Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

3.08.2017
czwartek

Biją obcych

3 sierpnia 2017, czwartek,

W ankiecie POLITYKI o tym, jak Polacy widzą sami siebie, najwięcej pytanych odpowiada, że pierwsza cecha Polaków to gościnność.

Mam w rodzinie kuzyna, młodego muzyka, o ciemnej karnacji i ciemnych oczach, rdzennego Polaka. W centrum Krakowa w biały dzień usłyszał od przechodnia w średnim wieku, a więc nie od młodocianego chuligana: wypier… do swojego kraju, brudasie.

Ale to jest mój kraj, odpowiedział chłopak.

Zakończyło się na wymianie zdań. Ale pod Płońskiem po meczu piłki nożnej grupa chuliganów wzięła się do bicia Izraelczyków, odczekawszy, aż odjedzie policja pilnująca porządku. Incydent momentalnie trafił na czołówki mediów w Izraelu. Jako przykład, że antysemityzm w Polsce jest wciąż żywy.

Rozgłos globalny zyskał transparent z innego meczu piłkarskiego. W rocznicę wybuchu powstania warszawskiego napisano na nim wielkimi literami, że Niemcy wymordowali 160 tys. mieszkańców Warszawy, w tym dzieci.

Wymordowali, lecz nie ci, którzy dziś odwiedzają Polskę. Oni nie ponoszą za te zbrodnie osobistej odpowiedzialności, tak jak polski muzyk nie ponosi odpowiedzialności za swój typ urody, a Izraelczycy z ekipy piłkarskiej nie ponoszą odpowiedzialności za zbrodnie funkcjonariuszy UB żydowskiego pochodzenia.

Z danych wynika, że liczba napaści werbalnych i fizycznych na cudzoziemców odwiedzających nasz kraj wyraźnie rośnie pod rządami PiS. Mówi się o klimacie przyzwolenia. Polega on na tym, że rząd nie potępia takich incydentów zdecydowanie i za każdym razem. A powinien. Rząd brytyjski zawsze interweniuje w takich sytuacjach, niezależnie od tego, kto pada ofiarą przemocy: Polak czy muzułmanin.

Kraj, w którym hajluje się w centrum stolicy, opluwa muzułmankę na szkolnej wycieczce poświęconej Holokaustowi, atakuje Żydów, ponosi stratę moralną i wizerunkową. Moralna jest ważniejsza. Przyzwolenie na przemoc symboliczną i fizyczną ma swoje destrukcyjne konsekwencje dla życia społecznego.

Dla dotkniętych przemocą to często zawalenie się ich całego świata. Odbudować zaufanie do innych jest im bardzo trudno. Zwłaszcza gdy szkoła, Kościół, państwo się od nich odwracają, bagatelizują ich traumę, a nawet z niej drwią lub dezawuują działalność organizacji obywatelskich zajmujących się przestępstwami z nienawiści do innych tylko dlatego, że są inni.

Gdy ktoś w dobrej wierze poradził młodemu Polakowi zbluzganemu w Krakowie, by może skrócił sobie brodę, ten zaprotestował. Słusznie. To by oznaczało, że winna jest ofiara, a nie agresor.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 73

Dodaj komentarz »
 1. Szanowny Panie,

  za taka goscinnosc dziekuje bardzo – nie skorzystam.
  Tak trzymac!

 2. W Polsce jest dużo osób nie posiadających w ogóle kultury osobistej. Niekoniecznie więc takie zachowania muszą być uwarunkowane poglądami lub zmianami politycznymi. Naród nasz jest chłopski, przaśny, chamstwo jest więc często wyrażane. Tym nie mniej polityka PiS temu sprzyja, bo jest konfrontacyjna. Z drugiej strony za konfrontacją kryją się spory mające oparcie w stereotypach. My Polacy uważamy AL i rząd Lubelski za nie polskie organizacje o charakterze agenturalnym, a AK, rząd emigracyjny, oraz delegaturę za organy polskiej władzy i nasze wojsko. Obozy za niemieckie etc.

 3. My Polacy uważamy AL i rząd Lubelski za nie polskie organizacje o charakterze agenturalnym, a AK, rząd emigracyjny, oraz delegaturę za organy polskiej władzy i nasze wojsko. Obozy za niemieckie etc., ale są i inni Polacy, którzy w istocie przyjmują inny punkt widzenia, reprezentowany przez inne narody i państwa. Owe inne perspektywy były nam przez wiele lat wtłaczne, bez dyskusji i refleksji.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Ksenofobia, sarmatyzm, islamofobia, antysemityzm, rasizm? A to Polska wlasnie A.D. 2017! Biada tym, ktorzy maja odwage holdowac zasadzie sapere aude w tym kato-szariacie, lacznie z Panem Panie redaktorze. Podziwiam.

 6. @maciekplacek

  Na jednym z „flea market”, jakich setki w USA, bylo stoisko z militariami pelne bagnetow, helmow, byly nawet mundury SS. Na wielkim wystawionym stole bylo doslownie setki roznych medali, znaczkow w tym hitlerowskich. Wdalem sie w rozmowe ze sprzedajacym, ktory jak sam powiedzial, jest Zydem.

  Potem z szyflady wyjal, podal mi cos co wygladalo jak mydelko hotelowe w szaro-brazowym papierze z wyblaklym napisem: Rein Jüdische Fett. Spytalem czy wie co to jest i czy jest na sprzedaz.
  Wszystko jest na sprzedaz, odpowiedzial. Odszedlem bez slowa.

  Wracajac raz jeszcze przez chwile do naszego bohatera, ktory uraczyl nas kolejna bulwersujaca opowiescia, jak to, w trakcie swoich rozlicznych wypadow na pchle targi w US of A natknal sie na stoisko z faszystowskimi memoriabiliami, gdzie natknal sie na chciwego zydowskiego straganiarza nie majacego zadnych moralnych skrupulow by kupczyc mydlem z „czystego zydowskiego loju”. Nasz spacerowicz, lekko zbulwersowany, opuszcza stragan w milczacej zadumie zachecajac blogierow do wyciagniecia wlasnych wnioskow.
  Caly ten zmyslony belkot mialby o tyle znamiona autentycznosci, gdyby jego autor nie mial tak glebokiej awersji do zapachu czosnku. W moim przypadku, wyczul go az z Australii oferujac mi koszernego mietusa. Stad trudno mi uwierzyc, w jaki sposob maciekplacek slaniajacy sie w oparach czosnkowego odouru dobywajacego sie z ust zydowskiego straganiarza, mogl wdac sie z nim w dluzsza konwersacje. Jedynym logicznym wytlumaczeniem tej enigmy, jakie przychodzi mi do glowy, moze byc to, ze nasz „prawdziwy Polak” ma zawsze przy sobie torbe mietusow, ktorymi obdarza osoby pochodzenia zydowskiego przy blizszych kontaktach.

  P.S. Macius „The Pancake”, nazwe cie Stefcio ( for convenience sake) . Tak wiec Stefciu, po twoich goscinnych wystepach na blogu red Szostkiewicza i Hartmana radze zmienic nick. Sugeruje, placek/maciek – nikt sie nie domysli that it’s no longer you. Tym samym zachowasz swa pelna anonimowosc . Chociaz po oberzeniu filmu pt. ” Snowden” nie bylbym o tym tak calkowicie przekonany.

 7. Bardzo ważny temat Pan poruszył.
  Oba incydenty, o których mowa są przykładem zachowań co najmniej judzących, dzielących. Napewno rząd i społeczeństwo powinni je potępić kategorycznie. Czy przyczyną napaści na izraelskich piłkarzy było zwykłe chuligaństwo, czy przesłanki rasowe …. to jest równie naganne. Zawsze stanowi zagrożenie zdrowia, lub życia. Dalsze konsekwencje tez należy uwzględnić. Buduje podziały między ludzkimi grupami na MY i oni. Jednak nie byłabym skłonna podsumowywać tego zdarzenia jako „obraz antysemityzmu polskiego”, bo to również jest szkodliwe. Wiem skądinnąd, że w środowiskach żydowskich jest podtrzymywany i szerzony antypolonizm (włączam w to i Izrael). Takie przedstawienie zdarzenia w Płońsku tylko podsyca antypolskie nastroje.
  Moim zdaniem, takie zdarzenia powinno się ścigać, ale nie nazywać ich od razu rasistowskimi.
  Nota bene w Izraelu rasizm ma się znakomicie na boiskach piłki nożnej. Dwóch Czeczenów / muzułmanów musiało zrezygnować z bycia w ekipie izrelskiej, tylko dlatego, że publiczność w każdy możliwy sposób obrzydzała im życie. Wcale nie kryli, że chodzi im o rasę. Jedną z piosenek, którą używają jest pochwała ich rasizmu. Wręcz!. Nie piszę o tym, żeby zaniżyć wydarzenie, które miało miejsce w Płońsku. Daję jedynie przykład, że tego typu zapatrywania mogą rozgrywać podobny incydent w złym kierunku. Już teraz na łamach izraelskich pism, można np. wyczytać, że policja „dziwnym” sposobem usunęła się, Co pozwala się domyśleć, że wsółpracowała z łobuzami. Policja była, dopóki należało, potem poszli do hotelu i obecność policji była wydawałoby się niepotrzebna. Podłość może to zinterpretować inaczej. Dlaczego? Nie wiem, bo na koniec wszyscy tracą.

