Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza
W?adimir Putin

6.09.2018
czwartek

Nie czas na odwilż z Rosją

6 września 2018, czwartek,

Rosyjski wywiad wojskowy (GRU) wysłał do Anglii dwóch oficerów z misją skrytobójstwa. Tak wynika z najnowszych informacji przedstawionych publicznie przez rząd brytyjski. Z inicjatywy Londynu sprawa stanęła na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, nabierając znaczenia globalnego. Stosunki Zachodu z Rosją ulegają dalszemu pogorszeniu.

Państwa zachodnie, włącznie z USA, wyraziły tam solidarność z Wielką Brytanią. Uczyniła to również Polska. Brytyjska ambasador przy ONZ zaznaczyła, że nie ma sporu między Londynem a społeczeństwem Rosji. Ale nie może akceptować takich działań państwa rosyjskiego. Ambasador Rosji oczywiście wszystkie zarzuty odrzucił. Kategorycznie.

I, też jak zwykle w takich sytuacjach, spróbował przerzucić odpowiedzialność na Brytyjczyków. Wytykał, że to oni nie chcieli współpracy w wyjaśnieniu sprawy. To prawda, ale czy można się dziwić, że Londyn nie chciał się dzielić swymi informacjami i metodami śledztwa z Rosją? To nie jest „antyrosyjska histeria”, tylko zabezpieczenie się przed rosyjskimi manipulacjami dochodzeniem. Na podobnej zasadzie Polska ostatecznie nie skorzystała z rosyjskiej oferty współpracy w wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej.

Rząd brytyjski nie zawahał się przypisać odpowiedzialności mocodawczej pośrednio samemu prezydentowi Putinowi. Bo wywiad GRU podlega sztabowi generalnemu Rosji i resortowi obrony, a te podlegają ostatecznie głowie państwa.

Tylko ślepi nie widzą, że dzisiaj Kreml robi wszystko, co może, aby rozwalić NATO i UE i generalnie osłabić wspólnotę zachodnich demokracji, żeby w końcu zastąpić obecne zachodnie elity polityczne liderami populistycznymi i skrajnie prawicowymi, którzy mają jego wsparcie, bo z nimi Moskwa się ułoży na swoich warunkach.

Są dwa, co najmniej, ważne wnioski z ponurej sprawy Skripalów. Kreml na różnych frontach i różnymi metodami prowadzi wrogie działania przeciwko Zachodowi. Bezpieczeństwo i demokracja państw zachodnich są zagrożone tymi działaniami i wymagają skoordynowanej reakcji, o jaką słusznie zaapelowała premier May.

Po drugie, nowe informacje w sprawie Skripala powinny dać do myślenia także polskim służbom specjalnym i ukrócić proputinowskie umizgi niektórych dygnitarzy i decydentów obecnej władzy pod adresem Kremla.

Redaktor Grzegorz Rzeczkowski opublikował właśnie w POLITYCE tekst o rosyjskich śladach w tzw. aferze podsłuchowej sprokurowanej przez węglowego biznesmena Marka Falentę. Afera walnie przyczyniła się do wygranej PiS w wyborach parlamentarnych 2015 r.

Mamy, niestety, nową zimną wojnę, na razie głównie cybernetyczną i szpiegowską. To nie jest czas na odwilż i odgrzewanie panslawistycznej ułudy, stworzonej zresztą przez Rosjan w ich imperialnym interesie.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 50

Dodaj komentarz »
 1. Jeszcze nie czas na odwilż, na razie koniec lata.

 2. „Rosja. Kraj bandycki, upadły, nie honorujący żadnych umów. Kierowany przez służby działające na wzór mafii. Przepojony zdegenerowanym imperializmem. Mający na koncie mordy i ludobójstwa. Kraj będący zagrożeniem dla regionu, kraj, który potrafi eksportować już tylko jedno – terror i zamęt”

 3. „Wprawdzie mają złą władzę ale Rosjanie to wspaniały naród”. To dogmat, którego nie wypada podważać. A może jednak warto spojrzeć na niego chłodnym okiem?”. To ulubione kłamstwo rusofilów. Rosjanie to zły naród, wybierający złą władzę

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jak zawsze doskonaly artykul.

