Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

13.01.2013
niedziela

Nie lękajcie się Owsiaka

13 stycznia 2013, niedziela,

Jerzy Owsiak rozkręcił akcję społeczną, jakiej Polska ani zagranica nie widziała. Ale podpadł prawicy kościelnej i narodowej. Najpierw sloganem ,,rób ta, co chceta”, ostatnio słowami, że dla niego eutanazja jest pomocą ludziom w cierpieniu. Jaka radość na prawicy: Owsiak się potknął na eutanazji! Przedwczesna. W Polsce znów się dziś zaroiło od czerwonych serduszek.

Owsiak się nie potknął na eutanazji. W niedzielę zebrał kolejne miliony na pomoc medyczną dla dzieci i starszych. Ludzie nie posłuchali Kościoła i prawicy. Słusznie, bo po owocach poznacie ich. Jaki pożytek jest z Orkiestry, każdy nieuprzedzony widzi.

Można wybrzydzać na to czy tamto w Orkiestrze – że jest trochę jak czyn pierwszomajowy, że hałasuje, że służy niektórym do lansiarstwa – ale nic nie podważy ogromu dobra wymiernego w milionach złotych. Kościół ma swoje akcje dobroczynne, i chwała mu za to, ale żadna tak nie mobilizuje Polaków jak Orkiestra Owsiaka.

Zamiast temu dziełu Owsiaka błogosławić, Kościół i prawica od początku starają się je pomniejszyć lub całkiem zdezawuować. Najczęściej pod pretekstem ideologicznym. Bo to nie jest akcja Kościoła, tylko lewicy liberalnej (to wyjątkowo silna u nas ta lewica liberalna!)

Nieważne, ile dobra przyniosła, ważne, że nie pasuje Kościołowi i prawicy. Czy musi być w Polsce wciąż tak, że się dyskredytuje dobro społeczne, bo jest dziełem kogoś nie z naszego obozu, bo okazało się sukcesem na wielką społeczną skalę, gdy innym tak dobrze nie poszło?

Czy można atakować Owsiaka za to, że powiedział od serca, jak to on, iż uważa eutanazję za rodzaj pomocy cierpiącym. Przecież to jasne, że chodziło mu o dyskusję na ten temat, a nie o zabijanie ludzi. Takie dyskusje są normalne w demokracji. Nienormalny jest brak dyskusji o poważnych sprawach i atakowanie kogoś za jej inicjowanie.

Nie przeceniam poznawczo sondaży, ale daje do myślenia, że mimo stanowiska Kościoła, ponad połowa ankietowanych dopuszcza w Polsce eutanazję. Oczywiście, co mają konkretnie na myśli, trzeba by dopiero dokładnie i fachowo zbadać przed jakąkolwiek merytoryczną dyskusją. Tak jak było w Holandii czy Belgii. Może po takiej dyskusji poparcie by spadło? Ale to trzeba sprawdzić, a nie robić z Owsiaka potwora.

Nie lękajcie się Owsiaka. Podziękujcie mu. Nikt w odrodzonej Polsce, w Kościele, ani na prawicy, nie uratował tylu istnień co on.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 75

Dodaj komentarz »
 1. Zbyt czesto red.Szostkiewicz bywa w Ameryce, bo juz mu sie rachunki myla. Do tego – w innych krajach, zeby policzyc i oswiadczyc:

  „Jerzy Owsiak rozkręcił akcję społeczną, jakiej Polska ani zagranica nie widziała.”

  Policzylem. Takich akcji w Ameryce jest 14,265 i pol. Czyli – widzieli. Ale – zapedy pana Szostkiewicza na Swiat nie ustaja.

  A swiat bardzo sie zmienia ! W szkole uczyli, ze dzialania charytatywne to fanaberie burzuazji, ze panstwo ludowe szystko zapewnia i o kazdego sie troszczy. Dzialo sie to przy „Przedwiosniu” i „Balu Kadlubkow”. Ta nazwa do dzis poraza mnie metaforyka…

 2. Profesor Czapiński nazwał Jurka „największym Wychowawcą III RP”. Owsiaka, nie JPII 😯
  I ja się pod słowami Czapińskiego podpisuję. Rękami i nogami. Tak, tak 😎
  Uważam, że właśnie tacy ludzie jak Owsiak, a nie tacy prominenci jak JPII uczą nas …

 3. Zacznę komentarz od ostatniego akapitu gospodarza, w którym traktuje o eutanazji. Szczerze powiedziawszy, ja nie chciałbym, ażeby taka dyskusja wywiązała się w Polsce przedwcześnie, a dzisiaj tak jest. Grozi jej mianowicie to, co spowodowało przegięcie opinii publicznej w sprawie aborcji, a chodzi o język narzucany przez klerykalną prawicę (tylko taka w Polsce jest). W przypadku aborcji przyjęło się dzisiaj mówić w każdym miejscu, że jest to morderstwo (brak jednak konsekwencji w kodeksie karnym), a eutanazji groziłoby mniej więcej to samo, czyli zabijanie staruszków. Nie dyskutujmy o tym, ponieważ i tak w większości przypadków służby zdrowia nie stać na uporczywe podtrzymywanie życia starym ludziom, czyni się tam jedynie jakieś pozory, żeby rodzina nie leciała zaraz do Ziobry. Całe szczęście, że nie trwa to zbyt długo (coś na ten temat wiem, bo tak umierali moi rodzice) i w końcu musi się stać nieuniknione, które – nie przeczę – mogłoby być choć pozbawione zbędnego bólu i męczarni.
  A Orkiestra, no cóż, wyrwała kruchtowym jedno święto, które jest całkowicie świeckie, a bezczelne małolaty wystają przed kościołami i potrząsają serduszkowymi puszkami w kierunku wychodzących/wchodzących wiernych. Żeby jeszcze bardziej rozzłościć wrogów, Owsiak nie prowadzi młodzieży na pielgrzymkę do Częstochowy, tylko organizuje Woodstock i „róbta co chceta”. Lewactwo po prostu kpi sobie z prawactwa, które chciałoby oznaczyć wodą święconą i krzyżykiem każdy skraweczek wolnego jeszcze gdzieniegdzie świeckiego terytorium.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Im bardziej prawica i KK kwiczy z powodu Owsiaka, tym bardziej staje sie pewnym, że Owsiak robi dokładnie, co potrzeba zrobić.

  Nawej jeśli jest to „róbta, co chceta”.

  Eutanazja: po co natychmiast tak wielkie słowa. Wystarczy dopuszczenie pomocy medycznej w deklarowanej chęci odejścia z tego świata.

  Czy istnieje obowiązek wobec samego siebie, obowiązek życia za wszelką cenę ?

  Moim zdaniem nie istnieje.

  Brawo Owsiak ! Za coroczną Orkiestrę i za wbicie kija w mrowisko !

 6. „Owsiak o eutanazji: nie jestem za, nigdy nie byłem”, więc problem nie istnieje, znowu lobby lucyferyczne namąciło, jak to ono, ale kiedy wyjaśnił w czym rzecz, to wszystkie niecne wysiłki poszły na marne…

  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/owsiak-o-eutanazji-nie-jestem-za-nigdy-nie-bylem,298253.html

  Nie tylko na tym froncie klops z musztardą, także we Francji, najbardziej zlaicyzowanym kraju Europy, totalna porażka – mieszkańcy „Córy Kościoła Katolickiego” wyszli tłumnie w Paryżu w liczbie ~ miliona (!) osób zamanifestować w marszu przeciwko planom kliki rządzącej Hollandem, pragnącej prawo uczynić jeszcze większym bezprawiem i zalegalizować małżeństwa homoseksualne pederastów, lesbijek oraz transwestytów. „Rodzic nr 1, rodzic nr 2” – pomysłodawcy tego kuriozalnego patentu naprawdę mają nieźle nakopane w głowach. Nie ma na to także we Francji zgody i nigdy nie będzie, a znając temperament Francuzów, można się spodziewać, że ewentualne forsowanie takiego kretyństwa skończy się rachu-ciachu na Placu Bastylii.

  http://www.tvn24.pl/made-in-mama-i-tata-nawet-milion-ludzi-pod-wieza-eiffla-nie-chca-malzenstw-homoseksualnych,299837,s.html

  Rok 2017 się zbliża, a tu taki zimny prysznic, i to w Paryżu! Porażka totalna. Lucek z kumplami z piekła musi rwać teraz kudły ze łba ze złości.

