Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

31.03.2017
piątek

Kondycja opozycji

31 marca 2017, piątek,

Przegrana PiS w Brukseli, cztery kolejne sondaże korzystne dla Platformy, proeuropejskie manifestacje na ulicach, strajk szkolny przeciwko demolowaniu oświaty. Opozycja poczuła krew. PiS jest w defensywie. Celem opozycji jest odsunięcie PiS od władzy. Dziś jest o krok bliżej do tego celu. Żeby zrobić następne kroki w tym kierunku, nie może popaść w samozadowolenie. Same błędy, potknięcia, wpadki obecnej władzy nie wystarczą.

Na chłodno patrząc, trzeba stwierdzić, że Platforma urosła w sondażach nie dlatego, że zaproponowała obywatelom jakiś „masterplan” dla Polski, tylko dlatego, że katastrofalna polityka europejska rządu Szydło dała opozycji wymarzony temat do ofensywy politycznej w obronie polskiego członkostwa w Unii Europejskiej.

Do tego doszły katastrofalne skutki pisowskiej polityki wewnętrznej: zaniepokojenie sędziów i samorządowców, bunt nauczycieli i części rodziców przeciwko chaosowi posianemu przez minister edukacji, chaos w resorcie obrony i buta jego szefa, nuworyszowska arogancja innych dygnitarzy obecnej władzy rozbijających limuzyny, masowa wycinka drzew pod lukratywne inwestycje, milionowe apanaże dla pisowskiej elity. Po ponad roku z pisowskich rządów cieszą się tylko ich zwolennicy i beneficjenci.

Czy opozycja, ta w parlamencie i ta poza nim, odzyskuje poparcie na dłużej? To możliwe, ale nieprzesądzone. Dlatego Marek Beylin słusznie ostrzega w „GW”, że opozycja musi zacząć zabierać głos w ważnych sprawach. Konkretnie: co z armią, co z konstytucją, co z edukacją, co z nierównościami społecznymi? Itd., bo lista jest długa. Opozycji wolno więcej niż rządowi, więc powinna z tego bonusu politycznie korzystać: prześwietlać w debacie parlamentarnej politykę rządu, a zarazem szykować propozycje już pod kątem wyborów samorządowych i parlamentarnych.

Odkąd Platforma poszła w górę w sondażach, nabrała większej pewności. Dobrze jej poszło w Brukseli przy okazji wyboru Tuska, teraz kolejny sukces: Rafał Trzaskowski na miejsce „zdrajcy” Saryusza-Wolskiego. Gorzej poszło z głosowaniem w Parlamencie Europejskim w połowie marca nad rezolucjami „równościowymi”, w których część europosłów PO się wstrzymała, choć uchwała nie miała żadnej mocy prawnej, a jej treść była sensowna.

Bez dwóch zdań PO jest dziś liderem opozycji parlamentarnej. Nowoczesna sprawia wrażenie gotowej do rozłamu wewnętrznego i zasilenia częścią posłów PO. Lewica SLD-owska i PSL oscylują wokół progu wyborczego. Razem jak zwykle trzyma się osobno od „mainstreamu”.

Po stronie obywatelskiej KOD zapadł w stagnację, wigoru nabierają Obywatele RP. Kukiz’15 idzie podobną ścieżką co Razem, ale ma lepszy od zandbergowców wynik sondażowy, a w głosowaniach rzadko różni się do partii rządzącej, odgrywając rolę opozycji koncesjonowanej. W sumie kondycja opozycji jest taka sobie, tylko w przypadku PO można mówić o jakimś sukcesie.

