Targowica na UW

No dobrze, Helena, ,,mw”, grzes i inni, którzy wytykają mi, że nie widzę autorytarnych zapędów braci Kaczyńskich – zaczynam się łamać. Rządy PiS w koalicji z LPR i Samoobroną psują polską demokrację. A przez to, że ją psują – zagrażają jej.

Ale zagraża jej też bierność. Nie wystarczy powyzłośliwać się na PiS i IV RP, naoglądać się ,,Szkła kontaktowego”, i tyle. Dlatego wiec na UW nowych trzech tenorów Kwaśniewskiego, Olechowskiego, Wałęsy i ogłoszone posłanie o zagrożeniach demokracji uważam za krok we właściwym kierunku.

A reakcja PiS to potwierdza. Nerwy puściły. Poseł Girzyński wyrwał się z Targowicą. Ma rację rockman Hołdys, że to już było – w propagandzie stanu wojennego o liderach Solidarności. Taktyka PiS po klęsce ustawy lustracyjnej i powstaniu ruchu w obronie standardów demokracji polega na bagatelizowaniu i wytykaniu przymierza z postkomunistami. Ale to przecież efekt polityki PiS.To PiS jest ojcem chrzestnym tej konsolidacji i to PiS sobie nawarzył tego piwa i warzy dalej, brnąc w zaparte.

Nie wiem, jak ułożą się dalsze losy inicjatywy demokratycznej, ale psychologicznie już odniosła sukces – zarysowała się alternatywa i dla PiS, i dla PO. Mam wrażenie, że PiSw tych dniach pierwszy raz się przestraszył, że układ sił zmienia się trwale na niekorzyść obecnej koalicji. Giertych już poczuł krew: zapowiada koniec dominacji PiS w koalicji. To naturalnie humbug, bo ta koalicja albo jest PiS-u, albo jej nie ma. Tak czy owak,w połowie maja zaczęło się odzyskiwanie Polski.

PS.  ,,JerzyK”  –  zgadzam się, ,,edzio endecki” – brawo!  ,,Jasny gwint”  –  proszę  nikogo  nie wyrzucać, nawet Boboli, chyba  że jakiegoś  chama. ,,Wojtek z Przytoka” – hm, nie  jestem pewien, skąd  ta  pewność, że  zna Pan dusze  Kaczyńskich?  ,,Agata”  –  to, co Michnik  robił po ’89 uważam za (na razie) większy wkład w dobro Polski niż dotychczasowy dorobek Kaczyńskich u władzy.