Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
Jaros?aw Kaczy?ski

7.04.2020
wtorek

Zakaz aborcji pod osłoną epidemii

7 kwietnia 2020, wtorek,

W PRL Jarosław Kaczyński był dziecięcą gwiazdką filmu „O dwóch takich, co ukradli księżyc”. Gdy dorósł i zabrał się za politykę, okazał się ciemną stroną Księżyca. Dziś jest już ciemną materią, której nie widać, o której nic nie wiadomo, ale doświadcza się potężnych anomalii wywoływanych przez skoncentrowaną w niej energię. Złą energię.

Tą złą energią napędzana jest dziś pocztowa krucjata PiS pod przewodem Kaczyńskiego. Myślą, że słońce nad nimi nigdy nie zajdzie, jak nad imperium, które budują dla siebie. I kto im zabroni? Przecież mają kontrolę nad wszystkimi instytucjami państwowymi. Polacy zamknięci w narodowym areszcie domowym, wkurzeni, przestraszeni, bezradni, nie mogą wyjść gromadnie na ulice, by zaprotestować przeciwko farsie wyborczej, ścinającej głowę demokracji w Polsce. A jak zaprotestują, to policja w majestacie prawa ich rozgoni, aresztuje, wlepi absurdalnie wysokie mandaty.

Czytam felieton Wojciecha Maziarskiego pod tytułem „Zdobyć władzę absolutną”: „Pod osłoną epidemii Jarosław Kaczyński – podobnie jak jego węgierski bratanek – przeprowadza zamach stanu”. I co? Nic, bo kto mu zabroni? Albo Orbánowi? Nic na to nie poradzi opozycja. Może najwyżej słać monity do Europy lub wykonywać rejtanowskie gesty. Na przykład wezwać wyborców do bojkotu śmiercionośnej farsy albo złożyć gremialnie mandaty poselskie. Bo skoro Sejm staje się posępną karykaturą demokratycznego parlamentaryzmu, to po co opozycja ma przykładać do tego rękę? Po co odgrywać rolę halabardników w scenariuszu pisanym przez marszałek Witek i jej szefów?

Słychać, że w połowie kwietnia podczas sesji Sejmu mają być pierwsze czytania dwu projektów ustaw znoszących prawo do aborcji. Jeden znosi legalną możliwość usunięcia trwale i głęboko uszkodzonego płodu. Drugi zakazuje aborcji w całości.

Nie wiem, jakie będą wirusowe statystyki za tydzień, ale próba umieszczenia tych projektów akurat w środku epidemii jest oczywistym wykorzystaniem stanu epidemicznego do przepchania któregoś z nich w Sejmie, nie zważając na to, że duża większość Polaków jest za utrzymaniem obecnego prawa aborcyjnego. I co? I nic, bo czarne protesty nie mogą się odbyć, tak samo jak protesty przeciw kopertom wyborczym, zmieniającym konstytucję w świstek papieru. A przecież przeciw korespondencyjnej farsie wyborczej też jest duża większość Polaków, nawet w rządzącej koalicji znalazło się kilkoro sprawiedliwych.

Wszystko to dzieje się wbrew opiniom prawników, w tym konstytucjonalistów. Nie szkodzi, Kaczyński znajdzie innych ekspertów, na przykład z Ordo Iuris, którzy go poprą w tej politycznej akcji pod osłoną epidemii. No i poparcie biskupów i katolickich aktywistów. Będzie miał alibi na użytek swojej propagandy i bazy wyborczej. Prezydent Duda już zapowiedział, że podpisze zaostrzenia antyaborcyjne w wywiadzie dla katolickiej ,,Niedzieli”.

Także po stronie niepisowskiej znajdą się ludzie, którzy go poprą, bo przecież aborcja to zło, a prawo do niej to wymysł „lewactwa”. Tak, to dramat i nie życzę go nikomu, ale prawo do niej to nie wymysł, tylko wynik zmian społecznych i kulturowych we współczesnym świecie. Opcja, z której wolno legalnie skorzystać, jeśli taka będzie decyzja kobiety. Nie da się obronić forsowania tych projektów, marnowania na nie parlamentarnego czasu, kiedy potrzebujemy czegoś zupełnie innego, mądrego i spójnego planu wychodzenia z pandemii. Ale kto im zabroni?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 51

Dodaj komentarz »
 1. Wypływa w tej chwili aborcja , wypływa Macierewicz, dla mnie to tematy zastępcze mające głównie mobilizować elektorat- czy skutecznie…. obawiam się ze niestety jednak jeszcze TAK. To oczywiste że Kaczyński walczy o władze i będzie głaskał różne środowiska mogące mu sprzyjać Ordo Iuris jest tu jednym z istotniejszych. na marginesie może warto sie przyjrzeć historii tej organizacji o jakże moskiewskich korzeniach, zapuszczonych aż w Ameryce.