  Zbiórka Orkiestry znowu się udała – i bardzo dobrze. Ktoś zaproponował Nobla dla Jurka Owsiaka. To niezły pomysł, nawet nie będę pisał, że tysiąckrotnie lepszy od profanacji tej nagrody poprzez przyznawanie jej byle komu, np. amerykańskim zbrodniarzom wojennym.

 7. Owsiak i prawica.
  Trzeba mieć odwagę cywilna by zadać trudne pytanie.
  I Owsiak taką odwagę posiada.
  Gdzie jest ten co mówił że kundelki szczekają – nie korzysta czasem z aparatury z serduszkiem ?
  Neguje sie wartość kwot zebranych i ich efekt rzeczowy – ale prawie w każdym szpitalu ten sprzęt jest i te serduszka kłują w oczy tych co własnej działalności nie potrafią wykazać poza gadaniem z ambony.
  W całej Polsce trąbi sie o OKNACH ŻYCIA no to może ktoś policzył by ile tych żyć uratowano / bo mogłoby się okazać ze tylko na opłaty za oświetlenie ich trzeba wystąpić do Unii.
  Więc myślę że nie ma racji p. Szostkiewicz
  – OWSIAKA TRZEBA SIĘ BAĆ —
  Bo on pokazuje że można zrobić coś dla ludzi i z ludżmi a nie przeciw nim

 8. Nie lękajcie się spoleczenstwa obywatelskiego

  Szanowny redaktorze Polityki

  To jest spor ideologiczny o to czy obywatel ma byc rzadzony przez innych albo ma sam sie rzadzic.

  Slawomirski

 9. Imponujaca i jakze pozyteczna impreza pana Owsiaka.Förma i zasieg niespotykane tu w Skandynawii.

 10. NIE LUBIĘ sposobu bycia p.Jerzego Owsiaka. POPIERAM – także finansowo, na miarę moich skromnych możliwości – WOŚP między innymi dlatego, że widzę, kto, za co i jakimi sposobami p. Owsiaka i WOŚP zwalcza….

 11. Nie tylko prawica nie darzy sympatia akcji Owsiaka. Patrz Maciej Nowak i Jan Hartman. W moim liberalnym, a czesto lewicujacym srodowisku odmienne od powszechnego zachwytu spojrzenie na WOSP jest powszechne.

 12. „Rób ta”? Olaboga :/
  Gdyby to było w Onecie czy innej wp, nie zdziwiłbym się. Tam takie kwiatki są na porządku dziennym. Ale w Polityce?
  Wstyd Panie Adamie.

 13. DZIEJĘ SIĘ TYLE ŻE NIE DZIEJE SIĘ NIC. SPOŁECZEŃSTWO TO NIE JEDNORAZOWA AKCJA. WYDŹWIĘK JEDYNIE PROPAGANDOWY Z WYKORZYSTANIEM MEDIÓW W TOTALNEJ FORMULE. KOSZT DZIAŁANIA NIE SKOMPENSOWANY WPŁYWAMI. ŻEROWANIE NA LUDZKIEJ DOBROCI. ZBIERALI WOLONTARIUSZE NA SZLACHETNY CEL, CZĘSTO MŁODZIEŻ I MAŁE DZIECI, A WY PRZYŁĄCZACIE ICH DO OPCJI, ŚWIATOPOGLĄDÓW, SYMPATII POLITYCZNYCH. KRETYNI I AROGANCI. WSTYD MI ZA WAS HANDLARZE INTELEKTU.

 14. Prawica, kościół, prawica, kościół, i tak w koło. A gdzie inni? Gdzie lewica, centrum, faszyści, komuniści, Żydzi, Cyganie lub pederaści? Jak w Polsce tylko sama prawica, wszędzie prawica. Szostkiewicz także.

 15. Jacobsky
  13 stycznia o godz. 23:30

  „Im bardziej prawica i KK kwiczy z powodu Owsiaka, tym bardziej staje sie pewnym, że Owsiak robi dokładnie, co potrzeba zrobić.”

  No to masz zle pobudki. Jezeli Owsiak czegos uczy to tolerancji, wyrozumialosci, wielkodusznosci i jednosci ponad podzialami, rowniez tymi politycznymi. Punk z Metalem, „Pisior” z „Palikutem” czy „Peuowcem” chodzi o to zeby jeden z drugim sie dogadal. Takie ziarna madrosci spolecznej sieje Owsiak.

 16. Prawicowi politycy, krytykujący Jerzego Owsiaka za poruszenie tematu eutanazji, posługują się Holandią, jako złowieszczym przykładem. Jarosław Sellin: ” w Holandii starsi ludzie boją się iść do szpitala i masowo leczą się w szpitalach niemieckich i belgijskich” – ze strachu, że w kraju poddadzą ich eutanazji;
  Jarosław Kurski: ” w Holandii ludzie masowo wycofują się z testamentu życia”;
  Znam dobrze Holandię i wydaje mi się, że są to wypowiedzi zupełnie nieprawdziwe, nie oparte na faktach i badaniach. Może ktoś zna prawdziwe dane, potwierdzające słowa posłów?

 17. @LU
  to proszę przeczytać ostatni felieton Hartmana na naszym portalu. A tak konkretnie, to co Pana ,,liberalno-lewicujące” środowisko zrobiło dla poprawy służby zdrowia w Polsce?

 18. Kościół zachowałby się po chrześcijańsku gdyby przyznał, że nie zgadza się z motywacją WOŚP-u, ale że cel działania Orkiestry jest chwalebny. Miałby przy tym okazję, aby w dwóch, czy trzech słowach przedstawić swoją wizję pomocy i chętnych zaprosić do współpracy. W efekcie KK przyciągnąłby więcej ludzi do swoich inicjatyw (np. Caritas), a i działalność WOŚP-u, a co za tym idzie, skala pomocy, nie podlegałaby ograniczeniom z ambony. Dobry chrześcijanin powinien dać datek na WOŚP lub zaniechać tego działania i pójść do siedziby PCK, PAH, Caritasu, czy innej organizacji i tam przekazać swój datek. Jednak opluwanie innych za to, że czynią dobro pod innymi sztandarami jest postawą zawistną, niezdrową, niechrześcijańską.

  Slowikozofia.pl – Rozważania o wolności i ateizmie
  http://www.slowikozofia.pl/

 19. Kiedy szłam rano wrzucić 50 zł do puszek Pana Jurka Owsiaka widziałam w parku Brwinowskim kilka uśmiechniętych buzi z serduszkami i wiele zaciętych twarzy bez serduszek , wszyscy wracali z kościoła o 9 00 rano , tradycyjnie młodzi ludzi przed wyjściem z kościoła czekają na datki , było 5 dziewczynek i 3 chłopców z puszeczkami i identyfikatorami i marźli przeokropnie . Bałam się że w całej Polsce będzie podobnie ale nie było i chwała Panu Owsiakowi za to co robi , ciekawe że z 50 mld zł na służbę zdrowia nie ma nic dla osób starszych a z 50 mln Pana Owsiaka można ultranowocześnie wyposażyć wszystkie z 750 łóżek na 35 oddziałach geriatrycznych w Polsce.Owsiak czyni cuda a codzienność służby zdrowia tym cudom przeczy . Taka to zawiła dusza Polaka .

 20. J. Owsiak robi rzeczy niebywałe, jestem pełen podziwu. Nie tylko pomaga wielu ludziom, ale uczy już dwa pokolenia bezinteresowności i pomocy innym.

