Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
Pawe? Adamowicz, WO?P

13.01.2019
niedziela

Tragedia w Gdańsku

13 stycznia 2019, niedziela,

Po ataku nożownika na prezydenta Gdańska posypały się tweety dygnitarzy PiS. Z wyrazami współczucia, a jakże, a nawet zapewnieniami o modlitwie. Prezydent Duda zaczął swój, bardzo nieelegancko, od zaznaczenia, że zwykle nie zgadza się z poglądami Pawła Adamowicza. Wkrótce tweet w tej formie zniknął.

Napastnik wykrzykiwał coś o zemście na prezydencie Gdańska za to, że Platforma go torturowała w więzieniu. Może się okazać, że nożownik jest niepoczytalny.

Dla ofiary nie ma to teraz znaczenia, bo walczy o życie. Trzeba jednak przypomnieć, że gdy przed ośmiu laty niepoczytalny napastnik zaatakował w Łodzi pracownika biura PiS, ówczesny kandydat PiS na prezydenta miasta Witold Waszczykowski wołał do kamer: „Nie zabijajcie nas!”. I od razu ogłosił, że chodzi o zastraszenie opozycji.

Niech się prawica nie oburza, gdy teraz też pojawią się teorie spiskowe, ale wymierzone w obecną władzę. W pisowskiej TVP ukazało się ponad sto materiałów dyskredytujących prezydenta Adamowicza, policzył Krzysztof Leski. A do ilu brutalnych i kłamliwych ataków dochodzi na opozycję codziennie w propagandzie pisowskiej i w internecie!

Nie brzmią więc przekonująco wyrazy współczucia ze strony rządzących. W ciągu ostatnich trzech lat atmosfera w Polsce zgęstniała jak nigdy przedtem. Czy to nie obecny minister spraw wewnętrznych krzyczał w pochodzie ,,Komuniści i złodzieje…” ?Obecna władza świadomie zaostrza podziały swą propagandą i polityką , deklamując zarazem frazesy o gotowości do współpracy z opozycją dla dobra kraju.

Praktyka tym deklaracjom codziennie zaprzecza. Uczestnicy pokojowych protestów są nękani, sprawcy ataków na nich są przedstawiani jako patrioci. Rządzący nie odcinają się od agresywnych bojówek. W mediach publicznych kontrolowanych politycznie przez PiS występują internetowi hejterzy. To stamtąd wylewa się nienawiść.

Zły przykład idzie z góry. Nienawiść prowokuje do nienawiści. Jeśli to się nie skończy, to za chwilę będzie za późno. Ruch należy do rządzących. To oni są dziś odpowiedzialni za bezpieczeństwo państwa i obywateli. Wszystkich obywateli.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 107

Dodaj komentarz »
 1. Kompletnie nie znamy motywów tego człowieka, więc trochę to żałosne Panie Redaktorze. Po Smoleńsku jeszcze przed rozpoczęciem śledztwa natychmiast był hejt w internecie że to wina Kaczyńskiego, nie mówiąc już o hejcie na rzekomo pijanego Błasika po tym jak Rosjanie insynuowali że był pod wpływem co wykluczyła nasza prokuratura. Dziś jesteśmy świadkiem tego samego tylko z drugiej strony. Do niczego dobrego to nie doprowadzi

 2. Szanowni Państwo.
  Dobrze, że błyskawiczny wpis Gospodarza daje okazję by powstrzymać się od komentarzy nad atakiem ewidentnie szaleńca i wikłania tego w konteksty.
  Jedynym na miejscu kontekstem reakcji jest jak sądzę nadzieja na pełny sukces Adamowicza i lekarzy walczących o Jego życie.
  I tego właśnie z całego serca Mu i im życzę.

 3. @Holden
  O nie, mam czekać aż stanie się najgorsze?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @Gekko
  Nie, proszę pana, kontekst polityczny jest elementem tego dramatu.

 6. Wie Pan więcej niż inni, Redaktorze,
  Nie mnie to oceniać.

  Prosze o wzgląd więc na oceny własnego środowiska
  ‚https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/pawel-adamowicz-zaatakowany-nozem-krytyka-polityczna-wielgucki-i-szumlewicz-krytykowani-za-wpisy

 7. Kończ,Waść,Panie Sędzio – wstydu oszczędź sobie samemu.

 8. @Holden
  Żałosna jest Pańska obrona religii smoleńskiej. Przed rozpoczęciem śledztwa i nawet już po, nie było hejtu i dobrze Pan o tym wie. Hejt zaczął się na skutek tworzenia religii smoleńskiej i kłamliwych interpretacji i zarzutów obozu PiS.
  To że w obecnym przypadku nie znamy motywów nie ma znaczenia. Pomimo że mianował się Pan sędzią, to nie wykazuje Pan wiedzy sędziowskiej.
  Przestępcy napadający na banki są apolityczni. Polityka dla nich to całkowita abstrakcja.

 9. @ Sędzia Holden
  13 stycznia o godz. 22:52

  „Kompletnie nie znamy motywów tego człowieka, …”
  Co p. bredzisz! Przeciez on am podal swoj motyw:

  Cytat z Rzepy:
  „W internecie pojawiło się nagranie transmisji z koncertu. – Halo! Halo! Nazywam się Stefan, siedziałem niewinny w więzieniu, siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz – krzyczał ze sceny napastnik, zanim po chwili został obezwładniony.”

 10. Po prostu uprawia Pan ekwilibrystykę żeby przesunąć odpowiedzialność za rynsztokowy poziom debaty publicznej tylko na jedną stronę. Jeśli zbrodnia pana bodaj Cyby z okrzykami „chciałem zabić Kaczyńskiego” nie ma kontekstu politycznego a jedynie medyczny – bo jak wiemy sprawca był szurnięty – to tym bardziej ten haniebny atak z manifestem „siedziałem przez PO” nie ma takiego tla. Debata publiczna jest jest denna ale to zupełnie inny poziom emocji jest odpowiedzialny za hipotetyczne morderstwa na tle politycznym. Groteskowe pucze uprawia opozycja, PiS kompromitował się ale siedząc spokojnie na swoich komisjach smoleńskich. Jedni i drudzy przesadzają a większość Polaków patrzy z politowaniem a nie z zaangażowaniem.

 11. @Holden
  Skąd pan wie, że z politowaniem? Aż tak źle myśli pan o Polakach? A zresztą szkoda słów. Przez takie postawy jak pańska nienawiść się umacnia.