  Odnośnie napisów o zamordowanych przez Niemców w czasie PW, wydaje mi się, że było podyktowane źle pojętym patriotyzmem, a wykorzystywanym i podsycanym przez bardzo awanturniczą i nieodpowiedzialną dzisiejszą władzę. Już kiedyś o tym wspominałam, że ludzie dzisiaj żyjący w Niemczech, to nie są zbrodniarze z lat okupacji i nie wolno im tak „dawać po oczach”.
  Jeżeli ci ludzie zrozumieją, że relacje międzyludzkie muszą się opierać na wzajemnym szacunku, to i z pamięcią tragicznych dni wspólnie będzie można sobie poradzić, nie raniąc niewinnych.

  Pozdrawiam

 8. Nie całkiem na temat, chociaż jest tu element łączący sprawę , o której chcę napisać z wydarzeniami przedstawionymi w dzisiejszym blogu. Jest to podłe DZIELENIE ludzi.
  Właśnie obejrzałam program w TVN „Tak Jest”, z Elżbietą Jakubiak. Zawsze wpędzało mnie w zdumienie jakim sposobem ta osoba, o której nie powiem straganiara, bo nie chcę urazić przyzwoitych straganiarek, ma prawo wypowiadać się o estetyce miasta, a zwłaszcza o jej i jej podobnym zawłaszczania Warszawy. To nie tylko miejsce zamieszkania Warszawiaków, ale to jest NASZA STOLICA i dla bardzo wielu to ma wielkie znaczenie. Ja WCALE nie uważam, żeby jakikolwiek pomnik tam wsadzać tego naburmuszonego Leszka, który jest SYMBOLEM polskich podziałów i polskiej infamii na świecie. Jest symbolem tych nieuków w rządzie, którzy przy pomocy innych nieszczęsnych (też często ciężko kumających), dopadli do władzy.
  Jakim prawem nasz biedny kraj ma stawiać pomnik temu kłótliwemu kurduplowi? Zwłaszcza w NASZEJ Warszawie.
  Niech braciszek za swoją forsę postawi na swoim podwórku zamiast fontanny taki pomnik.
  Poszkodowani już dostali miliony odszkodowań, pomniki i nie wolno zapominać o przymusowej żałobie, w której kraj trwa już 7 lat i jakoś nie widać końca. Chyba że natura w swej dobroci pomoże. To jest uzurpacja władzy z konsekwencjami z niej wypływającymi przez bezwzględnych tępaków. Już Wawel zbeszcześcili, monety pamiątkowe MON robi Maciorom, misiewiczom i innym przygłupom…. Do czego nasz kraj zmierza?

 9. @Autor
  Czy to już rzeczywiście przyzwolenie innymi słowy cicha zgoda, czy jeszcze bierność inaczej obojętność? Jeżeli kobieta idzie o północy sama przez park w mini i z dekoltem jak wrota od obory, to chyba wina rozkłada się tak 80/20. Podobnie może być w innych przypadkach.

 10. A KK milczy jak w czasie okupacji.Tak sobie myślę co jest grane.

 11. Dla zainteresowanych pełny transkrypt rozmowy Trumpa z prezydentem Mexyku. Trump próbuje namawiać, żeby Mexyk zapłacił za budowę ściany, dzielącą oba kraje. Wcześniej gwarantował potencjalnym wyborcom, że tak się stanie, ale President Peña Nieto za żadne skarby się nie zgadza. Trump prosi, w końcu straszy …. Warto przeczytać

  https://www.washingtonpost.com/graphics/2017/politics/australia-mexico-transcripts/?utm_term=.8d45a14e9b29

 12. @majster
  Pan się postuka w głowę, panie Majsterklepka. To jest najgłupszy możliwy argument. Oby taka sytuacja nie przytrafiła się komuś panu bliskiemu. Też by pan wtedy pisał takie głupoty?

 13. Przez lata nikt nie kontrolował treści jakie płyną do młodzieży w szkołach, a w szczególności na katechezach. Chyba nie jest przypadkowe wiązanie „wartości” narodowych z katolickimi.
  Tolerowanie takich osób jak Cejrowski w TVP i w TVN. Współpraca takich ludzi jak Giertych (przypomnę, że był założycielem Młodzieży Wszechpolskiej, która jest częścią opisywanego krajobrazu) z Donaldem Tuskiem (symbolem przemian i liberalnego europejskiego kursu). Brak sprostowań odnośnie powtarzanych bredni o tym, że „socjalistyczne myślenie doprowadziło kiedyś do gułagów” (przytaczam słowa pana Komorowskiego tłumaczącego swoją porażkę w wyborach), itd, itd… Pozwoliliśmy na to aby zdominowało wszytskich jednostronne, pozbawione jakiejkoloweik analizy etykietowanie zjawisk, mieszanie wartości z kiczem, nieuczenie młodzieży czym jest totalitaryzm w uniwersalnym wydaniu tylko przyklejanie wszystkiemu co nieprawicowe mordy „komuniści” i „lewacy”. ‚
  Prawdę mówiąc już za pierwszego PiS widać było na ulicach przypływ nastolatków nawet w wieku gimnazjalnym umundurowanych na wzór dawnych kolegów Romana Giertycha. W ostatnich latach moda zmieniła się za sprawą „designerskich” koszulek patriotycznych, co ułatwiło rozpowszechnianie tych postaw. Pamiętam co pomyślałam o naszej przyszłości, gdy Roman Giertych został wicepremierem i ministrem edukacji.
  Już wtedy można było sobie łatwo wyobrazić Polskę w takim kształcie jaki mamy dzisiaj.

 14. Biją obcych? Dlaczego mieli by nie bić obcych, skoro czy to zwykłych, czy „prawdziwych” Polaków wychowuje się do postaw nietolerancji wobec swoich, którym „wolno mniej”. Tego hasła nie wymyślił jakiś moherowy beret o. Rydzyka, tylko jak najbardziej „liberalny” redaktor Wyborczej.
  Polski szowinizm nie jest wynalazkiem PiS-u. Jego ślady istnieją już w literaturze Odrodzenia, a i dzisiaj jak się popatrzy na tytuły np. w „Wyborczej”, to Polacy ciągle zadziwiają świat, rzucają na kolana, dokonują przewrotowych wynalazków, a jak jakiemuś sportowcowi uda się coś wygrać, kogoś pokonać, to tytuły sięgają dna: zmasakrował, dał łupnia, itp.

 15. Homofobiczna hołota zawsze w Polsce istniała, nie miała jednak śmiałości się ujawniać. Dziś została otwarta puszka Pandory, jest przyzwolenie na takie ekscesy, mało tego – policja jest sercem po stronie gawiedzi, więc czemu się dziwic…

 16. @404

  Jak słusznie Pani zauważyła, natura w końcu zrobi swoje. Jak wówczas będzie wyglądać Polska? Nie bedę tego widzieć, jako ze jestem równiesniczką Kaczyńskiego i Macierewicza. Mam jednak nadzieję, ze pani Jakubiak wróci do sprzedawania pietruszki i kartofli na straganie, gdzie jej miejsce, a te potworki na Krakowskim będzie można rozebrać jak w swoim czasie Dzierżyńskiego

 17. @mauro
  takie transparenty są prowokacją obliczoną na bieżące skutki polityczne i dlatego tolerowaną przez Pis z jego obecną antyniemiecką polityką. Mój ojciec był więźniem Grossrosen, nie mam prywatnych powodów, by o tym zapomnieć, ale współczesne demokratyczne Niemcy są dziś naszym najważniejszym partnerem. Niech pan sobie wyobrazi kiboli niemieckich z transparentami przypominającymi o powojennych obozach koncentracyjnych polskich dla Niemców. To jest licha polityka, która skończy się tym, o co chodzi Rosjanom: byśmy zostali znów osamotnieni.

