Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
Wojciech Cejrowski

14.09.2018
piątek

Apel do Cejrowskiego

14 września 2018, piątek,

Masz dość drwin, prostackich dowcipów, przekłamań i zwykłego rasizmu, podpisz zbiorowy list do Wojciecha Cejrowskiego.

Ponad stu sygnatariuszy, dziennikarze, podróżnicy, pisarze różnych pokoleń apelują w nim do adresata o szacunek do ludzi i kultur, o których pisze czy mówi w swoich relacjach z podróży po tym samym świecie, po którym wędrują i oni. Adresat na razie milczy, choć dostał sporo czasu, by zareagować. To milczenie też jest rodzajem braku szacunku.

Podpisuję się pod tym apelem jako dziennikarz i jako obywatel, a także jako szef kapitały Nagrody im. Beaty Pawlak, która powstała po jej tragicznej śmierci w zamachu islamistycznych terrorystów na wyspie Bali w 2012 r.

Nagrodę przyznajemy, we współpracy z Fundacją Batorego, za książki polskich autorów piszących o świecie w duchu poszanowania kultur i religii. Jedną z jej laureatek, za książkę „Blondynka na Kubie”, jest podróżniczka i pisarka Beata Pawlikowska, prywatnie, przez dłuższy czas, życiowa partnerka Cejrowskiego.

Znałem Beatę Pawlak osobiście. Z pewnością także ona przyłączyłaby się do apelu o „podróżowanie z szacunkiem” dla Innego. W jej rozumieniu opisywanie różnorodności świata jest rodzajem misji, a nie tylko pracą czysto reporterską.

Misja polega na tym, by do siebie różne kultury i religie zbliżać, pomagać w rozumieniu różnic, uczyć szacunku dla tej tajemnicy, jaką jest wielość kultur, wiar, obyczajów. Beata pewno by się zgodziła, że człowiek religijny, tak samo jak niereligijny, widzi w tej zagadce wielokulturowości rodzaju ludzkiego jakiś głębszy, uniwersalny sens i choćby dlatego zajmuje wobec niej postawę pewnej pokory i szacunku, a nie tylko fascynacji.

Tak, prawdziwy sens podróżowania wiąże się z akceptacją różnorodności, a nie jej wyśmiewaniem z pozycji wyższości białego człowieka z Europy i Polski. Jest więc naturalne, że podróżuje się wtedy z innym nastawieniem niż tylko turystyczne – z ciekawością, ale i empatią i właśnie szacunkiem, jak piszą w liście jego autorzy, wzywając Cejrowskiego, bardzo uprzejmie i rzeczowo, do wzięcia pod uwagę, że jego postawa jest zaprzeczeniem postawy szacunku. Że może budzić sprzeciw, bo „utrwalanie stereotypów, europocentryzm i ksenofobia prowadzą do niewiedzy, strachu, lekceważenia, nienawiści”, a na to oni i odbiorcy ich reportaży, książek, filmów nie chcą się godzić.

Kampania „zSzacunkiemPrzezŚwiat”, której częścią jest list do Cejrowskiego, jest znakiem nadziei, że moda na „anty-multi-kulti’’, na poniżanie innych tylko dlatego, że nie są „nasi”, przeminie, a postawa szacunku dla bogactwa ludzkiej cywilizacji nie padnie jej ofiarą.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 101

Dodaj komentarz »
 1. Mam mieszane uczucia.
  Słyszałem różne uwagi o fałszowaniu obrazu rzeczywistości przez Cejrowskiego. Gdyby list dotyczył takiej udokumentowanej listy — przyklasnąłbym.
  Ale tu dotyczy sposobu podejścia do innych kultur. Mamy postawę otwartą, wyrażaną przez podpisujących list, oraz zamkniętą, gdzie inne kultury mają stanowić miłe tło dla poczucia własnej wyższości. To brzydkie, ale jak widać jest na to duże zapotrzebowanie w Polsce. A Cejrowski je zaspokaja. To zresztą zapewne zgodne z jego światopoglądem. Spór staje się więc sporem ideowym, trochę na zasadzie: ja uważam tak, ty inaczej, każdy pozostanie przy swoim.

 2. Zdziwiłbym się bardzo, gdyby Cejrowski nie zareagował ze swoim zwykłym chamstwem – to przecież jego jedyna „wartość” i wyróżnik. Może nie on jest problemem, ale ci, którzy go przez lata lansowali w mediach, schlebiając motłochowi. Inaczej nikt by nie wiedział, że ktoś taki istnieje. Chamów ci u nas dostatek i bez niego. Skoro jest popyt, to ktoś na tym zechce zarabiać. Można być dyżurnym błaznem, jeśli za to dobrze płacą.

 3. Najbardziej podobaja mi się kpiny polonusów w Chicago z Niemców.
  Że skutkiem napływu („zalewu”, „potopu”) „arabusów i czarnuchów” nie są już „prawdziwymi Niemcami”, że „zatracili swoja niemieckość”.
  Wielokrotne kpiny jednego z „redaktorów” polonijnego radyjka z „mało niemieckich” nazwisk niemieckich piłkarzy.

  Ci sami ludzie pięć minut wcześniej i pięć minut później z namaszczeniem i sztandarami, w nowo uszytych mundurach NSZ czy przedwojennego Wojska Polskiego po kościołach i cmentarzach celebrują niemieckie zbrodnie na Polakach.

  I nie widzą żadnej w tym sprzeczności.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Demokracja, w przekonaniu „obrońców demokracji”. , będzie dopiero wtedy, gdy ostatniego pisowca powieszą, poćwiartują i przebiją każdy kawałek z osobna osinowym kołkiem

 6. „Przykrywka”. Parlament Europejski przyjął „ACTA 2”. Politycy PO głosowali za

 7. Podejscie Cejrowskiego do innych ludzi i kultur nie rozni sie wiele od podejscia jakie prezentowali zachodni kolonizatorzy w podbijanych przez siebie krainach!