Należy się więc spodziewać dalszej kampanii nienawiści przeciw Tuskowi jako prezydentowi RP in spe oraz przeciwko całej Platformie. Gdy jednak zsumować wyniki, opozycja zrównuje się, a nawet przegania PiS. To sygnał wskazujący, że jeśli nadchodzące wybory będą się odbywać na zasadach niedających przewagi obecnej partii władzy, a opozycja zblokuje listy, będzie miała szansę odsunąć PiS od rządów.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 41

Dodaj komentarz »
 1. Jeszcze jedna propozycja dla opozycji.
  Suweren przez ostatnie prawie 3 lata był przyzwyczajony do deflacji, czyli do stalych cen, bo deflacja, to dla suwerena za mądre slowo.
  A od poczatku roku mamy wyraźnie rozpędzająca sie inflację, luty : 2,5%.
  Do tego w najbliższej przyszlości dojdzie abonament na pisie media, parapodatek na rozwój energetyki, chociaż cena prądu od początku roku wzrosła. Od jutra drożeje gaz. Jeśli cena ropy pójdzie w góre, inflacja nabierze wigoru.
  I tu opozycja powinna zacząć punktowac rząd, przedstawiając porównania cen za rządów PO i obecnie.
  A za chwilę w kasie panstwa zacznie brakować pieniędzy na ‚pińcet”, gdyż obecna skromna nadwyżka jest wynikiem zabiegów księgowych, a nie skutkiem wzrostu gospodarczego i wzrostu wpływów z podatków.

 2. Opozycja powinna więcej trenować, wiosna w pełni.

 3. Kondycja opozycji przypomina kondycję KK bo to naczynia połączone.Czerpie ze żródła tryskającego pod amboną nazywanego też polityczną pępowiną. Przecięcie pępowiny to zejście ze sceny politycznej czyli samobójstwo.Czy opłaca się jeść z ręki KK przekonały wybory 2015. A teraz Alleluja i do przodu z rozdawnictwem dla sponsorów wyborów z ambony.Co biorą jak dają.Tak sobie myślę,że pojęcie opozycja to tylko odtrąceni bo za mało obiecali na tacę. I mają teraz pokutę do czasu złożenia propozycji nie do odrzucenia.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Właśnie slyszalem w TV Nowa jak PiS kolejny raz strzela sobie w stopę.
  Pracownicy PZL Świdnik otrzymali propozycje odejścia z pracy za odprawą.
  Od poprzedniego pisiego ministra finansów otrzymali na piśmie zaswiadczenie, że odprawa jest zwolniona z PIT.
  Teraz Morawiecki chce podatku z odsetkami. Problem podobno dotyczy równiez innych zakladow, w sumie kilka tysiecy pracowników.
  Cóż, kasy na pińcet, na obniżkę wieku emerytalnego, czy dla Rydzyka ciągle mało.
  A w pisim świecie normą jest, że prawo dziala wstecz.

 6. Trzeba przyznać, że opozycja nabrała wiatru w żagle po blamażu brukselskim pani premier. Mówiąc krótko, była to wpadka PiS-u, a nie sukces opozycji, tak więc, nie ma ona powodów do dumy. Moim zdaniem, żeby osiągnąć sukces, partie opozycyjne muszą odmłodzić swoje oblicza. Nie sugeruję w tym momencie zmiany szefostwa, lecz wysyłanie młodych na boje z demagogicznymi pisowcami przed kamerami telewizyjnymi. Dobre wrażenie zrobił na mnie wspomniany wyżej Rafał Trzaskowski i będzie go nam brakować po objęciu przez niego zaszczytnego stanowiska w Brukseli. Tylko młodzi politycy mogą wpaść na metody działania w stylu zbudowania pomnika Złotej Piły dla min. Szyszko. Brawa dla partii Razem, która pokazuje tylko młode twarze!

 7. Mam nadzieję, że nie wszyscy młodzi uwierzyli obecnej „szkolnej” wersji rzeczywistości i wkrótce rządy nieuków oraz alternatywa szmalcowników, zostaną zastąpione rządami fachowców odpowiedzialnych przed gminą za rządy na podwórku.
  Flagi należy zwinąć na święta, interesy robić jak jest okazja coś poprawić a nie tylko zarobić, a może to tylko Prima Aprilis…?