 12. Nienawiść
  Spojrzcie, jaka wciąz sprawna,
  jak dobrze się trzyma
  w naszym stuleciu nienawiść.
  Jak lekko bierze wysokie przeszkody.
  Jakie to łatwe dla niej – skoczyć, dopaść.
  Nie jest jak inne uczucia.
  Starsza i młodsza od nich rownocześnie.
  Sama rodzi przyczyny,
  ktore ją budzą do zycia.
  Jeśli zasypia, to nigdy snem wiecznym.
  Bezsenność nie odbiera jej sił, ale dodaje.
  Religia nie religia –
  byle przyklęknąć na starcie.
  Ojczyzna nie ojczyzna –
  byle się zerwać do biegu.
  Niezła i sprawiedliwość na początek.
  Potem juz pędzi sama.
  Nienawiść. Nienawiść.
  Twarz jej wykrzywia grymas
  ekstazy miłosnej.
  Ach, te inne uczucia –
  cherlawe i ślamazarne.
  Od kiedy to braterstwo
  moze liczyć na tłumy?
  Wspołczucie czy kiedykolwiek
  pierwsze dobiło do mety?
  Zwątpienie ilu chętnych porywa za sobą?
  Porywa tylko ona, ktora swoje wie.
  Zdolna, pojętna, bardzo pracowita.
  Czy trzeba mowić ile ułozyła pieśni.
  Ile stronic historii ponumerowała.
  Ile dywanow z ludzi porozpościerała
  na ilu placach, stadionach.
  Nie okłamujmy się:
  potrafi tworzyć piękno.
  Wspaniałe są jej łuny czarną nocą.
  Świetne kłęby wybuchow o rozanym świcie.
  Trudno odmowić patosu ruinom
  i rubasznego humoru
  krzepko sterczącej nad nimi kolumnie.
  Jest mistrzynią kontrastu
  między łoskotem a ciszą,
  między czerwoną krwią a białym śniegiem.
  A nade wszystko nigdy jej nie nudzi
  motyw schludnego oprawcy
  nad splugawioną ofiarą.
  Do nowych zadan w kazdej chwili gotowa.
  Jezeli musi poczekać, poczeka.
  Mowią, ze ślepa. Ślepa?
  Ma bystre oczy snajpera
  i śmiało patrzy w przyszłość
  – ona jedna.
  W.Szymborska

 13. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę…

 14. @ostjan
  Pamiętam świetnie ten czas akurat był to moment kiedy popularyzowal się facebook w Polsce a odchodziły takie komunikatory jak GG. I nawet na podrzędnych portalach jak mojageneracja.pl ( taka odpowiedź na strony GG na fb, dziś nieistniejący) lało się może hejtu na pisiorow ze strony tych samych nicków niczym płatnych troli. Mi to zwisało bo byłem młody ale kiedy dziś widzę te krokodyle łzy to mnie mdli po prostu. Jedni i drudzy siali wiatr to zbierają burze

  @ Red. Szostkiewicz
  Szkoda słów czy argumentow? Po prostu patrzę na świat przez oboje oczu a nie przymykam jednego z powodu zaczadzenia politycznego. Nie dziwię się że Tygodnikowi Powszechnemu rośnie bo poziom dyskusji po obu stronach to już kopanie rowu.

 15. p.s.Przekalkowałam z blogu Łasuchów (Barbary i Agaty Adamczewskich). Bardzo pasuje. Za Zdrowie Pawła Adamowicza trzymam kciuki.

 16. @ Anusza polecam przeczytać w jakim kontekście zostały uzyte słowa „kończ waść… ” Bo w tej chwili to Pan się wyglupia

 17. Motyw wybitnie polityczny nakrecany retoryka partii prawej i sprawiedliwej, lepszego sortu i dobrych panow. Osobnik niby niepoczytalny ale na tyle rozgarniety aby zorganizowac plakietke Media i wybrac na cel ataku wysokiej rangi polityka opozycji w dzien finalu WOSP.

 18. Dziwna noc przed nami
  Internet nie zapomina.
  Kasowane są wpisy, ale są tacy co przewidująco je zachowali.
  Niewiadomski też działał sam. Tyle, że chłonął klimat, jego wina, że był reaktywny.
  W więzieniach wątpię by leciał TVN, raczej TVP.
  Widocznie też był „reaktywny”

 19. Kròtko i pryncypialnie,towarzyszu Holden:”nasza prokuratura…”.

 20. Panie Prezydencie, mam goraca nadzieje ze Pan i lekarze wygracie walke o Panskie zycie i ze zrobi Pan jeszcze duzo dobrego dla Gdanska i Gdanszczan!

  Obysmy tylko nie doczekali sie z wiadomych ust komentarzy ze Prezydent Adamowicz swoim postepowaniem rozzuchwalil tego morderce albo ze nozownicy nie zawsze dzgaja tych zlych, bo szambo na prawicowych forach juz sie rozlewa!

  (wzorem gekko ten post zamieściłem także w identycznych okolicznościach wpisu na sąsiednim blogu)

 21. @Sędzia Holden 13 stycznia o godz. 22:52
  Po Smoleńsku jeszcze przed rozpoczęciem śledztwa natychmiast był hejt w internecie że to wina Kaczyńskiego,
  Lech Kaczyński jest najbardziej oczywistym sprawcą katastrofy smoleńskiej. Wystarczy sobie przypomnieć to co on sam mówił, jak się zachowywał, jak groził oraz jak szczuło, insynuowało i napadało jego partyjne środowisko na pilota, który ocalił mu życie. Opierając się samobójczym rozkazom frustrata, osobnika chorobliwie uzależnionego od swojego wiecznie knującego brata, i nie lecąc do Tibilisi.

  Atmosfera w kabinie pilotów tupolewa podchodzącego do lądowania pod Smoleńskiem miała konsystencję duszącej chmury siarkowodoru właśnie dlatego, że wszyscy w tym samolocie doskonale pamiętali przerwany lot do Gruzji. Na czele z obrażalskim, małostkowym i moralnie karłowatym prezydenetm Kaczyńskim. Wciśniętym w swój fotel i udającym, że nikt od niego nie oczekuje żadnej decyzji. Że go nie ma na pokładzie. Tchórzliwie i zupełnie nie po prezydencku przerzucającym cały ciężar decyzji o przerwaniu macania we mgle na pilotów i na kontrolerów lotu.

  Mały, podły, zapiekły w swoich rachunkach krzywd, największy winowajca tej tragedii.

 22. Pisze tych kilka slow bo tu w TV o tym uslyszalem.
  Nie znam ofiary, nie znam oprawcy poruszyl mnie sam fakt ataku na osobe publiczna, na oczach tysiecy.
  Pan Sz. P. Szostkiewicz po raz kolejny ma gotowe ‚odpowiedzi; kto jest za to moralnie odpowiedzialny, kto stworzyl atmosfere nienawisci bedac zupelnie, ze tak powiem, oblivious, ze to panskie pokolenie jest odpowiedzialne za podzial w kraju.
  Zamachowiec, bandyta, o czym jestem przekonany, nie mial ksiazki, tygodnika, zadnej publikacji w reku od lat, w wiezieniu dostal wychowanie… wiezienne, wiec powolywanie sie na atmosfere jako mozliwy powod jego dzialania jest zupelnie pozbawione sensu.
  ‚Nie, proszę pana, kontekst polityczny jest elementem tego dramatu.’ – Jaki pan tu widzi kontekst polityczny? Doszukiwanie sie tu motywow politycznych wg. mnie jest niczym innym jak niewybredna propaganda. Bandyta ten jezeli potrafi do 10-ciu policzyc to wszystko.
  Takich SOB jest na swiecie coraz wiecej, wzorem Herostratusa za wszelka cene chca zaznaczyc swoje istnienie.
  Panskie cyniczne powatpiewania w szczerosc oficjalnych komentarzy rzadowych jest zenujace.
  You’re a bitter old man. Shame on you.

