Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

11.07.2007
środa

Maryja wyłączyłaby Radio Maryja

11 lipca 2007, środa,

Mam nadzieję, że wytropiona przez „Dziennik” (który dawno przestał być „Trybuną” PiS) nowa afera z Lepperem i CBA w centrum sprowokuje kryzys, nad jakim premier już nie zapanuje, że będą przyspieszone wybory i że PiS ich nie wygra.

Ale żadną miarą nie kasuje to sprawy ks. Rydzyka. Uważam, że to jest zadanie dla wszystkich, którym w Polsce bliski jest katolicyzm otwarty – soborowy, dialogowy, ekumeniczny, proeuropejski, antyksenofobiczny, patriotyczny, lecz nigdy nacjonalistyczny. Nadchodzi godzina prawdy, ile moralnych „dywizji” ma ten nurt w polskim Kościele.

Skoro biskupi nie są w stanie wyrwać antyewangelicznego żądła z przekazu Rydzyka, jego mediów i jego ruchu, to niech katolicy, którzy czują, że ten przekaz obraża ich uczucia religijne i obywatelskie, powiedzą to oddolnie, pisząc listy lub podpisując się pod wspólnym apelem do Stolicy Apostolskiej w sprawie publicznego zgorszenia, jakim jest polityczna działalność Tadeusza Rydzyka,  kapłana Kościoła katolickiego, zaprzeczająca roli duchownego, nauce społecznej i etyce tegoż Kościoła.

Słyszę, że ostrymi słowami napisał o tym do papieża ośrodek im. Wiesenthala z Los Angeles. To z Polski powinny najpierw wyjść takie głosy. Media światowe miałyby wreszcie do przekazania z Polski, że coś w Kościele drgnęło, że katolicy polscy potrafią się zorganizować oddolnie i skutecznie nie tylko w sprawie odwołania abp. Paetza czy Wielgusa. Jakże inną twarz pokazałby sobie i światu Polak katolik.

Tyle się mówi o społeczeństwie obywatelskim, niech katolicy obywatele znów dadzą znak istnienia. Nie będę powtarzał, jakie szkody, niepowetowane, czyni sekciarski przekaz Rydzyka. Do tego rejestru doszła teraz rzecz bez precedensu – podżyrowanie przez premiera demokratycznego kraju, członka Unii Europejskiej, osoby i dzieła ks. Rydzyka poprzez uczestnictwo w religijnych uroczystościach na Jasnej Górze.

Na Jasnej Górze! Gdzie śluby narodowi składał król Jan Kazimierz, a odnawiali je prymas Wyszyński i Jan Paweł II, ojciec Rydzyk ledwo skończywszy celebrę, zaczął wobec setek tysięcy wiernych robić wywiad polityczny z premierem Kaczyńskim, wywołując nawet jego konsternację, choć przecież sam Kaczyński swój pobyt w Częstochowie wykorzystał politycznie w najgorszym stylu.

Wcześniej proradiomaryjny biskup Stefanek wzywał, by to radio czerpało inspiracje od „dziennikarki Maryi”. Wątpię, by Żydówka ogłoszona Królową Polski chciała słuchać polskich antysemitów w Radiu Maryja. Nie Maryja inspiruje ks. Rydzyka, lecz zła wiara.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 103

Dodaj komentarz »
 1. Piekny tekst, Gospodarzu. Dziekuje.

 2. Najlepszą formą byłby wspólny apel do Watykanu. Nieraz takie akcje organizuje „Gazeta Wyborcza”. Myślę, że w takiej wspólnej akcji wzięłoby udział sporo osób.
  Znając naszą obywatelską gnuśność, listy wysyłane indywidualnie raczej by nie wypaliły – ludziom nie będzie się chciało układać tekstu ani dowiadywać się jaki jest adres Stolicy Apostolskiej.
  W każdym razie gorąco popieram apel redaktora Szostkiewicza! Trzeba rozpropagować pomysł gdzie się tylko da!

 3. Wyrazy uznania za powyzszy tekst, Panie Redaktorze.

  Jacobsky

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Szkoda czasu i zachodu, ci poganie, którzy wielbią papę rydzyka i tak nie zrozumieją swojego błędnego pojmowania Katolicyzmu. Ta tzw. rodzina RM nosi wszelkie znamiona szkodliwej sekty: uwielbienie dla wodza, specyficzną obrzędowość, pranie mózgów, odporność na wszelką argumentację… Jeśli BXVI nie zainterweniuje, to ta zaraza będzie się za cichym przyzwoleniem Episkopatu i z jawnym poparciem tzw. zespołu troski o RM rozchodzić i mnożyć jak pospolite gryzonie. Tym bardziej, że teraz ma wsparcie od najgorszego od dziesiątek lat rządu Polski.

 6. Szanowny Gospodarzu,
  wiara wiarą, a jeść trzeba. Wczoraj B16 oświadczył publicznie, iż tylko kościół katolicki zasługuje wśród chrześcijan na miano kościoła.
  To by było na tyle, jeśli chodzi o miłość bliźniego i ekumenię katolicką.
  A Rydzyk pilnie realizuje zalecenia JP2 zwiększania liczby wiernych. I ma poparcie Watykanu i oczywiście polskiego kościoła katolickiego. A Kaczyńscy po prostu załapali się na ten pociąg i nic Rydzykowi nie mają zamiaru złego zrobić. A że swym poziomem intelektualnym nie odbiegają od Rydzyka, to nawet i dobrze. Bo nie ma nic gorszego, niż inteligentny sk…syn. Taki może doprowadzić kraj do rozkwitu, ale i do wojny. A my od dawna mamy takich. którzy chcą podobno dobrze, ale na szczęście im nic nie wychodzi (za wyjątkiem ewentualnie drobnych majątków).
  Historia ma to do siebie, że przemija.
  Pozdrawiam zza gór i rzek
  Qba

 7. Za Heleną. Welkie dzięki.
  Pozdrawiam.

 8. Tez w pelni popieram i dziekuje za ten tekst.

 9. Ten problem najbardziej dotyczy samego kościoła, który pod wpływem takich nauk może stracić część wiernych. To od strony kościoła powinna pojawić się krytyka.
  Skoro jej nie ma (a jeśli jest to śladowa i nieśmiała), a w samym RM pojawia się regularnie większość polskich biskupów, to należy założyć, że RM mieści się jakoś w głównym nurcie KK w Polsce.

 10. Oburącz podpisuję się pod Heleną, dziękując za spokój i rozwagę.
  Pozdrawiam

 11. Mój komentarz z poprzedniego wpisu jakby jeszcze bardziej aktualny: chodzi o likwidację ostatnich masowych polskojęzycznych mediów które nie kucają przed narodem dobranym.

  Podziwiam perfekcyjne opanowanie języka propagandy:
  > bliski jest katolicyzm otwarty – soborowy, dialogowy, ekumeniczny, pro-> europejski, anty-ksenofobiczny, patriotyczny lecz nigdy nacjonalistyczny
  🙂

  Z tymi ostatnimi oskarżeniami o ‚antysemityzm’ o. Rydzyka to świetnie się składa. Już chyba dwa lata prowokuję wykształciuchów na forum gazeta.pl, żeby mi wytłumaczyli o co chodziło z ‚antysemityzmem’ w słynnym felietonie Michalkiewicza. Jeszcze nie doczekałem się rzeczowej odpowiedzi, ale jestem cierpliwy 🙂 TO MOŻE SZANOWNY GOSPODARZ WYTŁUMACZY NAM NA CZYM POLEGA ‚ANTYSEMITYZM’ W WYPOWIEDZI PRZYPISYWANEJ PRZEZ WPROST O. RYDZYKOWI. Prosto jak krowie na rowie.
  Wiem, wiem. Odpowiedzią będzie milczenie. Bo szanowny gospodarz robi w propagandzie a nie w dziennikarstwie.

  Czy mnie oczy nie mylą, że szanowny gospodarz odwołuje się do ‚ośrodka im. Wiesenthala’. Czy to ten sam W. którego w latach 70. w Austrii oskarżono o współpracę z gestapo podczas II wojny (oskarżenia były nieco większego kalibru niż pisanina ‚red’ Lizuta o panu Kobylańskim)? Pogratulować autorytetów 🙂

 12. Widzę, że rozmnożyło się na blogu gospodarza ekspertów od katolicyzmu 🙂 Im mniej dany osobnik ma wspólnego z KK (a im więcej z ‚mniejszością której nie ma’) tym bardziej chętny do pouczania katolików co powinni myśleć o o.Rydzyku.

  To się chyba hucpa nazywa, prawda?

 13. Szanowny Redaktor najwyrazniej nie zauwazyl, ze herezje II Soboru Watykanskiego sa powoli likwidowane przez nowego papieza. Ojciec Swiety natchniety Duchem Swietym zrozumial bezsens ekumenizmu i steruje powoli nawe Naszego Swietego Kosciola Katolickiego w kierunku tradycyjnym wskazywanym od dawna przez lefebverystow. To Swietobliwy Rydzyk jest tym, ktory odczytuje poprawnie intencje Stolicy Apostolskiej. Nie zmienia tego bezczelne listy pisane przez Weisenthala i innych syjonistow, ktorzy zamiast ukorzyc sie przed majestatem Kosciola pozwalaja sobie na niestosowne pouczenia. Polska jako przedmurze chrzescijanstwa ma szczegolny obowiazek obrony podstaw Naszej Swietej Wiary Katolickiej przed atakiem poganstwa i modernizmu z Zachodu i Wschodu. Wielebny Ojciec Odkupiciel to istne wcielenie Sw. Jerzego walczacego ze smokiem masonerii i syjonizmu. Wokol niego gromadza sie i stac beda wszyscy Prawdziwi Polacy.

 14. Wszyscy, poza Panem Redaktorem, nie możemy otrząsnąć się z szoku dlatego podobnie jak inni dziękuję Panu za ten tekst. Chociaż ekumenizm chyba w całym kościele rzymskokatolickim zejdzie na plan dalszy. Wszystko razem jest przygnębiające.

 15. Panie Redaktorze,

  ci,ktorzy mysla podobnie i sa prawdziwymi Katolikami,maja teraz szanse pokazac,ze takiego kosciola nie popieraja,zabierajac swoje dzieci z lekcji religii!!!Chyba juz dosyc slow padlo,pora na czyny!!!!!!!!!!!!!!!

  Pozdrawiam Ana.

 16. Sęk w tym, że Kościołowi widocznie nie bardzo zależy na kształtowaniu katolików którym w Polsce bliski jest katolicyzm otwarty – soborowy, dialogowy, ekumeniczny, proeuropejski, antyksenofobiczny, patriotyczny. Kościół wyciąga nauki i się boi. Hiszpania jest niby równie katolickim krajem jak Polska. Z tym, że z moich osobistych doświadczeń wynika parę spraw (znam wielu Hiszpan). Są to ludzie wierzący, ale w wersji lajt, duchowej. A nie narzucanej przez Kościół. Dla porównania, msze po Polsku w Dublinie – nawet 2, 3 w jednym dniu w niektórych kościołach – przybytek pełny po brzegi. Msze po Hiszpańsku (raz w tygodniu) – raptem naście ( ❗ ) osób. A Hiszpan i Latynoamerykanów w Dublinie jest na prawdę nie mało. Kościół Polski boi się utraty wpływów, więc rydzyk jest im może nie tyle na rękę, co po drodze. Bo trafia w żelazny „elektorat”. Taki niekwestionujący metod działania i istoty istnienia silnej instytucji Kościoła.

