Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

26.12.2016
poniedziałek

Tylko bp Pieronek

26 grudnia 2016, poniedziałek,

Kardynał Nycz postąpiłby po chrześcijańsku, gdyby poszedł podzielić się opłatkiem z protestującymi w Sejmie posłami PO i Nowoczesnej. W końcu posłowie opozycji to nie trędowaci. Reprezentują miliony wyborców, są wśród nich katolicy.

Zamiast do nich kardynał poszedł do kontrolowanego przez PiS Polskiego Radia i tam zdystansował się od protestu przeciwko pisowskiemu zamachowi sejmowemu.

Owszem, miękko, ale jednak. Metropolita warszawski powiedział w pisowskim medium , że działanie opozycji jest przeciwko świętom i powinni protest zawiesić na czas świąt. Brzydko to zabrzmiało w ustach kogoś, kto jest uważany za biskupa umiarkowanego, otwartego także na poglądy niepisowskie wśród wiernych.

Jakiż to protest przeciw świętom? To protest mniejszości pozbawianej praw przez większość pod fałszywymi pretekstami. Posłanki i posłowie takich świąt w Sejmie nie planowali. Zmusił ich do pozostania w Sejmie PiS. W tej sytuacji miejsce Kościoła jest przy mniejszości. Tu nie chodzi o deklarację polityczną, poparcie tej czy innej partii, tylko o gest duszpasterski.

Biskupi w te święta kolejny raz stracili okazję, by przemówić po chrześcijańsku. A przecież mają skąd brać przykład. Jak nie ze św. Jana Pawła II, to może z orędzia królowej Elżbiety II – 6 minut, a tyle treści i dobrych emocji. To naprawdę niezłe wzory, o niebo lepsze od pouczeń naszych biskupów radiomaryjnych. Po nich niepisowski katolik spodziewać się empatii, a nawet wysłuchania ich racji, nie może.

Ale żeby na dobrze ponad stu członków polskiego episkopatu ewangeliczną odwagę nazwania polityki pisowskiej po imieniu – „to jest dyktat, a dyktat kojarzy się nie dobrze” – miał tylko jeden z nich, emerytowany biskup Pieronek, to jednak ponury znak czasu w Kościele. A gdzie ci młodsi, obiecujący, wydawało się odporni na prawicowo-narodowe wzmożenie w stylu abp. Jędraszewskiego? Czemu milczą? Przykro słuchać tego milczenia.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 53

Dodaj komentarz »
 1. Szanowny redaktorze – błąd podstawowy – większość kleru (i prawie wszyscy
  hierarchowie ) nie są chrześcijanami – to polska sekta kościoła katolickiego.

 2. Czemu milczą? Może w tym, nocą uchwalonym, budżecie zapisano kwotę darowizny dla o.rydzyka i jego akolitów.

 3. W tym kontekście nie może dziwić, że nam do Krakowa wepchnęli Jędraszewskiego. Konserwa pewnie w Watykanie ostro lobbowała (może i wprowadzała w błąd), a gdzie był wtedy rzekomy Tischnerowski liberał Nycz? Pewnie siedział cicho. Niestety oprócz intelektu i umiarkowanych poglądów, trzeba jeszcze mieć charakter.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Kosciol katolicki jest w Polsce jednym z bezpiecznikow praworzadnosci (tak jak Trybunal Konstytucyjny) i to chyba tym ostatecznym. Prawo i Sprawiedliwosc, stosujac korupcyjne metody (pochwaly, fundusze, obietnice, zastraszenie), unieruchomilo ten niezwykle wazny wentyl bezpieczenstwa.

  Narod, opuszczony przez Kosciol, wczesniej czy pozniej rozprawi sie z rzadzacymi, a potem swoja zlosc skieruje na Kosciol. Jezeli Episkopat nie widzi tego zagrozenia, to wystawia o sobie bardzo zle swiadectwo.

 6. Polska „zwija się” dopiero teraz, ale za to naprawdę. Przy aktywnej postawie większości purpuratów. Nie mam nadziei na zatrzymanie tego procesu, bowiem popiera go „suweren 500+”. Domaganie się przez opozycję przedterminowych wyborów uważam za nierozumne – uważam, że przyniosłoby tylko potwierdzenie wyniku z wyborów poprzednich, z jeszcze większą przewagą PiS. Polacy otrzeźwieją (być może) dopiero wtedy, jak im się naleje do d..y. Co, wydaje się, nastąpi nieuchronnie. Wtedy jednak niektórych zmian może nie dać się odwrócić.

 7. Dobry wieczór Panie redaktorze i adwersarze.
  Prymas Polski Polak i jego episkopatowi koledzy nie odważą się oficjalnie a na pewno podczas świątecznych biesiad przy niemszalnym winie krytykować partii obywatela Jarka Kaczyńskiego zwanej paradoksalnie PiS, bo znowu za milczenie lub butne karcenie w stylu ob. Głodzia od gdańskich danieli, czerpią krociowe zyski materialno-finansowe wypacane przez rząd premierki Szydło.