 8. Jeszcze 8-10 lat temu rozczytywalem sie w ksiazkach Pana Cejrowskiego. Jednak natrafilem na jego wywiad, w ktorym zapytany o invitro, a dokladnie o bruzdy na czole , odpowiedzial ze tego nie wyklucza, ze nie zna sie, ze od tego sa naukowcy. Jesli osoba publiczna, wierze ze wyksztalcona opowiada takie rzeczy to jest skleslona u mnie. Od tej pory stosuje embargo na jego filmy, nie kupuje ksiazek i odradzam wsrod rodziny i znajomych. Z wiernego czytelnika stalem sie jego przeciwnikiem. Czasmi kusi mnie zeby jego ksiazki spalic albo przynajmniej mu odeslac.

 9. Nareszcie. Dziękuję. Przez niego przestałem jeszcze przed 2015 rokiem słuchać „Trójkę” . Tyle lat przyzwalaliśmy naszą biernością na rasizm i drwiny z innych kultur na publicznej antenie. Dziś zbieramy tego owoce.

 10. Proszę Pana, szkoda, że dopiero teraz taki list! Przecież Cejrowski w ten sposób kręci swoje reportaże już od co najmniej 10 lat! I różne stacje komercyjne i publiczne temu przyklaskiwały temu do tej pory. Czyżby dopiero teraz zaczął razić uszy i oczy telewidzów oraz środowisko dziennikarskie jak jego kariera nabrała tempa i nie można się od Cejrowskiego opędzić?

 11. Sądziłem dotychczas, że apele i petycje to można pisać do Trumpa, Putina, ew. Andrzeja Dudy.

  Napisanie apelu podpisanego przez ponad sto osób do swojego kolegi po fachu tworzy nową osobliwą jakość.

  Przede wszystkim nobilituje adresata i ustawia go w pozycji, o jakiej sam nigdy nie mógł marzyć. Setka znanych autorów promujących w swojej twórczości wartości inne niż te, które wyznaje Wojciech Cejrowski, wywiesza białą flagę i nie walczy o widzów i czytelników, tylko apeluje do znanego adwersarza o zmianę poglądów i mentalności.

  To tak jakby setka pianistów napisała petycję do Glenna Goulda, aby zmienił sposób grania Bacha, bo jego interpretacja kłóci się z ich poczuciem estetyki.

  Chyba że autorzy popełnili ten apel z góry zakładając, że Wojciech Cejrowski się nie zmieni (a że się nie zmieni, to dosyć prawdopodobne), ale wtedy pojawia się obawa, że apel ten jest apelem nie do Cejrowskiego, tylko apelem o bojkot Cejrowskiego.

 12. Dziwie się bardzo tej inicjatywie. Przeciez oznacza ona legitymizację jednego z najbardziej odrazajacych postaci zycia publicznego. Jak można w ogóle się do niego zwracać, rozmawiać z nim, może nawet podawac mu reke… Zgroza…A potem dziwimy się relatywizmowi polskiego wyborcy, który nie dostrzega łajdactw, jakie się w kraju dzieją z łaski władzy

 13. @olakier
  14 września o godz. 19:18

  W punkt!!!

 14. @PAK4
  Jedyny problem w tym że jego programy zamawia i emituje publiczna telewizja

 15. @jacek, nh
  Nieprawda! To PiS takie kłamstwo wpuszcza do obiegu, a pan je powiela jak bot za dwa złote. Glosowanie nie dotyczyło indywidualnych użytkowników Internetu.

 16. @jacek, nh
  A gdzie i kto konkretnie mówił o wieszaniu? To poważny zarzut. Trzeba mieć przykłady. Na razie bezkarnie biją, kopią, policzkują przeciwnicy obrońców demokracji.

 17. @tomasz marczyk
  … dobrze napisane…. cos mi sie zdaje ze ci podpisani wylacznie zazdroszcza mu popularnosci … on sie napewno ucieszy bo ten list przyniesie mu wiecej popularnosci….
  … a ja mam nadzieje ze on sie nie zmieni…

 18. Fascynujący wpis Gospodarza. Ale o co chodzi???

 19. Apele do poczucia przyzwoitości, mogą tego jegomościa tylko śmieszyć. Wkrótce odpowie tak, że „lewactwu” kopary poopadają.
  Kiedyś Lech Wałęsa stwierdził, że z pornografią walczy za pomocą pilota. To chyba najlepsza koncepcja.
  Tymczasem nasz niezłomny wybiera się do USA. Oj, chyba nie w porę.

 20. „widzi w tej zagadce wielokulturowości rodzaju ludzkiego jakiś głębszy, uniwersalny sens i choćby dlatego zajmuje wobec niej postawę pewnej pokory i szacunku, a nie tylko fascynacji.”

  Piekne naprawde piekne glebokie slowa!!

 21. Niestety, smutna prawda jest taka, że mądrość jest dla ludzi mądrych, a głupiec potrafi skorzystać tylko z głupoty. Jestem więc pewien, że ten apel okaże się w 100% nieskuteczny.

 22. Panie Jacku z Nowej Huty myślę, że wystarczy szczera samokrytyka i można wracać na łono gorszego sortu. Tylko nie jestem przekonany czy to odpowiedni czas. Póki co zapowiadają się kolejne cztery lata smuty. Mądrzej będzie poczekać i pomyśleć o nawróceniu może za trzy lata. Trzeba trzymać rękę na pulsie.

  Pan Cejrowski to człowiek o kilku obliczach. Jego książki pokazują człowieka w miarę przyzwoitego. Publicystyka to katastrofa.
  Trójkę jeszcze wybiórczo słucham, ale jak w sobotnie przedpołudnie trafię na audycję redaktora Cejrowskiego szczęka opada do kolan. Coś takiego nie mieści się w głowie. I nie chodzi tylko o poglądy. Ciągle mam wrażenie jakby prowadzący był pod wpływem środków odurzających. W głosach spikerów zapowiadających to cudo słychać wyraźne zażenowanie. Obawiam się, że w tym stanie list raczej nie dotrze do świadomości adresata.

  Jeśli zaczniemy odsyłać lub palić ( fe, co za pomysł ) książki bo nie podoba się nam pisarz to naprawdę mało co zostanie a może i nic. Proszę bez obaw cieszyć się starszymi dziełami pana Cejrowskiego. Stanowią poniekąd dowód jego lepszego stanu przynajmniej w przeszłości.

 23. Nie wymagajmy za duzo od obywatela, ktory urwal sie z Europy Srodkowej, wbil sie w kowbojskie buty, koszule w kratke i wiecznie sztywne jeansy w kolorze blue, w ktorych spi i sni o prawej i sprawiedliwej przyszlosci…

 24. A nie łatwiej będzie nie oglądać, nie słuchać, nie czytać ? Apel odniesie taki sam skutek jak apel do hieny żeby została jaroszem. No i może poprawi samopoczucie autorów.

