedz nowego premiera Polski i nie wierzylem wlasnym oczom: miedzy dumnie stajacymi flagami bialo-czerwonymi staly znowu nie mniej dumnie niebieskie flagi EU :).

  Wydaje mi sie, ze obecnne patriotyczne elyty to nie sa tacy tam wykleci fanatycy gdy zawisnol nad ich glowami tzn. portfelami §7.

 32. „skoro urodziny Hitlera sa 20 kwietnia… co robilo TVN przez 8 miesiecy z filmikiem nagranym „ukrytą kamerą” w kwietniu 2017 roku, swiadczacym o popelnieniu przestepstwa?”

  @ Andrzej Falicz: TVN czekala na reforme sadowniectwa albo na nastepne urodziny Adi’ego 🙂
  ———————————-
  ” W rzetelnych mediach tymczasem materiał nakręcony podlega opracowaniu tak …”

  Panie Redaktorze: rzetelne media to jest symulacja. Rzetelne, czyli obiektywne media to jest fiktyny i niebespieczny dla establishment obszar spoleczny, ktory jest wyjatkowo skrupulatnie kontrolowany, reglementowany i cenzurowny, i o tym jestem przekonany Pan wie. Dla TVN jest partnerem strategicznym np. Axel Springer Media AG.

  Tak tak to ten Springer, ktory w Bild opublikowal przesaczony nienawiscia artykol o polskich robotnikach zabierajacy prace pracownikom w Niemczech i jednoczesnie w Fakt – nie mniej jadowity artykol – o polskich robotnikach, ktorych to Polizei i Zoll bez wyroku na wiele dni zamyka do wiezien i polscy pracownicy musza nosc na budowach biale opaski.

  W Polityce brak mi jest dobrej i rzetelnej analizy polityczno-gospodarczej obecnej Polski. Byc moze trzeba by tu bylo pare razy pochwalic PiS aby przynajmniej stwozyc pozory obiektywizmu, ale to chyba nie pasuje do porfila redakcji.

  Szkoda, kiedys kupowalem regularnie tygodnik.

 33. @slawczan
  tak, oni się tam w TVPiS przed niczym nie cofną, tylko jaka jest w takim razie wiarygodność deklaracji Morawieckiego? Żal patrzeć, żal czytać, Polski żal.

 34. @schwarzerpeter: Pańska hipoteza z antysemityzmem jest nader prawdopodobna. W ostatnim czasie bywam dość regularnie w Malezji (głównie w stolicy Kuala Lumpur) wraz z innymi niemieckojęzycznymi osobami, więc między sobą rozmawiamy oczywiście po niemiecku. Już kilka razy zdarzyło się, że podchodzili do nas nieznani, bardzo mili ludzie i mówili nam, że uwielbiają Niemców za to, co „my” zrobiliśmy z „tymi Zydami”, i bardzo żałują, że „Amerykanie” (albo „te żydowskie marionetki”) przeszkodziły „nam” dokończyć dzieła. A żeby było „śmieszniej” to te nasze niemieckojęzyczne grupy zawsze były czysto szwajcarskie. Ale Szwajcarzy już są przyzwyczajeni do tego, że ludzie w różnych krajach robią aluzje do nazizmu i Hitlera, gdy słyszą ich mówiących swym ojczystym językiem.

 35. @snake
  pan znów odjechał. Tusk hodował nazizm? Z Kaczyńskim? Adieu.

 36. Znowu pojawił się na tym forum jakiś Andrzej Phallus Falicz i smrodzi, że aż nos rozsadza…

 37. Ten kto chronił, pompował i finansował setkami milionów złotych PiS ten budował nazizm. To pod okiem Tuska rozwinął się faszystowski Marsz Niepodległości. To za Tuska prokuratura wymyśliła, że swastyka to symbol pokoju i miłości. To za Tuska Kluby Gazety Polskiej tresowały hordy kibolsko-naziolskie. Pod jego okiem zagwizdywały takie hordy uroczystości AK na cmentarzach. To za Tuska wylewały się tony smoleńskiej nekrofilnej paranoi. Tę listę można by ciągnąć bez końca. Co Tusk wtedy jako premier robił? Oprócz słynnego żartu Sienkiewicza „Idziemy po was” od którego faszyści niemal nie pękli ze śmiechu.

  Myśli Pan, że wszyscy pana „wyborcy” mają sklerozę?

 38. …Jeśli ktoś mi wykaże, że w latach 1945-1989 spotkało Polskę coś gorszego, niż te cztery wyżej wymienione okropieństwa, to wtedy zgodzę się, że nasz kraj bardziej ucierpiał od zbrodni komunistycznych niż hitlerowskich….

  pyta powyzej nawiwnie Wojtek; poza tym porownywanie dwu rezimow jest niedorzeczne. Podaje pare przykladow okropienstzw, lecz nie dlatego aby relatywizowac zbrodnie hitlerowskie, dla nich nie ma symetriii:

  mimo wszystko przyklad:

  mordowanie ofiar, ktore przezyly Holokaust. Pierwszy Pogrom w Krakowie w lecie 1945…..etc..

 39. snakeinweb
  24 stycznia o godz. 11:24

  Nie wie, dlaczego nie mozna bylo zedelegalizowac niemieckiej NPD; Problem aktualny po dzien dzisiejszy.

 40. Podobno mamy cos takiego jak wolnosc slowa i demonstracji. Najzabawniejsze jest to, ze obecni zwolennicy faszyzmu byliby zapewne pierwszymi ofiarami swojego idola.

 41. Satoshi Politico
  23 stycznia o godz. 23:22
  Sledziles polityke „Merkel” po przyjeciu oprawie miliona uchodzcow? Znasz dane ilu z nich opuscilo dobrowolnie Niemcy (IOM), ilu zostalo deportowanych, ilu podjelo prace.

  Znasz w jakim stopniu zaostrzono prawo azylowe i pobytowe od 2015? To tez jest polityka „Merkel”. Dokonala to czego nawet Kohl ze swoja restrykcyjna polityka antyuchodzcza nie osiagnal.