  Jak młode pokolenie nie wyrośnie z romantycznego bajdurzenia o potędze, to jak 200 lat temu, pozwolimy szmalcownikom różnej maści sprzedać schedę komu popadnie…

 8. ..teraz Polak zagranica nie brzmi dumnie !!! wszyscy mysla ze jestes z rodziny prezesa a Anglia odchodzi z UE przez emigrantow z Polski !!
  Kosciol katolicki ma swoj nowy Watykan w Toruniu !!

 9. To, czy biesiadnicy się najedzą zależy głównie od tego, co i ile na stół położono a nie kto do talerzy nakłada choć to pewne znaczenie także ma.
  Od 1989 w Polsce rządzą ci, którzy ścigają się w tym JAK dzielić a całkowicie zaniedbali, by było CO dzielić.
  Przecież ci z opozycji wcześniej już pokazali jak rządzą.
  Podnosi się argument, że PIS miał w wyborach akceptację 18% społeczeństwa ale wstydliwie pomija się fakt, że obecnie wszystkie działające partie polityczne łącznie nie mają poparcia nawet połowy Polaków o czym swiadczy frekwencja wyborcza.

 10. Przyszła pora na uświadomienie sobie opozycji parlamentarnej (PO, Nowoczesna i PSL) i pozaparlamentarnej (SLD, Razem, Unia Pracy i PPS), że tylko Zjednoczona Opozycja w najbliższych wyborach parlamentarnych – o ile się one za dwa i pół roku odbędą – ma szanse pokonać narodowo – katolicko – socjalną partię wodzowską PiS. To, co dzieje się w naszym państwie od kilkunastu miesięcy: narastający chaos w wielu sferach życia publicznego, spadające od wielu tygodni słupki poparcia dla PiS w badaniach opinii publicznej, rozszerzające się fonty walki tej partii w walce o pełną władzę w naszym państwie, musi uświadomić ludzi rozumiejących politykę, że żarty się skończyły. Lansowana przez rządzących stara, stalinowska, teza o zaostrzającej się walce politycznej w miarę postępów „dobrej zmiany” nie sprawdza się w praktyce. Narasta opór społeczny wobec niszczenia naszego państwa, które według Konstytucji z 2 kwietnia 1997 r. jest demokratycznym państwem prawnym o społecznej gospodarce rynkowej. Ten opór pozwala budować społeczeństwo obywatelskie, które już dziś mówi: dość niszczenia III RP, dość władzy niedemokratycznej, która buduje demokraturę i zmierza każdego miesiąca w stronę Polexitu.

 11. @Ispi
  Twoja „trzecia” prawda. Nieprawda, że opozycja musi się łączyć. Łączą to się po cichu polityczne cwaniaczki na kanapach przy kawiorze z dziewczynkami. Opozycja ma się zastanowić, czego chce i jak to osiągnąć. A następnie przekonać możliwie wielu, że taki program jest lepszy w perspektywie niż to, co proponują inni. Opozycja w żadnym wypadku nie ma prawa obiecywać ani robić zawodów, kto da więcej.
  Wiara we front jedności narodu to mrzonka, która krąży po niedojrzałych demokracjach. Bo czas na rozmowy o łączeniu to okres między wyborami i utworzeniem rządu.
  Bo jeśli opozycja się zacznie łączyć to niedługo dołączą do niej wyrzucani z koalicji władzy a na końcu cały PiS. I będzie jak zawsze. Przykłady Gilowskiej, Kluzik czy Kamińskiego pokazują, że to się zawsze źle kończy.
  To, że paru kolesiów z upadających partyjek przekombinowało to właśnie dobrze bo daje szansę na nowe rozdanie. O ile ktoś potrafi. Powrót do dawnych układzików ze starymi twarzami to najgorsze wyjście.