  Poza tym Drodzy Blogowicze, czy Wy na prawdę myślicie, że możliwym jest, aby obecne pokolenie polityków mogło jawnie przeciwstawić się katolicyzmowi w jakiejkolwiek postaci? Przecież najaktywniejszym elektoratem wcale nie jest klasa średnia, pragmatyczna i praktyczna. Ilu ludzi nie pójdzie znowu do wyborów? Kto nad tym pracuje, nad aktywnością wyborców? Nikt, bo w scentralizowanym państwie polskim nikomu nie jest to na rękę. Ludzie po prostu nie mają odczucia, że mają wpływ na politykę. I to każdemu politykowi pasuje dopóty, dopóki Państwo jest jego własnością. A obywatele po staremu – „co państwowe, to nie moje”.

  Jedynym wyjściem jest mobilizacja tych, którym taki styl się nie podoba. Ograniczony mandat zaufania i obywatelska, aktywna postawa na poziomie lokalnym. Czy to w ogóle jest możliwe ❓

  Pozdrawiam.

 17. Nie będzie żadnej reakcji na Rydzyka.
  Osiem lat temu przeczytałem wywiad z Zanussim, który opowiadał m.in. o swoich kłopotach w Watykanie, gdzie robił jakiś film dokumentalny. Mówi on: Jestem człowiekiem odpornym i cierpliwym, ale są rzeczy, które doprowadzają do rozpaczy – jak człowiek się ciągle czuje intruzem i wciąż zwalcza szykany, to sobie myśli: po co mi to. I wtedy kardynał Casaroli, do którego przyszedłem ze skargą, zadał mi dramatyczne pytanie: „Czy pan aby nie szuka dobrych księży w Watykanie? A jeśli tak, to pan wybrał zły adres. Dobrzy księża to są w parafiach, diecezjach, a tu są niedobrzy księża, którzy bardzo lubią władzę, tacy na przykład jak ja. Więc proszę się za nas modlić, mieć wyrozumienie dla naszych słabości”.

 18. Panie Redaktorze,

  Ja rowniez dziekuje za slowa, pod ktorymi podpisuje sie calym sercem. Ktos powiedzial (niestety, nie pamietam kto), ze Polsce nie grozi laicyzacja, lecz karykatura religii. Chyba juz jestesmy na tym etapie ?

  Mowi sie caly czas o katolikach, a gdzie podziali sie chrzescijanie ?
  To co sie dzieje, przypomina poganskie obrzadki i chyba niewiele ma
  juz wspolnego z nauka Jezusa z Nazaretu…
  Chyba nie doczekamy sie reakcji episkopatu, ale jako laicy jestesmy
  odpowiedzialni za to co robi sie z nasza religia – jesli oczywiscie jest
  to nasza religia. Trzeba wziac sprawe we wlasne rece i nie liczyc na
  „hierarchow”. Tylko jak ? Moze np. petycja internetowa z podpisami
  tysiecy wyksztalciuchow popierajacych katolicyzm posoborowy,
  otwarty na swiat ?
  Nie komentuje postaci pana Rydzyka – opetal niestety moich rodzicow.
  Moj chory ojciec byl w niedziele w Czestochowie…
  Jest naprawde dobrym czlowiekiem, dla ludzi i zwierzat.
  Dawno przestalismy rozmawiac na temat RM – jakakolwiek rozmowa
  jest niemozliwa. Ojciec twierdzi, ze polityki nie slucha, interesuja go
  tylko modlitwy. Pan Rydzyk jest wspanialym manipulatorem i jego
  ekipa rowniez. Sluchacze sa otumanieni bardzo skutecznie i nie wybacza
  zadnego zlego slowa na „ojca dyrektora”.
  Fakt, iz RM zyskalo taka popularnosc tlumaczy, ze tak prymitywni panowie jak KaKa mogli dojsc do wladzy i w dalszym ciagu ciesza sie poparciem.
  Gdy opowiadam znajomym ksiezom z Misji Francuskiej (postepowa francuska misja, w ktorej ksieza pracuja na 1/2 etatu w „cywilu”)
  o niektorym wydarzeniach z polskiej, „katolickiej” szopki, to nie chca
  wierzyc. To nie ta sama religia, nie ten sam Kosciol, inny swiat.
  Coraz bardziej mam wrazenie, ze polscy ekstremisci religijni stworzyli
  wlasna, prymitywna religie, z ktora ja osobiscie zupelnie sie nie
  identyfikuje. I wszystko to pod tytulem Kosciol katolicki!
  Sa uzurpatorami i oszustami – jednak przeraza brak reakcji ze strony
  papieza, ktory wyraza zgode na odprawianie mszy wg obrzadku
  przedsoborowego…
  Trzeba stworzyc opozycje, tylko jak ?
  Jak przemowic do ludzi zamknietych na wszelkie argumenty ?
  Serdecznie pozdrawiam Pana i blogowiczow, ktorych wpisy bardzo
  wspieraja mnie na duchu

 19. Przykre, ale prawdziwe… Tzw. Ojciec Rydzyk j e s t twarzą polskiego kościoła (choć oczywiście znaleźć w nim można „wykształciuchów” reprezentujących inną opcję).
  Proponuję przeprowadzić tzw eksperyment myślowy:
  Wyobraźmy sobie, że w którymś ze swoich programów O.R. wyraziłby wątpliwości co do, na przykład, niepokalanego poczęcia.
  Pytanie: jak długo po tej chwili trwałaby jego działalność.

 20. Chapeau bas
  grzes

 21. Ktoś tu miał wątpliwości co do faktycznego antysemityzmu redemptorysty. Cóż, pierwszy z brzegu argument – „mentalność talmudyczna” i wynikające z niej zwichnięcie moralne Żydów, piękny przykład klasycznej antysemickiej retoryki rodem z dzieł Augusta Rohlinga („Der Talmudjude”). Kiedy ks. Rydzyk zacznie nas przekonywać o prawdziwości mordów rytualnych?

 22. Jeszcze jedna uwaga : od poczatku istnienia RM pan Rydzyk sieje nienawisc : bardzo skutecznie. Widze to po mojej matce : jeszcze
  kilka lat temu nie mowila takim jezykiem, jakim mowi teraz.
  Moje babcie, ktore nie znaly RM nie wyglaszaly podobnych
  tekstow. Szczerze nienawidze tego radia, za zlo ktore wyrzadza.
  Nie to bylo potrzebne Polsce. Szkoda, JPII nie pomogl w stworzeniu
  swiatlych mediow katolickich…

 23. A ja uważam, że jeżeli Kaczyńskim nie przeszkadza to, co Rydzyk o nich głosi – to ich cyrk! Mnie do tego nic. Ale kiedy Rydzyk wygłasza różne i obraźliwe słowa wobec studentów, i to obojętne jakiego szczebla, kierunku czy poziomu, to za swój obowiązek uważam domaganie się aby odebrać temu paranoikowi prawo do prowadzenia szkoły i wygłaszania wykładów, chyba, że pod parasolem koscioła.

  Swoją drogą, satyra [polska ma niezwykle ciasne miejsce. Życie codzienne pożera ją, choć nie w najlepszym stylu. Wolę stara formułę kabaretu.

 24. Bo widzisz, shocking truth, my – „mniejszosc ktorej nie ma” (zgadnij za czyja przyczyna?) zdobywalismy nasza ekspertyze nie z ksaizeczki do nabozenstwa, tylko z zajec praktycznych, ktore nam Kosciol katolicki co i raz organizowal. Wobec mamy swoje pomysly co mozna byloby zrobic z ksiedzem Rydzylkiem ZANIM jeszcze bardziej nas nie bedzie.
  Z ekumenicznymi pozdrowieniami. H.

 25. Kościół katolicki od zawsze wydawał mi się tak archaiczny i tak nie dla ludzi, że dzięki takim „duszpasterzom” jak Rydzyk opuściłam go w wieku lat 12-tu. A nie było łatwo, bo na zapadłej wsi wszyscy spoglądali na mnie jak na antychrysta, a ksiądz z ambony wyklął. Jak nic Rydzyk kojarzy mi się z tamtym moim księdzem, który na lekcji religii potrafił chwycić wielki, dębowy stół i trzasnąć nim o podłogę tak, że dwie nogi się wyłamały. To był tylko jeden z jego wyczynów, ale wtedy wyszłam i dotychczas nie wróciłam. I nie żałuję, bo doszłam do wniosku, że nie potrzebuję żadnych pośredników między mną a Bogiem, o ile istnieje. Najbardziej jest mi bliski Spinoza w tej materii.
  Obserwuję, co się dzieje w kościele katolickim i powiem Wam, że bardzo trudno spotkać duchownego, przemawiającego do ludzi zrozumiałym głosem. Albo ja jestem taka ciemna, nie wiem. Mam pretensje do Jana Pawła II, że nie spełnił oczekiwań takich niedowiarków, jak ja. Wydawało się, taki świeży powiew, wreszcie ktoś z Watykanu zszedł do ludzi. Poza niewątpliwymi zasługami dla „sprawy polskiej” nie zostało nic, garść frazesów, a było tyle do zrobienia, żeby ten kościół przewietrzyć, zreformować, przybliżyć do ludzi. Przepraszam z góry wszystkich, którzy poczują się dotknięci moją wypowiedzią, nie chcę nikogo urazić, szanuję każdą wiarę. Chodzi mi głównie o to, że na zewnątrz kościół wypada właśnie tak – zaściankowo, narodowo, ksenofobicznie i co tam jeszcze. A kazania są takie, jak to sto lat temu wygłaszał mój ksiądz. Postraszyć piekłem co niedziela i już, robota zrobiona.
  Polski kościół katolicki odpycha od siebie człowieka myślącego, a już tolerowanie takich Rydzyków czy Jankowskich to skandal, nie mieszczący się w żadnych kategoriach. I jak myślicie, czy kościół polski stanie na wysokości zadania, oczyści się?
  Ja jestem niedowiarek, to nie mam złudzeń.