 23. Nie było by dzisiejszej tragedii, gdyby w 2005 roku Jacek Kurski za „dziadka z Wehrmachtu” został sądownie rozliczony. Teraz mści się grzech zaniechania. Łeb hydrze należało uciąć na początku. Przynajmniej Pani Blida i osoby które nie doczekały przeszczepu po wypowiedzi Ziobry, żyły by. Jak również 96 osób spod Smoleńska.
  Dzisiaj już jest za późno.
  A napastnika najwygodniej zrobić niepoczytalnym.

 24. Sędziów Golden, jesteś głupcem symetrystą i tyle w temacie. Z takimi jak ty się nie dyskutuje.

 25. @ Panie Redaktorze,

  Napisał Pan że szkoda słów na komentowanie stwierdzeń użytkowników takich jak @Holden. Jeszcze do wczoraj rano zgodziłbym się z Panem. Dzisiaj uważam że trzeba przedstawiać fakty i otwarcie mówić że obecny poziom dyskusji o polityce musiał doprowadzić do podobnej tragedii, nawet jeśli wydaje się to bezcelowe i z pewnością łatwe nie jest. Trzeba nazywać rzeczy po imieniu, mowa nienawiści jest czymś z czym trzeba walczyć. Głosy w stylu „przecież wszyscy politycy są równie winni zaistniałej tragedii” to jest coś czemu należy się przeciwstawić. Każdy kto jednak uważa że przecież „nikt nie jest święty” niech odpowie sobie na pytanie: Czy to przypadek że ten atak odbył się na finale WOŚP, wspaniałej imprezy pod pełnym atakiem machiny propagandowej gdzie mowa nienawiści już jest podstawowym narzędziem ?

 26. @Holden
  A pan dalej rozmywa. Nie wiemy, czy jest niepocztalny. Wiemy, że się przygotował do ataku, a to raczej wyklucza niepoczytalność.

 27. @jackblack
  Ależ oczywiście, że trzeba na to rozmywanie w stylu Holdena reagować! O tym właśnie piszę.

 28. @Ryszard Kubaszko.
  Co pan imputuje, kto w Polsce sieje wiatr? Niech pan nie odwraca kota ogonem.
  Endecja również rozpętała wojnę nienawiści przeciw Narutowiczowi a kiedy malarz (ach ci niedocenieni malarze) zmaterializował ich szaleństwo, cynicznie nawoływali opinię „ciszej nad tą trumną”.

 29. Szaleniec w Łodzi był incydentem, zamach w Gdańsku to kolejny incydent, tak samo jak samopodpalenie się Piotra S. „Symetryści” może uwierzą. Ale fala komentarzy w sieci, „dyrygowana” przez rządowych harcowników (posełka P.) pokazuje że to eskalacja, skoro emocje narastają miast wyciszyć po dramacie. Widzę dwie drogi: narastająca anarchia w kierunku wojny domowej prowadząca, lub – czego nigdy nie pomyślałem, że sobie życzyć będę – ciężki kryzys ekonomiczny kierujący energię w stronę zdobycia kęsa kaszanki i kilku szczap na ognisko bardziej, niż w kierunku udowodnienia sąsiadowi, nawet ogniem i mieczem, swoich bezprzecznych racji i zaszczepienia jedynie słusznych idei.

 30. @dino
  Eskalują, bo spanikowali. To najprostsze: bronić się przez kopanie leżącego.

 31. Sędzia Holden:
  Jeśli schyłem popularności GG to dla Ciebie zamierzchłe czasy, to jesteś młodziutki. Jako osoba starsza powiem, że pamiętam Lecha Kaczyńskiego jako ministra sprawiedliwości i jego intrygi; pamiętam zakłamanie przed referendum unijnym w 2003; pamiętam kampanię wyborczą 2005, która mnie przekonała, że to partia totalitarna i antydemokratyczna; pamiętam kampanię hejtu przeciwko GW z początku 2010 — wtedy przynajmniej publikowano go jawnie i pod nazwiskiem; tak jak pamiętam tworzenie kultu i religii smoleńskiej już w dniu katastrofy… Serio — cokolwiek co możesz pamiętać, to ewentualną złość i nienawiść wywołane wcześniejsza działalnością ludzi tworzących PiS — czasem nawet przed powołaniem tej partii do życia, bo przecież tworzyli ją politycy znani i aktywni wcześniej.

 32. Nienawiść prowokuje do nienawiści, ale dobro zwycięży.

 33. Szanowyn Panie Redaktorze,

  Bardzo dobry i wywazony wpis.

  „Takie” rzeczy sie zarzaja. Osoby publiczne sa zawsze narazone na atak psychicznie chorych czy przepojonych nienawiscia narodowy romantykow, nawet gdy profesionalna – tu mam watpliwosci – ochrona osobista jest na miejscu.

  Slusznie Pan napisal : „Niech się prawica nie oburza, gdy teraz też pojawią się teorie spiskowe, ale wymierzone w obecną władzę.” ale nie tyko wladza. Glownym faowrytem jest tu(sekta religijna) polski kosciol katolicki, ktorzy rozpryskuje jad nienawisci przy kazdej okazji a szczegonie gdy Orkiestra Gra.

  pozdrawiam,
  B.

 34. Kolejny tragiczny dowód na oczywista oczywistość, że jesteśmy w łapach wyjątkowo bezczelnej, pazernej i zbrodniczej szajki. Na jej obronę należy przypomnieć, ze otrzymała władze od ludzi niewiele się od niej różniących, o ile w ogóle. Nie pamiętam atmosfery społecznej, która doprowadziła do zamordowania prezydenta Narutowicza, pamiętam jednak doskonale to, co działo się po marcu 1968. Łajdackie społeczeństwo generuje łajdacka władzę. Tak było w Niemczech lat 30-ych, tak jest i dziś w Polsce

 35. dino77
  14 stycznia o godz. 9:29
  Widzę inny scenariusz.
  Zapowiadane są protesty przeciwko przemocy, popierajace pana Adamowicza.
  Wystarczy drobna prowokacja, żeby wprowadzić stan wojenny i odwołać wybory do świętego nigdy.
  Chyba nie ma nic gorszego, jak spanikowany dyktator. A do tego tchórz.
  —–
  A zamachowiec wariat ?
  To najlepszy przykład na pranie mózgu przez TVPiS, przecież TVN w pierdlu raczej nie oglądał.

 36. Dla porządku.

  Tak się złożyło, że mój koment pojawił się blisko niejakiego Holdena, S.
  Nie podzielam wyrażonych w nim kontekstów symetryzmu, będących w istocie próbą manipulacji podmianką skutków z przyczyną (chodzi mi o omawianą uprzednią debatę publiczną a nie tragedię w Gdańsku).

  Podtrzymuję natomiast postulat pod rozwagę, że łatwe podpinanie ludzkiej tragedii (i ludzkiej podłości, może chorobowej) pod własne odczucia polityczne, niezależnie od kierunku, jest laniem benzyny na tlące się żagwie.

  To też jest odpowiedzialność, każdego głosu.
  Można dziś w prosty (jak widać, nie tak łatwy jednak) sposób udowodnić, czy jest się demokratą i obywatelem werbalnym, czy także realnym.

