Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

20.12.2017
środa

Od Unii Europejskiej do Unii Eurazjatyckiej

20 grudnia 2017, środa,

Komisja Europejska wnioskuje o odpalenie artykułu siódmego, a w Polsce prezydent Duda podpisuje ustawy domykające likwidację państwa prawa w rozumieniu wciąż obowiązującej konstytucji.

Tak jakby chciał razem z PiS powiedzieć Brukseli: mamy was gdzieś! To przecież łamanie reguł trójpodziału władz przez PiS i jego przystawki doprowadziły do obecnego kryzysu między Warszawą a Brukselą.

Przed laty jedno zdanie papieża Jana Pawła II – od Unii lubelskiej do Unii Europejskiej – odebrało impet narodowo-katolickim antyeuropejskim siłom politycznym i pomogło wygrać referendum przedakcesyjne demokratycznym siłom proeuropejskim. Teraz obóz zjednocznej prawicy zrobił kolejny krok w stronę marginalizacji Polski w demokratycznej Europie.

Winę za to ponosi polityka obecnej władzy pisowskiej i nikt inny. Obojętne, jak skończy się sprawa, sam wniosek o uruchomienie artykułu 7 już jest fiaskiem polityki rządu pisowskiego.

Bo nie przekonał Brukseli swymi argumentami ani nie zdołał zbudować znaczącej koalicji państw członkowskich w obronie swej linii działania. Pokrzykiwania byłej premier i pisowskich eurodeputowanych nie zdołały przekonać parlamentu UE do odrzucenia wniosku do Komisji Europejskiej w sprawie Polski pod rządami PiS.

To kolejna ponura data w historii „dobrej zmiany”. Nie ma już papieża Wojtyły, by mógł ostrzec przed jej fatalnymi dla Polski skutkami międzynarodowymi: miejsce wolnej Polski jest w demokratycznej wspólnocie europejskiej, a nie w sojuszu wschodnich satrapii. Polska pod rządami PiS przestała być postrzegana jako beniaminek demokratycznej transformacji ustrojowej w Europie pokomunistycznej.

Traci wiarygodność i zaufanie nie tylko w UE, lecz i w USA. Nowy premier ogłosił, że Stany to główny sojusznik Polski pod rządami PiS, a wkrótce po tej deklaracji rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu upomniała się o to samo, o co upomina się UE: zawróćcie ze ścieżki niszczenia praworządności!

Nie są to żadne ataki na Polskę, tylko obrona wartości zapisanych w Traktacie Europejskim, który nasze państwo dobrowolnie podpisał. Nie jest to wynik żadnych „donosów”, tylko efekt uporczywego, demonstracyjnego ignorowania przez rząd PiS uwag i zaleceń gremiów europejskich oraz głosowania nad stosowną rezolucją w Parlamencie Europejskim.

Unia to nie jest względem Polski jakieś ciało obce, zewnętrzne, a jej prawo jest też naszym prawem, i choćby dlatego musiała się o nie upomnieć. Czyni to zgodnie z procedurami i w efekcie debaty w Parlamencie Europejskim, w której uczestniczyli też pisowscy eurodeputowani i politycy. Argument z „donosami” to polityczna dulszczyzna.

Do tego smutnego dla Polski dnia doprowadziła pisowska polityka wyprowadzania nas de facto z Unii i Zachodu. Polexit będzie jej przypieczętowaniem, a negatywne skutki praktyczne poczują także ci, którzy ją popierają, zwłaszcza młodzi.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 68

Dodaj komentarz »
 1. Polska wraca na swoje słuszne miejsce.

  Szkoda, że jako bezpartyjny obywatel pozbawiony prawa udziału w wyborach do Sejmu nie mogłem temu zaradzić z braku możliwości wpływu metodami demokratycznymi. Ale cieszę się, że dziś Europa skorzystała ze swych skromnych bo skromnych, ale jednak możliwości wpływu.

 2. W mojej gminie referendum przedakcesyjne przyniosło wynik negatywny. Mieszkańcy nie zostali w żaden sposób ukarani, nie było związku pomiędzy wynikiem referendum, a wysokością unijnych dotacji. Rolnicy ochoczo wyciągnęli ręce po unijne dopłaty, gmina budowała infrastrukturę. Nie zrodziła się refleksja, a co by było gdyby tak głosowano w całej Polsce? Brak elementarnego związku pomiędzy indywidualnym wyborem , a jego dalekosiężnymi skutkami, doprowadził do pisowskiej rewolty. Folwarczny lud udrapował się w narodowe imponderabilia i wiedzie nas do Targowicy. Nie płaczcie nad idiotami, którzy nie wykonali w życiu najmniejszego wysiłku, aby wprowadzić do dębowego mózgu choćby cień refleksji. Muszą poczuć na własnym tyłku jak skutkują ich głupie decyzje. Przegrywamy na całym froncie, ale jeżeli wielkie grupy społeczne, które skorzystały na wejściu do Unii( rolnicy, drobni przedsiębiorcy, kler) popierają antyunijną rozróbę, to niech mają Białoruś. Przegranym będzie jak zawsze- polska zabiedzona inteligencja, choć zaczynam wątpić, czy taki dinozaur jeszcze istnieje.

 3. Winę za stan obecny ponoszą:
  pan Komorowski,
  panTusk,
  pani Kopacz,
  pan Schetyna,
  oraz pan Szostkiewicz i spółka.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. „Winę za to ponosi polityka obecnej władzy pisowskiej i nikt inny”
  Nie Redaktorze.
  PiS jest skutkiem, nie przyczyną.
  Winę ponoszą tak samo poprzednie rządy, które nie zlikwidowały nauczania religii w szkole, które pozwalały na coraz więcej Kościołowi, które nie uciszyły Rydzyka.
  Winę ponoszą również wyborcy, zarówno pisi suweren, ogłupiony łapówką „pińcet”, jak również ta część społeczeństwa, która ma wszystko gdzieś, która nie chodzi na wybory.
  Jak również winę ponosi opozycja, która nawet nie potrafi się zjednoczyć i przedstawić jakiegoś rozsądnego programu. Która nie potrafi nawet wykorzystać i wypunktować porażek PiS, która zachowuje se tak, jak by jej obecna sytuacja pasowała.

 6. ‚Polexit będzie jej przypieczętowaniem, a negatywne skutki praktyczne poczują także ci, którzy ją popierają, zwłaszcza młodzi.’
  A coz to za najazd na mlodych ludzi?Niby co Platforma uczynila dla mlodych ludzi?Nic.

 7. „Unia to nie jest względem Polski jakieś ciało obce, zewnętrzne,”

  Jak nie jest kiedy jest.

  Cały wysiłek pisrydzykowej propagandowej szczujni ma dokładnie odwrotny cel; jak kto robi czy mówi coś pod adresem Wolski to jest to „atak na Polskę”. Nie na „rząd PiSu”, nie na któregoś pojedynczego pisowskiego polityka, na jakąś pisowską decyzje czy ustawę.

  Na CAŁĄ POLSKĘ!!!

  W odwrotna stronę natomiast przykazania pisrydzykowej propagandowej szczujni z żelazną konsekwencją usiłuja budować obraz rozbicia, skłócenia, braku ważności, istotności, braku zorientowania w polskich sprawach, dyktowania lub wymuszania komuś czegoś przez kogoś.

  I absolutnie zawsze pamietając o obelżywym braku form, a raczej o podkreślaniu austriackiej tytułomanii wyłącznie w odniesieniu do swoich a obelżywym tykaniu bez jakichkolwiek tutułów, funkcji czy stopni gdy wyciera sobie gębę nazwiskami wrogów.