 26. Szanowny Redaktorze !
  Mimo, iż moja diagnoza kryzysu – czego m.in. objawem są wypowiedzi i postępujaca buta „toruńskiego Chomeiniego” – jaki dotknął polski Kościól jest inna, co jasno na Pańskim blogu artykułuję, chapaeua bas ! Panie Redaktorze. Wiara ponoć czyni cuda, a ja jako fan Oświecenia raczej jestem za racjami rozumu. A te mówią co innego – przez świat, świat religii i wierzeń, idzie fala fundamentalizmu, fanatyzmu, ortodoksji i „zwierania szyków”. Coraz mniej miejsca – w katolicyzmie to też widać – dla takich „pięknoduchów” (i niech Pan tego nie traktuje jako wytyk, ale wyraz sympatii, ukłon przed czymś wzniosłym i humanistycznym zarazem) i „otwarciuchów” jak Pan. Czas Vaticanum II – jego założeń, misji (ale w pozytywnym słowa znaczeniu), czas wiary w dobrą stronę człowieka minął już dawno. I to m.in. za sprawą uwielbianego przez Polaków JP II. Benedykt XVI kultywuje i twórczo rozwija tylko te idee. Instrukcja Kongregacji Doktryny Wiary pod kierunkiem kard.W.Lewady i jej ostatnia instrukcja jest tego najlepszym potwierdzeniem. „Zeitgeist” sprzyja Rydzykom, Jassinom, Lefevrom czy Muktadom al Sadrom. Rabinom Levingerom, mułłom Bericiom, ks.Jankowskim i nawiedzonym pół-zakonnikom, pól-żołnierzom jak np. Bindranavale.
  Mnie, agnostykowi, wątpiącemu wciąż sceptykowi, ale zwolennikowi właśnie tego Oświecenia, które człowieka ubóstwia jako najwyższą miarę wszechrzeczy, też jest z tego powodu smutno. Dialog jest podstawą wszystkiego, a z tymi tendencjami kształtującymi rzeczywistość początku XXI wieku nie ma dialogu. I dewiza Kierkegaarda (albo – albo) na którą się ostatnio powoływałem jest drastycznie ograniczjącą rozmowę człowieka z człowiekiem. Bo zdaję sobie sprawę, że albo musze przyjąć racje „boboidalnych” troglodytów, którzy we mnie widzą jedynie materiał do nawrócenia, albo zmuszą mnie że będę koniec końcem do ich … zabijania (w obronie własnej i moich najbliższych).
  Zawsze to lepiej dyskutowac z ludźmi którzy przynajmniej mnie starają się zrozumieć, niźli mieć p-ko sobie zwierze w ludzkiej skórze.
  Jeszcze raz pozdrawiam i mimo różnic chylę czoło – Panie Redaktorze !

  PS. „Bonolopodobni” uczestnicy tej dyskusji – mądry od głupiego różni się tym, że potrafi zdiagnozować i wytłumaczyć sobie postępowanie głupiego (co nie oznacza pochwały, aprobaty i postępowania tak jak czyni to głupiec). Odwrotny kierunek myślenia i opisu świata jest ze zrozumiałych względów niemożliwy.

 27. Dziwne okulary stosuje autor felietonu.

  Biskupi nie są w stanie czy nie chcą? Skoro episkopat nie stosuje się do zaleceń nuncjatura w tej sprawie, to jak brzmi odpowiedź na to pytanie?

  I jacy katolicy mają pisać te apele? Na Jasnej Górze to nie byli katolicy? – jeśli nie, to kto – UFO?

  Radyjo to jak najbardziej medium katolickie, kościoła krucjat i stosów, nietolerancyjnego, demagogicznego i prozelitycznego, antysemickiego, obrazów de Prevota w sandomierskiej katedrze, niejasnych finansów.

  Itd.

 28. Pardon:
  Błąd literowy – winno być „Bobolopodobni” (jest – „bonolopodobni”).
  Jeszcze raz przepraszam.

 29. PS. Niech Pan przeczyta post Boboli, to jest głos prawdziwego katolika.

 30. >Bobola godz. 15:19

  Uwaga!Bobola redivivus!Wrócił i ogłosił,że Jan PawełII był heretykiem!

  a.j

 31. „Tyle się mówi o społeczeństwie obywatelskim, niech katolicy obywatele znów dadzą znak istnienia.”

  Katolicyzm i obywatelskość jakoś nie idą mi w parze. To, że społeczeństwa protestanckie w porównawczych, międzynarodowych analizach socjologicznych wykazują dużo wyższe poziomy międzyludzkiego zaufania i politycznej aktywności, niż społeczeństwa katolickie, nie jest przypadkiem. Kultura katolicka akcentuje raczej własną grupę, inaczej niż obywatelskość, która zakłada troskę o ogół.

 32. Drogi Wodniku,

  Uwielbiam Twoje wpisy, ale w jednym nie zgadzam sie : Rydzyk nie jest twarza katolicyzmu : moze polskiego, zasciankowego, ale na pewno nie powszechnego. Spotkalam wspanialych ludzi-ksiezy w Polsce i we Francji.
  Rydzyk to dewiacja i szkoda ze wlasnie tacy ludzie jak on wykorzystuja polska potrzebe religii i przywiazanie do niej.
  Wyobrazasz sobie co by bylo gdyby rzad dusz poprowadzil jakis wspanialy
  wielbiciel Oswiecenia ? Bo wg mnie Oswiecenie i religia nie neguja sie – chodzi o oswiecone spojrzenie na czlowieka. „Czy mozna kochac Boga, ktorego sie nie widzi, jesli nie kocha sie blizniego, ktorego sie widzi ?”
  To daje do myslenia.
  Tyle wspanialych rzeczy przed nami, a my taplamy sie w bagnie …Kazdy z nas moze zrobic tyle dobrego wokol siebie, a program jaki slyszymy to co ? Pluc na zyda. Ohyda. Zamiast mobilizowania pozytywnej energii jaka istnieje w kazdym czlowieku, proponuje sie grzebanie w g…Ohyda.
  Ale kazdy moze dzialac na wlasnym podworku. Praca organiczna…
  I to tez Voltaire powiedzial „Il faut cultiver son jardin”. A tak nawiasem,
  Voltaire tez byl antysemita. Wspanialych myslicieli Oswiecenia nie brzydzilo
  rowniez posiadanie niewolnikow…Mozna tylko spiewac za Niemenem „Dziwny jest ten swiat”….

 33. WODNIK53:

  Tak, tak wczoraj W tym poście napisałem coś podobnego o Boboli. Mnie to osobiście przeraża. Jak liczne są szeregi prezentujące taki światopogląd ❓ ❗ ❓

  Alicja:

  Witaj w klubie! Ja gdzieś w wieku 7-miu lat dosyć świadomie opuściłem szeregi wierzących (splot wydarzeń, mądrzy ludzie…). Dopiero, gdy byłem starszy, zrozumiałem, że to Kościół mnie odpycha, nie wiara. Jestem zafascynowany umysłem, a co za tym idzie sferą duchową, która przecież jest stanem umysłu. Poznałem księży, z którymi się fantastycznie dyskutowało na te tematy, nawet gdy byłem bardzo młody. Poznałem fanatyków, którzy za poglądy wyrzucali mnie z lekcji religii za drzwi.

  I podpisuję się pod twoim komentarzem. Brawo! Niewielu jest w stanie publicznie takie rzeczy opowiadać. A że wielu tak myśli… Cóż. Wielu tak na prawdę niewierzących już za młodu uczy się hipokryzji w sprawach religijnych – I Komunia, Bierzmowanie.

  Pozdrawiam

 34. Poprawka

  Napisałem, że „wielu niewierzących uczy się hipokryzji za młodu”. Nie to chciałem powiedzieć. Chodziło mi o to, że wielu ludzi, którzy sprawy duchowe traktują osobiście bardziej niż narzucane przez Kościół. Wierzący, nie praktykujący? Cóż, ten zbiór pełen jest róznych odcieni wyznawców czy ateistów, agnostyków i tak dalej. Ale hipokryzja jest nam niejako narzucana od młodych lat.

 35. shocking ? – byc moze (jak dla kogo)
  truth ? – bez przesady, osobiscie nie szedl bym az tak daleko.
  „..Im mniej dany osobnik ma wspólnego z KK (…) tym bardziej chętny do pouczania katolików”.

  Hmm…Prosze, oswiec zatem nas, profanow, swiatlem Twej wiedzy o KK.

  Kazdy z nas ma dobrze opanowany jezyk propagandy. Ty rowniez. Wszystko zalezy, jakiej propagandy slucha. Ty widac sluchasz wlasciwej, skoro o myslacych inaczej piszesz „wyksztalciuchy” czy „mniejszosc, ktorej nie ma”.

  Nie ma tez co spierac sie o autorytety. Dla jednych bedzie to Wiesenthal, dla innych Michalkiewicz.

  Co kto lubi 🙂

 36. Pozdrawiam Pana Redaktora. Dziękuję za tekst.
  Miałam wspaniałego stryja księdza – obywatel świata, asceta ze znajomością 8 języków. Pytałam o zdanie na temat R.M. Mówił, że nie wolno walczyć Krzyżem, Krzyż jest Miłością.
  Pozdrawiam Panią Jolantę. Podoba mi się pomysł np. petycji do B16 z podpisami internautów.
  Najlepsze życzenia. Teresa.

 37. Rydzyk potwierdza to co powiedzial:
  http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,4307389.html
  Z tego wynika, ze to walka na smierc i zycie z wszystkimi, z Rzymem, episkopatem, rzadem PiSu, prezydentem. Wygra albo Rydzyk albo szatan, na ktorego ogonie on teraz siedzi. Rydzyk jest po prostu chory umyslowo. Nie mam innego okreslenia. To wariat. I tyle. Panie Adamie, tu trzeba psychiatry, a nie teologa. Sorry, ale mam wrazenie, ze to nie jest w Polsce odosobniony przypadek. To sie po prostu BARDZO zle skonczy.

 38. Czy „Maryja wyłączyłaby Radio Maryja” ?

  Byc moze nie, ale rowniez byc moze Jej twarz bylaby jeszcze bardziej smutna, i oczy bardziej zatroskane niz na swietych obrazach.

  Z Czarna Madonna na czele.

 39. Bardzo ciakawa obserwacja: GW eksponuje wypowiedzi Rydzyka na temat ogona sztana, Rzepa wciska je miedzy siatkarzy i Algierie (prosze sprawdzic) : wiadomosc z 19:20 w internetowej Rzepie. Bardzo to ciekawie wyglada. Coz za obiektywizm naszej ‚Lisickiej’ Rzepy. Umrzec mozna ze smiechu. Czy pan Lisicki i Wildstein sadza, ze maja samych idiotow przed ekranami komputerow. Mysle, ze idiotami sa w tym wypadku ci, ktorzy to nadaja. To jest blamaz nie tylko IV RP, ale i mediow tej nikczemnej IV RP. Blahahahahaha… Wstyd, Rzepa, wstyd!!! Czyzby przyszedl cynk, ze premier o prezydent beda sie chcieli ukladac z Rydzykiem? Niepojete…

 40. Niemal wszyscy forumowicze czynią wywody na temat Rydzyka, polskiego Kościoła ale niestety tylko dwie osoby zauważyły apel pana Szostkiewicza o PISANIE LISTÓW DO WATYKANU. Tak wygląda nasze społeczeństwo obywatelskie: po co coś robić, przecież NIC to nie da!
  Ale co da nic-nie-robienie?
  Co szkodzi spróbować? Od czegoś trzeba zacząć!
  Przed laty odwołano ukamienowanie pewnej Nigeryjki oskarżonej o cudzołóstwo. W wyniku masowej akcji wysyłania e-maili do prezydenta Nigerii, życie tej kobiety zostało uratowane. Czyli coś takie akcje jednak dają!

