Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

18.12.2017
poniedziałek

W co gra Tusk?

18 grudnia 2017, poniedziałek,

Czy Tusk mówi PiS-em w sprawie relokacji uchodźców? Takie głosy można było u nas usłyszeć w reakcji na jego list do liderów UE. Tusk napisał, że system obowiązkowego przyjmowania określonej liczby migrantów przez państwa unijne się nie sprawdził, gdyż dzieli Unię.

To jeszcze nie jest narracja pisowska, tylko ocena stanu faktycznego. Bo przecież sprawa faktycznie podzieliła Unię z grubsza według schematu: stara Wspólnota i nowe, postkomunistyczne państwa członkowskie. I Tusk jako szef Rady Europejskiej robi swoje, gdy o tym w liście przypomina, wzywając do dyskusji i reformy. To też nie jest mowa pisowska, bo PiS nawet gdy wzywa do jedności, to dzieli.

Jednak prawica w Polsce próbuje teraz wmawiać publiczności, że Tusk przejrzał na oczy i przyznał antyuchodźczej polityce Kaczyńskiego rację. Nieprawda. Tusk nie wzywa do demontażu systemu relokacji, tylko do rezygnacji z jego przymusowego przyjmowania.

Prawica odrzuca z definicji unijną politykę solidarności i współpracy w tej sprawie. Tusk zabiega o przyznanie wielomiliardowych funduszy na pomoc w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego. Trzy miliardy euro dla uchodźców syrysjskich, 1,9 mld dla migrantów w Afryce północnej.

Kłopot w tym, że jeśli rozdzielnik przyjmowałoby się z dobrej woli, to czy w ogóle byliby chętni? List Tuska wywołał konsternację w unijnej Brukseli. Nie spodobał się Włochom i Grecji, które nadal oczekują solidarnej pomocy ze strony UE, ani Niemcom i Szwecji, ani Komisji Europejskiej. Miał być impulsem do konstruktywnej współpracy, okazał się kontrowersyjny w samym sercu UE. A zatem mógł spalić na panewce. Niedobrze.

Tusk poszedł jakby drogą na skróty, mało dyplomatycznie, ale w dobrym zamiarze. Nie zrobił tego, by się przypodobać PiS-owi, nowemu premierowi Morawieckiemu, prawicowym populistom w Polsce czy Europie.

Nie dobił potajemnie jakiegoś targu z PiS na zasadzie: wystąpię przeciwko obowiązkowym kwotom, a wy odpuście ze Smoleńskiem. Nie przymila się pisowskim elitom, a tym mniej pisowsiemu elektoratowi.

Tusk, jeśli w coś gra, to w politykę europejską, opartą na zasadzie konsensu. Tylko tyle i aż tyle. Ani Kaczyński, ani Morawiecki tego nie rozumieją. I dlatego tak źle przyjęto w Unii próby Wyszehradu, by wykręcić się od solidarności, a udział nowego premiera w ostatnim szczycie UE nie był sukcesem.

Nie można mieć ciastka i je zjeść: chcieć, by Unia pokochała rząd pisowski, a jednocześnie uporczywie odmawiać konstruktywnej współpracy w jej ramach.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 55

Dodaj komentarz »
 1. A. Szostkiewicz: „Prawica odrzuca z definicji unijną politykę solidarności i współpracy w tej sprawie”.

  Solidarność musi działać w obie strony, inaczej nie jest solidarnością tylko dyktatem. Kiedy pani Merkel nie zważając na układ Schengen i konwencję dublińską postanowiła wpuścić do Europy 2 miliony imigrantów to nie zapytała się wcześniej rządów innych krajów, w tym Polski, co o tym sądzą.

 2. „W co gra Tusk”?

  Ma tyle za uszami, że w coś musi teraz grać.

 3. A. Szostkiewicz: „Nie dobił potajemnie jakiegoś targu z PiS-em na zasadzie: wystąpię przeciwko obowiązkowym kwotom, a wy odpuście ze Smoleńskiem”.

  Przepraszam, że łapię za słówka, ale Smoleńsk to podobno był zwykły wypadek, więc o winie Tuska mowy być nie może. Czyżby prywatnie uważał Pan inaczej?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Tusk działa zgodnie z zasadą, że jeśli coś nie funkcjonuje to trzeba to zmienić i szukać innych rozwiązań. PiS doszukuje się podtekstów których nie ma. Sprawa skończy się zapewne przesunięciem funduszy z państw egoistów do państw solidarnych.

 6. Tusk ostatnio wyjątkowo intensywnie kokietuje Węgry. Jakieś nagrody, wizyty, ciepłe słowa.

  Jak z tego wyjdzie jednogłośne (wraz z Węgrami) nałożenie sankcji na Polskę za łamanie podstaw praworządności i układów unijnych .. to jestem nawet za. Kto wie, czy ta gierka nie idzie w tym kierunku.

 7. Smoleńsk odpuścić, czyli skończyć z tą szopką dla ludu, w której Tuska propaganda pisowska obsadziła w roli Heroda.

 8. Smolensk…
  chyba nikt niem watpliwosci, ze od identyfikacji zwlok i kopania ziemi w glab na metr…
  cale polskie sledztwo niezaleznie od powodow katastrofy to tez katastrofa nieudolnosci i zaniechan
  gdzie polski rzad dal sie (lub chcial…) rozegrac Putinowi jak dziecko.

