Metoda Biejat. Warto rozmawiać z PiS?

Politycy i funkcjonariusze obecnej władzy nigdy nie przyznają racji swym politycznym interlokutorom podczas debat w mediach. Nawet jeśli sami ewidentnie racji nie mają, robią uniki z drwiącym uśmieszkiem na twarzy, zmieniają temat, próbują zadawać pytania moderatorom, którzy im zadają pytania niewygodne. Po co ich słuchać? Bo przecież nie dla niskiej satysfakcji, że ich styl i poziom tak mierny.

Posłanka Razem Magdalena Biejat ma inne zdanie. Chodzi do mediów kontrolowanych przez PiS. Tylko do programu Magdaleny Ogórek by nie poszła i do ksenofobicznych kanałów na YouTube, w których nie ma szans na dialog, wszystko jest ustawione pod z góry przyjętą tezę. Ale do TVP Info – tak.

Dlaczego? „Bo są gorsze media. A TVP Info dociera do dość szerokiej grupy Polaków. I ważne jest, żeby w mediach głównego nurtu nie pojawiał się tylko jeden przekaz. To jest sposób na dotarcie z naszą wizją świata i naszym sposobem myślenia do ludzi, do których nie docieramy”, deklaruje wschodząca gwiazda lewicy w rozmowie z Łukaszem Pawłowskim na portalu „Kultury Liberalnej”.

Podejście Biejat można odbierać różnie. Jako budujące, otwarte, dialogowe i demokratyczne, no i leżące w interesie młodej lewicy. Ponoć polityka nie znosi próżni, więc jeśli politycy innych sił prodemokratycznych, na czele z KO, odpuścili sobie „media narodowe”, to miejsce po nich mogą wypełnić politycy Lewicy czy PSL.

Albo jako idealistyczne, może nawet odrobinę naiwne i poniekąd legitymizujące szkodnictwo, jakie uprawiają na potęgę i bez żenady media sprzyjające „dobrej zmianie”.

Biejat sądzi, że nie należy wchodzić w słowne potyczki z politykami PiS, tylko mówić do widzów tych mediów, bo dzięki temu dowiadują się oni, że są inne opcje. Powołuje się na badania, z których wynika, że część odbiorców tych mediów, na czele z dawnymi mediami publicznymi, jest krytyczna, nie ulega bezwolnie propagandzie pisowskiej i prawicowej.

Czy przyjęta przez Biejat metoda „kropli drążącej skałę” działa? Czy przynosi efekty? Jeśli za kryterium przyjąć sondaże poparcia dla partii politycznych, to odpowiedź jest negatywna. Poparcie dla PiS jest wciąż wielokrotnie wyższe niż dla Razem. Może na dłuższą metę sytuacja się zmieni, ale na to potrzeba czasu, intensywnej obecności w mediach prorządowych nie tylko posłanki Biejat, ale i innych polityków prodemokratycznych. No i zgody kierownictwa politycznego mediów kontrolowanych przez PiS.

Gdy kampania prezydencka wejdzie w decydującą fazę, nawet opozycyjne „kwiatki do kożucha” mogą zostać wypchnięte, sama pani poseł może już nie być szefową sejmowej komisji (nad czym władza, jak słychać, pracuje), a widownia mediów „narodowych” będzie bombardowana tylko jednym przekazem, w którym żaden dialog z opozycją nie znajdzie miejsca.

Trzeba też pamiętać, że media „analogowe” tracą na znaczeniu, a zyskują je media internetowe. W tym właśnie takie, do których Magdalena Biejat słusznie pójść nie zamierza. Błędne koło.