Ewangelia nad konstytucją

Cokolwiek hierarcha rzymskokatolicki miał na myśli, wyszło idiotycznie. Oto z Jasnej Góry, podczas maryjnego święta kościelnego, które jest dziś także świętem państwowym, zaliczany do biskupów z kręgu ojca Rydzyka arcybiskup Wacław Depo ogłosił – tak odbieram jego słowa – że Konstytucja ma iść przed Ewangelią

Powiedział to do rzesz wiernych, więc wypowiedź podlega dyskusji publicznej. Niech się więc nikt nie obrusza, że zebrał cięgi nie tylko od katolików nieradiomaryjnych, ale też od niewierzących.

Co to jest za komunikat? Niby w dobrej wierze, bo w kontekście świętowania rocznicy wygranej przez polskie wojsko pod wodzą Piłsudskiego bitwy warszawskiej i z podkreśleniem, że chodzi mu o odbudowanie „jedności Polaków”. Kto by nie chciał „jedności Polaków”? Rzecz jasna nie w sensie gierkowskim czy pezetpeerowskim („moralno-polityczna jedność narodu”), tylko w sensie narodowego konsensu w sprawach dla Polski wspólnych i fundamentalnych.

Takich jak ustrój demokratyczny, w którym każdy jest wolny w granicach prawa. Jak chce chodzić do kościoła i słuchać radiomaryjnych kazań, jego prawo (albo, w zależności od oceny, jego strata). Jak nie chce, też mu wolno. Wolność do religii w państwie demokratycznym wiąże się z wolnością od religii. To dwie strony tego samego medalu, który nazywa się: prawa i wolności obywatelskie.

I właśnie z tego punktu widzenia słowa Depy są ciężką porażką umysłową. Bo jeśli w Polsce konstytucja nie ma iść przed Ewangelią to jest zaproszenie do jakiejś teodemokracji, jeśli nie do państwa przymusowo wyznaniowego. Tak myślących biskupów jest więcej, urabiają oni do myślenia, całkowicie fałszywego, że nie może być tak, by ludzie mieli różne poglądy na temat tego, jak mają wyglądać demokracja i demokratyczne państwo. Podobnie z patriotyzmem czy tożsamością i dumą narodową. Ten, kto ma inne zdanie w tej sprawie od księży, to nie jest wróg ani zdrajca, tylko równoprawny zwolennik innego rozumienia patriotyzmu i polskości. I tyle.

Tymczasem abp Depo nadał z Jasnej Góry komunikat polityczny: nie idźcie z tymi, którzy bronią konstytucji, brońcie Ewangelii! Tym samym hierarcha zajął stanowisko w sporze o Polskę między obecną władzą i jej zwolennikami a jej krytykami i przeciwnikami.

To nie jest rola biskupa, to jest rola polityka w biskupiej szacie. Tę rolę skasował w Kościele II Sobór Watykański. Bo szkodzi nie tylko wizerunkowi Kościoła, ale też władzy świeckiej.

Zwłaszcza w Polsce, gdzie wskutek takich wypowiedzi jak abp. Depy Kościół będzie jeszcze mocniej postrzegany przez część społeczeństwa, zwłaszcza niewierzącą, jako stronnik obecnej władzy, czyli jako Kościół partyjny, a nie powszechny. Władzy, bo nie dystansuje się od takich wypowiedzi biskupów, które de facto przekreślają obecny porządek konstytucyjny.

Teraz „zjednoczona prawica” ma jeden pretekst więcej, by wmawiać swemu elektoratowi, że konstytucja to nic takiego, może być taka, może być inna, a może lepiej, żeby jej w ogóle nie było, tylko żeby rządziła Polską Ewangelia, a konkretnie radiomaryjni biskupi i Jarosław Kaczyński.