  Co powiedzial wtedy Tusk:

  ” Odpowiedzialność polityczną, i nie robię tu łaski, przyjmuję oczywiście na siebie. Wszystkie decyzje jakie w ciągu tych tygodni, miesięcy zapadały, które podejmowała administracja państwowa mi podległa, są za moją wiedzą, zgodą, i ja ponoszę za to pełną odpowiedzialność. Nawet jeśli niektóre z tych decyzji, na przykład dotyczące sposobu prowadzenia badania i śledztwa, wynikają z procedur, z przepisów albo czasami z braku przepisów, to ja oczywiście także za to biorę odpowiedzialność i ponoszę odpowiedzialność, niezależnie od tego jakie to będzie dalej miało konsekwencje dla mnie i dla innych osób. I dlatego, i proszę nie szukać w tym żadnego podstępu, i oczywiście i prokuratura, i komisje, ale w tym przypadku prokuratura – i to polska prokuratura – będzie przecież szczegółowo badała także odpowiedzialność poszczególnych osób za każdą minutę, godzinę, za każdy sposób postępowania. I nikt z nas za granicę nie ucieknie…”

  No i …nie uciekl.

 9. „To jeszcze nie jest narracja pisowska, tylko ocena stanu faktycznego. (…) To też nie jest mowa pisowska, bo PiS nawet gdy wzywa do jedności, to dzieli. (…) Jednak prawica w Polsce próbuje teraz wmawiać publiczności, że Tusk przejrzał na oczy i przyznał antyuchodźczej polityce Kaczyńskiego rację.”
  Pełna zgoda.

  „Nie spodobał się ani Włochom i Grecji, które nadal oczekują solidarnej pomocy ze strony UE,”
  Pisrydzykowa medialna szczujnia NIGDY-PRZENIGDY nie pisnie nawet jednym polskokatolickim aŁtorytetem o tych dwóch krajach.

  Za złe ŚWIENTY I NIEPOKALANY Polsce majom tylko TE KRZYŻACKIE MIEMCE.
  RUDY.
  CZECIA RZESZA.
  POLSKOJĘZYCZNY.
  SYN TUSKA W AMBER GOLD KRAD.
  Z PUTINEM ŻÓŁWIKA.
  MIEMCE.
  NA JURGIELT POSZED.
  MERKELOWA WIADOMO Z JAKIEGO DOMU.
  NIE PRACOWAŁ DLA POLSKI TYLKO W GAŁĘ HARATAŁ.
  MIEMCE.
  POLSKOJĘZYCZNY.
  ZŁOTA NAKRAD JEGO SYN.
  NIE NASI.
  WYCHOWAŁO JĄ STASI.
  RYŻY.
  MIEMCE.
  TUSEK NIE-POLAK.
  ŻÓŁWIK.
  MIEMCE ZAMORDOWAŁY I MAJOM PŁACIĆ.
  PANI PATRZY KIEDY ON ŚLUB BRAŁ?
  W GAŁĘ HARATAŁ.
  AMBER GOLD ZATAIŁ.
  U TUSKA NIE ŚPIEWAŁO SIĘ KOLEND PO POLSKU.
  ŚMIAŁ SIĘ Z PUTINEM Z NASZEGO PANA PROFESORA PREZYDENTA.
  MIEMCE.
  CZECIA RZESZA.
  TUSEK ZDRAJCA.
  POSZEDŁ NA SŁUŻBĘ.
  ZDRADZIŁ.
  HARATAŁ.
  WIEDZIAŁ A LUDZIOM NIE POWIEDZIAŁ.
  RYŻY.
  UCIEK.
  MIEMCE.
  UCIEK.
  NASZ LOT CHCIELI MIEMCOM DAĆ.
  RUDY.
  RZESZA.
  UCIEK.
  NA JURGIELT.
  W GAŁĘ.
  MIEMCE.
  KOLENDY MIEMIECKIE.
  NA SMYCZY MERKELOWEJ.
  TARGOWICA.
  MIEMCE.
  DONOSZOM NA POLSKE.
  TARGOWICA.
  DONOSZOM.
  UCIEK.
  RUDY LIS.
  HARATAŁ.

  O Włoszech było tylko JAK NASZYCH CZARNE NACHODŹCE MERKELOWEJ ZGWAŁCILI.

  O Grecji tylko wtedy, gdy MIEMCE I MERKLEOWA CHCIELI CAŁOM GRECJE WYKUPIC ZA DŁUGI CO IM TE FORSE SAMI WCISNEŁY.

  A nam szkoda ty Grecji bo ta Eleni taka miła i katolicka nam tak ładnie śpiewa w kościele sama była to widziała bo jej córke zabili a ona taka świenta kobita jest i im przebaczyła ja bym tak nie mogła.

 10. „Merkel nie zważając na układ Schengen i konwencję dublińską postanowiła wpuścić do Europy 2 miliony imigrantów to nie zapytała się wcześniej rządów innych krajów, w tym Polski, co o tym sądzą.”

  Katolicka prawda.