 41. Jolano (dn. 11.07.07 h; 18.03.) – masz rację z tą twarzą „toruńskiego Chomeiniego”. Myślałem pisząc to cały czas o polskim, nadwiślańskim przaśnym i sarmackim Kościele, przez przypadek tylko nazywającym siebie „katolickim” (czyli powszechnym – sic !).
  A co do rozterek i „rozkroku” w którym tkwimy często – gęsto siedząc w siodle przekonań głoszonych „ex cathedra” i prozy codziennego życia (dałaś wspanialy przykład Woltera i jego antysemityzmu czy „niewolnictwa” ktore kultywował czynnie) należy przede wszystkim mieć dystans do siebie samego i nie starać się głosić prawd absolutnych.
  Moją dewizą m.in jest to że po pierwsze jest się czlowiekiem, cała reszta to wytwory naszego umysłu, porządkujące, albo starające sią porządkować, rzeczywistość nas otaczającą. Tu mieszczą się kanony rasy, narodu, klasy społecznej, pojęć takich jak Bog, Honor, Ojczyzna itd.
  Usłyszałem kiedyś taką madrą sentencję opisujacą społeczną rzeczywistość Europy jako kolejno następujące po sobie totalizmy;
  1/totalizm konfesji – średniowiecze i postśredniowiecze (w niektórych krajach utrzymało się do dziś, np. problem „toruńskiego Chomeiniego” jest typowo sredniowiecznym zagadnieneim przeniesionym w lata postmodernistycznego XXI w.)
  2/totalizm rasy – tu egzemplifikacją był nazizm i jego pochodne ruchy czy prądy
  3/totalizm klasy – komunizm i jego hybrydy
  A co następuje teraz, ku czemu zmierzamy – teraz widzimy z jednej strony
  powrót prądów i ruchow fundamentalistycznych (powrót do totalizmu konfesji), a z drugiej jest to wzrastajacy prymat „kasy” (i to też jest niebezpieczne gdyż wypacza rzeczywitość bytowania człowieka). Myślę, że nasz rodzimy, nadwiślański „Chomeini’ mieści się zarówno w tym „średniowiecznym” totalizmie jak i „postmodernistycznym”, XXI – wiecznym. Bo pecunia non olet….
  Pozdrawiam Cię Jolano i dziękuję za uznanie.

 42. Drodzy Wpisowicze

  Papież Benedykt XVI ma dużo ważniejsze problemy niż Rydzyk na swojej siwej głowie. Dla nas Polaków, R.M. jest kulą u nogi, sprawą opóźniającą dojście do normalności. Musimy sami rozwiązać ten problem, a najskuteczniejszą metodą będzie zlekceważenie elektoratu wiernego Rydzykowi. Można to osiągnąć bardzo łatwo, poprzez wysoką frekwencję na wyborach.

  Zamiast pisać do papieża, namówmy wszystkich wokół nas do wzięcia udziału w najbliższych wyborach. Natomiast samym Rydzykiem powinien zająć się polski Episkopat i uznać jego działalność za herezję. Im dłużej nie będzie takiej reakcji hierarchów, tym więcej wiernych odstąpi od wiary.

  Co mnie martwi – au

 43. Ewald,
  powiem Ci o kościele katolickim w innym kraju. U nas w Kanadzie jest podział na szkoly publiczne i „osobne” (separated). Z rozpędu wybrałam dla dziecka szkołę katolicką, bo była pod bokiem, spacerek. Maciek od podstawówki po ogólniak przeszedł przez tę szkołę. Lekcje religii (obowiązkowe), jakie mi relacjonował ze szkoły, to było dla mnie kompletne novum. W katolickiej szkole uczyli o wszystkich religiach i poszanowaniu każdej wiary. Wymogiem szkoły było, że pierwsza komunia i tak dalej. Akurat wybierałam się w podróż do Polski z dzieckiem (’88)
  Co robić, co robić!?
  Przebiegłam się do ksiedza przez miedzę, a on do mnie – nic nie szkodzi, niech wpadnę w sobotę z dzieckiem, zrobi się na poczekaniu, bo parę osób ma też taki problem malutki. Ten ksiądz był ciemnoskóry, a propos.
  Maciek wdzięczny był za tę szkołę, ale określa sie jako ateista.

 44. Piszę z wakacji z nieswojego adresu z zagranicy. stąd kłopot z wpisaniem ety (małpy). Dotąd do wiadomości Redakcji.
  Zgadzam się z przeważającymi głosami i artykułem. Podpiszę list czy apel do BXVI chociaż nie przewiduję skutku widocznego. Coś może z niego zostanie nie ujawnionego, ale drążącego. To co w Polsce oficjalne w KK i rządzie jest straszne. Trudno spotkać ludzi z umysłami myślącymi jasno, ale są. Ciesze się tymi komentarzami. Trzymajmy się. Ludzie boją się ujawniać publicznie takich poglądy. Tego dawniej nie było. Jeśli jest szatan to wybrał Rydzyka na swoje narzędzie. Dyiękuję Gospodarzowi. Dawno już KK wplątał się w niewiarygodną mitologię.
  Jan

 45. Uważam, że makiaweliczni Bliźniacy realizują scenariusz mający przynieść im zwycięstwo w kolejnych terminowych wyborach. PiS oczywiście przejdzie do opozycji w wyniku przyspieszonych wyborów. Te będą miały miejsce ok. 18-20 miesięcy przed końcem kadencji Sejmu. Później okaże się, że rząd PO-PSL (i może LiD) nie jest w stanie niczego uchwalić. Atakowany nieustannie przez NIK i CBA, zohydzany przez Jacka Kurskiego i wetowany przez Prezydenta, nieudolny Rząd Tymczasowy stanie się dywanem, po którym PiS powróci nam miłościwie do władzy na kolejne 2-3 lata. Dlatego nie cieszę się zupełnie – w opozycji do Pańskich poglądów – z obecnego kryzysu. Postrzegam go jako konieczny etap do realizacji tego wysoce dla mnie prawdopodobnego scenariusza. A co do Rydzyka, to przekonany jestem, że Kaczyńscy zaprezentują prawdziwie chrześciańską cnotę nadstawiając wszystkie cztery policzki na razy tego jedynego prawdziwego obrońcy polskości. Twierdzenie zaś, że częstochowska Maryja Królowa Polski jest Żydówką brzmi jak obraza uczuć religijnych prawdziwych Polaków!

 46. Ale z pana mały hipokryta, panie Szostakiewicz, szkoda słów.Tacy jesteście wszyscy jednomyślni w sprawie o. Rydzyka z p. Passentem, Żakowskim i innymi, że chyba na te same zajęcia prania mózgów chadzacie. Passent rozumiem, ale Żakowskiemu się dziwię. To wstyd, żeby żadnego z was nie było stać na własny, trzeźwy osąd.

 47. Jestem za wspolna internetowa akcja. Jednak kiepska jestem organizacyjnie, moze ktos wymysli jak by to zrobic.
  Niech nas Bog broni przed „prawdziwymi Polakami”!
  Pozdrawiam Redaktora i myslacych podobnie do mnie normalnych Polakow.

 48. Sznowny redaktorze. Cyżby czytał Pan tylko Wyborczą i wiedzę o świecie czerpał z TVN24? Przecież od ponad tygodnia zanim wyszły na jaw tzw.taśmy Rydzyka na portalach internetowych huczało od dyskusji nt.listu Gazety Polskiej do Benedykta XVI-ego proszące Papieża o reakcje. teraz jak wyszły taśmy to wszyscy się obudzili w temacie Rydzyk…trochę pózno. Poza tym dziwi mnie, że Pan publicysta katolicki tego nie zauważył i nie skomentował, a podnieca się wiesentahlowskim listem, bo akurat GW go nagłośniła…

 49. > Jolana
  Gdy opowiadam znajomym ksiezom z Misji Francuskiej (postepowa francuska misja, w ktorej ksieza pracuja na 1/2 etatu w ?cywilu?)
  o niektorym wydarzeniach z polskiej, ?katolickiej? szopki, to nie chca
  wierzyc. To nie ta sama religia, nie ten sam Kosciol, inny swiat.

  To prawda. To się nazywa ‚kościół posoborowy’, złośliwcy mówią nawet o ‚judeokatolicyzmie’ 🙂

  > novus
  Cóż, pierwszy z brzegu argument – ?mentalność talmudyczna? i wynikające z niej zwichnięcie moralne Żydów

  He, he. Jak to się ma do cytatu? To określenie dotyczyło konkretnie zachowania się ‚wybiórczej’. Coś się nie zgadza? Nie kłamią? Nie manipulują? Punktowanie dirty tricks wybiórczej to ulubiona rozrywka na forum gazeta.pl.

  >lannar
  za swój obowiązek uważam domaganie się aby odebrać temu paranoikowi prawo do prowadzenia szkoły i wygłaszania wykładów

  Od razu wpiszmy do konstytucji, że goje powinny się trzymać z daleka od: finansów, mediów, edukacji… (lista będzie rozszerzana)

  >Helena
  Bo widzisz, shocking truth, my – ?mniejszosc ktorej nie ma? (zgadnij za czyja przyczyna?) zdobywalismy nasza ekspertyze nie z ksaizeczki do nabozenstwa, tylko z zajec praktycznych, ktore nam Kosciol katolicki co i raz organizowal.

  He, he. I kto to pisze 😉 ‚kk organizował’ 😉 A może raczej Wolski Jaruzelski? Ale nie, Wolski to ‚ludź honoru’, do glanowania to jest KK.

  > Jacobsky
  ?..Im mniej dany osobnik ma wspólnego z KK (?) tym bardziej chętny do pouczania katolików?.
  Hmm?Prosze, oswiec zatem nas, profanow, swiatlem Twej wiedzy o KK.

  O Radiu Maryja najwięcej do powiedzenia ma ‚katolicka’ i ‚zatroskana’ wybiórcza, rynszTOK, wsi24, ZegarekTV itd itp. Same ‚katolickie’ i ‚zatroskane’ media.

  >Jacobsky
  Ty widac sluchasz wlasciwej, skoro o myslacych inaczej piszesz ?wyksztalciuchy? czy ?mniejszosc, ktorej nie ma?.

  Wykształciuch to wykształciuch. Z definicji. Jak go rozpoznać? Nie jest w stanie zrozumieć definicji wykształciucha 😉 No i nie łapie ironii (z jednej strony Żydów ‚nie ma’, z drugiej strony jest ‚antysemityzm bez Żydów’, a z trzeciej Kwaśniewski, Urban, Michnik, Geremek, Rotfeld to duchy).

  >Jacobsky
  Nie ma tez co spierac sie o autorytety. Dla jednych bedzie to Wiesenthal, dla innych Michalkiewicz.

  Oczywiście. Michalkiewicz współpracował z gestapo. Niektórzy nawet twierdzą, że projektował komory gazowe. Żydożerca jeden.

  NADAL CZEKAM NA WYJAŚNIENIE ‚ANTYSEMITYZMU’ W WYPOWIEDZI PRZYPISYWANEJ O.RYDZYKOWI.

