Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

24.02.2017
piątek

Miliony ojca Rydzyka

24 lutego 2017, piątek,

Fortunę zgromadzoną na cele ojca Rydzyka tygodnik „Wprost” szacuje na 339 mln zł. W 2015 r. media kontrolowane przez redemptorystę miały przynieść 11 mln czystego zysku.

Zakonnik zbudował imperium, które służy nie tylko statutowym celom religijnym, ale jest też wsparciem dla polskiej prawicy, dziś głównie tej pisowskiej, kiedyś związanej z Markiem Jurkiem, skonfliktowanej na tle aborcji z prezesem Kaczyńskim. Zbudował je w wolnej Polsce, korzystając z praw i wolności, jakie w niej obowiązywały.

Budował przez długie lata, nieskutecznie upominany przez władze kościelne i świeckie, że jego media mieszają się do polityki, do czego nie mają mandatu. Tak to III RP pozwoliła ojcu Rydzykowi rozwinąć skrzydła, a ten w rewanżu na każdym kroku ją atakuje jako rzekomego wroga Kościoła i katolicyzmu. Tłumaczenie zasłużonej krytyki spiskiem sił „lewacko-liberalnych” to chwyt popularny na prawicy. Zdarty do niemożebności, ale widać wciąż przydatny. Ciekawe, na kogo prawica będzie zwalała winę za błędy swoje i mniemane, jeśli pod rządami posła Kaczyńskiego wespół z ojcem Rydzykiem doszłoby do zakneblowania mediów od nich niezależnych.

Artykuł musiał uderzyć w czułe miejsce, bo ojciec Rydzyk, co zdarza się rzadko, wydał specjalne oświadczenie w tej sprawie. Wiadomo, pieniądze. Rydzyk, człowiek o mentalności biznesmena i wojownika kulturowego, dobrze wyczuwa, że nawet dla jego zwolenników informacje o finansach mogą być bulwersujące. Natychmiast więc rozładowuje minę tradycyjną metodą prawicy: kłamstwo „lewaków”, jestem czysty.

W dość długim tekście mało jednak konkretów. Ojciec Rydzyk nie podaje żadnych zbiorczych danych finansowych, za to straszy, że mogą go zabić, bo złamał „monopol” mediów „lewicowo-liberalnych”. Nie wspomina słowem, że ten rzekomy monopol od dawna nie istnieje, bo Kościół i prawica zbudowały pod rządami „lewaków i liberałów” swoje media, a od przejęcia władzy przez PiS kontrolują także media publiczne, które zamieniły w narzędzie walki z opozycją.

Rydzyk ubolewa – to przykład myślenia księdza biznesmena – że nawet po dojściu PiS do władzy jego media dostają od państwowych spółek grosze, podczas gdy „lewicowo-liberalne” nadal zarabiają miliardy na reklamach od nich (to zresztą nieprawda, bo wpływy za reklamy spółek Skarbu Państwa do mediów niezależnych politycznie od pisowskiej władzy wyraźnie zmalały, a niektóre z tych spółek ograniczają też rozpowszechnianie prasy prodemokratycznej w swoich placówkach).

Ks. dyrektor żali się także, że media, nawet tak skromne jak jego, kosztują 2,5 mln miesięcznie. Co gorsza, nowa kamera TV „bez obiektywu” kosztuje ćwierć miliona, a trzeba je mieć. Daje więc do zrozumienia, że czeka na datki. Nie mam nic przeciw datkom. Jedni dają na OKO.press, inni na Radio Maryja. Dopóki jest wybór, można z tym żyć, choć pozycja mediów Rydzyka, ruchu radiomaryjnego i samego ojca dyrektora jest czymś wyjątkowym w demokracjach europejskich. A ustawianie się przez ten nurt w Kościele w roli szykanowanego, a nawet prześladowanego, to zwyczajne kłamstwo i obłuda.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 40

Dodaj komentarz »
 1. Dlaczego O.Rydzyk nie jest ministrem finansów zamiast Morawieckiego? Przynajmniej Kaczyński by się nie wtrącał.