 18. Tytuł i problematyka powyższego bloga kojarzy mi się także ze zjawiskiem całkiem nowym, którego jeszcze chyba nikt szerzej nie zauważył.
  Boleję nad wzrastającym rasizmem. Przezwolenie nań i ogólne konserwatywne skostnienie tkanek mózgowych na skutek zmian politycznych, wywołuje szereg podobnych niedobrych skutków. Z niepokojem obserwuję, na przykład, inny rodzaj dyskryminacji. Bardziej dyskretnej, skradającej się, ale dla mnie bardzo niebezpiecznej. Z jednej strony kobietom, na zamówienie kościoła, serwuje się opresyjne prawo, które mówi, że pigułkę „dzień po” może zapisać tylko lekarz. Z drugiej wszystkie telewizje zalane są reklamami środków na erekcję dla panów, kończonych szczęściem pań po jej zaznaniu. Być może, młodzież przystosowywana „do życia w rodzinie” przez „dobrą zmianę”, na przykładach motylków i kwiatków, nie łączy erekcji z „dniem po”. Trochę starszym przyczyna i skutek powinna być bardziej znana. Mnie to powoli zalatuje „Podręczną”.

 19. Adam Szostkiewicz
  4 sierpnia o godz. 12:36
  Redaktorze, w tych obozach zamykano nie tylko Niemców, ale i dzisiątki tysiecy Ślązaków, wcale nie niemieckiego pochodzenia.
  Polecam poszukać u dra Google : tragedia górnośląska
  oraz książkę K.Kutza „Piąta strona świata”.
  Pozdrowienia.

 20. Po to wymyślono Państwo ,aby dwunogi ,z 3 % więcej genów od myszy ,się nie pozabijały.I jak widać i słychać są różne Państwa ,bo sprawują w nich władzę .rożne osobniki ,w zależności od mutacji genów.U nas te mutacje, być może,uszkodziły rządzącym zwoje mózgowe ,co przekłada się , jak reagują na instynkty odzwierzęce.,ich suwerena.Jak nie uda się wyjść z UE,albo UE nie wyjdzie sama ,UNE maja w zanadrzu ,ogłoszenie kary śmierci ,której życzy znakomita większość pomieszkująca w Nadwiślańskim kraju.A nadzieja w tym ,że nastaną inne zwoje i wrócimy do dawnych czasów.,życzliwości do innych narodów.

 21. @ależ wiem!Między innymi od samego p. Kutza. A i Polityka o tym pisała.

 22. .

  @Aborygen
  4 sierpnia o godz. 2:04
  SE: maciekplacek

  FYI

  odnoszę wrażenie że pan naleśnik,
  genetyczny anti-semite produkował
  się parę miesięcy temu na blogach
  różnych pod nikiem „hihi haha” czy
  „hu hu ha”, czy jakoś tak

  produkcja jego była obsesyjnie
  antysemicka i jadowicie homo-
  fobiczna, ukryta w urban-slangu
  z paru krajów angielskojezycznych

  pogoniono mu wtedy kota tu i u
  Hartmana, widzi mi sie wrócił w
  wersji light, proponuje by zmienił
  nicka na

  @jasio bumerang

  .

  ~

 23. S.Mrozek powidzial kiedys: „Nienawidze polskiego chama. Co prawda polski cham koresponduje z chamem swiatowym, ale go nienawidze, bo to moj cham.” Powiedzial to wtedy, kiedy jeszcze nie bylo wszechpolactwa, onrowcow i jak oni sie tam jeszcze nazywaja.
  Nie bylo. Ale, jesli tak mozna powiedziec, podloze/podstawa mentalna jak najbardziej juz istniala.
  Dzis pod rzadami pisostwa i kk–po prostu poczuli krew. Nie musza sie niczego bac! Pobija, napluja, poniza–a nastepnego dnia na pielgrzymke do panienki czestochowskiej. I tam biskupstwo ich wita z otwartymi ramionami…
  Polska jest na drodze do stania sie chamsko-katolicko-rasistowskim skansenem Europy. Absolutna tragedia!

 24. A propos bicia obcych:

  Artykuł 13 Konstytucji RP
  Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.

 25. @m_malgorzata

  4 sierpnia o godz. 10:39
  „Przez lata nikt nie kontrolował treści jakie płyną do młodzieży w szkołach, a w szczególności na katechezach…”

  Moim zdaniem to jest przekaz ciut jednostronny.

  Toz nastawienie do „kwestii zydowskiej” to chyba jeden z niewielu czynnikow, ktory laczy Polakow ponad podzialami. Czy to lewica, czy prawica – przekaz jest raczej podobny.

  Oczywiscie roznice istnieja. Wariant lewicowy to „syjonistyczni zbrodniarze” ktorzy „morduja palestynskie dzieci”. Wariant prawicowy to raczej opowieci o „zydowskich zbroniarzach z UB” ktorzy „mordowali polskich patriotow”. Niemniej jednak istnieje wspolny mianownik. Cos, co laczy. Moze istnieja glebokie roznice ideologiczne – ale w dobrej sprawie, tzn „dokopac pejsatym” – to i PiS z Palikotem potrafil sie dogadac. Piekny przyklad to ustawa o zakazie koszernego uboju, nazywanego gwoli wiekszego dramatyzmu „ubojem rytualnym”. Lewicowa „Polityka” przescigala sie wowczas z „Naszym Dziennikem” o to, gdzie pojawia sie bardziej wstrzasajace o ociekajace krwia opisy, jak to „Zydzi” o okrutny sposob „drecza” i „morduja zwierzeta”.

  To samo dotyczy czystek etnicznych, w ramach ktorych Pani kraj stal sie Jednolity Rasowo. Mnie i moja rodzine wypedzono z Pani kraju w ramach czystki organizowanej przez wladze czerwona („Zydzi wynocha do Izraela”, „Polska dla Polakow”, „Syjonisci do Dajana!”). Niemniej jednak ta zasadniczo bezkrwawa czystka to byl pikus, pryszczyk w porownaniu z powojennymi pogromami, organizowanymi przez prawa czesc politycznego spektrum. Podobnie bylo przed wojna – sanacja nie lubila sie z endecja, sanacja nie lubila sie z ludowcami – ale wszyscy byli zgodni co do tego, ze „kwestie zydowska” nalezy „rozwiazac”.

  Obecnie na ziemiach polskich juz ta „kwestia” jest calkowicie rozwiazana – ale cierniem oku jest fakt, ze wypedzeni Zydzi zyja i oddychaja w tym Izraelu, do ktorego ich nie tak dawno wypedzano. Ten fakt (znaczy ze zyja i oddychaja) stanowi, jak wiadomo, Rasizm, Faszyzm, Potworna Zbrodnie Przeciw Ludzkosci oraz Zbrodniczy, Agresywny Antypolonizm.

 26. Polacy, wspólnie z niemieckim zakonem Braci Szpitalników (zwanych Krzyżakami) wymordowali albo uprowadzili w niewolę kilkaset tysięcy Prusów, Jadźwingów i Żmudzinów. Przed wojną polska władza krwawo stłumiła np bunt galicyjskich chłopów (w znacznej mierze Ukraińców) a po wojnie wysiedliła ich na Śląsk, Lubuszczyznę i Pomorze. swięci nie jesteśmy. Pomijając już fakt, że tych prawie 200 000 cywilów- mieszkańców Warszawy, którzy zginęli w wyniku Powstania wydali Niemcom na śmierć tzw polscy patrioci.

 27. @autor, @majster

  Moim zdaniem @majster ma sto procent racji, Szanowny Panie Redaktorze.

  Od czasow starozytnych wiadomo – Volenti non fit iniuria. Chcacemu nie dzieje sie krzywda.

  Wzmiankowani pilkarze to w koncu dorosli ludzie. Zdecydowanie pelnoletni. Na co wlasciwie liczyli, wybierajac sie na mecz – hihi – _towarzyski_? Na to, ze zostana normalnie potraktowani? Na to, ze rozegraja normalny, towarzyski mecz pilki noznej? Wolne zarty.