 6. Panie redaktorze Szostkiewicz,

  Proszę wytłumaczyć, jakie konkretne korzyści mógł odnieść Kreml pomagając pogrążyć Platformę Obywatelską w wyborach 2015 roku? PO jest proniemiecka (eufemistycznie ― proeuropejska), a PiS zdecydowanie proamerykański. Rosja od ponad 10 lat robi świetne interesy z Niemcami, i to w wymiarze strategicznym, czemu zupełnie nie przeszkodził atak na Gruzję, aneksja Krymu i wschodniej Ukrainy. Od mniej więcej od 2013 roku Ameryce to się bardzo nie podoba. Czy oś Moskwa – Warszawa – Berlin nie byłaby dla Rosji milszą perspektywą niż stałe bazy amerykańskie w Polsce (już za moment). Napisać można wszystko, ale jeszcze przydałaby się odrobina logiki.

  Gdyby poważniej zainteresował się Pan obywatelem Markiem Falentą to radziłbym prześledzić jego powiązania ze spółką Hawe S.A.

  „Wiceprezes Hawe S.A. Krzysztof Rybka został zatrzymany w związku z aferą podsłuchową”.
  https://www.forbes.pl/wiadomosci/wiceprezes-hawe-zatrzymany-w-zwiazku-z-afera-podsluchowa/2g5r6vm

  Pytanie, czy spółką HAWE jest rosyjska, czy może nie bardzo? A może nawet wprost przeciwnie?

 7. Na podobnej zasadzie Polska ostatecznie nie skorzystała z rosyjskiej oferty współpracy w wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej.
  ???

 8. Służby Izraela od wielu dziesiątek lat, skrytobójczo, w wielu krajach świata, wielokrotnie z narażeniem zdrowia i życia lokalnych mieszkańców mordują kogo tylko władze Izraela uznały za zagrożenie dla bezpieczeństwa swojego kraju.

  To nie jest oczywiście żadne usprawiedliwienie dla działań Rosji, ale nie przypominam sobie oburzenia @Gospodarza w związku z izraelskimi zabójstwami obywateli obcych państw. Nie przypominam też sobie ostrzeżeń przed zagrożeniem działaniami izraelskiej propagandy w wykonaniu tamtejszych polityków czy różnych hasbarowych służb.

  A konsekwencje może też ponieść Polska, gdy jakiś szurnięty polski polityk wpadnie na pomysł podlizania się czy to USA czy to Izraelowi biorąc udział w kolejnej wykoncypowanej w tamtych krajach demokratyzującej krucjacie.

 9. „To nie jest „antyrosyjska histeria”, tylko zabezpieczenie się przed rosyjskimi manipulacjami dochodzeniem. Na podobnej zasadzie Polska ostatecznie nie skorzystała z rosyjskiej oferty współpracy w wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej.”

  U Angoli też jest brzoza ? Jak dobrze że nie daliśmy się zmanipulować….

 10. Czy to Falenta podsłuchał tych dwóch rosyjskich morderców , jak się naradzali w jaki sposób otruć byłego agenta , którego wcześniej wymieniono na innego agenta.
  Mniej skomplikowane to tylko były teatry „Cobra” w komunistycznej telewizji.
  Oczywiście , że nie jest jeszcze czas na odwilż z tak prymitywnymi mordercami z GRU.
  W lepszych filmach grywał reżyser Skolimowski w czasach kiedy uczył się reżyserii na zachodzie. To dopiero były postacie rosyjskich zbirów z najwyższej półki tajnych służb. Tak trzymać , żadnej odwilży , nigdy .

 11. @zza kałuży
  Istotnie, to nie jest żadne usprawiedliwienie i to nie jest na temat.

 12. @mauro rossi
  Przecież piszę: celem polityki rosyjskiej jest destabilizacja Zachodu, w tym Polski. Rosja popiera populistów i skrajną prawicę, bo woli, żeby oni rządzili w Europie. Nie mają doświadczenia, kadr, zaplecza intelektualnego, skłócają społeczeństwa i roztaczają miraże świetlanej przyszłości, aby zająć miejsce elit politycznych i biznesowych rządzących powojennym światem i cieszyć się nowymi przywilejami, a lud niech już sam sobie radzi. W ramach gry na podział Kreml wykorzystuje postnazistowskie kompleksy i obecne interesy ekonomiczne niemieckie, sprawa Skripala pokazała, że taktyka odnosi pewien sukces, ale na dłuższą metę Zachód się obroni, za to my możemy wrócić do rosyjskiej strefy wpływów. Rozumiem, że panu to nie przeszkadza.

