Europo, bój się Trumpa!

Kanclerz Merkel w Warszawie. To dobra okazja, by polecić uwadze lekturę prasy niemieckiej. Tygodnik „Spiegel” dał na okładkę ilustrację przedstawiającą nowego prezydenta USA jako dżihadystę z odciętą głową Statui Wolności w ręce. Czytaj: Trump niszczy konstytucyjną demokrację liberalną w Ameryce. Ale dla Europy równie groźne jest, że „the Donald”, jak pisze „Spiegel”, zagraża i jej, i samym federalnym Niemcom. A zatem zagraża i Polsce. Jego polityka to zabójcza mieszanka populistycznego nacjonalizmu, izolacjonizmu i flirtowania z despotami, którzy mu imponują.

„Spiegel” pisze to, o czym mówi dziś polityczna Europa głównego nurtu. Trzeba się przygotować do obrony przed skutkami polityki ekipy Trumpa, w której pierwsze skrzypce gra pożeracz książek o wojnach i bitwach, który zachowuje się, jakby wojna była dla niego czymś wspaniałym (to Steve Bannon, zob. poprzedni wpis „Numer dwa na świecie”). Europa musi mieć strategię polityczną i ekonomiczną na czas Trumpa. Nie chodzi bynajmniej o obrażenie się na Amerykę, że dała władzę ekipie Trumpa, tylko o wyciągnięcie z tego taktycznych i długofalowych wniosków.

A wniosek generalny jest ponury: Trump lekceważy Europę, z wyjątkiem Brytanii i Rosji. W czasie gdy chwieje się powojenny porządek globalny, Europa, a w szczególności Unia Europejska, w tym Polska, musi się z tym nowym wyzwaniem skutecznie zmierzyć. Polska na marginesie UE, pisowska, kontestująca Brukselę i Tuska, przyda się Trumpowi i Putinowi, ale nie demokratycznemu Zachodowi. Trzeba wybierać: razem czy wsobnie i osobno?

Tymczasem politycy pisowscy i propisowskie media atakują nie Trumpa, tylko Tuska, a pośrednio – jak Trump – Unię. Nie izolacjonizm Trumpa jest problemem, tylko polityka imigracyjna kanclerz Merkel. Nie flirt Trumpa z Putinem jest problemem, tylko integracja europejska, na której Polska tyle skorzystała.

Trudno zrozumieć, czemu prawicowi publicyści, tak chętnie przedstawiający się jako prawdziwi patrioci, ignorują największe wyzwanie dla polskiej polityki zagranicznej: oś Trump-Putin. Dlaczego milczą, gdy Trump mówi, że NATO jest przestarzałe, gdy bierze w obronę Putina w kwestii zabójstw politycznych w Rosji pod jego rządami?

Gdyby Obama powiedział publicznie to, co powiedział Trump – że Ameryka też nie jest niewinna – prawica by go rozszarpała.