  To juz nie pierwszy wypadek tego rodzaju, juz wczesniej sie zdarzylo, ze pilkarze z Izraela, ktory przyjechali akurat do Polski rozgrywac mecz _towarzyski_ – zostali pobici, potraktowani gazem pieprzowym, wszystko na oczach Polakow-ochroniarzy, ktorzy dzialaniom Narodowo-Radykalnej mlodziezy jako zywo nie zamierzala przeszkadzac. Tym razem sie upieklo, do niczego wielkiego nie doszlo.

  Dorosli ludzie powinni miec jakie-takie rozeznanie i nie pchac sie akurat tam, gdzie Dmowski i Kuras-„Ogien” dumnie popatruja z pomnikow, gdzie ludobojcze „dowcipy” o „wartosci opalowej” „zydkow” stanowia norme w Internecie – a uczeni profesorowie z Akademii Nauk publikuja przemyslenia iz „Zydzi sami sobie winni” i „Cale pokolenia Zydow pracowaly na Holocaust”. Czego oni sie u licha spodziewali? Uscisku dloni? Sportowej atmosfery? Na glowy poupadali czy jak?

 28. Szymonowicz 4 sierpnia o godz. 17:03. Niekiedy cytuje się autora, bez wiedzy o tym czego wypowiedź dotyczy. Mrożek jest autorem dobrze znanym na świecie, gdyż pisał sztuki o władzy, o tym jak cham dochodzi do władzy. Nasz cham tymczasem to w dużej mierze to produkt importowany, który wchodzi w interakcje ze społeczeństwem, tworząc swoistą chamską elitę. Nie jest to jednak w mojej ocenie historycznie i obecnie opis adekwatny.

 29. radzilowJedwabne 4 sierpnia o godz. 17:14. Ja jako Polak uważam, że rzecz ma wymiar bardziej polityczno strategiczny, niż emocjonalny. Odrodzona Polska po prostu odcinała się od feudalnej struktury społecznej. Polski nacjonalizm za przeciwników miał zarówno mniejszości narodowe, jak i klasy społeczne. W pewnym sensie był to nurt społecznej dekolonizacji Polski. Ziemiaństwo i szlachta polska została także wydana na całkowite wytracenie, obcymi rękami. Powstanie Warszawskie jest symbolicznym samobujstwem tego, czym była przed wojną Polska. Sytuacja owa torowała drogę nowoczesnemu chamstwu, gdzie powierzenie władzy komunistom żydowskim miało jedynie torować drogę wymiany elit na ruskie matrioszki. Taki schemat był powielany w wielu republikach po rewolucji. Plan ten się jednak sowietom nie powiódł.

 30. W Warszawie stoi Pomnik Małego Powstańca tzn., że ktoś dał dzieciakom broń do ręki i kazał strzelać do Niemców. Ja tego „dowódcę” postawiłbym przed sądem tak samo jak tych, którzy dzieciom kazali walczyć w Hitlerjugend. Kto był ofiarą, a kto najeźdźcą nie ma nic do rzeczy. To były dziec. ale jeśli mierzyły do kogokolwiek z broni przestawały od tej chwili być dziećmi niezależnie od tego kogo miały na muszce i nic tego nie usprawiedliwia.

 31. Niemcy przypominają Brytyjczykom ofiary bombardowań, wśród których byli poplecznicy Hitlera. Japończycy wypominają Amerykanom ofiary bomb atomowych, wśród których byli poplecznicy militarystów. Tylko mam nie wypada wspominać niewinnych cywilów wymordowanych przez Niemców. Mamy zapomnieć o bezkarnych mordercach, którym Niemcy Zachodnie płaciły wojskowe emerytury.

 32. Proszę poczytać, jakie komentarze są tolerowane na stronach polskich mediów (nie tylko tego). Poszło pismo do właściciela, MOŻE coś z tym zrobi. A jak nie, to będziemy pisać dalej…

  http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-centrum-wiesenthala-apeluje-do-uefa-o-ukaranie-legii-warszaw,nId,2424969

 33. @głos zwykły „My Polacy” kontra „inni Polacy” Po co tak na okrągło. Chodziło Ci wszak o lepszy sort i gorszy sort. Lepszy sort ma genetycznie zaprogramowaną miłość do Ojczyzny, a gorszy sort ulega wrogim podszeptom zagranicy. Lepszy sort wie sam z siebie, a gorszy wie tyle ile mu obcy wmówili. Tylko z tym AK to chyba nie jesteś już na bieżąco. AK nie była dostatecznie narodowa. Tak jak ten cały rząd londyński z Żydami i innymi liberałami. Porządna polska partyzantka to było NSZ. No na razie jeszcze to całe AK tolerujecie, ale niedługo IPN się za nich wszystkich weźmie. Właściwie to już zaczął.

 34. @stok
  W Polsce powiedziano i powtarza się o cywilnych ofiarach Niemców od powojnia. Nie wiem, skąd panu przyszło do głowy, że nam nie wypada o tym mówić. To nieprawda. Niemcy też o tym mówią i płacą odszkodowania od dziesięcioleci. Zagranie kartą antyniemiecką jest szkodliwe i ma odwrócić uwagę od powiązaniach pisowskich ministrów z Rosjanami.

 35. Tak trzymac, panie Prezydencie!

  Prezydent Bialegostoku Tadeusz Truskolaski zbojkotowal uroczystosc rocznicy Powstania Warszawskiego
  Prezydent nie przemówił, bo ONR nie chciał zwinąć swoich flag.

 36. @Gatsby

  „Proszę poczytać, jakie komentarze są tolerowane na stronach polskich mediów”

  Komentarze sa takie, jakie sa poglady ludzi, ktorzy sie wypowiadaja. Komentarze odzwierciedlaja norme spoleczna. Ludzie korzystaja z mozliwosci, jaka daje Internet. Wlasciciel pisma udostepnia miejsce dla komentarzy – bo tak mu sie podoba.

  Jesli zatem na stronie rfm24.pl mozna przeczytac (cytuje):

  „”ży dziory znowu plu ją na Polskę – powinni zostać wykluczeni z jakichkolwiek rozgrywek na zawsze. Żadnych czo snków na murawie. Pozwać terrorystyczną grupę wiesenthala.”

  „Dla robactwa przeznaczone są dwa miejsca,pomieszczenie z muchozolem albo izrael.”
  „BRAWO LEGIA!! ŻY0Y DO GA2U!!!”

  „kiedy ży dziory przeproszą za zbro dnie na Polakach się pytam ? Tu macie odpowiedź – warto obejrzeć :”

  „Adek nie wykonał misji do końca. Szczekają nadal”

  „ale się ż/y/dk/i buntują ale jakby to była normalna kibolska bijatyka to by słowa o ty nie było ale skopali jednego dawida i afera na cały świat!”

  „Od razu niech UEFA rozpatrzy wykluczenie Izraela i wszystkich klubów z tego kraju, z jakichkolwiek rozgrywek jako okupanta Strefy Gazy!”

  „natychmiast ż.y.dzio.r.ó.w ukarać za okupację palest.yn.y, natychmiast! żądam!”

  to zdziwienie jest chyba nie na miejscu. Nic nowego. To jest norma spoleczna. Pratycznie nie ma zadnych innych komentarzy. Obawiam sie jednak, ze haslo „ZYDY DO GAZU” nie tak latwo w dzisiejszych czasach wprowadzic w zycie. Mozna skarzyc sie na Internecie, ze „”Adek nie wykonał misji do końca” – ale poza werbalne deklaracje i dobre checi raczej trudno sie wychylic.

  Chyba ze niespecjalnie rozgarnieci pilkarze sami, z wlasnej i nieprzymuszonej woli, wpakuja sie prostu w laps.. sorry, prosto w dlonie polskim specjalistom od spraw rozporkowo-rasowych. Wtedy naprawde niespecjalnie ich szkoda. Chcacemu nie dzieje sie krzywda.

 37. Jarek16 4 sierpnia o godz. 20:12. Myślę, że w Polsce mamy do czynienia z PiS, która jest partią prawicową, a nie wywrotową. Partia taka prowadzi politykę podkreślania tożsamości narodowej i narodowych interesów. Sprawnie promuje w ten sposób ideę europy ojczyzn. Opozycja pro europejska w pierwszym rzędzie powinna odciąć się od spraw, które ją konpromitują. W pierwszym rzędzie chodzi tutaj o naruszenie zasady równości wobec prawa w przeszłości. Praworządność w Polsce jest niezbędną przesłanką głebszej integracji europejskiej i wręcz naszą racją stanu.