 13. Logika polityczna sama niesie rządzących Polską w stronę Rosji. Jesteśmy skłóceni z najważniejszymi państwami Europy zachodniej, sojusz z Trumpem znaczy tyle co jego zmienne nastroje, jak się o coś pogniewa, to nas skreśli jednym twittem, na uzbrojenie amerykańskie nie mamy na razie pieniędzy i nie wiadomo, czy będziemy w ogóle mieli – to wszystko śpiew dalekiej przyszłości, już teraz nie mamy samolotów i helikopterów, a zabiegamy o rakiety Patriot. Rosja Polski do niczego nie potrzebuje, przynajmniej obecnej Polski, z którą nie musi się liczyć, bo inni się nie liczą. Prędzej czy później wpadniemy im w łapy, a nasza prawica się ucieszy, że mamy te same wartości i że Putin czy inny Srutin to człowiek honoru.
  Polska nigdy nie była w Europie zachodniej, zawsze we wschodniej, i to się nie zmieni jeszcze długo, a może nigdy. Alfabet łaciński nie zastąpi cywilizacji zachodniej.

 14. Panie Redaktorze pełna zgoda co do Pańskiej diagnozy celów i metod Rosji ale…przecież każdy realista ma co do nich pełną jasność. Rosja to imperialny kraj i (o dziwo muszę się tu zgodzić z Panem Nowohuckim) jego OBYWATELE MAJĄ ŚWIADOMOŚĆ IMPERIALNĄ. Prędzej wybaczą swojemu przywództwu swoją biedę niż ,,utratę szacunku” spowodowaną słabością. Lekcja losów Mikołaja II nie poszła w zapomnienie. Terror oprócz wielu innych (pozytywniejszych) elementów – nie oszukujmy się jest składnikiem ,,silnego” przywództwa. Tak samo robi USA. Oczywiście odbije Pan piłeczkę ,,to nie jest tematem” ale bądźmy uczciwi i nie twórzmy dla Rosji odrębnych kategorii moralnych. Służby USA nie przywiozły Bin Ladena na proces ale wpakowały kulkę w łeb i zatopiły w morzu. Nie wspomnę o amerykańskich dronach zabijających ludzi w formalnie niepodległych (i częstokroć ,,zaprzyjaźnionych”) państwach np. Pakistanie czy Jemenie. Kraje Zachodu moralnie nie są nic czystsze niż imperialna Rosja. I USA i np. kraj ,,który nauczyliśmy jeść widelcem” utrzymywały i utrzymują u władzy cały legion ,,swoich sukinsynów” pomimo bycia szermierzami praw człowieka. Społeczeństwa Zachodu pragnęłyby żyć moralnie czysto ale jeszcze bardziej pożądają tanich bananów a akcjonariusze ,,czystych” ale co raz wyższych zysków.
  Należy pogodzić się, że Rosja jest jaka jest i jak uczy historia inna nie będzie. Uznawszy taką konstatację uniknie się potem rozczarowań i zaskoczeń podobnych do tych jakie stały się naszym udziałem po igrzyskach w Soczi. Konsekwencją uznania takich faktów powinna być odpowiednia polityka (tak ma Pan rację: nie czas na odwilż) przede wszystkim ekonomiczna. Niestety już Lenin powiedział: kapitaliści sprzedadzą nam sznur na którym ich powiesimy. Moralność moralnością, wrogość (zagrożenie) wrogością (zagrożeniem) a zyski zyskami. Zachodni kapitał wywiera potężną presję na swoje jakże moralne rządy by pozwoliły im dorwać się do potencjalnych zysków z interesów w tym niesympatycznym kraju.
  Chińska lekcja, gdzie kapitalistyczna żądza zysków wyhodowała monstrum nie powinna pójść w zapomnienie. Tam też zabija się ludzi jak i produkuje ajfony. Bilion dolarów Apple’a ma tam swoje korzenie…

 15. @Mauro Rossi
  Skandal jest że Schröder półpracuje tak blisko z Putinem a on nie widzi absolutnie nic złego w tym.