 12. A co oprócz chęci zdobycia władzy ma do zaoferowania tzw. opozycja? Na tym bym się skupił Sz. Redakcjo!

 13. Płonne nadzieje panie Redaktorze.75 % na ulicy zdobędzie władzę.Kto poprowdzi?Wiem.Ale nie czas na ogłoszenie.A jak okaże się ,że prowadzącym ,będzie prezes ,wcale się nie zdziwię..

 14. Opozycja w Polsce juz osiagnela duzo, szczegolnie gdy wezmie sie pod uwage, ze nie bylo jeszcze w wolnej Polsce tak brutalnej partii rzadzacej. Likwidacja TK, przejecie TVP(dzis tylko w Rosji, Turcji i na Wegrzech… i w Polsce jest telewizja panstwowa). Proby likwidacji sadow, samorzadow… za media prywatne tez sie wezma, jesli im na to pozwolimy. Jestem ostroznym optymista. Oby tylko opozycja pozostala na ziemi… i nie odleciala w idiotyczne walki w to „kto lepszy” i „kto lepiej wie”. Chodzi o Polske. Oby opozycja o tym nie zapomniala.

 15. Do krytykow kk:czy ktos z Was odpowie mi ,dlaczego uzywacie tych samych argumentow przeciw Kosciolowi jak hitlerowcy,komuna,Mao itp masowi mordercy!Czyzbyscie byli tacy sami jak ludobojcy 20 wieku? Prosze:moze tym razem prosze autora o nie zastosowanie cenzury!!!!!!

 16. Potęga milczenia

  Zamilkł 6 lat temu, co dla publicysty mogłoby oznaczać śmierć cywilną. Zastosował się do polecenia swojego zwierzchnika zakonnego i przestał zabierać głos w mediach innych niż Tygodnik Powszechny. A tu sensacja – ks. Adam Boniecki, bo to o nim mowa, został laureatem nagrody im. Stefana Kisielewskiego w dziedzinie publicystyki. Bo takich ludzi jak on nie można po prostu wyłączyć. Są w internecie archiwa TP i można wracać do wypowiedzi tego geniusza myśli i pióra.

  Oto jedna z nich, na temat obecnej sytuacji w Polsce:
  Myślę, że ten spór partyjny w Polsce to jest ważna sprawa, to nie żarty. Społeczeństwo jest bardzo podzielone – jedni wściekli na drugich. Jakie są szanse na zasypanie linii tego podziału? Niewielkie. Może zdecyduje się na to pokolenie wolne od doświadczenia PRL. My jesteśmy chorzy. I to od dawna. Może to wynika z zaborów, z okupacji – nie wiem.

  Gratuluję księdzu-laureatowi i życzę wielu lat życia w zdrowiu i przeświadczeniu, że jego milczenie staje się coraz donośniejsze.

 17. I nikomu nie przeszkadza, że po raz kolejny jakaś banda badziewiarzy wygra wybory tylko i wyłącznie dlatego, że inna banda badziewiarzy wjechała w szambo tak głęboko, że nic już się nie dało zrobić??!!
  Czy ktoś w tym nieszczęsnym kraju mógłby kiedyś wygrać wybory na podstawie jakiegoś (choć trochę) sensownego programu?

  (Jak już sobie marzę, to jeszcze chciałbym konika i mały domek na wsi).

 18. Postawić na informacyjny kanał TV naziemnej. TVP kłamie i mąci. Duża część Polaków jest skazana na informacje świrów smoleńskich.

 19. Nowoczesna ma tak słabe notowania po pierwsze z powodu braku pieniędzy (sami się załatwili przez głupi błąd księgowego) , oraz z powodu zwalczana ich zarówno przez PiS jak i PO dla których jest groźna. Zobaczcie jak rozdmuchano zupełnie nieistotny wyjazd Petru w czasie strajku w sejmie!