  Polski nie „atakuje” Unia tylko Tusk, Timmermans, Schulz, Merkel, Macrone, najwyżej „Niemcy”. Ale już nie „Grecja” czy „Włochy”. Nie „Francja” i nie „Unia Europejska”.

  W Brukseli jest „administracja”.
  W Warszawie jest „Polska”.

  Uwagi co do wycinki drzew czy reformy sądownictwa to atak na Polskę.
  Itd.

  Unia to nie tylko ciało obce. To jest ciało wrogie.
  Soros na rozkaz globalistów ręka w rękę z dżenderystami, pedałami, weganami i rowerzystami ma na celu zniszczenie Polski.
  Tylko jeszcze nie wiadomo, czy pozostawią nas przy życiu.
  Ale jeżeli tak, to tylko w roli unijnych niewolników bez języka, bez wiary, bez ojczyzny, bez praw no i bez naszych kobiet.
  I bez naszych kotów.

 8. Nie wiem, Panie Redaktorze, czy nawiązanie przez Pana do JPII to wyraz desperacji czy oczekiwanie na cud. O ile się nie mylę, cała nasza biskupia stajnia to prawie w 100% nominaci JPII. Starannie wybrani i wyselekcjonowani. Którzy będąc hierarchamii korporacji która tak pięknie się upasła na naszym członkostwie w Unii od lat otwarcie wspierała szczujnię toruńską i hurtem poparła PiS w dążeniu do władzy. I popierała go jak już państwo zaczął niszczyć i nie przeszkadzały im bolszewickie metody. Nieliczne głosy rozsądku się w całokształcie nie liczyły. Nie wiem, KaKa liczył może na to, że odzyska ‚słusznie należną’ taką pozycję jaką miał za IIRP? Już ją miał – poprzednie rządy klękały przed nimi, a oblaci dyskretnie powsadzani tam gdzie trzeba czuwali na posterunku. Ale mało było, to mamy teraz to co mamy. Obciach na cały świat, widmo zapaści cywilizacyjnej i bolszewickiej satrapii rodem ze Wschodu. I bardzo marne perspektywy. Już czekam, aż Pisowi sondaże skoczą do 60%.
  Spokojnych Świąt życzę. Mimo wszystko.

 9. Unię mamy gdzieś ale unijne dutki ochoczo przytulimy. Pecunia non olet. Wespazjanowi pieniądze nie śmierdziały to i pisowi unijna kasa nie śmierdzi, chociaż UE jest taka wstrętna. Jedynie zakręcenie kurka z unijnymi pieniędzmi może chama w gumofilcach (to cytat z Cimoszewicza!) otrzezwić.

 10. Nie wierze w to, ze ci ludzie nie zdaja sobie sprawy z tego co robia. Jak do tej pory robili konsekwentnie to co ich doprowadzilo do wladzy. Do wladzy ktora moze praktycznie robic co chce i nikt jej zatrzymac nie moze. Co wiecej! nabiera popularnosci i wyglada na to, ze nastepne wybory tez wygra i to „w cuglach”. Niech moje slowa w g…. sie obroca ale wyglada na to, ze oni uzyskaja wiekszosc konstytucyjna jesli nie nastapi jakis niespodziewany kryzys. Brrrr, czarno to widze.

 11. Tytuł z dzisiejszej Libération: « Bruxelles sermonne la démocrature polonaise »
  (czyli Bruksela napomina polska DEMOKRATURĘ )
  Trudno sie to czyta.
  Z perpektywy zachodnioeuropejskiej inteligencji Kaczyński przywraca Polsce należne jej miejsce w Europie. Ponurawego półdzikawego dziwacznego niezrozumiałego kraju na peryferiach zachodniej cywilizacji. Cóż, rzecz dzieje się w Polsce – czyli nigdzie.
  Z.

 12. Już nie przesadzajcie i nie straszcie tym PiS-em. W końcu kiedyś ludziom się PiS znudzi i PiS-owi się nawet znudzi. Prędzej czy później jakieś PO czy ONR przejmie władzę, bo już z samych nudów „wyborcy” zobaczą w nich „mniejsze zło”.

  Panikowanie tu nic pomoże. Tylko czas i znużenie się liczy. I tak nie ma (dobrego) wyboru.

 13. @sztubak

  Oooo! Nowy trollik. Jakis skromnis sadzac z nicka i wpisow. Ah te pierwsze kroki. Nic to, za rok wyrosnie nam nowy MR i
  Phallicz.

 14. Adam Szostkiewicz .
  Używacie bzdurnych argumentów których przecietny Polak zupełnie nie rozumie.Upolitycznienie sadów ?.Przecież przeciętny Kowalski nie bedzie się politycznie sadzil z PiS -em i ile promila takich może być spraw pollitycznych..

  Przeciętny Kowalski doskonale wie ,że sprawy polityczne czy sprawy korupcyjne dotyczą wyższej półki spoleczeństwa która ma tzw.dojscia Dlatego pańskie argumenty nie przekonają wiekszosci Polakow raczej tutaj beda kibicować PiS abyście dostawali mocniejszego łupnia..

  Czy sprawa procesowa zwiazana z zakupem willy Kwaśniewskiego czy sprawa Waltzow z kradzieza szmalcowanej kamienicy ,czy sprawa zlodzieja Jaruzela ktory ukradł dom rodzinie Przydlubskich patriotom II RP mogla byc osadzona szanowny panie Redaktorze i wydany wyrok przez sady III RP.Nie mogla i to sa tylko cześc setek takich przykładow. .Reka reke myły nikt nikomu krzywdy nie robił.Obowiazywała zasada – My nie ruszamy waszych wy nie ruszacie naszych .

  Ta reforma może w jakies czesci porwie sieć tych wzajemnych powiazań .Dlatego taki placz i wycie jak tak można wystawiać na żer mściwego plebsu.Mielismy to wszystko poukladane łącznie z nawet ciepłą wodą w kranie.

  Oczywiscie dostane etykietke PiS – owca z pana strony co przyjme na klatę dla dobra Polski.

  Z wioski Palatine,Illinois.

 15. Jeszcze nic całkiem straconego. Rzecz tylko w tym, żeby przy okazji następnych wyborów nie wybierać oszustów, czyli – przede wszystkim prawników-polityków. Większość prawników-polityków, choć nie wszyscy, to oszuści, co widać przy okazji różnych wypowiedzi polityków pisu.
  Gadanie np. że w USA to prezydent wskazuje sędziów, ale przemilczenie jednocześnie, że tak wybrani sędziowie są w USA nieodwoływalni, to typowe prawnicze rżnięcia głupa. Taki prawniczy ścierwizm moralny, po prostu – oszustwo i liczenie na to, że ktoś potem tego nie sprawdzi. Nie wolno też głosować następnym razem na partie mające w swoich szeregach osoby chore psychicznie, które piastowały, piastują lub mogą piastować wysokie stanowiska państwowe.

 16. Na ciele Europy pojawily się dwa ropiejące wrzody: Polska i Wegry.
  Czas sięgnąć po skalpel, zanim gangrena rozleje się na całą Europę.

 17. Chociaż jestem wierzącym i praktykującym katolikiem, uważam, że jedynym sposobem na zmianę, jest zagłosowanie w każdą niedzielę nogami i omijanie kościołów.
  Tylko w ten sposób (poprzez spadek dochodów) możemy zmusić kościelnych notabli do zaprzestania popierania polityki Gnoma.