 38. @glos zwykly

  „Ja jako Polak uważam, że rzecz ma wymiar bardziej polityczno strategiczny, niż emocjonalny. Odrodzona Polska po prostu odcinała się od feudalnej struktury społecznej”

  Nie wiem czy rzecz ma wymiar polityczno-strategiczny czy wulkaniczno-empiryczny. Czy moze nawet patetyczno-symfoniczny. Wiem natomiast, jak funkcjonune Tradycyjna Polska Goscinnosc, bo ja dosc dokladnie przerobilem na wlasnej.. skorze, powiedzmy, zanim mnie i moja rodzine wypedzono z panskiego kraju, po pozbawieniu nas obywatelstwa i de facto konfiskacie mienia. Pamietam zyczliwa atmosfere („Wyp..c Zydu poki jestes caly!”, „Do pieca pojdziesz, do krematorium”). Rozumiem oczywiscie, ze sie to nam wszystki nalezalo, w charakterze sprawiedliwej kary za to, ze „Zydzi ukrzyzowali Pana Jezusa”. I za caloksztalt.

  Nie rozumiem natomiast zupelnie, na kiego grzyba bylo ze zlymi i niedobrymi syjonistami nawiazywac stosunki dyplomatyczne i handlowe. Wiadomo przeciez od czasow przynajmniej Gomulki i Moczara, ze Izrael jest zly, niebry, rasistowski, ze sie tam panoszy „apartheid” i lamane sa Podstawowe Prawa Czlowieka – nie wolno na przyklad podlozyc bomby w zydowskim autobusie. Tyle ze Gomulka byl przynajmniej konsekwentny – zerwal stosunki, oglosil embargo na wraze syjonistyczne wyroby i nakazal oczyszczenie Socjalistycznej Ojczyzny z Elementu Obcego Etnicznie.

  Na kiego zatem grzyba nawiazano na nowo te stosunki? Jesli prasa w panskim pieknym kraju puchnie od publikacji na temat „zydowskich zbrodniarzy z UB” ktorzy „mordowali polskich patriotow”, jesli Pan sam blysnal tutaj rewelacja, iz „wladze” powierzono jakoby „komunistom zydowskim”, jesli „apartheid” i „antypolonizm” – to chyba nieladnie sie zadawac z takimi podlymi rasistami, ktorzy na domiar zlego uprawiaja „antypolonizm”?

  Moze zatem zechcecie Panowie zerwac stosunki dyplomatyczne i handlowe, zeby juz nie narazac sie na kontakt z „apartheidem” i antypolonizmm? No i koniecznie nalozcie embargo na wrogie i zlowrogie syjonistyczne towary. Juz panski rodak Gomulka zrywal i oglaszal. jak wiadomo, po takim strasznym ciosie Izrael juz nigdy sie na dobre nie podniosl.

 39. Adam Szostkiewicz
  4 sierpnia o godz. 15:07
  Szacunek !!!!
  @wszyscy
  Na niemieckich drogach, np. wjeżdżając do Hamburga, Bremy, czy Bawarii lub Turyngii , można spotkać tablice : Freie und Hansestadt Hamburg, czy Freistaat Bayern.
  Wolne , Hanseatyckie Miasto Hamburg, Wolne Państwo Bawarii.
  Gdyby na historycznych granicach Górnego Śląska postawić : Autonomiczne Województwo Śląskie, a na rogatkach Gdańska : Wolne, Hanseatyckie Miasto Gdańsk, to jaką żywotność mialy by te tablice ?
  PiS-sowi przeszkadzały dwujęzyczne nazwy w podopolskich gminach, i włączył te gminy , nie licząc się z glosem autochtonow, do miasta Opole.
  A tylko po to, żeby zmniejszyć procentowy udzial mniejszości niemieckiej w ludności , teraz juz dzielnic miasta. I żeby zlikwidować dwujęzyczne tablice.
  Jednocześnie ciągle upomina sie o przyznanie polonii w Niemczech statusu mniejszości narodowej, chociaż polska ludność nie spełnia żadnych kryteriów mniejszości.
  Z drugiej strony, chociaż 800 tys Górnoślązaków w ostatnim spisie podało narodowość śląską, odmawia sie przyznania Ślązakom statusu mniejszości.
  Taka polska tolerancja, z której podobno Polacy od wiekow słynęli.

 40. @głoszwykły
  PiS jest taką partią, jaka wychodzi mu ze słupków poparcia. Europa ojczyzn to antyUE. 500plus to welfare state, na które nie ma funduszy. Itd. Jedynym motorem PiSu jest nienawiść do nowoczesnego świata (konserwatywna kontrrewolucja) i pragnienie zemsty smoleńskiej. Słowem przemoc i izolacja.

 41. @Jarek16
  ” Tylko z tym AK to chyba nie jesteś już na bieżąco. AK nie była dostatecznie narodowa. Tak jak ten cały rząd londyński z Żydami i innymi liberałami. Porządna polska partyzantka to było NSZ.”

  To chyba nic nowego?

  W AK bylo Biuro Informacji i Propagandy, w skrocie BiP. Prowdzili to biuro dwaj ludzie o nie calkiem takich jak trzeba pogladach. Poza tym jeden wykazywal sie brzykim pochodzeniem. Nie mozna bylo tolerowac takiego stanu rzeczy, wiec dzielna i waleczna Armia Krajowa rozwalila jednego i drugiego – niby tez towarzysze broni ale nie tacy jak trzeba. Cytuje z polskiej Wikipedii:

  „Do pierwszego zabójstwa doszło w mieszkaniu Widerszala[5] przy ulicy Asfaltowej na Mokotowie. Żołnierzom przed akcją powiedziano, że mają zastrzelić podwójnego agenta gestapo i GL-AL, a sam Widerszal określony został jako Żyd, mason i komunista. … żołnierze zabili Widerszala na oczach ciężarnej żony[6].

  W tym samym czasie Makowiecki i jego żona Zofia[5][6] porwani zostali ze swojego domu przy ulicy Jesionowej na Ochocie. Małżeństwo zostało wywiezione na obrzeża miasta w rejon wsi Górce (obecnie osiedle warszawskiej dzielnicy Bemowo) i zastrzelone. Do obojga Makowieckich osobiście strzelać miał sam Sudeczko[”

  To chyba oczywista oczywistosc ze jednego i drugiego trzeba bylo.. no tego.. Tego drugiego razem z zona. Pierwszego w charakterze kary za nadmierna dlugosc nosa, drugiego za caloksztalt.

 42. @radzilowJedwabne

  Jest jednak sporo innych komentarzy, także w odpowiedziach, dających wyraz co najmniej zdumieniu. Czyli „moderacja” puszcza wszystko…Przeraża liczba polubień dla wpisów rynsztokowych.

  Kuriozalne, że dopuszcza do tego medium, które przez tych samych osobników jest oskarżane o obronę niemieckich interesów (właścicielem jest Bauer)…Jak im zrobią dekoncentrację, to może się obudzą.

 43. To jest Polska właśnie. To są właśnie ci prawdziwi polscy kibice ze stadionu Legii. Jeszcze wczoraj czytałem teksty zachwytu o ich patriotycznej wizualizacji, napisane przez, wydawało mi się dotychczas, poważnych ludzi. To jest efekt, jakiegoś głupiego nauczania polskiej odmiany patriotyzmu. Nauczania powszechnego, w szkole , kościele, mediach i chyba też w domach. Najgorsze jest to że duża część społeczeństwa zaczyna się z tym dobrze czuć. Bo jak nie czuć się dobrze gdy nas zewsząd uczą że my naród wspaniały, otoczony przez samych wrogów: Żydów, Niemców, Ruskich, Arabów,Ukraińców komunistów, masonów a Czesi i Litwini też gorszy sort. Dobrze że Ameryka daleko.