 2. Żadnych rewelacji w tym oświadczeniu nie ma .To stara ,wypróbowana śpiewka.
  Tam nikt nie analizuje szczegółów. Liczy się ogólny wydźwięk, ton, klimat, nastój.
  Ks.Rydzyk raz jako ofiara, a za chwilę troskliwy ale surowy ojciec sprzedaje się
  z sukcesem 25 lat.
  A kamery na pewno kupi bez problemu ,choćby z zysków ze sprzedaży biletów
  na występy pisowskich ministrów. Wstęp na Macierewicza kosztuje 70 zł.
  Jak się ksiądz dobrze pokręci to i PAD da zarobić.

 3. III RP nie tylko pozwoliła Rydzykowi na zbudowanie bajecznie bogatego imperium. III RP pozwolila na działalność antypaństwową partii Prawo i Sprawiedliwość oraz na ignorowanie państwa, jego prawa i jego instytucji przez liderów tej partii. Tak więc mamy, co mamy i nie ma co się obrazac.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. …CENTRUM ZLA !!!!! to dzielo pana zwanego ,,ojcem dyrektorem ,,nie ma nic wspolnego z chrzescijanstwem ! tu glosi sie nienawisc ,podzialy ,opluwa tych co inaczej mysla ,antysemityzm …brak milosci i wybaczenia ,brak wszstkego czego nauczal Jezus !!

 6. „Miliony ojca Rydzyka” jest tytułem mylącym, właściwie nadużyciem. Ks. Rydzyk jest zakonnikiem, więc nie może mieć osobistego majątku, jedynie co ma to używanego volkswagena.

  Na plus Panu Redaktorowi należy zaliczyć, że nadludzkim wysiłkiem powstrzymał się od sugestii opartej na „faktach prasowych”, że ks. Rydzyk jest właścicielem maybacha.

 7. Warto wiedzieć, że Jezus z Nazaretu wykluczył posługiwanie się wyrazem „ojciec” jako tytułem religijnym, oświadczył bowiem: „Żadnego człowieka na ziemi nie nazywajcie ‚ojcem’ , bo jeden jest wasz Ojciec, ten niebiański” (Mateusza 23:9, The New English Bible).

  A zatem, używanie określenia „ojciec” w stosunku do jakiegokolwiek dostojnika religijnego jest niechrześcijańskie i niebiblijne. Dlaczego duchowni i ich stronnicy nie słuchają tego nakazu Pana Jezusa ?

 8. @ Mauro Rossi
  Surowy zakonnik Rydzyk ma tylko starego volkswagena. Meksykanski miliarder Carlos Slim (niedawno najbogarszy czlowiek swiata) nosi sie bardzo skromnie, ubierajac sie w nedzne garnitury, ktore sprzedaje w swoich sklepach zwyklym szarakom. Chwalebna wstrzemiezliwosc ludzi chciwych – Harpagon tez nie znosil zbytku.

 9. Prawidlowo powinno byc ojdrdr Rydzyk.

 10. Pan Rydzyk nie nauczyl sie jeszcze tego, ze finansowo najlepiej maja sie sekty, ktore pobieraja od wiernych oplaty za popelnione grzechy. Kazde przykazanie dekalogu powinno miec swoja cene. Dobrze jest miec bogatych i znanych ludzi w sekcie, a najlepiej celebrytow i politykow. Wtedy wystarczy tylko czytac niektore blogi Polityki, zeby dowiedziec sie o grzechach owczarni. Np. p. Kaczynski za pyche ma dac 100 tys.

  W ten sposob mozna szybko awansowac w tabeli najbogatszych Polakow.

 11. Bezbożnik to czy nie?W kontekście nauki Frańciszka.

 12. „Fortunę zgromadzoną na cele ojca Rydzyka tygodnik „Wprost” szacuje na 339 mln zł”

  Mało! Cholera! Co tak mało! Co sobie Ojciec Dyrektor kupi za te marne 339 mln? Waciki?
  @Azur!
  @Antonio!
  @ Kalina!
  @ Turkmen!
  @ Dezerter!
  @ Kruk!
  @ Otu!
  @ Anur!
  Nie marudzić, tylko dalejże wpłacać na konto diabels… yyy… boskiego biznesu Ojca Dyrektora! Wpłacać wszystko, co tam macie! Z zaskórniakami włącznie! Do Mauro nie apeluję, bo mam nadzieję, że on płaci przykładnie 🙂

 13. Księża krzyczą z ambony, że w śród wiernych zapanował dualizm. Tak ludzie wierzą w boga, ale nie w takiego jakiego proponuje kk. Kler zmienił przysłowie, Bogu daje ogarek, a diabłu świece. Proszę Państwa oby tak dalej, a będą mili tak jak kler na zachodzie.