 20. @olsztynski
  Opozycja z natury dąży do pozbawienia swych przeciwników władzy. PIs też do tego dążył. Chodzi o to, co ze zdobytą władzą się robi, i to jest podstawowe kryterium oceny powyborczej.

 21. @xpawelek

  Wstydu człowieku nie masz. Z taką polszczyzną na blog?
  Proponuję powrót do szkoły, a następnie posługiwaniem się klawiaturą z polskimi znakami diaktrycznymi.
  Nie pojmuję, że tak można plugawić język Polaków.

 22. Mam nadzieję, że Polityka nie powróci do swojego ulubionego od 15 lat hobby, czyli niszczenia SLD. Niech się red. Dąbrowska nie przeraża tymi sondażowym słupkiem 8% dla tej partii. Może im spadnie ?.

 23. T.Wysocki:jak kazdy nieuk=z braku argumentow ,obrzucanie blotem!

 24. xpawelek
  1 kwietnia o godz. 16:24
  Paul, z całym szacunkiem dla Ciebie, bo jesteś jakieś 20 lat starszy, do tego Ślązakiem i mialeś związki z moim miastem.
  ale na temat polskiego KK piszesz glupoty.
  Bardzo prosze , nie porównuj Kosciola (jego hierarchii) w polsce do Kosciola bawarskiego, gdzie mieszkasz. To dwa rózne swiaty, odległe tak, jak zamożność Bawarczyka i mieszkańca kieleckiego.
  Przykład : niejaki rydzyk na przelomie lat 80/90 zalozył w Monachium coś na wzór Radia Maryja , ze względu na poglądy głoszone w tym radiu, musiał opuscic Niemcy, taki dostal nakaz od swoich zwierzchników.
  Wtedy załozyl w Polsce Radio Maryja, rozpoczynając nadawanie na radzieckich nadajnikach, a hierarchom polskiego Kościola nie przeszkadzało i do dzisiaj nie przeszkadza jego zaangażowanie w politykę po jednej stronie.
  Natomiast ci sami hierarchowie potrafia natychmiast uciszyć kler , który głosi coś , co hierarchom nie pasuje, np. Ksiądz Boniecki, Ksiądz Lemański, czy nawet bp. Pieronek.
  Ksiądz – specjalnie z dużej litery.
  A główny winowajca tego, że takich mamy hierarchów mieszkał w Watykanie, bo to on ich nominował i przymykał oko na poczynania Rydzyka. Teraz zrobili go świętym.

 25. @Tomasz Wysocki

  @xpawelek
  Wstydu człowieku nie masz. Z taką polszczyzną na blog?

  Do not feed the troll.

 26. Obrońcom KK warto przypomnieć „wynalazek” obozy koncentracyjne z przewrotnym hasłem Praca czyni wolnym. W ramach resocjalizacji komunistów.Maszerujący w ramach Drang nach Osten ! z Bogiem na ustach i logo Gott mit uns ! na klamrach pasów. Kościoły III Rzeszy pełne modlących się o pomyślność wysłanych z rasy panów aby Stalingrad nie był klęską. Tak sobie myślę,że w III Rzeszy nie było katolickiej opozycji i odmawiania lojalności państwu w ramach klauzuli sumienia. Co po obaleniu komuny w Polsce staje się normą.Nawet konstytucja przeszkadza.Proponuje zmianę 10 przykazań tak masowo olewanych przez ochrzczonych bo patologia parafian jest porażająca .Może zalegalizować np.kradzież bo wszyscy są grzesznikami od urodzenia to taki defekt od poczęcia.Jak pomroczność jasna !