 44. radzilowJedwabne 4 sierpnia o godz. 21:26. Myślę, że słabo Pan zna nasze społeczeństwo, gdyż co Polak to inna opinia. Pan natomiast uważa, że jesteśmy jakimś monolitem. Państwo w którym żyliśmy, jako odrębne narodowości było czymś takim jak imperium osmańskie. Nie było możliwości jego odrodzenia, bo tym kształcie nie miało racji bytu. Na to nakładają się nacjonalizmy narodowości żyjące w dawnej Polsce, oraz ich stosunek do państw nam wrogich. W tym kontekście globalna zmiana sojuszy spowodowała z jednej strony to czego Pan doświadczył, ale sami Żydzi znaleźli się w sytuacji, gdzie nie postrzegamy ich, jako naszych wrogów. Oczywiście są tacy ludzie jak Pan i ich odpowiednicy po naszej stronie, ale nie mogą oni wpłynąć na pozytywny rozwój stosunków Polsko Żydowskich.

 45. @gloszwykly

  „Oczywiście są tacy ludzie jak Pan i ich odpowiednicy po naszej stronie, ale nie mogą oni wpłynąć na pozytywny rozwój stosunków Polsko Żydowskich.”

  Obawiam sie, ze okres Pozytywnego Rozwoju zakonczyl sie – i to na dobre. Ja najmocniej przepraszam za to, ze zyje i oddycham, rozumiem ze Zbrodnia Przeciw Ludzkosci oraz Zbrodniczy Antypolonizm – ale raczej nie planuje zmienic tego stanu rzeczy tylko dlatego, ze niektorych to gleboko rani.

  ” sami Żydzi znaleźli się w sytuacji, gdzie nie postrzegamy ich, jako naszych wrogów. ”

  Oczywiscie, ze nie. Hasla takie, jak „BRAWO LEGIA!! ŻY0Y DO GA2U!!!” czy tez
  „Adek nie wykonał misji do końca. Szczekają nadal” nie swiadcza ani o wrogosci ani o nienawisci. Wyrazaja zyczliwosc oraz Tradycyjna Polska Tolerancje.

  „imperium ”

  Slyszalem juz, ze Mocarstwo. Imperium to cos nowego.

  Niemniej jednak na ten Pozytywny Rozwoj to bym na panskim miejscu nie liczyl. Juz piecdziesiat lat minelo, odkad usilowano wprowadzic w zycie Poytywny Rozwoj. Cyba poszlo nie calkiem tak, jak sie spodziewano?

 46. Tylko krowa nie zmienia poglądów, a i to nie jest wcale pewne. Na słupki poparcia dla PiS wpływa wiele czynników, w tym poważne, a raczej niepoważne postępowanie naszych elit. Niektórych rzeczy nie da się zbyć, lecz trzeba zmienić to, co do tego doprowadziło. Nie jest obecnie tak, że jakaś formacja polityczna ma tylko racje. A inna to chwast. Taka jest moja ocena sytuacji.

 47. Po Żydach,uchodźcach,Niemcach,Francuzach,Ukraińcach czas na nowego
  wroga – Litwinów.
  Nie mam żadnych wątpliwości ,że po rozhuśtaniu nastrojów reperacyjnych ,
  uda się obudzić w narodzie poczucie krzywdy z powodu utraty Wilna .

  Wszyscy lecimy Tupolewem .Ale jeśli ktoś ma możliwości niech lepiej opuści pokład.

  https://opinie.wp.pl/oskar-gorzynski-afera-paszportowa-czyli-jak-polskie-panstwo-sabotuje-same-siebie-6151587492055169a

 48. radzilowJedwabne
  4 sierpnia o godz. 21:37

  Zafiksował się kolega na jednym poletku.Nie dałby rady coś zmienić?

 49. @404

  „Moim zdaniem, takie zdarzenia powinno się ścigać, ale nie nazywać ich od razu rasistowskimi.
  Nota bene w Izraelu rasizm ma się znakomicie na boiskach piłki nożnej. ”

  W Izraelu panuje straszliwy rasizm oraz Zwierzecy Antypolonizm. A takze „apartheid”. Tyle ze dziwnym trafem Bibras Natkho, muzulmanin (Czerkies) byl kapitanem izraelskiej reprezentacji narodowej. Kariere rozpoczynal w zlym, niedobrym i okropnie syjonistycznym klubie Hapoel Tel Aviv. W ramach „rasizmu” i „apartheidu” robil kariere jako pilkarz – az zostal kapitanem reprezentacji.

  Doskonalych pilkarzy-Arabow w izraelskich klubach (a takze w reprezentacji narodowej) bylo i jest calkiem sporo. Np Walid Badir, swietny pilkarz i przez szereg lat kapitan druzyny Hapoel Tel Aviv (wczesniej gral w Maccabi Haifa ).

  https://en.wikipedia.org/wiki/Bibras_Natkho
  https://en.wikipedia.org/wiki/Walid_Badi

  Tyle w temacie Potwornego Syjonistycznego Rasizmu.

 50. @Gatsby

  „Jak im zrobią dekoncentrację, to może się obudzą.”

  Dekoncentracje to zrobia co najwyzej Szechterowi/Michnikowi, ktory ciagle nie przeprosil za ojca i brata. I podobno do dzis nie zaplacil czynszu za ten apartament przy Rakowieckiej, ktory tyle lat zjmowal. A i za posilki sie nalezy.

  Waadza to nie samobojcy. Na uzytek wewnetrzny mozna o dekoncentracji i reparacjach wojennych. Ale jakos nie sadze, zeby waadza usilowala po prostu zabrac, na zasadzie lupu – niemieckie czy amerykanskie przedsiebiorstwa.

 51. @gloszwykly

  „Pan natomiast uważa, że jesteśmy jakimś monolitem.”

  A skadze. Chyba Pan nie czyta moich wypowiedzi.

  Ponownie zauwazam, ze roznice istnieja w sposob oczywisty . Wariant lewicowy to „syjonistyczni zbrodniarze” ktorzy „morduja palestynskie dzieci”. Wariant prawicowy to raczej opowieci o „zydowskich zbroniarzach z UB” ktorzy „mordowali polskich patriotow”. Niemniej jednak istnieje wspolny mianownik. Cos, co laczy. Moze istnieja glebokie roznice ideologiczne – ale w dobrej sprawie, tzn „dokopac pejsatym” – to i PiS z Palikotem potrafil sie dogadac. Piekny przyklad to ustawa o zakazie koszernego uboju, nazywanego gwoli wiekszego dramatyzmu „ubojem rytualnym”. Lewicowa „Polityka” przescigala sie wowczas z „Naszym Dziennikem” o to, gdzie pojawia sie bardziej wstrzasajace o ociekajace krwia opisy, jak to „Zydzi” o okrutny sposob „drecza” i „morduja zwierzeta”.

  Nie chce sie powtarzac – o glebokich podzialach (i to tym, co laczy) pisalem 4 sierpnia o godz. 10:39.

  Mnie i moja rodzine wypedzono z Pani kraju w ramach czystki organizowanej przez wladze czerwona („Zydzi wynocha do Izraela”, „Polska dla Polakow”, „Syjonisci do Dajana!”). Niemniej jednak ta zasadniczo bezkrwawa czystka to byl pikus, pryszczyk w porownaniu z powojennymi pogromami, organizowanymi przez prawa czesc politycznego spektrum. Podobnie bylo przed wojna – sanacja nie lubila sie z endecja, sanacja nie lubila sie z ludowcami – ale wszyscy byli zgodni co do tego, ze „kwestie zydowska” nalezy „rozwiazac”.

 52. @glos zwykly, @404

  Kolejne sympatyczne wypowiedzi Polakow, tym razem z portalu „”Interia”:

  „Przypatrzcie się bogobójcy pseudożydowscy tak ginie wasz „bóg-lucyfer”

  „jude to zło a ze złem trzeba walczy”

  „Jude katynien banditien.”

  „Potrzebny prawnik by po analizie i wnioskach z tego … sporządzić petycję do Prezydenta i Rządu RP o wniosek do MIĘDZYNARODOWEGO TRYBUNAŁU KARNEGO DO SPRAW ZBRODNI WOJENNYCH o osądzenie win, likwidację nielegalnego państwa w Palestynie, przyznanie międzynarodowego kuratora sądowego dla narodu żydowskiego w miejscu odosobnienia na wykupionej przezeń słabo zaludnionej wyspie Tasmania lub Nowofunlandia gdzie przebywać będą pozbawieni czynnych praw obywatelskich, odizolowani od świata, nieustannie monitorowani i pod bezpośrednią międzynarodową kuratelą wojskową i obserwacją psychiatryczną i POzbawieni możliwości opuszczenia wyspy aż do powrotu ich władcy w czasie paruzji.”