  Sto razy wolałbym z niemiecką Merkelową stracić niż z polskim Kaczorydzykiem zyskać. Mam nadzieję, że dożyję zmiany nazwy Wrocław na Breslau. Wtedy z radością wrócę do domu.

  I bedę w telewizorze podziwiał, jak Wolacy i Wolska odzyskują Wilno i Lwów.

  Zaszum nam Polsko jak husarskie skrzydła
  co strwożą wroga a w nas ducha wzniosą
  i niech w chorągwiach Matka nasza czuwa
  nad zagonami ponad krwawą rosą
  Zaszum nam Polsko nad Wilnem nad Lwowem

 11. Tusk – seems like a cowpat of a subject to see so many PiS-crazed blow files converge on it so early in the piece.

 12. chyba nikt niem watpliwosci, ze od identyfikacji zwlok i kopania ziemi w glab na metr… cale polskie sledztwo niezaleznie od powodow katastrofy to tez katastrofa nieudolnosci i zaniechan gdzie polski rzad dal sie (lub chcial…) rozegrac Putinowi jak dziecko.

  Ja tam wolę nie ulec wypadkowi i nie dać szansy milicjantowi z dowcipu kopania mojej głowy tak, aby leżała na ulicy a nie na chodniku… czy może na hodniku?

  W sumie nie żal mi az tak bardzo ryżego psa podwórzowego merkelowej zdrajcy niepolaka bo sam jest sobie winien. Sam hodował kaczorydzyków i robił to z premedytacją. Jak pójdzie gnic do więzienia to – mam wielka nadzieję – juz zaden po nim polski polityk takiego błędu nie zrobi tylko mając szansę – dorżnie watahę.

 13. @60vito
  „Sprawa skończy się zapewne przesunięciem funduszy z państw egoistów do państw solidarnych.”

  Jest to chyba uczciwe i sprawiedliwe. Włochy i Grecja przyjęły uchodźców i mają teraz problemy z „terrorystami”, „chorobami”, które przywlekli uciekinierzy o czym tak chętnie mówią pisowskie media itd…Innymi słowy pomoc im się należy. (Myślę, że to tylko wyjątki pisowskie mówiły, że Włosi i Grecy są sami sobie winni, bo mogli wysłać lodzie patrolowe z żołnierzami i strzelać do „pontonów” i nie byłoby teraz problemów, a może nawet Wojsko Polskie mogłoby pomóc w tej „odsieczy”)
  Kończąc, ojczyzna „Solidarności” nie będzie chyba miała problemów z „przesunięciem funduszy” tym bardziej, że ponad połowa społeczeństwa woli wyjść z Unii niż przyjąć jednego uchodźcę.

 14. Andrzej Phallus Falicz znowu podsrywa na forum.
  Jak każdy głąb nie odróżnia odpowiedzialności politycznej od odpowiedzialności prawnej.

 15. Rossi:klamiesz z tymi 2 mil.
  gracie ,tacy jak ty ,w to samo ,jak przed 2 w.sw:nie damy ani guzika! Czeska gra jest wam obca!
  klamiesz:nie do Europy ,a do Niemiec
  Mnie ,to co zrobila Merkel tez sie nie podoba;roznimy sie tym ,ze jak kazdy tzw.patriota polski klamiesz ,przewaznie nie wiedzac o czym piszesz.Pytam tylko:po co to robisz???Zwykle pieniactwo???? O ile tak to lecz sie!!!!

 16. Nie do konca zgadzam sie z tym co szanowni Pan redaktor napisal:

  „Tusk nie wzywa do demontażu systemu relokacji, tylko do rezygnacji z jego przymusowego przyjmowania.”

  Nikt nie zmusil Polakow to akceptowanie uchodzcow. PO akceptowala mikoskropyczna kwote 7000 uchodzcow. Nie mozna pozwolic na to ze nowy rzad (PiS) w kraju nie czuje sie obowiazany akceptowac to co poprzedni rzad (PO/PSL) zdecydowal. Argumenty PiSu sa klamliwe.

 17. Tusk stwierdził oczywista oczywistość: system przyjmowania uchodźców i ich relokacji nie sprawdził się. Jest oczywiste, ze Włochy i Grecja, gdzie koczują tłumy bezdomnych uciekinierów, oczekują wsparcia. Niemniej nie otrzymają go od takich krajów jak Polska czy Węgry i trzeba to przyjąć do wiadomosci. Czas pomyśleć nad innymi rozwiązaniami, zamiast Polsce, której rząd łamie wszelkie zasady demokratycznego państwa, grozić akurat za nieprzyjmowanie uchodźców

 18. @Mauro Rossi
  Pan napisal: „Kiedy pani Merkel nie zważając na układ Schengen i konwencję dublińską postanowiła wpuścić do Europy 2 miliony imigrantów to nie zapytała się wcześniej rządów innych krajów, w tym Polski, co o tym sądzą.”

  Bzdury. Pan nie rozumie Europy. Sa rzeczy o ktorych kazdy kraj moze sam decydowac a inne gdzie trzeba porozumienia bo sa umowy. Przejmowanie uchodzcow jest absolutnie bez watpliwosci mozliwe bez zgody polskiego rzadu. Wegry sa w Schengen wiec uchodzcy juz byli „w Schengen”.