 14. Jaki ksiadz jaki ojciec..???!!!!! To jest gury sekty…. !

 15. Mieć pretensje do Rydzyka że goli wiernych z pieniędzy to tak, jakby mieć pretensje do lisa że kradnie kury z kurnika.
  Religia znaczy wierzyć a wierzyć znaczy płacić. I to w każdej religii. Nie istnieje żadna religia za darmo. Za darmo to można sobie prywatnie wierzyć, ale nie w sposób zorganizowany. Od czasów Faraonów nic się w tym nie zmieniło.
  Jezus przegonił handlarzy ze świątyni. Ci handlarze handlowali zwierzętami ofiarnymi i prowadzili, mówiąc współczesnym językiem, kantor wymiany pieniędzy. „Kantorzyści” to był powszechnie znany, wysoko wyspecjalizowany zawód. Żaden jarmark w średniowieczu nie mógłby funkcjonować bez ich obecności. Żadnego też nie spalono na stosie. Przeoczenie ewangelii?
  Józef udał się z Marią do Jerozolimy żeby zamówić chrzest Jezuska. Ponieważ byli biedni, ofiarowali gołąbka. Strach pomyśleć, gdyby inny Jezus przegonił tych handlarzy wcześniej. Nasz, ten prawdziwy nie mógłby zostać ochrzczony i żyłby w grzechu. To spowodowałoby poważne perturbacje teologiczne bo Bóg nie może być grzeszny. Czy aby na pewno? Gdy Jezus zawezwał zebranych: każdy kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamieniem, sam kamieniem nie rzucił.
  Rządzący żyli zawsze w symbiozie z Kościołem i nic się w tej materii nie zmieniło. Nie inaczej było 1989. Nowa władza też szła pod rękę z Kościołem od samego początku. Obojętne pod jakimi sztandarami, wszyscy leżeli plackiem przed ołtarzem. Gdy Rydzyk przebywał na Bawarii związał się z lokalnym Radiem Maryja i zmodernizował ich program nadawczy. Miesiąc później katolicki rząd katolickiej Bawarii cofnął koncesję nadawcy a Rydzyka wydalił. Powodem było szerzenie treści ksenofobicznych. Rydzyk przybył do Polski, założył Radio Maryja, głosił od samego początku ksenofobię i żaden z rządów wzorujących się podobno na demokracjach zachodnich, nie widział potrzeby zamknięcia Radia Maryja. Potęga Rydzyka rosła, hydra urosła do niewyobrażalnych wymiarów i nagle stwierdza się ze zdumieniem że krowa jest na lodzie. Kto ją tam wprowadził? Wszystkie Mazowieckie, Millery, Buzki, Tuski, tak jak byli po kolei.
  Nie usuwamy kleszcza z naszej skóry a potem się dziwimy że tak mocno spuchł, opity naszą krwią. Ten kleszcz w tym celu przyczepił się naszej skóry.
  Kościół ma statutowo tylko jedno zadanie. Pomóc wiernym w osiągnięciu zbawienia. W tym celu nie są potrzebne media, pałace, przywileje. Rozdział Kościoła od państwa, tak szeroko reklamowany w propagandzie liberalnej demokracji, ma miejsce tylko w niewielu krajach. Dlatego ta cała krytyka powinna być skierowana na krytykę realizacji państwa świeckiego. Gdy to będziemy szczerze realizować, unikniemy problemu Rydzyków. Tylko kto ma cywilną odwagę i moralny kręgosłup, żeby nie założyć chusty na głowę na spotkanie z religijnym duchownym?

 16. pro-contra
  25 lutego o godz. 19:38
  100/100

 17. „Spisek sił lewacko-liberalnych” to wcale nie jest mit tylko skrót myślowy na faktyczną agresywną propagandę i ponadproporcjonalną dominację mediów liberalnych w świecie, co zresztą skutkuje dzisiaj powszechnym odreagowaniem w postaci Kaczyńskich, Orbanów, Trumpów oraz w postaci równie szkodliwej propagandy prawacko-nacjonalistycznej. Rydzyk jest integralną i sztandarową częścią tego zjawiska. Bez wulgarnego ultraliberalizmu w Polsce nie byłoby w Polsce również Kaczyńskiego i Rydzyka. To są odbicia zwierciadlane.