 42. PAK 4 23 stycznia o godz. 19:28
  Społeczeństwa zdrowieją, bo zaczyna się powrót do tradycyjnych mediów informacyjnych? Nie słyszałem, nie czytałem. Powiem tak, że powrót się udał jeśli tzw. media społecznościowe typu „twarzoksiążka” podzielą się na tysiące odrębnych bytów. Z wiosny ludów na Bliskim Wschodzie nic nie wyszło. Zdaje mi się, że za pomocą nowoczesnych technologii nie da się wywołać starodawnych rewolucji. Ale to temat Amazonka, a tymczasem naziści w lasach grasują.
  Ja o tym mundurze SS założonym pod normalną garderobę na patriotyczną uroczystość już coś gdzieś słyszałem, ale nie dysponuję jeszcze technologią, żeby taki epizod przywołać. Mój tradycyjny dysk już zaczyna płatać figle. Pamiętam natomiast zabawy moich kolegów ze szkoły w Gliwicach. W tym mieście w każdym mieszkaniu po wojnie można było znaleźć rekwizyty do przebieranek dzisiejszych nazistów. Oni, ci koledzy urodzili się wprawdzie w Gliwicach, ale ich rodzice już nie. Jedni wypędzeni zajmowali miejsca po innych wypędzanych. Trzeba trafu, bo nasza szkoła mieściła się w budynku po Geheime Staatspolizei, a historia leżała dosłownie na bruku, że nie wspomnę naszej nauczycielki historii, więźniarki KL Auschwitz.
  I co, niech mi ktoś powie, że oni byli nazistami. Nie byli. Myśleli, że to jest fajna zabawa w ludzi, którzy rozpieprzyli pół świata i dalej ich się wszyscy boją (propaganda PRL nie ustawała w straszeniu odwetowcami i ziomkostwami).
  Pozdrawiam Waldek B

 43. ..od jak dawna dziennikarze i szary obywatel pisal w kometarzach o nazizmie w wydaniu PIS-u jak to pan J.Kaczynski chetnie podpiera sie organizacjami o szemranym pochodzeniu ,haslo ,,wylkeci zolnierze ,, jest poczatkiem otwarcia Puszki Pandory !! i nienawisc skierowana w politykow PO i samego D.Tuska !!!

 44. Skąd zdziwienie, że coś na kształt neofaszyzmu bawi się w Polsce w lesie i na ulicach, a nawet w sejmie…

  Przecież twarde fakty są wymowne i jednoznaczne:
  Co szósty z dorosłych Polaków – ponad 17% – deklaruje (2016) poparcie dla działań takich ruchów, organizacji, środowisk, jak Obóz Narodowo-Radykalny (ONR) czy Młodzież Wszechpolska.
  A w grupie wiekowej 18-24 lata ten odsetek wynosi aż 38%…

  76% dorosłych Polaków zgadza się z opinią, że „naród polski był częściej krzywdzony w swoich dziejach niż inne narody„,

  73% dorosłych Polaków zgadza się z opinią, że „Polacy mogą czuć się dumni ze swojej historii, bo postępowali bardziej szlachetnie niż inne narody„,

  44% dorosłych Polaków zgadza się z opinią, że „Polacy mają więcej cech wartościowych niż inne narody” – dalsze 20% mówi „trudno powiedzieć”…

  31% dorosłych Polaków zgadza się z opinią, że „Żydzi mają zbyt duży wpływ na sprawy naszego kraju” – dalsze 32% mówi „trudno powiedzieć”…

  Wśród dorosłych Polakow deklarujących poparcie dla działań takich ruchów, organizacji, środowisk, jak ONR, Młodzież Wszechpolska te odsetki wynoszą odpowiednio: 89%, 87%, 60%, 42%

  To obraz skrajnej megalomanii, socjopatii i nieuctwa Polaków
  To idealne podglebie dla neofaszyzmu.

 45. Od lat powtarza się ten sam schemat, ludzie i instytucje odpowiedzialni za praworządność, bezpieczeństwo i wszelki porządek, trwają w letargu, jakby w tępym oczekiwaniu na katastrofę, nie dostrzegając coraz bardziej widocznych symptomów, tymczasem kryzys narasta. Samoloty dla VIP-ów latają z załogami bez uprawnień, politycy bratają się z stadionowymi bandytami, policja ściga sześćdziesięciolatków z KOD-u, wojsko zajęte obsługą imprez sławiących żołnierzy wyklętych, ma w nosie niesienie pomocy w katastrofach. W gruncie rzecz wszyscy o tym wiedzą, ale trwa zmowa milczenia. Kiedy wrzód pęka, zaczyna się tuszowanie prawdy, dopiero medialne nagłośnienie wydarzenia, powoduje stosowną reakcję władzy. Gdyby dyktat Kaczyńskiego przyczynił się do rzeczywistego wzmocnienia państwa, a jego organy funkcjonowały by dla obywateli, a nie pod telewizyjny przekaz, to można by doszukiwać się się w tym bałaganie jakiegoś celu. Tymczasem destrukcja państwa jest aż nadto widoczna i wynika z bezprzykładnego dyletanctwa. Polityczne zwierzęta z PiS nie zajmują się doskonaleniem maszyny państwa, bo to jest działanie nudne i długotrwałe, przejęli jedynie kierownicę i prowadzą nas ku katastrofie. Miałbym to wszystko głęboko w d…, ale przypadkowo jestem w tym pojeździe pasażerem.

