Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
Olga Tokarczuk

10.10.2019
czwartek

Tokarczuk: prawdziwa radość i duma

10 października 2019, czwartek,

Nigdy nie traćmy nadziei, że może być lepiej. To czwarty „polski” Nobel za mojego dorosłego życia. Miłosz, Wałęsa, Szymborska, a teraz Olga Tokarczuk. Dwóch Polaków, dwie Polki, idealna równowaga.

Wszyscy w niezgodzie z nacjonalizmem, totalizmem, zamykaniem ludzi w klatce agresywnych ideologii. Wszyscy w sporze z siłami zła, które usiłują zniszczyć świat otwarty na urodę i bogactwo różnorodności ludzkiej kultury i zredukować go do jednej cywilizacji, filozofii, religii.

W obozie obecnej władzy, którą też kusi takie spłaszczenie, trwa zarządzenie kryzysem. Pisowscy dygnitarze „cieszą się” i gratulują. Minister kultury obiecuje, że „doczyta” książki noblistki. Nie wiadomo, czy to znów drwina, czy opamiętanie. Jednocześnie prorządowe media już zaczynają Tokarczuk piętnować jako pisarkę utalentowaną, ale „antypolską”.

Bo przecież twórczość Tokarczuk to zaprzeczenie polityki kulturalnej „zjednoczonej prawicy”, która spłaszcza, co tylko może, w dążeniu do narodowo-katolickiego, odgórnego, państwowego ujednolicania na siłę wielości i różnorodności w kulturze, społeczeństwie, polityce.

Nie tylko to. Obecna władza gotowa jest piętnować swych przeciwników jako „wrogów Polski”. Na ich czarną listę wpisali nawet temat walki o ocalenie naszej planety przed skutkami globalnego ocieplenia. A nadchodząca ekologiczna katastrofa to także temat Olgi Tokarczuk. Podobnie jak feminizm i fascynacja innością, ekscentrycznością, ,,bizarnością” i wszelkimi ,,księgami Jakubowymi”. „Lewacka” zgroza dla rządzącej w Polsce prawicy.
,
Nobel dla Tokarczuk, pisarki młodej,w pełni sił twórczych, więc z przyszłością, to oczywiście jej osobisty sukces artystyczny. Ale także pierwszy od czterech lat pozytywny komunikat dotyczący wizerunku Polski na scenie międzynarodowej. Z tej decyzji możemy czerpać prawdziwą, a nie propagandową radość i dumę.

Dzięki Oldze Tokarczuk Polska zameldowała się w obozie humanistycznego uniwersalizmu, zerwała maskę przyprawianą jej przez naszych prawicowych izolacjonistów.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 39

Dodaj komentarz »
 1. Dziekuje bardzo za ten piekny komentarz do nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk. Podzielam Pana opinie w 100 %.
  Rzeczywiscie, jest to triumf polskiego UNIWERSALNEGO humanizmu!
  Nie mogę zaprzeczyc, ze cieszę sie bardzo, ze jest to takze prztyczek w nos polskiego kołtuństwa, wsobnego, nacjonalistycznego i zakłamanego (propagandowego) pojmowania polskiej kultury. Min. Gliński ma duzo do przemyślenia, a takze nasz mały siewca nienawisci – któremu sie marzy wymiana elit. Na kogo zatem wymienimy p. Olgę Tokarczuk?

 2. Co za radość. Gratulacje dla OLGI TOKARCZUK od DUMNYCH POLAKÓW.

 3. Dobrze byłoby, gdyby Pan minister kultury Gliński, który w swoim czasie „nie doczytał” książek Tokarczuk, uwolnił nas, najlepiej przez dymisję, od swojej wiecznej napuszoności. Przy okazji może znajdzie też wtedy więcej czasu, aby zapoznać się z twórczością „antypolskiej” pisarki.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Serdeczne gratulacje dla pani Olgi. Któryś z krytyków literackich po ukazaniu się „Ksiąg Jakubowych” pisał, że to dzieło godne Nobla. Też tak uważam, przeczytałem tę powieść chyba trzykrotnie, tyle w niej wątków, postaci, historii. Mój umysł nie potrafił tego ogarnąć po pierwszej lekturze. Co prawda, uzasadnienie tegorocznej nagrody nie wymieniło Ksiąg, ale owe Księgi w pełni wpisują się w uzasadnienie jury.