  PS.
  Częścią tej patologi jest również wulgarny antyklerykalizm na łamach Polityki. Wystarczy sobie poczytać niektóre poboczne blogi.

 18. @snake
  Które mianowicie?

 19. pro-contra
  25 lutego o godz. 19:38
  „Józef udał się z Marią do Jerozolimy żeby zamówić chrzest Jezuska. (…) gdyby inny Jezus przegonił tych handlarzy wcześniej. (…) ten prawdziwy nie mógłby zostać ochrzczony i żyłby w grzechu”.

  Jak dowiadujemy się z Ewangelii, Jezus został ochrzczony przez Jana Chrzciciela w wodach Jordanu. Miał wtedy 30 lat (Łukasz 3:21-23).

  Poza tym, będąc Synem Bożym – od chwili narodzin aż do śmierci – był doskonałym człowiekiem. Dzięki temu, ofiara którą złożył – była odpowiednia. Spełniała ona wymogi prawa, ponieważ stanowiła równowartość tego, co utracił pierwszy człowiek – Adam (Rzymian 5:19; 1 Piotra 2:21-24).

 20. @Adam Szostkiewicz: To co zrobiło WPROST jest żałosne i dziwię się, że Pan te nonsensy powiela. WPROST opublikowało listę najbogatszych (ich zdaniem) ludzi w Polsce – najbogatszych prywatnie. Co ma wartość jakiegoś przedsięwzięcia lub firmy do wartości majątku osobistego jej szefa?? Cała sprawa jest podszyta złą wolą, bo trudno posądzać aż o taką niewiedzę, która nie rozróżnia majątku kontrolowanego z powodu pełnionej funkcji od majątku osobistego. Czy szef ORLENu jest najbogatszym człowiekiem w Polsce? Powtórzę: ŻE-NA-DA.

 21. @ snakeinweb
  Zapewne masz na mysli „Listy Ateistow” i blog prof.Hartmana. Otoz przyjmij do wiadomosci, ze ateizm nie jest patologia a tylko odmiennym podejsciem do swiata. Kosmos jest zagadka – jedni chca myslec, ze rzadza nim nieodgadnione zamiary Opatrznosci, inni natomiast wola poprzestac na tym, ze swiat jest dla nas niepojety i nie widza potrzeby poszukiwania Boga Wszechmogacego. Jezeli uwazasz ateizm za patologie, to nie dziw sie, jezeli ateisci odpowiedza Ci tym samym, wysmiewajac nie tyle Boga, w ktorego nie wierza, ile bardzo dziwaczne i czesto sprzeczne wyobrazenia o Jego postaci i dzialaniach.

 22. Trzeba pamiętać o tym, że Rydzyk zaczął swoją działalność dzięki udostępnieniu mu przez Sowietów ich wojskowych nadajników.
  Gwiazdą Rydzykowych mediów jest Macierewicz, którego powiazania sowiecko – rosyjskie są bardzo niejasne.

 23. @Adam Szostkiewicz
  25 lutego o godz. 23:42

  Tez twierdzę, ze dużo złego narobiła w Polsce działalność rozmaitych grup i osób w sposób prymitywny antyklerykalnych i antyreligijnych. Co innego atakowanie kościelnych nieprawości, co innego wyszydzanie religijności polskiego społeczeństwa, nawet jeśli przyjmuje ona paranoiczne formy. Pamiętam happeningi Palikota i prof. Hartmana, do dziś często czytam z niesmakiem blog red. Makowskiego, nie mówiąc o Listach Ateisty, gdzie rolę red. Kowalczyka przejeli jego wyznawcy

 24. @pro-contra

  Jozef z Maria nie mogli zamowic chrztu bo nie byli chrzescjanami !

  Dziwne ze chrzescjanin tego nie wie…

 25. Ps.
  Zarowno Jozef, Maria jak i Jezus byli Zydami wyznajacymi judaizm.
  Tylko dla jasnosci sytuacji.

 26. @ Erykko
  25 lutego o godz. 23:53

  „Co ma wartość jakiegoś przedsięwzięcia lub firmy do wartości majątku osobistego jej szefa??”

