Szumowski odchodzi, a czemu nie Kaczyński?
Ponoć w PiS nic nie dzieje się bez zgody Jarosława Kaczyńskiego. A to Kaczyński i jego nominat premier Morawiecki stali murem za ministrem Szumowskim. Obaj kreowali go na bohatera na skalę międzynarodową w walce z pandemią. Można więc powiedzieć, że ponoszą polityczną współodpowiedzialność za wzlot i upadek ministra zdrowia.
Sprawa Szumowskiego to kolejny przykład degrengolady moralnej w obozie obecnej władzy. „Współistniejący” z eurosprawą Ryszarda Czarneckiego. Może kadry „zjednoczonej prawicy” po pięciu latach się liczebnie rozrosły, ale ich jakość nadal nie imponuje.
Jeszcze przed odejściem Szumowskiego z resortu ubył wiceminister Cieszyński, który sam przyznał, że podpisywał decyzje o zakupie za miliony nieprzydatnych maseczek czy respiratorów. Nie zapomnieliśmy fety z udziałem premiera na tle antonowa wyładowanego trefnym towarem. Trudno się dziwić, że teraz w sieci krąży mem, iż powodem samodymisji Szumowskiego są „afery współistniejące”. Nie spodziewamy się ich zbadania i sprawiedliwego osądzenia pod rządami Kaczyńskiego. Jednak po ich zakończeniu nowa władza powinna się nimi zająć.
Nasz korespondent medyczny red. Paweł Walewski widzi przyszłość po odejściu Szumowskiego niezbyt różowo. A ta przyszłość interesuje obywateli bardziej niż zakulisowe detale dymisji. Tymczasem trzeba ją widzieć w szerszym kontekście. A ten jest czysto polityczny.
Publiczna służba zdrowia stała się polem rozgrywki o elektorat jeszcze przed dojściem PiS do władzy, lecz PiS tę fatalną tendencję wzmocnił. Ktokolwiek zostanie następcą Szumowskiego, będzie kontynuował linię Kaczyńskiego, Morawieckiego i Dudy. To zła prognoza dla walki z pandemią, której przecież odejście Szumowskiego nie kończy. Nowe podejście, bardziej ogarnięte, uleczone z wszędobylskiego triumfalizmu, mogłoby przyjść po odejściu pisowskiej wielkiej trójki.
Komentarze
Raczej św. Łukasz poszedł do diabła, co ze św. Mateuszem?
@Adam Szostkiewicz
Jednak po ich zakończeniu nowa władza powinna się nimi zająć.
…………………………………
Tak, nowa władza tak zrobić powinna, ale czy zrobi? Wiemy przecież, że funkcjonuje niepisane prawo nieruszania swoich/naszych/waszych. Więc?
Przecież do rozliczenia, tak przez trybunał jak i kryminalne przez sądy, obecnie rządzących i prezydenta, będą już dwie kadencje. Proszę mi powiedzieć, kto się ma tym zająć za jakiś czas? To będzie do osądzenia setki jak nie tysiące osób. Sama tzw. polityczna odpowiedzialność, to tylko wielka ściema, po której te same osoby wracją do polityki i mieszają w niej nadal i jeszcze skuteczniej.
Przecież wszyscy wiemy, jak było za Tuska, przed postawieniem przed trybunał tzw. „bandy czworga”. Nie lubię gdybać po czasie, ale gdyby tylko odpowiedzieli politycznie, to dzisiejsza sytuacja, nigdy nie miałby miejsca. Tak, to znowu „wina Tuska”.
Ale przecież to nic nowego.
Po takiej aferze KNF zdymisjonowani powinni być: Minister Sprawiedliwości, Minister Koordynator Służb Specjalnych, Prokurator Krajowy i Prezes NBP. Pytanie czy taka liczba dymisji nie powinna się przełożyć na dymisję premiera… A skończyło się na samym Chrzanowskim.
PiS stara się by jego afery były postrzegane jak najwęziej i najsłabiej — zrzucić winę na możliwie nisko w hierarchii postawionego polityka, odciąć się od niego i udawać, że sprawa jest załatwiona. I, co gorsza, raz po raz mu się to udaje.