 50. Jestem strasznie smutny. Juz tyle lat nic sie nie zmienia. Wychodzi na to, ze zespol ds. troski o Radio Maryja… to byl policzek wymierzony w ludzi, ktorym przeszkadza pogarda plynaca z torunskiej rozglosni. I nie rozumiem, ze nawet Ci, uchodzacy za swiatlych, biskupi, jak bp Pieronek, twierdza, ze Episkopat nic nie moze. No formalnie nie moze, ale gdyby wiekszosc byla za odwolaniem o. Rydzyka i oglosila to otwarcie lub zwrocila sie z takim postulatem do generala redemptorystow czy do papieza, na pewno doszloby do decyzji o zmianie dyektora radia. Niestety, biskupi najbardziej boja sie rozlamowej dzialalnosci fanatykow, albo tez po prostu popieraja ks. Rydzyka.
  Pojawil sie watek dokumentu kongregacji wiary dot. tego, ze protestanci to tylko wspolnota koscielna, a nie kosciol. Przykre, ze Watykan ma potrzebe oglaszania takich dokumentow. Skad oni to wiedza? Watykan powinien dziesiec razy sie zastanowic, zanim zacznie rozstawiac po katach chrzescijan. Dla mnie jako katolika ogloszenie tego dokumentu jest bardzo bolesne.
  Pozdrawiam wszystkich serdecznie

 51. @ Qba godz. 14:18

  „wiara wiarą, a jeść trzeba. Wczoraj B16 oświadczył publicznie, iż tylko kościół katolicki zasługuje wśród chrześcijan na miano kościoła.
  To by było na tyle, jeśli chodzi o miłość bliźniego i ekumenię katolicką.”

  Celne. Podpisuję się pod tym zdaniem obydwiema kończynami górnymi.

 52. Ja trochę z innej beczki. Wydaje mi się, że w tekście pana redaktora jest błąd, król Jan Kazimierz nie składał ślubów na Jasnej Górze ale w katedrze we Lwowie 1 IV 1656 roku.

 53. Czy na tym blogu naprawdę wszyscy zgłupieli ?????????????????
  Czy nikt nie przeczytał wpisu Boboli 15.19 że zrozumieniem ?????????????
  Czy nikt nie zwrócił uwagi na słowa „Wielebny Ojciec ODKUPICIEL” ??????????
  Czy kompletnie straciliście poczucie humoru??????????????????????
  BOBOLA ROBI SOBIE TOTALNE JAJA, a Wy traktujecie go poważnie ????????
  Jest taki facet w necie, podpisuje się „narod.owiec” prowadzi blog „Bóg, Honor, Ojczyzna” i jedzie po bandzie jeszcze ostrzej, tyle że nikt go nie czyta, a wy tutaj się dajecie nabierać…….
  JAK DZIECI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 54. Ksiadz Rydzyk i Radjo Maryja wyrasta z nurtu plebejsko-narodowego ktory istnial i istnieje nadal w polskim kosciele.
  Przecietny fanatyk ksiedza Rydzyka ,to osoba gleboko wierzaca ksiedzu a nie Bogu,wiekszosc tych ludzi nigdy nie czytala Biblii.A wiara dla nich sprowadza sie do uczestnistwa we mszy swietej i bezwiednym powtarzaniu paciezy.
  Kosciol nigdy w sposob jednoznaczny nie wypowiadal sie na temat Rydzka,podobnie jak dzisiejsza wladza,z prostego powodu-radio Maryja to 1 mln sluchaczy a wiec 1mln wiernych i 1 mln potencjalnych wyborcow.
  Mamy wiec dzisiaj taka sytuacje gdzie ksiadz zajmuje pozycje polityka kreatora a byl juz taki….Rasputin:)

 55. Nic dodac, nic ujac, znakomity tekst. Mam tylko nadzieje, ze rzeczywiscie cos drgnie w polskim kosciele, spoleczenstwie oraz wladzach. Pierwszy akapit niech bedzie proroczy. Cala reszta tez. Pozdrawiam.

 56. Ocena polskiego i watykańskiego katolicyzmu znalzła się w kolejnych postach Wodnika53 i ja już nie mam nic dodania.
  Ciekawe czy w ciągu kilku najbliższych pięciolatek znajdzie się na scenie politycznej partia, która odważy się zarządzić zbadanie przez Urząd Kontroli Skarbowej i prokuraturę finansów fundacji Tadeusza Rydzyka ? LiD na 100% się nie odważy.

 57. Dobrzy ksieza sa w niebie. Inni wszedzie i na kopy.

 58. Podejrzewam, ze w Polsce istnieje milczaca wiekszosc, ktora popiera ks. Rydzyka i jego poglady szczegolnie dotyczace Zydow. Kiedys slyszalem jak Szymon Peres powiedzial, ze ?Polacy antysemityzm wysysaja z mlekiem matki?. Nie liczylbym raczej na oddolny protest katolikow polskich, jak rownierz nie jestem przekonany, ze to co mowi ks. Rydzyk obraza ich uczucia religijne.

 59. Podejrzewam, ze w Polsce istnieje milczaca wiekszosc, ktora popiera ks. Rydzyka i jego poglady szczegolnie dotyczace Zydow. Kiedys slyszalem jak Szymon Peres powiedzial, ze ?Polacy antysemityzm wysysaja z mlekiem matki?. Nie liczylbym raczej na oddolny protest katolikow polskich, jak rownierz nie jestem przekonany, ze to co mowi ks. Rydzyk obraza ich uczucia religijne.

 60. Edukacja, edukacja, edukacja ! Im kto ma więcej szkół, tym słabiej się go przeróżne upiory czepiają.

 61. Człowiek ma potrzebę bycia częścią większej wspólnoty i życia w możliwie największej zgodności czynów z przekonaniami. Słuchając niedzielnego kazania w swoim kościele o „Chrystusowym pokoju” a potem wieczorem czytając słowa duchownego Rydzyka poczułem ogromny smutek, samotność i zagubienie. Nie chcę, być częścią wspólnoty walczącej, chcę mieć w sercu pokój oraz szacunek i zrozumienie dla innych ludzi. Czasami czuję się obco w kościele, który jest chyba za bardzo polski a za mało katolicki.

 62. Uwaga!Moherowcy kontratakują!

  „Autorzy listu do Lecha Kaczyńskiego żądają od prezydenta, aby „powstrzymał się od ataków na prawdziwie katolickie media”, i – jak piszą – „bronił Radia Maryja, z którego rząd korzysta niemal codziennie”.

  Wzywają także głowę państwa „do zadośćuczynienia za krzywdy moralne i za obrażanie dyrektora Radia Maryja oraz całej rzeszy jego słuchaczy”.

  Według autorów listu, L. Kaczyński został prezydentem a PiS zwyciężył w ostatnich wyborach parlamentarnych „dzięki poparciu milionów słuchaczy Radia Maryja”.

  Pod listem podpisali się m.in. europosłowie: Urszula Krupa, Sylwester Chruszcz (LPR), Witold Tomczak (LPR) oraz byli posłowie: Jan Łopuszański, Ewa Kantor, Gertruda Szumska, Halina Nowina- Konopka, Mariusz Grabowski.

  Bez komentarza!

  a.j

 63. Dziekuje bardzo za ten tekst. Nie zgadzam sie z Lenarem- on twierdzi, ze obrazanie prezydenta i jego zony to prywatna sprawa tej pary. To, ze prywatnie pozwalaja sie obrazac to faktycznie ich sprawa ale w sytuacji gdy sa reprezantami Polski na arenie międzynarodowej to wstyd przed cywilizowanym światem. Jakis zakonnik staia sie ponad prezydentem RP i stosuje szantaz- podskocz mi to moi wyznawcy nie beda na ciebie glosowac. Nie wiem czy nazwac to nawet wstydem- to żenujace!

 64. Uwaga!Imperium kontratakuje!

  „Ojciec Rydzyk nie pozostawia też w „Naszym Dzienniku” suchej nitki na mediach. Tam także czają się „współpracownicy szatana” – tłumaczy. To oni karmią ludzi fikcją, prawdziwymi lub rzekomymi skandalami. Robią to, by odwrócić uwagę od zmian, by „pogłębić status quo tego zła, żeby się ono utrzymało i zwyciężało”. Idzie im o tyle łatwo, że w Polsce „jest jeszcze tyle agentury, wiemy, czyje są media” – mówi tajemniczo.

  A same taśmy? „Pani Maria Kaczyńska zawsze budziła we mnie sympatię. Miałem nadzieję, mam i nie chciałbym jej nigdy stracić wobec pana prezydenta i jego brata, a więc i wobec żony prezydenta, że uczynią dużo dobrego dla Polski” – mówi w gazecie. I właśnie dlatego na wykładach mogły padać ostre słowa – z głębokiej troski o dobro Polski i Polaków, także państwa Kaczyńskich.”

  Bez komentarza!

  a.j

 65. Bardzo to ładny i idealistyczny tekst. Niestety, włos z głowy Rydzykowi nie spadnie, bo najogólniej biorąc, działalność Rydzyka jest korzystna dla fundamentalistycznego Kościoła, który teraz zaczyna odzyskiwać pole. Nie ma w Kościele zbyt wielu ludzi o takiej efektywności „ewangelizacyjnej” na drodze medialnej i biznesowej manipulacji, jaką obecnie reprezentuje Rydzyk. Kościół jako instytucja o wielowiekowym doświadczeniu, stanowiąca orkiestrę grającą na wszystkich mozliwych instrumentach, dla utrzymania materialnej i politycznej potęgi, nie zrezygnuje z osoby, która działa z taką skutecznością. Na nic tu apele i moralizatorstwo. Potrzebne są działania polityczne, które jak się wydaje obecnie, nie moga być wystarczajaco skuteczne, bo na ich przeszkodzie jest zależność polityczna Kaczyńskich od Rydzyka, który jest głównym filarem ich władzy.

 66. Być może Maryja wyłączyłaby Radio Maryja.
  Ale NIE WYŁĄCZYŁ Radia Maryja Jan Paweł II ,a nawet wręcz przeciwnie. I dlatego jest jak jest.

 67. Do WODNIKA53 z 2007-07-11 o godz. 20:36 :
  Moja wiedza na temat historii religii, w tym katolicyzmu jest dosyć ograniczona, ale totalizm konfesji przypisałbym raczej okresowi kontrreformacji niż średniowieczu, czyli okresowi od Zygmunta III Wazy, zauważ że wtedy zaczął sie kult maryjny. Teraz B16 przywraca w kościele ryt trydencki, a sobór trydencki rozpoczął kontrreformację. A w Czechach, które znam i lubię kult maryjny kojarzy się z panowaniem Habsburgów i okresowi po Bilej Horze, Jan Sarkander też nie jest ukochanym świętym.

 68. „Mam nadzieję, że wytropiona przez ?Dziennik? (który dawno przestał być ?Trybuną? PiS) nowa afera z Lepperem i CBA w centrum sprowokuje kryzys, nad jakim premier już nie zapanuje, że będą przyspieszone wybory i że PiS ich nie wygra.”

  Gratuluję obiektywizmu i dystansu.

  Proponuje też, by czasopismo, które jeszcze nie dawno miało na winiecie „proletariusze wszystkich krajów itd.” otworzyło kącik z radami dla katolików. Np. Daniel Passent mógłby pouczać o jest katolickie a co nie.

  pozdrawiam
  Bernard

 69. Co ja uważam za najgroźniejsze, to to że w pewnym momencie Rydzyk ze swoją totalitarną mentalnością może otwarcie obrócić się przeciwko Kościołowi posoborowemu. Gdy uzna, że jest już dostatecznie silny. Na razie musi lawirować, ale co może przynieść przyszłość – nie wiadomo.