  Pragmatyczna krytyka partii J. Kaczyńskiego, marionetkowego rzadu Szydło i nocnego notariusza Kaczyńskiego, Andreja Dudy, który zajmuje posade prezydenta Polski, nagrana w formie wywiadu TVN24, wyrazona przez biskupa Pieronka, potwierdza
  stan faktyczny, zaczatki dyktatury w Polsce.

  Pieronkowi nic nie uczynią, ale dzieki internetowi do tego wywiadu dostuka się Jarek Kaczynski i się wscieknie.

  Tak, prymas Polski, nazywający się POlak nie ma ambicji byc nawet ćwiartkowym Glempem z Mogilna, ktory potrafił okiełznać betonowych biskupów …
  Abp Jędraszewski już ma ostra ideologiczna brzytwe i pokaże ja nie tylko w styczniowym Krakowie.

  Cóz polski KK i19 procent wyznawców Jarka Kaczyńskiego stacza sie na manowce …

  Polska, ma kraina znowu jak przed 3. zaborami, tym razem mknie do mety marginesu w polityce europejskiej, światowej, ekonomicznej i religijnej …

  Czy Jarek Kaczyński zaaplikuje swemu kotu lub kotcce tabletki by nie oszalal/la w Sylwestra 2016 ?

  Rakoczy

 8. Podobnie jak Pan Reaktor, jestem rozczarowany słowami abp Nycza. Wydawał mi się być jedynym myślącym członkiem episkopatu.
  Pytanie: Cuius regio eius religio, czy Cuius religio eius regio?

 9. Bp. Pieronek w KK to jak K.M.Ujazdowski w pisie,Pojedynczy głos wołający na puszczy. Decydują biskupi,o których wszystko można powiedzieć.Tylko nie to,że są chrześcijanami.Może jest to opinia mocno radykalna,lecz fakty mówią swoje.Kościół polski powoli odchodzi od głównego,watykańskiego nurtu katolicyzmu.

 10. Kościół popiera zło, nie ma w na świecie takiej wersji wiary i przewodników zwanych klerem, który byłyby tak zdemoralizowany.

 11. …biskupi święci nie są, wciągnęli się sami w tę grę z budowaniem dyktatury i nie mogą teraz zmieniać uzgodnionych zasad, inna sprawa to jakie i ile kwitów z przeszłości biskupów trzyma w swojej szafie prezes…

 12. A czego Pan się spodziewał? Krytyki? Dystansu? Wolne żarty… Świątynia Opatrzności Bożej jest kosztowna w utrzymaniu. PiS jest mściwy i pamiętliwy. Gdyby kardynał Nycz pozwolił sobie na krytyczną wypowiedz, a jeszcze, nie daj Boże, poparcie protestu opozycji, zaraz by mu kurek z pieniędzmi przykręcili. Kardynał dobrze o tym wie. Dla chleba, panie, dla chleba, wody w usta nabrać trzeba…

 13. @ Adam Szostkiewicz

  Przeciez panie Adamie Kardynał Nycz był już na opłatku w Sejmie.Byl równiez w Senacie sam to widzialem.Przemawiał i upominał serdecznie obydwie strony – to wysoka klasa duchownego i humanisty.

  Kardynał Nycz powiedział madrze.Wigilia i Swieta w tradycji polskiej to dzień religijny , rodzinny i dlatego świety i to wymaga roztropnosci ipowagi i szacunku..Dlatego podpowiedział sensowne rozwiazanie z którego powinni skorzystać..Zawiesić protest a potem możecie wrocić do protestu po Swiętach Bożego Narodzenia.

  Pan bylby zadowolony gdyby podzielił sie opłatkiem i pokropil woda swieconą i w sumie zaogniać sytuacje.Nie wiem jakby zareagowal na wode swiecona poseł Szczerba,posłanka Pomaska czy Wielgus osoby z silnymi oznakami choroby ADHD .Jest to widoczne gołym okiem i nie trzeba tu wielkiego fachowca.Wystarczy porozmawiac z lekarzem czy rodzicami majacymi takiego syna czy corke.Opieka medyczna i leki pozwalaja funkcjonowac dobrze w zyciu zawodowym a nawet społecznym..

  Dlatego spotkanie Szczerby z Kuchcińskim tak wygladalo i tak sie zakończyło.Kazda poprzednia bytnosc tego posla na mownicy to było igranie z ogniem w składzie benzyny.Te zakończyło sie wybuchem jako reakcja na ciagłe blaznowanie i osmieszanie Sejmu i Marszałka.Czy wykluczenia tak podrzednego posla na jedno posiedzenie to jakies normalne wydarzenie – chyba nie .Powiem panu ,ze wg standardow USA Kongresu Kuchciński jest dobry.W kongresie szef izby Reprezentantolw prowadzi posiedzenia jak krupier w kasynie sprawnie i szybko.Dlugie sa posiedzenia w komisjach.Glosowanie calej Izby to formalnosc juz wszystko ustalone i dopracowane jak w pisowskim Sejmie.