  Kaczyńskiemu chodzi o to by napinać społeczeństwo kolejnymi tematami . nie wiem czy zdaje sobie sprawę że tym razem jednak może jednak przesadzić.
  Co do samego tematu aborcji , to wiąże się on bardzo ściśle z wolnością , tą wolnością , którą nam Kaczyński właśnie odbiera , niszcząc Konstytucje , Sejm czy robiąc farsę z Wyborów.
  Pisąłem o tym we wpisie
  List do zwolennika ustawowego zakazu aborcji już 2013 roku
  jak widać Kaczyński jeszcze tego nie przeczytał..

  https://villk308488492.wordpress.com/2013/05/17/list-do-zwolennika-ustawowego-zakazu-aborcji

  pozdrawiam

 2. Skoro opozycja nic nie może, to może warto rozważyć gremialne złożenie mandatów poselskich. Czy stać ich na to ? . W moich oczach dużo by zyskali

 3. Właśnie, kto im zabroni? Odpowiedź wydaje się prosta – światli obywatele. I akurat problem aborcji(a właściwie jej braku w RP) w czasach koronawirusa pokazuje jak ważne są wolność i prawa każdego bez wyjątku. Wcześniej, osoby zaradne i majętne twierdziły, że w razie czego aborcji dokona się „za miedzą” np. na Słowacji, więc niech sobie zaostrzają. Dziś, przy zamkniętych granicach, ta ewentualność odpada i jest się skazanym na polskie prawo, czyli – masz kobieto donosić i urodzić. A potem – radź sobie sama. Koronawirus przeminie, a problemy z prawem po demolce pisbolszewii zostaną. Jak więc życie pokazuje, walka o demokracje nie może spoczywać, jak dotąd na barkach zaangażowanej obywatelsko mniejszości. Może akurat coś się w sprawie społeczeństwa obywatelskiego zmieni in plus. Dlatego, za Hemingwayem(choć zapożyczył ten wers od poety Johna Donne) trzeba powtarzać :”Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon: bije on tobie. „

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Chyba coraz więcej ludzi zaczyna w myślach sobie nucić starą pieśń – „Wyklęty powstań ludu Ziemi, powstańcie, których gnębi ….”

 6. Panie Redaktorze, wszyscy od dawna wiemy, albo przynajmniej przeczuwamy, jakie jest wyjście z sytuacji pod tytułem „rządy pisobolszewii”, wiemy też, że to wyjście staje się coraz bardziej wyjściem jedynym, ale z oczywistych względów nikt tego publicznie nie powie ani nie napisze. Tyle że pod pokrywką społecznego gara zaczyna wrzeć i już niedługo para rozwali zawory, czy to się komuś będzie podobało czy nie. PS. Uraził Pan moje oko porównaniem Kaczyńskiego do ciemnej strony Księżyca – ani magiczna płyta Pink Floyd, ani sam Księżyc na takie sponiewieranie nie zasłużyli. Pozdrawiam.

 7. @misio
  Wiem, wiem, ja też jestem z pokolenia Floydów, ale ta fraza ma tez wymowę metaforyczną: niepokojąca, mroczna tajemnica ukryta za jaśniejącą fasadą. No i zbieżność z tytułem filmu: jaki Księżyc ukradli? Jasny czy drugą stronę dla nas niewidoczną?

 8. Ot, katoliki…Czemu się nie dziwię?

 9. A ja jeszcze bym antyszczepionkowców wpuścił.

 10. Przyznam, że nie widzę tej mroczności po stonie prezesa, nie wiem też skąd zamiłowanie elit do nazywania go inteligentem. Jest to raczej PRLowski aparatczyk śedniego szczebla. Z jego ust nie padło nigdny nic interesującego, przez ostatnie 30 lat zajmował się kłamstwem, oszczerstwem, kwitami i korupcja polityczną czyli czymś, czego normalny czlowiek powinien się wstydzić.