 70. >shocking truth godz.23:40

  Garść „złotych myśli” „Ojca”Rydzyka:

  „o. Rydzyk: – Jest takie przysłowie: „Jedno jabłko zjedz dziennie, a lekarz będzie z daleka od ciebie”. Żydzi to jabłko zamienili na czosnek i teraz wszyscy porządni ludzie są z daleka od nich.

  o. Rydzyk: ? Pewna matka zapytała mnie, co w takim razie ma czytać jej syn. Odpowiedziałem, że lepiej niech już czyta ?Main Kampf? Hitlera niż ?Harry?ego Pottera?.

  o. Rydzyk: – Chociaż ginekolodzy żydowscy, znam takich np. w Niemczech, bardzo, no, zarabiają duże pieniądze na tym, na zabijaniu dzieci nienarodzonych. To jest bardzo… to jest znamienne, proszę was, produkowali ten cyklon B, a teraz tabletki antykoncepcyjne produkują. Jak nie kijem, to pałką, tak się mówi, prawda? Jak nie tak, to tak, ale o to samo chodzi. A hitlerowcy mieli karę śmierci za aborcję.”

  Wziete z wywiadu w 15tą rocznicę RM!

  a.j

 71. do shocking truth:

  1. Żyd jest zły i parszywy bo kształtuje swoją duszę i moralność w zwierciadle Talmudu (antysemityzm klasyczny)
  2. Żyd z mentalnością talmudyczną jest wrogiem Polaków i państwa polskiego, jest egoistą i zaprzeczeniem istoty polskości (antysemityzm endecki i postępowy)
  3. Żyd – tutaj rozumiany jako Gazeta Wyborcza – kręci, opluwa gojów (goj – ulubione pojęcie antysemitów), jest wrogiem polskiego katolicyzmu narodowego – oczywiście jedynego prawdziwego (antysemityzm ks. Rydzyka i nie tylko)

  pytasz się o antysemicki przekaz i negujesz jego oczywistość używając antysemickiej argumentacji, może tego nawet nie zauważasz

 72. Do „shocking truth” z dn. 11.07. h: 23.40

  Nie kompromituj się chłopie – a lepiej: jak nie potrafisz to się nie pchaj na afisz. W części postu skierwanej do Jolany piszesz z przekąsem o „judeokatolicyzmie”. Po pierwsze judeochrześcijaństwo istniało realnie i przez wiele dekad (o ile nie wieków) tak postrzegał nową religię (czy raczej wówczas wedle m.in. Twojej i Twych komilitonów mentalnych nomenklatury – sektę w łonie religii mojżeszowej) świat rzymsko-helleński. Chrześcijaństwo – nie katolicyzm (błąd logiczny, metodologiczny i merytoryczny – chlopie !!!) – kojarzyło sie przez pierwsze wieki jawnie z judaizmem. I to jest ABERACJA polskich antysemitów-katolików, rydzykoidalnych sekciarzy, podniesiona do monstrualnych rozmiarów. Np. cały chrześcijański „Sanhedryn” (czyli Apostołowie) to po prostu powielenie instytucji ówczesnego judaizmu, Jezus to rabin – takie są „shocking truth” fakty historyczne, religioznawcze, filozoficzne; nie mityczne, nie „wierzeniowe”, nie irracjonalno-uduchowione.
  Aberacja współczesnych polskich antysemitów zasadza się na tym, że z jednej strony czczą Jezusa (żydowskiego rabina, reformatora judaizmu i obrzezanego, pobożnego Żyda głoszącego uniwersalne przesłanie, chcącego tak zreformowac judaizm aby był „strawnym” dla nie-Żydów), uwielbiają Maryję, pobożną Żydówkę przestrzegającą wszystkich praw Tory, a z drugiej – „depczą” w niemal każdej wypowiedzi godność Izraelitów, chcą za każdym razem wykazać „miałkość” religii mojżeszowej i podkreślają jedyną „prawdziwość” SWOJEGO wyznania. Czyli praktycznie plują na swoje korzenie. ABERACJA kompletna. Albo absolutna nieznajomość historii swojej religii. Jedno i drugie jest „funta kłaków warte”. I godne najwyższej pogardy.
  Jak się cieszę, ze jestem „z daleka” od tych nawiedzonych dywagacji i mogę z „oddali”, z dystansu i subiektywnym przymróżeniem oka a’la R.Rorty (polemiczny ironista) śledzić takie „podskoki” i „wyskoki” które mogą co najwyżej rozśmieszyć.

  Do Olka 51 z dn.12.07.07 h: 11.38.
  Masz rację. I dlatego pisałem w rzeczonym poście o „postśrednioweicznej” tradycji w tej mierze. Pozdrawiam serdecznie.

 73. Byłem chrzczony w obrządku rzymsko-katolickim ale po 16 lat życia w Polsce , w kraju gdzie ten kośściół de facto jest pod ścisłą włądzą Rydzyka, Jankowskiego i tego typu ludzi to przeniosłem swoją wiare do Protestantyzmu jako mającego prawdziwe korzenia w wczesnym chrześciaństwie! Polsce potrzebna jest prawdziwa Reformacja! Ale kto będzie Marcimem Luterem czy Jean’em Kalwinem???????

 74. No, dobrze, Mili Panstwo. Ulzylismy sobie, ponarzekalismy, pokpilismy sobie z tego co sie dzieje wokol tego oblakanego sekciarza, ktory pociaga za soba setki tysiecy Polakow i ktory trzesie polskim „tronem”.
  A teraz moze bysmy faktycznie zastanowili sie, czy MY sami nie mozemy cos zrobic aby Rydzykowi utrudnic rzad dusz?
  Osobiscie uwazam, ze pomysl aby pisac do Watykanu jest dobry i moze jedyny, ktorym mozna cos osiagnac.
  Wiec jak takie „pisanie” mogloby wygladac?
  Czy powinnismy zainicjowac jakas petycje i postarali sie zebrac tez tysiace podpisow?
  Czy mialaby to byc akcja pisania listow jak czynila to od lat Amnesty – to zanzcy zasypujemy listami Jego Swiatobliwosc Benedykta XVI?
  Osobiscie uwazam, ze petycja bylaby lepsza i tu moglibysmy poprosic naszego Milego Gospodarza, aby nam pomogl z odredagowaniem takiego listu?
  Mysle, ze dobrze byloby aby petycja -list do papieza byl od ludzi zarowno wierzacych, jak i niewierzacych, katolikow i inowiercow, zatroskanych potokiem jadu, jaki od lat saczy Ojciec Rydzyk, zatruwajac serca i umysly swoich zastepow.
  Co o tym myslicie?
  Co o tym myslisz, Gospodarzu?

 75. WODNIK53, w pełni podzielam twoje mądre myśli wypowiadane klarownie na forach Polityki. Na temat wiedzy o chrześcijaństwie i jego sekty katolickiej radzę odsyłaj do wielu podstawowych dzieł byłych teologów niemieckich, w tym do Karlahaintza Deschnera. Tam nieduczeni katolicy mogą dowiedzieć sie mnóstwo o swojej własnej często zakłamywanej historii. Pozdrawiam

 76. Rydzyk miał i ma w Watykanie swoich promotorów. Poprzednio był nim JP2 a obecnie jest B16. Nic się nie zmieni. Kościół to kasa. a kasa to Rydzyk.

 77. Panie Redaktorze
  Szkoda że nikt nie wpadł jeszcze na pomysł, by opublikować (w internecie, a może w Tygodniku Powszechnym – wydaniu papierowym) listu do Papieża, z prośbą o wyłączenie Rydzyka z życia Kościoła. Szkoda że nikt nie wpadł na pomysł zorganizowania normalnych katolików tak, by pozbyć się sekciarza.

 78. Shocking Truth,

  rozumiem zatem (albo tak mi sie wydaje, jak przystalo na wyksztalciucha), ze aby miec cos do powiedzenia na dany temat trzeba byc czescia tematu, i stad Twoja barwna wyliczanka mediow, ktore nie bedac katolickimi, nie maja prawa aby wypowiadac sie merytorycznie w sprawie KK i wiary. To bardzo ciekawy tok (przepraszam za gre slow) myslenia. W zwiazku z tym, i biorac pod uwage uniwersalnosc, z jaka atakujesz „profanow”wypowiadajacych sie na tym forum na rozne tematy, Ty, Shocking Truth jestes omnibusem niosacym w sobie placet na strzelanie celnie i z biodra do wszystkiego, co sie porusza w obrebie kazdego tematu. Taka lincence to kill , tylko trudno wyczyc od kogo.

  To dobrze, ze sa wsrod nas tacy ludzie jak Ty. To wedlug ich wiedzy i roztaczanego swiatla prawdy (czasem szokujacej) mierzymy sie my, wyksztalciuchy, ktore nawet nie sa tego swiadome tego, ze sa wyksztalciuchami. Szkoda, ze autor definicji (Dorm, o ile sie nie myle – ach, ta niedoskonalosc…) nie podal jasnych kryteriow tego, kto ma byc wyksztalciuchem. Ale polegam na Tobie jako zrodle prawdy, i osobiscie nie szokuje mnie fakt, ze nie rozumiem definicji Dorna (byc moze nie jestem osamotniony w mej ignorancji), a w konsekwencji nie jestem swiadom samego siebie.

  Moge o sobie smialo powiedziec, ze „wiem, ze nic nie wiem”. Nie chce byc impertynencki i byc moze (znowu) sie myle, ale rozumiem, ze Ty mozesz smialo powiedziec o sobie: „wiem, ze wiem wszysko”.

  Kwestia wyboru postawy zyciowej.

  Gratuluje zatem dokonanego wyboru.

  Jacobsky

  PS. NIe wiem, czy rzeczywiscie mozna zarzucic Michalkiewiczowi przypisywane mu przez Ciebie czyny, ale jak „shocking truth” to „shocking truth”. No chyba, ze znowu nie pojalem w lot tej koronkowej aluzji podszytej misternym scigiem ironii oraz przyozdobionej delikatnymi, acz migotliwymi cekinami uszczypliwosci. Ale widac tak krawiec kraje…

 79. Był swego czasu Pan Savonarola (przepraszam ojciec Savonarola).Od tego czasu po Europie zjawiają się popłuczyny po tym demonicznym i fanatycznym zakonniku. Jedna żałosna kopia akurat musiała sie objawić w Polsce. Jedyną pociechą jest fakt że „oryginał” w końcu został spalony na stosie, pomimo wielkiej rzeszy swoich ogłupianych zwolenników. Ku przestrodze !!