  Incydent monstrualnie wyolbrzymiony az do blokowania posiedzenia mógł spowodowac straty miliardowe.nieuchwalenie budzetu i wzrost kosztu obligacji.Mogl spowodowac cos gorszego Tragiczne swięta jak w grudniu 1970 r , zamieszki uliczne oraz krew niewinnych Polakow.Panie Adamie wiem ,ze jest Pan odpowiedzialnym Polakiem w dodatku katolikiem Czy takie nieodpowiedzialne i disraptive zachowanie posla Szczerby podpuszczanego przez cynicznych kolegów nie powinno byc poddane pod wnikliwa ocenę tak cenionej redakcji jak Polityka. Czy Redakcja w tekscie redakcyjnym powinna zajac bardziej konstruktywna i obiektywna postawe a nie podzegać do sporu.

  Ktos tym Szczerba powinien sie zajac przeciez jego stan objawowy wola o pomoc głosno i wyraznie.

  Odnosnie protestu to mam inne zdanie.Psuja swieta i jak Kardynal uwazam ,ze to przesada.

  Nawet PZPR i Sekretarze starali sie umilić ten czas Polakom sprowadzajac banany,cytrysy kawe i szampana na swietaPamiętam ,ze nawet koledy pojawiły sie w TVP.Dlatego nawet na obczyznie Swieta Bozego Narodzenia z czasach PRL wspominam z rozrzewnieniem.

  Z wioski Palatine, Illinois
  Jerzy Zakrzewski

 14. Po tym co wydalili z siebie tacy żenujący poganie jak Dziwisz i Głódź , mój szacunek dla wszystkich posłów biorących udział w proteście w Sejmie wzrósł bardzo znacząco . Widać jak na dłoni że to są osoby będące naprawdę solą tej ziemi

 15. A może w końcu sprawdzą się słowa nieodżałowanego Henryka Goryszewskiego: „Nieważne czy Polska będzie bogata czy biedna, ważne by była katolicka.

  Może tylko o to chodzi…

  J.I.

 16. Pan zawodzi, Panie Redaktorze. Spał Pan przez te wszystkie ostatnie lata? Na jakiej podstawie Pan oczekuje, że sowicie sponsorowani funkcjonariusze tej dużej sekty będą bezstronni, wezwą do obrony demokracji? Dali przez ostatnie lata jakieś przykłady przywiązania do wartości demokratycznych? Przecież wręcz przeciwnie. Któryś się uniósł za bitymi u nas obcokrajowcami? Któryś wzywał do otrzeźwienia w sprawie smoleńskiego szaleństwa?Któryś stanowczo upomniał owieczki swoje, by się nie kompromitowały odmową przyjęcia jakichkolwiek uchodźców? Któryś prostował pisowskie łgarstwa o milionach „uchodźców z Ukrainy”? itp. itd.
  Przecież ci faceci żyją w permanentnej nieprawdzie.
  Jeszcze się Pan nie wyleczył? – Ja już dawno…

 17. Ostrzej nawet jak @jac prof. Marcin Krol nazwal kościół hierarchiczny w Polsce wcieleniem diabla. Oglądając i słuchając hipokrytow Hosera, Gadeckiego, Jedraszewskiego i spółki trudno przypisać im ewangelizacje, raczej głoszenie pustych frazesow. Szkoda, że dołączył do tego grona kardynał Nycz. Czy on też jest w stanie przyjąć ten głęboki fałsz i gwałt na prawdzie i odstąpić od próby naprawy zła? Po prostu kupczacy w świątyni faryzeusze.

 18. @waldi
  Nie wszystko, tylko pańskie grubiańskie uwagi.,

 19. @Zakrzewski
  Obawiam się, że pan żyje w innym, pisowsko-prlowskim świecie. Rozmowa jest niestety niemożliwa. Marszałek Kuchciński może jest dobry na Pańskich kongresmenów i epokę Trumpa, ale w polskim sejmie jest nieszczęściem. Incydent z posłem Szczerbą dał pretekst do niebywałego w historii polskiego parlamentaryzmu przyjęcia budżetu, najwaźniejszej ustawy dla państwa, w sposób uragający wszelkim procedurom, a PiS ma czelność twierdzić, że to głosowanie i rola w nim Kuchcińskiego, jest tak samo w porządku, jak wykluczenie z debaty posła Szczerby.