  Poza tym wątpie że Europa jest bardziej zależna od Rosji jeśli kupujemy od nich gaz. Zalezni bylibyśmy gdybyśmy nie dbali o tym że mamy różnych dostawcy i alternatyw. Jeśli zachód kupuje gaz w Rosji to pozy tam dla Polakow korzystne, bo to znaczy że gaz z USA kosztuje mniej bo jest konkurencja. Handel znaczy ze dwie strony korzystują. Kupując gaz z Rosji faktycznie pomaga Putinowi i kolegom Putina a z tego powodu jest wątpliwie, dobra, ale argument że będziemy wtedy zależni jest głupi.

  USA (i Europa) kupuje ropę w Saudi-Arabii, mało tego USA popierają ten reżim politycznie. Europa jednak politycznie nie popiera Rosję. To PiS-Polska pomaga Putinowi osiągnąć swój cel bardziej niż żaden drugi duży kraj w Europie. Taka wielka różnica.

  Propagowanie błednych teorii że jest os Polska-USA a os Europa-Rosja szkodzą Polakom w wysokim stopniu. PO nie półpracowała z Niemcami przeciwko Polakom tylko dla Polaków bo zrozumieją że mamy wspólne interesy a to nie przeciwko Rosjaninom tylko przeciwko politykom à la Putin, Morawiecki, Duda, Orban, Trump, Seehofer itd itd.

 16. @slawczan
  tak, odbiję piłeczkę. Amerykanie, ani Izraelczycy nie zabijali w Rosji w czasie zimnej wojny, ani po niej. Wydaje mi się, że trzeba na rzecz patrzeć nie tylko w skali mikro, ale i w skali makro. W moim odczuciu toczy się walka między zachodnim modelem życia, opartym na wolności jednostki w granicach prawa, a modelem autorytarnym w różnych wydaniach, dla którego jednostka i praworządność nie mają znaczenia. Liczy się tylko kontrola społeczeństwa i utrzymanie władzy przez rządzących. Wolę model zachodni, choć nie usprawiedliwiam etycznie wszelkich środków, po jakie demokracje muszą niekiedy sięgnąć w obronie przed autokracjami. Czynnik ekonomiczny wydaje się tu drugorzędny, nie jestem marksistą. W dzisiejszym świecie, jeśli już, dominuje globalizm, z którego korzysta nawet autarkiczna Korea komunistyczna. Anty-modernistyczna i nacjonalistyczna rebelia przeciwko takiemu światu prędzej czy później doprowadzi do większych napięć, konfliktów i nierówności niż globalizm.

 17. @olakier
  Zgadzam się z Panem tylko dlaczego pisze Pan to: „Polska nigdy nie była w Europie zachodniej, zawsze we wschodniej”.

  Wszystko pokazuje na to że wszędzie w Europie czekają złośliwi ludzie jak Kaczynski, Duda, Morawiecki, Lapinski. Niech Pan zobaczy co się dzieje w Niemczech w tej chwili. Minister Seehofer na przykład już obwinia uchodzców za „wszystkie problemy które mają Niemcy”. Czy to nie jasne podburzanie mas tak samo jak robi Duda czy Morawiecki? Oni widzą że nie dadzą rady normalnie przekonać ludzi więc klamia. Tak samo jak u Was PiS mamy nawet coraz gorszą partię AfD, która ma już 16%, to też nie mało. 🙁
  Druga strona, w Polsce dziennikarzy, siędziowie np. ten mądry prof Matczak itd itd, a też 40% Polaków popiera demokrację jak lew.

  Więc lepiej nie mentalnie emigrować, zachód nie powinni opuszczać. Pan jest „zachodem”.

