Sześć rzeczy, których opozycja nie powinna robić, jeśli chce wygrać

Wszelkie rozważania o polskiej polityce wyborczej mają sens przy założeniu, że najbliższe czekające nas wybory – samorządowe, europejskie i parlamentarne – będą wolne i uczciwe. Niestety, nie ma co do tego stuprocentowej pewności.

PiS, odkąd doszedł do władzy, przekonuje nas, że wszystko jest w porządku: żyjemy w warunkach pełnej wolności i demokracji. Fakty obozu władzy, a szczególnie jej propagandzistów, nie interesują. Są ignorowane lub reinterpretowane na zasadzie „czarne jest białe”. Każda krytyka jest odrzucana i przedstawiana jako zdradziecka. Opozycja jest wydrwiwana lub demonizowana jako „totalna”. Niezależność mediów publicznych jest zniszczona. Niezależność władzy sądowniczej od władzy politycznej jest zwalczana.

Ale załóżmy, że wyniki wyborów będą uczciwe. Wtedy opozycja ma co robić. Wiadomo co: ma wygrać i odsunąć PiS od władzy, demokratycznie i pokojowo.

Jeśli zgodzimy się, że z grubsza o to chodzi, wówczas można od opozycji oczekiwać, aby nie czyniła kilku rzeczy:

1. Nie wycinała siebie nawzajem, np. nie wystawiała więcej niż jednego wspólnego kandydata w wyborach na prezydentów znaczniejszych miast.

2. Nie obsmarowywała siebie wzajemnie, np. nie robiła z prezydent Warszawy czarnego luda.

3. Nie ustawała w próbach stworzenia wspólnych list wyborczych, gdzie tylko to możliwe.

4. Nie wprowadzała wyborców w błąd w jakiejkolwiek sprawie dotyczącej wspólnego przeciwnika, czyli obozu obecnej władzy lub samej opozycji: tylko przejrzystość.

5. Nie umniejszała znaczenia demokratycznych partii politycznych, jakichkolwiek, także młodo-lewicowych. Nie ma demokracji bez systemu wielopartyjnego otwartego dla wszystkich respektujących demokratyczne reguły rywalizacji. To błąd wzmacniać ruchy obywatelskie kosztem demokratycznych partii politycznych. Na tym błędzie utuczą się siły antydemokratyczne.

6. Niech nie wierzy w gruszki na wierzbie obiecywane przez obecną władzę i nie wchodzi z nią w żadne wyborcze układy i układziki. Opcje muszą być klarowne.