 20. Przykro powiedzieć, ale odnoszę wrazenie, że ksiądz Kardynał dał się pniesc marketingowej komercjalizacji Swiat Bożego Narodzenia. Infantylnie przyklasnal, ksiaze kościoła powszechnego, tym miłym kolendom w centrach handlowych, tym Mikolajom z przyklejonymi brodami z workami prezentow, temu milemu, tradycyjnemu, rodzinnemu wielkiemu zarciu. Odbywającemu się, a jakże, w sąsiedztwie fasadowego pustego nakrycia, pozostawionego dla przypadkowego gościa, którego broń Boże nie chcemy. Zapomniało się biedakowi, Kardynałowi, że to w prostej stajence, w atmosferze terrorystycznego zagrożenia, bez girlandow oświetlenia, przyszedł na świat Zbawiciel, tego świata Odkupiciel… nie kretacz i oszust. Zło trzeba naprawiać, a nie w nie brnac, księże Kardynale.

 21. Zaskoczeniem dla mnie jest wypowiedz bp.Pieronka. Milczenia reszty hierarchow mozna sie bylo spodziewac. @bokaj dobrze wyjasnia dlaczego.

 22. Skoro protest nie ma antykomunistycznego ostrza to mamy kolejny grzech w wykonaniu grzeszników od urodzenia.Jak sugerują biskupi.Mógł Nycz nasłać egzorcystę aby pokazać skalę opętania a nie zrobił.Czym przypomina Piotrowicza w stanie wojennym.Kiedy był protest w Stoczni to z bramy stoczniowej uczyniono ołtarz obsługujący msze,spowiedzi jako zapora przed użyciem czołgów.Ilu duchownych spontanicznie zaistniało pod bramą płaczu cierpiących z powodu komunizmu.Matka Jezusa była godłem Polski. Teraz Hoser sugeruje,że stalinizm ten od torturowania m.in. tzw wyklętych przerywał tortury na czas opłatka i łączył ofiary stalinizmu z rodzinami w ramach przepustek do domu.Miejsce każni nie jest tego godne.Nie widzę przy protestujących celebryty w sutannie do wynajęcia w ramach prawicy kapłana ludzi w potrzebie Issakowicza. Instrukcja nie przewidywała anty pisowskich wystąpień duchownych nawet w celu przekonywania do zejścia z tej drogi ? Bo ofiaruję swoją osobę czego nie uczynił Hoser w Afryce kiedy mordowały się plemiona wychowywane przez misjonarzy pod szyldem Watykanu.Bratobójcze waśnie wszak to specjalność watykańska bo dziel i rządz to rzymska zasada.Pasterz opuścił swoją owczarnię w potrzebie i schował się w cieple biskupiego pałacu pomagając opuścić szlaban dla uchodżców z Afryki bo zadepczą i skażą dywany. Tak sobie myślę,że służenie władzy opłaca się zgermanizowanemu Watykanowi co widać w kolejnych wersjach Drang nach Osten ! Antykomunizm jednoczy chrześcijan podobnie jak kiedyś likwidacja tzw.pogaństwa.Napis Arbeit macht frei ! w celu resocjalizacji komunistów w dowolnym tłumaczeniu Bendera ulubieńca Kaczyńskich przypomina Hosera.Bo w obozowym menu było mleko. Papież ubolewa ,że świat nie lubi chrześcijan.A czy jest za co zapytajmy narody rdzenne z czym kojarzą misjonarzy pod znakiem krzyża. Jak Bóg Kubie tak Kuba…

 23. Może warto nadać tożsamość genetyczna stronom konfliktu i podawać wyznanie uczestnika tzw.puczu. Brakuje określeń jakie wyznanie reprezentuje przed nazwiskami i świeckimi funkcjami.Identyfikacja pozwoli ustalić jaki interes ma pierwszeństwo w postawie społecznej w ramach sacrum i profanum. Katolik prezydent,katolik prezes partii X,katolik prezes TK,katolik marszałek a nawet dwóch katolików podejrzewają o pucz też katolików z partii zwanych opozycją czy bezpartyjnych katolików w wymiarze sprawiedliwości.Wtedy wychodzi szydło z worka,że spór parlamentarny do awantura katolików o miejsce na świeckiej grzędzie.A strony sporu szukają wsparcia kibiców politycznych co przypomina okupację parafii przez parafian aby zatrzymać starego proboszcza bo my tu jesteśmy suwerenem.A nawet kościołem !,który nie jest demokratyczny z założenia.Czy jest na świecie demokracja katolicka.IPN tego nie potwierdza a radio Erwań milczy.

 24. Tak jak napisał @Zakrzewski ksiądz kardynał Nycz dzielił się opłatkiem ze wszystkimi stronami sceny politycznej w Sejmie. Nie ma żadnego powodu by brał udział w propagandowej osłonie politycznej walki opozycji z władzą.

  Nawiasem mówiąc, w mojej ocenie wybór Bożego Narodzenia na tą groteskową ,,walkę o demokrację” był również powodowany, szczególnie przez ,,polityczki i socjolożki” z ,,Nowoczesnej” i okolic chęcią włączenia konfliktu politycznego w szerszy kontekst kulturowy- dekonstrukcji tożsamości narodowej, opartej na tradycji chrześcijańskiej.

