Jadowicie antypolski Kutz, czyli wszyscy jesteśmy Ślązakami

Nie ma takiej kalumni, po którą nie sięgnąłby PiS. Tym razem w tak zwanym raporcie o stanie państwa i później przed kamerami  prawdziwi i jedyni patrioci opluli Kazimierza Kutza. Kutza! – autora ,,Perły w koronie”  i innych filmów o powstaniach śląskich i ,,Śmierci jak kromka chleba” o pacyfikacji kopalni Wujek w stanie wojennym. Ja wiem, że PiS tak walczy o zwycięstwo wyborcze, ale walczy obrzydliwe.

Sądzę, że po tym wyskoku partia Kaczyńskiego ma na Śląsku przechlapane. Mieszkałem w Zabrzu długie lata do matury i coś śląskości liznąłem, choć rodzice nie byli Ślązakami. PiS chce rozgrywać napięcie między autochtonami a napływowymi i grać tą samą co zwykle kartą lęków przed Niemcami.

Jak zwykle PiS dzieli, straszy i obraża ludzi. Tym razem mieszkańców Śląska. Spora ich część czuje się jednocześnie Ślązakami i Polakami. Jedni w tej kolejności, drudzy w odwrotnej. Część czuje się tylko Ślązakami. Ich dobre prawo. Jakim prawem PiS insynuuje, że tak naprawdę kryje się pod tym zakamuflowana ,,opcja niemiecka”?

Co na to obywatele polscy narodowości niemieckiej? Czy bycie Niemcem obywatelem polskim jest czymś gorszym niż bycie etnicznym Polakiem? Albo bycie Ślązakiem przyznającym się do narodowości  śląskiej i pragnącym autonomii? Przed wojną Śląsk ją miał, włącznie z regionalnym sejmem i skarbem. Czy oderwał się od Rzeczpospolitej?

Prezes Kaczyński pozazdrościł na dodatek Stalinowi kompetencji filologicznych. Wdał się w rozważania o wyższości mowy kaszubskiej nad śląską. Kaszubi tak elegancko wyróżnieni na pewno mu tego nie zapomną przy urnie wyborczej. Inne społeczności, np. łemkowska, też nie powinny. Bo tak naprawdę PiS zdaje się głosić wyższość Polaków nad ich współobywatelami innej narodowości. Co teraz mówi o Ślązakach takich jak Kutz, jutro może powiedzieć o każdej innej mniejszości w Polsce.

Niech pan się trzyma, Panie Kazimierzu. Dziś wszyscy jesteśmy Ślązakami.

XXXX
 Dowiaduję się, że w konkursie Pressu na najlepsze blogi dziennikarskie pięcioro autorów Polityki znalazło się w pierwszej dziesiątce: Bendyk, Paradowska, Chaciński, Passent, Szostkiewicz. To miłe. Gratuluję Koleżeństwu. Dziękuję też tym z Państwa, którzy tu stale zaglądają i zostawiają ślad kulturalnej i merytorycznej obecności. To Państwa wkład w sukces blogów Polityki.