  (Merkel jednak cos kompletnie innego zle zrobila: Podpisala umowe Dublinska. Ta umowa byla niesprawiedliwe w stosunku do Wlochy i Grekow a tam byli uchodzcy kiedy u nas ignorowano ten problem calkiem. wtedy bylo brak solidarnosci do Wlochow.)

 19. @Mauro Rossi: pani Merkel nie sprowadziła tysięcy uchodźców z Afryki, tylko z Budapesztu, gdzie nasz zaprzyjaźniony rząd trzymał ich w kordonie policyjnym wokół dworca, bo taki mały kraj jak Węgry nie jest w stanie sam dać sobie radę z takim kryzysem. Kryzysem który my Polacy pomogliśmy rozpętać biorąc udział w awanturze irackiej, a potem wycofując się i pozostawiając spaloną ziemię i próżnię polityczną.
  Co do Smoleńska, to brak jakichkolwiek dowodów nie powstrzymał PiS-u przed rzucaniem najcięższych oskarżeń, więc po przejęciu sądownictwa nie powstrzyma ich też przed ustawieniem dowolnego procesu sądowego w tej sprawie.

 20. Smoleńsk to nie był zwykły wypadek, ale na zimno wykalkulowana pisowska ściema, w której cwańszy bliźniak pchał brata-prezydęta, żeby lądował na siłę, po trupach, a potem, kiedy pojawiły się trupy, ten sam cwańszy brat gra na nich i na obłąkanych teoriach spiskowych, bombach termobarycznych o bóg wie jeszcze na czy, a więc cwańszy gra jak ów legendarny flecista z Hameln, prowadząc za sobą zaczadzony lud smoleński. Nie mógł cwańszy bliźniak zrobić sobie większego prezentu, jak katastrofa smoleńska.

  Andrzej Falicz
  19 grudnia o godz. 1:18

  no pewnie ! Trzeba było wyprawić się na Smoleńsk i zaanektować teren katastrofy do Polski ! Ty i pisiory byście to zrobili w dwie minuty, no nie ?

  Tusk jest w Brukseli, skąd przyjeżdża do Warszawy za każdym razem, kiedy wzywa go taki czy inny urząd. Poza tym istnieją przecież europejskie nakazy ścigania. Wystarczy tylko przedstawić Tuskowi zarzuty prokuratorskie i wystosować nakaz. To takie trudne ? Spróbujcie ! To, że po kilku latach pojechał do Brukseli oznacza, że od 2010 do momentu wyjazdu (i do dziś) te całe wasze śledztwa z pękającymi parówkami i bezgłośnymi bombami termobarycznymi g… dało poza biciem piany przez cwańszego bliźniaka co tydzień, kiedy ma miesiączkę smoleńską. Te miesiączki to pewnie patetyczna próba zagłuszenia własnego sumienia.

 21. Nie co tydzień, ale co miesiąc. A tak naprawdę, to codziennie.

 22. xpawelek
  19 grudnia o godz. 9:07
  „Rossi:klamiesz z tymi 2 mil. ….klamiesz:nie do Europy ,a do Niemiec”.

  Tak na przyszłość, dobrze jest wiedzieć o czym się pisze, panie Pawełku. W strefie Schengen podróżuje się od Estonii do Portugalii, od Nordkapp w Norwegii do Sycylii nie pokazując żadnego dokumentu.

  A. Szostkiewicz
  lemarc 19 grudnia o godz. 8:53
  „Andrzej Phallus Falicz znowu podsrywa na forum”.

  Czy to są jakieś nowe, eleganckie i wyśrubowane standardy na tym forum? Co Pan Redaktor zamierza z tym zrobić?

 23. @tuciu
  Wydaje mi sie ze Pan(i) ma calkiem racje z tym co napisal(a) na temat Iraku.

  @kalina
  „Czas pomyśleć nad innymi rozwiązaniami, zamiast Polsce, której rząd łamie wszelkie zasady demokratycznego państwa, grozić akurat za nieprzyjmowanie uchodźców”
  Ale dlaczego nie robic i to i to?

 24. ThomasZNiemiec
  19 grudnia o godz. 9:57

  „Przejmowanie uchodzcow jest absolutnie bez watpliwosci mozliwe bez zgody polskiego rzadu”.

  Jeśli w praktyce zrywa się konwencję dublińska i układ Schengen, żądając od Węgier wpuszczania imigrantów z Serbii, a nawet wysuwając groźby wobec Budapesztu za wzmocnienie tej granicy, to należało chociaż solidarnie poinformować inne rządy, że Niemcy wypowiedziały oba układy. Nic takiego się nie stało, Herzlich Willkommen swoje, a układ Schengen i konwencja dublińska nie wiadomo obowiązywały nadal, czy może zostały wypowiedziane? Znając stosunek Niemców do prawa było to w najwyższym stopniu dziwne.

  Wegry sa w Schengen wiec uchodzcy juz byli „w Schengen”.

  Uciekinierzy z Syrii uchodźcami byli w Turcji, to pierwszy bezpieczny dla nich kraj. Kolejne bezpieczne kraje, zanim dotarli na Węgry, to państwa bałkańskie. Ale jeśli chcieli do Niemiec to stali się imigrantami. Konwencja dublińska nie przewiduje masowego, bez nadzoru i rejestracji (pobiera się odciski palców), wpuszczania setek tysięcy imigrantów na teren UE.