Nie ma co się oburzać, że dlaczego ten a nie tamten.
Pozwolę sobie na historyczną paralelę. Czy Tomasz Mann żądal od pana Adolfa H. by zwolnił Himmlera, Goeringa, Heydricha, Rosenberga …za to , że ci dopuścili do obniżenia stopy życiowej w obozach koncentracyjnch ?
Nie, Tomasz Mann nie żądał, bo nie ten adres.
A pan Szumowski za zarobione na maseczkach z Antonowa peniadze , będzie mógl sobie jak Goering założyć galerie obrazów. Pan Gliński pomoże.
Pan Hitler strzellił sobie w łeb, ale trzeba było wcześniej zburzyć pół Europy. Nie sądzę, żeby potrzebne były aż takie środki by skłonić polskiego fjurera do sepuku.
Podobno ma on mały pistolecik, którym kiedys straszył Tuska.
Ale nie sądzę, żeby zdolny był do tego, chyba że mu Sasin pomoże. Ale Sasin wszystko spieprzy, że się kolokwialnie wyrażę.
W końcu odszedł (hura), ale najgorsi szkodnicy jak Zero, Płaszczak i całujący buldoga zostają. Jak i reszta nieudaczników.
@@@
Termin „afery współistniejące” powinien wejść do słownika politycznego na zawsze.
Niech kojarzy się ze śmiercią polityczną.
Klamali, kłamią bezwstydnie i będą kłamać.
Brak mi słów…
Minister Łukasz Szumowski był najwyżej ocenianym przez społeczeństwo, ministrem zdrowia w najnowszej historii. Ministrowie z rządów PO-PSL nie mieli takiego poparcia i oceny
Chciałem bardzo mocno zaznaczyć jedną rzecz. (Bo nie można komentować pod artykułami). Przestańcie pisać o przysiędze Hipokratesa, która rzekomo obowiązuje lekarzy. Lekarze (i lekarze dentyści) nie składają żadnej takiej przysięgi – jest Przyrzeczenie Lekarskie – tekst pochodzi jeszcze sprzed wojny. Inne kontrowersje dotyczące tej przysięgi (autorstwo tekstu, interpretacja niektórych zapisów) to już inny temat
@Jacek NH
I co z tego? Polskim przebojem na Euro 2012 został wybrany przez głosujących kicz ” Koko koko euro spoko.” Tak bywa z plebiscytami i rankingami. Szumowski zostanie ukarany – kwestia czasu.
@jacek
Tak to prawda, Szumowski ma wysokie notowania również wśród miękkiego elektoratu opozycji – badania Ibris dla Onetu od marca regularnie wskazują na wyraźnie ponad 50% pozytywnych opinii, a negatywne nie przekraczały 30 procent nawet po sprawie z maseczkami czy respiratorami, ale to efekt bieżącego zarzadzania w dobie pandemii, a nie poprawy w służbie zdrowia. Trzeba oddać Szumowskiemu że z jego kadencji w końcu zaczęło się poważne podejście do onkologii, opracowano strategię czy zwiększono finansowanie ale pozostałe obszary leżą – dalej kształcimy specjalistów którzy wyjeżdżają na Zachód. Badania IBRIS pokazują że bicie w niego na oślep może być interpretowane przez umiarkowany elektorat jako rytualna „totalność”, widać społeczeństwo (niestety) przetrawiło już aferę z maseczkami czy respiratorami ale krytyka merytoryczna Szumowskiemu się należy bo ucieka ze stanowiska w środku pandemii bez głębszych reform innych obszarów służby zdrowia.
@jacek NH
Podaj źródło tej rewelacji. Zejdź na ziemię i zmień kanał TV.
„Czyli tak: kobieta w Polsce nie może przerwać niechcianej ciąży, bo nie. Minister zdrowia może przerwać bycie ministrem przed wielką falą śmiertelnej epidemii, bo jego życie i jego wybór” — Anna Dryjańska ?️? (@Anna_Dryjanska) August 18, 2020. MOŻNA I TAK
Rząd się sam wyżywi i sam się wyleczy. Ministrem zdrowia zostanie kolejny pisowski nominat, który w pierwszej kolejności zadba o to aby zarobili właściwi ludzie, aby krewni i znajomi królika bez kolejki trafiali na właściwe leczenie.