  Nawoływanie, żeby w walkę z chrześcijańską tożsamością włączyli się masowo księża biskupi jest oryginalne. Paru ,,księży patriotów” czy bp. Pieronek to i tak aż nadto.

 25. Zakrzewski
  26 grudnia o godz. 22:41
  A coż to za protest, który można przerywać jak protestującym pasuje.
  albo protestujemy, albo bawimy sie w protesty.
  Jaki sens mial by przerywany protest.
  Może protestowac od poniedzialku do piątku, w soboty i niedziele zgodnie z kodeksem pracy miec wolne ?

 26. @erykko
  Doszukiwanie się tu walki z chrześcijańską tożsamością jest całkowicie bezsensowne. Wyraża niezdolność do zmierzenia się z prawdą. Do słusznego protestu doszło wskutek bezpodstawnego zachowania marszałka Kuchcińskiego i uporu posła Kaczyńskiego, który odmówił jakiegokolwiek udziału w rozładowaniu kryzysu, bo chciał, by pisowska propaganda wykorzystała go do ataków na opozycję, przedstawiając ją właśnie tak, jak czytamy w pańskim poście.

 27. Gatsby
  26 grudnia o godz. 19:59

  „do Krakowa wepchnęli Jędraszewskiego. … a gdzie był wtedy rzekomy Tischnerowski liberał Nycz”?

  Abp Jędraszewski jest uczniem ks. Tischnera, mianowany został prze papieża Franciszka. Czegóż chcieć więcej?

 28. Od dawna nie bywam w pisowskim kościele. I nie będę bywał.

 29. 1. W Polsce nie było, i nie ma prawdziwego chrześcijaństwa – jest tylko kilka wybranych elementów tego systemu religijnego, które akurat pasują do naszej mentalności. Polacy wzięli to co im najbardziej pasowało i stworzyli własny odłam Katopolo, w którym w odniesieniu do pierwowzoru, wiele się pomija ponieważ jest niewygodne, a wiele po prostu się przeinterpretowuje. Jesteśmy antysemitami, jednak na króla polski i królową polski powołujemy żydów. Liczne kazania odwołują się współczucia, miłosierdzia, poszanowania godności, tolerancji i ich moc trwa wyłącznie do zakończenia mszy, – wiem, piszę o banałach, niemniej bardzo dobrze podsumowujących „polskiego chrześcijanina”.
  2. Moralność hierarchów kościoła w Polsce, z nielicznymi wyjątkami, jest niezwykle mikra, dodatkowo pochodzą głównie z bardzo małych miejscowości i nie wyzbyli się mentalności małego zaścianka, co bardzo często udowadniają swoimi wypowiedziami.

  Kościół polski nie podejmie się mediacji między stronami konfliktu, ponieważ już dawno się zdeklarował i oczekiwanie, że postąpi zgodnie z zasadami chrześcijaństwa jest zwykłą naiwnością.

 30. Episkopaci myślą o mamonie o potędze władzy i finansów kościoła.
  Przecież pucz Pinocheta nie byłby możliwy bez poparcia KK.
  Franco nie utrzymałby się tak długo u władzy bez KK. A upadek kościoła w Hiszpanii był następstwem poparcia dyktatury.
  KK w Polsce ciężko pracuje na swój upadek.
  Powodzenia w pracy.

 31. Szanowny Panie Redaktorze. Nie powinno się w jednym szeregu umieszczać Polski Ludowej i Polski PiSu. To dwie różne jakości. W tamtej Polsce była jakaś nadzieja na zmianę. Dziś maja ją tylko naiwni. Tym bardzie, że w miarę upływu lat nacisk autorytaryzmu ulegał złagodzeniu. Dziś ulega pogłębieniu.

 32. @Erykko Przywołanie określenia „księża patrioci” dla opisania bardzo nielicznych ludzi kościoła, którzy wspierają zasady liberalnej demokracji jest paskudnym chwytem retorycznym. Taki język szczucia i nienawiści jest podstawą wojny propagandowej jaką toczy PIS i jego poplecznicy. Merkel jest „lewaczką” Michnik „komunistą” Wałęsa „agentem”. Brudziński wznoszący okrzyk „Cała Polska z was się śmieje komuniści i złodzieje” jest tej nienawistnej odwracającej znaczenia słów retoryki ilustracją. Dokładnie tak jak prokurator Piotrowicz skandujący „Precz z komuną”. Kościół bierze w tym szczuciu aktywny udział, albo milczy. Motywy ma bardzo przyziemne. Ciekaw jestem jak potoczyłaby się historia gdyby Jaruzelski ogłosił, że się nawrócił religijnie i pod osłoną stanu wojennego przeforsował zwrot znacjonalizowanego mienia kościelnego oraz obowiązkową religię w szkole.