 25. @rickrack
  No tak, musiał paść i ten pseudoargument: zazdroszczą. Stasiuk zazdrości Cejrowskiemu? Czego? Popularności w ciemnogrodzie?

 26. Po co robić mu reklamę? To nie on jest winien. Ktoś wydaje jego książki, daje mu czas antenowy, dwustu czołowych podróżników robi mu promocję. Suweren kocha „wyklętych”.
  A jeszcze jak widać kołtun polski myśli, że to dlatego, bo inni mu zazdroszczą.

 27. @rickrick

  „Coś mi się zdaje…”, że ty niczego Stasiuka nie przeczytałeś. Na początek proponuję „Jadąc do Babadag” zwracając uwagę jak on traktuję spotykanych ludzi w tych biednych, zapomnianych stronach. Porównaj to z chamskim i pogardliwym traktowaniem ludzi np. w Ameryce Płd. przez Cejrowskiego. Kiedy myślę o chrystianizacji Ameryki Płd. myślę o takich typach jak Cejrowski, którzy gardząc kulturą, którą zastali, zamienili tym ludziom życie w piekło.

 28. A. Szostkiewicz: „Podpisuję się pod tym apelem jako dziennikarz i jako obywatel, a także jako szef kapitały Nagrody im. Beaty Pawlak”..

  Jeśli Pan znał Beatę Pawlak osobiście to być może wie, że zginęła dlatego, że zanadto zaufała różnorodności obcych kultur. Jej otwartość i fasycnacja kulturą arabską została podstępnie i bezlitośnie wykorzystana do zabicia jej samej i 200 innych osób w zamachu na Bali. Zaufanie powinno być obustronne i szczere, inaczej bywa naiwnością.

 29. Red. Szostkiewicz: „list do Cejrowskiego, jest znakiem nadziei, że moda na „anty-multi-kulti’’, na poniżanie innych tylko dlatego, że nie są „nasi” ….

  Gdyby Pan Redaktor ubrał się w żółtą koszulę w palmy (jak zawsze nosi się Cejrowski) to bym uwierzył, że porzucił ethos wyniosłego Europejczyka i jest szczerym przyjacielm multi-kulti nie tylko w słowach. Cejrowskiego nie oglądam, bo mnie nudzi, ale jednak nie paliłbym jego książek. Obóz liberalny zamiast tworzyć kolejny kordon sanitarny powinien wystawić swojego wzorowego podróżnika. No wiem, że nikogo takiego nie ma, poza minoderyjną i słabą Martyną Wojciechowską, więc może po prostu casting?

 30. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku, całkowicie zmieni się Europa. Wykluczenie socjalistów z rządu w EU zakoczy szaleństwo lewicowej Europy, która już teraz, nie może pogodzić się ze zmianami

 31. Petycja nie ma najmniejszego sensu. Rozmawiać, czy przekonywać można z osobą, która reprezentuje chociażby minimalny poziom kultury. Wszelkie apele do Cejrowskiego o zmianę zachowania mają dokładnie taki sam sens, jak próby przekonania dresiarza-kibola o większy szacunek dla inności.
  W obu przypadkach jedyną reakcją może być wyłącznie większy wybuch agresji i chamstwa. Dokładnie takiego odzewu na ten apel oczekuję.

 32. Dziennikarz Piotr Najsztub spowodował na przejściu dla pieszych wypadek i potrącił starszą kobietę. Sąd Rejonowy w Piasecznie orzekł, że ma zapłacić 3 tys. zł grzywny i pokryć koszty sądowe za jazdę bez uprawnień, brak ubezpieczenia i przeglądu. WŁAŚNIE DLATEGO TRZEBA REFORMOWAC SĄDY W POLSCE

 33. @mauro rossi
  Nie zgadzam się ani na taki ton, ani na insynuacje. Idiotyczne jest wytykanie publicyście, bez znajomości jego tekstów, że jest za czymś ,,tylko w słowach”. Idiotyczne jest też sprowadzanie tematu do wystawiania kontr-Cejrowskiego przeciwko Cejrowskiemu. idiotyczne jest używanie przykładu Beaty Pawlak jako argumentu w wojnie kulturowej przeciwko islamowi. A ignoranckie jest przywoływanie jej zainteresowania kulturą arabską w kontekście zamachu na Bali. Indonezja nie jest krajem arabskim, tylko muzułmańskim. Dokonała go frakcja dżihadystów, którzy nigdzie w świecie islamskim nie majà większości i z którą wiele rządów arabskich i muzułmańskich prowadzi wojnę, dość skutecznie.

 34. @jacek, NH,
  No brzydko, ale nie na temat.

 35. @gramin
  To co pan pisze graniczy z prowokacją i jest całkowicie sprzeczne z intencjami listu, który jest momentem prawdy i zachętą do refleksji po każdej stronie, dlatego zasługuje na uwagę, a nie na dezawuowanie.

 36. Adam Szostkiewicz
  „Popularność w ciemnogrodzie”. To tylko skrót, ale sugeruje niestety dosyć pogardliwy do tego „ciemnogrodu” stosunek, co wydaje się być grzechem liberalnej inteligencji, uważającej jej pułap intelektualny i moralny za przewyższający pułap adwersarzy.
  A potem zdziwienie, że „ciemnogród” niemądrze głosuje.

  Prowincjusz
  W głosach spikerów zapowiadających audycje Cejrowskiego nie ma cienia zażenowania. Nie ma nic. Tak naprawdę w Trójce od lat audycje nie są zapowiadane.

 37. Czy zechciałby Pan podać przykłady wyśmiewania z pozycji wyższości białego człowieka, rasizmu, ksenofobii etc, w wykonaniu Cejrowskiego?

 38. Nie widzę sensu pisania takiego listu. Każdy ma prawo być takim jakim być chce i nikomu do tego. Trzeba było napisać list do redakcji TV aby go nie zapraszali. Dziennikarze zapraszają ludzi kontrowersyjnych bo tacy przyciągają publikę. Ot co.