A mnie się ciągle zdaje, że oni już tak daleko się pogrążyli w kryminalne sprawy, że zrobią wszystko, co oznacza WSZYSTKO, aby nie odpowiadać karnie. Palenie dokumentów jak robiła bezpieka w PRLu to będzie tylko preludium.
Tak panie Adamie. Tylko jedna dymisja w Polsce mogłaby coś zmienić. Tylko z jakiego stanowiska? Prezesa Polski, czy słońca narodu?
Wszystkie inne dymisje czy nominacje nie mają znaczenia, bo ktoż z tych prominentów może cokolwiek zrobić bez zgody umiłowanego przywódcy?
@Lair
Masz rację.
Nasze „słońce narodu”, powinno być zdymisjonowane wzorem „Słońca Karpat”. Większość problemów by to załatwiło, a reszty zniszczenia szajki dokonali by przyboczni , walcząc o „spuściznę”.
A czy na stanowisku min. chorób wszelakich będzie Szumowski, czy Iksiński, nie ma znaczenia. Człowiek z kręgosłupem moralnym rządów tej mafii nie będzie firmował.
Mamy jeszcze jedną dymisję, niejaka Wanda Buk (32 latka) odeszła z funkcji wiceministra cyfryzacji, do zarządu jednej z państwowych spółek.
Rotacja pisowskich włodarzy przypomina zmienianie się wieprzy przy korycie. Te już nażarte odsuwają się by zaspokoić się mogły następne, jeszcze głodne. Najeść musi się przecież całe stado. Nad porządkiem przy korycie czuwa samiec alfa…..
Odejście Kaczyńskiego ? Dobrowolne?
NIE MA TAKIEJ OPCJI .
Ktoś kto za młodu kradł księżyc , kradnie jak widać całe życie , kradnie państwo , przyszłość, kradnie prawo …itd…
Mentalni bolszewicy nie odpuszczają.
Zero jest jak Stalin przy Leninie, ta sama mentalność ta sama paranoja.
Wolnych wyborów już w Polsce nie będzie, potrzebna jest zmiana pokoleniowa i wstrząs gospodarczy , mentalny , społeczny… inaczej będą nami przez lata rządzić takie ograniczone w swym małym rozumku Zera.
@Lohkamp
oczywiście masz racje , ale ten SAMIEC alfa ,…rozbawił mnie do łez
@ Optymatyk
Depisyzacja Polski będzie konieczna…
@andrzej52:
1) Hm… minister Kamiński z ministrem Ziobrą mają obalić Kaczyńskiego i przywrócić w Polsce demokrację?
2) No co chcesz? Wiceministrowie mało zarabiają, a jeszcze im każą wynajmować rządowe mieszkania w Warszawie za cały tysiąc złotych! Znam się, bo słuchałem prezydenta 😛
@Lohkamp
Dopóki koryto pełne , to rotacja przy nim pisowskiej nomenklatury będzie trwała…Na jesieni sytuacja może się zmienić.
Panie Redaktorze:
zamiatanie pod dywan maczuga anty-PiSowska degeneracji neoliberlanej KO nie zmienia faktu, ze PO, Lewica & Co. kolaboruja z Kaczynskim i KK.
Szumowski odchodzi w bialych czy kolorowych skartpetkach … oh jej , bardzo wazne wydaznie.
Mniej istone:
Po lawinie krytyki na posłów tzw. opozycji za poparcie projektu ustawy o podwyżkach dla parlamentarzystów, prezydenta i władz samorządowych z członkostwa w PO zrezygnował poseł Tomasz Cimoszewicz i również burmistrz Kłodzka. „Z pełną świadomością składam dziś rezygnację z członkostwa w Platformie Obywatelskiej RP” – napisał na Facebooku Michał Piszko.