  Zestawianie jego postaci w jednym tekście z lżeniem (bo nie sposób tego nazwać krytyką) pełnego pychy zeloty to kompletne pomieszanie pojęć. W ten sposób można zrelatywizować nawet największe osiągnięcia.

  Jeśli już brać dziennikarska szuka dziury w całym, to właściwymi adwersarzami dla J. Owsiaka byliby dyrektor Caritas, J. Ochojska, szefowa stowarzyszenia „Flandria” czy lekarze albo urzędnicy NFZ.

  Jeśli już zamieniacie Państwo media w cyrk, w którym pokazuje się dziwadła, to pamiętajcie przynajmniej, że jakość też się liczy.

 21. http://fakty.interia.pl/swiat/news/belgia-pierwsza-na-swiecie-eutanazja-braci-blizniakow,1882883,4
  =========

  To jak jest- mają ludzie wolną wolę, czy nie?

  Co do Owsiaka….
  Przełamał monopol na dobroczynność.
  Zarzuca mu się wiele, ale jakoś jego konkurencja sprawozdań finansowych nie publikuje……
  Może kiedyś da się porównać koszty całkowite organizacji akcji WOŚP i
  Caritasu? Do tego czasu sprawa jest otwarta i walka o rząd dusz będzie trwać…..

  Ps.
  Co z tego że Owsiak kupi sprzęt, skoro potem są potrzebne etaty dla obsługi, komponenty, części zamienne?
  Koszt zakupu jest jednym z mniejszych składników ochrony zdrowia.

 22. @Adam Szostkiewicz

  Czytałem ten felieton. I chciałbym poznać Pana zdanie na temat jego treści.
  A tak konkretnie, to co Pan myśli o odczuciach Hartmana związanych z WOSP? Czy podziela Pan niektóre z jego obserwacji, czy odrzuca je w całości?

 23. Pan Szostkiewicz
  W jednym radzę ostrożność. W twierdzeniu, że zagranica takiej akcji nie widziała. Więcej skromności.

  Jednego brak we wszystkich okolicznościowych laurkach. Ani słowa o tych, którzy tę akcję realizują. Smutne to bo i im należą się podziękowania nie mniej niż Owsiakowi.
  Wydaje się, że akcję organizują uczniowie/uczennice gimnazjów (nie tylko). To ich fantastyczne zaangażowanie społeczne jest warte docenienia. Dzisiaj polskie społeczeństwo opiera się niestety na egoizmie. Robienie czegoś dla innych spotyka się zwykle z ironicznym i pogardliwym komentarzem. Nawet w Polityce. To pozostałość po komunizmie, kiedy filantropia była wrogiem systemu. Ale mentalność tamta pozostała. Akcja Owsiaka wydaje się być na przestrzeni lat jedynym przedsięwzięciem o charakterze społecznym, które próbuje to zmienić. Być może to jedyny raz w życiu, kiedy ci młodzi ludzie zrobią coś dla innych, albo przynajmniej zobaczą, że można coś zrobić. Takiej akcji i jej znaczenia w dobie egoizmu nie można przecenić.

  Dobrze byłoby, gdyby Pan Szostkiewicz i nad tym się zastanowił.

  @Sławomirski
  Pełna zgoda. Też tak uważam.

 24. Michał 14 stycznia o godz. 0:58
  No i co z tego, że milion Francuzów zaprotestowało przeciw gorszącym według ciebie ustawom, skoro reszta została w domach. Podobne protesty miały miejsce niegdyś w Hiszpanii i nie były w stanie zatrzymać tych „bezeceństw”. Tam ludzie są bardziej racjonalni przyjacielu, już dawno doszli do tego, że małżeństwa homoseksualne nikomu nie szkodzą, a adopcja dzieci przez takie pary, nie stwarza większych zagrożeń niż tradycyjna rodzina. Polska małomiasteczkowa mentalność nie jest jeszcze gotowa nawet na związki partnerskie, ponieważ uważa, że fakty się nie liczą (30%rozwodów po pierwszym roku trwania małżeństwa). Coś jednak pęka tu i ówdzie, skoro skazano jakiegoś babsztyla za dokuczanie takiej parze (dwóch chłopców – a jakże), która mogła liczyć na jednak normalnych sąsiadów (widać uznali, że taka para im w niczym nie zagraża). Lubicie się tak bardzo odwoływać do tzw. prawa naturalnego, więc trochę konsekwencji by się przydało, bo to co nazywacie zboczeniami, w naturze jest normą.

 25. Jurek Owsiak jest atakowany tylko przez zadrosnych nieudaczników, którym nie udało się zaktywizować tysiecy młodych ludzi do czynu społecznego, nie robi tego ani ZHP ani ZHR ani inne akcje polityczne i pseudopolityczne. A przypisywanie Jurkowi jakiegos politykowania jest juz grubą przesadą. Wielokrotnie uczestniczę w Woodstocku i akcji WOSP, nie jestm wolontariuszem ale wrzucam do puszki, bo warto sie dzielic, nawet w czasie kryzysu, który tylko nasi ukochani politycy nam zgotowali, a teraz albo próbuja medialnie zaistniec licytując kolacje ze soba albo krytykowac i potepiać społeczny akt serca … żałosne

 26. @vera
  więcej skromności? Proszę podać jeden przyklad zagraniczny akcji charytatywnej na taką skalę powtarzaną regularnie od ponad 20 lat. Co do gimnazjalistów zgoda.

 27. @zebra

  Czy atakiem jest dyskusja?
  Czy możliwa jest dyskusja na temat WOSP?
  Czy możliwa jest krytyczna dyskusja na temat WOSP?

  Jezeli „politykowanie” znaczy tyle co czynienie z siebie podmiotu politycznego. To dziwne by bylo nie uwazac Owsiaka za Podmiot polityki.

 28. KZC,

  to bardzo ładnie, że Owsiak sieje ziarna tolerancji. Siew jak siew: widocznie w niektórych przypadkach Owsiakowe ziarna wpadają do buta lub w oko hierarchów lub prawicowych tenorów, epadają i uwierają. I stąd ten kwik.

  Bo nie każda gleba przyjmuje ziarna Owsiaka. Na to Jurek nie ma żadnego wpływu. I mieć nie będzie. Istnieje coś takiego jak ugór dla ziaren tolerancji. Ten ugór zawszę będzie kwiczał ilekroć padnie nań to ziarno i dzięki temu wiadomo przynajmniej gdzie jest żyzna gleba dla Owsiakowych ziaren, a gdzie jej nie ma.

  Pozdrawiam

 29. Sławomirski,

  obywatel będzie się rządzić samemu tylko na bezludniej wyspie. Jeśli natomiast decyduje się on na życie w społeczności, w dodatku zorganizowanej w państwo, to kwestia rządzenia się samemu staje się bardziej złożona. W swoim wpisie strzela Pan frazesami zamiast pomyśleć głębiej nad sensem tego, co chce Pan przekazać. To może sie podobać mającym podobne skłonności, ale nie wszyscy je mają, i stąd polemika z Panem.

  Fakt, że Orkiestra co roku gra z sukcesem dobitnie świadczy, że inicjatywy obywatelskie maja szansę się realizować bez ingerencji rządzących (co nie oznacza, że nie bez ich pomocy…). To znaczy, że obywatele w tym przypadku „rządzą się sami” nawet w ramach państwa jako organizacji przymusowej z definicji, stanowiącej formę organizacji społeczeństwa, w którym żyje obywatel.

  Gdxie tu spór ideologiczny ?

 30. Panie Adamie,

  prawdą jest, że w wielu krajach odbywają się coroczne zbiórki na cele dobroczynne, zbiórki z udziałem mediów transmitujących na żywo ich przebieg, tzw telethony czy jakoś tam. Tyle że akcje te nie mają tak głębokiego zasięgu jak Orkiestra. Już sam fakt kwesty ulicznej na taką skalę czyni z WOŚP rzeczywiście coś wyjątkowego. Podejrzewam, że jeśli chodzi o ilość zebranych pieniędzy, to akcja Owsiaka jest naprawdę czymś wyjątkowym nawet na skalę światową.