 39. Wstyd panie Szostkiewicz takim „czyms” jak pan Cejrowski sie zajmowac.

 40. W swoich felietonach Cejrowski, mniej lub bardziej udanych, wyraża swoje poglądy na różne kwestie. Zawsze można z nim polemizować, wykazywać mu różne błędy, zafałszowania, zniekształcające skrajności, nadmierną emocjonalność itd. itp. Takie polemiki są ciekawe i wcześniej czy później pozwalają określić wartość wypowiedzi felietonisty. W prawdziwie wolnym świecie tak powinno być, ale nie jest. Liberałowie nie chcą tego robić, oni chcą zakazywać, tłamsić, cenzurować. Najlepiej, żeby tylko oni mieli głos, nikt więcej. We wszystkim tylko oni chcą mieć rację, jak … prawdziwi komuniści.

 41. Prostackie i wyrachowane zachowanie Cejrowskigo wynika z jego oportunizmu. Przeciez TVP nie bedzie nadawala jego programow jesli bedzie krytykowal partie.
  Potwierdza za sie stara zasada, ze jesli nie wiadomo co chodzi to napewno chodzi o kase.
  A swoja droga to nie rozumiem dlaczego Poiltyka robi takiemu bucowi daremna reklame?

 42. Wydaje mi sie, ze Jacek NH nie jest czlowiekiem a tylko nieudolnym programem probujacym podszyc sie pod czlowieka. Nie wyszedl jednak poza „copy and paste” i nie zdaje testu Turinga 🙁

 43. W związku z tym artykułem nasunęło mi się myśl stare porzekadło: pisz na Berdyczów, co znaczy daremność pisania. Sztuka epistolografii niestety zanika, ale w tym przypadku nie przyłożę ręki do jej reanimacji. Radiostacji zwanej „Trójcą”, „Trujką” czy jeszcze inaczej nie słucham, nie oglądam też reżimowej TVP, a inną TV bardzo sporadycznie. Stąd wyskoki impertynencji, ksenofobii, homofobii, rasizmu, antyeuropejskości naszych polityków, dziennikarzy etc. nie powodują u mnie stanów wymagających interwencji kardiologicznej. Audycje inkryminowanego z tego co mi wiadomo mają wysoką oglądalność i słuchalność, książki też mają niezły nakład, widocznie narodowi nie przeszkadza jego światopogląd a może nawet wprost przeciwnie. Pamiętam jak na początku transformacji rzeczony miał stałą audycję w TVP pod nazwą WC Kwadrans. Wtedy jeszcze zerkałem na ekran telewizora. Księża mówili i pisali o nim „nasz Wojtek”. Taka gmina.

 44. Przeczytalem list. Niestety nie podpisze sie pod nim.
  Nie jestem kolega Cejrowskiego i nigdy bym nie byl. NIGDY. Uwazam go za przyklad polskiego oszolomstwa w najgorszej postaci. Jest mi obojetne co to individuum pisze czy mowi, nie zycze mu zeby sie poprawil.

 45. Szanowny panie redaktorze
  Każdy apel do Cejrowskiego (np. ten z 200 podpisami mniej czy bardziej znanych podróżników) ma taki sam rezonans, jak uświadamianie @jackowi z NH, że trwa uporczywie w tzw. mylnym błędzie (toutes proportiones gardee), pozostając kompletnie bezkrytycznym apologetą PIS.
  @mauro rossi , to ta sama bajka co @jacek, tylko oczko wyżej względem „mocy” intelektualnych.
  Podziwiam, że podejmuje pan z nimi jakiś dialog, bo to przecież zajęcie jałowe wobec ich niezłomności przekonań. Żaden konsensus nie jest możliwy. Rozumiem jednak, że chce pan tym samym dowieść, ze jest pan otwarty i tolerancyjny.
  Może mam dość paskudny charakter, ale nie potrafię wykrzesać z siebie życzliwego zrozumienia dla takich osobników.
  Próbowałam zresztą „rozmawiać” z @mauro, ale prowadziło to donikąd.
  A poza tym – wyrazy uznania za to, że podejmuje pan na bieżąco polemiki ze swoimi gośćmi. Nie każdemu prowadzącemu blog to się chce.

 46. Bylem niedawno na Bali w Kucie w miejscu gdzie dokonano zamachu. Wyobrazam sobie ze tak mogla wygladac Sodoma i Gomora. Jedna wielka dyskoteka.Masa bialych glownie mlodych Australijczykow. Alkohol narkotyki i seks. To byla przyczyna frustracji mieszkacow Jawy do dokonania zamachu. A nie przyczyny religijne.

  Od palenia ksiazek jestem oczywiscie daleki, ale w jaki sposob dotrzec do osob typu Pan Cejrowski? Oprocz listu, o ktorym tu mowa, chyba jedynie poprzez finanse. Na tvp nie ma wplywu, ale ksiazek mozna nie kupowac.

  Mamy zacofane spoleczenstwo, ciemnogrod niestety, ale mnie najbardziej draznia liderzy, osoby cyniczne ktore dla poklasku czy zarobku mowia rzeczy, w ktore nawet sami nie wierza

 47. Tak, tak ! Trzeba reformować sądy, ale prokuratury proszę nie ruszać.

  Przypomnijmy: na trasie Marszu Niepodległości 11 listopada 2017 r. usiadło 13 kobiet, aby zamanifestować sprzeciw wobec nacjonalistycznych haseł jego uczestników. Były brutalnie bite, kopane, opluwano je. Jedna została uderzona w głowę i straciła przytomność. Prokurator Kołodziej umorzyła śledztwo mimo mocnego materiału dowodowego, w tym nagrań wideo.

 48. Otóż pan Cejrowski pokazywał zwyczaje i proste życie obcych ,na wszystkich kontynentach.Jadł z nimi okropieństwa ,spał niewygodnie w lepiankach i chatach ,i został uznany przez wielu, jako wartościowy drugi Halik z żoną.Swoją żonę opuścił, co już mu, jako prawdziwemu Polakowi ,patriocie i katolikowi.nie wypada.,.Egzotyka ma swoje zarazki ,bakterie i mikroby.Może zaszkodziły panu Cejrowskiemu ,i dziś gardzi tymi ,u których znalazł wikt i opierunek?A może chcica patriotyzmu i uznania na tym polu ,popchnęła dziennikarza w stronę reżimowej szczujni..Bo tam tylko może się udzielać i bredzić.Dlatego apele dziś nic nie pomogą a dopiero jak chlebodawca zostanie na lodzie ,być może pan Cejrowski zmieni swoje poglądy ,bo dostatnio przecież żyć trzeba.