 6. Ciemniactwo, które u nas nazywa się elegancko „prawicą”, atakowało w swoim czasie Miłosza, który przecież był catholicissimus, ale nie endek; Tokarczuk, z innej zupełnie strony, też zła, bo „lewaczka”. Świat wciąż im nie może dogodzić, zewsząd zdrada mości panowie. Może gdyby Nobel przypadł Pawłowi Lisickiemu, uznaliby, że Polska, jakiej pragną, nareszcie została dostrzeżona? A Nobel z fizyki dla Jędraszewskiego za nowe prawa mechaniki lotu?

 7. A czy doktor dyrektor rektor zaprosi noblistkę do studio swojego radia?
  Czy nie zaprosi, bo o czym tu z nią gadać?

 8. Nadprezes wypowie wojnę Szwedom! Nagroda dla „starej” elity „wysługującej się wrogom”. Zgroza!!!

 9. Sztab Najwyższy z pewnością znajdzie wyjście z sytuacji. Po głebokim pomyślunku, opublikuje oficjalny niby-pean, czyli naszpikowany wicie rozumicie wątpliwościami gniot, pozornie przyjazny, niemniej pełen ostrzeżeń dla rowerzystów oraz innych błądzących po lewackiej łące owieczek.

  Wokół nagrody dla Handke może być jeszcze bardziej burzliwie. Pisarz ten od lat publicznie deklarował swoje niskie poważanie dla Akademii, pytanie jest zatem, czy honor pozwoli mu się zgłosić po odbiór tejże nagrody. Pojawią się również pytania tyczące jego chorobliwe deklarowanego umiłowania serbskiego nacjonalizmu…

 10. @żelastwo
  🙂

 11. Jestem dumnym czytelnikiem Pani Olgi Tokarczuk, która zdobyła Nagrodę Nobla. Jest ona młodą pisarką i napisze jeszcze wiele wspaniałych dzieł.

 12. @ Adam Szostkiewicz
  Szanowny Panie Redaktorze,
  Rozumiem i w pełni podzielam radość i dume z faktu przyznania Pani Oldze Tokarskiej nagrody Nobla.
  Niebardzo rozumiem dlaczego uznaje Pan to za właściwą okazję do określania rządu, którego polityka socjalna jest bliższa zachodnio europejskiej Socjaldemokracji, jako prawicowy.
  Pisarstwo na poziomie nagrody Nobla, z natury rzeczy jest kontrowersyjne, budzące sprzeczne emocje – inaczej na tą nagrodę raczej nie zasługuje.
  Pani Tokarska stawia czytelnika przed niebylejakim wyzwaniem – jedni potrafią mu sprostać, inni nie. Po co w to Prawicę i Lewicę mieszać.

 13. Pani Olgi Tokarczuk jak najbardziej zaluzony

  —-” Oto Szwecja dzisiaj. Obronca zbrodni Miloszewicza dostal Nobla, Peter Handke.
  Wstyd!

 14. No jak tu się w tych nieciekawych czasach nie cieszyć? Oto kolejna polska literatka otrzymuje Nagrodę Nobla! Z całego serca gratuluję Pani Oldze i czekam na następne dzieło. Bardzo proszę nie spoczywać na laurach 🙂

 15. Radość rozpiera mnie ogromna…
  Boshe nic tak mnie nie ucieszyło ostatnio jak ten sukces Olgi Tokarczuk.

  —————————–
  a teraz polskie piekiełko zawistników i tych, którzy we wszystkim są lepsi…

 16. „Bieguni” to opowieść o tymczasowym stanie wiecznego ruchu, o pozostawaniu w swoim ciele, które wciąż jest w ruchu i podąża ku śmierci. To powieść o nomadach, o ucieczce, o przemieszczaniu się z miejsca na miejsce i życiu na lotniskach. Ale w tym samym czasie to opowieść o tym, że nie da się uciec – od własnego ciała i od ostatecznego zakończenia, czyli śmierci.
  „Bieguni” to cudownie mądra, zabawna i ironiczna książka
  „.
  —————–
  Wielka radość…

 17. Póki będą ludzie patrzący na świat tak jak pani Tokarczuk to jest nadzieja na lepszą, rozumną przyszłość.
  A pan minister Gliński……myślę że nie doczytał wielu książek.

