Coś pozytywnego

Byłem w Teatrze Wielkim na gali Forum Dialogu Między Narodami. Ponad tysiąc młodych ludzi wypełniło salę główną. Forum to fundacja założona przez byłego posła Unii Wolności, Andrzeja Folwarcznego, która od piętnastu lat zajmuje się edukacją młodzieży szkolnej na polu stosunków polsko-żydowskich.

W czasie, kiedy mnożą się znów doniesienia o antysemickich wybrykach i o umorzeniach śledztw w ich sprawie, kiedy politycy prawicy nie odcinają się od tych wybryków i nie reagują na te umorzenia, naprawdę fajnie zobaczyć tych młodych ludzi, uśmiechniętych, pełnych pozytywnej energii do działania w dobrej sprawie. Szczególnie ważne jest to, że w większości chodzi o szkoły w mniejszych miejscowościach na terenie Polski wschodnio-południowej.

Czym się ta młodzież zajmuje? Przywracaniem pamięci o lokalnych społecznościach żydowskich w tych miejscowościach, kim byli, gdzie mieszkali, gdzie stała bóżnica. To siłą rzeczy jest inspiracją do dalszych poszukiwań, do poznawania historii, kultury, religii żydowskiej, a także do nawiązywania kontaktów z młodzieżą izraelską. Niektórych uczniów związanych z Forum prowadzi to też do działań artystycznych, np. wykonywania piosenek, własnych (o Korczaku) lub hebrajskich. A zarazem do lepszego rozumienia własnej, polskiej tożsamości, która nierzadko bywa wielowarstwowa.

Patrzyłem na tych młodych ludzi z sympatią, a nawet podziwem, bo w takich mniejszych miejscowościach ich aktywność nie musi się wszystkim podobać. Zwłaszcza, że młodzi pytają czasem przechodniów, ,,czy wiedzą, na czym stoją”, to znaczy, czy mają pojęcie o zniszczonych społecznościach żydowskich w Polsce.

Sam w młodości mieszkałem w Zabrzu (dokąd rzuciły rodziców powojenne losy)  aż do matury i nie miałem żadnej wiedzy na temat tego, co stało się z zabrzańskimi (przed wojną to było miasto niemieckie, Hindenburg) Żydami, czy zostały po nich jakieś ślady. Nikt mnie o tym nie uczył, nikt o tym nie mówił. Może nie wiedział, może nie chciał. W iluż polskich miejscowościach było podobnie. Było, minęło. Nie ma co do tego wracać. Nieprawda. Komu zależy na pogłębianiu własnej tożsamości, ten powinien coś wiedzieć na ten temat i fundacja mu w tym może pomóc. http://www.dialog.org.pl/

Tak się składa, że jutro Kościół rzymskokatolicki w Polsce obchodzi   Dzień Judaizmu. To bardzo dobrze, nawet jeśli to wydarzenie trochę fasadowe, nie pozostające w kontakcie z kościelną rzeczywistością codzienną.
Jednak na gali Forum Dialogu nie spotkałem kościelnego dostojnika czy oficjalnego reprezentanta, za to przyjechał z młodzieżą z jednej ze szkół ksiądz katolicki. Laureaci wyróżnień byli uczniami szkół, którym patronują m.in. Jan Paweł II, św. Maksymilian Kolbe (przed wojną związany z antysemickim Małym Dziennikiem), prymas Wyszyński. To są rzeczy budzące pewien optymizm, a na pewno budujące kapitał społeczny. Brawo.