 18. • Chandra Unyńska oraz handzia55
  Antyunijni wyborcy nie są bici po kieszeni za swoje poglądy.

  • sztubak
  Winę za stan obecny ponoszą politycy PO oraz media przychylne PO.

  • andrzej52
  Punktuje, że PiS doszedł do władzy dzięki przyzwoleniu poprzednich rządów na zawłaszczanie Polski przez Kościół i jego sekty, głupocie, „łatwości” i obojętności wyborców a panowanie PiSu ułatwia fatalna jakość dzisiejszej opozycji.

  • Kavar
  Pisze, że Platforma niczego nie uczynila dla młodych ludzi.

  • zza kałuży
  Zwraca uwagę na goebbelsowskość propagandy pisrydzyków.

  • kapitan Nemo
  Przypomina, ze JPII był złym liderem w Kościele gdyż promował i po sobie pozostawił szkodników.

  • Rodz™
  Boi sie, że pisrydzyki robią wszystko z premedytacją i że to się podoba suwerenowi.

  • Oreg
  Że gazeta we Francji źle o Polsce.

  • snakeinweb
  Jest zdania, że i tak nie ma (dobrego) wyboru.

 19. andrzej52:religie naucza sie w Bawarii! Dlaczego? Nie kapujesz!!!! A teraz pytanie:o kk i religii takie same zdanie jak ty,i inni tzw.ateisci mieli najwieksi mordercy naszych czasow Lenin,Stalin,Hitler ,Mao i obecnie ten z Korei Pln!Czyzbysie stanowili rezerwe tych mor…..!Udajesz czasem ,ze znasz Zachod ,takze Niemcy=pytam :dlaczego nie ma tam tak nachalnego obrzucania blotem kk,nawet ludzi nie chodzacych do kosciola!???Ciekawe czy odpowiesz i czy jak inne polglowki nie zaczniesz udowadniac ze. np hitleryzm niemiecki nie zwalczal kosciola i mordowal ksiezy!!!
  Tych pytan znam b.duzo,nieprzyjemnych dla tzw.polskich niewierzacych czy ateistow,ale ilokroc ich zadaje ,cenzura wylacza!Moze napiszesz dlaczego?? To trwa lata!!!!
  Krzyze w Bawarii wisza nie tylko w szkolach ,ale takze w miejscach publicznych ;sady itp:Chyba nie musze ci udowadniac ,ze Bawaria jest najbogatszym rejonem Europy! Najbardziej katolickim w RFN :wg. was .ludzi nie potrafiacych krytycznie myslec ,totalnie zacofanym!

 20. Unia Euroazjatycka?
  Problem w tym, że PiS nie chce być ani w Europie, ani w Azji. Jak powiedział kiedyś jej prezes, chce by Polska była samotną wyspą. Albo samotnym kontynentem… Nadajmy mu nazwę: Kontynent Smoleński. Nikt poza Polską nie będzie chciał być na tym kontynencie. Ale już są tacy, którzy tylko czekają, żeby podbić cały kontynent. Putin, bo jego mam na myśli, wycofał swoje wojska z Syrii, żeby je przerzucić na flankę zachodnią, kiedy nadarzy się okazja.
  Ale co tam stosunki międzynarodowe – liczy się fakt, że Genialny Strateg odniósł kolejne zwycięstwo na scenie krajowej. Jeżeli ktoś tego nie widzi, to wkrótce się przekona.

 21. @Chandra Unyńska:
  Moje miasto było za Unią, zresztą tak jak i popierało raczej PO niż PiS. Ale też i nie dość. Nie dość, bo posłów z PiS miało (i ma). Zresztą i ich afery…

  W każdym razie podpisuję się pod tym, co padło — nikt nie został ukarany za antyunijne kłamstwa. Nie chodzi mi o karę nakładaną przez podwładnych Ziobry. Chodzi mi o odwrócenie się od kłamców, przynajmniej do póki nie przyznają się do kłamstw. A te przecież były! Pamiętam tę propagandę, jak to Polska miała np. zagwarantować Unii likwidację wyższych uczelni poza dwoma… Ktoś się przyznał? Uderzył w piersi?

  @snakeinweb:
  Nie. Nie wraca na „słuszne” miejsce, bo choć mamy rzeczy ciągnące nas w dół, to nie ciągną bardziej niż wielu krajów wokół nas.
  To nie my wszyscy. To tylko nasz rząd, który przekracza uprawnienia otrzymane w wyborach.

  Co zaś się tyczy wyborów i braku prawa, to muszę napisać jak w komentarzu do Chandry Unyńskiej, choć tym razem imiennie: oczekuję odszczekania kłamstw od Ciebie, bo prawa do udziału w wyborach masz.

  @zza kałuży:
  Ale nie tylko Polska gra w zrzucanie winy na „zewnętrzne” instytucje.

  @kapitan Nemo:
  W jakiejś mierze rzeczywiście, cały episkopat to dziecko Jana Pawła II.
  Ale dynamika karier była różna — najistotniejsze awanse czasami trafiały się przed, czasami po pontyfikacie Jana Pawła II. Z jego czasów episkopat wydawał się bardziej proeuropejski. Inna rzecz, że osobiście obstawiałbym tu nie politykę papieży, a raczej to, że biskupi to też ludzie, a nawet Polacy.

  @handzia55:
  Znajomi podrzucili mi tweet Ziemkiewicza, że dobrze się dzieje, bo już zabraliśmy z UE co chcieliśmy, a teraz mogą nas wyrzucić.

  @Rodz™:
  Ci ludzie, czyli kto?
  Ja mam wrażenie, że PiS gra na Polaków. I to nie wszystkich, a jedynie grupę wyjątkowo konserwatywnych wyborców. Całe PiS — od Kaczyńskiego po Dudę, choć oczywiście są różnice w rozumieniu tych konserwatynych Polaków między nimi.
  PiS liczy jednak, że samym PRem stworzy jakąś zasłonę dymną przed akcjami zewnętrznymi. Że UE pokrzyczy, pokrzyczy i sprawa rozejdzie się po kościach. Może zresztą stąd nominacja Morawieckiego? Problem polega na tym, że o ile Orbanowi się udaje, to dlatego, że Orban potrafi zrobić pół kroku w tył i nie narażać się. PiS nie potrafi.

 22. … historia bedzie okrutna dla pana prezydenta Dudy,wszyscy zapamietamy go jako Adriana stojacego w poczekalni u jakiegos prezesa .Kiepski to prezydnt,prawnik,katolik .

 23. Ja mawiał Józef Piłsudski „Kiedy Niemcy mówią o mnie dobrze zastanawiam się com złego Polsce uczynił” to tyle na temat Niemieckich komentarzy.