  Pozdrawiam

 31. Charyzmatyczny gdański dominikanin o. Jacek Krzysztofowicz żegna się ze stanem kapłanskim. Ogłosił to podczas dramatycznej mowy pożegnalnej do wiernych.
  Jego kazań słuchały tysiące osób.
  Dla takich kapłanów jak on (wcześniej np. były już o. Bartoś) jest coraz mniej miejsca w dzisiejszym skostniałym kk.
  Zostaniemy z Rydzykami, Michalikami, Ryczanami itd?

 32. @p. A.Szostkiewicz

  takiej akcji nie ma w zadnym kraju na globie ziemskim.
  Sapienti sat!

  plurimos annos, Owsiak!

 33. Pan Szostkiewicz
  Pyta Pan dość jednostronnie ponieważ z pamięci bardzo trudno cokolwiek podać, czego nie można podważyć. W innych Państwach nie istnieje potrzeba takich akcji. To wynik polskiej słabości i niema co się obruszać. To, co aktualnie pamiętam choćby z Niemiec:
  Akcja ratowania Serengeti w latach 70-tych. Niestety prof. Grzimek nie żyje, ale park Serengeti powstał.
  Akcja telewizji ARD. Loteria ze sławnym „Mit 5 Mark sind Sie dabei”. Doroczna akcja pomocy taka sama jak Owsiaka tylko z wygraną. Nie pamiętam, czy trwa do dzisiaj ale ze 20 lat trwała.
  Akcja „SOS Kinderdorf” prowadzona od ponad 20 lat do dzisiaj. To konkretna akcja budowy i utrzymania ośrodków dla dzieci porzuconych i osieroconych.

  Zupełnie nie widzę powodów do licytacji, kto lepszy. Gdyby Pan napisał: Nie znam akcji, która byłaby większa niż Owsiaka, nie byłoby mojego komentarza. Bez tego „Polak największy na świecie”. Stąd powtórzę: Nieco skromności i atmosfera byłaby przyjemniejsza.
  Szkoda się kłócić bo Owsiak jest wart czegoś lepszego.

 34. Nie lubię być starcem, ale wiem, że taki jest los naszego społeczeństwa w najbliższych dziesięcioleciach. A Owsiak dał bardzo ważny sygnał do zmiany sposobu myślenia w tej sprawie. Także cały mój pamiętny spór z tzw. wózkowymi zakończył się swoistym, choć bolesnym triumfem, bo zmienił ciężar zainteresowań społecznych.
  http://spoleczenstwo.newsweek.pl/prof–zbigniew-mikolejko–jestem-starym-dziadem,100172,1,1.html
  ==========

  Niezłe….
  Śmierci i podatków nie unikniemy.
  A mamy ciekawą broń w ręku, kartkę wyborczą……

 35. Adam Szostkiewicz
  14 stycznia o godz. 13:23
  @vera
  więcej skromności? Proszę podać jeden przyklad zagraniczny akcji charytatywnej na taką skalę powtarzaną regularnie od ponad 20 lat

  United Way

 36. Jacobsky
  14 stycznia o godz. 13:51

  Szanowny Panie Jacobsky

  Pochodzimy z kraju panszczyzny a nie z kraju wolnych ludzi. Nasi przodkowie nigdy nie stworzyli demokracji. Dopiero od 1989 roku gminny lud zaczyna lapac zdobycze zachodniej cywilizacji. Ma Pan racje podkreslajac zlozonosc spolecznych interakcji w spoleczenstwie obywatelskim. Nie zmienia to jednak faktu ze prawo do samoorganizowania sie bylo niedostepne Polakom z powodu osob takich jak Jaruzelski,Urban czy Passent. Polacy beda teraz popierac inicjatywe energicznych nowych liderow a krytyka spolecznej inicjatywy ze strony zorganizowanej religii bedzie rozumiana jako proba zamachu na prawa czlowieka do zycia spolecznego. Tutaj widze konflikt ideologiczny.

  Slawomirski

 37. Vera
  14 stycznia o godz. 13:06

  Szanowna Pani Vera

  Statystyki podatkowe panstw zachodnich porownane z polskimi odpowiedza na pytanie ktory obywatel daje wiecej z wlasnej kieszeni na osoby w potrzebie. Ladnie jest pomagac wspolobywatelom. Ladniej jest pomagac nieznanym obcym osobom. Redaktora Polityki poniosla ulanska fantazja.

  Slawomirski

 38. @ Śleper

  Ano to z tego Śleperze, że milion ludzi wystarczy, aby powystawiać szafoty na rynkach i zrobić z nich użytek, jak pokazuje historia Francji, i tak to się tam prawdopodobnie prędzej czy później skończy, raczej prędzej. Aprobata małżeństw np. pederastów nie jest wcale świadectwem nowoczesności oraz „światowości”, tylko tępoty umysłowej oraz intelektualnej krótkowzroczności. Pośród ludzi nie występuje naturalny związek faceta z facetem, gdyż gatunek dawno już by wymarł, a rodzina to kobieta, mężczyzna i dzieci, natomiast 30% rozwodów jest skutkiem dziejącej się lucyferiady, ataku na instytucję rodziny oraz degenerowania społeczeństw, zgodnie z programem zresztą, nie ma bowiem skutku, bez przyczyny.

 39. ja nie rozumiem dlaczego aborcja czy eutanazja jest regulowana prawnie, to bzdura. Przez zle prawo mamy wrecz problem z morderstwami dokonywanymi na niemowlakach. Konsekwencja jest zamykanie ludzi w wiezieniach ,nawet calych rodzin (za sprawstwo pomocnicze, nie udzielenie pomocy itd.) Ludzie wypisuja potem brednie na forach o oknach zycia, adopcjach itd. Oczywiscie autorzy tych wypowiedzi nikogo nie adoptowali ani nie zamierzaja, to tylko taka pouczajaca retoryka. Moze wypadaloby porozmawiac z wiekszoscia rodzin adopcyjnych, ktore zmarnowaly sobie zycie adoptujac dziecko psychopatow, narkomanow czy alkoholikow. Oczywiscie zdarzaja sie jednostki , ktore daja sobie rade, ale wiekszosc cierpi katusze. Co do eutanazji, to juz calkiem nie rozumiem, kiedy czlowiek ma sile i mozliwosci, moze popelnic samobojstwo, kiedy tylko tego zapragnie, a kiedy jest zbyt slaby i chory zeby to zrobic, nie moze liczyc na pomoc, pomimo, ze o to prosi, bo wraz z utrata sil traci prawo do samobojstwa?

 40. el
  14 stycznia o godz. 17:49

  Bo obywatel jest WŁASNOŚCIĄ Państwa.
  Nawet demokratycznego….
  W niektórych krajach samobójstwo jest nadal karalne.
  A Wolna Wola, to taki ozdobnik w doktrynie, używany zgodnie z zapotrzebowaniem hierarchów.

  W wywiadzie, Mikołejko przypomniał „Chłopów” instytucję wycugu.
  Minęło od tamtych czasów zaledwie 100 lat….

  Poza tym, urządzanie życia INNYM, to ulubiona zabawa ludzi z rządzą władzy. Okazują swą wolę, siłę, koncepcje.
  Każą żyć według własnych reguł.
  Dla niektórych bycie panem życia i śmierci, to największy afrodyzjak…

 41. Michał
  14 stycznia o godz. 17:24

  Skłonność do własnej płci jest właściwa dla 8% populacji ludzkiej.
  Reszta może się rozmnażać- do upojenia i zatracenia…..
  W RPA lubią leczyć lesbijki zbiorowym gwałtem- taka NATURALNA forma zachowania samców w masie, czy przewadze liczebnej.

  Dołączyłbyś do takiej grupy?
  Ostatnio w Indiach sporo takich bohaterów się ujawnia……

 42. @Sławomirski
  Myślę, że tak. Tyle, że sprawa na szerszą dyskusję.
  Myślę też, że nie bez powodu cenię sobie Pana wpisy. Dziękuję za pomoc z United Way.
  Pozdrawiam

 43. @Adam Szostkiewicz 14 stycznia o godz. 13:23

  „@vera
  więcej skromności? Proszę podać jeden przyklad zagraniczny akcji charytatywnej na taką skalę powtarzaną regularnie od ponad 20 lat.”