@Borgen
Po jest tak ,,neoliberalna”, jak PiS jest neomarksistowski. W PE PO należy do chadecji. Partii ,,neoliberalnych” proszę szukać po stronie skrajnej prtawicy, Korwina i Bosaka.
@@@
Kradli, kradną i będą kraść.
Dobrze, że jeszcze nie trują.
Miłego dnia.
Do kompletu odchodzących dołączył Czaputowicz. Dlaczego? Oto jest pytanie.
,,Odejście” Szumowskiego to cwany trik taktyczny. Coś na kształt pozbycia się ZA WCZASU zgniłego jabłka. Pamiętajmy, że dla elektoratu PiSu oprócz wiary katolicko-kaczyńskiej niezmiernie istotne są tzw. WARTOŚCI – skromność, uczciwość, praxowitość, dbałość o Ojczyznę. Z tego czerpią swoje poczucie wyższości moralnej (no i z tego, że ich kaczy wódz im tak powiedział). Dlatego taki utytłany ,,w wątpliwościach” człowiek jak nasz pogromca pandemii mysi zniknąć z widoku Suwerenowi. Za trzy lata nie będzie czego przypominać. Z resztą: opozycyjne przypominki Suwerenowi objaśni niezawodny Jacek Kurski.
Ps. o los naszego Rudobrodego nie ma sięco klopotac. Brat mu pomoże – w końcu ma z czego…
Miejsce Szumidły jest w pierdlu… dosyć pobłażania dla niekompetencji, dezinformacji i manipulacji funkcjonariuszy rządowych … degrengolada systemu ochrony zdrowia jest faktem… brak dostępu do diagnostyki, nowoczesnych terapii i leków dla potrzebujących pacjentów też jest faktem…
@Slawczan:
OK, ale dlaczego teraz?
Tzn. trochę rozumiem — jest po wyborach, blisko nowych nie ma. Można nawet Szumowskiego oskarżyć, jakby co, na wyniki wyborcze to nie wpłynie, bo lud pisowski zapomni.
Ale tylko trochę, bo po wyborach jest o kilku tygodni, a PiS jest na tyle dobry w myleniu obserwatorów, że mógłby aferę poukrywać przez kolejne tygodnie i miesiące. Przynajmniej by nie było efektu odchodzenia Ministra Zdrowia w połowie pandemii. A tu jeszcze Czaputowicz. Jeszcze jakieś wojny podjazdowe Ziobry.
Znajomy się wyzłośliwia, że trzeba rząd ewakuować przez Zaleszczyki i wiele tygodni nie zostało. Ale to też złośliwość, a nie trop.
@ lemarc
„Miejsce Szumidły jest w pierdlu”. Niekulturalne, wręcz chamskie jest wyśmiewanie się z czyjegoś nazwiska
Cztery dymisje w cztery dni (p. Cieszyński, Buk, Szumowski, Czaputowicz) – czy mamy jeszcze rząd?
Wygląda na to, że mamy (nie)rząd coraz bardziej na uchodźstwie.
Może oni usłyszeli te okrzyki zza wschodniej granicy i wzięli je do siebie? A przecież do ich kumpla „ciepłego człowieka”.
@PAK4
20 sierpnia o godz. 14:24
Czasem mam wrażenie, że Kaczyński traktuje władzę jako źródło fruktów a te znowu pozwalają siętej władzy reprodukować. Liczy się gotowość do służenia (z podłością) w zamian za co on dopuszcza do koryta. Dotyczy to poziomu ministerstw, dotyczy to poziomu szeregowego kulsona. Szef Straży Leśnej z okolic Hajnowki, który gorliwie zwalczał ekoterrorystów blokujących dewastację Puszczy Białowieskiej dostąpił stanowiska dyrektorskiego w Lasach Państwowych. Szczeżuja Zalewska za dewastację edukacji je teraz ełro w Brukseli, a przypominam, że apanaż brukselski częściowo trwa nawet po ustaniu ,,brukseli”. Je bo Ludzki Pan pozwolił ją wystawić na biorącym miejscu na liście wyborczej. Szumowski jest tu novum bo został zaspokojony gotówką i immunitetem z nią związanym
Czaputnik to najsłabszy czyli najgorszy minister spraw zagranicznych w ostatnich 30 latach RP.