 24. Panie Redaktorze od początku ,,dobrej zmiany” jestem zwolennikiem tezy, że PiS dąży do tego by to Unia nas usunęła ze swoich struktur. Postawy prounijne są NADAL (pomimo propagandy zohydzającej UE) w społeczeństwie dominujące, więc PiS realizuje swą politykę ,,na złość” Unii. Symbolicznym potwierdzeniem mej tezy jest kwestia Puszczy Białowieskiej. Zawsze mnie zastanawiało PO CO im to? Po co ta cała awantura? Pieniądze z tego są nikłe w porównaniu ze szkodami wizerunkowymi a jednak brną w to.
  Panie Redaktorze a może nasze członkostwo w UE – organizacji wyrastającej z ducha oświecenia i liberalizmu a więc racjonalistycznej, wolnościowej, świeckiej (w sumie wynika to z dwóch poprzednich cech) – dla kraju gdzie nadal ogromna część populacji znajduje się we władzy ciemnego i przebiegłego kleru katolickiego, która to populacja w ogromnej części nadal posiada mentalność klanowo-plemienną, gdzie indywidualizm nie jest utożsamiany z zasadami ,,żyj i pozwól żyć” ale z zasadą ,,JA, MOJE, MNIE WOLNO a reszta wooj mnie obchodzi” TO CZŁONKOSTWO BYŁO NA WYROST? Przyjęto nas do klubu licząc. że jak pobudujemy koleje, drogi, baseny, pojeździmy po Europie to szybko nadgonimy braki w ,,dobrych manierach”.
  Ciekawa koincydencja – ,,dobra zmiana” cieszy się największym poparciem na obszarach, gdzie pozycja KRK jest niepodważalna (niepodważalna formalnie bo nierogacizna żyje sobie jak chce a czasem na przekór ale jednak gdy przyjdzie co do czego podziela wierne wszelkie nienawiści suflowane przez kler), gdzie najpóźniej zniesiono niewolnictwo (1863r) i gdzie najdłużej utrzymywały się złogi szlachetczyzny. Przypadek? Raczej nie. Po 1989r ówczesne władze miast kontynuować program emancypacyjny tzw. komuny podjęły dzieło ,,odkręcenia zegara historii”. Pożądany stan? Powrót do pasania księżowskich krów nad Narwią, dokąd post-szlachetka Ziemkiewicz odesłał potomka niewolników Redlińskiego.
  Nasz kraj ma to nieszczęście, że gdy ustawi zwrotnice we właściwym kierunku – na Zachód, jego ,,wschodniość” dochodzi do głosu i nas zawraca – choćby kosztem katastrofy. Tak się stało w XVIw, tak się stało z Konstytucją 3 Maja i tak się stało w2015r. I znowu – każda z tych zmian cieszy się co najmniej poparciem kleru katolickiego. Zadziwiające. Kościół w III RP na tyle tematów miał swoje zdanie pytany będź nie a teraz zachowuje ,,znaczące milczenie” a jeżeli coś powie to wyraża pełną aprobatę dla tego co się dzieje. Pozostawić to bez konsekwencji?
  Oczywiście Pan Redaktor zdezawuuje mój pogląd jako antyklerykalny ,,bo Lemański, bo Bocheński…bo wielonurtowość…” Pytanie dlaczego ta ,,wielonurtowość” uciszyła owych księży, za to szalbierza z Torunia hołubi. Nie darmo bp. Gądecki zachwalał doskonałą (nareszcie) symbiozę państwa i Kościoła. Demonizuję? Bynajmniej – Kościół jest jedyną ściśle scentralizowaną instytucją w Polsce, zdolną zorganizować masowy ,,vox populi”. Najlepszym przykładem jest maniackie nawracanie z ustawą antyaborcyjną. Dzięki tejże efektywnej strukturze garstka, w sumie na tle populacji, bigotów i ciemniaków urządza życie całej reszcie wedle swoich średniowiecznych mniemań.
  Finalnie: jak widać nie dorośliśmy do członkostwa w UE. Wycinamy filtry DPF, wiatraki wywołują szkodliwe infradźwięki, palimy czym popadnie (często z biedy), ekologię traktujemy jako lewacką aberrację, kierowcy olewają pieszych i rowerzystów, praca w urzędzie to nadal synekura, nie dajemy napiwków, przyzwalamy na okazywanie publicznej pogardy wobec słabszych czy osób odmiennych (na różne sposoby), ,,nie pochwalamy ale rozumiemy” faszystów, jemy kebaby u Arabów, których nazywamy brudasami.
  Czy taka ekipa nadaje się do UE? A to przeca portret Suwerena własny…

 25. @zza kałuży
  20 grudnia o godz. 22:39
  Nie zapominaj, że chodzi w tym ,,żeby było tak jak było”
  W ZSRR rządził Towarzysz Pierwszy Sekretarz … a w USA niejaki Reagan. Stare dobre metody. Gdy pomyślę o Urbanie to mi go się aż żal robi – czego on by nie dokonał gdyby miał takie możliwości jak dzisiaj.

 26. @snakeinweb
  21 grudnia o godz. 1:04
  Wężu mógłbym tak spokojnie pomyśleć – w końcu machnąłem ręką gdy PO doszło do władzy. Problem w tym, że ci zmieniają reguły gry pod siebie w trakcie rozgrywki i łamiąc obowiązujące reguły.

 27. @kapitan Nemo
  20 grudnia o godz. 22:51
  Masz 100%. A o co kace chodzi? Oni sami stracili miarę – w sumie zawsze dostawali co chcieli a teraz są jak rozpuszczone dziecko – sami już nie wiedzą co by chcieli, co by zjedli ale jedno jest pewne – nadal CHCĄ.

 28. Oreg: „Z perpektywy zachodnioeuropejskiej inteligencji Kaczyński przywraca Polsce należne jej miejsce w Europie.”

  Nie mysle tak. Inteligentny czlowiek wie ze sa wszedzie tacy i tacy a ze w Polsce jest bardzo duzo demokratow. Na starym zachodzie tez sa grupy jak PiS. W Niemczech mamy AfD, w Francji silna jest Le Pen, w Belgii Vlaams Belang/NVA, Trump itd itd.

 29. handzia55.”Pecunia non olet”.Racja.Ot i cała filozofia .

 30. W niemieckim gazecie czytalem ze Polska jest teraz kompletnie zalezna od Orbana. Jesli Orban zmieni zdanie wtedy beda sankcji. Polska wtedy nie tylko nie moze glosowac ale poza tym nie bedzie miala funduszy, a malo tego musi dalej doplacic dla innych krajow Europy do wspolnej kasy.

  Kompletnie nie rozumiem dlaczego wyborcy PiSu nie masowo pojda na ulice manifestowac przeciwko Unii.

  Ewidentnie Komisja chce pomagac demokratom w Polsce a celem nie jest upokorzeniem, ale z ograniczonego punktu widzenia wyborca PiSu musi to byc ogromne upokorzenia!

  Ja nawet nie zgodzilbym sie zostac w takiej wspolnocie (UE) jesli tylko mala grupa krajow w Europie chcieliby odebrac mojemu kraju prawa do glosowania, ale tu prawie wszyscy mysla ze Polacy nie powinni miec prawa do glosowania.

 31. Dżuma na którą obecnie zaczynamy gnić wzięła się z katastrofalnych zaniedbań dbania „o higienę i odporność” przez cały okres III RP. W stopniu nieporównanie mniejszym niż Ukraina ale z podobnych powodów byliśmy w wielu aspektach państwem teoretycznym i wielu to pasowało bądź nie uważali za ważne by się tym zająć. Tuczenie tasiemca KK przez wszystkich dla partykularnych zysków w czasie kampanii wyborczych – choć antydemokratyczny i wsteczny charakter tej instytucji był widoczny na dłoni od zawsze. A my pocieszaliśmy się tym ” no tak ale jest paru rozsądnych biskupów”. W Sodomie też by się kogoś znalazło. Ale za mało. Gdyby działał Trybunał Stanu Ziobro nie były teraz grabarzem wymiaru sprawiedliwości. Gdyby działały służby Macierewicz byłby już dawno skończony. Gdyby działała KRRiT i sądy Rydzyk siedziałby dużo ciszej. Gdyby nie kunktatorstwo rządzących być może mielibyśmy już euro co obecnie byłoby bardzo ważne. Można tak długo wyliczać. Nie odrobiliśmy tej lekcji uważając „no dobra a teraz każdy radzi sobie sam.” No to nam lud pracujący miast i wsi wybrał. Przy sporej pomocy putinowskich wpływów, fabryk trolli i sytuacji zewnętrznej (uchodźcy) PiS przegrał 8 razy. Długo walił głową w ścianę. Nawet 2 letnia szczepionka jego „rządów” niczego nas nie nauczyła – wszyscy myśleli że to było takie „na niby „. Teraz minął lata.