  Przykładem jest Francja, gdzie od 1985 rok odbywa się corocznie akcja „Restos du coeur”, zainicjowana przez nieżyjącego już Michela Coluche’a zbiórka pieniędzy dla bezdomnych, wykluczonych i potrzebujących (pomoc głównie w formie żywności). Zbierane kwoty to około 150 milionów euro, z tego około 40 procent pochodzi z datków bezpośrednich ludności, reszta od różnych instytucji (w tym dokłada UE). Pomoc kierowana jest głównie w formie żywności.

 44. Nikt nikogo do dobroczynności, ani do ludzkich odruchów kijem nie zmusza.
  Ten, kto chce pomaga, ten, kto nie chce, nie musi.

  WOŚP jest świetną i wyjątkową inicjatywą.
  Owsiak organizując taką akcję pomógł uratować życie mnóstwa dzieci, innym leczenie ułatwił, a innym zapewnił dobrą diagnostykę.
  W czym wiec problem?

 45. Slawomirski,

  Ideologie stanowią taką samą siłę powodującą ludźmi (indywidualnie czy zbiorowo) jak racjonalne działanie. W ten sposób konflikty ideologiczne są i będą nie do uniknięcia, zwłaszcza w czasach, kiedy wszystko potencjalnie staje się ideologią: sposób zbierania pieniędzy na cele społeczne, karmienie lub niekarmienie piersią, oglądanie telewizji, Fejsbuk itp. Dokąd jednak fundamentalne zasady organizacji państwa i społeczeństwa nie stanowią pola dla otwartego konfliktu ideologii (co nie znaczy, że mają być one wolne od krytyki), dotąd ideologiczne utarczki między zwolennikami i przeciwnikami danego zachowania indywidualnego czy zbiorowego trzeba chyba brać za coś naturalnego w wolnym społeczeństwie. Owsiak jest krytykowany, nawet atakowany ideologicznie, co moim zdaniem podwójnie działa na korzyść organizowanej przez niego akcji: zmusza Owsiaka du gry super fair i przejrzystej (inaczej rozniesiono by go na strzępy), a z drugiej mobilizuje wokól akcji tych, którzy nie podzielają ideologii wyznawanej przez atakujących WOŚP. To ostatnie pozwala ustawić we właściwym miejscu między innymi organizacje tak potężne propagandowo jak KK – głównego przeciwnika ideologicznego życiowego podejścia „Róbta co chceta”.

  Pozdrawiam

 46. Panie Piotrze Modzelewski-mnie rowniez przerazaja niektore wypowiedzi poslow polskich i innych „waznych”figur a propos eutanazji w Holandii.Takiego steku bzdur dawno nie czytalam.Mieszkam tutaj wiele,wiele lat,wiec temat jest mi nieobcy!

  Z ostatnich danych wynika,ze w roku 2012 eutanazji poddali sie pacjeci w liczbie mniejszej niz 2% w stosunku do calkowitej liczby zgonow!!!!Generalnie dotyczy to ludzi ogromnie cierpiacych i bez szans na poprawe swego stanu zdrowia.Decyzja moze byc podjeta w zasadzie tylko przez samego zainteresowanego.Chyba,ze jest w tak beznadziejnym stanie,ze lekarze wraz z rodzina podejmuja decyzje o odlaczeniu medycznej aparatury.

  Jednakowoz mysle,ze Polska nie jest jeszcze gotowa na taka dyskusje.Wielka szkoda,moze kiedys?!

 47. Michał
  14 stycznia o godz. 17:24

  Szanowny Panie Michal

  Nie ma stuprocentowych mezczyzn i kobiet. Cechy kobieco-meskie sa w nas wymieszane. Wszyscy jestesmy kobieco-mescy.

  Religia odebrala Panu zdrowy rozsadek. To samo spotkalo Jaruzelskiego,Urbana i Passenta. Oczywiscie ich religia roznila sie od panskiej.

  Slawomirski

  Slawomirski

 48. el
  14 stycznia o godz. 17:49

  Dobre pytania.

  Slawomirski

 49. Michał,
  Ty się za późno urodziłeś; o kilka wieków, bez mała. Rycerzu niepokalany.

 50. @Slawomirski
  Rzeczywiście, The United Way można porównać z Orkiestrą, ale w tym sensie, że działa nieprzerwanie od wielu wielu lat i obraca olbrzymimi sumami dolarów, ale w kontekście amerykańskim, czyli jest to de facto ,,korporacja charytatywno-pomocowo- obywatelska, powiązana z wielkim biznesem, i tu moim zdaniem analogia z Orkiestrą się kończy. Swoją drogą, w Polsce działa jej oddział, fundacja ,,Wspólna droga”, ale pozostaje szerzej nieznana.

 51. Michał 14 stycznia o godz. 17:24
  Łyknij sobie kostkę lodu dla ochłody, może przestaniesz się tak gorączkować rewolucją we Francji. To nie są przejawy nowoczesności, albo jak ktoś inny chce, lewactwa, tylko najnormalniejsza lekcja praktycznego myślenia. Pomyśl, może ci się uda odkryć przyczynę zmian w prawie obyczajowym (bo nie w obyczajach, które nie zmieniły się o zarania dziejów ludzkości).
  Nie kto inny, jak idol polskiej prawicy Cameron chce właśnie przeforsować małżeństwa jednopłciowe na Wyspach, więc sam widzisz, że ta kwestia ma słaby związek z jakąkolwiek ideologią. Argumenty przeciw są jak najbardziej ideologiczne, ale mają tą słabą stronę, że brak w nich dowodów potwierdzających głoszone obawy (raczej nienawiść). Ludzie, tu i ówdzie już tego nie kupują, nie widzą powodów do obaw. To jest kolego po prostu nieistotne, nikomu z postronnych nie psuje samopoczucia, a daje równe prawa tym kilku procentom odmieńców. Przetestowano to już w kilku krajach nawet na poziomie chrześcijańskich związków wyznaniowych i nic się nie stało.

 52. „Kościół ma swoje akcje dobroczynne, i chwała mu za to, ale żadna tak nie mobilizuje Polaków jak Orkiestra Owsiaka.”

  450 milionów rocznie zebrane przez Caritas to nie jest mobilizacja?

 53. Najsmutniejszym faktem jest to, że w świetle tak szczytnego i wzniosłego przedsięwzięcia jakim jest Orkiestra J.Owsiaka „grzeje się”, promuje swoją chorą „z nienawiści” do wszystkiego co inne, „pluje jadem” z ekranu telewizyjnego „polski talib” dr Tomasz Terlikowski.
  Słuchając islamistów a Maghrebu, Afganistanu czy Bośni, ich chorych od nienawiści kazań (a zwłaszcza retoryki przez nich używanej) i konfrontując to wszystko z „produkcją” made in Tomasz T. – mając w pamięci biblijny passus, że „na początku było Słowo” – ciarki przechodzą „po plecach”. I gdy na dodatek czyta się, iż Kościół w Polsce partycypuje w pielgrzymkach zwyczajnych bandytów i chuligaństwa, admiruje te środowiska i legitymizuje (poniekąd) ich artykulację nienawiści – „kibolstwo” na Jasnej Górze, kapelani „kibolstwa” (czyli de facto środowisk przestępczych) oraz spotkania najwyższych hierarchów z owymi Hunami – zadaję sobie pytanie: o co tu chodzi ? I może Pan Panie Redaktorze jako promotor walki o wolność i wartości demokratyczne – które są uniwersalne i humanistyczne (tak, Pan i Pańskie środowiska miały rację w latach 70- 80-tych nadstawiając „karki” za te wartości) – powie mi o co tu
  chodzi ? Dlaczego ?
  Strach się bać – słuchając Terlikowskiego (media go promują na równi z Owsiakiem, co jest „paranoją” i dewaluacją tego co zwiemy „wartością”) i widzieć jak sankcję „sakralną” otrzymują „Staruch” czy „Litar” (to przenośnia Panie Redaktorze).
  Pozdrawiam
  Wodnik 53

 54. @Zaraz
  Caritas robi świetną robotę, zbiera rzeczywiście (przynajmniej wg danych oficjalnych) ponad 400 mln zł rocznie z datków, ale na bardzo różne cele. Oryginalność pomysłu Owsiaka polega na zrobieniu jednej akcji jednegio dnia na jeden cel. Jakimś odpowiednikiem Oriestry w Caritas mogłaby być akcja wigiljnej sprzedaży świec na pomoc dla potrzebujących dzieci. To Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest ze wszech miar dziełem chrześcijańskim (i to ekumenicznym, wspólnie z ewangelikami i prawosławnymi!), i godnym zauważenia, ale nie osiąga tak dobrych wyników finansowych (w 2011 ok.19 mln zł).