Mimo, że marionetka – jak każdy minister w tym nierządzie – jest współwinny zniszczenia reputacji Polski na arenie międzynarodowej i sprowadzenie jej do roli ośmieszanego pionka rozgrywanego do woli przez innych.
@ Adam Szostkiewicz
PO jest neoliberalna do szpiku kości. Przypominam ś.p. prof. Zytę Gilowską i sztandarowe hasło PO, czyli 3 x 15 % . Tak miały wyglądać podatki w Polsce wg drużyny Donalda Tuska jeszcze 14 lat temu. Głównym ekonomistą PO jest teraz Andrzej Rzońca – dawny protegowany i uczeń Leszka Balcerowicza. Po prostu, po 2008 r. i teraz w związku z epidemią, lepiej się neoliberałowie maskują, ale reakcja na 500 + była dla nich charakterystyczna. Wierzono, że budżet się zawali, a stało się coś zupełnie odwrotnego i PO jest teraz ekonomicznie mało wiarygodna, ale doradcy ekonomicznego nie zmieniła.
Korwinizm natomiast to czysty anarcho-kapitalizm.
@magrud
To kogo jeszcze pani wywlecze z grobu na potwierdzenie swojej ideologicznej tezy? PO była i jest za gospodarką rynkową, to jest ,,neoliberalizm”? Co w takim razie jest wg pani pożądaną alternatywą?
Jacek, NH
20 sierpnia o godz. 15:49
@ lemarc
„Miejsce Szumidły jest w pierdlu”.
Za pierwsze jest tam miejsce złodziei, czyli w praktyce całego Pis-u. Za drugie niesamowite!
że pan przeprasza tym sposobem, ostatniego prezydenta Polski, pana Komorowskiego który wygrał w pełni uczciwych wyborach demokratycznych, za wyśmiewanie nazwiska” Komoruski” .
@ Adam Szostkiewicz
Przestraszył mnie Pan tym wywlekaniem z grobu. Wyczułam w tym sugestię, by amputować sobie cześć publicznej w końcu pamięci. Zapachniało mi lobotomią. Brr…
Ale po kolei. Ekonomia należy do nauk humanistycznych, toteż posługuje się pojęciami zawsze nieostrymi. Ale innych nie mam do dyspozycji i muszę się nimi posłużyć.
Gospodarka rynkowa to nie to samo co kapitalizm. Może nie wszyscy mają tego świadomość, ale w PRL też mieliśmy gospodarkę rynkową.
Dziś termin neoliberalizm ma wyłącznie pejoratywny wydźwięk, ale oznaczał różne nurty w ekonomi postulujące ograniczenie roli państwa i regulacji w gospodarce zwłaszcza w zakresie polityki finansowej. Oznaczał zaprzeczenie keynsizmu, bo forsował model ekonomii pro podażowej, w miejsce pro popytowej, czyli propagował wsparcie dla biznesu, kosztem świata pracy.
Moja propozycja jest zatem oczywista. Powrót do aktywnej roli państwa w gospodarce i polityce społecznej, czyli wprowadzenie w życie konstytucyjnej normy definiującej nasz ustrój społeczno – gospodarczy jako społeczną gospodarkę rynkową. A zatem taką, która służy społeczeństwu, a nie biznesowi. Coś na kształt kapitalizmu skandynawskiego.