 18. Jeśli GRU wysyła TAKICH skrytobójców, którzy zachowują się wbrew wszelkim zasadom tego fachu i wręcz proszą się, by ich wszędzie widziano, to o co my się tak martwimy? Przecież nawet najbardziej nieudolne służby (w tym polskie) nie powinny mieć z nimi kłopotu.
  Pan redaktor albo się myli, albo celowo wprowadza w błąd czytelników: Rosjanie nie tyle chcą sami prowadzić śledztwo co mieć wzgląd w śledztwo prowadzone przez organy brytyjskie, a więc nie chodzi o „manipulowanie dochodzeniem”, tylko zapobiegać temu ze strony Brytyjczyków. Anglicy w sprawie Skripali łżą jak najęci, bo zamieszanie wokół zatrucia odwraca uwagę „ciemnego luda” od rzeczywistych problemów związanych z brexitem i walką tak wewnątrz rządu, tak i o jego utrzymanie się na powierzchni.
  Być może to nawet prawda, że „Kreml robi wszystko, co może, aby rozwalić NATO i UE i generalnie osłabić wspólnotę zachodnich demokracji”. Ale po pierwsze, niewiele może, w porównaniu ze swoimi przeciwnikami, a po drugie – dlaczego miałby tego nie próbować, skoro przeciwnicy robią to o wiele skuteczniej na całym świecie, Rosji nie wyłączając. A poza tym, jeśli Kreml ma na tym polu jakieś sukcesy, to jest to w najmniejszym stopniu jego zasługa. To UE skutecznie rozwala się sama, a jeśli jej w tym ktoś pomaga, to w o wiele większym stopniu są to USA i to nie dopiero od czasu Trumpa.
  PS. Wszystko wskazuje, że Julia Skripal jest przetrzymywana przez Brytyjczyków wbrew swojej woli. Do tej pory nikt ze strony rosyjskiej nie miał do niej dostępu, nawet najbliższa rodina. A wszelkie konwencje dotyczące praw człowieka nakazują umożliwienie kontaktu pracowników konsularnych z obywatelem swojego kraju. Rosjanie proponowali, by w ich imieniu spotkał się ktoś neutralny i proponowali Indie jako pośrednika. Anglicy odrzucili wniosek.

 19. ThomasZNiemiec
  7 września o godz. 10:17

  „Wątpię że Europa jest bardziej zależna od Rosji jeśli kupujemy od nich gaz”.

  Mówimy o Niemczech, wschodnie landy już w 50 proc. uzależnione są od rosyjskiego gazu. A będzie gorzej, Niemcy z Rosją forsują przecież Nord Stream 2. Musiał Pan o tym słyszeć.

  „Kupując gaz z Rosji faktycznie pomaga Putinowi i kolegom Putina a z tego powodu jest wątpliwie, dobra, ale argument że będziemy wtedy zależni jest głup”.

  Niemcy nie byliby tak zależni, gdyby mieli choćby gazoporty do transportu gazu (LNG) z różnych części świata, ale nie mają żadnego, a np. Hiszpania i UK mają ich po kilka. Niemcy na sztywno podłączone są do rosyjskich gazociągów. Proszę ocenić, czy nie jest to głupie?

  „USA (i Europa) kupuje ropę w Saudi-Arabii, mało tego USA popierają ten reżim politycznie”.

  Argument słaby, bo Arabia Saudyjska na nikogo nie napada. Natomiast środki ze sprzedaży ropy i gazu Europie posłużyły Putinowi do wzmocnienia armii i sfinansowania zaborczych wojen.

  „Europa jednak politycznie nie popiera Rosję”.

  To proszę wytłumaczyć, czemu mimo sankcji ekonomicznych, Niemcy, ale też Francja, Holandia, Włochy, Austria, tak ścisłe współpracują w z Rosją w energetyce, a to jest przecież kwestia strategiczna? Ze strachu, krótkowzroczności, zwykłej głupoty?
  Niemcy są potęgą gospodarczą, ale militarnym karłem, Rosja dokładnie odwrotnie. I jak Pan sądzi, w sytuacji konfliktowej w tej części Europy, kto będzie górą? Polska niestety leży po środku, między Niemcami a Rosją. Ponieważ nie ma co liczyć na demokratyzację Rosji taki konflikt z pewnością kiedyś nastąpi. Bez parasola amerykańskiego nad Europą Środkową z góry jesteśmy przegrani. Takie mogą być skutki opcji proniemieckiej, która gospodarczo ma przecież sens. A żyjemy w czasach, kiedy sojusz atlantycki zaczyna się rozjeżdżać, zaś Niemcy są jednym z najbardziej antyamerykańskich społeczeństw w Europie.