 33. A ja widzę światełko w tunelu dla proboszczów.Nastepuje szybkie wyrównywanie wiary i interesów purpuratów, z wiarą i interesami biznesmena w Toruniu.Proboszczowie ostoja pislamu ,tez zechcą hodować daniele.A z nimi rodziny i gospodynie.Wtedy nawet Kana Galilejska i minister od drukowania pieniędzy nie zdzierży.I znowu piękne idee wodza rewolucji bolszewickiej szlag trafi.Nie będzie raju na ziemi.

 34. „Kardynał Nycz postąpiłby po chrześcijańsku, gdyby poszedł podzielić się opłatkiem z protestującymi w Sejmie posłami PO i Nowoczesnej.”

  Niech nikt z kościoła tam nie przychodzi. Żadnych mszy, żadnych mediacji ze strony kościoła czy też tego pożal się Dudy. Oni wybrali PiS i jak pisowcy powinni być przez społeczeństwo traktowani.
  Kościół stracił moralne prawo, aby kogokolwiek pouczać. Koniec, kropka.
  Mam nadzieję, że skończą tak jak w Hiszpanii.

 35. Czemu milczą? Chyba stchórzyli. Tak jak wtedy, gdy internowano Wyszyńskiego. Niestety jeden Pieronek (choć jemu – chwała jak najbardziej!) nie zmienia faktu, że brakuje nam dobrych pasterzy gotowych oddać życie za swoje owce. Przyszedł wilk (nie tyle w owczej skórze, co w kaczych piórkach) i… pasterze dali dyla, albo przynajmniej pochowali głowy w piasek, a owce muszą jakoś bronić się same 🙁

 36. To już tylko mały krok od stwierdzenia, że opozycja występuje przeciw Kościołowi i wierze chrześcijańskiej. Tym razem coś jednak powstrzymało kardynała.

 37. Pamiętamy świąteczne wywiady z Tuskiem i Kopacz w TVPlatforma w poprzednich latach.

 38. Ależ Panie Redaktorze !
  Przecież obecny skład ePiSkopatu to wychowankowie JP II . Przecież ksiądz Rydzyk mógł rozwinąć swój oszukańczy biznes tylko dzięki parasolowi ochronnemu JP II. Nigdy dość podziękowania dla JP II za Rydzyka, Michalika czy Głodzia.

 39. Episkopat polski nie tylko zlekcewazyl dobra rade prof. Wierzbickiego, ale upominajac go wyslal sygnal do duchowienstwa, ze albo beda wiernie popierali PiS, albo zostana ekskomunikowani (lub cos w tym rodzaju).

  Skonczyly sie zarty dlatego, ze dialektyka rzadzacych zmierza nieuchronnie w kierunku puczu. A pucz wymaga od PiS-owcow dzialan niemalze wojennych – bezwzgledne posluszenstwo albo pluton egzekucyjny.

  Co my mamy robic? Pokazywac na kazdym kroku bezsens takiego rozumienia rzeczy. Sugerowac prezesowi, by zrobil czystke wsrod swoich ludzi, ktorzy wprowadzaja go w blad.

  A ten blad wysadzi go z siodla.

 40. Biskup Pieronek w przywołanym wywiadzie (TVN24) był szczery. Metody pisowskie nazwał zdziczeniem i skonstatował mniej więcej tak, że dobra nie da się uzyskać poprzez zło. Komentatorom uszło jednak uwadze, że owym „dobrem”, w osobistym przekonaniu byłego wieloletniego sekretarza Episkopatu, nie jest liberalna demokracja! Oto jasno i wprost zostało wypowiedziane to, co przez tabuny hierarchów jest kamuflowane. Demokracja parlamentarna, inaczej zwana konstytucyjną, czy też liberalną jest traktowana przez polski kler jako śmiertelne dla niego zagrożenie. Wolność obywateli, w tym ich identyfikacja z europejskim kręgiem kulturowym pozostają w dramatycznej kontrze do egoizmu hierarchów. Nie po raz pierwszy w naszej historii. Pan Redaktor apeluje do arcybiskupa Nycza, aby nam nie szkodził? Gdy szkodzą, to powinniśmy prosić, aby zaprzestali albo chociaż trochę mniej szkodzili? Jak dobre pany, to może trochę zelżą? Wstyd się przyznać, ale chyba grzech wolności nas opętał. Szatan nie śpi, łazi teraz po Sejmie. Przeprosić biskupa. Prawdziwa wolność, to nie łaska ? Nie udawajmy. Wierzący sobie poradzą i bez takiego kleru.

 41. Podejrzewam (choć oczywiście tego nie udowodnię), że p. Pieronek po prostu ma licencję na odgrywanie liberała. Gdyby naprawdę myślał to co mówi, zaangażowałby się. A tak, po wywiadzie wrócił do mieszkania na Wawelu. Usiłuję zrozumieć członków KRK, których PISkupi uwierają w jaźń jako oczywisty dowód na nieistnienie YHWH – i nijak nie mogę. Co Was jeszcze trzyma w tej do cna zakłamanej instytucji?