  Fascynuje mnie uległość, wręc służalczość biskupów, gotowych oddać 2000lat Kościoła na usługi tak dziwacznej postaci a mrocznym wydaje mi się społeczeństwo, które nadal go popiera.

  Co do ustawy o aborcji, jest mi to obojętne, to stara zagrywka mobilizacyjna prezesa, aby spolaryzowac i podzielić ludzi. No i zasłona dymna, aby przykyć bezeceństwa tego tygodnia. Najlepiej na te głupoty nie reagować, niech wprowadzają co chcą.

 11. @misio
  Na końcu albumu pojawia się taki cytat: ” To nie ciemna strona księżyca, w gruncie rzeczy jest tylko ciemno”. Nie ma tajemnicy. Wszystko jasne. I było takie już w roku 2004. Ale Polak po szkodzie takoż głupi.

 12. Dziś jest już ciemną materią, której nie widać, o której nic nie wiadomo, ale doświadcza się potężnych anomalii wywoływanych przez skoncentrowaną w niej energię.
  Dla porządku chciałbym wyjaśnić, ze o prawdziwej ciemnej materii wiadomo bardzo dużo. Wiadomo gdzie jest, jak dużo jej jest, i jak szybko się poruszają cząsteczki, ze których się składa. Wiadomo, ze to właśnie ciemna materia utrzymuje w całości wszystkie galaktyki, włączając w to naszą własną. Efekty istnienia ciemnej materii nie są anomaliami. Sa w pełni zgodne z prawami Newtona. Na koniec chcę dodać, ze w starej kopalni złota Homestake właśnie rusza eksperyment o nazwie LUX-Zepplin, który być może wreszcie wyjaśni naturę ciemnej materii. Tak się składa, ze zaprojektowałem elektronikę do tego eksperymentu. Informacje na ten temat można znaleźć na sieci.

 13. Dyktatury umierają razem z dyktatorami. Chyba, ze dyktator ma syna. Nie wiem, czy pana Ziobro można nazwać synem, ale na pewno będzie on godnym następcą.

 14. Zauważyłem, że wszyscy którzy są za aborcją, zdążyli się już urodzić

 15. Czy widzieliście już świetnego Jana Kozę w najnowszym numerze:
  „Pacjenci czują się znacznie lepiej – od kiedy podajemy im karty do głosowania”
  W znacznej części reszty, nijako w uzupełnieniu, poznajemy różne raporty z frontu walki z pandemią i przygotowania do niej, a to o kupowaniu hałd węgla z rezerw, zamiast jakiejkolwiek ochrony przed epidemią, o permanentnym braku wszystkiego, o wykorzystywaniu personelu medycznego i okradaniu go w imieniu systemu i o wielu innych rzeczach odsłaniających mizerię państwopodobnej improwizacji w zabezpieczeniu bezpieczeństwa obywateli. Pociesza mnie wspomnienie, kolegi, który w głębokim PRL ’u zapytał na studium wojskowym, dlaczego nasza ówczesna doktryna obronna dotyczy jedynie zagrożenia z zachodu, a o wschodzie nic nie mówi. Wszyscy, włącznie z pułkownikiem-wykładowcą patrzyliśmy na niego jak na wariata. Na szczęście i on (co prawda w USA) i my (tu) doczekaliśmy się podawanej przez kabaret OTTO najkrótszej wiadomości dnia: „Związek Radziecki – nie ma”. Jest chyba prawda w tym, że pycha i głupota idzie przed upadkiem. Powoli wydaje się, że nadęty balon niewyobrażalnych przed pisokracją aroganckich, na rympał udowadnianych, possibilizmów osiąga takie napięcie i zmęczenie materiału, że za chwilę rozleci się na kawałki. „Hiszpanka”, jak pisze Polityka, też równie szybko skończyła się jak się zaczęła. Myślę, że wszystko zmierza w takim kierunku, że niedługo będziemy to całe oderwane od rzeczywistości panopticum wspominać i przypomnimy sobie „ZChN zbliża się”.

 16. @Jacek, NH
  Nieobecni nie mają racji.