 32. No to mamy ukoronowanie dziejów głupoty w Polsce!

 33. Ktoś na forum GW zwrócił uwagę na analogię:

  – cały świat mówi, że północnokoreański rząd postępuje źle, ale północnokoreański rząd i rządowe północnokoreańskie media utrzymują, że cały świat się myli, bo przecież oni są wspaniali
  – cała UE i USA mówią, że polski rząd postępuje źle, ale polski rząd i rządowe polskie media utrzymują, że cała UE i USA się mylą, bo przecież oni są wspaniali.

  Byłoby to śmieszne, gdyby nie było straszne. A najstraszniejsze jest to, że o ile poprzedni PRL-owski reżim był narzucony siłą przez Wielkiego Brata ze Wschodu, to tego obecnego reżimu nikt z zewnątrz nam nie narzucił, tylko nasi kochani rodacy go nam zafundowali 🙁

 34. Jak sie okazuje, zaden z obecnych pryncypalow nie zna Europy, o pryncypiach nie wspomne.

 35. No tak, tylko wybory też będą kontrolowane przrz PiS.

 36. @PAK4
  Fakt wykluczenia polskich obywateli z wyborów do Sejmu wynika z:

  a) Art. 211 Kodeksu Wyborczego wprowadzającego wyłączność rejestracji wieloosobowych partyjnych list kandydatów, a więc definitywnego niedopuszczenia do wyborów kandydatów niezależnych, co jest sprzeczne z kilkoma co najmniej punktami konstytucji

  b) Art. 196.1 Kodeksu Wyborczego, który definitywnie eliminuje wszelkie lokalne inicjatywy i listy partyjne kandydatów zgłoszone w rodzimym okręgu wyborczym. Eliminuje je poprzez zastosowanie progów wyborczych w skali kraju do komitetów, które mogą być zarejestrowane jedynie lokalnie. Osiągnięcie progu jest w tym przypadku niemożliwe matematycznie (nawet uzyskanie 100% głosów wyborców w okręgu wyborczym nie zostanie uznane w ustalaniu wyników wyborczych)

  Oba te przepisy powodują, że prędzej przepchniesz stado nosorożców przez jedno ucho igielne niż niezależnego obywatela lub grupę obywateli z wolnej woli innych obywateli z danego okręgu wyborczego do Sejmu RP.

  Więc nie zarzucaj innym kłamstw, bo sam łżesz w żywe oczy i rżniesz głupa zaprzeczając oczywistym zapisom prawa wyborczego i prawom matematyki.

  Obywatele Polscy nie mieli i nie mają fizycznych możliwości zgłaszać i wybrać w sposób wolny i suwerenny swoich rzeczywistych przedstawicieli do Sejmu RP. Dotyczy to wszystkich 30 milionów dorosłych obywateli w każdym z 41 okręgów wyborczych.

 37. @Slawczan
  Dla mnie ta zmiana reguł gry nie ma praktycznego znaczenia, bo od dawna tej fałszywej gry nie toleruję i nie uznaję. A co sobie robią szulerzy w tej grze ze znaczonymi kartami, to nie moja sprawa. Ja w tym nie uczestniczę. Dla mnie mogą sobie nawet powyciągać spluwy i postrzelać sobie w łeb.

  Moja gra to będzie tylko wtedy, gdy bezpartyjni będą mogli brać udział w tej grze. Na uczciwych i równych zasadach.

 38. @_sens:
  Znam też takie powiedzenie: „zagranica to współczesna potomność”.

  @xpawelek:
  > tzw.ateisci mieli najwieksi mordercy naszych czasow Lenin,Stalin,Hitler ,Mao i obecnie ten z Korei Pln!
  Co tu robi Hitler? Oczywiście omijasz Franco, Pinocheta i paru innych…

  > dlaczego nie ma tam tak nachalnego obrzucania blotem kk,nawet ludzi nie chodzacych do kosciola!???
  Bo i Kościół jest inny. Nasz, jak słusznie piszesz, często kwalifikuje się na małą literę…

  > nie zaczniesz udowadniac ze. np hitleryzm niemiecki nie zwalczal kosciola i mordowal ksiezy!!!
  Właściwie to hitleryzm nie zwalczał Kościoła. Zwalczał niektórych księży, których uważał za niepokornych; w tym szczególnie polskich, których postrzegał jako bazę polskiego nacjonalizmu.
  A teraz mam pytanie dla Ciebie: z kim Hitler wszedł w koalicję tworząc swój pierwszy rząd (i przejmując władzę)?

  > Krzyze w Bawarii wisza nie tylko w szkolach ,ale takze w miejscach publicznych ;sady itp:Chyba nie musze ci udowadniac ,ze Bawaria jest najbogatszym rejonem Europy!
  Ale też zwróciłbym uwagę, że Bawaria wyszła „na prostą” i stała się wyjątkowo rozwiniętym już w ostatniej ćwierci XX wieku. Niektórzy pokazują tu korelację z jej ateizacją, choć zawsze można pytać, co było skutkiem, a co przyczyną.

  @vannelle:
  Czytałem przed chwilą takie podsumowanie postawy Wilhelma II — był za młody, by pamiętać Niemcy przed zjednoczeniem i nie rozumiał, ile ostrożności wymagał ten proces od Bismarcka. Więcej: przyjął za prawdziwe twierdzenie współczesnych sobie historyków, że był to nieodwołalny proces historyczny. To wszystko sprawiało,  że bardzo lekce sobie ważył odpowiedzialność i opinię zagranicy.

  Co notuję, bo mam wrażenie, że jakbym widział dzisiaj popierających PiS — zapomnieli ile trudów kosztowała transformacja, są upewniani przez historyków, że wynikała ona wprost z polskich dążeń niepodległościowych, więc nie zwracają uwagi na wszystkie problemy, niepewności, rafy. Gardzą ostrożnością polityków „poprzedniego pokolenia”, sami nie zdobywając się na kompromis i umiar w relacjach międzynarodowych.

 39. @xpawelek
  W Bawarii nie ma Rydzyka. Wykopali go stamtąd za zbity pysk jak tylko spróbował szczuć.

 40. @Sławczan
  Obawiam się, że nasz członkostwo mogło być na wyrost. Odczuwam pewnego rodzaju deja vu pisząc co następuje, więc z góry przepraszam forumowiczów jeśli mimo woli popełniam swoisty plagiat: podła zmiana wydawała mi się anomalią. Ale coraz częściej dochodzę do wniosku, że to nasze ostatnie ćwierćwiecze było anomalią. Wracamy na Wschód i w objęcia wschodniej satrapii. Może nazwiemy to Wielką Bolszewicką Rewolucją Grudniową?

 41. @Pan Wojtek
  …cała UE i USA mówią, że polski rząd postępuje źle, ….
  Hmmm naprawdę ? A może to całe UE I USA to zaledwie kilkadziesiąt Europosłów i polityków broniących zaciekle swych biznesów?
  A co Panie Wojtku mówi cała UE i USA o zbrojnym, brutalnym łamaniu konstytucji w Hiszpanii?