  Ja mysle, ze na dobry poczatek to chyba powinniscie zerwac stosunki dyplomatyczne i handlowe z takim brzydkim panstwem, ktore „istnieje nielegalnie w Palestynie”i na domiar zlego dopuszcza sie „zbrodni wojennych”.

  Z ta „kuratela wojskowa” to dobry pomysl, juz pare razy probowano wprowadzic w zycie, 1967, 1973. Obawiam sie jednak, ze moze byc ciut pod gorke.

  Po pierwsze – nie macie armat…

 53. „Głosie zwykły”, niestety i tu mamy problem , że twój głos jest dosyć zwykły w tym kraju , powiedziałbym nawet popularny. A to nie tylko duży problem ale i wstyd.

 54. @ozzy. Nie zarzekaj sie, ze twoja noga nie powstanie w antysemickiej Polsce. Nie zaznasz zadnego uszczerbku na swojej godnosci, a Polska naprawde tak wypiekniala, zrobila sie „zachodnia”, jest wygodna dla turystow, ze warto to sprawdzic. Znam bardzo duzo Zydow, ktorzy w takich czy innych okolicznosciach opuscilil Polske i przyjezdzaja do niej regularnie.
  Nie mam watpliwosci co do polskiej ksenofobii, polskiego rasizmu, zasciankowotosci, nietolerancji – chociaz czasami widze, wlasnie wsrod mlodych iskierke nadziei. Dobrze robia wyjazdy z Erazmusem, siec kebabow ( nie wszyscy posiadacze, czy dzierzwcy tych budek zostaja podpalani), wietnamskie dzieci w polskich szkolach… To wszystko kropla w morzu, wiem, ale
  @widze ze troll z blogu E.P. tu usiluje zadzierzgnac szersze znajomosci. Good luck forumowiczom.

 55. Trump update,
  Trump twierdziL, że szef harcerzy po Trumpa przemowie na scout jamboree 2017 zadzwonił do niego i ogromnie chwalił. Media dopadły szefa scautów, który powiedził: NIE, NIE DZWONIŁEM do niego, nie mam kompletnie z nim kontaktu.
  Trump również publicznie oświadczał, że Prezydent Meksyku pochwalił w telefonicznej z nim rozmowie Trumpa polisę imigracyjną.
  SKONTAKTOWANO się z Prezydentem Meksyku, który stwierdził, że NIE było żadnej telefonicznej rozmowy, ani żadnej innej na temat imigracji zwłaszcza (bo się z nią nie zgadza). Jednym słowem Trump KONFABULUJE międzynarodowo. Dodał. że można sprawdzić rejestr rozmów.
  Teraz można zacząć używać zamiast : „ty kłamiesz” to „ty trumpie”

 56. steve118 5 sierpnia o godz. 0:23. No, cóż to za wstyd, domaganie się usunięcia z życia publicznego ludzi, którzy byli i są nieodpowiedzialni, dlaczego transformacja gospodarczo ustrojowa ma niby nie dotyczyć przyzwoitości ludzi sprawujących władzę, czy zatrudniających. Od lat angażuje się w antykorupcyjne działania i od lat widzę arogancję ludzi których w Polsce prawo nie dotyczy, bo są ponad nim. Pisałem, że problem ten dotyczy też PiS.

 57. Fragment eseju Jana Jozefa Lipskiego (1926-1991) publicysty,krytyka i historyka literatury i jednego z filarow opozycji demokratycznej w Polsce
  __________

  Ojczyzna istnieje tylko wtedy, gdy istnieje też obczyzna; nie ma „swoich”, gdy nie ma „obcych”. Od stosunku do „obcych” bardziej niż od stosunku do „swoich” zależy kształt patriotyzmu. Jest w tym zawsze coś paradoksalnego, że miłość do kraju i do własnego narodu określana być może dopiero przez stosunek do innych krajów i innych narodów, lecz jest to paradoks właściwy wszelkiemu myślowemu i uczuciowemu wyodrębnieniu.

  —-calosc tekstu
  http://otwarta.org/wp-content/uploads/2011/11/J-Lipski-Dwie-ojczyzny-dwa-patriotyzmy-lekkie3.pdf

 58. Przepraszam, nie na temat.
  Czy nie dalo by sie ograniczyć liczby i długości komentarzy pisanych przez jedną osobę ?
  Ja używam takiego kółeczka na myszce na widok niektórych nicków.

 59. W Tygodniku Powszechnym pocztać można artykył pt. OBYWATELE I POLITYKA BEZWSTYDU
  OBYWATELE I POLITYKA BEZWSTYDU

  TADEUSZ SŁAWEK
  Wstyd stał się dzisiaj obywatelskim obowiązkiem i powinnością, instrumentem moralnego nacisku na władze.
  Wydaje mi się jednak, że ten obowiązek rozciąga się także na czasy sprzed 2016r. A opozycja i jej elektorat jakoś wstydzić się nie chce. Sprawa dzikiej reprywatyzacji nie rodzi żadnych obowiązków. HGW postanowiła zapłacić grzywnę z pieniędzy kasy miasta. Wstydu brak, a nawołuje się do niego PiS.

 60. UEFA zdziwi się reakcją w Polsce. Dziennikarze i politycy zapowiadają wsparcie. Stanowski: „Warto było, kasa będzie”

 61. Decyzja UEFA wzbudziła w Polsce ostre reakcje. Dziennikarze, internauci, a nawet politycy zapowiadają wsparcie dla klubu z Łazienkowskiej 3 w Warszawie. Krzysztof Stanowski, dziennikarz, założyciel portalu Weszło.com zapowiedział zorganizowanie zbiórki na ten cel. Zbiórka jest już gotowa, Stanowski czeka tylko na decyzję UEFA. Jeżeli organizacja ta zdecyduje się ukarać Legię, rozpocznie się zbieranie pieniędzy na opłacenie kary

 62. To jest cos strasznego jakie poklady nienawisci do Zydow, Arabow, Niemcow, komunistow, gorszego sortu itd. pokazuja sie na prawicowych forach a nawet w Rzepie. Strach czytac! PiS je wyzwolil, tak jak Hitler, dla swoich doraznych celow politycznych. Oby to sie nie skonczylo jak wtedy.

 63. Mad Marx
  4 sierpnia o godz. 17:41

  „Polacy, wspólnie z niemieckim zakonem Braci Szpitalników (zwanych Krzyżakami) wymordowali albo uprowadzili w niewolę kilkaset tysięcy Prusów, Jadźwingów i Żmudzinów”.

  Nie należy zaczynać historii od środka? Należy od początku, wówczas wiecej się rozumie. Zanim Konrad sprowdział Krzyżaków niemal co roku ziemie Mazowsza był terenem wyniszczających najazadów pruskich. Litwini i Jaćwingowie nie byli lepsi, w swych łupieżczych rajdach docierali nie tylko do Mazowsza, ale i północnej Małopolski. To typowy modus operandi władców plemiennych, permanentna wyniszczająca wojna z sąsiadami, bo skąd mieli brać środki na opłacenie drużyny książęcej? Jeśli nie istnieje organizm państwowy z rozwiniętym rolnictwem, podatkami, handlem, to pozostaje wojna, czyli łupy i sprzedaż zdobytych niewolników. Pierwszy nieprzyjazny gest wobec Europy Prusowie uczynili mordując św. Wojciecha, który przybył do nich bez broni. Wówczas mieli historyczną szansę, ale jej nie wykorzystali i dlatego dziś jedynym bladym wspomniniem po Prusach jest klub piłkarski Borrusia Dortmund.

 64. radzilowJedwabne 4 sierpnia o godz. 23:59. Wiele mediów w Polsce jest w obcych rękach. W sprawie takich wpisów protestował Radek Sikorski i jego żona do niemieckich właścicieli, aby nie dopuszczano wpisów, które w Niemczech są blokowane. Co do wpisów lewicy i prawicy w tematach w których każdy pożądny człowiek powinien się wstydzić, rozumiem, że odpowiedzią jest jedynie to, o czym stale piszesz. Nie jesteś w tym orginalny wielu Niemców też się nie wstydzi. Wszak faktem jest, że skutki wojny nie ominęły ich samych. Widać jest różnica pomiędzy pedagogiką, a polityką wstydu zwłaszcza, gdy jest to element polityki zagranicznej. A teraz i PiS zamierza realizować tę politykę. Czy zadba jednak o cenzurę blogów w języku polskim? To technicznie może wymagać blokowania treści, także z zagranicy, czemu może się sprzeciwić komisja europejska.