 18. @calvin
  Ależ to rządząca prawica (,,zjednoczona prawica” na dodatek) w dzisiejszej Polsce usiłuje mieszać w kulturze. stworzyła nawet specjalną fundację do promowania jedynie słusznych pisarzy w świecie. Na szczęście Olga Tokarczuk wypromowała jej własna twórczość.

 19. Monumentalne „Księgi Jakubowe” zapierają dech w piersiach. Ważna informacja: owe tytułowe „księgi” są dostępne na rynku, można je kupić choćby w księgarni w warszawskim Muzeum POLIN lub w księgarniach internetowych. Pełny tytuł „Księga Słów Pańskich. Ezoteryczne wykłady Jakuba Franka”, t. 1-2, oprac. i komentarze prof. Jan Doktór (ŻIH). Polecam to osiemnastowieczne źródło, które było inspiracją dla Noblistki i które jest wiele razy cytowane w książce Olgi Tokarczuk.

 20. Off topic, ale…
  Prawybory wśród licealistów VIII LO we Wrocławiu zorganizowano w poniedziałek.
  Spośród 963 upoważnionych do głosowania zagłosowało 808 osób, co oznacza 83,9-procentową frekwencję.
  787 głosów było ważnych, 21 – nieważnych.

  Wygrała Koalicja Obywatelska, która dostała 40 proc. głosów.
  Druga była Lewica (SLD) z wynikiem 33 procent,
  potem Konfederacja (12 proc.),
  PiS (7 proc.).
  PSL i Bezpartyjni otrzymali trzy procent głosów.
  ————————
  Zagłosujmy właściwie – Olga T.

 21. Z dużym zainteresowaniem wysłuchałem apelu naszej Noblistki, Olgi Tokarczuk, w wywiadzie dla TVN 24: „Jesteśmy kilka dni przed bardzo ważnymi wyborami. Te wybory mogą zmienić przyszłość tego kraju, Chciałabym powiedzieć moim przyjaciołom, ludziom w Polsce: zagłosujmy dobrze, za demokracją”.
  Ja wraz z całą moją rodziną zagłosujemy na opozycję: moje dzieci na KO PO, starsi na Lewicę.

 22. Wspaniala wiadomosc!!! Niech zyje “gorszy sort”!! Wiem, ze nie lubi pan wykrzyknikow panie Adamie ale nie moglem sie pohamowac. Wlasnie obejrzalem konferencje prasowa Olgi, ktora wyznala, ze zawsze uwazala sie za niezla pisarke, ale ze nigdy nie zdawala sobie sprawy z tego ze az tak duzego kalibru. Ujela mnie swoja wypowiedzia o ponownym, wrecz niewiarygodnym nadaniu Polsce, a takze Europie srodkowej znaczenia w procesie obrony wartosci demokratycznych, A jeszcze bardziej ujela mnie wypowiedzia o roli tlumaczy, tych “szarych korzeni bujnych kwiatow” bez ktorych wysilku tyle arcydziel pozostaloby nieznanych dla tak wielu.

  Olga – You’ve made my day!

 23. Wielka radość w smutnych czasach. Lord Farquaad i inni jemu podobni mają z tym problem.

 24. W dzisiejszej GW info o wczorajszym proteście pod kurią w Krakowie. Tłumów nie było. Udział w nim wzięło w nim kilkudziesięciu katolików. Wniosek taki, że część wiernych zgadza się z panem Jędraszewskim et consortes, a części jest to zupełnie obojętne.