 46. lemarc
  24 stycznia o godz. 13:00
  „zamiast teoretyzować przywrócić obowiązek wojskowy”….
  Oczywiście, jak jeden z drugim dostal by po zadku w jednostce, odechciało by sie fanaberii, czy biegania w przebraniu z bronią
  zak1953
  23 stycznia o godz. 23:57
  Broń już znaleziono.
  Co do aspektów prawnych, chyba masz rację. W prywatnym gronie mogę się przebierać i mówić co chcę.
  Co do mundurów, za bajtla biegaliśmy po łąkach w poniemieckich hełmach bawiąc sie w wojnę. Każdy w rodzinie miał fatra / onkla / opy / co służyli w Wehrmachcie.
  W styczniu 1945 jak zbliżały sie hordy ze wschodu, dziadek odkrył , że jego siostra (córka powstańca) przechowuje w piwnicy mundur jej męża, oficera Luftwaffe, to dopiero byla panika.
  ———
  Polscy faszyści już eksponuja swoje znaki rozpoznawcze za granicą.
  http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,22939612,polak-z-wytatuowana-swastyka-zatrzymany-w-slowackim-akwaparku.html
  Jak zryty trzeba mieć łeb, żeby wydziargać sobie hakenkreutz.
  Skazać takiego na przymusowy pobyt przez rok w Auschwitz, niech poczuje co czuli więźniowie.

 47. Właśnie przeczytałam, że prokuratura wypuściła z aresztu tych wielbicieli Hitlera.Niedługo, dowiemy się, że to był bal przebierańców , nieszkodliwa zabawa, a nie wymyślone przez lewaków , propagowanie faszyzmu. Burzy się we mnie wszystko bo mój dziadek spędził 4 lata w hitlerowskich obozach koncentracyjnych (Oświęcim, Neuengamme, Belsen Bergen). Pewnie teraz w grobie się przewraca, że w Polsce takie rzeczy sie dzieją.

 48. @Andrzej Falicz
  Dobra według Pana stacja TVN24 popełniła przestępstwo bo nie emitowali ten film natychmiast! Czy to nie kolejne przestępstwo że Pan kilka dni czekał zanim o tym przestępstwie tej stacji informował nas i świat? Tak tylko pytam z ciekawości. 🙂

  @Satoshi Politico
  Pan napisał: „w dzisiejszym komentarzu ma Pan rację”
  Jako klakier dodaję tu śmiało: „…jak zawsze” 🙂

 49. @torfo
  Koniec końców to kompleks niższości leczony ,,dumą” narodową: my wiemy lepiej, nikt nam nie powie, że białe jest białe, a czarne czarne.

 50. @bwtb
  Nie byli, ale ci dzisiejsi są pożytecznymi idiotami i mięsem armatnim różnych politycznych macherów.,na tym polega problem. Pisowski przekaz dnia jest teraz taki, że to ułamek ułamka, więc nie ma problemu. Ale z tego ułamka można zrobić bojówki, które sprzątną wskazanych przeciwników.

 51. @snake
  Tak samo nic nie robiły rządy Pis czy SLD.

 52. @satoshi
  Może, ale jakoś trudno mi uwierzyć, że na ulicach Kuala Lumpur rozpoznają niemiecki.

 53. @borge,
  Tak, znam papierowe i elektronicznie i odrzucam te generalizacje. TVN jest własnością amerykańską i nie ma nic wspólnego ze Springerem. Dobrych i fachowych Analiz nie brakuje zarówno w Polityce, jak i całym segmencie prasy ekonomicznej, tradycyjnej i internetowej, choćby w Rzeczpospolitej. Obawiam się, że Jest pan albo uprzedzony, albo niezorientowany.

 54. @Adam Szostkiewicz
  24 stycznia o godz. 15:22
  Panie Redaktorze kilkakrotnie mieliśmy polemikę nt. oceny III RP, roli Kościoła i oceny PO. Nawet był Pan łaskaw uznać mą postawę za bolszewizm i swoje antypody ale…O il uawżam, że PO za swoje zaniedbania i serwilizm wobec KRK zasługuje na osądzenie przed sądem powszechnym o tyle PiS ze względu na swój nihilizm, destrukcyjność i deprawację jaką rozsiewa zasługuje na NORYMBERGĘ. Problem jest jeden: JAK ZRESOCJALIZOWAĆ te 30% współobywateli. Wiem, dobry liberał odpowie – EDUKOWAC, EDUKOWAĆ! ale ogromna cześć z nich jest nieedukowalna a szkoły częstokroć zajmują się deprawowaniem (choćby podczas tzw. katechezy) miast .
  Ciekawa koincydencja – poparcie dla PiSu nieznacznie* się różni od ilości osób deklarujących regularne uczestnictwo w praktykach religijnych.
  * jeżeli uwzględnimy wyborców PSL i część PO

 55. Przy okazji neofaszystowski NIKLOT jest finansowany przez Putina tego co to sciskal sie z Tuskiem…
  Działacze tej organizacji, wzywali do udziału w Ruskim Marszu odbywającym się dorocznie w Moskwie i kultywującym idee panslawistyczne. Działaczem Niklotu był między innymi Mateusz Piskorski, później szef partii Zmiana, aresztowany w 2016 roku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji…

 56. Adam Szostkiewicz
  @torfo
  Koniec końców to kompleks niższości leczony ,,dumą” narodową: my wiemy lepiej, nikt nam nie powie, że białe jest białe, a czarne czarne.

  Doskonala ekstrapolacja z danych Torfo. Polacy sa, ogolnie rzecz biorac, narodem zakompleksialym.
  Doskonale ujal to Kazimierz Brandys w „Nierzeczywistosci” piszac:

  „W Polsce istnieje kompleks prwincjonalizmu. Czasem odzywa sie w nim jakas zgorzkniala duma czy arystokratyzm lekko perwersyjny. Przypomina to cechy podupadlych rodzin, w ktorych szydzi sie z wlasnej ruiny i dziwactw, ale zyc da sie wylacznie we wlasnym kregu, a rodzinnych anegdot nie mozna opowiadac nigdzie indziej. Bo nikt z zewnatrz nie odczulby ich smaku. Taki krag z latami sie uszczelnia i przestaje byc jasne, co w nim jest z koniecznosci, a co z wyboru. W koncu ukazuja sie duchy i widma, ale tylko dziwacy, ktorym sie one jawia, moga pojac ich belkot”.