 25. tuciu
  19 grudnia o godz. 11:06

  „Merkel nie sprowadziła tysięcy uchodźców z Afryki, tylko z Budapesztu, gdzie nasz zaprzyjaźniony rząd trzymał ich w kordonie policyjnym wokół dworca”.

  Uchodźcy z Węgier to tylko niewielki fragment problemu, kryzys migracyjny w ostrej fazie trwał ponad dwa lata.

  „Co do Smoleńska, to brak jakichkolwiek dowodów …”

  Czemu Rosjanie od 8 lat nie chcą nam wydać wraku? Przecież ten wrak byłby bezdyskusyjnym dowodem na ich niewinność.

 26. Co trzeba zrobić, by nie było uchodźców?

  1-mniej bombardować, destabilizować, antagonizować.
  2-mniej wyzyskiwać
  3-inwestować w krajach biednych, pomimo ich przyszłej konkurencyjności z krajami bogatymi o rynki zbytu.

  Czy jest to możliwe?
  To WYKLUCZONE.
  Odbiłoby się to na interesach krajów bogatych, i ich głównych firm.

  Uchodzenie przed bombami, czy biedą, jest jedyną możliwością ratunku dla setek milionów LUDZI.
  Ale to ludzie doprowadzili do takiej sytuacji.
  Wykształceni, nastawieni humanistycznie, z gębami pełnymi frazesów o prawach człowieka.
  O interesach, czy poziomie wyzysku, nie ma nic……

  Włoska prasa sporo pisze o mafijnych układach, miliardowych interesach robionych na transporcie uchodźców.
  To BIZNES, rozkręcony przypadkowo przez panią Merkel, w porywie dobroci serca i szlachetności.
  Jak zwykle, prywatyzacja zysków, uspołecznienie strat.

 27. ThomasZNiemiec:jeszce powiedz ,ze ludnosc RFN na to sie zgadzala co zrobila Merkel!Nie panjal???Ty do konca nie kapujesz tzw,Gutmaenschen/ za Hitlera i teraz/:ein Mann/Frau ,ein Volk , eine Führer/ Führerin! Napisz mi prawde :ile lat przebawasz w RFN!???
  PS.Co nazywasz dyktatura????

 28. @Aborygen
  Nieźle, prawda :-)? Wypełzają jak robactwo na samo hasło „Tusk”. Pojawiła się nowa kategoria – odruch bezmyślny.

 29. Granie Smoleńskiem obecnie PiS’owi znacznie bardziej szkodzi niż pomaga, a więc nie rozumiem po co by Tusk miał dobijac potajemnie jakiegoś targu z PiS na zasadzie: wystąpię przeciwko obowiązkowym kwotom, a wy odpuście ze Smoleńskiem.
  Im dłużej będą grali tym Smolenskiem tym gorzej na tym będą wychodzić , bo obecnie nawet ich twardy elektorat przestaje wierzyć w te bajki.

 30. @ThomasZNiemiec ‚Bzdury. Pan nie rozumie Europy. ‚
  Ależ panie Tomaszu, przecież to Europa nic nie rozumie. Nie rozumie nawet, że nie rozumie. Komisja Wenecka – tępaki, nie mają pojęcia o praworządności.Francuzi nie znają się na interesach, więcej, nawet ich jeść widelcem trzeba uczyć. Protestujących przeciw tupolewizmowi PISu na ulicach u nas nie ma, są spacerowicze. Faszystów też nie ma, są patriotyczne rodziny na Marszu niepodległości. Powieszenia portretów sześciu posłów z PO też nie jest w stanie nikt ogarnąć. Trzeba Europę edukować, a najlepiej re-chrystianizować. Argumentów rzeczowych nie ma, ale zawsze w podorędziu są chamskie bluzgi jak w wykonaniu @xpawelek.

 31. @xpawelek
  Pan zapytal: „Nie panjal???”
  да

  @mauro rossi
  „konwencję dublińska” mowi tylko ze ktos ktory chce azyl moze byc wyslany z Niemiec spowrotem do np. Grecji, jesli np. Grecja byl pierwszym krajem Unii gdzie on przebywal. Jesli Niemcy chca komukolwiek dac azylum moga tak oczywiscie robic. Konwencja dublinska mowi tylko ze nie musza. Cala argumentacja Pana jest krucha bo Pan to miesza.

  Poza tym konwencja dublinska byla bardzo niesprawiedliwa w stosunku do krajow jak Wlochy, Grecja, Hiszpania. Z tego powodu trzeba zmienic to wszystko w Europie. Tusk powinni byc neutralny a nie popierac krajow ktore sa calkiem prezciwko wszystkiego.

 32. @wiesiek59
  Mysle tak jak Pan.

  Tak, problem jest ze firmy bogatych krajow np. z Niemiec zachowuja sie haniebnie za granicy a ludzie jakis nie patrza na to. Patriotyzm niestety jest nadal mocno (albo znowu jest w Niemczech modne) a z tego powodu tok myslenia ze trzeba dbac o obcych (Afryka) tak samo jak o swoich (Europa) jest niestety slabo.