 55. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13200794,Dalem_na_Orkiestre__wiec_na_rok_mam_spokoj_z_pomaganiem_.html
  Demagogami nam obrodziło nad podziw…
  Dałem na Orkiestrę, więc na rok mam spokój z pomaganiem……..
  Kto w niedzielę bywa w kościele nie może uciec od regularnych zbiórek na biedne dzieci, na więźniów /przed świętami/, na misje w całym świecie a jest ich niemało, na ofiary klęsk żywiołowych i wiele innych szlachetnych celów. Te zbiórki odbywają się nie na tacę, ale w przedsionku i przed kościołem; są częste i wierni nie żałują grosza, sama się niejednokrotnie dokładam. Potem można usłyszeć – albo i nie – ile zebrano i „Bóg zapłać”. Nie wydarzył się taki cud, aby kiedykolwiek padła informacja, co się później z tymi kwotami stało, ile ogółem zebrano i co w tej przykładowej Afryce z tych datków zbudowano. Nie mam o to pretensji, bo daję z własnej woli, więc nie żałuję i nie rozliczam, choć byłoby mi miło, gdyby kiedyś taki rachunek mi pokazano. To miłe, zobaczyć, że dar nie został zmarnowany.
  A Jurek Owsiak rozlicza się z każdej, powierzonej złotówki, pokazuje sprzęt zakupiony za te datki, chwali się tym, że negocjuje do upadłego ceny za aparaturę najwyższej jakości, najnowocześniejszą aktualnie w świecie.
  I na jego Orkiestrę też co roku daję jakiś pieniądz.
  Jedno nie wyklucza drugiego.

 56. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13204678,Owsiak_na_korytarzu_do_Terlikowskiego__Dlaczego_pan.html

  Krótkie spotkanie Terlikowskiego z Owsiakiem zaowocować może konkluzją:
  „Terlikowski jest kochający inaczej”……

  Ps.
  Nie wiem, może Gospodarz odpowie, czy zaproszeni do studia goście dostają za to jakieś pieniądze?
  Rozumiem że pan Terlikowski ma sporą rodzinę, ale może by mógł proboszcz pomóc, czy Caritas?
  Do dzienników i programów publicystycznych pasuje jak krowa pod siodło…..moim zdaniem, oczywiście…..

 57. Świadectwo moralności.
  Pan Szostkiewicz może wystawiać świadectwo moralności Caritasowi,
  Jego blog i jego rzecz.
  Ale niech nie zamazuje różnicy pomiędzy działalnością prowadzoną przez 21 lat , dokumentowaną
  – sprzętem oznaczonym serduszkiem – by kazdy wiedzial
  – sprawdzeniem ksiąg i prawidłowościi działań
  – ogłaszaniem publicznym ILE ZEBRANO , CO KUPIONO I KOMU PRZEKAZANO
  I robiło niewielkie to grono ludzi.
  Popatrzmy na drugą stronę medalu
  – żadnych sprawozdań finansowych
  – zadnych wskazań na co przekazano pieniądze
  – żadnych publicznych deklaracji o celach // poza wskazaniami ewangelii//
  żadnych dokumentów gdzie ,komu , co ,ile udzielono pomocy
  PRZY WSPARCIU CAŁEGO K K który organizację Caritas traktuje jako swoje dziedko i udziela każdej pomocy.
  Więc jak dawniej mówiono ZNAJ PROPORCJE MOCIUM PANIE
  Bo każdemu TO NA CO ZASŁUŻYŁ

 58. @Wodnik53:
  Kościół jest różny. Mi się bardzo nie podoba ten trend, który wynosi na coraz ważniejsze pozycje Frondę (bo przecież nie o samego Terlikowskiego tu chodzi, ale o akceptację jego sposobu myślenia — nieźle mnie rozeźlił Gość Niedzielny, który w rubryce „Autorytety” na równi drukował felietony prof. Bartoszewskiego i dr Terlikowskiego), który nie widzi problemów w sojuszu z nacjonalistyczną prawicą. Ale obawiam się, że z oddali masz nazbyt jednoznaczny obraz — to nie cały Kościół w Polsce, nawet jeśli coraz większa i głośniejsza jego część. (I nawet jeśli dostrzegam, że to rosnąca część.) W przypadku podejścia do WOŚP ja nawet nie wiem, czy to jest postawa większości Kościoła — w ubiegłych latach także ministranci zbierali po mszy na WOŚP i było to normalne. (W tym roku tego nie widziałem, ale może miałem pecha.) To było akceptowane, nawet jeśli w ‚mediach kościelnych’ znajdowali schronienie najjadowitsi wrogowie Jerzego Owsiaka.

  @Zaraz:
  Irytuje mnie przeciwstawianie Caritasu i WOŚP — różne modele działania, różnie rozłożone atuty, inna ‚dynamika’. Wolę przyjąć, że różne akcje się uzupełniają — trafiając do trochę innych darczyńców i odbiorców.
  Gdy piszesz o 400 milionach, to łapię się, że sam się do tego wyniku dołożyłem, w skromny sposób, ale jednak większy niż w przypadku WOŚP. Tylko dlatego, że zbiórka jest całoroczna, a nie skoncentrowana jednego dnia. Nawet więc podchodząc z mniejszym entuzjazmem ‚nazbierałem’ łącznie większy datek.

 59. @PAK z dn. 15.01.2013 h: 13.10.
  Ale zawsze jest tak, że to ci najgłośniejsi wystawiają całości cenzurki. Nie napisałem, że cały Kościół …… Piszę o klerze – w sensie jak to opisuje Drewermann – (nie o „Ludzie Bożym” który w myśl Vaticanum II jest kościołem) – a w Polsce nadal jest tak, że jest duchowieństwo i „laikat” (czyli nie -konsekrowani, jak napisał niegdyś bodajże J.Turowicz, choć tego nie jestem pewien).
  A poza tym – „spoza” lub z „oddali” lepiej i czytelniej pewne rzeczy się widzi.
  Pzdr.
  Wodnik 53

 60. Śleper
  14 stycznia o godz. 13:06
  byly tez autokary z moskwy(merci depardieu!) i szczecina( danke marian jurczyk!);
  prawdziwa ekumena czarnego krzyza 😉

 61. Owsiak jest wielki !!!! Super facet o wspanialym sercu i mozemy sie tylko cieszyc, ze jest. Czy ktos moze miec watpliwosci gdzie jest dobro, a gdzie zlo, gdy patrzy na Owsiaka i Terlikowskiego?