 42. andrzej52
  21 grudnia o godz. 6:22
  Jest problem, bowiem coraz trudniej znaleźć w polskim kościele wiarę w Boga. On coraz bardziej przypomina ten krytykowany żydowski z początków r. chrześcijańskiej, gdzie hierarchowie dla swych doczesnych korzyści decydowali o niszczeniu Jezusa.

 43. andrzej 52:dzis oddano do uzytku cudo techniczne :nowa kolejke na Zugspitze:2963 m.!Poswiecil ja katolicki biskup Marks i ewangelicka biskupka! Z krzyzem! Wciaz czekam na odpowiedz!

 44. Postępowanie prezydenta oceniam jako wyraz arogancji oraz braku wyobraźni odnośnie skutków swego działania.
  Zastanawiające jest jednak, że tak znaczący procent obywateli prezydenta popiera. Smutne.

 45. Rozszerzenie Uniii o Polske i inne kraje Europy Srodkowej bylo, obok odejscia od pryncypiow EEEC, drugim gigantycznym bledem EU. Polska weszla do Unii 25-30 lat za wczesnie, o czym zreszta przekonuje Unie codziennie. I nie tylko rujnacja praworzadnosci ale nade wszytsko obojetnoscia i glupota Narodu polskiego, ktorego wiekszosc dala bandytom pisowskim mandat do rzadzenia. Nie ma juz nadziei, chyba ze znowu napadnie na nas jakis wrog i wtedy tabuny idiotow pognaja do okopow zeby dac sie zabic.

 46. wiec co mozesz zrobic?
  czyja to wina ? TWOJA. miales chamie zloty rog. i mowie do siebie i do kazdego z tak elekwentnych komentatorow tutaj. co TY zrobiles zeby pokazac ze Wolnosc Wyboru nie jest naturalnym stanem czlowieka. (?) ze demokracja nie polega na czytaniu polityki. ze twoje dziecko NIE spyta gdzie byles gdy KTOS powiedzial co robic, bo nie bedzie wiedzialo o wyborze/wolnej woli. jak ptak urodzony w klatce. jedyna droga to wybor lepszego zla jakim jest w polsce koscol katolicki . ale panie redaktorze sam jp2 powiedzial” nie lekajcie sie”, wiec czemu do jasnej cholery, wciaz Pan musi wciskac mysli skadinad, zamiast jak true freethinker z pana pokolenia ”
  I’ve got a word or two
  To say about the things that you do
  You’re telling all those lies
  About the good things that we can have
  If we close our eyes
  Do what you want to do
  And go where you’re going to
  Think for yourself
  Cause I won’t be there with you

 47. Algorytmy komputerowe. Niech je wszystkie szlag trafi. Dzialaja jak pamiec, wyrzucajac losowo odpadki wspomnien. Kiedys czlek sie w cos zanurzyl, z czym dawno sie rozstal, a tu ci Youtube podtyka pod nos dawno zapomniany watek na zasadzie „because you viewed…” Znowu dalem sie na ten chwyt nabrac. Dawno, bardzo dawno temu bo gdzies w lutym tego roku popelnilem sie na blogu „Polityki” dajac wpis, ze powodem wszystkich nieszczesc jakie nawiedzaja ludzkosc jest to, ze wszyscy lza (myself included). Osme przykazanie „Nie mow fałszywego swiadectwa przeciw blizniemu swemu” to za malo. Nie lzyj w jakiejkolwiek sprawie. Ale, ale co to ma wszystko wspolnego z algorytmami komputerowymi? No wlasnie , wyskoczyl „Zegar” J. Kaczmarskiego.

  Krzyczący „Wolność!” – kręcą pęta
  Krzyczący „Męstwo!” – drżą ze strachu
  Kto woła „Pamięć!” – nie pamięta
  Krzyczącym „Łaska!” – śni się szafot.
  „Mądrość” – odmienia język durnia
  „Uczciwość” sławi przeniewierca
  O spokój apeluje furiat
  O dietę z warzyw – ludożerca.

  Krzyczącym „Siła!” – głos się łamie
  Krzyczący „Wierność!” – pozdradzali
  Kto woła „Prawda!” – zwykle kłamie
  Krzyczący „Wielkość!” – tacy mali
  „Jawność!” obwieszcza głos z ukrycia
  Żądają reguł gry – szulerzy
  Głosują śmierć obrońcy życia
  Do wiary wzywa – kto nie wierzy.

  O godność woła upodlony
  O skruchę – pycha strojna w ornat
  O ciszę – kto w ruch wprawia dzwony
  O honor – skroń kuloodporna.
  „Ja!” – piszczy w ciżbę wprasowany
  „My!” – kto się własnych boi dążeń
  Ten co czci miłość – niekochany
  Kto ma nadzieję – pętlę wiąże.

  That ‚s it for this year’s fart of a thought from Down Under. Enjoy your Christmas . May all your news be good news and have a great year ahead.

 48. xpawelek
  21 grudnia o godz. 20:48
  Kolejka na Zugspitze to prywatna własność. I tylko od właściciela zależy, czy ktoś ją poświęci. Ne tak jak drogi w Polsce, które są święcone w obecności premierów, a jeżdżą po nich mordercy w poświęconych pojazdach i zabijają kilka osób dziennie.
  Poza tym na prawie każdej alpejskiej (bawarskiej) górce stoi krzyż, sprawdź w słowniku co znaczy Wetterkreutz.
  Z katolickością Bawarczyków / Tyrolczyków jest tak, że jak powitasz go starym „Grüß Gott”, to patrzy na ciebie jak „wół na malowane wrota” i wyduka ” hallo”, lub w ostateczności „morgen”.
  To samo w górach, o grüß Gott wędrowcy zapomnieli.
  Jeśli chcesz w wiosce iść na niedzielną mszę, musisz najpierw sprawdzić w którym kościółku w okolicy jest odprawiana, gdyż możesz pocałować klamkę, a na mszy są „tłumy” starszej młodzieży w wieku 50++.
  Niejaki belzebub Rydzyk musiał sp…..ać z Bawarii, jak jego radio zaczęło siać nienawiść.

 49. Pak4.Tzw:przeczytaj=Hitler-Katholische Kirche.Kirchenkapf_Wikipedia:czytaj do konca.Ulegles polskiej chorobie;ja tak mysle :fakty mnie nie interesuja
  dlaczego:w twojej glowie jest inny
  nie za:bzdura:nie kapujesz:polska komuna tez nie zwalczala Kosciola wg .ciebie!Dlaczego?
  krzyze: znowu polska dokladnosc= po 1945 !Czym rozni sie to od PL napisalem wielokrotnie :cenzura Polityki i Onet skresla

 50. andrzej:rozczarowales mnie swoja niedokladnoscia i zmyslaniem!Nie przypuszczalem:nie znasz Bawarczykow i nie pouczaj mnie o krzyzach w Alpach Bawarii czy Tyrolu!To tak jakbym powiedzial ze w Laziskach niema elektrowni!
  Poddales sie polskiemu:Antek powiedzial Jozkowi ,ze Niemcy otrzymali 1 mil.dol. z planu Marshalla,Jozek powiedzial wilemowi 5 mil.,Wil. pow.Jackowi malo 10 mil. jacek Wladkowi 25 mil itd:Sprawadz to i nigdy nie bedziesz pisal o pl.Marshalla!
  Szkoda:myslalem ,ze wsrod piszacych tu o Niemcach wiesz duzo wiecej!Poddales sie polskiej /nie/ dokladnosci! Pociesz sie ,co znam najlepiej,w sprawach gospodarczych jest jeszcze gorzej!

