Nie wszyscy Polacy nie chcą uchodźców przy wigilijnym stole

Porażka Kościoła. Aż 65 procent pytanych w sondażu dla Wirtualnej Polski nie zaprosiłoby uchodźców pod swój dach na święta. A przecież akurat w sprawie uchodźców episkopat, włącznie z prymasem, mówił ludzkim głosem, a nie pisowskim.

Mówił Franciszkiem, a nie Kaczyńskim i Błaszczakiem. Dwie trzecie Polaków tego ewangelicznego przekazu nie przyjęło. Przyjęło przekaz, którego celem nie była obrona obywateli przed wyssanym z palca pisowskich propagandzistów zagrożeniem, tylko zbijanie politycznego kapitału.

A jak ta odmowa kształtuje się w elektoratach partii w polskim parlamencie! Uwaga! Najbardziej na „nie” są wyborcy Kukiz’15: aż 82 procent. Drugie miejsce na niechlubnym podium zajmuje elektorat PiS: 76 proc. A trzecie – znów uwaga! – Nowoczesnej: 64 proc. I tak kulturowo dziedziczona niechęć do innego połączyła wyborców prawicy z wyborcami partii antypisowskiej. Ciekawe, czy pani Lubnauer zechce to jakoś skomentować.

Tylko w elektoracie Platformy proporcje się odwróciły: mniejszość (35 procent) okazała się ksenofobiczna. Brawo. Ale tak naprawdę ten sondaż to smutna wiadomość przed radosnym świętem. Jeśli już, to Polacy w większości są gotowi świętować raczej we własnej wspólnocie, a chrześcijański uniwersalizm zawieszają na kołku, gdy trzeba się otworzyć na przybyszy z innej kultury nawet na dwa dni.

W większości odmawiają, ale około 20 procent Polaków by nie odmówiło. Na przykład uczestnicy akcji „Wigilia bez granic”. Ruszyła rok temu, czyli w okresie intensywnej pisowskiej kampanii przeciwko przyjmowaniu uchodźców. Pod prostym hasłem: zaprośmy uchodźcę na wigilię. Objęła kilkaset rodzin polskich, które zgodziły się przyjąć pod dach na wigilię mieszkające w Polsce osoby z różnych kontynentów. Włączyli się księża. Wszystko z inicjatywy prof. Zbigniewa Krysiaka, założyciela Instytutu Myśli Roberta Schumana, francuskiego polityka chadeckiego, jednego z ojców założycieli Wspólnoty Europejskiej (dziś UE). I to jest dobra wiadomość.