  Nie wiesz czy udajesz, że nie wiesz? To bardzo powszechny w Polsce (w innych krajach pewnie też) sposób na ukrycie swojego rzeczywistego majątku – trzymać go oficjalnie jako majątek firmy, a nie swój. Po co? Z różnych powodów: żeby wymigać się fiskusowi albo komornikowi, żeby wymigiwać się od płacenia wyższych alimentów (to nb. zarzucali ostatnio Kijowskiemu nawet niektórzy przeciwnicy obecnego reżimu)… albo… żeby móc udawać skromnego, ubogiego zakonnika.

  „Czy szef ORLENu jest najbogatszym człowiekiem w Polsce?”

  A czy obecny szef Orlenu założył tę firmę od podstaw i kontroluje ją od jej początku, aż do tej pory? I czy wszystko wskazuje na to, że będzie ją kontrolował dożywotnio albo przynajmniej dopóki będzie miał na to siły? Tak jak ojciec dyrektor kontrolował, kontroluje i będzie kontrolował Radio Maryja, Telewizję Trwam, Nasz Dziennik, wyższą szkołę i jeszcze parę innych przedsięwzięć?

 27. @mohikanin przedostatni
  26 lutego o godz. 10:27

  „Trzeba pamiętać o tym, że Rydzyk zaczął swoją działalność dzięki udostępnieniu mu przez Sowietów ich wojskowych nadajników.
  Gwiazdą Rydzykowych mediów jest Macierewicz, którego powiazania sowiecko – rosyjskie są bardzo niejasne.”

  Z góry przepraszam, że zbaczam z głównego tematu, ale uważam, że zwróciłeś uwagę na bardzo ważną rzecz. I nie rozumiem, dlaczego ani Schetyna, ani Petru o tym nie grzmią. A trzeba grzmieć! Żeby wreszcie do tych, którzy mają dzisiejszą opozycję za targowiczan, dotarło, kto tak naprawdę jest tą targowicą. Bo przypomnijmy 4 główne cechy targowiczan: 1) byli w opozycji do tych, którzy dążyli do zbliżenia Rzeczpospolitej z Europą Zachodnią; 2) mieli poparcie dostojników kościelnych; 3) gorliwie zapewniali, że działają dla dobra Rzeczpospolitej… no i rzecz powszechnie znana – 4) mieli konszachty z Rosją. Że pierwsze 3 punkty pasują do PiS-u jak ulał – to widać gołym okiem. Nie rozumiem, dlaczego opozycyjni politycy i dziennikarze (choć są wyjątki, jak red. Tomasz Piątek czy red. Eliza Michalik) tak mało robią, żeby uzmysłowić społeczeństwu, do kogo najbardziej pasuje ten czwarty. Kiedyś już dawałem stosownego linka, ale pozwolę sobie wrzucić go jeszcze raz: https://www.youtube.com/watch?v=LW38OVKHEBo
  Warto też przeczytać, jak dawny działacz Solidarności Bogdan Lis wspomina swoje spotkanie z Macierewiczem w 1983 roku: http://www.newsweek.pl/polska/bogdan-lis-myslalem-ze-macierewicz-to-agent-kgb,artykuly,381262,1.html

 28. @ kruk
  Właśnie „Listy Ateistów”, klasyczny blog hejtingowy, ale również blog Makowskiego a po części nawet blog Gospodarza w tym wątku. Pan Hartman kiedyś wyróżniał się bezpardonowymi atakami poniżej pasa na katolików i religię w ogóle, ale przyznam, że ostatnio zmienił bardzo wyraźnie tematykę. Więc na dzisiaj bym ten blog pominął.

  Ateizm nie jest patologią, lecz normalnym i uznanym światopoglądem. I nie w tym problem. Ale hejting, systematyczne i metodyczne oczernianie i przerysowywanie, czy nawet brak stosownego dystansu i obiektywizmu w ocenianiu kogokolwiek na łamach gazety z ambicjami bycia poważną jest swego rodzaju patologią i jest częścią ogólnej patologi, o której zdecydowałem się wspomnieć.

 29. @snake
  moralność Kalego: jak hejtuje prawica katolicka, to OK, jak odwiną się hejtowani przez nią ateiści i antyklerykałowie, to skandal.