 51. ktan Nemo +Andrzej 52:czy Rydzyk to ten co chcial ciepla wode czerpac z glebin:to samo dzialo sie wczesniej w Monachium.Poszukajcie sobie co sie stalo:nie mam ochoty wam wszystko wyoslac !Nie bardzo wiem kto to Rydzyk:ale z ta woda mial racje:skonczylo sie to po polsku :z braku wiedzy zaszczekano go!
  PS.Rydzyk to male piwo:podobnie zaszczekano prof.dr Balcerowicza! W Polsce tylko faceci po UW i od lopaty maja racje:niestety!

 52. @snakinweb:
  Cytaty słuszne ale wnioski nielogiczne.
  @wieloosobowość list:
  Dotyczy wyborów sejmowych, ale już nie senackich, czy prezydenckich. Nawet do sejmu można skrzyknąć ludzi bezpartyjnych, jak to pokazał Kukiz. Można też założyć własną partię (choćby Petru).
  @progi:
  Budzą i moje wątpliwości, ale i bez progów jest ten sam problem, bo liczba miejsc jest ograniczona i wiąże się z wielkością okręgu.
  Jak widzisz nadal uważam, że kłamiesz, a że wiążesz ten „brak demokracji” z podwyższeniem progów w 1993, to domniemuję prywatną traumę niespełnionego polityka.

  @maciek.g:
  Ostatnio wypada rozgrzeszać faryzeuszów 😉 Serio: Krytyka Jezusa jest słuszna, ale niesłuszne są tezy, że ludzie byli wyjątkowo bezbożni. Wielu szczerze szukało Boga, zresztą dając początek judaizmowi rabinicznemu, który przetrwał liczne prześladowania. Natomiast styl upadku elit religijnych, typ błędów ludzi prostych wydają się niezmienne. Zresztą podobna krytyka ma miejsce u proroków i u reformatorów Kościoła. To co wyjątkowe to może samozadowolenie licznych katolików.

 53. @_sens
  21 grudnia o godz. 10:28

  Refleksja Marszałka była jak najbardziej na miejscu. Niemcy mogli o nim mówić dobrze. W końcu wziął udział w organizacji siły zbrojnej, która walczyła za cesarzy Niemiec i Austro-Wegier, a przeciwko późniejszym zwycięzcom, czyli Francji, Anglii i USA. Mając do wyboru walke przeciw trzem zaborcom, z których dwóch było związanych sojuszem, wybrał akurat walke przeciw Rosji. Nic dziwnego, ze w obliczu kleski militarnej Niemcy podesłali go pociągiem specjalnym z jednym wagonem do Warszawy, żeby przejął władzę i wpisał się w niemiecki program Mitteleuropy. Niemcy pamiętali o tym jeszcze w 1939 roku oddając hołd jego trumnie na Wawelu. A co zrobił złego Polsce? Może nawet nie wiedział o tym, ze premier brytyjski David Lloyd George na Konferencji w Wersalu nie chcąc przyznać Polsce Gdańska i Ślaska szermował jego przykładem jako dowodem na to, ze Polacy walczyli przeciw Koalicji razem z Niemcami. Ile zrobił złego w latach 20. i 30., pewnie też nie zdawał sobie sprawy opętany żądzą władzy i megalomania

 54. W wielu komentarzach pada nazwisko Rydzyka. I słusznie, bo uruchomienie art. 7.1 przez Komisję Europejską jest zwycięstwem ojca redemptorysty nad św. Janem Pawłem II. Nie jest trudno pokonać człowieka, który nie może się bronić. Chociaż dziwi mnie to, że nikt nie stanął w obronie świętego. Kiedy słuchało się kazań abpa Karola Wojtyły, to można było dostrzec pragnienie metropolity krakowskiego, by Polska nie zatraciła swojego europejskiego charakteru. Z całą pewnością, papież-Polak ubolewa nad tym, do czego doprowadziły pazerność i egoizm PiS.

 55. Nie pomoże engelsowska dialektyka materializmu, która ujmuje rzeczywistość jako proces rozwijający się na zasadzie wyłaniania się i przezwyciężania przeciwieństw.

  Trafnie to ujął Józef Maria Bocheński:
  Gdy mówisz: to jest stara, źle pomalowana ściana, osądzasz ją metafizycznie, wyodrębniasz chwilę obecną. Gdy natomiast mówisz: to błyszcząca, ładna, nowa ściana, to mylisz się z punktu widzenia chwili obecnej bo ściana jeszcze taka nie jest; ale z dialektycznego punktu widzenia masz rację, ponieważ będzie taka jutro. Gdybyś powiedział, że ludzie sowieccy mieszkają w starych chałupach, pełnych robactwa, skłamałbyś, mimo że przeważnie tak jest. Jeśli natomiast mówisz, że ludzie sowieccy mieszkają w nowych, pięknych domach, mówisz prawdę, pomimo że w rzeczywistości niewielu mieszka tak dzisiaj. Widzieć w dniu dzisiejszym to, co będzie jutro — to widzieć dialektycznie. (…) Komuniści – po pierwsze – sami przyznają, że wszelkiego rodzaju kłamstwo jest dla nich moralne, gdy służy potrzebom partii; po drugie – mają w zwyczaju widzieć rzeczy „dialektycznie”, czyli twierdzić, że już obecnie są tym, czym w myśl swej doktryny mają być w przyszłości”.

  Pisdziectwo to kolejna złośliwa mutacja partiokracji – dzisiaj wszędzie w kryzysie – i ma zadatki na dłuższe trwanie, chyba że znowu ceny cukru nagle nieprzytomnie wzrosną i inni bajarze przechwycą władzę robiąc to samo co poprzednicy, tylko inaczej nieco nazywajac rzeczy, stany rzeczy i procesy.

  Nie widać „ratunku” w dającej się przewidywać perspektywie (2-3) lat.
  Reszta jest jałowym marzycielstwem i samooszukiwaniem.

  Aneks:
  Casus Putin (170 cm wzrostu) : funkcjonariusz KGB (1975–1990), pracownik administracji Petersburga (1990–1996), urzędnik administracji prezydenta Rosji Borysa Jelcyna (1996–1998), szef FSB (1998–1999), premier Rosji od 8 sierpnia 1999 do 7 maja 2000, pełniący obowiązki prezydenta Rosji po rezygnacji Jelcyna 31 grudnia 1999; 26 marca 2000 wybrany na prezydenta Rosji, 14 marca 2004 ponownie wybrany na to stanowisko. Urząd prezydenta pełnił do 7 maja 2008, bowiem 8 maja 2008 roku objął urząd premiera. 4 marca 2012 roku został ponownie wybrany na prezydenta Federacji Rosyjskiej. 7 maja 2012 został zaprzysiężony i tym samym objął urząd prezydenta. On December 6, 2017, he announced his intention to run for a fourth term. The election will be held in March 2018, with a term until 2024… i nie zamierza pasować …

  Ten wpis ocenzurowała pani Agata Czarnacka pod swoim felietonem „Nie jestem symetrystką. Jestem syntetystką” – zaprzeczając swoim deklaracjom zamiłowania do dialektyki. Szkoda.

