Płk Klich na senatora? I jeszcze Rafał Dutkiewicz?

Nagle Senat RP zrobił się sexy. Edmund Klich się zastanawia, czy nie startować (a to pewno znaczy, że wystartuje). Nie bardzo mi się to podoba, żeby ekspert od Smoleńska nagle zamienił się w (jeszcze jednego, bo imię ich legion) polityka od Smoleńska.

Jasne, że nie ma żadnych przeszkód obiektywnych, żeby płk Klich próbował szczęścia w polityce. Ale dla mnie jako wyborcy to zgrzyt, jakiś fałsz, w tym sensie, że uważam, iż kandydatowi zabrakło wyczucia, co wypada a co nie komuś tak rozpoznawalnemu w jego roli społecznej – właśnie niepolitycznego specjalisty od katastrof.

 A brak takiego wyczucia nie wróży dobrze karierze politycznej Klicha. Deklaruje, że chce do końca wyjaśnić tragedię smoleńską. To znów wpadka polityczna, bo sugeruje, że raport rządowy tego nie wyjaśni, za to on – tak. Ten motyw mnie zupełnie nie przekonuje.

Zostaje drugi: chęć wspierania spraw Leszna. Też nieprzekonujące, bo jak na razie Senat nie jest izbą samorządową i wolę, by nią nigdy nie został.

Dlatego z podobną rezerwą odnoszę się do inicjatywy ,,Obywatele do Senatu” kojarzonej z nazwiskami dwu znanych w całej Polsce prezydentów : Dutkiewicza z Wrocławia i Majchrowskiego z Krakowa. Nie chcę być złośliwy, ale inicjatywa powinna się chyba nazywać ,,Prezydenci do Senatu”, a stamtąd może do Pałacu Prezydenckiego, tego przy Krakowskim Przedmieściu.

Ambicje prezydenckie Dutkiewicza są znane, Majchrowskiemu też zdaje się miło słuchać, że jest dla tych i owych ,,papabile”. Mam z tą inicjatywą ten sam kłopot z kandydaturą Klicha: pomysł przerabiania Senatu na izbę samorządową wydaje mi się nietrafiony generalnie, a w tych trzech konkretnych przypadkach nieco obłudny, bo ukrywający pod hasłem obywatelsko-samorządowym chyba przesadne ambicje polityczne. 
 

XXXX  Spoty PiS
Szkoda, że w zasadzie tylko rem zaproponował jakiś ,,antyspot”, bo jeśli Kartka z podróży ma rację, żeby tych spotów nie lekceważyć, to może zwolennicy PO powinni ruszyć głowami. Dziękuję tak czy owak za wpisy nickom: Ivo, marcinchleb, Dorota, marti (tak jest, warto przypomnieć serial ,,Ekipa”), PAKowi za trafne odpowiedzi ,,Warszawiakowi” i ciekawe uwagi adresowane do Torlina. Torlin – fajna ta umowa Pańska z przyjaciółmi pisowcami, jak zwykle czytam Pana z intelektualną przyjemnością (ale, czy muszę dodawać, miewam inne zdanie w tej czy innej sprawie, trochę tak samo, jak z Kartką z podróży). Kartko: no może zdrowe to, że Polacy się ,,indywidualizują z rozentuzjazmowanego tłumu”, ale ja bym jednak wolał, by tak totalnie tego nie czynili, bo społeczeństwo, które ma wszystko w nosie, to wymarzony materiał na społeczeństwo totalitarne, a ja wolę demokrację,( liberalną demokrację, nie narodową 🙂 ). Stix – na Sadowskiego z Centrum Smitha bym nie zagłosował (ale on chyba nie startuje?). Inder- ależ tak, ale ja nie kandyduję! Z dystansu – no tak, ale Pan chyba żartuje, że Kościół i PiS są jedynym gwarantem prawa, sprawiedliwości i szczęścia Polaków – proszę poczytać Czapińskiego w Polityce, o którym wspominają inne wpisy; Torlin, Pani K, gayaliv – tak, wiem, że są już te ,,antyspoty”, dziękuję i wklejam: http://wyborcza.pl/1,75248,9951945,PO_przerobila_spot_PiS_.html TO-dzięki za przypomnienie młodzieży o bananowej młodzieży, to też doskonały skrót zmian, jakie  przeszliśmy w ostatnich dekadach, MW – w zasadzie się zgadzam, lecz uważam, kiedy czytam ostatnie sondaże, że wygrana PO może być większa niż ,,niewielka”. Seindes – ma Pan rację, przedobrzyłem.