 49. Apel jest dziwaczny. To znaczy nie krytyka bo do tej kazdy ma prawo i tu autorzy zreszta maja racje moim zdaniem. Dziwaczne są natomiast publiczne wezwania do autora kierowane przez innych autorów by błądzący towarzysz zmienił poglądy i sposób pisania. Cudaczny przejaw połączenia megalomanii z antywolnościowe mentalnością.

 50. Adam Szostkiewicz
  15 września o godz. 10:18

  ….się Pan rozpisał…wow

 51. Tow Jacku Nowa Huta …WŁAŚNIE DLATEGO TRZEBA REFORMOWAC SĄDY W POLSCE : !!!! https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1764034,1,magdalena-kolodziej–wzorowa-prokurator-pis.read

 52. @waldi
  A gdzie w tym liście wezwania do cenzury? Po co pan pisze, jeśli nie czyta? Gdyby nie liberalizm, tacy jak pan nie byliby obecni na forum publicznym.

 53. @w11
  Pan nie wie, o czym mówi, jeśli potrzeba panu przykładów

 54. @marczyk
  To mnie nie przekonuje całkowicie.Wytykanie przywar jest obowiązkiem, a nie pogardą.

 55. Bez takich apeli wolność słowa ulega deprawacji.

 56. mag – Pan Redaktor nie polemizuje. Pan Redaktor poucza i naucza. A to spora różnica.

 57. Panie Redaktorze, proponuję aby Pan obejrzał dowolny film podróżniczy Cejrowskiego, przeczytał jakąś jego książkę. Zarzuty braku szacunku do ludzi i kultur, wyśmiewania z pozycji białego człowieka są absurdalne.

 58. Nie oglądając polskiej telewizji zostało mi zaoszczędzone dowiedzenie się, kim jest niejaki Cejrowski.
  Musiałem pójść na youtube aby obejrzeć jakieś filmiki. Nie będę tematu długo studiował ale chyba nie mam czego żałować, zdaje się, że niewiele straciłem. 😉

 59. @Adam Szostkiewicz
  Tym razem Pan osobiście nie angażuje się po stronie cenzury, ale celem listu, który Pan reklamuje, jest zmuszenie Cejrowskiego do tego, by zamilkł lub zmienił poglądy. Jest to wywieranie presji na publicystę, by zrezygnował ze swojego sposobu mówienia i pisania, tak ogólnie i generalnie. Przeciw temu protestuję. Jeśli tenże Cejrowski w jakimś KONKRETNYM przypadku odnośnie do zdarzeń lub osób wypowiada fałszywe lub krzywdzące sądy, to w polemice z nim należy mu to wytknąć, dowodząc jednocześnie prawdziwości swojej krytyki. Liberałowie, niestety, coraz częściej atakują swoich przeciwników frontalnie i globalnie bądź zmuszając do zamilknięcia bądź skłaniając do przejścia na wiarę poprawności politycznej. To bardzo zły objaw.
  Wolność słowa w Polsce zawdzięczamy nie żadnym liberałom, lecz polskim patriotom, którzy w różnych epokach walczyli o wolną i suwerenną Polskę. Dzięki nim jesteśmy dziś bardziej wolni niż Niemcy czy Francuzi. Polacy są z natury wolni jeśli nad nimi nie wisi bat takiego czy innego zaborcy.

 60. Jaki rasizm i jakie drwiny z innych kultur?
  Oglądałem jego filmy o nie zetknąłem się z tym. Wręcz przeciwnie ! Pamiętam jak do pewnej buszmenki mówił per pani.

 61. Cejrowskiemu napewno nie da się zarzucić rasizmu ! Jaka ksenofobia ? Można by rozważać europocentryzm. Jednak każdy wychował się w jakiejś kulturze i poprzez jej pryzmat ogląda świat i poprzez język ukształtowany w tej kulturze opisuje świat.
  Etnocentryzm jest wpisany w naturę ludzką, ponieważ każdy należy do jakiegoś narodu.
  Większość zarzutów do Cejrowskiego to kłamstwa.

 62. Wojciech Cejrowski mówi swoje zdanie. Kontrowersyjne, fakt. Ale tak samo robią redaktorzy z GW, Polityki, TVN, itp. Czasami większe bzdury ogłaszają. I co? Zero reakcji, bo „swoi”?

 63. Zarzucanie ksenofobii człowiekowi który zrzekł się obywatelstwa ojczystego kraju i od lat przez sezon jesienno-zimowy przebywa poza jego granicami to czysty absurd. Wychodzi na to że Cejrowski to masochista przez jedną połowę roku przebywa wśród cudzoziemców , których podobno nienawidzi.
  W ogóle pojęcie podróżnika-ksenofoba jest komiczne.

 64. @waldi
  Nonsens za nonsensem, brak zrozumienia, uprzedzenie za uprzedzeniem, ignorancja. Nie o patriotów chodzi, bo nie oni stworzyli liberalizm, tylko John Stuart Mill i Adam Smith. Idea liberalna to wolność jednostki od przemocy rządu i gwarancje swobód obywatelskich niezależne od kaprysów tej czy innej władzy. Do Polski ta idea przebija się powoli, co widać po poparciu dla obecnej władzy, ale to jej zawdzięczamy wolność słowa. Polacy są z natury, jeśli w ogóle idziemy w uogólnienia, tacy, jacy są, raz wolnościowi, raz ulegli. Wypacza pan sens listu, jest on propozycją spotkania z Cejrowskim i uczciwej rozmowy o tym, dlaczego autorzy apelują do niego o szacunek. cejtowskimjest importem z prawicowej amerykańskiej popkultury i od lat jej guru w polskim, jak sam to prowokacyjnie nazwał, ,,ciemnogrodzie”. Pamiętam jego walenie kubkiem w stół w jego telewizyjnym programie WC Kwadrans i dowcipy na podobnie prostackim poziomie. To był szokujący kontrast z tym, co wtedy nadawano w telewizji publicznej. I ten problem z Cejrowskim trwa do dziś w różnych wydaniach. Obrońcy wolności słowa w jej prawicowo-amerykańskim wydaniu i hejterzy politycznej poprawności niech wreszcie dostrzegą, że ten styl nie wszystkich zachwyca.