 80. Młynek się kręci! Lepper nie schodzi z ekranów i wymienia się tylko ze sprawą Rydzyka. Każdy polityk i każdy dziennikarz uważa, że musi sie w tych kwestiach wypowiedzieć i ja już nie wiem: czy i kto ma kogo: przepraszać Pan Prezydent Rydzyka, czy Rydzyk Huberta, Hubert premiera czy premier Prezydenta, a Prezydent Gosiewskiego, a może Pani Prezydentowa Rydzyka, w końcu itnieje jeszcze i taki wariant : Rydzyk ma przeprosić matkę obu panów K?
  A co tym Lepperem i ministerstwem Rolnictwa – Ziobro ponoć uważa, ze szło o Ministerstwo Budownictwa, a w ogóle to w końcu wiceminister z ramienia PiS podpisał ową felerną prawnie epistołę.
  A białe miasteczko trwa i strajk słuzby zdrowia sie rozszerza. Ale to wszystko furda – wszyscy musimy zajmować się z przeproszeniem duperelami.
  Heleno
  Żadne listy indywidualne czy zbiorowe ze stronu laikatu nie zmienią stanowiska Kościoła, dopóki nie będzie to w jego interesie. Jeżeli już chcielibyśmy, to można zatkać pocztę e-mailową Watykanu wysyłając ogromne ilości maili. Tak np udało się zagwoździć pocztę Sejmu, w przypadku nowelizacji ustawy dot. niepełnosprawnych.
  Pozdrawiam

 81. > novus
  3. Żyd – tutaj rozumiany jako Gazeta Wyborcza – kręci, opluwa gojów (goj – ulubione pojęcie antysemitów), jest wrogiem polskiego katolicyzmu narodowego – oczywiście jedynego prawdziwego (antysemityzm ks. Rydzyka i nie tylko)

  🙂 Uwielbiam takie postępackie MANIPULACJE.
  W wypowiedzi o. R. było jedynie o G.W.. i o mentalności talmudycznej (o narodzie dobranym nie wspominał!). I jest to stwierdzenie PRAWDZIWE, bo G.W.. łże i manipuluje. Czy prawda może być ‚antysemicka’? Nie wiem, nie robię w propagandzie. Nie znam się na propagandowych zaklęciach.

  >WODNIK53
  w części postu skierwanej do Jolany piszesz z przekąsem o ?judeokatolicyzmie?.

  Napisz całą książkę o historycznych związkach katolicyzmu z judaizmem. Może dostaniesz grant od Sorosa 🙂 Nie wiem czy zauważyłeś, ale nie ma to żadnego związku z tematem. Po prostu tu i teraz istnieje nieprzezwyciężalna teologiczna sprzeczność między katolicyzmem i judaizmem. ‚judeokatolicy’ to piąta kolumna w KK.
  Czy potrafisz sobie wyobrazić, że jakiś katolik poucza żyda jakie pieśni mu wolno śpiewać a jakie nie, który rabin jest koszer a który ‚goebbels w koloratce’, który zmarły żyd jest wielki a który był s****synem?????

  >Jacobsky
  rozumiem zatem (albo tak mi sie wydaje, jak przystalo na wyksztalciucha), ze aby miec cos do powiedzenia na dany temat trzeba byc czescia tematu

  Widzę że lubisz dużo pisać. Dobrze byłoby żebyś pisał na temat. Jeśli chodzi o masowe polskojęzyczne media to JEDYNIE media o. Rydzyka:
  1. są niezależne od reklamodawców
  2. są krytyczne wobec brukselskiego kołchozu i niepodatne na jurgielt stamtąd pochodzący
  3. nie poddają się terrorowi politycznej poprawności
  4. nie kucają przed narodem dobranym
  Po ich spacyfikowaniu , nie byłoby już żadnych masowych mediów, które zabrałyby krytyczny głos w takich sprawach jak:
  1. hucpa wokół Jedwabnego
  2. hucpa ‚pogromu kieleckiego’
  3. hucpa holobiznesu
  4. pranie mózgów elektoratu przed anschlussem
  Trzeba być ślepym, żeby nie zauważyć, że najbardziej agresywne, permanentne ataki ZMIERZAJĄCE DO LIKWIDACJI MEDIÓW O. RYDZYKA wychodzą od przedstawicieli ‚mniejszości której nie ma’ lub ich przyd***sów. Do tego nie trzeba być żadnym ‚rasistą’ ani ‚antysemitą’. Wystarczy zwykła spostrzegawczość 🙂

  >Jacobsky
  No chyba, ze znowu nie pojalem w lot tej koronkowej aluzji

  Ty to powiedziałeś.

 82. Do Helena, 15:53
  Jesli koniecznie chce pani podpisac sie pod petycja w sprawie o. Rydzyka to informuje pania, ze jest taka mozliwosc http://www.gazetapolska.pl/

 83. Szanowny Panie Adamie,

  Ten blog jest prawdzieym strzalem w dziesiatke . Jest takze strzalem w nasze nie tylko katolickie ale chrzecjanskie sumienia. Quo Vadis chrzecjanska Ojczyzno ???!!!
  Katolicki kosciol w naszym kraju, zwlaszcza po smierci Jana Pawla II zrobil sie politycznie beszczelny. Czyni wszystko aby narod podzielic. Sieje , wrecz nawoluje do braku tolerancji.
  Kosciol katolicki zaplaci i to nie bawem sroga cene za glupote, oblude, chamstwa, arogancje, oszustwa, korupcje, za szerzenie herezji w RM.
  Ani bezczelny i pyszalkowaty ojciec -dyrektor- heretyk Rydzyk, ani zboczony ojciec „krol” Jankowski nie zdaja sobie sprawy jak bardzo szkodzili i szkodza polskiemu kosciolowi katolickiemu. Episkopat Polski postanowil bezkrytycznie zalozyc przyslone niewiedzy i to jest jeszcze bardziej smutne a jak sarkastyczne.
  Zgadzam sie absolutnie z Panem gospodzrzem, nam jest potrzebny zwlaszcza teraz kiedy jestesmy lub chcemy byc wazna czescia UE, katolizyzm otwarty, tolerancyjny(zwalczajacy wszelkie ksenofobie), katolizyzm reformacyjny i katolizyzm patriotyczny. kiedy to nastapi???

 84. Jeszcze tydzień się nie skończył a dobre wiadomości płyną z Rzyma :).
  Genialny strateg znowu górą , kolejny raz historia po jego stronie : przejmuje elektorat pozbywając się niewygodnego Ojca Dyrektora.

 85. szkoda, że ani pan Szostkiewicz, ani nikt z komentujących, nie wpadł na pomysł, żeby napisać do Watykanu petycję z prośbą o to by zabrali w końcu Rydzyka z Polski

 86. Jestem dobrej mysli, ze problem zostanie w koncu rozwiazany http://www.wiadomosci24.pl/

 87. Do „shocking truth” – w całości;
  Impregnat – jak mówił sienkiewiczowski B.Chmielnicki „szkoda howoryty”. Pozdro.

 88. Shocking truth 00.21
  Napisałeś że nie robisz w propagandzie.
  Napisz w czym robisz, bo jestem bardzo zaciekawiony.
  Moim zdaniem robisz w CZYSTYM KŁAMSTWIE.

 89. Ufff, okazało się, że pan Rydzyk, (tak się podobno teraz tytułuje Ojca Dyrektora), już przeprosił Pierwszą Damę. Donosi o tym brat męża obrażonej, który uważa sprawę za załatwioną i niepotrzebnie wyolbrzymioną przez media. Cudnie!

 90. Tradycja jest taka ,że księdza całuje się w mankiet. Na wszystkich innych można krzyczeć , wymyślać od najgorszych, wyrzucać na bruk , nie odzywać się , obrarzać, znajomości uważać za zakończone. Ale zeby tak przeciwko księdzu, co to, to nigdy.
  Zawsze można znaleźć dziennikarza z gazety lub radia , którym można się posłużyć. My mamy czyste ręce. Lud tak chciał. Nóż w plecy przy Jasnogórskim ołtarzu Ojcu Dyrektorowi, a lud kupi ,że to dziennikarze i wykształciuchy. Już wiemy czyja woda na młyny które mielą coraz szybciej.
  Gra się toczy o wiele więcej niż pół miliona krzyżyków.

 91. Shocking Truth,

  „…Widzę że lubisz dużo pisać. Dobrze byłoby żebyś pisał na temat. Jeśli chodzi o masowe polskojęzyczne media to JEDYNIE media o. Rydzyka:
  1. są niezależne od reklamodawców..”

  skoro ma byc na temat:

  A co z zaleznoscia RM od pieniedzy zebranych na ratowanie Stoczni w Gdansku, z ktorych Rydzyk nie jest w stanie sie rozliczyc ?

  Poza tym: koncern medialny redemtorystow (redemtorysci to chyba cos jak organizacja miedzynarodowa i ponadnarodowa, majace swoje ekspozytury w wielu krajach, a i siedzibe glowna rowniez za granica), a wiec ten koncern ma tylu sponsorow, ile sluchajacego go moheru (oraz sluchaczy gloszacych szokujace prawdy objawione), ktorzy wspomagaja finansowo Radyjo. Trudno, zeby kazdemu z nich fundowane reklame w Radyju lub w TRWA-MTV. Byc moze centrala rowniez podsyla, czemu nie zdziwilbym sie.

  Reszta Twoich argumentow to kwestia widzenia swiata i historii, a wiec nie ma co sie spierac: masz prawo (i obowiazek) miec swoja wizje.

  Jednak widzisz, jedni kucaja, drudzy klekaja. To tez kwestia wyboru. NIe rozumiem (pewnie jako wyksztalciuch, co wszystko ltumaczy) dlaczego opcja kucajacych ma byc gorsza od opcji klekajacych.

  NO chyba ze Rydzyk tak oglosil, co w Twoim przypadku tlumaczy nie tylko merytoryke, ale i poziom slowny argumentacji i okreslania myslacych inaczej.

  Jacobsky

 92. I jeszcze jedno, shockin truth:

  nonkonformizm, czy – jak objawiasz: nie poddawanie sie „terrorowi politycznej poprawności” nie musi prowadzic do szczucia i ponizania innych. Jesli jednak tak jest, to nie jest to znak niezaleznosci myslowej, ale raczej zwyklego chamstwa i niezrozumienia podstawowych norm wspolzycia w spolecznstwie demokratycznym.

 93. Kiedy wpadlem przypadkiem w TV na migawki z Pakistanu, gdzie armia likwidowala rebelie klerykow i ich przywodcy, oczyma wyobrazni zobaczylem absurdalny obraz podobnej charakterem akcji policyjnej w Toruniu.

  Absurdalny, bo wiem, ze Polska to nie Pakistan, i cos takiego ani nie musi, a ni nie bedzie miec miejsca.

  Absurdalnosc konczy sie gdy pomysle, do czego prowadzi zapieklosc i zacietrzewienie podlane religinym fanatyzmem.

  Moze Pakistan to tez jakas lekcja na przyszlosc nie tylko dla wyznawcow Mahometa ?

 94. Panie Adamie: wspaniale napisane, dziekuje za ten text.

  Pozdrawiam, Dante

  PS: nie nadazam za ta kolomyja, ale za dwa tygodnie jade na miesiac do Buriatow , bez intenetu, bez TV, bez prasy, bez Rydzyka, Kaczorow i ciemnogrodu … hey ho 🙂

 95. Jacobsky;

  Byloby dobrze abys sprawdzil najpierw czy istotnie wiesz cos na dany temat zanim zabierzesz glos. Shocking Truth ma wiele racji w tym co pisze. A jesli chodzi o braci redemptorystow to jest to miedzynarodowy zakon misyjny o oficjalnej nazwie Zgromadzenie Najswietszego Odkupiciela. Dlatego ja, wiedziony miloscia do jezyka narodowego tytuluje Wielkiego Rydzyka Ojcem Odkupicielem chociaz czasem jest to opacznie rozumiane.

 96. „…Byloby dobrze abys sprawdzil najpierw czy istotnie wiesz cos…”

  A co konkretenie ?

