Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

10.09.2016
sobota

Ojciec Rydzyk kruszy mury

10 września 2016, sobota,

Ambasada Izraela w Warszawie poinformowała, że pani Anna Azari, obecna ambasador, przyjęła o. Tadeusza Rydzyka. Wiadomość bulwersująca dla kogoś, kto pamięta o wcześniejszych antysemickich wypowiedziach zakonnika.

Jak choćby ta o wpływach „lobby żydowskiego” w Polsce. Nie mówiąc już o antysemickim jadzie, jaki można usłyszeć na antenie Radia Maryja od jego słuchaczy. Krajowa Radia RTV napominała za to media o. Rydzyka wielokrotnie.

Ale pani Azari jest wytrawną dyplomatką. Wie, co robi. Może takie dostała instrukcje z Jerozolimy. Może Izrael chce być wielostronnie poinformowany, co się dzieje w polityce polskiej. Przed laty odwiedziłem w Izraelu grupę tamtejszych nauczycieli jeżdżących z młodzieżą do Polski. Dopytywali szczegółowo, o co chodzi z mianowaniem Romana Giertycha na ministra oświaty.

Może następnie ambasada zaprosi kogoś z resortu oświaty, którego obecna szefowa nie wie, kto spalił żywcem Żydów w Jedwabnem.

Przed Azari Warszawą była w Moskwie. Jej mąż jest rabinem należącym do reformowanego (liberalnego) nurtu judaizmu. O. Rydzyk podczas godzinnego spotkania w warszawskiej ambasadzie chwalił Izrael za bogactwo wielokulturowości, które widział na własne oczy. Oj, tu chyba naraził się prawicy.

Opowiadał, jak mu się bardzo podoba Izrael, izraelska kuchnia itd. Wręczył pani ambasador album o kościele, jaki wybudował w Toruniu. Zaznaczył, że jest tam kaplica pamięci o Polakach ratujących Żydów.

Dyplomacja, tak jak dobre wychowane, polega na tym, że się zaproszonego do siebie gościa nie stawia bez potrzeby w trudnej sytuacji.

Rozumiem, że rozmowa Rydzyka z Azari nie dotyczyła antysemityzmu na antenie mediów redemptorysty.

Nie wiemy, czy to o. Rydzyk zabiegał o spotkanie z ambasador czy ambasador zaprosiła duchownego, aby porozmawiać z nim np. o ochronie miejsc pamięci o Żydach. Może chciała wysondować w bezpośredniej rozmowie, z kim ma do czynienia. W końcu o. Rydzyk jest na prawicy ważnym graczem politycznym, rozdaje karty w episkopacie.

W wywiadzie dla jednego z prawicowych portali („wPolityce”) o. Rydzyk mówił, że to dobrze, że odbyło się to spotkanie, że przedstawiciele ambasady izraelskiej byli na konsekracji kościoła w Toruniu, że – uwaga! – „ważny jest człowiek, niezależnie od tego, jaką wyznaje religię czy jaki ma kolor skóry”, że trzeba burzyć mury, a budować mosty, że trzeba rozmawiać. Pięknie! Czyżby o. Rydzyk się nawrócił na Kościół otwarty?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 26

Dodaj komentarz »
 1. A. Szostkiewicz: „Czyżby o. Rydzyk się nawrócił na Kościół otwarty”?

  Kościół z definicji jest otwarty, jako powszechny i apostolski. Kalka z Karla Poppera jest tu zbędna i niczego nie wyjaśnia, raczej zaciemnia. Z antysemityzmem ks. Rydzyka było jak z jego Maybachem, w rzeczywistości miał starego Volkswagena.

 2. „Czyżby o. Rydzyk się nawrócił na Kościół otwarty?”
  Wierzy Pan, że faryzeusz Rydzyk nawrócił się ?
  To nie Szaweł.
  Prawdopodobnie wyczuł okazje do zrobienia kasy, a do tego ma dobrego nosa.

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. Na pewno się nawrócił

 5. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze od Żydów wszak to bracia starsi w wierze.Dla kasy nie warto na tym etapie wypominać,że Jezusa Żyda ukrzyżowali też Żydzi co zrobił by Jaki hunwejbin PiS. O Jedwabnym w twierdzy Rydzyka cisza jako równowaga chwalenia się ratowaniem Żydów za pieniądze też.Pecunia non olet ! Srebrniki mile widziane.Szukanie kasy w Rosji teraz w Izraelu po drodze w Unii to sposób na raj doczesny bez ryzyka życia pustelniczego co sugeruje papież. Tak sobie myślę,że bożek pieniądz prowadzi do zamykania ust kiedy trafi się sponsor bo milczenie na ten moment jest złotem.