 65. @w11
  Ależ ja się naoglądałem i nasłuchałem WC do niestrawności, poczynając od wygłupów w WCKwadrans. Widocznie pan zna tylko WC w wersji soft, inni, w tym autorzy listu, mają szersze doświadczenie.

 66. Tomasz Marczyk

  Brawo, ktoś czyta moje wypociny ze zrozumieniem a nawet krytycznie. Obszerne fragmenty trójkowych audycji pana Cejrowskiego słyszałem w te wakacje dwukrotnie. Za pierwszym razem tym z zaniepokojonym głosem redaktor prowadzącej poprzednią audycję i zapowiadającą pana Cejrowskiego (faktycznie nie spikera sensu stricto) słuchałem bełkotliwego słowotoku z rzadka przerywanego muzyką latynoską. Druga audycja miała inny charakter. Zapowiedzi nie pamiętaniem, ale pan Cejrowski był wyraźnie mniej pobudzony, krótkie wejścia dużo muzyki. W granicach normy.
  Z pierwszej audycji zapamiętałem gromkie apele do pań by pozwoliły swoim mężczyzną wychodzić do barów.Ciekawe co PARPA na to. Z drugiej zgoła nic.

 67. @erykko
  Nic pan nie zrozumiał, nie chciał zrozumieć i jeszcze brnie dalej. Odsyłam do Orwella, propagandy nazistowskiej i komunistycznej. Wolność słowa nie jest celem samym w sobie, ma służyć komunikowaniu siè ludzi między sobą. Jeśli temu celowi szkodzi przez szerzenia kłamstw i hejtu, ulega deprawacji, niszczy więź spoleczną i lasuje ludziom mózgi.

 68. Ten apel ma sens jedynie jako „fakt medialny”.
  Żeby pokazać społeczeństwu, że w tym kraju są jeszcze osoby sprzeciwiające się stylowi publicystyki uprawianej przez Cejrowskiego.
  Do niego nic nie dotrze, a tylko utwierdzi go w słuszności postępowania.
  Co do wartości merytorycznej jego książek i programów TV, to miałem kiedyś wątpliwą przyjemność obejrzeć jego program o Tyrolu Południowym.
  Czego dowiedziałem się o tym pięknym regionie :
  że w Tyrolu Południowym hoduje sie winorośl i produkuje wino
  że w Tyrolu Południowym wytwarza się jego specjał kulinarny, speck
  że w Tyrolu Południowym istnieje warzsztat snycerski wytwarzający figury sakralne i oltarze
  że w Tyrolu Południowym znaleziono człowieka lodu z przed 5300 lat, Ötziego, którego można zobaczyć w Muzeum w Bozen (wg Cejrowskiego w Bolzano).
  Cały program wyglądal jak by zostal nakręcony w studio, z Cejrowski w roli głównej.
  Nie dowiedzialem się nic o :
  dlaczego Tyrol Południowy znajduje się w granicach państwa włoskiego
  że jest to region autonomiczny, z dwoma językami urzędowymi, a język niemiecki jest pierwszym językiem,
  nic o górach, o tym że region ten leży po południowej stronie głównego grzbietu Alp Wschodnich, a Ortler (3950m) jest najwyższym szczytem Tyrolu (kiedyś Austrii)
  nic o jabłkach, których Tyrol Południowy jest potęgą europejską.

 69. @eryko,marczak et consortes
  Klamstwa, hejt, fake newsy to nie są żadne ,,inne poglądy’, tylko nadużycia wolności słowa.

 70. „Liberałowie nie chcą tego robić, oni chcą zakazywać, tłamsić, cenzurować.”
  Nie byłoby nielogyczne powiedzieć że ci którzy mowią że są liberalni faktycznie nie są liberalami (tak jak PiS raczej jest ani-P-ani-S) ale tak jak Pan to napisał jest to jak mowić że grubasy są chudzi. Kompletnie bez żadnego sensu.

 71. Wolność słowa trzeba chronić. Jedyny sposób na Cejrowskich to wychowanie społeczeństwa na tyle otwartego, obywatelskiego i holdujacego zasadom równościowym, żeby Cejrowscy ze swoją paplaniną stali się towarem niszowym.

  Pewnie będę nudny powtarzając po raz kolejny to samo: wprowadzenie do systemu edukacji powszechnej religii, a tym sanym kościoła katolickiego było jednym z największych nieszczęść, jakie spadły na raczkujące społeczeństwo polskie uczące się demokracji i obywatelskości. Zamiast uczyć o nowoczesnyn swiecie, uczy się bajek, wpaja się poczucie wyższości ze względu na prxynależność religii przedstawianej jako jedynoprawdziwa, co prowadzi automatycznie do kultywowania poczucia wyższości względem innych u tych, którzy stanowią idealny materiał na przyszłego Polaka+katolika=patriotę. To do nich nadaje Cejrowski.

  I nie zanosi się na to, że Cejrowskiemu zabraknie odbiorców.

 72. Ten pan (z malej litery) ….. oby sie smazyl w swoim katolicko-polskim bigosie. Tego mu niezmiernie zycze. Banda swirow zawladnela Polska. Narodowo-katolickie poje………..nstwo. Niech cejru (z malej litery) smazy sie w swoim wyimaginowanym swiecie. Tego mu za calego serca zycze.

 73. andrzej52
  16 września o godz. 10:46
  Z przyjemnością czytam twoje celne komentarze.
  Cejrowski to bufon, zarozumialec i kłamca doskonale pasujący do towarzystwa tzw „dobrej zmiany.

  Podróżnicy wystosowali do Cejrowskiego list otwarty z apelem, żeby przestał kompromitować polskich podróżników na świecie, a Polaków w kraju wprowadzać w błąd swoimi stronniczymi i ksenofobicznymi komentarzami. Przy okazji wyjaśnili mu, że poznawanie innych kultur, często dużo starszych niż nasza, powinno opierać się na ich zrozumieniu, a nie pouczaniu, co robią źle.