 56. Co tu gadać; Boy już dawno powiedział, co wciąż jest aktualne:
  „Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało mydła”.
  A winni obecnego stanu rzeczy, są wszyscy, którzy zrobili z Polski państwo wyznaniowe. Tacy „demokraci” jak pan Rzepliński et consortes.

 57. Pod przykrywką problemów produkowanych przez pisiarnię ukrywa się początek światowej wojny religijnej inicjowanej przez kk w celu odzyskania utraconej niekontrolowanej władzy absolutnej.

 58. Izakan;nieco inaczej;Z dwoch powodow Polska mi zbrzydla ,za duzo…..

 59. @xpawelek
  „dlaczego nie ma tam [w Niemczech] tak nachalnego obrzucania blotem kk,nawet ludzi nie chodzacych do kosciola!???”

  Nie wiem czy tak naprawde jest w Polsce. Ale wiem ze kosciol katolicki w Niemczech jest troche inna instytucja niz w Polsce. Kosciol np. na Nadrenii (to katolicki region miedzy Renem i Beneluxem) jest inny niz kosciol ktory zbudowal JPII. Jest bardzo liberalny a czasem nawet lewicowy. KK u nas ostro krytykuje Rydzyka itd. Popieraja polskiej opozycje na 100%. Maja inne zdanie na temat seks iz JPII, nie wymagaja spowiedzi, popieraja ekumenizm (tak jak JPII), chce dialog z muzelmanami (tak samo jak JPII), szanuja ateisci itd.

  Kiedys w Polsce ksiadz mi powiedzial ze dobrze ze – jak juz jestem Niemcem – to dobrze ze najmniej nie jestem protestantem bo to dla niego wazne. To akurat u nas na Nadrenii nie byloby mozliwe a z tego powodu akceptacja kosciola jest wieksza.

  Na temat Bawarii ewidentnie Andrzej52 ma racje, no jak nie 🙂

 60. @xpawelek do Andrzeja
  „Poddales sie polskiej /nie/ dokladnosci!”

  No, ja nie wiem skad Pan ma te informacje! Moje hamulcy samochodu naprawiaja polacy, a gazety czytam tez polskie bo dokladnie odpisuje sytucaje w moim kraju, a gdyby w szpitalu mowili mi ze operacja na sercu robi polski lekarz, ja nie mialbym z tym problemu.

  (Ale Pan ma troche racje bo np. Pana komentarzy sa faktycznie troche „niedokladnie”. 🙂 no a Pan Polakiem, tak?

 61. lemarc
  22 grudnia o godz. 11:27

  Najpierw zaczynasz od Ojca Bocheńskiego, a potem piszesz coś takiego: „Pisdziectwo to kolejna złośliwa mutacja partiokracji” czyli jesteś kompletnie niepoważny.

 62. ThomasZNiemiec
  21 grudnia o godz. 11:25

  „W niemieckim gazecie czytalem ze Polska jest teraz kompletnie zalezna od Orbana. Jesli Orban zmieni zdanie wtedy bedą sankcji”.

  Tak na logikę, czemu Orban miałby to robic? Aby później samemu stać się ofiarą Brukseli?

  „Kompletnie nie rozumiem dlaczego wyborcy PiSu nie masowo pojda na ulice manifestowac przeciwko Unii”.

  Faktycznie, w ogóle nie rozumiesz sytuacji, o co toczy się gra.

 63. Adam Szostkiewicz
  21 grudnia o godz. 16:30

  ” ….. wybory też będą kontrolowane przerz PiS”.

  Koniecznie trzeba zaprosić międzynarodowych obserwatorów, zresztą PiS to zrobi i mam nadzieję, że wzbudzi to Pański entuzjazm.

 64. Jak zwykle udaje pan greka.Kontrolowanie wyniku wyborów jest zasadniczym celem pisowskiej polityki w sferze ustroju prawnego.Nie żyjemy już w ustroju demokratycznym, nie będzie wolnych wyborów, ani wolności słowa, ani paszportów w biurku, będą więźniowie polityczni i monopartyjna nomenklatura. Już się napawają władzą jak aparatczycy PZPR, śmigają BMW w obstawie policji, odgradzają się od zwykłych ludzi policyjnymi kordonami, każą policji spisywaç ludzi skandujących Wałęsa!, zmieniajà lukratywne posady jak rękawiczki. Ale do czasu. Nawet ciemny lud w końcu przejrzy na oczy.

 65. Thomas Z N: to” dlaczego ja nie napisalem= typowe przekrecenie!Ale do tego przywyklym czytajac po polsku!
  Poniewaz udajesz ,ze jestes z Niemiec i znasz Niemcow spodziewalem sie ze odpowiesz co z tymi zbrodniarzami / przynajmniej :nie wiem / i jak dlugo jestes w tym kraju!
  O tym wie andrzej 52:nie jestem katolikiem ,ale od lat nie kapuje / albo za dobrze/ dlaczego lewica polska niema innego tematu jak kk i to od 60 lat!
  Mam co do tego wlasna teorie ,ale poniewaz tacy jak ta stale przekrecaja temat dyskusji ,to to niema sensu wyluszczac!Np.nie pisalem o samochodach!

 66. @Mauro Rossi – twoja powaga powala.
  Zapewniam, że „Ojciec Bocheński” vel Innocenty miałby pisdziectwo w odbycie czyli tam gdzie pachnie miodem.
  Notabene pisał proroczo – parafrazując – Pisdziectwo wywiera na miliony ludzi fascynujący wpływ. Oczywiście, gdy ci sami ludzie muszą potem żyć w reżimie zbudowanym według ideologii pisowskiej, większość z nich jest zawiedziona i odwraca się od niego.

  Pisał też: „Partia jest jedynym nosicielem i strażnikiem ideologii. W pierwszym rzędzie jest nosicielem, uznając za swoje zadanie, by nie tylko kazać żyć wszystkim ludziom na ziemi według przykazań marksizmu-leninizmu, lecz także i przede wszystkim, by nawrócić do tej ideologii, uczynić z nich wiernych marksistów-leninistów”.

  A Innocenty doświadczony był:
  „Opowiada się często o gwałceniu kobiet przez żołnierzy. Nie wątpię, że są jakieś dzikusy, które tak postępują. Ale normalny europejski żołnierz kobiet nie gwałci, nie dlatego by był szczególnie uczciwy, albo wstrzemięźliwy pod tym względem, ale dlatego, że żadnej kobiety na wojnie gwałcić nie potrzeba; wszystkie, albo prawie wszystkie, od wielkich pań do prostych dziewcząt wiejskich są do dyspozycji żołnierzy. Mówię z własnego przyjemnego doświadczenia. Dodam, że wiem nawet dlaczego tak jest, kobiety są łatwe na wojnie, bo zdają się wyczuwać, że ludzie giną i instynktownie jakby chciały naprawić straty”.

 67. Zrozumie, jak sam ucierpi. Dla dobra Polski niech się pan spróbuje wyleczyć z populizmu.

 68. @pawelek
  Pan napisal:

  „Poniewaz udajesz ,ze jestes z Niemiec i znasz Niemcow spodziewalem sie ze odpowiesz co z tymi zbrodniarzami / przynajmniej :nie wiem”

  Nie wiem o co chodzi. Jaki zbrodniarzy? Proszę powtórzyć pytanie, chętnie odpowiem.

  „i jak dlugo jestes w tym kraju!”
  Nigdy nie mieszkałem w Polsce. Mowię (źle) po polsku bo moja żona jest z Polski. Z tego powodu interesuję się polską polityką.

css.php