 20. dawno juz w Polityce nie czytalem tyle bzdur i tyle propagandy made in Pentagon niz w na Pana blogu.

  „- Amerykanie, ani Izraelczycy nie zabijali w Rosji w czasie zimnej wojny, ani po niej.” … 🙂 …
  abo naiwnosc albo wyrachownie, albo brak elemntarnej wiedzy. Proponuje przeczytac pare pozycji o Economic Hitman np. John Perkins. Golda Meir Kommando „Caesarea” za Monachium zabijalo do lat 90tych i to czesto nie sprawcow tylko tych umiarkowanych. Ofiaro padl tez niewinny kelner Ahmed Bouchiki w Lillehammer. w 2011 izraleskie „killer-komando” zamordowalo Mabhuh w Dubai i … zostalo zfilmowne, kompletne blamage!

  „- Czynnik ekonomiczny wydaje się tu drugorzędny, nie jestem marksistą.”
  hahahha , tu widac ile Pan z Marxa zrozumial.

  ” – celem polityki rosyjskiej jest destabilizacja Zachodu” … ahhhhh co za genialna analiza implikacji polityczno-gospodarczych.
  Dla porownania:
  USA wydaje rocznie na zbrojenia prawie 800 mld. US Dollar , Rosja 85 mld. US Dollar.
  USA ma 5.429 militarnych baz: Army, Air Force, Navy, Marine Corps(w 2008 bylo ich 761) poza terytorium USA.
  Rosja ma tylko … 25 w tym dwie poza terytorium bylego ZSRR.

  USA i NATO pomimo deklaracji i porozumien zaintalowli sowje bazy wojskowe na granicy z Rosja.

  Kto tu do kogo chce destabilizowac ?!!!

  To, ze Pan jest bezkrytycznie nastawiny do polityki amerykanskie to jest Pan zbujecka sprawa ale niech Pan bzdur nie wpisuje bo to czytaje ludzie „spoza kregu”.

 21. Mauro Rossi:;Niemcy sa jednym itd= znasz lepiej marsjan niz Niemcow=wez cos na wstrzymanie!Tlumaczenie ci tego i tak niema sensu= ty wiesz twoim zdaniem lepiej!

 22. Z Putinem nie a z narodem tak.Jeżeli Putin kazał, i dali się złapać ,to czy nie oznacza ,że chce przykryć większe draństwo?A może nie panuje nad służbami jak np. nasz Generał nad zabójcami ks.Popiełuszki ,,podobno ruscy wtedy. maczali łapy..A może Anglikiom zależy na skierowaniu uwagi ,od Brexitu .który wchodzi w ostatnią fazę.ITD Itp.Bo ja zawsze czujnie wracam do Iraku ,w którym podobno mieli broń atomowa ,a chodziło o ropę i do dziś ofiary idą miliony..No i pytanie.Co się dzieje z panem ,który też się zatruł a truciznę znaleźli w domu.?A Putin bez zewnętrznego wroga ,szybko by upadł ,bo wróg potrzebny do cementowania nacjonalizmu.No i wykorzystał casus Kosowa aby napaść na Ukrainę.Casus wybrania przez PO kilku sędziów TS ,niezgodnie z prawem ,pozwolił na likwidacje tróipodziału władzy,czy dobicie demokracji do podłogi.Oby Putin nie poszedł śladami naszego wodza.Po prostu głowa boli i jak F.Kiepski muszę się napić.