  A Cioran wtoruje mu mowiac:

  Im jestem starszy, tym bardziej czuje, jak silne sa wiezi laczace mnie z moimi poczatkami. Natomiast moi ziomkowie rozczarowuja mnie i draznia; nie moge ich zniesc. Nie lubimy ogladac wlasnych wad u innych. Im czesciej z nimi obcuje, tym wyrazniej dostrzegam w nich moje przywary; kazdy z nich to jakby wyrzut i moja wlasna karykatura”.

 57. „Prawicowy ekstremizm pod rządami PiS przenika do przestrzeni publicznej pod maską patriotyzmu” –
  You can do better than this, Sz.P. Szostkiewicz.
  Pomimo, ze wiekszosc czasu w ostatnich 2-3 latach spedzam w USA, twierdze, ze mam ucho przy ziemi blizej niz pan.
  Chocby z racji mego wieku i kregow w jakich sie „obracam”.

 58. Satoshi Whatever,
  Czy jest pan pewny, ze byl to Kuala Lumpur a nie mis Koala nawalony listkami Eukaliptusa ?
  Z ciekawosci p. Satoshi Whatever, jaki jest jezyk ojczysty Szwajcarow ? Romansh ? A moze francuski lub wloski ?

  Torfo Etcetera,
  Prosze mnie sklasyfikowac.
  Jestem z przekonania narodowcem, tj. tworze miejsca pracy w Rz.P., uwazam, ze interes narodowy Rz.P. jest wazniejszy od interesow np. wszystkich dookola, bo wszyscy dookola tylko o siebie dbaja.
  Naleze do tych 73-78 % uwazajacych, ze Polska przeszla przez pieklo historii, ze mamy wyjatkowa historie, ze trudno sobie wyobrazic Europe, z perspektywy historycznej, bez udzialu Polski w jej ksztaltowaniu, czuje sie dumny ze swego kraju i rodakow, itd. Na domiar twierdze, ze im wiekszy jest odsetek mlodziezy uwazajacej, ze Rz.P. to rzecz nadrzedna, tym lepiej.
  Jestem wiec skrajnym megalomanem, socjopata i nieukiem.
  So be it.
  Te panskie „twarde, wymowne i jednoznaczne fakty” – mowia mi praktycznie wszystko o panu.
  Zatem, doktor maciekplacek zaleca dlugie, codzienne spacery brzegami Newy lub Dniepru oraz nauke jez. obcego. Jak wykazuja jednoznacznie, twardo i wymownie badania naukowe ogloszone wielokrotnie w NEJM, tego typu terapia spowalnia m.in. „olc’hajmera”.

 59. Satoshi Politico
  24 stycznia o godz. 15:22
  Malezyjczyk wie gdzie leży Szwajcaria, oraz na ulicy odróznia niemiecki szwajcarski od niemieckiego.
  Podejrzewam, że Ty ze swoim niemieckim miałbyś problem porozumieć sie z przeciętnym mieszkańcem wioski w Graubuenden. O Południowym Tyrolu już nie wspomnę.

 60. @BWTB:
  > Społeczeństwa zdrowieją, bo zaczyna się powrót do tradycyjnych mediów informacyjnych?
  Też zachowuję pewien sceptycyzm. Ale tak ludzie deklarują, a choć populiści odnoszą sukcesy, to trudno mówić o ich ciągłym paśmie… Cóż, pożyjemy, zobaczymy.

  > I co, niech mi ktoś powie, że oni byli nazistami.
  I ja tego nie piszę w sensie, że „młodzi to naziści”. Ja po prostu piszę o tym, że odwołania do nazizmu są postrzegane przez wielu młodych, jako atrakcyjna forma buntu wobec rzeczywistości; rodzaj prowokacji. To i dobrze, i źle. Rozwinięcie tematu przekracza sensowny rozmiar komentarza.

  Dodałbym jeszcze jedną obserwację, której nie jestem pewien. Bo to było dobre kilkadziesiąt metrów, może sto. Otóż latem trafiłem w Jarosławiu na święto miasta, które ochraniała „patriotyczna młodzież” (aż nas uderzyło, że nie było tam oddelegowanej do tego celu policji). Spacerując po uliczkach pokazałem coś palcem, podnosząc wyciągniętą prawą rękę. Stojący chłopak z tej „patriotycznej” ochrony też podniósł rękę. Miałem wrażenie, że zinterpretował mój gest jako „rzymski salut” i odpowiedział tym samym… Ale podkreślam — wrażenie, bo jeśli podejrzewam, że on nie zrozumiał mojego gestu, to i ja podejrzewam się, o możliwość niezrozumienia jego gestu.

  @handzia55 i wypuszczenie z aresztu:
  To akurat dobrze. Nie są jeszcze prawomocnie skazani; przy całej odrazie do ich ideologii, nie są obecnie niebezpieczni dla otoczenia; a czy prokuratura zebrała dość materiałów by nie obawiać się mataczenia, to ona wie sama. Tak więc powinni zostać wypuszczeni — tak to powinno działać.

 61. Amerykański parasol ochronny i lewackie NATO jest ustawione też na szkodę IV RP jak TVN.Parafrazując prawicę. Na przeszpiegi wysłali wywiad propagandowy czyli TVN potem zbrojnych i mamy nowego okupanta na skinienie ręką.Coś jak sprowadzenie krzyżaków ci przejęli rolę gospodarza.Tak sobie myślę,że hunwejbini są zagubieni czego chrzest nie wyklucza.

 62. @falicz
  Tak, Kreml inwestuje w europejską skrajną prawicę, żeby pokopywała UE, którą chce osłabić. Putin ściskał się z Tuskiem (można obejrzeć w Internecie, w jakich i jak ten uścisk wyglądał)w nadzwyczajnych okolicznościach, kojarzenie tego ze skandalem wodzisławskim, to nikczemny idiotyzm.

 63. @maciek
  Tak, ucho przy ziemi- to dobrze pana definiuje.na szczęście Polska nie kończy się na kręgach, w których pan się obraca, a ja nie jestem politykiem, który musi się z nimi zadawać.