 62. Adam Szostkiewicz
  14 stycznia o godz. 21:23

  Dziekuje za odpowiedz

  Slawomirski

 63. Mój Ojciec trafił na OIOM nieprzytomny. Byłem przy Nim. Osiemdziesiąt parę lat miał. Mimo całkowitego paraliżu (wylew). Kilka dni bez, pozornie, czucia. Zorientowałem się, że reaguje na to co mówię, drgnięciem ręki (trzymałem ją). Po chwili mieliśmy kod porozumiewawczy. Ucisk raz – tak, dwa – nie. Był świadomy, mimo braku możliwości innego, niż ucisk dłoni, ruchu. W gabinecie ordynatora, oprócz niego i mnie, była, chyba, stażystka. Powiedziałem Doktorowi – proszę nie robić niczego, co może przedłużyć cierpienie Ojca. Wiedziałem wcześniej, że szans na znaczące przedłużenie życia, nie ma. Lekarka się oburzyła. Starszy Pan Ordynator, kiwnął głową. Nic nie powiedział. Rozumiał. Ja TEŻ CHCIAŁBYM MIEĆ TAKĄ MOŻLIWOŚĆ ZAKOŃCZENIA ŻYCIA. Czy to jest eutanazja?

 64. http://wyborcza.pl/1,75248,13201184,__Jak_dzwigac_kilogramy_egzaltacji__ktora_nas_czestujecie__.html
  ===============

  Czyli jak zwykle……mówił dziad do obrazu, a obraz doń ani razu.
  Owieczki są od strzyżenia a nie polemizowania z pasterzami?
  Dialog, to pieśń przyszłości w naszym polskim KK…..

 65. Wiesiek 59 (15-01-g.20:58)
  ONI tak mają, że nie odpowiadają. W końcu się na tym przejadą. I to chyba szybciej niż myślimy. Wcale nie za sprawą Palikota, tylko wiernych (jeszcze).
  Pamiętasz taki dramatyczny List Otwarty do Episkopatu, jaki wystosował mocno starszy zacny pan, ojciec dziennikarza Lufta, na temat polskiego kk (po incydencie z Rydzykiem). Nie przypominam sobie, by otrzymał odpowieź. A na apel ks. Wiśniewskiego była jakaś reakacja. Chyba nie.
  Za to dzisiaj sukienkowi radzili nad bezpieczeństwem Polski i Europy w kontekście nauczania JPII. Nie wiem, czy szło o militarne bezpieczeństwo, czy obronę przed liberałami, masonami, homoseksualistami itp. Tak czy owak czysty Orwell.

 66. Chwila chwila
  radosc na prawicy z okazji wypowiedzi o eutanazji?
  A moze po prostu sprzeciw – sporo tu insynuacji w tym idologicznie zaangazowanym felietonie.

  ?W przyszłym roku mogę stanąć z orkiestrową puszką?

  Na to zaproszenie Tomasz Terlikowski odpowiedział dziś we wpisie na swoim serwisie. Oświadczył, że o ile nie sądzi, by ?rock?n’roll miał go uratować? ? ?bo to akurat nie jest mój ukochany gatunek muzyczny? ? to jeżeli Owsiak ?rzeczywiście chce go widzieć na Woodstocku i pozwoli mu porozmawiać z młodzieżą, to się tam stawi?. ?I powiem, dlaczego napisałem to, co napisałem (wcale nie tylko negatywnie, co może zobaczyć każdy, kto czytał teksty)? ? obiecał dziennikarz.

  I idzie jeszcze dalej ? napisał, że jeżeli lider WOŚP odwoła swoje opinie na temat eutanazji, to on wtedy ?z radością odwoła opinię na temat cywilizacji śmierci?. ?A nawet w przyszłym roku stanę z orkiestrową puszką??

  Ks. Edmund Jaworski, proboszcz z małej parafii we wsi Gułtowy, 30 km od Poznania:
  Jestem pełen podziwu dla tysięcy wolontariuszy, którzy zbierają pieniądze dla dzieci czy osób starszych. Oni robią to z potrzeby serca. Nie będę krytykował czegoś, co przynosi tyle dobrego.
  Zresztą Owsiak skutecznie niesie pomoc tam, gdzie nie zawsze Kościół potrafi dotrzeć. O tym też warto pamiętać, niech Orkiestra gra dalej ? mówi ks. Jaworski.

  Gdyby Orkiestra nas wcześniej poinformowała, parafia włączyłaby się w akcję

  Ks. Waldemar Ciosek, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Mielcu: ? Popieram wszelkie akcje, które służą dobru człowieka, w tym również Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. To bardzo dobra idea. Podpowiedziałbym tylko organizatorom akcji, aby odpowiednio wcześniej informowali parafię o kweście, ponieważ my chętnie podjęlibyśmy z nimi współpracę.

  Ks. Adam Pawłowski, duszpasterz młodzieży i wikary z poznańskiej parafii pw. Maryi Królowej, cieszy się, że katolicy chętnie angażują się w WOŚP, ale do medialnego szumu i działalności fundacji podchodzi już z większym dystansem. Na swoim blogu napisał: ? Smuci trochę fakt, że w świadomości Polaków i medialnej debacie nie funkcjonuje liczba ok. 300 milionów złotych, jakie co roku zbiera i przeznacza na potrzebujących Caritas Polska.

  Ojciec Marcin Pietrasina, Duszpasterstwo Akademickie Xaverianum w Opolu: ? Pieniądze zbierane podczas WOŚP idą na dobre cele, pod naszym kościołem także prowadzona była kwesta, więc nie widzę problemu. Inna rzecz, że bardzo wiele dobrego robi dla potrzebujących kościelna organizacja, jaką jest Caritas, to jednak nie jest aż tak nagłaśniane jak działalność Orkiestry, a przecież równie ważne. Orkiestrę jednak popieram, ze względu na jej szczytne cele.

  Proboszcz Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Jaśle (nie chciał podać nazwiska): ? Jeśli pieniądze idą na pomoc dla dzieci i starszych ludzi, to nie widzę w tym nic złego.

  Nie ma żadnych powodów, by do WOŚP podchodzić z dystansem

  Ks. prałat Mikołaj Mróz, proboszcz parafii przy bazylice św. Jakuba i Agnieszki w Nysie: ? Od lat widzę wolontariuszy Orkiestry kwestujących pod kościołami, więc nie można powiedzieć, by Kościół trzymał się z daleka od tej akcji (śmiech). A poważnie: dzieje się rzecz dobra, ważna, pożyteczna i to jest godne poparcia. Może czasem ideologia Orkiestry nie do końca przystaje do tego, co reprezentuje Kościół, ale wiem, że moi parafianie popierają Orkiestrę, bo na niedzielne msze przychodzili z serduszkami Orkiestry przyklejonymi do płaszczy. Czy ja sam wrzuciłem coś do puszki? Oczywiście! Co roku tak robię!

  Ks. Henryk Błaszczyk, proboszcz z Sanktuarium Krzyża św. w Klebarku Wielkim (woj. warmińsko-mazurskie) przekonuje o pozytywnym nastawieniu Kościoła do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. ? Ks. abp senior Edmund Piszcz często przypominał nam zasadę, że tam gdzie jest dobro, tam jest Bóg. A tam gdzie jest Bóg, zawsze jest społeczność Kościoła, a Kościół to wspólnota wiary, pobożności, czyli kultu i uczynionej miłości. Zatem osoby wierzące nie powinny stracić najmniejszej okazji do tego, by wiara spełniła się w miłości. Stąd nie ma żadnych powodów, aby do tej inicjatywy podchodzić z dystansem, a jest mnóstwo powodów, żeby z tym, co dobre, jak najpiękniej współpracować ? mówi ks. Błaszczyk. ? Najlepszym świadectwem życzliwej postawy Kościoła do WOŚP jest to, że bardzo wiele naszych sióstr i braci o wyznaniu rzymskokatolickim swoimi datkami co roku ją wspiera. Ja sam w ostatnią niedzielę również złożyłem datek do puszki wolontariuszy. Nie wyobrażam sobie, że mogłoby być inaczej.

  Kościół mógłby bardziej wspierać Orkiestrę

  Ks. Janusz Mączka, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Przemyślu: ? Jak najbardziej popieram akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbierają pieniądze na szczytny cel.

  Ks. Piotr Duksa, dziekan Wydziału Teologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie: ? Zawsze byłem i jestem ?za? Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Rozmawiając z innymi znanymi mi duchownymi, nigdy nie spotkałem się też z jawnym, negatywnym nastawieniem do tej inicjatywy, choć nie mogę mówić za wszystkich. Być może są też tacy, którzy mają do niej inny niż ja stosunek.