 6. Dobrze, że nie zabrał głosu tylk o”głows”.

 7. A może chodziło o głowę?

 8. Tak to jest, gdy przez lata maluje się fałszywy obraz diabła, a tu nagle ten diabeł nie ma rogów, nie ma ogona i w ogóle nie jest, ani nigdy diabłem nie był.

 9. A może Kaczyński chce się przenieść do Izraela, gdy doprowadzi Polskę do ruiny?

 10. Oczywiscie Kosciol Rydzyka jest Kosciolem Otwartym – Otwartym na Pieniadze i jak mowi klasyk ” i o to chodzi i o to chodzi „. JB.

 11. Oby tylko cegłą ze skruszonego muru ktoś nie oberwał:)

 12. Mauro Rossi – pisowsko rydzykowy obecny na wiekszosci forach Polityki …

 13. Dlaczego pani ambasador ma dostawać instrukcje z Jerozolimy? Myslalam, że to Tel Aviv jest oficjalna, uznawana przez świat stolica Izraela.

 14. Geniusz prezesa ,a nie jakieś tam działania jego towarzysza się liczy.Wszak będą na nowo dzielić Warszawę,i wybierać wladzę.A uchodźcy to raczej nie przyjaciele pani ambasador.Pokumajcie o co jeszcze chodzi.?

 15. Panie Redaktorze,

  odpowiedzi na końcowe pytanie dostarczy przekaz z Radyja. Jeśli nadal będzie taki sam ściek, jak dotychczas, to – i tutaj cytat z klasyka – nie trzeba robić z szamba perfumerii z powodu opisanej przez Pana wizyty. A rydzykowe szambo medialne to fabryka papki medialnej dla członkow sekty toruńskiej, beż której to sekty Ojciec Reaktor przestanie istnieć. Radyjo bez antysemityzmu oznacza Rydzyka bez sekty. A więc bez pieniędzy. A nia nie kościól rydzykowy otwarty jest najbardziej..

 16. Ojciec Rydzyk kruszy mury

  Chiba szybciej uwierzę w tytuł Ojciec Rydzyk tuczy kury

 17. @Mauro Rossi
  Tylko że tej definicji nie spełnia. Czyżby więc nie był Kościołem?

 18. @Ryszard Kubaszko

  Nie widzę nigdzie diabła, natomiast łobuzerię bez czci i wiary i renegactwo – jak najbardziej

 19. @Kalina
  Współczuję! Niestety, lekarzem nie jestem.

 20. @Kalina
  To zapewne dlatego, że diabeł siedzi Ci w rogówkach i zniekształca 🙂

 21. Hehe. Nastepnie uslyszymy, ze Macierewicz zamowil sie do pyschiatry na wizyte, a Kaczynski przeczytal Konstytucje.

 22. @zyta
  błąd. Według prawa izraelskiego, stolicą Izraela jest Jerozolima.Ale Izrael toleruje stan faktyczny, tzn. ambasady w Tel Awiwie, które ociągają się z przenosinami do Jerozolimy od lat.

 23. 🙂

  jest i bedzie יְרוּשָׁלַיִם Jeruszalaim

 24. @zyta2003 11 września o godz. 13:54
  Porównaj sobie wyjaśnienie red. Szostkiewicza:

  „Izrael toleruje stan faktyczny, tzn. ambasady w Tel Awiwie, które ociągają się z przenosinami do Jerozolimy od lat.”

  z tym, co mówi Wikipedia:

  „There are currently 86 embassies in Tel Aviv and the Tel Aviv Metropolitan Area (not including honorary consulates). Previously some states maintained embassies in Jerusalem, but currently they are all relocated to Tel Aviv with the last post-1982 being these of Costa Rica and El Salvador whose relocation was announced in August 2006.

  i powiedz mi, jakiej polonistycznej kreatywności trzeba użyć, aby rzeczywisty ruch wynoszenia się ambasad Z Jerozolimy” opisać jako ociąganie się z przenosinami DO Jerozolimy” 😉

 25. Wiadomością medialną klasy międzynarodowej byłoby spotkanie żony rabina z żoną wybitnie medialnego redemptorysty. Spotkanie opisane powyżej nie jest wydarzeniem na pierwsze strony gazet. To jest biznesowe spotkanie przyjaciół, pracujących w dwóch konkurujących ze sobą globalnych firmach.

 26. A słynne słowa (2009, Jasna Góra) do czarnoskurego księdza: „Boże, gdzieś ty się nie mył”? Pochwalony.

css.php