Jaruzelski o zamachu na Jana Pawła II

No proszę, pismo katolickie robi wywiad z gen. Jaruzelskim. Jasne, że nie w Polsce. Zrobiło wywiad pismo włoskie wydawane przez paulinów. U nas to nie do pomyślenia. Tak nasi katolicy mają, że z Jaruzelskim nie gadają. A szkoda, bo okazuje się, że mówi ciekawie o dwóch rzeczach dla wielu Polaków bardzo ważnych. O zamachu na Jana Pawła II i o zabójstwie ks. Popiełuszki. Dwóch ikon polskiego Kościoła.

Szukałem w Internecie długo oryginału. Nie znalazłem. Jestem skazany na wiadomość z Gazety Wyborczej, podaną za PAPem. Zakładam, że wiarygodną. Tezy są dwie: trop islamski w spisku na życie papieża. Islamski, a nie bułgarski, czyli radziecki, bo taka wersja jest w Polsce najbardziej popularna. I druga, że w zamordowanie ks. Popiełuszki przez SB mogła być wmieszana Moskwa, czyli, tak to rozumiem, KGB działające na polecenie rządzących ZSRR komunistów.

Teza pierwsza jest niby prawdopodobna, ale Jaruzelski opiera ją na fakcie, że Ali Aqca jest muzułmaninem. Tymczasem jest on przede wszystkim osobą psychicznie niezrównoważoną, a w przeszłości był prawicowym ekstremistą. Z islamem się nie manifestował.
Bardzo wątpię, czy w początkach lat 80 polityczno-terrorystyczny islamizm mógł się szykować na zamach na papieża. Póki co, trop urywa się więc dla mnie na Aqcy. Być może nikt inny za nim nie stał, tylko jego fanatyczna nienawiść lub szaleństwo.    

Teza o współudziale Moskwy w zabójstwie Popiełuszki jest bardziej prawdopodobna. Moskwie według generała mogło chodzić o wywołanie ostrego konfliktu między Kościołem a ekipą Jaruzelskiego. Pośrednio miało to ugodzić w Jaruzelskiego i doprowadzić do wymiany rządzących na bardziej twardogłowych. Tak przynajmniej widzi to generał. Czy nic więcej nie ma do powiedzenia, skoro w ogóle podjął temat?

No dobrze, ale czy nie można o to zapytać innych żyjących jeszcze dygnitarzy z tego czasu i samych uczestników zabójstwa? Zagadkowy ten wywiad z pismem ,,Jesus””. Wygląda na to, że generał korzysta z niego, by w obliczu wieczności  całkowicie się oczyścić z wszelkich podejrzeń w tych dwóch mrocznych sprawach.
XXXX
Sprawa śląska
Kartka z podróży, Waldemar, kamil1715, Jadwiga ? dziękuję za miłe słowa. Dziękuję też za wpisy Antoniusa, Tomasza, barto, MW, Norberta, a zwłaszcza Barbórki. Podobnie: Kris Poland, maja ze Śląska. To jest ton rozmowy, który uważam za sensowny, nawet jeśli dyskusyjny. Na antypodach umieszczam wpisy Levara (tak, tak, pilnuj szewcze kopyta, artyści do piór, skąd my to znamy, zob. wpis Kaźmirza) i tych zażenowanych świniopasów i weryfikatorów. Jest też trochę wpisów z ciekawymi sugestiami, np. Werbalisty czy fifki (mnie też się zdaje, że choć Kaczyński jest zdolny do wszystkiego, to jednak nie można wykluczyć, że pretorianie typu Jacka Kurskiego czy Hofmana grają na kilku wewnętrznych frontach). Janusz: a kto mówi o jakimś szatkowaniu państwa, regionalizacja to nie szatkowanie. Finrod Felagund ? no właśnie, jeśli w Czechach uznaje się narodowość śląską, to może i u nas czas zaakceptować, że taka opcja jest możliwa. Należę do tych, którzy uważają, że nie jest rzeczą polityków i sądów decydować, czy ktoś może czy nie może podawać jako swoją taką czy inną narodowość.