 64. @maciekplacek:
  > Jestem z przekonania narodowcem, tj. tworze miejsca pracy w Rz.P., uwazam, ze interes narodowy Rz.P.
  Hm… Mam wrażenie, że to w duchu:
  „Uważam osuszanie swojego mieszkania za interes mojej rodziny. Remont i uszczelnianie dachu, rzekomo w interesie wszystkich mieszkańców, jest spiskiem administracji budynku.”

  > Polska przeszla przez pieklo historii, ze mamy wyjatkowa historie, ze trudno sobie wyobrazic Europe, z perspektywy historycznej, bez udzialu Polski w jej ksztaltowaniu
  Czyli coś jak Niemcy, Czechy, Węgry, Rumunia, Francja, Rosja, Włochy, Chorwacja, Austria, Dania, Holandia, Francja… Nieprawdaż?

 65. Andrzej Falicz
  25 stycznia o godz. 0:47

  Przy okazji neofaszystowski NIKLOT jest finansowany przez Putina tego co to mnie nawiedzil osobiscie bez sciskania. Swiatowid Falicz przebywal w kregach sciskajacych sie (za serce). Dlaczego Falicz piszac zdanie oznajmujace pisze nieprawde. Dlatego, ze Falicz chetnie manipuluje, taka jego karnacja (werbalna).

 66. Satoshi Pitoshi
  jeździ lata – jak pisze – regularnie do Kuala Lumpur to meet with a hookers w Lorong Haji Taib na masaż głowy…
  Zamawia usługi po niemiecku, ale płaci złotówkami bo te dobrze stoją, a tamtejsze muzułmanki zrobione na wietnamki usiłują leczyć go z podagry, ale pomaga na krótko.
  I znowu pitoli jak potrzaskany.
  Taki z niego flesh man.

 67. Tusk ściskał się z Putinem. Putin finansuje skrajną prawicę. Tusk winien rozwydrzenia skrajnej prawicy ?

  Tam, w Australii, niektórzy naprawdę chodzą do góry nogami. Ale mózg widać dostaje na tym samym miejscu, to jest, tam, gdzie wszyscy chodzący normalnie mają głowę, ale chodzący na rękach mają…

  Ciekawa opinia:
  https://wiadomosci.onet.pl/opinie/dziennikarz-nie-jest-policjantem-komentarz/ds9349y

 68. @Adam Szostkiewicz

  Nie przeczę i nie bronię ani PiS, ani SLD. Ale nierząd PiS-u i neonazizm nie spadł przed dwoma laty z kosmosu. Cały system wodzowskich partii „neonazistowskich” temu sprzyjał.

  Poza tym:
  a) te zjawiska rozkręciły się ekstremalnie w czasach POPiS-u, a teraz mamy tego finał.

  b) od 2010 roku PO miało pełne możliwości ucywilizowania partii politycznych odpowiednią ustawą oraz wypełnienia swojej obietnicy „oddania Polski obywatelom”. Nie zrobiła absolutnie nic w tym kierunku. Wręcz przeciwnie. PO sama zamieniła się w wodzowskie monstrum jako Platforma Bezkręgowców. PiS był chroniony, pompowany i zachęcany do ekstremizmów i otwartego łamania prawa.

  c) SLD i PiS nigdy nie sprzedawały się jako partie obywatelskie i szczególnie demokratyczne. PO tak. Stąd ci, dla których było to ważne mogą czuć się przez PO szczególnie oszukani i wkurzeni.

 69. @Adam Szostkiewicz: Kuala Lumpur to dość kosmopolityczne miasto, więc jest tam trochę osób, które prywatnie lub służbowo objechały kawał świata i są w stanie rozpoznać różne języki euroepjskie. Niestety doświadczenia podróży po świecie nie są gwarancją odporności na antysemicką ideologię. Podobne zachowania można spotkać także np. w kosmopolitycznym Dubaju. Tylko tam przedstawiciele tej „międzynarodówki antysemickiej” dziwią w inny sposób niż w Polsce. W Polsce trudno zrozumieć jak można fascynować się reżimem, który odpowiada za śmierć ok. 6 milionów obywateli polskich.

  @Salto Mortale: to, o czym Pan / Pani (nie jestem Pana / Pani kolesiem!) pisze, to przysłowiowa „musztarda po obiedzie”. Najpierw pani kanclerz Merkel popełniła swój życiowy błąd i dopuściła do niekontrolowanej immigracji biedoty z Bliskiego Wsch. i Afryki Płn. kierując się ideologią „refugeezmu”. Dopiero po kilku miesiącach i to pod presją opiniii publicznej (w tym „Alternatywy dla Niemiec”) dokonała zwrotu w swojej polityce migracyjnej. Ale co się stało to się nie odstanie. Proszę tylko zestawić liczbę niekontrolowanych immigrantów (ponad milion) z liczbą osób, które zostały deportowane z powrotem do krajów swego pochodzenia po odrzuceniu ich wniosków o udzielenie azylu politycznego (kilka dni temu 19 Afgańczyków i to tylko takich, których dodatkowo skazano jeszcze prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa kryminalne). Te deportacje to nie więcej niż „kropla w morzu potrzeb” (lub „kropla wody padająca na gorący kamień” jak mawia się po niemiecku). Uszczelnienie granic to głównie zasługa umowy UE z Turcją oraz restryktywnej polityki ochrony granic państwowych innych krajów czł. UE (np. Węgier i Bułgarii).

  @Maciekplacek: Język niemiecki jest językiem ojczystym dla znacznej części Szwajcarów (ok. 73% obywateli Federacji Helweckiej) tak samo jak dla Austryjaków, Liechtensteinczyków, Południowych Tyrolczyków i oczywiście Niemców (status języka Lëtzebuergesch jest sporny). Dla reszty Szwajcarów językami ojczystymi są francuzki, włoski lub jeden z dialektów retoromańskich. Są narody, których członkowie mają różne języki ojczyste (native languages), a mimo to żyją ze sobą od dawna bez waśni. Nie wiedział Pan o tym?