  Nie zmienia to faktu, ze Owsiak robi to co powinno robic panstwo a „panstwo”… swietuje i traktuje to jako swoje alibi na umywanie rak z kolejnej sfery zycia publicznego – zamiast priorytowego traktowania sluzby zdrowia mamy celebrowane „indywidaulne zaangazowanie spoleczne” z ideologiczna puenta- „robta co chceta i odczepta sie o rzadzacych” – ale podatki (coraz wyzsze) placic trzeba….

 67. @Falicz
  Nie wiem, w czym się Pan dopatrzył u mnie ideologiczności. Jakie są fakty? Na Pana liście nie ma żadnego biskupa. W Polsce księży jest ok. 20 tys. Pańska lista króciutka. A można by za to zrobić znacznie dłuższą z duchownymi atakującymi Orkiestrę. Wreszcie, w otwartej demokracji, to normalne, że obywatele się organizują wokół jakiegoś pomysłu i wyręczają państwo w tej czy innej dziedzinie, jeśli taka ich dobra wola.

 68. Gra w klasy
  Ciekawość jest podobno oznaką młodości i skłonnością do zadawania pytań.
  Na trzech blogach //różnych// czytałem zamieszczone przez p.Falicza wypowiedzi różnych //rzekomo// księży z ponad 10 parafii z całej polski i każdy z nich wypowiadał się pozytywnie o WOSP.
  – Każdy deklarował chęć włączenia się osobiście do zbiórki.
  – Każdy niemal żałował że nie zaproszono GO do współudziału
  – Każdy wspominał o dobrym przykładzie WOSP dla mlodziezy i bardzo dobrej roli wychowawczej.
  Cieszę się więc że w CAŁEJ POLSCE jest przynajmniej 10 porządnych ludzi w sutannach.
  Szkoda tylko ze spotykani przez nich ludzie nawet w konfesjonałach nie uprzedzili ich ze Owsiak od 20 lat zbiera na potrzebujacych.
  Tak sie drań zamaskował że nic o nim wiadome nie było
  Kłopot zaczyna się wówczas gdy zastanawiam się w jakiż to sposób
  tych DZIESIĘCIU Z CAŁEJ POLSKI udzieliło odpowiedzi nie znanemu facetowi // bo kto to dla księdza jest FALICZ // przez telefon i to w przeciągu JEDNEGO DNIA.
  Ot kazano jakiemuś wikaremu dać słuszny odpór na łamach Polityki.
  Nadawał by sie do tego któryś z seminarzystów KU L
  Dziwię się tylko ze taki stary wróbel jak p. Szostkiewicz dał się nabrać na końskie GGGG -o.
  A ponoć to mądry facet.

 69. Pelna zgoda Panie Redaktorze –
  Niech sie obywatele wezma za zbieranie pieniedzy na sluzbe zdrowia!
  Pracowac przez pol roku na podatki przeciez nie wystarczy.

  O ile wiem to chodzilo o eutanazje i o „robta co chceta” (tak w uproszczeniu.
  Toz to zupelnie naturalne, ze Kosciol z tym sie nie zgodzi inaczej NIE MOZE! – po diabla bylyby te przykazania i podstawowe zasady chrzescijanstwa gdyby nie zaprotestowali.

  Ideologizowanie wedlug mnie polegalo na tym, ze z akcji Wielkiej Orkiestry zrobil Pan akcje..lewicy liberalnej.
  U Hartmana przeczytalem, ze Owsiak nawet o tym nie wiedzac zostal apostolem ateizmu i czlowiekiemn Hartmana – to prawie tak jakby te miliony zebral sam Hartman i lewica…

  Jezeli juz – to lewicowym przekonaniem jest, ze to panstwo powinno zadbac o podstawowe potrzeby obywateli – chyba, ze pojawila sie nowa Lewica – liberalna… dlaczego nie lewica NEOliberalna – bedzie jeszcze nowoczesniej.

  Moge zagwarantowac Panu, ze wiekszasc dzieci zbierajacych do skarbonek nawet nie wie, ze dziala w lewicy i to liberalnej.
  Zbieraja ateisci, prawicowi i religijni.
  I tak jest pieknie – Terlikowski tez chce zbierac ale z eutanazja sie nie zgadza.
  Bo jedno nie wynika z drugiego.
  Tak jak sponsorowany przez browar wielki koncert dla mlodziezy nie musi isc w smak niepijacemu.

 70. @Andrzej Falicz
  obaiwam się, że Pan nie doczytał i nie domyślał. Przecież to nie ja robię z Orkiestry lewicę liberalną, tylko kościelno-prawicowa propaganda antywowsiakowa. Ja podobnie jak Pan nie patrzę na Owsiaka przez ideologiczne okulary. Jego akcja uratowała z pewnością niejedno dziecko z rodzin głosujących na PiS. I bardzo dobrze, że uratowała, a źle, że politycy prawicy plotą swoje brechty, jakby w ogóle z tego nie zdawali sobie sprawy.

 71. Panie Redaktorze,
  faktycznie nie dotyczytalem – przepraszam.

  „…Nie lękajcie się Owsiaka. Podziękujcie mu. Nikt w odrodzonej Polsce, w Kościele, ani na prawicy, nie uratował tylu istnień co on…”
  Czy chodzi Panu o osobe Owsiaka ?
  Chcialoby sie napisac to samo np. o premierze Tusku
  „dzieki madrym i porfesjonalnym rzadom premiera Tuska polskie panstwo zwiekszylo wydatki na sluzbe zdrowia wczesniej znakomicie ja reformujac – i na pewno nawet Owsiak nie uratowal tylu istnien co Tusk”

  Zacytuje mojego ulubionego blogowicza Kadetta:
  „Czy ta cała państwowa machina uruchomiona z wielkim rozmachem, by wspierać Wielką Ściemę nie była w istocie rzeczy od samego zarania imprezą sensu stricte państwową, w której Jerzy Owsiak spełniał jedynie rolę wodzireja ogłupiajacego miliony młodych?

  WOŚP jest w takim samym stopniu prywatna, liberalna i samofinansujaca się, jak i cała III RP nie mogąca się sama utrzymać, w ramach której ten państwowy cyrk odbywa się. WOŚP i III RP to niemal równolatki…”

  inny cytat z kurki, sarkastyczny:
  „ZUS ratuje biedne dzieci składkami zdrowotnymi, za które robi się operacje, kupuje sprzęt, wszczepia serca i kołysze dzieci w inkubatorach. Gdyby nie ZUS umarłoby miliony dzieci i dorosłych, bo nic by nie było w szpitalach…”

  Podkreslam to sa cytaty reprezentujace opinnie innych i niekoniecznie moje.

 72. Panie Falicz
  podaj nam pan numery telefonów do tych porządnych księży.
  Chcielibyśmy im podziękować za za ich głos w sprawie W O S P
  Ciekawe czy potwierdzą rozmowę z panem.

 73. Widać coś musi być szczególnego w akcji Owsiaka, że ideologiczna ofensywa przedstawicieli kołtunatu polskiego jest tak intensywna. Andrzej Falicz cytuje swego ulubionego blogowicza kadetta: numer tygodnia !

  No i ten z dziesięcioma księżami chętnimi do udziału w WOŚP. Tylko dziesięciu ?

 74. Jacobsky,
  „Tylko dziesięciu?”
  W Sodomie nawet tylu się nie znalazło 🙄

 75. Zbigniew Girzyński (PiS) stwierdził: – Ja lewactwa nie popierałem w żadnej postaci. Nigdy nie dawałem na WOŚP. Wspieram tych, do których mam zaufanie.

  Kadett to pseudonim Girzyńskiego ?

 76. GajowyM.

  W Sodomie nawet tylu się nie znalazło, czyli dziesięciu…

  A więc postęp w porównaniu z czasami biblijnymi, prawda ?

css.php