  Chodzi nam o SZACUNEK – tłumaczy w liście ponad 160 podróżników. Kiedy wybieramy się w podróż, żeby poznawać inne miejsca, ludzi i kultury – ot, po prostu jako podróżnicy – zabieramy ze sobą nie tylko ciekawość, ale też empatię i właśnie szacunek. Nie czujemy się lepszymi, bo jesteśmy z Europy. Nie mówimy, że nie kolegujemy się z innowiercami, bo to niebezpieczne. Nie wspieramy podziałów i dyktatur. Szczerze i z serca – chcemy zrozumieć drugiego człowieka.

 74. No i co Redaktorze ?
  Wytknąłem obłudę zatem w ramach „wolności słowa” zamknięto mi mordę!

 75. @ Adam Szostakowicz
  Szczerze mówiąc to nie wiem po co informować Cejrowskiego o tym że to co on robi nie wszystkim się podoba, bo jest tak oczywiste jak to że każdy ma nos. Nic na tym świecie nie jest akceptowane przez wszystkich. Cejrowski doskonale wie o tym że to co on robi nie wszystkim się podoba.
  Publicystyka Szostkiewicza też nie wszystkim się podoba i co z tego ?

 76. Mam proste rozwiązanie dla tych którzy nie lubią lub nie akceptują twórczości Cejrowskiego :
  -nie oglądać
  -nie kupować
  -nie chodzić na spotkania
  🙂

 77. @Adam Szostkiewicz

  Oczywiście. Nadużycia to koszt wolności. Warty zapłacenia. Moim (i wielu innych zdaniem). Zreszta podane przez Pana zjawiska poza fałszywymi informacjami są kategoriami subiektywnymi. Obiektywizowanie ich z punktu widzenia jeden perspektywy zagraża wolności.

 78. Cejrowski jest super gosc !! Nikt nie potrafi tak jak on przekazac od strony kuchni ,inne kontynenty I inne swiaty !! WC jest originalny w swych wypowiedziach I ocenie kazdej sytuacji , podobnie jak znany na rynku polonijnym I nie tylko slynny Max Kolonko . To sa osobnicy ktorzy nazywaja rzeczy po imieniu,bez zbednej poprawnosci politycznej I checi przypodobania sie komukolwiek . Wala prawde prosto w slepia bez owijania w bawelne I to sie podoba odbiorcom I nie ma to nic wspolnego z tym czy odbiorca jest z ,, ciemnogrodu,, czy z wyzszych ,,SFER,, ,gdzie sie je bulke przez bibulke ,heheheheheheheh !! udajac jasnie wielmoznego . Cejrowski jest super podroznikiem I nikt inny nie potrafi tak barwnie I realnie opisac rzeczywistosci jak on , rowniez tej politycznej w programach ,Minela Dwudzieta !!!!,ma szalona ogladalnosc ! I to chyna boli co niektorych ,stad ta nagonka na WC !!

 79. @ Adam Szostakiewicz

  Petycja na wzór Apelu Sztokholmskiego?

  „Klamstwa, hejt, fake newsy to nie są żadne ,,inne poglądy’, tylko nadużycia wolności słowa.”

  Panie Redaktorze, wolność słowa nie ogranicza się do wyrażania opinii, które czyimś zdaniem nie są kłamstwami, hejtem (nagonką?) bądź „fake newsami” (półprawdami?). Co więcej, definiowanie haniebnych praktyk tego rodzaju jako „nadużycia wolności słówa” jest co najmniej niefortunne ponieważ sugeruje działalność przestępczą, a więc samo w sobie zalicza się do w.w. kategorii.
  Odmawianie innym prawa do widzenia świata w kategoriach których Pan nie uważa za słuszne nie licuje z postawą światłego intelektualisty.

 80. @olrob11 22.50

  „napewno” się nie da?

 81. @alamakota
  Powtarzam: ,,inne poglądy” wyrażające nienawiść nie są poglądami, tylko nienawiścią. Szerzenie nienawiści jest przestępstwem. Nie ma czego bronić pod takim szyldem.

 82. @white star
  tak, tak, white star, white power i inne rasistowskie gnioty.

 83. @erykko
  dobrze, niech pan sobie zostanie ze swoim subiektywnym obiektywizmem i dalej już nas nie dręczy.

 84. @kaesjot
  pan sobie pochlebia. Niczego pan nie wytknął, niczego nie zrozumiał.

 85. Powoli odsuwamy się w Bluzg I II i III z Ciemno, prawie noc pani Bator. Tylko Benka brakuje.

 86. Adam Szostkiewicz
  16 września o godz. 19:22

  ,,inne poglądy” wyrażające nienawiść nie są poglądami, tylko nienawiścią”.

  Wystarczy zakwalifikować inne poglądy jako przejaw nienawiści i już mamy w pełni legalną cenzurę, w dodatku „moralnie słyszną”. Wystarczy nieco uprzedzenia i trochę pomysłowości. Proszę nie udawać, że nie o to chodzi.

 87. PS. A propos wolności słowa warto zacytować klasyka (Orwella): Jeśli wolność słowa w ogóle coś oznacza, to oznacza prawo do mówienia ludziom tego, czego nie chcą słyszeć. (If liberty means anything at all it means the right to tell people what they do not want to hear). Bardzo łatwo wypowiedzi oponentów nazwać hejtem, nienawiścią, islamofobią itd. i nawoływać do cenzurowania ich, odmawiając tym ludziom prawa do swobody wypowiedzi. Uważam, że jeśli ktoś złamie prawo, należy go podać do sądu, natomiast każda wypowiedź, która nie łamie prawa, jest dozwolona, ponieważ wolność mówienia tego, co się myśli i wolność krytykowania tego, co nam się nie podoba, jest podstawą wszystkich innych wolności, którymi cieszymy się (jeszcze) w Europie, USA i innych demokratycznych krajach.

 88. andrzej52: jade /nie / twoim tokiem rozumowania i dodaje , wbrew lewicowej logice
  mieszkancy sa czarni , jak kaczysci czyli pisowcy
  sa pracowici i uczciwi….. bo sa prawie bez wyjatku wierzacymi i praktykujacymi katolikami!

 89. @mauro rossi
  Proszę dać spokój. Koniec z tym.

 90. maciek.g
  16 września o godz. 15:08
  Dzięki.
  Takie osobniki jak Cejrowski są niereformowalne.
  On idealnie pasuje do PiS.
  xpawelek
  16 września o godz. 22:22
  Ale mnie rozśmieszyłeś.
  Wierzący i praktykujący katolicy. Coś na wzór polskiego suwerena.
  W całej dolince jest np. 10 kościołów, a jak chcesz w niedzielę iść na mszę, musisz poszukać w którym jest odprawiana.
  A i tak wtedy w kościele są pustki.