 23. @Adam Szostkiewicz
  7 września o godz. 10:18
  Panie Redaktorze całkowicie zgadzam się z Pana ripostą. Całkowicie zgadzam się też z Pana diagnozą. Rzecz jasna wolę ,,model zachodni” i pomimo jego bardzo wielu niedociągnięć i życzyłbym sobie by on zapanował w naszym kraju. Niestety nie jest jednak tak, że da się on prostym sposobem implementować na dane terytorium. Przekonali się o tym amerykańscy neokoni w Iraku a jak widać po wynikach naszych wyborów w 2015r i tego co po nich także i my dowiadujemy się, że jest on nieodpowiedni dla bardzo wielu naszych rodaków (?). Tych lepszego sortu.
  Te normy cywilizacyjne do których my – gorszy sort – aspirujemy nie wzięły się znikąd ale powstawały i były wypracowywane w długotrwałych, częstokroć krwawych procesach.
  Prosta implikacja związana z modelem gospodarczym opartym na niewolnictwie jaki panował na naszych ziemiach od XVI do XIXw ma swoje odzwierciedlenie w naszej obecnej rzeczywistości. Wolność oparta na poszanowaniu autonomii jednostki, tolerancja, zaufanie do umów czy kontraktów, świadomość odpowiedzialności za swoje czyny (czy zaniechania), służebna rola władzy czy urzędników na zachodzie Europy wykuwały się latami w kapitalizmie i oświeceniu (także pośród zbrodni nimi warunkowanych). Sam Pan wie, że nie są to cechy szczególnie cenione przez Polaków.
  Jeżeli my co przynajmniej WIEDZIELIŚMY i WIDZIMY ten ,,zachodni model” niekoniecznie jesteśmy zgodni czy go chcemy (no – powiedzmy Pan i ja jak przytłaczająca większość komentujących na Polityce chcemy go) to co mówić o społeczeństwie, które nie zna innego życia jak w satrapii? co ważniejsze jest wychowywane do życia w satrapii i na dodatek sobie ową satrapię ceni i szanuje. Byle dawała ,,żyć”. Dla nich ważniejsze jest samo zwycięstwo 9.05.1945 niż te 20(???) mln współobywateli, którzy w tej wojnie, częstokroć przez głupotę, niedbalstwo lub brak poszanowania ze strony rządu, stracili życie. Dlatego zamiast wolności dla ,,piedrów” albo innych ,,demokratów” preferują ,,1941-1945 możem powtorić”.
  Nie zmienią tego ani fundacje Sorosów ani felietony red. Radziwinowicza. Kilkuset lat historii się nie zmieni.
  Polska jest o tyle frapującym przykładem, że gdy tylko przestawiamy (,,gorszy sort”) nasze zwrotnice ,,na Zachód” nasi wewnętrzni ,,Rosjanie” organizują jakąś ,,Targowicę” czy ,,barszczyznę” i nas z powrotem na Wschód ciągną…
  Trochę to ,,off topic” ale wracając do tematu: Rosja jest jaka jest i inna nie będzie. Wartości zachodnie (oświeceniowe) nigdy tam cenione nie były. Nawet bolszewicy na szczytnych hasłach z Zachodu szybko dotarli do rosyjskiego stanu naturalnego czyli satrapii

 24. @lubat
  7 września o godz. 11:04
  Drogi Panie Lubat – może chcieli zabić a może nie chcieli bądź im się noga powinęła. Nie zmienia to faktu, że mieści się to w ich arsenale. Vide: Litwinienko.
  Co do ,,mikrych” możliwości Rosjan…Kiedyś ktoś napisał, że największym sukcesem Szatan jest przekonanie wszystkich,, że nie istnieje.
  Rosjanie starają się popierać partie, które są antyeuropejskie, które popierają ksenofobię, wpływać na proces demokratyczny.
  Obecnie toczy się przeciez śledztwo czy prezydentura D. Trumpa, rozwalająca wspólnotę (nawet jeżeli teoretyczną) Zachodu w dużej mierze nie jest efektem manipulacji w mediach przeprowadzonych przez Moskwę.
  W najnowszej polityce przedstawia się rosyjski wątek ,,afery taśmowej”. Czy PiS działa na zlecenie Moskwy? Niekoniecznie. Czy cele i działania PiSu – osłabienie UE, naszej armii, namnażanie konfliktów wewnętrznych wkraju etc są zbieżne z celami Rosji? Jak najbardziej.
  Pamiętajmy, że większość rządów demokratycznych działa w perspektywie czteroletniej. Satrapie – niekoniecznie. Chiny czy Rosja działają długofalowo. U nas świetnym, przykładem są działania Watykanu. Dopiero teraz Watykan ma czas ,,żniw” w Polsce ze siewu w 1990r. Oni się na to od początku nastawiali…

 25. lubat
  7 września o godz. 11:04

  „Jeśli GRU wysyła TAKICH skrytobójców, którzy zachowują się wbrew wszelkim zasadom tego fachu”.