 25. @Calvin Hobbs:
  Z Korwina się urwałeś?
  1) Polityka społeczna/gospodarcza to tylko jeden z wyznaczników prawico-lewicowości.
  2) Cała polska polityka jest przesunięta „na prawo”, więc najbardziej socjalne działania PiS to ewentualnie odpowiednik chadecji, a nie socjaldemokracji.
  3) Ale — i te „działania socjalne” należy wybrać, bo PiS nie jest jakoś konsekwentnie lewicowy — np. zniósł podatek spadkowy; a za pierwszych rządów obniżał podatki, ale tylko bogatym. PiS to, po prostu, nacjonalizm i konserwatyzm podlane populistycznym rozdawnictwem.
  4) I, jak słusznie zauważa Gospodarz, mamy samookreślenie się PiS.

  Co do PiS/rząd a Tokarczuk, to mieliśmy różne wypowiedzi i działania, jak np. zalecenie rządowe by za granicą zamiast Tokarczuk lansować Wildsteina.

 26. @mopus11
  Można jednak spojrzeć na to przeciwnie: przez długie lata taka pikieta niezadowolonych katolików pod kurią biskupią to było coś nie do pomyślenia, a jednak się stało. Pamiętam z lat 70 jak mała była grupa ludzi będących zalążkiem opozycji demokratycznej, jaką budzili nieufność, że ktoś nimi manipuluje, jak większość wolała się nie narażać. Zwyczajny konformizm.

 27. Ależ się darłem z radości gdy dowiedziałem się o Noblu dla Tokarczuk! 80 procent książek Tokarczuk już przeczytałem ale jeszcze czekają „Księgi Jakubowe” i parę innych! Czytałem z niekłamaną przyjemnością komentarze z prawej strony, a recepta na Nobla z literatury według części z nich to: być wegetarianką, lewakiem, pisać o degradacji planety i nagroda praktycznie w kieszeni. Wychodzi cała ta kaprawa natura znacznej części naszego społeczeństwa – nie umieć się po prostu cieszyć. Ta bezinteresowna zawiść, ten zgryz, że ktoś jest naprawdę świetny, że świat docenia coś z tego małego zakątka świata jakim jest nas kraj. Ale nie bo boli tyłek, jest źle, trzeba to przepracowywać. Zawiść, zawiść, zawiść. A ja się cieszę jak głupi. Mamy kolejną gigantkę literatury, mieliśmy ją, myślę, że lepiej sobie poradzi od Szymborskiej z ciężarem sławy. Moja ulubiona pisarka bardzo źle znosiła popularność i pęd tego rozkrzyczanego świata. Tokarczuk radę da!

 28. Katalog Chicagowskiej Biblioteki Publicznej:

  Drive your Plow Over the Bones of the Dead
  by Tokarczuk, Olga
  Book – 2019
  Copies: 31
  Not available at this time (31)

  Albany Park__________Adult___FICTION___Hold Shelf
  Archer Heights_______Adult___FICTION___Transferred for Hold
  Austin-Irving_________Adult___FICTION___Hold Shelf
  Beverly_____________Adult___FICTION___Checked Out___Oct 16, 2019
  Bezazian____________Adult___FICTION___Checked Out___Oct 21, 2019
  Blackstone___________Adult___FICTION___Checked Out___Oct 29, 2019
  Bucktown-Wicker Park_Adult___FICTION___Hold Shelf
  Budlong Woods_______Adult___FICTION___Hold Shelf
  Clearing (Closed)______Adult___FICTION___Checked Out___Oct 23, 2019
  D. R. J.-Bridgeport_____Adult___FICTION___Transferred for Hold
  Edgebrook___________Adult___FICTION___Checked Out___Oct 21, 2019
  Edgewater___________Adult___FICTION___Checked Out___Oct 23, 2019
  H. W. Library Center___ Adult___FICTION___Checked Out___Oct 16, 2019
  H. W. Library Center___ Adult___FICTION___Checked Out___Oct 10, 2019
  H. W. Library Center___ Adult___FICTION___Checked Out___Oct 31, 2019
  H. W. Library Center___ Adult___FICTION___Checked Out___Oct 14, 2019
  Independence_________Adult___FICTION___Checked Out___Oct 15, 2019
  Lincoln Belmont________Adult___FICTION___Checked Out___Oct 7, 2019
  Lincoln Park___________Adult___FICTION___Checked Out___Oct 15, 2019
  Logan Square__________Adult___FICTION___Checked Out___Oct 15, 2019
  Mount Greenwood______Adult___FICTION___Checked Out___Oct 15, 2019
  Near North____________Adult___FICTION___Checked Out___Oct 12, 2019
  Northtown_____________Adult___FICTION___Hold Shelf
  Oriole Park____________Adult___FICTION___Checked Out___Oct 19, 2019
  Rogers Park___________Adult___FICTION___Checked Out___Oct 21, 2019
  Sulzer Regional_________Adult___FICTION___Checked Out___Oct 22, 2019
  Sulzer Regional_________Adult___FICTION___Checked Out___Oct 30, 2019
  Uptown_______________Adult___FICTION___Checked Out___Oct 24, 2019
  Water Works___________Adult___FICTION___Checked Out___Oct 25, 2019
  West Loop_____________Adult___FICTION___Checked Out___Oct 29, 2019
  Woodson Regional_______Adult___FICTION___Checked Out___Oct 30, 2019