 30. @ Adam Szostkiewicz

  Wręcz przeciwnie. Ja stosuję symetryzm, który jest przeciwieństwem moralności Kalego. Dla mnie hejting prawacki i lewacki to jest to samo zło i obrzydliwość. Mówiłem już przecież o odbiciach zwierciadlanych podobnych zjawisk.

  Więc proszę mi tu nie imputować przynależności do stronnictwa „prawackiego”. Jest on dla mnie bardziej odległy nawet niż ten „lewacki”, a nawet obrzydliwszy, bo obraża bardziej moją wrażliwość konserwatywną. „Lewakom” niejako z natury więcej wolno, jako że zasady grają tam mniejszą rolę.

 31. Adam Szostkiewicz
  26 lutego o godz. 13:34
  A propos moralności Kalego… czy ktoś stanie w obronie dziennikarza Kuby Wątłego, który padł ofiarą takiej właśnie moralności? W skrócie rzecz ujmując: Kuba Wątły został zawieszony za nazwanie przeciwnej strony gnidami, po tym jak przeciwko takim słowom zaprotestowali „narodowi” dziennikarze. Tymże dziennikarzom jednak jakoś nie przeszkadzało podobne słownictwo np. u Pietrzaka czy Wolskiego. Szczegóły tutaj:
  http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jakub-watly-w-superstacja-krzywe-zwierciadlo-mowa-nienawisci-marcin-wolski-i-jan-pietrzak
  i tutaj:
  http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jakub-watly-w-superstacja-krzywe-zwierciadlo-mowa-nienawisci-marcin-wolski-i-jan-pietrzak
  także tutaj:
  http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/juliusz-braun-w-liscie-do-szefa-sdp-nie-zabraliscie-glosu-gdy-o-opozycji-mowiono-gnidy
  i jeszcze w paru innych miejscach.
  Wprawdzie mnie samego drażniło po wielekroć, gdy w słownictwie red. Wątłego ciągle gościły jak nie gnidy, to kmioty, jak nie kmioty, to jakieś fekalia itd. Z drugiej strony jednak właśnie on b. zręcznie obnażał on reżimową hipokryzję. Np. to on chyba jako pierwszy zwrócił uwagę – i pokazał przy tym materiał filmowy – jak wobec dziennikarza TVP zachowali się manifestanci KOD-u (zagłuszali go tylko i czasem zasłaniali jakimś transparentem), a jak wobec tego samego dziennikarza – zwolennicy obecnej władzy. Ci pierwsi jedynie zagłuszali dziennikarza i sporadycznie zasłaniali flagami lub transparentami, ci drudzy – wyrywali mu sprzęt , popychali i słali pod jego adresem obelgi. Wobec tych pierwszych wszczęto postępowanie, wobec tych drugich – nie (nie chcę już tu mnożyć linków, ale to wszystko da się w internecie odnaleźć).

 32. Sorki. Zdublowałem linki. Ale żeby już więcej z nimi nie szaleć, powiem tylko, że w owych Wirtualnych Mediach wystarczy wpisać w wyszukiwarce nazwisko Wątłego i znajdzie się wszystko, o czym wyżej pisałem.

 33. Erykko
  25 lutego o godz. 23:53
  ” To co zrobiło WPROST jest żałosne i dziwię się, że Pan te nonsensy powiela. WPROST opublikowało listę najbogatszych (ich zdaniem) ludzi w Polsce – najbogatszych prywatnie”

  Żałosna to jest śmiałość z jaką Erykko prezentuje brak ekonomicznej wiedzy .
  Posłanka Sobecka rozpowiadająca o tym jak musiała biednemu zakonnikowi pożyczyć
  4 tys właśnie na to liczy.

  Po tym jak już E. zapozna się z metodą liczenia bogactwa 100 na liście, zachęcam
  do zajrzenia na strony fundacji poprzez które o. Rydzyk zarządza majątkiem.

 34. @Mauro Rossi
  „Na plus Panu Redaktorowi należy zaliczyć, że nadludzkim wysiłkiem powstrzymał się od sugestii opartej na „faktach prasowych”, że ks. Rydzyk jest właścicielem maybacha.”
  Skąd Pan to wie? Podgląda Pan Pana Redaktora przez dziurkę od klucza?