 42. @lider
  Liderzy PO nie grozili PiSowi więzieniem, nawet kiedy w ramach poparcia dla PiS Solidarność pod przywództwem Piotra Dudy blokowała Sejm.

 43. No słabo. 1 Pieronek… Ale Kościół od dawna zmierza w zła stronę.

 44. Prymas tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński chyba przewraca się w grobie, kiedy widzi jak Episkopat zdradza Naród dla 30 srebrników.

  Karol Wojtyła był moim biskupem prawie pół wieku temu. Lubiłem słuchać jego kazań, więc chodziłem za nim do różnych kościołów Krakowa, żeby podnieść się na duchu w czasach rządów z centralą w Moskwie. Dwa podstawowe nurty przewijały się w tych kazaniach: (1) Polska jest krajem chrześcijańskim; (2) Polska jest krajem europejskim.

  Obecny Episkopat robi wszystko, by doprowadzić do (1), ale całkowicie zapomina o (2). Robi to wszystko bardzo nieudolnie i staniemy się taką wyspą, na dodatek Wyspą Hipokryzji.

 45. Abstrahując od kwestii samowładztwa w istocie w Polsce, pomiędzy dwoma obozami politycznymi toczy się jednak spór o to czy Polska ma być państwem narodowym par excellence. Z jednej strony faktem jest, że państwa narodowe weszły na scenę dziejów z bagażem ofiar nierzadko milionowych. Z drugiej strony państwo narodowe było bezsprzecznie nowoczesną alternatywą państwową dla Polski szlacheckiej, wbrew apologetom polski narodów. Znaczenie państwa narodowego widać na przykładzie budowania państwa tureckiego przez Kemala Kemal Atatürka. W książce Jerzego S. Łątka pt. „Atatürk twórca nowoczesnej Turcji”, autor słusznie napisał, że próba odbudowy Imperium Osmańskiego np. przez paszę Envera, który nie chciał zrezygnować z Syrii i Iranu, zakończyłoby się rozbiorem zupełnym Imperium Osmańskiego. W tym samym kontekście należy patrzeć na to, że elity II RP nie chciały odbudowania państwa polskiego w granicach sprzed pierwszego rozbioru, choć można mieć uzasadnioną wątpliwość, czy w realiach rewolucji sowieckiej i tego co się później stało, niezwykłego barbaryzmu władzy sowieckiej – nie należało jednak iść tak daleko, jak się tylko da na wschód, nawet poza granice rozbiorowe, pod samą Moskwę. PRL z uwagi na to, że był państwem w gruncie rzeczy, po 56 roku narodowym, też miał ogromne sukcesy i to większe niż II RP w budowaniu polskiej nowoczesnej państwowości. Zapóźnienie cywilizacyjne spowodowane przynależnością do innego blogu do zupełnie inna kwestia. Warto też podkreślić, że sukces gospodarczy Niemiec pod drugiej wojnie światowej, zawdzięczają one w dużej mierze swojej narodowej strukturze. Niszczący, ale jednak dynamizm Niemiec Hitlerowskich też był wynikiem Narodowej struktury państwa. Stalin, jak wiadomo, też w pewnym momencie znalazł poparcie w narodzie Rosyjskim, także dla swojego samowładztwa, dzięki temu, że poparł interesy imperialnej Rosji. Cóż z tego że do pewnego momentu w niezwykle zbrodniczy sposób interesy narodu rosyjskiego, realizowały przedstawiciele różnych narodów żyjących w Rosji, najczęściej wbrew żywotnym interesom tych narodów.
  Henry Kissinger, który podobno ma doradzać Donaldowi Trumpowi w ostatniej swojej książeczce pt. „Porządek Światowy” być może słusznie zauważa, iż konfrontacja regionalna a nie narodowa, wcale w skutkach nie musi być humanitarna. Państwa narodowe to także organizmy, bardziej dynamiczne i zwarte niż konglomeraty regionalne. Pytanie jest nie tylko o to, że niektóre konglomeraty i tak są zbrodnicze ze swej natury i narodowo zdominowane, jak np. Rosja i Unia Euroazjatycka, czy też postkomunistyczne Chiny, ale także o to, czy inne konglomeraty jak np. UE, bez wyraźnego przywództwa narodowego niektórych państw będą w ogóle zdolne do działania. Poza tym, trzeba pamiętać o tym, że ruchy w przeszłości ruchy polityczne prezentujące się jako internacjonalistyczne, jak np. socjaldemokracja, poparły interesy narodowe najsilniejszych państw. Tak było w przypadku Kajzerowskich Niemiec, bo w interesie politycznym socjaldemokracji niemieckiej było popieranie niemieckiego państwa narodowego przeciw cesarstwu niemieckiemu. A że przedstawiciele komunistów i socjaldemokratów, ogromne wielomianowe partie, skończyli w obozach koncentracyjnych, to już inna historia, niepozbawiona jednak partyjnej logiki. Tragedii komunistów i socjaldemokratów niemieckich odpowiada tragedia polskich elit II RP, które też postawiły na nacjonalizm. Trzeba jednak powiedzieć, że idee kryjące się za socjaldemokracją i myślą narodowej konstrukcji II RP w końcu wygrały próbę czasu.