  @andrzej52: nie zrozumiał Pan (nie jestem Pańskim kolesiem) w czym dowcip. Niektórzy Malezyjczycy są w stanie rozpoznać niemiecki (patrz wyżej @ASz), ale dialektów lub akcentów już nie rozróżniają. Dlatego gdy słyszą niemiecki (a nie mówimy jakąś wysokogórską gwarą, której nie zrozumie nawet mieszkaniec Bazylei lub Zürichu) wychodzą z założenia, że mają do czynienia z Niemcami i zaczynają swoje: „Germany is a great country. What Hitler did was a really good thing… (and so on)” Nawet gdy w odpowiedzi na pytanie, jakim językiem mówimy, usłyszą „Swiss German”, ignorują zwykle „Swiss” i się zaczyna.

 70. @ Adam Szostkiewicz,

  Niedoinformowany … prawdopodobnie ; uprzedzony … zdecydowanie nie bo bym np. Pan bloga nie czytal :).

  Swoim wpisem chcialem zwrocic uwange na to, ze odczuwam czesto dyskomfort czytajac polskie media, ktorych ekstremalny dualizm jest irytujacy. Krucjaty anty-PiSowskie (np. GW) sa kontraproduktywne jezeli sie chce czytelnikowi wytlumaczyc dlaczego lewica praktycznie przestala istniec na scenie politycznej w Polsce a PO jest juz tylko echem mininych lat. Natomiast PiS ma rekorodwe notowania powyzej 43%!!!!

  Dlaczego TVN tak dlugo czekal z publikacja tego materialu jest niezrozumiale i ma malo wspolnego z rzetelnym warsztatem dziennikarskim.

 71. @borgenicht
  uprzedzony, bo pisać ,,ekstremalny dualizm” , ,,krucjaty antypisowskie”, a nie wspomnieć prawicowych kampaniach nienawiści w mediach pisowskich, to właśnie dowód uprzedzenia. Dlaczego czekał, odpowie sam. Są materiały, z których publikacją się czeka z bardzo różnych powodów.

 72. @Saldo mortale: aby „rozbroic” w Niemczech NPD, NSU i innych czarodzieji wystarczy zlikwidowac … Das Bundesamt für Verfassungsschutz. Cala wierchowka tych organizacji/parti to sa wspolpracownicy i informanci niemieckiego mini-FBI.

  Podobnie bylo z RAF, przy czym tam mieszal mardzo mocno tez Milkes MfS.

  Obence IS i ta cala arabska wiosna finasuje Arabia Saudyjska, Emiraty & Co. , bron i regularne wojska wysla USA, Izrael i UK a wedrowke ludow wywolana podpalenie bliskiego wschodu i afryki polnocnej zalewa Europe i oslabiadla EU jako ekonomicznego konkurenta dla USA. Na nastepne 20-25 lat(az dorosnie nowe pokolonie) zloza ropy i innych surowcow naturlanych neo-kolonialne wyzej wymienione panstwa beda mogly grabc bez zagrozenia.

 73. @ Adam Szostkiewicz: trudno jest polemizowac z kims, kto nie potrafi spojrzec poza krawedz wlasnego talerza i reaguje przejawem niemocy osmieszaniem rozmowce: ” bo pisać „, ” nie wspomnieć”, „Dlaczego czekał, odpowie sam”.

  (GW podalem jako przyklad. Na temat prawicowych ekscesow szkoda pradu.)

  Dla wyjasnienia: imperativem prawicy jest wolnosc ; imperativem lewicy jest rownosc.

  Tylko umiejetny balans miedzy nimi (*.*) produkuje spolecznstwa obywatelskie, rozojowe i postepowe.
  To mozna osiagnac gdy istnieje odpowiedni potencjal spoleczny.

  Miedzy innymi zadaniem niezaleznych mediow jest dbanie o o to aby ten potencjal istnial i rosl.
  … i tu czytajac np. Pana niektore komentarze manifestuje sie ogromny deficyt.

 74. @Borgenicht: początkowo też się zastanawiałem nad kwestią, którą Pan / Pani poruszył(a). Dlatego nawet sprawdzałem datę urodzin Hitlera (patrz jeden z moich poprzednich komentarzy). Potem jednak doszedłem do wniosku, że niejasnym jest, jaką konkretną korzyść daje celowe opublikowanie tego materiału z opóźnieniem właśnie w tym momencie. Na krótko przed jakimiś wyborami można by jeszcze spekulować, że chodziło o skompromitowanie jakichś ugrupowań politycznych (Kukiza 15?). Ale do wyborów (nawet tych samorządowych) jeszcze daleko mając na uwadze tempo pojawiania się i znikania tematów w medialnej sferze publicznej. Sensowniejszym wydaje się więc zaproponowane przez pana Szostkiewicza wyjaśnienie, że po prostu taki był cykl produkcyjny. Poza tym: czy to jest nagranie samych dziennikarzy, wykonane przy użyciu ich ukrytej kamery, czy może nagranie kogoś z „normalnych” uczestników, który znacznie później przekazał materiał dziennikarzom? Wariant drugi również mógłby objaśnić „opóźnienie” bez wdawania się w teorie o spisku i manipulacji.

 75. Satoshi Politico
  25 stycznia o godz. 14:17
  Niewiele wiesz o polityce niemieckiej i nie mam zamiaru Cie douczac. Ta musztarda po obiedzie nie byla oczywiscie pozytywnym przykladem polityki Merkel. Powolywanie sie przy tym na skrajnie prawicowa partie wyklucza jakakolwiek dalsza wymiane zdan.