 35. Panie Redaktorze,
  gratuluję pięknego jubileuszu POLITYKI.
  Nie sposób przecenić jej znaczenia dla budowania kultury politycznej w Polsce.
  Życzę Panu i całej Redakcji wielu sukcesów i satysfakcji z pracy.
  Dziękuję za już, proszę o więcej 🙂

 36. @mohikanin
  Dziękuję. Ukłony.

 37. @snake
  wrażliwość konserwatywną? Pan żartuje. W Polsce konserwatystów nie ma, jest tylko prawica. Tu się nie rozumie różnic między konserwatyzmem typu anglosaskiego a prawicowością, ani między liberalizmem amerykańskim, który jest socjaldemokracją, a liberalizmem brytyjskim. Dlatego prawica w Polsce hejtuje wszelkie zmiany kulturowo-obyczajowe, a konserwatyści brytyjscy legalizują małżeństwa homoseksualne. Z pańskich wpisów wynika, że pan też tej różnicy nie dostrzega i nie rozumie.

 38. Ben
  26 lutego o godz. 11:44
  @pro-contra
  Jozef z Maria nie mogli zamowic chrztu bo nie byli chrzescjanami !
  Dziwne ze chrzescjanin tego nie wie…

  Nie uważasz siebie za chrześcijanina ale potwierdza się powszechna prawda. Ateiści znają Pismo św., w odróżnieniu do wiernych.

  Łk.2, 21
  Obrzezanie
  21 Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać Dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie [Matki].
  Ofiarowanie w świątyni
  22 Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu. 23 Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. 24 Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego.

  Zabranie głosu nie świadczy koniecznie o tym, że ma się coś do powiedzenia.

 39. Ben
  26 lutego o godz. 11:46
  Ps.
  Zarowno Jozef, Maria jak i Jezus byli Zydami wyznajacymi judaizm.
  Tylko dla jasnosci sytuacji.

  Zaciemniane jako forma wyjaśniania nie jest najlepszą formą oświecania.
  Chrzest w jęz. polskim wywodzi się etymologicznie od Chrystusa i oznacza namaszczenie. W ewangelii jest on tłumaczeniem słowa – zanurzenie. Zanurzenie miało być symbolem oczyszczenia. Sam chrzest traktowany jest jako związanie z Bogiem. W starożytnym Egipcie obrzezanie wywodziło się z analogii linienia wężów które uchodziły za nieśmiertelne. W judaizmie obrzezanie było nakazem mojżeszowym i warunkiem dopuszczenia do związku z bogiem. Lektura Ge.17, 10-14, Kol. 2:11 mogą panu pomóc w temacie. W liście do Rzymian Paweł również porusza ten temat. Niektórzy badacze uważają że obrzezanie w judaizmie wprowadzono dopiero po powstaniu powstania Bar-Kochbry 132-135. To potwierdzałoby tezę o fałszywych listach Pawła do których zalicza się list do Kolosan.
  Gdy czytam podobne jak pańskie komentarze przychodzi mi często na myśl Pan Tadeusz:
  Cymbalistów było wielu….

 40. edit:
  Literacki Jezus został „zanurzony” przez Jana Chrzciciela i to bez obligatoryjnego „co łaska”.
  w pierwszym poście powinno być: „nie uważam siebie za chrześcijanina”

 41. @ Adam Szostkiewicz
  26 lutego o godz. 13:34

  @snake
  moralność Kalego: jak hejtuje prawica katolicka, to OK, jak odwiną się hejtowani przez nią ateiści i antyklerykałowie, to skandal.

  Widzę to inaczej. Hartman uskarża się na zachodzie że „musiał” posłać dziecko na lekcję religii a jednocześnie kreuje się na krytyka religii, wykazując podstawowe braki warsztatowe. Jego polemiki nie są ani logiczne ani naukowe, są ideologiczne czyli są hejtem. Istnieje wielu uznanych filozofów traktujących temat boga, moim ulubionym jest N. Hoerster. Bez hejtu ale z żelazną logiką wykazuje on słabość hipotezy Boga. Inni jak Albert związany z krytycznym racjonalizmem lub inni z nurtu naturalizmu, są o wiele bardziej naukowi i filozoficzni aniżeli Hartman. Hartman tak dużo pisze lub uczestniczy w happeningach że nie ma czasu przeczytać co piszą na temat boga, jego koledzy. Nie mam pewności czy przestudiował Feuerbacha lub Schopenhauera.

css.php