 27. O jakiej opozycji Pan pisze?Bo ja jej nie widzę.PO chce pozbawić władzy PIS {słusznie},żeby nie było jak jest.Ale nie mówi jak to będzie z ich władzą,co i jak będą robić.Śmieszna obiecanka Schetyny o poszerzeniu 500+ ma znamiona korupcji.Mieli czas,mogli to i wiele innych rzeczy zrobić.Kumplowali się z biskupami,sypali kasę na „muzeum” przy ŚOB,olewali społeczeństwo na końcu zdziwili się,że społeczeństwo ich olało.PSL istnieje tylko dzięki beneficjentom KRUS.Antysystemowy Kukiz wymościł sobie gniazdko w systemie i udaje opozycję.Lewicę pogrzebał Miller przy wydatnej pomocy GW.I Polityka też dosypała do pieca.No i jest jak jest.Brokoz.

 28. 8% zwolenników Sojuszu Lewicy Demokratycznej w najnowszym sondażu wyborczym zaświadcza, że pogłoski o śmierci lewicy okazały się przedwczesne. Do wyborów samorządowych pozostało kilkanaście miesięcy, zaś posłów i senatorów będziemy wybierać za niewiele ponad dwa lata. SLD jest partią liczącą ok. 25 tysięcy członków i posiadającą struktury partyjne we wszystkich powiatach naszego państwa. Tak więc może się okazać, że ta partia zdobędzie wiele stanowisk wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, wejdzie do sejmików samorządowych i zdobędzie mandaty w Sejmie i Senacie. Czy tak się stanie, zobaczymy już niedługo.

 29. @xpawelek

  Doprawdy nie wiem, na czym to nieuctwo ma polegać. Ale pal licho!
  Teraz spokojnie.
  Pytanie: występują w pisanej polszczyźnie znaki oddzielające, spacje etc. będące elementami interpunkcji?
  Odpowiedź: występują.
  Pytanie: używasz ich w Twoim tekście?
  Odpowiedź: nie używasz.
  Pytanie: używasz w Twoim tekście polskich znaków diakrytycznych?
  Odpowiedź: nie używasz.
  Pytanie: dlaczego nie używasz?
  Odpowiedź: nie wiem, wyjaśnienie pozostawiam nieukom.
  Najkrótszym znanym zdaniem w polszczyźnie, które zawiera wszystkie polskie znaki diakrytyczne jest: Zażółć gęślą jaźń.
  Nieużywanie ww. znaków jest wyrazem pogardy dla ojczystego języka. Może też być, co nie wykluczam, właśnie wyrazem nieuctwa.

  Nie pozdrawiam.

 30. Jerzy zO.
  1 kwietnia o godz. 21:46
  SLD w ogromnym stopniu zniszczyło się samo, a post solidarność to wykorzystała by ich dobić. Teraz jednak działania post lapidarności działaj a rekreacyjnie i jak przywódcy SLD to wykorzystają to wrócą do gry.
  Miller jest spalony i powinni go zmienić

 31. @Tomasz W.
  Bynajmniej nie bronię xpawelka, ale znaki diakrytyczne akurat bym (ostrożnie) usprawiedliwił – pisują tu ludzie z całego świata, nie wszyscy mają zainstalowane polskie klawiatury. Nie wiem, czy niepolskie wersje Windows i innych systemów pozwalają na łatwe zainstalowanie innych układów klawiatury.

 32. Andrzej 52:jestes Slazakiem ,a wiec obowiazuje Cie dokladnosc w pisaniu!
  Nie pisalem polski kk!
  Jak wiesz :nie jestem Katolikiem!
  Zmienilem zdanie o katolicyzmie po 1980:np.Bawaria ,katolicka,jest od po wojny najbogatsza w RFN!
  Mnie Rydzyk nie interesuje,bo np.w porownaniu z innymi zbrodniarzami ,krytykami kk,to mini persona!
  Dales sie nabrac Wysockiemu:poniewaz niema argumentow ,czepia sie bzdur,jak kazdy polski tzw.patriota.Ci ludzie lataja po swiecie bez krytycznego myslenia! Tj.,brak krytycyzmu,jedna z 3-4 przyczyn ,od setek lat,biedy w PL!Zwracam Ci uwage;znam historie i wspolczesnosc polskiej i niemieckiej gospodarki jak malo kto i dodam:nie wyobrazasz sobie ile bzdur pisza tzw.polscy patrioci , i co najgorsze,takze rzadzacy tym krajem!
  Moj problem:jak o tym ,j.w., pisze =cenzor i to od lat ,wymazuje!
  Andrzej 52,w ciagu roku,bez zaproszenia,znajde Cie na gorce!Pozdrawiam serdecznie!!!!