  Trwa walka Prezydenta Adamowicza o życie.
  Bądźmy wpierw po stronie życia, trzymajmy za Adamowicza kciuki czy módlmy się, co komu bardziej czynić dobro pomaga.

 37. To prawda, że mamy w kraju atmosferę nienawiści, ale chyba nie jesteśmy w tym osamotnieni w Europie i na świecie. Taki mamy „klimat”. Ale ja myślę, że takimi indywiduami, jak to w Gdańsku, kieruje nie tyle atmosfera nienawiści, co powszechnie praktykowane „prawa człowieka” wobec ludzi, którzy na nie nie zasługują. Nawet najgłupsi z nich wiedzą, że praktycznie nic im się nie stanie, bo kilka lat więzienia to dla nich nie kara. A do tego zaspokajają swoją chorą potrzebę bycia sławnym, a często na zbrodni zarabiają całkiem dobre pieniądze.
  Wiem, że moje żądanie surowych kar dla przestępców jest „niepostępowe”, ale są ludzie, którzy nie mają i nie chcą mieć żadnych zasad moralnych i ich „etycznymi” karami nie zresocjalizujemy, nie naprawimy.

 38. Nie ma symetrii: prawica polska z każdej sprawy robi bój o niepodległość (kto się z nimi nie zgadza – ten zdrajca). Atmosfera gęstnieje, Międlar i Rybak szczują sobie spokojnie w majestacie prawa. PiS na to pozwala, bo mu się opłaca taka mobilizacja motłochu. Na prezydenta Adamowicza napadł bandyta, na prezydenta Narutowicza „zatroskany patriota”, ale mechanizm jest ten sam: najpierw się wmawia ciemnemu ludowi, że jest jakiś wróg, a potem ktoś zabija. To proste jak konstrukcja cepa. Za ten zamach odpowiadają moralnie – Kaczyński, a politycznie – Brudziński, który nadzoruje policję. Obaj panowie odpowiadają sto razy bardziej niż Tusk za Smoleńsk, żeby było jasne. Bo to nie Tusk kazał lądować i nie Tusk tam posłał Lecha Kaczyńskiego. Miała być inauguracja kampanii prezydenckiej, za wszelką cenę trzeba było zrobić show medialny. Gdyby nie było mediów w Katyniu, nikt by tam nawet nie próbował lecieć.

 39. To po prostu skutek ,,kultury” ,,niepochwalana ale rozumenia emocji”.
  Zresztą już wyciągnęli sprawę P. Cyby by wykazać, że do PO wróciło ,,co posiała”.
  Wczoraj na GW pisowska trollownia już jechała z takim ,,naświetleniem” tematu + ,,wina Owsiaka bo fatalnie zabezpieczył”.
  Dobra Zmiana at her best.


 40. [GW] „Jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć, Stefan W. już podczas odbywania kary 5,5 roku pozbawienia wolności (od czerwca 2013 r. do 8 grudnia 2018 – w wyroku z maja 2014 r. zaliczono mu na poczet kary czas spędzony w areszcie) był kierowany na konsultacje psychiatryczne do jednego z zakładów karnych w województwie zachodniopomorskim, posiadającym oddział psychiatryczny. W trakcie odbywania kary miał być niejednokrotnie izolowany od innych więźniów.
  Co więcej, już jako nastolatek (miał mieć wtedy ok. 14 lat) Stefan W. miał być leczony psychiatrycznie w jednym ze specjalistycznych szpitali w Gdańsku….

  Informację dedykuję umysłom panującym nad emocjami.

 41. Każdy podświadomie wiedział, że do tego aktu barbarzyństwa wcześniej czy później dojdzie i poleje się krew. I nie wiem co musi się stać aby do kolejnych nie doszło bo na refleksję polityków specjalnie już nie liczę. Wystarczy przeczytać parę nowych komentarzy Krystyny Pawłowicz aby szybko pozbyć się złudzeń. Podpalona Polska to nie jest już przenośnia.
  Teraz politycy PIS zapewne będą czynić ze sprawcy wariata. A on jest przecież tylko narzędziem w ręku nieodpowiedzialnych i cynicznych polityków. Winę ponoszą politycy z Jarosławem Kaczyńskim na czele. I wcale nie byłbym zdziwiony gdyby się okazało, że nożownik był wcześniej zatrudniony przez PIS jako jeden z żołnierzy internetowej armii trolli, których partia wykorzystuje do siania nienawiści w internecie. Skoro partie polityczne są finansowane przez podatnika to lista trolli zatrudnianych przez partie polityczne powinna być jawna. Płacenie za hejt w internecie to czyste barbarzyństwo i z religią chrześcijańską, którą prawica tak lubi się posługiwać nie ma nic wspólnego.

 42. Ciekawe jest też, że nigdzie nie mogę się dowiedzieć, dlaczego napastnik ma pretensje tylko do ‎prezydenta Gdańska, a nie do policji, prokuratury czy też sędziego, który go skazał, a tylko do ‎prezydenta Adamowicza. Jak zwykle w takich przypadkach (Kennedy, Palme etc.) nie dowiemy się ‎zapewne, o co tu naprawdę chodziło.‎

 43. @Kubaszko
  Taak, święte słowa.
  Żoliborski pokurcz wywrzaskujący jakieś ‚kanalie’ z mówicy sejmowej i oskarżający opozycję o zamordowanie brata.
  Organizujący comiesięczne senanse hejtu i chroniony przez mrowie policji, niecnie atakowany białymi różami.
  Tolerujący nacjonalistyczne zbiegowiska bohatersko walczące z kilkunastoma kobietami z transparentami i tak przerażonych własną odwagą, że na wszekli wypadek paradowali za zakrytymi gębami. Demonstrujących swoją postawą nacjonalistyczną poważne traktowanie przykazania o miłości bliźniego poprzez wyrażenia typu ‚znajdzie się kij na lewacki ryj’, ‚a na drzewach zamiast liści…’ i tak dalej.
  Coś ominąłem?

 44. Przedtem była pernamentna wina Tuska a teraz jest pernamentna wina Kaczyńskiego zgodnie z przysłowiem”kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada” ale i tak do takiego szczytu chamstwa i pogardy wobec współobywateli nikt nie dorówna PiS-i.

 45. Czekam na komentarz p.Mazurek,że nie pochwala,ale rozumie.
  To jedna z przyczyn tego co się stało.

 46. Nalezy tylko miec nadzieje ze sledztwo w sprawie ataku nozownika na Pana Prezydenta Adamowicza nie zostanie umorzone bo atak ten …”wyrażal niezadowolenie, a nie nawoływal do nienawiści”…

  Tak bylo w koncu w przypadkach „aktow zgonu” wydanych przez Mlodziez Wszechpolska w stosunku do Prezydenta Adamowicza czy tez skopania kobiet przez „Prawdziwych Patriotow” w czasie „Marszu Niepodleglosci” 2017. Oni przeciez byli tylko niezadowoleni a uczucie nienawisci bylo im obce.

 47. Jak chcemy wrócić do czasów Chrystusa ,to oglądając reżimowe media i reżimowców ,widzimy faryzeuszy?

 48. Jako memento do tego tragicznego wydarzenia posłużyć może fakt, że w imieniu władz RP o ataku na prezydenta Adamowicz wypowiedział się jako jeden z pierwszych pan Szefernaker, człowiek robiący karierę dzięki umiejętności organizowania za pomocą płatnych trolli kampanii nienawiści w mediach społecznościowych. W swojej wypowiedzi doszukiwał się winy po stronie Straży Miejskiej.