 33. Mauro Rossi
  19 grudnia o godz. 18:08

  Panie Rossi, obok tak chętnie przez Pana przywoływanych Konwencji z Dublina i Schengen jest jeszcze wcześniejsza i ratyfikowana przez wszystkie europejskie państwa Konwencja Genewska a poza tym, są i obowiązują nas wszystkich (lub przynajmniej powinny) takie wartości jak humaitaryzm i zwykla ludzka empatia. I to właśnie w imię tych wartości Merkel zdecydowała się jednostronnie zawiesić paragrafy z Schengen i Dublina aby zapobiec humanitarnej katastrofie w centrum Europy.

  Zdziwiłbym się gdyby Pan to zrozumiał ale tak było. Wracając zaś do meritim i relokacji to cała ta sprawa nie ma nic wspólnego z uchodzcami znajdującymi się obecnie w Niemczech. Chodzi o uchodzców przebywających ZGODNIE ze wszystkimi konwencjami w Grecji i we Wloszech. Chodzi o zwyklą solidarność. Obawiam się jednak, że także znaczenie tego słowa będzie Pan musiał sobie wygooglać.

 34. Zgadzam się z redaktorem Szostkiewiczem, że Tusk, jeśli w coś gra, to w politykę europejską, opartą na zasadzie konsensu. Tylko tyle i aż tyle. Ani Kaczyński., ani Morawiecki tego nie zrozumieją. Po co zatem stworzono dla Beaty Kempy nowe ministerstwo, którego zadaniem jest m.in. działanie w sprawie potencjalnych uchodźców?

 35. Mauro Rossi
  ,,Czemu Rosjanie od 8 lat nie chcą nam wydać wraku?” Ano temu, że bardzo ich cieszą komisje Antona, miesiączki i polskie podziały. 8 lat wystarczy, by wrak nie miał wartości dowodowej. Odwrócę pytanie, dlaczego pisi rząd mniej zabiega o ten wrak niż rząd ,,tuskowy”?

 36. @ispi
  Tak jest.

 37. wiesek59+ ThomaZ Niemiec:znowu nie kapujecie co sie dzieje od conajmniej 50 lat:zajmijcie sie demografia swiata ,a stwierdzicie ,ze ,jak mowia Czesi, argumentujecie wedle!
  Thomas :ile lat= mnie uczono ze w dyskusji nawet najglupszej ,jak ta , odp.sie na pytania:nawet brutalnie!Nie kapnal ,aluzju???? I jeszcze jedno:wymien mi firmy ,AG, czysto niemieckie! Uwazej ,pytanie tylko dla takich jak ty ,tj.tzw.polskich patriotow ,jest proste!

 38. @Witold:
  > Włochy i Grecja przyjęły uchodźców i mają teraz problemy
  To nie jest kwestia solidarności tych państw i braku solidarności Polski. Nie, żebym nie uważał, że pomoc się im należy. Chodzi mi tylko o formalność — w UE za przyjmowanie uchodźców są odpowiedzialne państwa graniczne. W przypadku wzmożonego napływu, mogą sobie one nie dawać rady (zwłaszcza, jak mają własne problemy z gospodarką). Stąd też pomysł relokacji — jak dla mnie słuszny, a o formach zawsze można dyskutować.
  Gdyby wojna w Donbasie nasiliła się i objęła całą Ukrainę, to my moglibyśmy być państwem granicznym, które musi przyjąć większą liczbę uchodźców (a nie imigrantów zarobkowych, jak obecnie). I to my prosilibyśmy o pomoc…

  @Mauro Rossi:
  > Czemu Rosjanie od 8 lat nie chcą nam wydać wraku? Przecież ten wrak byłby bezdyskusyjnym dowodem na ich niewinność.
  Pamiętam jak tuż po katastrofie, prawnika (z biura prokuratora generalnego?) który mówił o sprowadzaniu dowodów z Rosji, o to że powinno to się załatwić w parę tygodni, zapytano ile trwa to normalnie. To znaczy sprowadzanie dokumentów procesowych z innego państwa. Odparł, że od pół roku do kilku lat.
  Od strony filozoficznej mam problem z „dowodem na niewinność”. Oczywiście, można mieć alibi, ale Rosjanie tego akurat mieć nie mogą przedstawić, skoro Rosja jest na Ziemi, a nie na Marsie. Zasadniczo, zawsze można stworzyć teorię, która pasuje do stanu zachowania wraku i obciąża Rosję.
  Żeby to rozwiązać naukowo trzeba by stworzyć teorię (OK, opartą na znanych faktach) i wskazać, CO jeszcze nam nie znanego przemawiałoby w jej sprawie. A potem to zweryfikować. Odnosząc się do Poppera, to należałoby nawet powiedzieć: co mogłoby przemówić przeciwko niej. Na razie nawet nie ma teorii.
  A wracając do samego wraku — jak dla mnie wystarczy brak woli politycznej (a po co ona komu, jak pisał 60vito, oskarżanie Rosji bardziej jej pomaga niż szkodzi) i niezdrowa biurokracja.

 39. @lspi
  Mysle ze Pan(i) ma racje z tym co pisze tu: „politykę europejską, opartą na zasadzie konsensu.”
  Ale na temat Tuska popieram decydowanie Timmermansa, Verhofstadt, Merkel i Avramopoulos i Komisje Europejska. Nie mozna z gory wykluczyc wazne temat jak polityka emigracjna z kontekstu europejskiego. A dla Wlochow, Grekow i Niemcow to jest wazne temat.

