Zaprowadzą porządek w Ankarze?

Historia z dnia na dzień, ba, z godziny na godzinę, przyspiesza. Czy prezydent Erdoğan podzieli los prezydenta Egiptu Morskiego, islamisty obalonego przez proamerykańskich wojskowych?

Wszystko to oznacza, że i tak skrajnie trudna sytuacja w regionie stanie się jeszcze trudniejsza. Może przynieść przełom, lecz nie wiadomo, w jakim kierunku.

Opcje są dwie: Turcja zacznie wracać do obozu państw zachodnich. I to byłaby wiadomość lepsza. Albo pogrąży się w chaosie, a nawet wojnie domowej, co byłoby wiadomością jeszcze gorszą niż ta o zamachu stanu.

Napięcie w Turcji nasila się od miesięcy. To efekt coraz większej politycznej megalomanii prezydenta Erdoğana i fatalnej w skutkach polityki wewnętrznej i zagranicznej Ankary. Islamizacja w połączeniu z ambicją zostania mocarstwem regionalnym to mieszanka wybuchowa.

Upadkiem rządów Erdoğana mogliby być zainteresowani przywódcy nie tylko Iranu czy Arabii Saudyjskiej, ale Rosji, a nawet USA, choć naturalnie nikt się do tego otwarcie nie przyzna.

Dla Waszyngtonu wojskowy zamach stanu w Turcji to jednak wielkie wyzwanie. Ekipa Erdoğana była wybrana demokratycznie, Ameryka nie może oficjalnie poprzeć sił, które dokonały antydemokratycznego zamachu, nawet jeśli deklarują one, że czynią to w obronie demokracji i praw człowieka w Turcji.

Turcja jest jednak ważnym sojusznikiem Zachodu w regionie i strategicznym państwem członkowskim NATO. Zachód nie może sobie pozwolić na utratę Turcji w tej roli.