 29. Drive your Plow Over the Bones of the Dead
  by Tokarczuk, Olga

  Book – 2019
  FICTION
  All copies in use View details
  Holds: 94 on 31 copies

  Downloadable Audiobook – 2019
  All copies in use
  Holds: 26 on 2 copies

  eBook – 2019
  All copies in use
  Holds: 53 on 7 copies

 30. Flights
  by Tokarczuk, Olga

  Book – 2018
  FICTION
  All copies in use View details
  Holds: 41 on 32 copies

  Downloadable Audiobook – 2018
  All copies in use
  Holds: 18 on 2 copies

  eBook – 2018
  All copies in use
  Holds: 19 on 8 copies

 31. Clearing (Closed)_______Adult__POLISH FICTION__Available
  Portage-Cragin (Closed)__Adult__POLISH FICTION__Available
  Archer Heights_________Adult__POLISH FICTION__Transferred for Hold
  Austin-Irving___________Adult__POLISH FICTION__Checked Out__Oct 28, 2019
  Dunning_______________Adult__POLISH FICTION__Checked Out__Oct 26, 2019
  Garfield Ridge___________Adult__POLISH FICTION__Checked Out__Oct 30, 2019
  Oriole Park_____________Adult__POLISH FICTION__Hold Shelf
  Sulzer Regional__________Adult__POLISH FICTION__In Transit
  West Belmont___________Adult__POLISH FICTION__Checked Out__Oct 23, 2019
  West Town_____________Adult__POLISH FICTION__Checked Out__Oct 14, 2019

 32. Poprzedni stan katalogu był dla książki:

  Prowadź swój pług przez kości umarłych
  Tokarczuk, Olga
  Paperback – 2017 | Polish

 33. House of Day, House of Night
  by Tokarczuk, Olga

  Paperback – 2003
  FICTION
  All copies in use View details
  Holds: 6 on 1 copy

  ********************************************

  Bieguni
  by Tokarczuk, Olga
  Paperback – 2007
  Copies: 9
  Available (5)

  Archer Heights_________Adult__POLISH FICTION__Available
  Portage-Cragin (Closed)__Adult__POLISH FICTION__Available
  Sulzer Regional_________Adult__POLISH FICTION__Available
  West Town_____________Adult__POLISH FICTION__Available
  West Town_____________Adult__POLISH FICTION__Available

  Not available at this time (4)

  Garfield Ridge__________Adult__POLISH FICTION__Checked Out__Oct 31, 2019
  H. W. L. Center_World Language__POLISH FICTION__Checked Out__Oct 24, 2019
  West Belmont__________Adult__POLISH FICTION__Transferred for Hold
  West Belmont__________Adult__POLISH FICTION__Transferred for Hold

 34. Księgi Jakubowe albo Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych
  opowiadana przez zmarłych a przez autorkę dopełniona metodą koniektury, z wielu rozmaitych ksiąg zaczerpnięta, a także wspomożona imaginacją, która to jest największym naturalnym darem człowieka
  by Tokarczuk, Olga
  Book – 2014 | Polish
  POLISH PG7179.O37K75 2014
  All copies in use View details
  Holds: 2 on 2 copies