  Wydaje mi sie wazne jest budowania Europa roznych predkosci a coraz wiecej ludzi widzi – szczegolnie teraz po tym co Tusk powiedzial popierajac tych ktorzy nie chca zadnego kompromisu – ze nie mamy innego wyjscia. To sluzy interesom i zachodu i wschodu. Tak jak teraz jest kraje blokuja sie wzajemnie.

 40. @60vito 20 grudnia o godz. 2:24
  „8 lat wystarczy, by wrak nie miał wartości dowodowej.”

  Dawno nie czytałem takich banialuków.
  Na jakim ty @60vito świecie żyjesz?!

  Piszesz o wartości dowodowej przed obliczem jakiego sądu?!
  W czyich oczach?!

  Zdajesz sobie sprawę, że tutaj twoje naukowe spektro-foto-elktro-rentgeno-absorpcjo-emisjo-fluoroscencjo-chromato-mikroskopie są funta kłaków warte?

  Czy rozumiesz, że Matka Boska na szybie a twarz Jezusa Chrystusa na korze drzewa? Czy ty wiesz, że Trzecia Tajemnica Fatimska, ręka Panny Maryi prowadziła kulę a przedtem bolszewików spod Warszawy przegoniła? Czy zdajesz sobie sprawę, że Szechter przeproś za brata a Sztolzman z Siwcem Tę ziemię całował i kpili z Naszego Świetego Jana Pawła Świętego? A zamach Nad Smoleńskiem połączył ofiary katyńskie i smoleńskie w jedno w zwiazku z czym Jarosław Polskęzbaw jest dzisiejszym Polskim Mesjaszem a jako brat-bliźniak Naszego Zamordowanego Pana Profesora Prezydenta jest naszym żyjącym połączeniem z Naszym Stworzycielem i przez ofiarę życia brata jest także ziemską częścią Odkupienia Polski Za Grzechy Komunizmu?

  Ja mogę takie kretynizmy generowac godzinami. Przecież nie są one ani na jotę głupsze od treści kazań, którymi jesteśmy ubogacani przez naszych katolickich księży ani na jotę bardziej jadowite od tego, co możemy usłyszeć z pisrydzykowych przekaziorów.

  Wrak tupolewa to jest MANNA Z NIEBA DLA PISRYDZYKOWEGO BIZNESU SMOLEŃSKIEGO!

  Czy ty wiesz ile medalików bedzie wykonanych z tych kilku ton aluminiowego złomu? Za ile milionów złotych całkowicie dobrowolnych ofiar i komunijnych prezentów zostaną one sprzedane?
  Zdajesz sobie sprawę, że KAŻDY KOŚCIÓŁ W POLSCE bedzie miał ołtarzyk z relikwiami smoleńskimi?
  Że każda śrubka, każdy nit, każdy kawałek opony i szyby okiennej zostanie przrobiony na biżuterię upamietniającą Powstanie Smoleńskie, KTÓRE ZAPOCZĄTKOWAŁO ODNOWĘ DUSZ POLAKÓW I POWSTANIE POLSKI Z KOLAN?

  A ty tu, @60vito gadasz coś o ośmiu latach deszczu, które miały jakoby zmyć jakieś „dowody”… Obudź się, człowieku. Żyjemy w pisrydzykowym matriksie.

 41. …Włoska prasa sporo pisze o mafijnych układach, miliardowych interesach robionych na transporcie uchodźców.
  To BIZNES, rozkręcony przypadkowo przez panią Merkel, w porywie dobroci serca i szlachetności.
  Jak zwykle, prywatyzacja zysków, uspołecznienie strat….

  Jak powyzej niedorzecznie donosi W i e s i e k 5 9 opisaniu wloskiej prasy i potem niezgrabnie przechodzi do Merkel i rzekomo przez nia rozkreconego biznesu, tak ponizej swoej oraz kazdego wiedzy o uchodzcach.

  Prasa wloska i niewloska niesie podobne tresci od lat, wysoki komisarz ds uchodzcow UNHCR donosi od lat calych dokladnie to samo, gdy Merkel byla jeszcze nikomu nie znana w Europie fizyczka w Berlinie stolicy NRD.

  Wiesiek nie wie niestety, ze milion uchodzcow nie jest nowoscia dla Niemcow i dla wielu z nich gotowych mimo wszystko niesc pomoc potrzebujacym. Pisalem Wiesiowi wielokrotnie, ze Niemcy krotko przez upadkiem muru przyjeli w jednym roku ponad 40.000 uchodzcow, podobnie podczas wojny w YU, w samym Berlinie bylo 30.000 uchodzcow z YU plus uchodzcy, ktorzy przybyli do Berlina bezposrednio lub w maramach relokacji.

  Wiesiek pisze o setkach milionow ludzi, gdy Polska zaniechuje pomocy dla paru tysiecy. Wiesiek widzi wszechobecny biznes, nie widzi wlasne niedorzecznosci i manupulowania tematem i tematu, nie widzi ludzi, dla ktorych godnosc czlowieka jest ciagle nienaruszalna. Wiesiek krytykowal pewíe mur berlinski, krytykuje mur amerykanski i izraelski, pochwala jednak mur europejski, sugerujac (weszac) biznes i powoluje sie na prase wloska, dlaczego pomija grecka, turecka etc..