 46. Nycz potrzebuje dużo pieniędzy na dokończenie kościoła Opatrzności Bożej, więc bez żadnych zahamowań wdzięczy się do Kaczyńskiego.

 47. …biskupi kosciola katolickiego lamia swiadomie Konkordat !!!
  Katolik staje przeciwko katolikowi ,Bog to widzi !

 48. Jak widzę co się dzieje, to tak sobie myslę, że to wszystko to zaczyna wyglądać trochę jak w „faraonie” Prusa: kasta kapłańska bierze wszystko

 49. „Kardynał Nycz postąpiłby po chrześcijańsku, gdyby poszedł podzielić się opłatkiem…”

  Pragnę uprzejmie przypomnieć, że o tym jak powinien się zachowywać chrześcijanin w różnych sytuacjach, jest sporo napisane w Biblii.

  Co ciekawe, nie ma tam ani słowa o kardynałach, opłatkach i wielu innych rzeczach – obecnych w Kk. Jest natomiast napisane, dlaczego nie ma tam Boga. Na przykład w Marka 7:6,7.

 50. dezerter83

  Dlaczego widzisz rzeczy oczami rzadowej propagandy? Nie masz wlasnego zdania? Nie trzeba byc filozofem, zeby dojsc do wniosku, ze protestujacy poslowie opozycji poswiecili swoje prywatne wigilie dla dobra ogolu. Urzadzi sobie wigilie w sejmie jako namiastke tych ich prywatnych.

  PS. Przeczytalem cytat z ewangelii sw. Marka, ktory moim zdaniem najbardziej pasuje do postepowania Episkopatu.

 51. Brzydko to zabrzmiało w ustach kogoś, kto jest uważany za biskupa umiarkowanego, otwartego także na poglądy niepisowskie wśród wiernych.

  Z naciskiem na uważany!
  Nycz po prostu robi swoje. Taka jest jego rola w ePiSkopacie.
  Proszę nie zapominać o tym, jaką rolę odegrał w awanturze wokół krzyża przed Pałacem Prezydenckim. Dał zielone światło Kaczyńskiemu do urządzania smoleńskich sabatów.
  Pieronek, kiedy był rzecznikiem prasowym, używał języka pogardy. O Izabeli Jarudze Nowackiej mówił publicznie per „feministyczny beton”.
  Teraz zabawia się w dobrego policjanta. Boi się, że sprawy mogą pójść za daleko. Nie chodzi mu o wolności obywatelskie. Boi się, że krk może stracić to, co ma.
  Opozycja powinna się trzymać jak najdalej od kleru.

 52. anur
  29 grudnia o godz. 6:38

  Nie miałem na myśli protestujących posłów. Odniosłem się do opinii Gospodarza, który podpowiadał kardynałowi, co powinien zrobić jako chrześcijanin.

  W Biblii, polecono chrześcijanom nie angażowanie się w spory polityczne. Jezus z Nazaretu powiedział o swych naśladowcach: „Nie są częścią świata, tak jak ja nie jestem częścią świata” (Jana 17:14). Poważne traktowanie tej zasady, wymaga zachowywania neutralności w sprawach politycznych (Jana 18:36).

  Mieszanie się religii w sprawy polityczne często prowadzi do podziałów wśród jej wyznawców. Naśladując Jezusa, jego uczniowie unikają angażowania się w politykę i w ten sposób zachowują jedność (Mateusza 12:25).

 53. @mohikanin
  prawda, wypowiedź bp. Pieronka o poseł Nowackiej była niedopuszczalna, ale uważam, że nie ma podstaw, by go nazywać ,,dobrym policjantem”. Stanął sam jeden przeciwko pisyzacji Kościoła. Oczywiście, że też w interesie instytucjonalnym, ale także po prostu w imię prawdy o obecnej sytuacji, wypaczanej w Kościele i w PiS-ie.

 54. @dezerter83

  Przepraszam za zle zrozumienie Twojej poprzedniej wypowiedzi. Jezeli chodzi o to, co napisales o godz. 14, to zgadzam sie z Toba w 100%. Duchowni nie powinni zajmowac sie polityka (nawet jezeli maja jakies osobiste sympatie).

  Od siebie chce cos dodac: nie wolno kosciolowi zmieniac kodeksu karnego, bo jest to sprawa ziemska. Ksieza powinni swoje nauki bazowac raczej na katechizmie.

css.php