 91. „Klamstwa, hejt, fake newsy to nie są żadne ,,inne poglądy’, tylko nadużycia wolności słowa” – cały czas nie rozumiem, dlaczego Pan Redaktor stawia „fejkniusy” w jednym rzędzie z hejtem i mową nienawiści? Nie każdy fejknius musi być hejterski, to po pierwsze. Są fejkniusy obojętne, nieszkodliwe w rodzaju Nessie czy anegdotycznego już cielęcia z dwiema głowami, które od niepamiętnych czasów były domeną bulwarówek, a dziś tabloidów. To też jest nadużycie wolności słowa? W myśl fundamentalnej zasady „moja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiej osoby” trudno tu dopatrzyć się jakiejkolwiek szkodliwości. Kto, gdzie i kiedy cierpiał z tego powodu, że jakaś bulwarówka odgrzebuje po raz setny historię potwora z Loch Ness? Czyje prawa są naruszone przez artykuł o lądowaniu UFO w Emilcinie? Kto jest dyskryminowany przez „złoty pociąg” na Dolnym Śląsku? Bo ja nie umiem wskazać takiej osoby. A prasowy puryzm i przeświadczenie, że nadrzędnym zadaniem dziennikarza jest dążenie do prawdy przypomina puryzm Kościoła Katolickiego odnośnie relacji seksualnych. Oni też nie chcą zrozumieć, że nie wszystkim ludziom odpowiada nierozerwalne małżeństwo kobiety i mężczyzny, ukierunkowane na prokreację. Że szereg ludzi wybiera inne opcje: seks przedmałżeński, związki jednopłciowe, rodziny patchworkowe, wolne związki i inne modele, które, o ile nie prowadzą do uzależnienia czy krzywdzenia którejkolwiek ze stron, są wyrazem ludzkiej wolności i jako takie nie powinny być zwalczane. Tak samo i w tym przypadku: jeżeli miliony ludzi potrzebują historyjek w rodzaju Nessie, nikogo to de facto nie krzywdzi, to gdzie tu nadużycie wolności słowa? Sto razy bardziej we współczesnym świecie obawiałbym się cenzury, do czego dążą „demokracje nieliberalne” w rodzaju Orbana czy Kaczyńskiego. Po co dolewać im oliwy do ognia? Mamy tyle nienawiści, rasizmu, antysemityzmu czy homofobii w mediach, walczmy z tym, a biednemu Nessie, cielęciu z dwiema głowami czy ufoludkom dajmy spokój. Widać jest na te tematy zapotrzebowanie skoro wciąż się pojawiają.

 92. Nie kupiłem i nigdy nie kupię żadnej książki pana „Wucetowego”. Nie oglądam też jego audycji. I to uważam za najlepszy sposób na wyrażenie swojego stosunku do jego produkcji i poglądów.
  P.S. Proszę nie liczyć na żadną odpowiedź od człowieka, który z obrażania i wyszydzania z pozycji lepiej wiedzącego i moralnie wyższego (bo katolika) uczynił swój znak firmowy.

 93. @trabant polo
  Proszę nie udawać greka. Chodzi o takie pseudowiadomoßci, jak te produkowane przez Rosjan przeciwko Hillary Clinton itp. UFO tu nie ma nic do rzeczy i pan o tym doskonale wie. Ufologia od zawsze towarzyszyła piśmiennej ludzkości, bo człowiek jest istotą dociekającą, więc skłonną do spekulacji.

 94. Tak mi się skojarzyło, że oczekiwać od WC, że złagodnieje i przestanie opluwać, to jak oczekiwać od aligatora, że przejdzie na wegetarianizm.

 95. @J.E. Baka
  Czytając starsza książki pana Cejrowskiego spotkało by pana spore pozytywne zaskoczenie.
  Pomysł listu wynika chyba z faktu, że pan Cejrowski potrafił onegdaj pokazać w swych publikacjach inne oblicze.
  Osoba znana z wystąpień w telewizji nie zasłużyła by na takie formy przyjacielskiego upomnienia.

 96. Cejrowski to prostak i parweniusz, który na rasizmie i sianiu nienawiści zbił fortunę. A było to możliwe wyłącznie w naszym rasistowskim i homofobicznym kraju. W normalnym kraju, co najwyżej zamiatałby ulice.

 97. @Adam Szostakiewicz

  „Powtarzam: ,,inne poglądy” wyrażające nienawiść nie są poglądami, tylko nienawiścią. Szerzenie nienawiści jest przestępstwem. Nie ma czego bronić pod takim szyldem.”

  Pogląd wyrażający skrajną niechęć jest, wbrew temu przy czym Pan się upiera, poglądem. Wyrażanie nienawiści nie jest przestępstwem. Zgodnie z Art. 256 Kodeksu Karnego nawoływanie do niej może, ale nie musi, być przestępstwem.

  Wolność słowa zapewnia możliwość głoszenia tego co się innym niepodoba. Pan tego zdaje się nierozumieć Panie Redaktorze.

 98. @alamakota
  Może ale nie musi. Więc kto tu nie rozumie, na czym polega wolność słowa? Życzę pani, aby na własnej skórze doświadczyła pani skutków artykułu 256 w wersji ,,może’, a potem wrócimy do tematu. Po drugie, z hierarchii aktów prawa wynika prymat konstytucji, a ta zakazuje szerzenia ideologii totalitarnych. Ideologie z natury szerzy się słowem, czyli przedstawianiem tego, co pani eufemistycznie nazywa ,,poglądami”. Nie ma czego bronić, doprawdy.

 99. List działa !

  Dzisiejsza audycja pana Cejrowskiego w Trójce OK.,było o wybaczaniu.

 100. @prowincjusz
  że niby on wybaczy tym, którzy go krzyżują? Bo ja pisowskich mediów nie używam.

 101. Bardziej ogólnie. Specjalnie słuchałem by sprawdzić moje poprzednie odczucia. Raczej nie miałby się pan do czego doczepić. Tym razem.

 102. ….. żeby to jeden taki Cejrowski….drewna braknie na papier listowy

css.php