  A propos uspolecznienia strat, Wiesiek wiele traci pomijajac rzeczowe dane; otoz w Niemczech migranci wiecej wplacaja do budzetu , niz z niegio korzystaja. Wiesiek antyhumanista, nic nowego.

 42. Mauro Rossi
  19 grudnia o godz. 18:08
  Manipuluje faktami. To co zrobila Merkel bylo aktem bezsilnosci; MR raczy zap9ominac, ze droga balkanska byla nieszczelna i wiele tysiecy ludzi wedrowaloby dalej w kierunku Slowacji, Czech i Polski.

  Polacy Maja przeciez doswiadczenie w pracy z uchodzcami, przyjeli wiele tysiecy podczas wojny w bylej YU i Czeczenii. MR doswiadczenia nie ma, oddaje jednak swoj dwuglos o tenorze pisowskim, antyhumanistycznym, kolejny möchtegern demokrata oraz obronca praw czlowieka, obronca godnosci czlowieka.

 43. Tusk doskonale wie, ze nie ma innej drogi dla Polski celem budowania demokratycznego spoleczenstwa obywatelskiego, jak droga europejska.

 44. Lubicz56
  19 grudnia o godz. 23:57

  MR ma przyproszone oczy i ograniczona wiedze w kwestii uchodzcow. Zna sie jednak na bombach i samolotach produkcji radzieckiej.

 45. xpawelek
  19 grudnia o godz. 20:07 pisze, ze nie ma pojecia o pracy NGOs i wolontariackiej pomocy obywatelskiej uchodzcom.
  ThomasZNiemiec:jeszce powiedz ,ze ludnosc RFN na to sie zgadzala co zrobila Merkel!

  Pawelek wydorosleje i juz jako Pawel nas iluminuje w przyszlosci.

 46. kapitan Nemo
  19 grudnia o godz. 22:20
  Gratuluje poczucia humoru.

 47. Mauro Rossi
  19 grudnia o godz. 18:08
  Sugeruje, ze uchodzcy zostali przyjeci masowo w Niemczech w ramach Dublin III.

  tak naprawde, to MR permenentnie manipuluje chowajac rasizm za fobiami.

 48. tuciu
  19 grudnia o godz. 11:06
  MR tego nie zrozumie, jego potencjal jest ograniczony do paru milimetrow przy Nowogrodzkiej.

 49. @Mauro Rossi
  Pan napisal: „Kiedy pani Merkel nie zważając na układ Schengen i konwencję dublińską postanowiła wpuścić do Europy 2 miliony imigrantów to nie zapytała się wcześniej rządów innych krajów, w tym Polski, co o tym sądzą.”

  PÜOWYZSZY WPIS MR JEST WPISEM NIEDORZECZNYM I NIEPRAWDZIWYM. MR poprostu klamie.

 50. Falszywe postrzeganie swiata przez MR:

  ..Uciekinierzy z Syrii uchodźcami byli w Turcji, to pierwszy bezpieczny dla nich kraj. Kolejne bezpieczne kraje, zanim dotarli na Węgry, to państwa bałkańskie…

  Powtarzam pytanie do MR; wolisz kapuste czy kalafior?

 51. @ThomasZNiemiec
  19 grudnia o godz. 17:55

  Szczęśliwie UE upomniała się dziś i o ważniejsze sprawy w Polsce niż relokacja uchodźców. Zwracam wiec honor i mam nadzieję, ze nie skończy się na strachach i połajankach, bo szajka PiS-owska najwyraźniej nie zamierza „pekac” i odgraza się bezczelnie

 52. Do końca 2019 r. Tusk będzie przewodniczącym Rady Europy.

 53. O solidarności to można by mówić, gdyby p. Merkel zapytała o zdanie PRZED decyzją o wpuszeczeniu migrantów. Potem to już były próby wymuszenia. Cyniczne i we własnym interesie. Polska wpuściła do siebie dziesiątki tysięcy Ukraińców i super.

  Zbyt dobrze znam Zachód i ludzi Zachodu, po wielu dekadach życia i pracy plus wykształcenia na zachodnich uczelniach, żeby nie wiedzieć jak cyniczną szopką jest ta obecna ,,obrona wartości”. Rząd PiSu słabo politykuje, ale ma rację i ta racja będzie w końcu uznana. Oczywiście, mamy też w Polsce silną grupę zakompleksionych ojkofobów, ale to już taka uroda naszej Ojczyzny – nie od dzisiaj.

 54. Rady Europejskiej, Rada Europy to inna instytucja,nie należy do UE.

 55. Redaktor ma rację. Rada Europy to takie zupełnie groteskowe i kompletnie zbędne ciało, w skład którego wchodzą obok demokracji krwawe dyktatury i która sobie coś tam pohukuje poprzez agendy typu ,,Komisja Wenecka”.

 56. Salto mortaleZnowu zmieniles,Kagan , swoj synonim:nie mrtw sie wiesz ,ze ci nie odpowiem!

css.php