 33. Róznica między „o krok blizej do obalenia…” a ” o krok od obalenia…” jest ogromna

 34. Czy nacjonaliści na zlocie w Częstochowie wiedzą,że Jezus jest Żydem i królem Polski.Co czyni Dmowskiego i jego fanów jedynie poddanymi żydowskiego władcy.Tak sobie myślę czy koronacja nie rani uczuć zlotowców co wyrażą na miejscu.Cuius regio , eius religio! Religia idzie zatem za władcą. Narodowcy żyją w państwie żydowskiego władcy od czasu koronacji.

 35. Nie oczekuję teraz od opozycji programu-jest za wcześnie. Program musi odnosić się do rzeczywistości, a ta zmieni się jeszcze wiele razy.
  Teraz niech konkurują na rynku .Konkurencja zawsze dobrze wpływa na jakość.
  Mam przekonanie ,że przed wyborami zostanie zawiązana szeroka koalicja .
  Liczę też na PIS ,a szczególnie na wdrożenie ustawy zdrowotnej.
  Po systemie ochrony zdrowia zostanie kupka gruzów, ale na tych gruzach
  może uda się wybudować nowej ekipie coś sensownego.
  Tylko żebyśmy zdrowi byli do tego czasu.

 36. Slowianin St. O hitleryzmie i jego zwalczaniu ,szczegolnie kk wiesz mniej niz o marsie.Gdybys te Twoje bzdury opowiadal w RFN …… Czlowieku, jak daleko mozna zmyslac i oszukiwac rodakow????Na ile cie wypuszczono??Przekroczyles wszystkie mozliwe granice oszustwa politycznego!!!!

 37. andrzej52
  31 marca o godz. 18:17

  „Suweren przez ostatnie prawie 3 lata był przyzwyczajony do deflacji, czyli do stalych cen, bo deflacja, to dla suwerena za mądre slowo. A od poczatku roku mamy wyraźnie rozpędzająca sie inflację, luty : 2,5%”.

  Ma pojęcie Pan Andrzej jak dynamicznie rozwijały się Niemcy po wojnie z inflacją 2-5 proc. To naciski inflacyjne (inflationary pressures), zwiastujące koniunkturę w najbliższej przyszłości. Deflacja równa się stagnacji. Podobie i Włochy po drugiej wojnie, rozwijały się bardzo dynamicznie, ale przy równczesnej inflacji, nikiedy wysokiej. Doceniając pański entuzjazm dla opozycji dobrze jest wiedziec o czym się pisze.

  ” Od jutra drożeje gaz”.

  Ostatnio płaciliśmy mniej, bo od 1 lutego była obniżka. „Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową, niższą taryfę dla PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. na okres do 31 marca 2017 r. Wg przedsiębiorstwa taryfa zacznie obowiązywać od 1 lutego 2017 r.” (z komunikatu URE)

  Obcnie gaz jest droższy, co nie może być niespodzianką z powowodu wzrostu cen ropy. Ceny gazu i ropy na rynku paliw są ze soba powiązane, nawet w przypadku wieloletnich kontraktów. Proszę nie mieć złudzeń, że gdyby teraz rządziła opozycja to od 1 kwietnia ceny gazu by nie wzrosły. Też by wzrosły.