  Primeval and Other Times
  by Tokarczuk, Olga
  Paperback – 2010
  FICTION
  All copies in use View details
  Holds: 9 on 3 copies

  Opowiadania bizarne
  by Tokarczuk, Olga
  Book – 2018 | Polish
  POLISH FICTION
  Available View details

  Ostatnie historie
  by Tokarczuk, Olga
  Paperback – 2009 | Polish
  POLISH FICTION
  Available View details
  Book – 2004 | Polish
  POLISH FICTION
  Available View details

  Dom dzienny, dom nocny
  by Tokarczuk, Olga
  Book – 1998 | Polish
  POLISH PG7179.O37D65 1998
  Available View details
  Paperback – 2008 | Polish
  POLISH FICTION
  All copies in use View details
  Holds: 0 on 1 copy

  Gra na wielu bębenkach
  19 opowiadań
  by Tokarczuk, Olga
  Book – 2001 | Polish
  POLISH FICTION
  Available View details

  Podróż ludzi księgi
  by Tokarczuk, Olga
  Book – 1998 | Polish
  POLISH FICTION
  Available View details

  Profesor Andrews w Warszawie
  Wyspa
  by Tokarczuk, Olga
  Paperback – 2018 | Polish
  POLISH FICTION
  Available View details

  Останні історії
  Ostanni istoriï
  by Tokarczuk, Olga
  Book – 2007 | Ukrainian
  UKRAINIAN FICTION
  Available View details

  Anna In w grobowcach świata
  by Tokarczuk, Olga
  Book – 2006 | Polish
  POLISH FICTION
  Available View details

  Pravik ta inshi chasi
  by Tokarczuk, Olga
  Book – 2004 | Ukrainian
  UKRAINIAN FICTION
  Available View details

  Prawiek i inne czasy
  by Tokarczuk, Olga
  Book – 1998 | Polish
  POLISH FICTION
  Available View details

  E.E
  by Tokarczuk, Olga
  4 out of 5 stars
  Book – 1995 | Polish
  POLISH FICTION
  Available View details

  Opowieści wigilijne
  Book – 2000 | Polish
  POLISH FICTION
  Available View details

  *****************************************************

  Wniosek dla mnie: rzeczywiście nie masz żadnego usprawiedliwienia….

 35. Książki Tokarczuk w bibliotekach popularnych wśród polonii przedmieść Des Plains – mają
  Park Ridge – nie mają
  Arlington Heights – mają
  Schaumburg – mają
  Mount Prospect – mają
  itd.

 36. …dziekuje Olgo że jesteś!! twoja nagroda daje mi nadzieje ze istniejemy w wolności i nikt nie ma prawa zabrac nam tej wolności

 37. fajnie to! Gratuluję!

 38. @mopus11:
  Ale też słyszałem, że chętnie by byli, ale praca, praca, praca.. To też dolicz.

 39. These are not normal times. We must never pretend otherwise.
  To nie są normalne czasy. Nigdy nie wolno nam udawać, że jest inaczej.

  Don’t normalize fear, intimidation and self-censorship
  Nie uznawaj, że strach, zastraszanie i autocenzura, to stan normalny.

  Don’t ignore what people vote for.
  Nie ignoruj tego, na co ludzie głosują.

  I don’t really care if it’s called that or not.
  It’s authoritarian, you know, ferociously authoritarian
  (Simon S.)
  Nie obchodzi mnie to, czy to się tak nazywa, czy nie.
  Jest autorytarny, wiesz, okrutnie autorytarny.

  He’s an entertainment fascist, which may be less sinister but is actually in the end more dangerous. (Simon S.)
  Jest „rozrywkowym” faszystą, który może być mniej złowrogi, ale w rzeczywistości jest bardziej niebezpieczny.

  Making Poland great again

  I would say the egomania, the total egocentricity of both men, and the inclination to mix lies and truth – that was very characteristic of authoritarian power
  Powiedziałbym, że egomania, całkowita egocentryzm obu mężczyzn oraz skłonność do mieszania kłamstw i prawdy – to było bardzo charakterystyczne dla władzy autorytarnej.

css.php