 17. Panie Redaktorze artykul jak zawsze bardzo dobry i sklaniajacy do dyskusji.Wreszcie dano by spokoj z ta aborcja.Polskie KOBIETY to istoty rozumne ,wyksztalcone i potrafiace podjac racjonalna decyzje.[Mowi to ojciec czterech corek i czterech wnuczat]Pani Godek niech sie zajmie czym innym ,nie chce aborcji nikt jej do tego nie zmusza.Aco do jednego z tych co ukradli ksiezyc to dla Polski scenariusz rumunski bylby nakorzystniejszy.Wojsko wprowadza stan Wojenny ,sad wojskowy i koniec jak z Czauczesku.Wielu i pewnie Panu Redaktorowi podobac sie to niebedzie,ale rujnowanie Polski zaszlo za daleko.Zamkniecie w psychiatryku [bo to chory z urojenia na wladze] nic nie daje bo torunska mafia wraz z moherami by tam pielgrzymowali.Paserze i Sutenerzy szybciej zrujnuja Polske niz komunisci,oni potrzebowali 44 lat ,a PIS po 6ciu dal rady.

 18. @Jacek, NH
  Gdyby inny plemnik spośród miliona dostał się do jajeczka Pana mamy, to Pana by na świecie nie było. Zwykły przypadek.

 19. Jestem stary ale pamietam – lipiec 1980 -widmo inwazji ” przyjaciol”.
  W jednej ze szkol oficerskich WP na zebraniu partynym dyskusja :
  w przypadku najazdu jak ma zachowac sie polski zolnierz – wg przysiegi o dozgonnej wiernosci dla przyjaciol przybywajacych z „bratnia pomoca”- czy raczej z serca i wiary ze jestesmy Polakami i ich pogonic.
  Czy dzis w WP cos takiego moglo by sie wydarzyc – nie wrog z za miedzy a wlasny – och nadziejo, nadziejo.

 20. Jak zwykle pisbolszewiccy katonaziole majstrując przy prawie do aborcji próbują przemilczeć problem antykoncepcji i edukacji.

 21. @Jacek, NH
  a zauważył pan że oni wszyscy posiadają też wolną wolę?
  spór o aborcję to wygodny spór zastępczy bo łatwy do zobrazowania(np te plakaty) a tak naprawdę to jest spór o wolna wole człowieka i jego podmiotowość. I w tym kontekście zwolennik prawa do aborcji jawi sie jako przedstawiciel społeczeństwa otwartego szanującego różne wartości i światopoglądy a zwolennik zakazu aborcji jawi sie jako zwykły zamordysta
  tyle tylko że ten prawdziwy spór trudniej zobrazować, ….a ludzie tak kochają obrazki, one są takie łatwe w percepcji.

 22. @Jacek, NH

  Nie wierzysz w człowieka, człowieku małej wiary. Każdy powinien sam zdecydować w swoim sumieniu o ewentualnej aborcji, a nie pod groźbą więzienia. Kobieta zgwałcona ma jeszcze być ukarana za to, że zaszła podczas gwałtu w ciążę? Ofiara molestowania przez ojca czy wujka, jakaś zaszczuta nastolatka, też? To jest dopiero humanistyczne podejście. No, ale Nowa Anglia zobowiązuje. Czarownice z Salem i te sprawy.
  A w bieżącej sytuacji, kto w czasach epidemii w Polsce będzie leczył niemowlę, które wymaga specjalistycznej opieki i sprzętu?Znajoma pracująca na oddziale dziecięcym ma wstrzymaną wszelką diagnostykę oprócz grypy i koronawirusa.

 23. Faktycznie nie ma komu stawic czola hordom PiS-owskim i Koscielnym (nie wierze zeby powrot aborcji byl przypadkiem) bo Narod, nawet ten „gorszy” spolegliwy czegus. Problemem, chyba jeszcze wiekszym, jest brak przywodcy. Jakim byli Pilsudski czy Tusk. Slucham Budki, K-K i serce mnie boli a dusza skowycze. To sa chlopulki do zabawy z dziewczynkami w chowanego jak to sie robilo w podstawowce. Chlopy niby madre ale tyle w nich cech przywodczych co finezji w moich wpisach. Czarzasty ma ‚jaja’ ale i przeszlosc w PZPR wiec masakra. A Suweren, jak kazde stado, potrzebuje kierunku i natchnienia.

 24. My tu gadu-gadu, a tymczasem, z bezmiaru otchłani wyjdzie lada chwila bakteria wypluwająca „raport” wart kilka milionów zł z naszych pieniędzy… Będzie to „panaceum” na koronowirusa w naszym kraju.

