Masakra w meczecie

W kanadyjskim Quebec City młody biały Kanadyjczyk o skrajnie prawicowych poglądach, wielbiciel Trumpa i Le Pen, zastrzelił w miejscowym meczecie podczas modłów sześciu muzułmanów. Trump się do masakry nie odniósł, a powinien, bo doszło do niej po prezydenckim dekrecie zabraniającym wpuszczania do Stanów obywateli siedmiu państw muzułmańskich.

Dekret, a ściśle jego skutki, nie przestaje być głównym tematem amerykańskich mediów. Skutki są absurdalne. Na mocy dekretu zatrzymywani są ludzie mający tzw. zielone karty oraz ważne wizy – tylko dlatego, że Trump postanowił zastosować odpowiedzialność zbiorową.

Wśród zatrzymanych i przetrzymywanych nieraz długimi godzinami znaleźli się m.in. Irakijczycy narażający życie jako tłumacze pracujący dla armii amerykańskiej, staruszka z czworgiem małych dzieci, iracka żona Amerykanina. Ich jedyną winą było to, że mieli pecha wsiąść do samolotu lecącego do Kraju Wolności w momencie, kiedy Trump podpisał (prawdopodobnie niezgodny z konstytucją) dekret „muzułmański”.

Wracamy do Kanady. Ledwo w świat poszły obrazy z lotnisk amerykańskich, gdzie tysiące Amerykanów skrzyknęło się spontanicznie na protest przeciwko Trumpowi, premier Kanady Justin Trudeau zgłosił gotowość do przyjęcia przybyszy zatrzymanych na granicy USA. Kto wie, czy to nie ta deklaracja popchnęła kanadyjskiego ultraprawicowego fanatyka do zbrodni. A deklaracja była reakcją na absurdalny dekret Trumpa.

Masakra w meczecie to tragiczny przykład tego, co może się dziać coraz częściej w świecie rządzonym przez Trumpów. Tak, mają wciąż duże poparcie, a sam dekret popiera prawie połowa ankietowanych Amerykanów, ale to nie zmienia jego absurdalności. W Stanach ginie co roku wielu Amerykanów z rąk innych Amerykanów, ale żaden nie zginął z ręki obywatela z „czarnej siódemki” Trumpa.

Dekret dał nowy argument do ręki fanatykom muzułmańskim, którzy będą teraz chcieli pokazać Trumpowi, jak głęboko się myli. Słowem, jego działanie przyniesie odwrotne skutki od deklarowanych przez Trumpa. Taki to z niego polityk.