@magrud
Nie ma kapitalizmu bez gospodarki rynkowej. Keynes to zamierzchłe czasy walki ze skutkami globalnego kryzysu. Ekonomia nie jest wiedzą przyrodniczą, ale dziś w coraz większym stopniu posługuje się jej metodami, np. Tworzeniem modeli statystycznych. Keynesizm to miękka wersja gospodarki centralnie sterowanej, a szkoła liberalna upatruje motor rozwoju w obniżaniu podatków i redukcji centralnego sterowania procesami gospodarczymi. Model skandynawski oznacza radykalne zwiększenie podatków, z których finansuje się państwo opiekuńcze. Żeby to działało, trzeba zgody, dyscypliny i świadomości społecznej. W Polsce to się nie może udać, bo tu nie ma takiej zgody z powodów kulturowych. Pozostaje przymus, czyli system dysfunkcjonalny, produkujący niedobory, a wskutek nich protesty społeczne. To przerobiliśmy w PRL, to przerabiają nadal Wenezuela, Kuba czy Korea totalitarna. Droga wybrana po 1989 r. miała być i była próbą zbudowania gospodarki funkcjonalnej, wyrównującej, w miarę swych, przecież nie tak wielkich po 40 latach ,,socjalizmu realnego”, możliwości negatywne skutki społeczne tego bezprecedensowego przekształcenia. Gospodarki interwencjonistyczne, zarządzane odgórnie, prędzej czy później zaczynają buksować wskutek wewnętrznych systemowych sprzeczności. Nie da się jednocześnie pracować jak najkrócej, nie płacić wysokich podatków, dyktować przedsiębiorcom, w co i jak mają inwestować, i oczekiwać, że nie będzie inflacji, niedoborów i marnotrawstwa.
Dochód Zbigniewa Raua
Bieda polska pisdnej „elity”-nowy nominat na ministra…
W 2019 roku Rau osiągnął łącznie 388 694,29 zł dochodu, który dzieli się następująco:
– dochód z Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi – 171 418.64 zł
– dochód z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi – 126 772,91 zł
– dochód z kancelarii Sejmu – 15 120,74 zł
– inne dochody z zajęć naukowych – 1282 zł
– dochód z wynajmu nieruchomości – 74 100 zł
„Interwencjonizm w Unii Europejskiej polega na takim prowadzeniu polityki przez Wspólnotę, która pozwala nie tylko na harmonijny, ale również równomierny rozwój gospodarek krajów ją tworzących. Tylko wówczas wzrost gospodarczy i rozwój będzie możliwy w całej Wspólnocie. W związku z takimi założeniami, Unia Europejska wspiera gospodarki krajów wspólnotowych, ale również tych, które dążą do integracji z UE. Odbywa się to poprzez transfer środków finansowych z funduszy europejskich. Środki te muszą być przeznaczone przez państwa kandydujące na rozwój i dostosowanie poszczególnych gałęzi przemysłu oraz rolnictwa do standardów unijnych”
@,,Adam Szostkiewicz
21 sierpnia o godz. 0:17
,,Ekonomia nie jest wiedzą przyrodniczą, ale dziś w coraz większym stopniu posługuje się jej metodami, np. Tworzeniem modeli statystycznych” Naprawdę? To gdzie były te ,,modele statystyczne” w 2008r? Wielcy ekonomiści, w tym nasz lokalny arcykapłan wolnorykowstwa nie wiedzieli tego? Wzrost wartości nieruchomości napędzał wzrost zdolności kredytowej czyli ogólny ,,wzrost” gospodarczy. Finał znamy: ci którzy potrzebują lokum mają co raz mniejsze szanse na nie…
Globalni guru tego nurtu ekonomii: Sachs czy Greenspan przyznali się do błędności swojego modelu ekonomicznego. Nasz lokalny bynajmniej…
@Slawczan
Ten temat już był tu przedyskutowany. Moja odpowiedź dotyczyła innego wpisu. Tylko gospodarka rynkowa jest w stanie odpowiedzieć na wyzwania naszych czasów. Bo jej fundamentem jest idea wolności podejmowania decyzji gospodarczych nie pod przymusem państwowym, lecz z rozeznania rzeczywistych potrzeb i możliwości ludzi.
@,,Adam Szostkiewicz
W sumie trudno odmówić logiki Pana konkluzjom. Kapitaliści są najlepsi w ,,rozpoznawaniu potrzeb”…Swoich potrzeb.
@Slawczan
Swoich, a także naszych, bo chcą zaspokoić i te, i te. Dlatego są motorem rozwoju.
@Adam Szostkiewicz:
wydaje mi sie, ze Pan robi system error, na ktory zareagowalo paru experienced Forumowiczow.
