Senat odbity, teraz prezydentura!

Opozycja ma się z czego cieszyć. Wraz z nią jej wyborcy. Mimo zmasowanej, czteroletniej propagandy rządzących obozowi władzy przybyło tylko 2 mln głosów więcej w porównaniu z 2015 r. Trzem blokom antypisowskim nie udało się odsunąć partii Kaczyńskiego od władzy, ale nie zdobyła ona konstytucyjnej większości, a demokratom, jak się wydaje, udało się odbić Senat.

Odbity Senat to nowa sytuacja w parlamencie i państwie, nowa dynamika, istotna wyrwa w systemie budowanym od czterech lat przez „zjednoczoną prawicę” na gruzach demokracji konstytucyjnej.

Tymczasem w Budapeszcie zjednoczenie całej antyorbanowskiej opozycji dało wyraźne zwycięstwo jej kandydatowi w wyborach na mera Budapesztu. U nas opozycja demokratyczna się rozdzieliła. Kto wie, jaki byłby wynik wyborów do Sejmu, gdyby jednak, jak w Budapeszcie, postawiła na jedność w wielości. Tak czy inaczej – pakt o nieagresji zawarty przez trzy bloki w wyborach senackich zadziałał mimo wystawiania kandydatów spoza tych bloków i spoza PiS.

Wejście do parlamentu lewicy i Konfederacji utrudni dodatkowo zamienianie parlamentu w maszynkę do demontażu ustroju po myśli PiS. Konfederaci demokracji nie lubią, ale zajdą Kaczyńskiego od skrajnie prawicowej strony, czego boi się jego partia. PiS będzie musiał walczyć na dwa, a może trzy (lewica) fronty, a takiego wyzwania dotąd nie miał.

Pamiętajmy jednak, że PiS może wrócić do przerwanej sesji starego Sejmu i wykorzystać ją do próby podważenia wyników wyborów. Już słychać wezwania do ponownego przeliczenia głosów oddanych w niektórych okręgach na kandydatów do Senatu. Opozycja musi zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić.

Miażdżące zwycięstwo w Warszawie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej nad jej rywalem, prezesem Kaczyńskim, to sygnał, że opozycja demokratyczna już powinna szykować się do przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Wybory nie poszły po myśli Kaczyńskiego, jego wygrana w Sejmie może być pyrrusowym zwycięstwem.