 49. @Gekko
  Służy pan złej sprawie. O niepoczytalności napastnika niech się wypowiedzą psychiatrzy. Przebieg ataku wskazuje, że był on w tym momencie poczytalny. Napastnik uzasadniał swoje zachowanie nienawiścią do PO. Nie można nie dostrzegać kontekstu politycznego, spirali nienawiści, która rozkręca się nawet po ataku w Internecie, i to z udziałem osób publicznych. Mamy klimat lat trzydziestych, a władza ignoruje go jak pan, tym samym przyczyniając się do jego zaostrzenia. Jak wiarygodny może być w takiej sytuacji prokurator generalny czy minister policji? Od trzech lat karmi się społeczeństwo o mordach zdradzieckich. Tak zwani wszechpolacy wystawili akt zgonu prezydentowi Adamowiczowi, nacjonaliści w Katowicach powiesili na szubienicach podobizny polityków opozycji. Tak powstała atmosfera przyzwolenia na przemoc fizyczną i symboliczną w przestrzeni publicznej.

 50. A na poważnie.Pytania pomocnicze dla ludzi pana Zbyszka.Jeżeli tak nienawidził PO ,TO DLACZEGO ,wcześniej nie zaatakował prominentnego członka PO Z Gdańska?.Dlaczego zaatakował dopiero po roku od wyjścia z więzienia i zrobił to w czasie WOŚP.?Czy był zwolennikiem partii ,jaka by ona nie była.?pOWIEDZĄ TO SKAZANI ,Z KTÓRYMI ODBYWAŁ KARę.Czy czytał wpisu w internecie np. pani Pawłowicz ,na temat Orkiestry.Kto udostępnił mu znaczek dziennikarski?NO zabadanie AQ konIeczne.pRZESTĘPCY MAJĄ DUŻE.Opozycja nie robi własnego śledztwa ?Grzesiu do dzieła.

 51. Lewacy nagle odkryli, że nienawiść zabija, gdy poszkodowany został jeden z ich ludzi.

 52. Wybiegnijmy trochę w przyszłość.
  Niezdolność do pracy prez. Adamowicza trochę potrwa.
  Czy przypadkiem pisi wojewoda nie wprowadzi do miasta komisarza ?
  Nie wiem jak to jest prawnie umocowane, ale czy Pis prawem sie przejmuje ?

 53. Adam Szostkiewicz
  14 stycznia o godz. 12:28
  @Gekko
  Służy pan złej sprawie.

  Panie Redaktorze.
  Zbyt szybko Pan wyrokuje.
  Właśnie o tym piszę. To są chwile, w których nie ma dobrych emocji. Warto tragedię w sobie przepracować, poznać fakty, zanim stanie się po stronie napędzania samowzmożeń. Uważam, że to właśnie jest DOBRA STRONA człowieczeństwa rozumnego.
  To, że się wypowiadam o ocenie faktów o zachowaniu sprawcy, znaczy że wiem co mówię. Zaraz po mnie zacytowano historię psychiatryczną sprawcy. To nic, Panie Redaktorze, nie mówi o poczytalności (czego Pan nie musi rozumieć, że choroba a poczytalność to różne sprawy, a ja niech Pan sobie imaginuje mogę wiedzieć).
  Psychiatria sprawcy nie wyklucza kontekstu, ale nie pora TERAZ o tym kontekście sądzić – i to TYLKO na podstawie własnych emocji.
  Z chrześcijańskim, z uprzejmości, pozdrowieniem.

 54. PS
  Nie przyszło mi do głowy, że może pan sądzić, znając moje posty, że mam inne niż Pan zdanie o wzmiankowanym kontekście.
  Mam to samo.
  Co nie znaczy przy naszej obecnej wiedzy, że zachodzi pomiędzy ogólnym kontekstem a konkretnym czynem związek przyczynowo-skutkowy.
  I raz jeszcze, po chrześcjijańsku, etc.

 55. maciekplacek
  14 stycznia o godz. 3:56

  Panskie cyniczne powatpiewania w szczerosc oficjalnych komentarzy rzadowych jest zenujace.

  Ile wiosen liczysz sobie pensjonareczko?

 56. Gekko
  14 stycznia o godz. 11:28

  Problemy psychiatryczne w żadnym wypadku nie są równoznaczne a brakiem poczytalności. Zachowanie napastnika wygląda na starannie przemyślane i dobrze zaplanowane. A to wyklucza brak poczytalności.

 57. LK
  14 stycznia o godz. 11:39

  Ciekawe jest też, że nigdzie nie mogę się dowiedzieć, dlaczego napastnik ma pretensje tylko do ‎prezydenta Gdańska, a nie do policji, prokuratury czy też sędziego, który go skazał, a tylko do ‎prezydenta Adamowicza.

  Jak to dlaczego? Przecież wiadomo, że „przez osiem lat Polcy i Polacy”, że „Polska w ruinie”, że „lewaki i leberały”, że „Targowica”, że „zdrajcy donoszący do Brukseli” …

 58. Nie wolno zapomnieć o twórczym wkładzie własnym krk w obecną sytuację.
  To „katolicki głos w naszym domu” sączy jad w uszy suwerena. To jasnogórscy zakonnicy tulą do serc „prawdziwych patriotów”, zwanych przez nich „kibicami wyklętymi”, wyjących, skandujących nienawistne hasła, odpalających race. A niektórzy z panów księży wymieniają nawet kościelne stuły na kibolskie szaliki.
  To Gądecki zachęcał do wyjścia na ulicę dwustu tysięcy ludzi w sprzeciwie wobec przedstawienia „Golgota Picnic” planowanego na festiwalu na Malcie. To on słowem nie zgromił księdza, który publicznie uderzył w twarz ministranta, podczas mszy, za to, że dzieciak upuścił hostię. Włos z głowy nie spadł księdzu, który słuchał spokojnie muzyki podczas gdy jego kochanka rodziła w drugim pokoju na plebani, a dziecko w niewiadomych okolicznościach zmarło.
  To on szydził z uczniów VIII LO w Poznaniu, którzy szli przez całe miasto w proteście przeciw odbieraniu im szkoły przez pana arcybiskupa.
  To z arcykatedry warszawskiej wychodziły marsze smoleńskie. Na plebaniach szerzył Macierewicz nienawistną religię smoleńską.
  Przykłady można mnożyć w nieskończoność.
  To, wreszcie, krk pomógł PiS wygrać wybory, trwa przy nim. Jest ślepy na złodziejstwo, bezprawie, niszczenie państwa, przemysł pogardy.

  Nie zareagowaliśmy w porę na smoleńskie gusła. Z delikatności i braku wyobraźni, że można posunąć się aż tak daleko.
  Jeżeli i teraz nie będziemy w porę (choć może już za późno) nazywać rzeczy po imieniu, to znaczy, że zasłużyliśmy sobie na swój los.
  A jaki to będzie los, „dojna zmiana” pokazuje każdego dnia. Oni się nie zawahają ani przez moment.
  Kiedyś niewolnikami byli chłopi. Jutro my nimi możemy być. Niewolnikami panów świeckich i kościelnych.