  Gwoli porzadku rzeczy, Merkel uratowala pare krajow przed katastrofa decydujac sie na uruchomienie korzyrtarza w kierunku Niemiec. Przyjecia miliona uchodzcow w drodze, np. do Slowacji, Czech i do Polski w owczesniej sytuacji politycznej, bylo jedynym dobrym, politycznym i co najwazniejsze jedynym humanitarnym rozwiazaniem. Ci ludzie (uchodzcy) nie sa pionkami na szachownicy takiego dyletanta jak Ty. Pisanie o uchodzcach wojennych jako masie biedoty, jest nie tylko niewlasciwe, odkrywa Twoja twarz antyhumanisty. Twoj wpis ma nieladny zapach ideologiczny. Jest nie tylko kropla, jest wylewaniem…Uszczelnic nalezaloby wlasny umysl, bo obozy w Turcji uwlaszczaja nam wszystkim. Nie wiesz, ze czlonkowie UE (Polska rowniez) maja obowiazek udzielic schronienia kazdemu na czas procedury azylowej i tak oczywiscie czynia,w tym i Polska. Spor toczy sie bowiem o relokacje.

  W przyszlosci czeka nas dalsza konfrontacja z „wedrowka ludow“ i nie chcialbym, aby takie egzemplarze pilnowali granic Europy.

 76. Trafione………………….

  Torfo Srossi
  25 stycznia o godz. 11:54

  Satoshi Pitoshi
  jeździ lata – jak pisze – regularnie do Kuala Lumpur to meet with a hookers w Lorong Haji Taib na masaż głowy…
  Zamawia usługi po niemiecku, ale płaci złotówkami bo te dobrze stoją, a tamtejsze muzułmanki zrobione na wietnamki usiłują leczyć go z podagry, ale pomaga na krótko.
  I znowu pitoli jak potrzaskany.
  Taki z niego flesh man.

 77. Andrzej Falicz
  25 stycznia o godz. 0:47
  Pisze, ze sciskal sie ze Swiatowidem.

 78. Slawczan
  25 stycznia o godz. 0:46

  @Adam Szostkiewicz

  Moim zdaniem jest to polityczny „pat”, w ktorym gore bierze PiS; ma to zagwarantowane na jablizsze lata. Polityka prospoleczna nie musi nosic negatywnych atrybutow, ba moze nawet stymulowac gospodarke. Ta ma sie jednak dobrze tak czy owak, pozostaje pytanie, jak dlugo?

  Stymulowanie gospodarki zwiekszona iloscia pieniedzy na rynku funkcjonuje, przy okazji pomaga biednym.

  Krytyka tego stanu rzeczy nie pomaga, bo nie ma gwarancji, ze drastyczne oszczedzanie zagwarantuje nam lepsze zycie. Mowienie o rozdawnictwie sugeruje, ze stawiamy sie ponad biednymi i powoduje dalsze podzialy spoleczne.

  Obecnie nie widze zadnego proggramu w jakiejkolwiek partii, ktory moglby stac sie alternatywa dla PiS. Przyjdzie nam czekac na nowa leice, bo czas PO, jako mniejszego zla, juz dawno minal.

 79. Bruździński vel Jojo poinformował naród, że problem z nazizmem to jest w Niemczech, a także bił na alarm w sprawie lewackich eksternistów, zagrażających życiu i zdrowi ludzi lepszego sortu, zwanych potocznie suwerenem. Reasumując, według Joja i ogromnej większości narodu, nazistą może być tylko Niemiec, a komunistą Rosjanin. Teraz mi wpadło do głowy, że zamiast terminu dekomunizacja dobra zmiana powinna desowietyzować, bo Polak komunistą wszak być nie mógł. Polak może być tylko bohaterem i najlepiej martwym, bo jak się przydarzy np. taki Bartoszewski to nie da się go wykorzystać w taki sposób jak Pileckiego.
  Wracając do Joja, to właściwie on ma rację. Nazizm jest wynalazkiem Niemców, którzy tą zarazę zawlekli do Polski i ….. No właśnie, skoro Polak nie może być nazistą, to kim są ci młodzi ludzie świętujący w lesie geburstag Hitlera w mundurach SS? Niemcami?
  Jest zima i łysi powinni nosić ciepłe czapki na głowie.
  Pozdrawiam Waldek B

 80. @maciekplacek
  „uwazam, ze interes narodowy Rz.P. jest wazniejszy od interesow np. wszystkich dookola, bo wszyscy dookola tylko o siebie dbaja.”

  Tylko tak nie działa ani Europa ani świat. Ja mam idealny przykład dla Pana: Znam meterologa z Francji. Jeśli zbliża się orkan oni muszą publikować ostrzeżenie a powiedzieć dokładnie gdzie jest orkan. Wtedy on pracuje 24 godzin analyzując sytuację. Ale chętnie to robi bo widzi że może uratować ludzi.

  Mam wrażenie że takie zachowanie nazywajcie w Polsce PATRIOTYZM, tylko to nie jest patriotyzm. Dlaczego? Często jednak jest taka sytuacja że Francuzi widzą wiatr który może być póżniej grozny tylko nie w Francji ale w Hiszpanii albo w Anglii. Tylko meteorolodzy tam jeszcze nie widzą. Wtedy ewidentnie ostrzeżaja kolegów z Hiszpanii a ten mój kolega wtedy też pracuje 24 godzin. Czy to jest nadal patriotyzm? Chyba nie.

  Co chcę powiedzieć z tym: Są ludzie którzy pomagają obcymi a są ci którzy myślą tylko o siebie. Nie ma chyba moim zdaniem nikogo na calym swiecie który w tej sytuacji mojego kolegi pomógłby rodakom ale miałby Hiszpanów gdzieś. Albo pracuje ekstra dla „ludzi” albo jest leniwy a nie pracuje ekstra ani dla Francuzów ani dla Anglików.

  Tam gdzie patriotyzm jako koncept moralny jest popierany przez szkoły itd. tam póżniej jest więcej ludzie którzy myślą jak MaciekPlacek bo idea patriotyzmu sugeruje że „mój kraj” to biedny a inni chcą nam wyłacznie złe.

  Ja popieram jak najbardziej patriotyzm a np. AK, oni są bohaterami dla mnie 1939-45, ale jeśli jest sytuacja kiedy kraj jest mocniejszy od innych krajów, albo jest bogatczy i ma wpływ (a w Unii Polska ma ogromny wpływ np. jest weto) wtedy ten koncept nie działa dobrze. Można z tym bardzo łatwo manipulować ludżmi.