 25. @villk:
  Spotkałem się z tezą, że Kaczyński tak płaci działaczom skrajnym za poparcie dla rządu, w chwili gdy poparcie ze strony „umiarkowanego” Gowina się chwieje. Macierewicz, czy aborcja mają więc raczej nie tyle przykryć epidemię, co odwrotnie — stanowić zapłatę dla wspierających środowisk przy możliwie niskich kosztach własnych, bo kto zorganizuje czarny protest, skoro to może być śmiertelnie niebezpieczne dla uczestniczek? I, że i tak się cieszmy, że wśród owych skrajnych środowisk nie było proepidemików od pani Sochy.

 26. nie do końca znam obowiązujące obostrzenia dotyczace zgromadzeń – z tekstu wynika że sejm cały czas obraduje i uchwala. To jest co najmniej 400 osób, w porywach 460.Co będzie kiedy zarażony, niezdiagnozowany poseł kichnie w stronę przewodniczacego?

 27. @ villk

  „…zwolennik prawa do aborcji jawi sie jako przedstawiciel społeczeństwa otwartego szanującego różne wartości i światopoglądy…”. Oczywiście oprócz wartości i światopoglądu, jaki ja wyznaję

 28. @jnh
  Tak, i trzeba się nauczyć koegzystencji zamiast wykluczania.

 29. Nieuchronnie nadchodzi moment przekroczenia masy krytycznej i społecznego wybuchu. Wstawamiem z kolan nie będzie się dało wykarmić setek tysięcy ludzi. Masy zmiotą autokratyczne rządy jaśnie nam panującego prezesa. Do starcia musi dojść, prezes władzy nie odda według reguł demokratycznego państwa. Zadaniem elit będzie postawienie obalonych nie przed Trybunnałem Stanu, a przed Sądem Powszechnym i osądzenie na podstawie Kodeksu karnego. PIS to zorganizowana grupa przestępcza pod kierownictwem prezesa. Innego wyjścia nie ma dla dobra naszych dzieci i wnuczków. Żadnej grubej kreski.

 30. @Jacek, NH
  w tym również twojego. Nie chcesz nie dokonuj aborcji to twój wybór do którego masz prawo w społeczeństwie otwartym i do którego nie masz prawa w totalitaryzmie decydującym za ciebie.
  czy naprawdę trzeba tłumaczyć tak oczywiste sprawy?

 31. @PAK4
  to możliwie i nawet wielce prawdopodobne, ale co idzie pod stołem to pewnie się nie dowiem. To co widzimy to jak ocenia max 30 % bonusów.
  sa przecież etaty dla znajomych królika , granty naukowe przyznawane po uważaniu idt i tp

 32. Panie Redaktorze „Kochany” (myślę że mnie pan nie wykluczy z grona swoich sympatyków) myślę , że przedstawianie kaczyńskiego jako guru naszej polityki jest bardzo przesadzone, to jest raczej choroba pewnej „części społeczeństwa” ( patrz dyktatury XX wieku), bez tej „części społeczeństwa” niewiele można zdziałać. Ale również i druga część społeczeństwa wraz z naszą opozycją też choruje na dziwnego „wirusa w Koronie”. Może jednak świat intelektualny weźmie się do solidnej pracy i zamiast wodnistej dyskusji zacznie stawiać diagnozę. Pozdrawiam i życzę zdrowych bez wirusowych Świąt.

 33. Martin L
  7 kwietnia o godz. 14:12

  może wykazać się jako „obrońca życia” i przekazać co najmniej polowe swojego majątku ziemskiego na rzecz służby zdrowia bo miliony Polaków jest tej chwili zagrożonych utratą zdrowia a nawet życia.

  Prędzej piekło zamarznie a świnie zaczną latać

 34. zza kałuży
  8 kwietnia o godz. 5:54

  Jak zwykle pisbolszewiccy katonaziole majstrując przy prawie do aborcji próbują przemilczeć problem antykoncepcji i edukacji.

  Mylisz się. Nie przemilczją. W jednym z projektów, „stop pedofilii”, jest całkowity zakaz tak jednego jak i drugiego. Idą po całości.