 59. Bardzo ciekawie byłoby się dowiedzieć, jakiej telewizji słuchał ten bandyta. Intuicja mi podpowiada, że TVP. Nie przypadkiem uznano Goebbelsa za zbrodniarza, choć chyba nikogo osobiście nie zabił.

 60. Wątpiącym we wpływ kontekstu politycznego na zachowania przemocowe polecam zapoznanie się z mechanizmem konformizmu informacyjnego.
  Jednym z jego przejawów jest słynny efekt Wertera:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Wertera

 61. @Kubaszko
  Jacy ,,lewacy”?! Normalni obywatele wiedzieli to od zawsze.

 62. Jagoda
  14 stycznia o godz. 13:21

  Tak, dokładnie; nie ja pisałem o poczytalności, ale i nie ja powierzałbym osądy Wikipedii.
  Niech Pani to zostawi fachowcom, póki jeszcze mamy państwo nie do końca bezprawia i bezrozumu.

 63. Nadmuchiwana histeria z powodu jednego z przestępstw, które zdarzają się codziennie, jest oczywistym przejawem walki politycznej, a nie jakimś współczuciem dla ofiary przestępstwa.

 64. Nie wszyscy są wstrząśnięci śmiercią Prezydenta. Na Nowogrodzkiej już kalkulują, czy uda się wcisnąć Płażyńskiego na fotel prezydenta Gdańska.

 65. @KubSzko
  Histeria? Niech pan uważa z tą pogardą, bo nigdy nie wiadomo, jak pan i pańscy sprzymierzeńcy zachowaliby się, gdyby został zamordowany ktoś z was w podobnych okolicznościach. Wstyd takie rzeczy pomyśleć, a co dopiero ogłaszać publicznie. Szacunek dla śmierci jest filarem kultury chrześcijańskiej i humanizmu.

 66. czy zabojca prezydenta Adamowicza byl czlowiek poczytalny lub niepoczytalny moze byc istotne w sensie przyszlego orzeczenia sadowego. W sensie odpowiedzialnosci moralnej wspolodpowiedzialna jest obecna wladza, ktora podsyca atmosfere nienawisci i dzieli spoleczenstwo na lepszy i gorszy sort. Ta smierc nie moze byc o tak zwyczajnie zapomniana. Mam nadzieje, ze jedna z reakcji bedzie szybkie zjednoczenie opozycji i ustalenie wspolnej listy i odsuniecie pisu od wladzy. Pozniej mozna zaczac budowac rzad dla wszystkich obywateli jednego sortu. Poniewaz PIS to stan umyslu i niezdolnosc do reformowania sie, jesli ich sie nie odsunie to tych tragicznych aktow przemocy moze byc coraz wiecej.

 67. Już po wszystkim 🙁

  Ci, co tolerowali, a nawet – mniej lub bardziej dyskretnie – popierali wykrzykujących „Raz sierpem, raz młotem…”, ci wszyscy, co „nie pochwalali, ale oczywiście rozumieli”, ci wszyscy, co umarzali sprawy agresywnych zbirów, bo oni „tylko wyrażali swoje poglądy”… czy teraz zdobędą się choć na odrobinę refleksji?

 68. Żeby było jeszcze bardziej ponuro, Owsiak zrezygnował z prezesowania WOŚP.

 69. To nie wyglada na „akcje szalenca”… to wyglada na dobrze przygotowany zamach. Moze nawet i zamach na czyjes zlecenie…

 70. Myślę, że z powodu śmierci Pana Prezydenta powinien Pan wyłączyć możliwość komentowania. Może choć to pozwoli na zamknięcie ust „Kubaszkom”. A ci co żałują – to zrobią to w ciszy i zamyśleniu. Bez jazgotu „Matek Kurek”.

 71. co za koszmar! Quo Vadis Polsko!

 72. Straszny żal. Współczuję rodzinie, przyjaciołom, znajomym, wszystkim sympatykom Orkiestry. Czy rządzący wreszcie się opamiętają w tolerowaniu aktów agresji i nienawiści? Rykoszetem oberwał Jerzy Owsiak. Dręczy mnie myśl czy idea Orkiestry również?

 73. @Jagoda:
  Dopuszczam myśl o „kontekście politycznym”, ale…

  1. Parę lat temu w moim rodzinnym mieście doszło do zabójstwa. Człowiek ukradł broń i zabił z niej, zanim został powstrzymany. Lokalne media podawały, że miał deklarować iż wystrzela zwolenników partii, akurat w mieście i okolicach dominującej. Nawiasem mówiąc — przyjechał z regionu zdominowanego przez konkurencyjną partię…

  Media ogólnopolskie wątku nie podjęły. Nie wiem, czy oparł się porządnej weryfikacji, czy zagrała odpowiedzialność dziennikarska — doniesienie o morderstwie powodowanym polityką, a popełnionym przez „zwykłego szaleńca” mogło napędzić polityczną nienawiść.

  2. W stanie wojennym byłem świadkiem, jak to przyłapany na gorącym uczynku złodziej zaczął wykrzykiwać, że jest z Solidarności, a aresztowanie to akt polityczny.
  Byłem na tyle blisko, że widziałem, iż najpierw przyłapano go na kradzieży, a potem zaczął udawać działacza. Dla osób stojących dalej od miejsca zdarzenia jednak pierwsze co było, to krzyki, że aresztują za działalność polityczną…

  Przy każdej takiej sprawie zadaję więc sobie pytanie, czy odwołanie się do polityki nie jest pomysłem na zdobycie przychylności obserwatorów dla czynu podłego i wcale z polityką nie związanego.

 74. @Duende
  nie w tym momencie.

 75. @Sir Jarek
  Widzę, że nawiązujesz do „wielkiej” tradycji zamykania ust praktykowanej przez twoich ideowych antenatów. Ale, jeśli nie ludzie, to kamienie wołać będą…

 76. PAK4
  14 stycznia o godz. 16:27,

  pozwól, że przypomnę list otwarty psychologów polskich do rządzących, przestrzegali już w 2015:
  https://plus.google.com/u/0/photos/photo/101580844869959615096/6646366555314030978?authkey=CMCknPv56czsRQ

 77. @Kubaszko
  o tak, tu się zgadzam: kamienie wołać będą o złu wyrządzanym Polsce z Panem Bogiem i z Ojczyzną na ustach.

 78. Przypominam tylko, że każda złotówka dana Owsiakowi jest de facto złotówką daną na ‎wojsko, gdyż ‎dzięki Owsiakowi, budżet państwa może oszczędzać na wydatkach na służbę ‎zdrowia, jako że ‎równowartość tego, co Owsiak da szpitalom, państwo może przeznaczyć na zbrojenia. ‎Dziwie się ‎więc, że nawet inteligentni Polacy bezmyślnie wspomagają Owsiaka, a tym samym nakręcają ‎zabójczą ‎dla ludzkości spiralę zbrojeń.‎

 79. Jagoda 14 stycznia o godz. 13:27
  Jak zwykle, spłycasz wszystko. 🙁

 80. Jagodo:
  Pamiętam, kto nakręcał nienawiść. Ale też wiem, że i po „mojej” stronie są ludzie, którzy nakręcić się dali — pamiętam o tym. Jeśli się w tym nakręcaniu nie zatrzymamy, to też będziemy winni tego, co się może jeszcze wydarzyć.