  To, jaka nazwe nosi dana organizacja nie zawsze ma zwiazek z dzialalnoscia tejze. Nie sadze, zeby obecna dzialalnosc Rydzyka mial naprawde cos wspolnego z nazwa zgromadzenia, ktoremu sluzy. Byc moze dla Ciebie ma, i tak rozumiesz sens Odkupiciela i Odkupienia.

  Widac ja rozumiem inaczej skoro obecnie do Rydzyka bardziej pasuje mi Joseph niz WROO.

 97. Shocking Truth,

  Czt Ty jestes nawiedzony, szaleju sie najadl, marycha (?), a moze w transie po wysluchaniu pacana Rydzyka?

 98. Shocking Truth,
  A moze Ci kupic berecik?
  Podaj adres, podesle!

 99. >Bobola godz.16:51

  Uwaga!Bobola redivivus!Wrócił i znalazł sprzymierzeńca(shoking truth)!A poza tym nic nowego!

  a.j

 100. >Wodnik53

  🙂 Brak argumentów?

  >Jean Paul
  Moim zdaniem robisz w CZYSTYM KŁAMSTWIE.

  I już już Jean Paul miał uzasadnić swoją śmiałą tezę, ale nie zdążył bo mu się post nagle skończył 😉

  >Jacobsky
  A co z zaleznoscia RM od pieniedzy zebranych na ratowanie Stoczni w Gdansku, z ktorych Rydzyk nie jest w stanie sie rozliczyc ?

  Przed kim ma się rozliczyć? ADL? WJC? Wybiórczą? Ambasadorem Izraela? Każdy kto dał i chciał pieniądze z powrotem otrzymał je? Największy jazgot jest ze strony tych którzy nie dali.

  >Jacobsky
  ten koncern ma tylu sponsorow, ile sluchajacego go moheru (oraz sluchaczy gloszacych szokujace prawdy objawione), ktorzy wspomagaja finansowo Radyjo.

  1. Skąd wiesz że słucham RM? Przecież nigdzie tego nie napisałem! Czyżby stereotypy wykształciucha? 🙂
  2. Podaj jakiś przykład, że ‚sponsorzy’ mieli wpływ na wypaczenie treści prezentowanych przez RM.

  >Jacobsky
  Jednak widzisz, jedni kucaja, drudzy klekaja.

  Nikt nikomu ‚klękania’ nie narzuca. Za brak kucania grozi zgnojenie i likwidacja RM.

  >Jacobsky
  nonkonformizm, czy – jak objawiasz: nie poddawanie sie ?terrorowi politycznej poprawności? nie musi prowadzic do szczucia i ponizania innych.

  🙂 Problemy mnożą się jak króliki. Nie doczekałem się wyjaśnienia problemu ‚antysemityzmu’ w felietonie Michalkiewicza i wypowiedzi o.Rydzyka. A teraz znowu nie wiem o co chodzi z tym ‚szczuciem i poniżaniem’. Czy miałeś może na myśli że o.Rydzyk nieustannie psuje szyki holocaust industry? To zbrodnia niesłychana…

  >Jacobsky
  Kiedy wpadlem przypadkiem w TV na migawki z Pakistanu, gdzie armia likwidowala rebelie klerykow i ich przywodcy, oczyma wyobrazni zobaczylem absurdalny obraz podobnej charakterem akcji policyjnej w Toruniu.
  Absurdalnosc konczy sie gdy pomysle, do czego prowadzi zapieklosc i zacietrzewienie podlane religinym fanatyzmem.

  Mam wrażenie, że wizje faszerowanych merdialną propagandą wykształciuchów byłyby znacznie bliższe rzeczywistości gdyby o.Rydzyk zamordował kilku znaczniejszych polskojęzycznych antyklerykałów. A ponieważ tego nie zrobił, to wykształciuchów można tylko wyśmiać. Na zdrowie!

 101. Shocking truth;
  Argumentami można szermować kiedy ma się przed sobą racjonalnie i rozumowo patrzącego na świat interlokutora. Zaślepieńcom i „impregnatom” taka możliwość ze zrozumiałych względów nie powinna przysługiwać. Bo gdzież ze ślepym rozprawiać o kolorach….
  Pozdrawiam.

 102. Królestwo moje nie jest z tego świata.

  Pamiętacie, kto to powiedział?
  Nie trzeba być wykształconym, by to pamiętać.
  Natomiast królestwo partii chrześcijańskich, a więc panów Niesiołowskiego, Jurka i królestwo przedsiębiorczych kapłanów – biznesmenów i polityków
  jest jak najbardziej z tego, niedoskonałego świata. Co gorsza, niektórzy z nich, jak Rydzyk, szermują nienawiścią.
  Rydzyka trzeba wyrzucić z wszelkich stanowisk i funkcji i skazać na jakąś najcięższą karę kościelną. Krzysztof

 103. Shocking truth:

  >Skąd wiesz że słucham RM? Przecież nigdzie tego nie napisałem!

  Relax ! Ja nie napisalem, ze TY sluchasz. Mi chodzilo o sluchaczy wyglaszajacych prawdy objawione, byc moze czasem szokujace. Oddychaj przez nos i wyluzuj sie 🙂
  Radio jest dla wszystkich. Rowniez Radyjo.

  Kiedys, w klasie dziecka mego kuzyna okazalo sie, ze dwoje dzieci nie tylko nie chodza na religie, ale rowniez nie pojda do komunii. Mam pisac dalej, co sie dzialo, a zwlaszcza co mowil miejscowy proboszcz z ambony o tych, co nie chca klekac ?

  A co z historia wscieklej napasci proboszcz na nauczycieli, ktorzy nie chcieli uczestniczyc w (obowiazkowych, jak sie okazalo) przygotowaniach do nabozenstw na Boze Cialo ? Akurat bylem wtedy w Polsce, a wiec znam historie z licznych przekazow.

  Mam kontynuowac ?

  Dalej:

  Nawet Holocaust Industry mozna krytykowac w cywilizowany sposob. Wszystko mozna krytykowac w cywilizowany sposob, jesli tylko sie chce.
  I potrafi.

  Ale najlepsze na deser:
  >Przed kim ma się rozliczyć? ADL? WJC? Wybiórczą? Ambasadorem Izraela? Każdy kto dał i chciał pieniądze z powrotem otrzymał je? Największy jazgot jest ze strony tych którzy nie dali.

  Przed kim rozliczyc ? Ty chyba kpisz (i co ma do tego ambasador Izraela ?), ale skoro tak pytasz, to znaczy, ze nie tylko kpisz (lub usilujesz szokowac, jesli wolisz), ale rowniez, ze nie rozumiesz na czym polega idea zbiorki publicznej na okreslony cel. Jesli ktokolwiek oglasza akcje publicznej zbiorki, otrzymuje pieniadze, a potem nabiera wody w ustach, to chyba cos tu jest nie tak. O tym, czy jest to wyludzenie czy nie byc moze kiedys wypowie sie prokurator, w epoce post-ziobrowskiej, kiedy bycie prokuratorem bedzie mniej rydzykowne. Byc moze nie jest. Zobaczymy 🙂

  Szkoda tylko, ze szef komitetu ratowania Stoczni nie moze dalej ciagnac sporu z Rydzykiem. Okazalo sie, ze jazda samochodem na spotkanie z ministrem w spawie kasy ze zbiorki trzymanej przez Rydzyka tez moze byc rydzykowna.

  W zakonczeniu: z sardoniczna przyjemnoscia pozostane wyksztalciuchem karmionym „merdialna propaganda”. Wole to niz pozostawanie na krotkiej smyczy schematow myslowych, wedlug ktorych wszyscy nieklekajacy przed byle balwanem w sutannie to kucajacy, wszyscy niekucajacy to ofiary spisku, ktoremu z pewnoscia przewodzi ambasador Izraela.

  Ogolnie rzecz biorac wole byc wyksztalciuchem niz niewolnikiem „szokujacych” prawd jak te, ktore glosisz.

 104. >WODNIK53

  Tak, tak. Wykształciuch strzelił focha. Skąd ja to znam. Tyle razy tego doświadczyłem na forum gazeta.pl że się przyzwyczaiłem. Propagandowa breja wystarczy żeby w druku faszerować czytelników polityki, albo nakręcać się z innymi propagandzistami w studiu rynszTOKa. Ale na forum potrzeba ARGUMENTÓW.

  >kteser.domowy
  Natomiast królestwo partii chrześcijańskich, a więc panów Niesiołowskiego, Jurka i królestwo przedsiębiorczych kapłanów – biznesmenów i polityków

  Uwielbiam mało kumatych wykształciuchów którzy nie wyrabiają za szybko zmieniającą się sytuacją propagandową. Nie dotarło do gościa że od jakiegoś czasu Niesiołowski jest NASZ (no chyba że uwarunkowania propagandy ponownie ulegną zmianie). Bawi mnie to równie mocno jak głosy wykształciuchów (w końcowym okresie redaktorowania Wierzbickiego, kto czytywał ten wie o co chodzi) oskarżające ‚gazetę polską’ o ‚antysemityzm’. Zupełnie jak psy pawłowa 🙂

  >Jacobsky
  Radio jest dla wszystkich. Rowniez Radyjo.

  Używane słownictwo czasami zdradza namiętną lekturę pisemek, które Michalkiewicz malowniczo nazwał ‚esbeckimi rzygowinami’.

  >Jacobsky
  Mam kontynuowac ?

  Tak. Tylko jak się mają te MARGINALNE (w skali Polski) lokalne historyjki prowincjonalnych nawiedzeńców do wieloletniej, rozpisanej na różne pudła rezonansowe, akcji merdialnej zmierzającej do likwidacji RM?

  >Jacobsky
  O tym, czy jest to wyludzenie czy nie byc moze kiedys wypowie sie prokurator, w epoce post-ziobrowskiej, kiedy bycie prokuratorem bedzie mniej rydzykowne. Byc moze nie jest. Zobaczymy

  Dało wiele osób. Cel się zmienił. Bardzo długo nadawali komunikaty: kto chce, może dostać pieniądze z powrotem. Gdzie są poszkodowani??? Wśród gnid merdialnych, które NIC NIE DAŁY, ALE TERAZ SĄ BARDZO PRZEJĘTE.

  >Jacobsky
  Wole to niz pozostawanie na krotkiej smyczy schematow myslowych, wedlug ktorych wszyscy nieklekajacy przed byle balwanem w sutannie to kucajacy

  No to mamy kolejny problem z definicją 🙂 co to są te ‚schematy myślowe’?

  >Jacobsky
  wszyscy niekucajacy to ofiary spisku, ktoremu z pewnoscia przewodzi ambasador Izraela.

  Nie wiem o jakim ‚spisku’ mówisz, ostatnio wykształciuchy znowu dostały dyspensę na ‚myślenie spiskowe’ (kiedy ‚lepper przykrył rydzyka’) i zaczynam tracić orientację 🙂
  Natomiast faktem jest że AMBASADOR IZRAELA DOPROWADZIŁ DO ZMIANY OSOBY KTÓRA W POLSKIM RZĄDZIE ZAJMUJE SIĘ WYCIECZKAMI KRAJOZNAWCZYMI MŁODZIEŻY IZRAELSKIEJ.

  >Jacobsky
  Ogolnie rzecz biorac wole byc wyksztalciuchem

  Volenti non fit iniuria.

css.php