 38. Mauro Rossi
  2 kwietnia o godz. 21:42
  Gdzie napisałem, że deflacja jest dobra dla gospodarki ?.
  Te 2,5% to oficjalna inflacja, jak za komuny ; lokomotywy staniały o 5%, a zywnośc zdrożała o 50%, czyli średnia inflacja była 1%.
  Prosze nie porownywac wzrostu gospodarczego , jeśli punkt poczatkowy był na samym dnie. To do Niemiec.
  Wtedy możliwy jest nawet wzrost o 100% rocznie.

 39. Mauro Rossi
  2 kwietnia o godz. 21:42
  Gaz.
  „Ostatnio płaciliśmy mniej, bo od 1 lutego była obniżka”
  Jesli w lutym po obnizce cen gazu inflacja wynosiła 2,5%, to ile wyniesie w kwietniu po podwyżce cen gazu ?
  Inflacja w ;
  listopad 2016 0%
  grudzień 2016 0,8%
  luty 2017 2,5%
  Rozumialbym gdyby wzrost m/m wyniósł 0,1%
  Co bedzie w grudniu 2017 ? 5%? 10% ?
  Ile wtedy będzie warte „500” ?
  Jak oprocentowane będą obligacje rządowe ?

 40. andrzej52
  2 kwietnia o godz. 22:38

  Jeszcze bardziej niepokojące są wypowiedzi szefa NBP ,że żadnej podwyżki stóp
  procentowych w 2017 i 2018 ! nie będzie.

 41. Na zasadzie wzajemności w Watykanie powinni obchodzić polskie święta narodowe np.wyzwolenie Polski przez Armię Czerwoną z ciemnej mocy hitleryzmu budującego obozy śmierci. Tak sobie myślę,że proporcja świąt kościelnych do państwowych przypomina brukselskie Waterloo 27:1 a nawet gorzej bo kościelne już stają się państwowymi. Zamiast konstytucji będzie 10. przykazań ?

 42. @SŁOWIANIN STANISŁAW:
  > Obrońcom KK warto przypomnieć „wynalazek” obozy koncentracyjne
  Wydawało mi się, że to brytyjski wynalazek z czasów wojny burskiej, więc nie ma nic wspólnego z KK…

  > W ramach resocjalizacji komunistów.
  Jeśli jesteśmy przy IIIRzeszy, to nie tylko komunistów, choć oczywiście miło, że przypominasz tych, których dzisiaj próbuje się zapomnieć. Byli tam także socjaldemokracji, byli geje, bywali niepokorni księża — wszyscy jeszcze przez Holokaustem.

  > Kościoły III Rzeszy pełne modlących się o pomyślność wysłanych z rasy panów aby Stalingrad nie był klęską.
  Tak sobie myślę, że jak masz brata/syna/ojca/męża na froncie, to życzysz mu zwycięstwa, choćby dlatego, że wtedy są większe szanse, że wróci z wojny cały.

  > Tak sobie myślę,że w III Rzeszy nie było katolickiej opozycji i odmawiania lojalności państwu w ramach klauzuli sumienia.
  Trochę było, choć bardziej znani byli protestanci.

  > Proponuje zmianę 10 przykazań tak masowo olewanych przez ochrzczonych bo patologia parafian jest porażająca .Może zalegalizować np.kradzież bo wszyscy są grzesznikami od urodzenia to taki defekt od poczęcia.
  Nie jesteś pierwszy, ale zauważę, że owszem, PiS w ten sam sposób tłumaczy swoje łamanie konstytucji, jak swoje łamanie praw moralnych, choćby tych wywodzonych z dekalogu.

  @Xpawelek:
  > np.Bawaria ,katolicka,jest od po wojny najbogatsza w RFN!
  Od której wojny? W Zatoce Perskiej? Bo do 1989 była odbiorcą pomocy federalnej, jako jeden z biedniejszych landów RFN.

  > Zwracam Ci uwage;znam historie i wspolczesnosc polskiej i niemieckiej gospodarki jak malo kto i dodam
  Muszę Ci wierzyć na słowo, bo w żaden sposób tego nie udokumentowałeś swoimi wypowiedziami.

css.php