 81. @PAK4
  Co to za okropna logika! Przypomina sławetne ,,a u was biją Murzynów” w propagandzie komunistycznej. Głupota i agresja po stronie opozycji zdarza się o wiele rzadziej, na pewno w strefie publicznej, niż po stronie prawicy i skrajnej prawicy.

 82. @LK
  ale z pana analityk! Jakiś dowód księgowy? W latach 80. zachodni pacyfiści nie protestowali przeciwko sowieckim rakietom wymierzonym w wolny Zachód, tylko przeciwko amerykańskim, które odstraszały atak sowiecki.

 83. @ LK 14 stycznia o godz. 17:38
  Na jakiej podstawie założyłeś, że to wszystko co zostało kupione przez fundację Owsiaka, byłoby również kupione za rządowe pieniądze?
  Rząd PRL też twierdził że fundacje jakiekolwiek nie są potrzebne, bo socjalistyczne państwo należycie dba o potrzeby obywateli.

 84. Faktyczni nienawiść prowokuje nienawiść. Dobrze pamiętam. Atak na biuro poselskie Prawa i Sprawiedliwości w Łodzi miał miejsce 19 października 2010 roku. W jego wyniku śmierć poniosła jedna osoba (Marek Rosiak), druga (Paweł Kowalski) z poważnymi obrażeniami została odwieziona do szpitala. Sprawcą był Ryszard Cyba, przez rok był członkiem Platformy Obywatelskie

 85. Miażdżąca opinia o firmie ochroniarskiej. „Mógł pozabijać wszystkich na scenie”

 86. „- Jak mówi św. Jan w Pierwszym Liście, zabójca nie nosi w sobie życia wiecznego. Dlatego może to się wydawać paradoksalne, ale zabójca potrzebuje większego współczucia aniżeli zabity – mówi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki po śmierci Pawła Adamowicza.”
  „…w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia.” Łk 15, 7
  Rozumiejąc dosłownie – a człowiek prymitywny tylko tak potrafi – hulaj prawdziwy chrześcijaninie do woli, bracia w wierze ci współczuć nawet po popełnieniu największej zbrodni będą, abyś jeno się przed zgonem nawrócić zdążył!.

 87. Gospodarz:
  Nie stawiam znaku równości, nie potępiam opozycji z pozycji etycznych. Twierdzę tylko, że w społecznym interesie jest wyciszenie nastrojów, a nie ich podgrzewanie.
  Oczekuję wyciszania od władz, od rządu, poprzez TVP i PR, do działaczy PiS w regionie włącznie. Miłoby zobaczyć, jak ktoś się bije w piersi. Ale oczekuję też wyciszenia od strony, z którą się identyfikuję, bo choć nie jest winna zaistnienia sporu, to w swoich „dołach” nie jest wolna od pokus używania siły. I nie ma gwarancji, że publiczne podgrzewanie atmosfery nie sprowokuje kogoś do użycia siły; choćby dlatego, że nie ma gwarancji, że czytają tylko osoby zrównoważone psychicznie.

  Dodałbym także prywatnie, że choć tylko werbalnie to potrafię się nakręcać w nienawiści. Tylko werbalnie i nawet bez wulgaryzmów. Ale jednak. To ani nie poprawia samopoczucia, ani nie czyni człowieka lepszym. Dla własnej higieny psychicznej lepiej się wyciszyć. Zwłaszcza, że prezydent Adamowicz zmarł — śmierć zawsze jest okazją do wyciszenia i współczucia dla rodziny.

 88. @LK
  14 stycznia o godz. 17:38

  Ale logika! Ze ci sie w tak tragicznej chwili na marne zarty zbiera. Wstyd!

 89. Adam Szostkiewicz 14 stycznia o godz. 18:06‎
  Nie tyle księgowy, co statystyczny i logiczny- po prostu gdyby nie fundacja Owsiaka, to państwo ‎polskie musiałoby siłą rzeczy wydawać więcej z budżetu na służbę zdrowia, a więc mniej pieniędzy ‎zostałoby w kasie państwowej na zbrojenia. Poza tym, to Zachód nigdy nie był wolny od wyzysku ‎ludzi pracy, a szczególnie w jego koloniach, natomiast protesty przeciwko amerykańskim rakietom i ‎samolotom bojowym w UK czy Niemczech wynikały nie z tego, że miały one odstraszać radziecki (nie ‎‎„sowiecki”, gdyż to jest okropny rusycyzm, a przypominam, że „Polacy nie gęsi”) atak, a tylko że ‎będąc rozmieszczone w Zachodniej Europie czyniły one z owej Zachodniej Europy doskonały (bliski) ‎cel kontrataku w razie konfliktu zbrojnego USA z ZSRR. Nic więc dziwnego, że zachodnioeuropejscy ‎patrioci i pacyfiści protestowali przeciwko amerykańskim rakietom i samolotom (a także czołgom, ‎armatom i generalnie obcym siłom zbrojnym) rozmieszonym w Zachodniej Europie. A tymczasem ‎polskie władze chcą wybudować u nas „Fort Trump” – idealny wręcz cel dla kontruderzenia w Polskę, ‎jako bazę wojskową USA, czy to ze Wschodu „jako takiego” czy też z Bliskiego Wschodu, gdzie ‎robimy sobie ostatnio sporo wrogów.‎
  Poza tym, to przypominam, że NATO był od początku paktem agresywnym, wymierzonym w ZSRR i ‎jego sojuszników (czyli też i w Polskę), a więc nic dziwnego, że był on niepopularny wśród zachodnich ‎patriotów i pacyfistów, gdyż dążył on do rozpętania III wojny światowej, tyle, że po uzyskaniu przez ‎ZSRR i ChRL broni jądrowej, musiał on ograniczyć się do wojen zastępczych (proxy wars), czyli do ‎agresji USA i jego sojuszników na takie państwa „peryferyjne” jak np. na Koreę, Wietnam, Iran (za ‎pomocą Iraku) a później na sam Irak (na zasadzie „Murzyn zrobił swoje”), Afganistan czy Libię, a ‎także na Jugosławię. Ale na szczęście NATO trzeszczy dziś w szwach, gdyż prezydent Trump otwarcie ‎grozi Turcji, formalne swojemu sojusznikowi z NATO, że ją „zmiażdży” ‎‎(http://wyborcza.pl/7,75399,24362071,trump-do-ankary-zaatakujecie-kurdow-to-was-‎zmiazdze.html#s=BoxWyboLink).‎
  Więcej zaś tu:‎
  http://forum.gazeta.pl/forum/w,50,4934614,4934614,Krotka_historia_interwencji_amerykanskich_od_‎‎1945.html‎
  https://marucha.wordpress.com/2014/03/04/lista-krajow-zbombardowanych-przez-usa-od-ukonczenia-‎ii-wojny-swiatowej

 90. Mam nadzieję że rezygnacja Jurka Owsiaka została podjęta pod wpływem chwili i że bliscy mu ludzie i przyjaciele oraz te miliony które wspomagają WOSP skłonią go do przemyślenia i zmiany decyzji. Może to brzmi patetycznie ale śmierć prezydenta Gdańska nie może pójść na marne. Zło i zakłamanie które jest w pewnych ludziach nie może być silniejsze niż dobro które on czyni. Będzie to wielki zawód dla tych dziesiątek tysięcy wolontariu-szek (szy) którzy brali udział w tym wspaniałym wydarzeniu. Jestem na tyle starym człowiekiem że ma świdomośc że wszystko ma swój początek i koniec. Ale nie może to się odbywać pod dyktando obłudników. Jurek Owsiak nie powinien dostarczać im tej satysfakcji że oni wygrali. Mam głeboką nadzieję że chociaż ta następna WOSP zagra jeszcze pod jego przewodnictwem. Potem Panie Jurku Owsiak może Pan zrezygnować i wtedy będę Pana rozumiał.