 35. korekta:

  Martin L
  7 kwietnia o godz. 14:12

  krk, tak jak pisałeś

 36. @japs:
  PiS kiedyś się skończy. Ale pytanie, co po PiSie.
  Jednym ze środków załgania, jakim PiS się posługiwał idąc po władzę, było wmówienie, że jest jedyną możliwą alternatywą dla rządzących, ich nadużyć, zadufania itp.
  Ale teraz widzę myślenie w drugą stronę — jak nie PiS, to oświecona, liberalna demokracja z — zapewne dla większości tu piszących — liberałami u władzy i wolnym rynkiem.
  Otóż to jest fałszywe założenie, bo jeden autorytaryzm może zostać zastąpiony przez drugi autorytaryzm. Niestety, mamy coraz bardziej przygotowaną dla niego drogę.

 37. @Pak4
  Liberalizm jest nie pogodzenia z autorytaryzmem w demokratycznej Europie. To nie Singapur czy frankistowska Hiszpania. To nie Rosja Putina. Prawdziwy liberalizm broni zarazem wolnego rynku, praw i swobód obywatelskich i dąży do wyrównania nierówności społecznych drogą edukacji i polityki społecznej.proszę nie wierzyć antyliberalnej propagandzie PiS, Radykalnych neomarksistów i Kościoła.

 38. Nie po to podpierało się ideami Lenina ,aby za komuny, obronić tytuły naukowe ,a teraz z Tego ,nie korzystać?.Bolszewia oszukiwała ludzi w sprawie Czarnobyla ,nasi ,zakazali lekarzom,mówić o epidemii .Gowin na aucie ,to pałęczkę przejęli inni ,bądź, co nie bądź ,kumple Gowina w sprawie aborcji.,A JEŻELI RAZ, SIę ZŁAMAŁO PRAWO ,I NIE DOSTAŁO SIĘ W MORDE ,TO DALSZE ŁAMANIA PRZYCHODZA Z OCHOTĄ I PRZYJEMNOŚCIĄ.p wybierać na siłę swego ,a ,że po trupach ,normalka ,rewolucja potrzebUje ofiar .A synek tego ,co głosił ,że wola ludu ponad prawem ,coś ,tam ,coś ,tam ,mówił

 39. @Adam Szostkiewicz
  „Nie zgadzam się z tym co mówisz, ale oddam życie, abyś miał prawo to powiedzieć”. (słowa angielskiej pisarki Evelyn Beatrice Hall, która tym zdaniem podsumowała poglądy Voltaire’a na temat wolności słowa) – poważam. „Kiedy ja obrażam Twoje poglądy, to jest mowa nienawiści. Kiedy Ty obrażasz moje poglądy, to jest wolność słowa” – nie poważam

 40. @Adam Szostkiewicz:
  Nie wchodząc w spór o liberalizm (dla mnie „wolny rynek” jest raczej narzędziem niż fetyszem i zestawianie go na równi z prawami obywatelskimi na pewno mi nie odpowiada), chciałbym zauważyć, że pisałem o czymś innym. Nie o tym, że liberałowie będą autorytarni, ale o tym, że wcale nie oni muszą dojść do władzy „po trupie PiSu”. Zresztą też nie „neomarksiści”, ani Kościół. I to odwołanie się PiSu do postaw skrajnie prawicowych może być właśnie zapowiedzią tego, co nas po nim czeka.

  PS.
  Wg Beevora Frankistowska Hiszpania prowadzić miała długo izolacjonistyczną politykę gospodarczą, bardziej przypominającą dokonania Caucescu niż liberalnego wolnego rynku.

 41. @JNH
  Zgadzam się z poglądem EBH, ale sęk w tym, że nie każdy ma coś do powiedzenia, a jak mu to ktoś uświadomi, to się piekli, że to zamach na wolność słowa.

 42. @PAK4
  Toteż nie uważam Hiszpanii Franco za państwo liberalne. Pan roztoczył wizję ,,liberalnego autorytaryzmu”, którą uważam za krzywdzące nieporozumienie.

 43. Ustawa antyaborcyjna to jest łapówka wypłacona Kościołowi. Zeby nie szczekał przed wyborami. Po wyborach Duda odbędzie pielgrzymkę, zaś Kościół pobłogosławi w podzięce za wielki cud ochrony życia i tak dalej. Jacek (NH) będzie koncelebrował.