 81. @Borgenicht
  imperatywem prawicy jest wolność? Pan przyjedzie do Polski i sprawdzi naocznie, co jest jej imperatywem. Obecna władza niszczy kapitał społeczny i niezależność mediów. Tu imperatywem jest autorytaryzm. Ostrzeganie przed nim jest właśnie obroną kapitału społecznego.

 82. @borge
  a rola Putina? Czemu u pana nie ma Putina, tylko USA, UK, Izrael? A Chiny nie grabią w Afryce? I proszę podać dowód w sprawie ,,mini-FBI”.

 83. „Mamy do czynienia z kilkoma bardzo groźnymi zjawiskami:
  1. Narastanie nastrojów skrajnie nacjonalistycznych i faszystowskich wśród młodego pokolenia, jako wynik wieloletnich zaniedbań wychowania i edukacji;
  2. Propagowanie takich poglądów przez partię rządzącą, oraz, niestety, przez znaczną część kleru, a nawet przez wysokich hierarchów kościoła katolickiego;
  3. Tworzenie przez czołowych polityków i instytucji państwa parasola ochronnego nad ugrupowaniami faszystowskimi;
  4. Tworzenie wobec nich atmosfery bezkarności i przyzwolenia na używanie przemocy;
  5. Wskazywanie im wroga: obcokrajowców, opozycję demokratyczną i „elity”.

  (…)
  Młodzież jest taka, jak czasy, w których żyje. Dziś około 40 procent polskiej młodzieży popiera MW i ONR, ma wpojoną ideologię, jest zachęcana do przemocy i ma wskazanego wroga.

  Polski Breivik to tylko kwestia czasu.” KŁ

 84. Satoshi jakowalski,
  What is your favorite joint in Kuala Lumpur ?
  A jak sie spisuje solar operated „Quantum” Computer ?
  Czekam na dalsze anegdoty z misiem Koala.

 85. My, oh my, Mr. T. Etcetera…
  High heavens, size of …. caused you such pericombobulation, anguish and perhaps a bowel’s broils.
  And you do habla some Inglés … Only some, and mostly about …
  You must be good in crosswords detailing the male anatomy.
  Try the JAMA magazine.
  You’re truly „Mister Know it all, Jack of all trades, Master of none” – copy and paste English speaking rysiu. A word of friendly advice, always remember about the copyrights, they’re protected.
  As I’ve said to you before; long, daily walks along the river banks, maybe with the book of poetry by … oh, let say, Mayakovsky. Meanwhile, pouzywaj sobie rysiu z „tykaniem” – nawyk peerelowski,
  I presume.
  I see you when I see you.
  Have a nice life, rysiu.

 86. „No właśnie, skoro Polak nie może być nazistą, to kim są ci młodzi ludzie świętujący w lesie geburstag Hitlera …” –
  Sasiedzi z Poludnia nazywaja takich „waserpolakami”, Niemcy „wasserpolnische”, za Polakow sie nie wypowiadam, osobiscie uwazam takich za „massive a-holes”.

  PAK
  Tworze miejsca pracy w sensie doslownym, tj. daje zatrudnienie z wiecej niz z godziwym wynagrodzeniem, place podatki, za przejazdy, za autostrady, daje na cele charytatywne, etc.
  Jest to patriotyzm dnia codziennego.

  – „nazywajcie w Polsce PATRIOTYZM”
  Pan wybaczy panie z Niemiec, ale co i jak my nazywamy to jest nasza wewnetrzna, polska sprawa. Przykladowo, przyjazn z Francja to tylko zakup „caracali” – nie ma zakupu, nie ma przyjazni, nie ma miejsca dla Polski w EU. Kazdy, ale to kazdy kraj, traktuje jako priorytet wlasne interesy narodowe. Najlepiej to widac jezeli chodzi o obronnosc.
  Zeby nie NATO, czyt. USA, EU jest eunuchem.

  Zeby nie bylo najmniejszych watpliwosci, jestem b. pozytywnie nastawiony do obecnosci Polski w EU co nie oznacza, ze jestem bezkrytyczny.

  Gospodarzowi dziekuje za udzielona mi goscinne.
  Przyjemnego weekendu.

 87. Just one more thing,
  – „simply speaking, in clinical sense, you are such common/workaday Polish dick…” –
  Like they say: It takes one to know one !
  Ain’t that right, rysiu ?

 88. @maciekplacek
  Pan napisal:
  „Pan wybaczy panie z Niemiec, ale co i jak my nazywamy to jest nasza wewnetrzna, polska sprawa.”

  Ewidentnie Pan nie ma racji. Nie jest „Wasza” polska sprawa jak ja nazywam zachowanie mojego kolegi z Francji, tylko to jest wyłacznie moja sprawa. Pana sprawa jest jak Pan nazywa zachowanie mojego kolegi z Francji. Poza tym nie jest Pana sprawa jak inni Polacy nazywają to zachowanie.

 89. PS.:
  Zgadzam się jednak że lepiej byłoby, gdybym pisał:
  „Mam wrażenie że takie zachowanie nazywajcie w Polsce PATRIOTYZM, tylko to nie jest patriotyzm –> MOIM ZDANIEM <–".

 90. @maciekplacek:
  Nie mam nic przeciwko działaniom na rzecz polskiej gospodarki. Mam za to wiele przeciwko podkreślaniu, że pomaga się akurat polskiej gospodarce, oraz że jest to forma patriotyzmu. Moje argumenty są tu podobne to ThomasaZNiemiec — Polska nie jest samotną wyspą, nasza gospodarka zależy od gospodarek innych państw (przede wszystkim UE, w tym najbardziej niemieckiej); i odwrotnie — co robimy w Polsce wpływa na Europę. Gdy pojawi się problem, to ani nie zatrzaśniemy przed nim granicy, ani nie będziemy czekać aż sam się w Polsce rozwiąże, tylko liczyli na pomoc innych.
  Zresztą… podatki itp., to dla mnie raczej kwestia elementarnej uczciwości niż patriotyzmu.

css.php