 91. Dziękuję Redaktorze.
  Nijak mi się równać z Pańskimi zasługami. Pokusa odpuszczenia jest bardzo silna. Ale nie robię tego, bo ciągle jeszcze mogę i rozmawiam z młodzieżą. Mówię im o Mazowieckim, Geremku, Kuroniu.
  Dopóki będą chcieli mnie słuchać (dzisiaj niektórzy poszli na marsz przeciw przemocy) będę z nimi rozmawiała.

 92. @Jacek, NH
  tak, będą teraz zwalać winę na ochroniarzy.

 93. @Jacek,NH
  Czyli, jak zwykle, wpisuje się pan, nie czytając. Odpowiadam, nie ja jeden, na ten pseudo-argument w tekście.

 94. mały fizyk 14 stycznia o godz. 19:27
  Jakie żarty?

 95. Zabójca prezydenta Adamowicza miał schizofrenię paranoidalną, obwinianie przez pana redaktora prawicy i PiS jest kompletnie nie na miejscu:

  https://www.google.com/amp/s/wiadomosci.wp.pl/zabojca-pawla-adamowicza-mial-schizofrenie-paranoidalna-niedawno-odstawil-leki-6338467136469121a%3famp=1

 96. @karol
  jest odwrotnie: to prawica udaje greka i niewiniątko, a to ona produkuje lwią część hejtu, który legitymizuje przemoc symboliczną i fizyczną. Dlatego będą skupiać się na psychopatii zabójcy, zamiast uderzyć się we własne piersi.

 97. Panie Redaktorze,
  Na temat niedawnego zamachu na prezydenta Gdańska napisano ostatnio dosłownie miliony słów, ale ‎ciekawe jest, dlaczego nigdzie nie mogę się dowiedzieć, dlaczego zabójca ma pretensje tylko do (byłego ‎już) prezydenta Gdańska, a nie do policji, prokuratury czy też szczególnie do sędziego, który go skazał, ‎a tylko do prezydenta Adamowicza? Jak zwykle w takich przypadkach (Kennedy, Palme etc.) zapewne ‎nigdy nie dowiemy się, o co tu tak naprawdę chodziło i kto za tym tak naprawdę stał, a przecież „rękę ‎karaj, nie ślepy miecz!” (Kornel Ujejski ‎‎„Chorał”).‎ Nic więc dziwnego, że w takiej sytuacji generalnej ‎dezinformacji (zalewu niedomówień, trywialnych faktów i zwykłych kłamstw) zarówno ze strony ‎rządu, totalnej opozycji i tzw. niezależnych ekspertów, powstały już i rozpowszechniły się i dalej będą ‎powstawać i rozpowszechniać się wszelakiego rodzaju „teorie konspiracji”.‎

 98. Ochroniarze…byli cacy. A ze nie wykonali swojej roboty I impreza pomimo obowiazujacych przepisow nie byla zgloszona jako impreza masowa..
  Tylko jako wydarzenie regulowane prawem drogowym…( bo taniej) to wina oczywiscie Kaczynskiego.

  Felietonista POLITYKI Celinski jezykiem pokoju skwitowal to na internecie:
  ” Kaczynski spie..alaj”

 99. Kto to chcial wyzynac watahy?
  Kaczynski?

 100. @Falicz
  tak, tak, co byście zrobili bez tych dwóch, trzech odzywek waszych ,,wrogów”. Porównajcie to sobie z hejtem choćby w TVP w dniu śmierci Adamowicza i przeproście. Sikorski wielokrotnie się pokajał, prawicowi hejterzy nigdy.

 101. @Falicz
  ja się nie nazywam Celiński. Po drugie, niech pan poczyta, jakiego języka używa prawica w Internecie na ludzi opozycji. Na przykład Pawłowicz czy Tarczyński.

 102. @LK
  a to już wiem, kim pan jest!

 103. To nie wina Polaków tylko polityków. To właśnie oni wraz z mediami napędzają nienawiść między Polakami i próbują nas dzielić

 104. @Jacek
  O, nie, wy też napędzacie, nie tylko wasi politycy i liderzy.

 105. Dziekuję autorowi za wpis do bloga i udział w dyskusji; odpieranie argumentów i rzeczowe odpowiedzi na przepychanki. To ważne widzieć, że jednak jest jakaś wymiana, róznice a każdy wnioski wyciągnie sam.

  Bardzo trudno o dobry przyklad z góry gdy ktoś pokroju Trumpa jest prezydentem USA ale raczej wszyscy to wiemy. Oczywiscie, to nie zwalnia to polskich i światowych politykow od trzymania sie jakichś standardów ale może być łatwiej słabym i zlym politykom przejmować wladzę, przestrzeń publiczna i język jakimi śię komunikujemy – to niebywała okazja dla tego rodzaju sprawowania rządów. Pilnujmy i śiebie i polityków, których wybraliśmy, no i obyśmy dotrwali bez dalszych tragedii i światowego konfliktu do konca prezydentury Trumpa – już tylko dwa lata.. Spokojnego 2019!

 106. karol1234:
  W matematyce jest takie rozróżnienie częste: warunek konieczny i warunek wystarczający.
  Hejt nie był warunkiem wystarczającym w tym przypadku. Był jednak warunkiem koniecznym. Tzn. sam hejt tego nie spowodował, ale bez hejtu by tego też nie było.
  Oskarżenie prezydenta miasta o sposób potraktowania przez system sprawiedliwości nie jest nie tylko neutralne ale i naturalne. Składa się na to wizja silnego państwa, bez trójpodziału władzy; oraz podkreślanie politycznej afilicji prezydenta, jak też przypisywanie jej różnych win. A wszystko to jest polityczne i nawet łatwo wskazać odpowiedzialnych takich słów.

 107. Andrzej Falicz
  15 stycznia o godz. 10:39

  „Kto to chcial wyzynac watahy?
  Kaczynski?”

  Po pierwsze tu chodzilo o polityczne unicestwienie, a NIE fizyczne.

  A po drugie takim jak p. to juz „oko za oko” ze Starego Testamentu nie wystarcza. Musi byc krwawa wendeta do ostatniego potomka („resortowe dzieci”).

  Pozostaje tylko nadzieja, ze tylko nieliczni chca sie naprawde tak nisko stoczyc.

css.php