 44. Są nowe bilbordy, tym razem zamiast Lichockiej jest nadęty Duda.
  Można się dorzucić.
  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,142076,25853933,byly-billboardy-z-lichocka-a-teraz-jest-na-nich-duda-z-haslem.html#S.main_topic-K.C-B.4-L.1.duzy:undefined
  Opozycja jest bezradna, może chociaż obywatel;e oddolnie coś pomogą. To znaczy, może w ten sposób coś dotrze do suwerena.

 45. Duda podlizuje sie Kościołowi.
  „- Jestem zdecydowanym przeciwnikiem aborcji eugenicznej i uważam, że zabijanie dzieci z niepełnosprawnością jest po prostu morderstwem. Jeżeli projekt w tej sprawie znajdzie się na moim biurku, to z całą pewnością zostanie przeze mnie podpisany – powiedział prezydent w rozmowie z tygodnikiem „Niedziela”.”
  Nie chcę być złośliwym, ale on ma córkę. A przytrafić może się wszystko. I co, pojedzie za granicę ?

 46. Art63
  7 kwietnia o godz. 19:40
  „…Fascynuje mnie uległość, wręc służalczość biskupów, gotowych oddać 2000lat Kościoła na usługi tak dziwacznej postaci…”
  To nie KK jest na usługach naszego chamleta, to chamlet jest na usługach KK.
  „…mrocznym wydaje mi się społeczeństwo, które nadal go popiera…”
  Tu bym się w pełni zgodził, w odniesieniu do KK.

 47. Głosowania w sejmie trwają…

  „Druk 332A dostaliśmy o 21.54. Za chwilę mamy nad nim głosować. Znakomita większość nie ma możliwości zaznajomić się z dokumentem, nad którym głosuje” – pisze poseł Paweł Zalewski.

  Na sali plenarnej podczas głosowań są obecni m.in. Morawiecki, Piotr Gliński oraz Kaczyński. Z posłów opozycji obecni są Borys Budka, Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Bosak.

  W ostatnim głosowaniu po 22:30 wzięło udział 460 osób, czyli wszyscy posłowie.

  Wsjo normalno

 48. Kiedy ten cyrk produkcji pseudo-prawa się skończy i przejdzie do realizacji, to jakie będą możliwości podważenia wyniku pseudo-wyborów i udowodnienia ich niezgodności z prawem, pomimo ich przyklepania przez pseudo-sędziów w rodzaju Przyłębskiej?

 49. Taka mała parafrazka:

  Wirus ci wszystko wypaczy,
  smutek zamieni ci w śmiech.
  Wirus tak pięknie tłumaczy,
  zdradę i kłamstwo i grzech.

  Choćbyś go przeklął w rozpaczy,
  że jest okrutny i zły.
  Wirus ci wszystko wypaczy,
  bo wirus kochani to my.
  ……………………………………..
  Autor tekstu: Julian Tuwim
  Kompozytor: Henryk Wars
  Rok powstania: 1933
  Wykonanie oryginalne: Hanka Ordonówna (1933)
  https://www.youtube.com/watch?v=Gere_K02mGE&feature=emb_logo

 50. Czy koronawirus okaże się złotym rogiem budzącym nas z obywatelskiego zaczadzenia?

  150 lat temu urodził się artysta, który przejrzał nas na wylot

  Czy patrzymy dziś na społeczne przebudzenie Polaków? Tak zwana dobra zmiana wywołała powszechną erupcję energii i aktywności. Dlaczego mimo to nie możemy wyzwolić się z okowów trywialnego romantyzmu, w które zakuli nas Mickiewicz i Sienkiewicz? Dlaczego nie potrafimy zburzyć kościoła skamieniałej myśli, tradycji i historii?
  Stanisław Wyspiański pomaga nam naprawdę powstać z kolan. W Wyzwoleniu nazywa nasze lęki, uprzedzenia i absurdalne zachowania, które hamują rozwój społeczny i skazują na stagnację. Piotr Augustyniak udowadnia, że uniwersalna myśl Wyspiańskiego może stać się remedium na społeczny impas.

  https://www.znak.com.pl/ksiazka/wyspianski-burzenie-polskiego-kosciola-studium-o-piotr-augustyniak-132627

 51. Skąd mam wziąć maseczki? Czekam na dostawę od rządu. jeżeli nie dostanę, nie będę stosował. Podobnie z płynami odkażającymi. Czekam!

 52. @Jacek
  Jacuś, przecież płyny robi Duda, nie widziałeś w TVPiS jak linię uruchamiał ?
  Na razie, są to płyny niewidki.

css.php