„Siłą obecnego neoliberalizmu, nie tylko w Polsce, siłą zabójczą jest to, że udało się wmówić ludziom, że istniejący świat jest naturalny i jedyny możliwy. Że nie można się z niego wyzwolić i być na zewnątrz, bo od razu albo się jest „komuchem”, albo rosyjskim agentem, roszczeniowcem, utopistą i lewakiem. Przekaz jest taki, że – jeżeli jesteś człowiekiem rozumnym, wykształconym – masz zaakceptować to, jak jest.“ …“ Liberalizm powinien opierać się na państwie opiekuńczym. Politycznym modelem byłoby połączenie chadecji i socjaldemokracji.“ – prof. Paweł Kozłowski.
Synonimem wolności(liberalizm) jest min. wolność gospodarcza. Ale dla liberalizmu zagrozeniem jest kontrola rynku tzn. deregulacja instytucji finasowaych, monokultura ekonomiczna, kartele, monopole, a przedewszytkim … minimalne panstwo.
Ergo: to zagrozenie jest synonimem neoliberalizmu, ktory zdominowal rynek. Przestrzen publiczna, zycie kulturowe, media, wrecz instytucje panstwowe zostaly przejete przez korporacje i instytuty finansowe.
System finansowy dominuje i kontroluje gospodarke, a korporacje polityką.
Korporacje są współczesnymi instytucjami totalitarnymi … i to jest model gospodarczy PO!
Proponuje poczytac pozycje np. Adam Smith.
Nota bene: podobne ewolucjne procesy przechodzi konserwatyzm, ktory blednie jest z neokonserwatyzmem porownywany.
@OK
Jak czytam w ilu miejscach pisi nominaci są zatrudnieni, zastanawiam się, czy doba ma 40 godzin, żeby tym wszystkim obowiązkom podołać.
„Po 30 latach kibicowania rozwojowi demokracji parlamentarnej w Polsce muszę ze smutkiem stwierdzić, że… dobrze już było. Przejedliśmy, przebalowaliśmy i przespaliśmy okres dobrej koniunktury międzynarodowej i gospodarczej. I teraz dostaniemy rachunek za ten bal. Niestety wszyscy. Nawet ci z nas, którzy próbowali temu zaradzić”. (AD)
andrzej52
21 sierpnia o godz. 14:05
.. to ci o których wiemy siłą rzeczy… plus cała armia pomniejszych uprzywilejowanych i szeregowych nepotów i kolesi…
Ta choroba niczym rak trawi instytucje państwowe i samorządowe… wystarczy być i służyć… kompetencje nie mają żadnego znaczenia, a bywa że są przeszkodą…
@Borgen
Zgadzam się: osiemnastowieczna,,biblia” Smitha łączy wolny rynek z wartościami chrześcijańskimi, a współczesna Europa demokratyczna wyszłaby dobrze, łącząc idee chadeckie z socjaldemokratycznymi. Tyle że w Polsce oba te nurty polityczne, a także klasyczny konserwatyzm i liberalizm, wypiera wulgarna prawica, a lewica skurczyła się do nisz ideologicznych.
Najnowsza historia ludzkości pokazała że generalnie gospodarka rynkowa jest najlepszym z możliwych rozwiązaniem. My jesteśmy tak zakodowani: mamy potrzebę posiadania. Od zawsze. Tylko pytanie jaka ta gospodarka: bardziej liberalna czy socjalna. Nie ma jedynego i ponadczasowego panaceum które będzie zawsze działać. W zależności od czasów trzeba stosować różne mechanizmy. Politycy i ekonomiści którzy są zakładnikami swoich ideologii przegrywają. Wiek XX sty już dawno się skończył.
@Adam Szostkiewicz
21 sierpnia o godz. 12:53
Absolutnie nie mam potrzeby mieć wbudowaną baterię w telefonie, odkurzaczu i przenośnym głośniku. Preferuję wymienną bo gdy zlasuje mis sie oryginalna to bym sobie ją wymienił
@Adam Szostkiewicz
21 sierpnia o godz. 16:29
Tej konkluzji trudno odmówić słuszności.