 65. @radzilowJedwabne
  Dlaczego tak intensywnie czytasz polskie fora i komentarze,skoro wypedzono cie z Polski i nie masz zamiaru tu kiedykolwiek wracac?Masochizm?

 66. @Kavar, @andrzej52

  „Dlaczego tak intensywnie czytasz polskie fora i komentarze,skoro wypedzono cie z Polski i nie masz zamiaru tu kiedykolwiek wracac?”

  Bo mi sie tak podoba, Szanowny Panie Kavar.

  „Masochizm”

  Realizm. Jesli na przyklad w panskim pieknym kraju opinia publiczna domaga sie, abu ponownie uruchomic obozy zaglady (patrz nizej) – to sprawa bezposrednio dotyczy mnie i moich dzieci.

  http://ksiazki.wp.pl/tytul,Imre-Kertesz-ujawnia-antysemityzm,wid,4075,wiadomosc.html?ticaid=119a1d

  Glosy Polakow-internautow:

  „kasa dla binladena zrobi porzadek z zydami polacy otworzcie piece w majdanku auschwitz dla zydow niszczacych polske parchy do gazu”

  „Polska dla polaków. Europa dla białych. ANTY JUDE.”

  „Żyd to zaraza! Wydup**ć żydów z polski. Niech se żyją w tym swoim zadupiu a nie siedzą w polsce! Żydzi do krematorium”

  „mam nadzieje że znajdzie się więcej polaków którzy mają takie poglądy jak ja jestem antysemitą i nie kryje się z tym bo żydzi to rak który toczy tą planete”

  „Do pieca z nimi, ostatnio coraz częściej z nostalgią wspominam bandy skinów paradujące po ulicach. O ile nie pochwalam rasizmu i znęcania sie nad przedstawicielami innych ras czy wyznać to żydów bym z chęcią do piecyka podłożył, plugawy to naród i za dużo sobie pozwala ostatnio. Proponuje zrzutke na broń dla arabów żeby wytłukli żydowską zarazę. Z poważaniem, wasz smoczek”

  A pilkarzy ani troche nie szkoda – chcacemu nie dzieje sie krzywda.

 67. @gloszwykly

  „Nie jesteś w tym orginalny wielu Niemców też się nie wstydzi.”

  Alez ja sie bardzo wstydze swojej winy za to, co robili Niemcy i domyslam sie, ze w jakis sposob jestem odpowiedzialny za niemieckie zbrodnie. A takze za Morela/Wolinska/Grystygierowa (wybierz jedno), „masakre” „w Koniuchach”/”w Deir yassin” (niepotrzebne skreslic), za „zbrodnie zydokomuny”, okupacje Plasteliny i w ogole za caloksztalt. A zwlaszcza za to, ze „Zydzi ukrzyzowali pana Jezusa”, ktora to wina rozciaga sie takze na moje dzieci i wnuki.

  Ponownie najmocniej Pana przepraszam za to, ze zyje i oddycham. Rozumiem ze Zbrodnia Przeciw Ludzkosci oraz Zbrodniczy Antypolonizm – ale nadal nie planuje zmienic tego stanu rzeczy tylko dlatego, ze niektorych to gleboko rani.

 68. 404

  Trump update,
  Wielkie dzieki Four -Oh- Four za biezace doniesienia ze sceny politycznej US of A.
  Jak do tej pory, najbardziej trafna analiza zjawiska trumpizmu w jego roznych odmianach dal na swym blogu z konca stycznia br J. Hartman we wpisie pt „Trumpism to poczatek konca naszej cywilizacji” (w wersji dwujezycznej). Reszta jest tylko konsekwencja jego trafnych spostrzezen.

 69. 404

  Trump update,
  Wielkie dzieki Four -Oh- Four za biezace doniesienia ze sceny politycznej US of A.
  Jak do tej pory, najbardziej trafna analize zjawiska trumpizmu w jego roznych odmianach dal na swym blogu z konca stycznia br J. Hartman we wpisie pt „Trumpism to poczatek konca naszej cywilizacji” (w wersji dwujezycznej). Reszta jest tylko konsekwencja jego trafnych spostrzezen.

 70. @gloszwykly

  „To technicznie może wymagać blokowania treści, także z zagranicy, czemu może się sprzeciwić komisja europejska.”

  Nie sadze. Dziwie sie natomiast, ze pilkarze z Hapoel Petah Tikva przebywaja na wolnosci – zamiast trafic do mamra z paragrafu o zniewazenie symbolu Polski Walczacej. Podobno patriotyczna mlodziez odziana byla w takie koszulki, czy nawet koszulki z Orlem. Znaczy w Koronie. A to juz grubsza sprawa o Zniewazenie.

 71. @SŁOWIANIN STANISŁAW …Wydaje sie , ze polski KRK juz klepnął zamiane UE na ta z Rosja…. Sankcje UE wobec PL , sa potrzebne Kaczynskiemu do kampanii obrzydzania Polakom UE….

 72. radzilowJedwabne 5 sierpnia o godz. 13:52. Widać, że lekceważysz sprawę wstydzenia się. To dlaczego masz pretensje do tych co takie rzeczy, jak cytujesz wypisują w Internecie? Oni wszak tak, jak ty wstydu nie mają.

 73. @gloszwykly

  „Widać, że lekceważysz sprawę wstydzenia się” „„Nie jesteś w tym orginalny wielu Niemców też się nie wstydzi.”

  Alez ja sie bardzo wstydze za to, co wyprawiali Niemcy na przyklad tlumiac Powstanie Warszawskie. Rozumiem oczywiscie, ze to tak wlasciwie wina moja i moich dzieci. Bardzo slusznie mnie Pan gromi za uczynki Niemcow.

  „o dlaczego masz pretensje do tych co takie rzeczy, jak cytujesz wypisują w Internecie? ”

  A czy ja gdziekolwiek wyrazilem jakies „pretensje”? Jesli Internet w panskim pieknym kraju puchnie od zawolan typu (cytuje)

  „„kasa dla binladena zrobi porzadek z zydami polacy otworzcie piece w majdanku auschwitz dla zydow niszczacych polske parchy do gazu”

  „Polska dla polaków. Europa dla białych. ANTY JUDE.”

  „Żyd to zaraza! Wydup**ć żydów z polski. Niech se żyją w tym swoim zadupiu a nie siedzą w polsce! Żydzi do krematorium”

  „mam nadzieje że znajdzie się więcej polaków którzy mają takie poglądy jak ja jestem antysemitą i nie kryje się z tym bo żydzi to rak który toczy tą planete”

  „Do pieca z nimi, ostatnio coraz częściej z nostalgią wspominam bandy skinów paradujące po ulicach. O ile nie pochwalam rasizmu i znęcania sie nad przedstawicielami innych ras czy wyznać to żydów bym z chęcią do piecyka podłożył, plugawy to naród i za dużo sobie pozwala ostatnio. Proponuje zrzutke na broń dla arabów żeby wytłukli żydowską zarazę. Z poważaniem, wasz smoczek”

  to trzeba sie pogodzic z faktem, ze takie poglady stanowia w panskkim kraju norme spoleczna. Moge co najwyzej cieszyc sie z faktu, ze panscy znakomici rodacy bynajmniej nie ukrywaja swoich zamiarow i pogladow.

  A ze jestem dosc daleko i niejako poza zasiegiem – to naprawde nie moja wina.

  „Nie czysc etnicznie zbyt dokladnie, bo potem nie bedzie komu dokopac”

  (stare przyslowie rurytanskie)

  „Oni wszak tak, jak ty wstydu nie mają.”

  Ponownie najmocniej Pana przepraszam za tresci, ktore panscy rodacy zmuszeni sa zamieszczac w sieci. Rozumiem oczywiscie, ze to takze moja wina i ponownie najmocniej przepraszam zato, ze zyje i oddycham. Mam nadzieje, ze odczuwa Pan nalezyta, patriotyczna dume z poczynan tych panskich rodakow, ktorzy glosza: „Żydzi do krematorium”, „otworzcie piece w majdanku auschwitz dla zydow niszczacych polske parchy do gazu”.

  Niemniej jednak – obawiam sie, ze mozliwosci nie ida tu w parze z aspiracjami.

  Po pierwsze – nie macie armat :-)))

css.php