  Niby skąd możesz wiedzieć jakie są zasady tego fachu, ale jakie by one nie były w angielskich miastach kamery są teraz wszędzie.

 26. @Mauro Rossi
  Myślę Pan ma dobry argument: „posłużyły Putinowi do wzmocnienia armii i sfinansowania zaborczych wojen”

  Resztę jednak widzę inaczej:
  „..Niemcy nie byliby tak zależni, gdyby mieli choćby gazoporty … (LNG)”
  Są w Francji, w Rotterdamie, w Zeebrugge.

  „… czemu … Francja, Holandia, Włochy, Austria, tak ścisłe współpracują z Rosją w energetyce, a to jest przecież kwestia strategiczna?”

  Bo potrzebują energii. Tym więcej od Rosji kupują, tym więcej zostaje w polach w Norwegii i w Hollandi. Nie jest dobrym pomysłem używać najpierw swój gaz w Norwegii i w Holandi a potem być kompletnie bez wasnego gazu. Mądrzejsze jest najpierw konsumować gaz z Rosji a schować swój. Rosja jest poza tym bardzo zależna od nas finansowo bo oprócz wydrukowac falszowane Euro nie za bardzo dadzą rady 🙂 A z tego powodu do tej pory (nawet kiedy byla zimna wojna) bardzo niezawodnie dostarczali nam gaz. Są dużo bardziej niezawodni niż np. PiS.

  Pan pisze: „Niemcy są potęgą gospodarczą, ale militarnym karłem, Rosja dokładnie odwrotnie. I jak Pan sądzi, w sytuacji konfliktowej w tej części Europy, kto będzie górą? Polska niestety leży po środku, między Niemcami a Rosją.”

  Jesli bedzie wielka wojna atomowa nikt nie przezyje ani w Polsce ani w Irlandii. Razem tylko mozna budowac odstraszanie, ale to trzeba przyjaciele w Europie a Polska w tej chwili niestety jest zaizolowana. Rosja tylko czeka az Polska jest poza Unii a zaczyna tak jak na Ukrainie.

  Wydatki dla armii:
  USA: 600 mld €
  Niemcy: 44 mld €
  Polska: 10 mld €
  Rosja: 66 mld €
  Wegry: 1.5 mld €

  https://de.statista.com/statistik/daten/studie/5993/umfrage/militaerausgaben-der-wichtigsten-natostaaten/

 27. Imperium Rosji:
  PKB per capita w 2017 – 27 519 USD (z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej),
  Odpowiednio:
  Germany – 49 213
  Czechy – 35 352
  Hungary – 29 171
  Polska – 28 891
  Białoruś – 18 498
  Ukraina – 8 260 USD (2017 PPP)

  I pomyśleć, że wkrótce Polska zbliży się do Białorusi i vice versa.

 28. @Adam Szostkiewicz
  7 września o godz. 10:18
  Panie Redaktorze – piłeczka trochę niecelna:Amerykanie, ani Izraelczycy nie zabijali w Rosji w czasie zimnej wojny, ani po niej. W trakcie Zimnej Wojny nie bardzo mieli jak, nieprawdaż? ZSRR był zamkniętym krajem po którym cudzoziemcy bez nadzoru nie mieli jak się szwendać

 29. Ten wredny Putin powiedział przedstawiając niedawno nowe rodzaje broni, że po co komu zwycięstwo jeśli po nim wszyscy będziemy martwi. To oczywiście dowód na jego agresywny szowinizm. Mówił też, że żadne propozycje rozmów o ograniczaniu zbrojeń i w ogóle rozmów nie spotykają z odzewem jakimkolwiek. Bo przecież polskie gołąbki pokoju wiedzą, że umierać to będą inni. Jak w 1914 i 1939.

 30. Rosja to jak widac kraj, ktory trzyma w szachu takie potegi jak USA czy EU. Wplywa na wybory w USA i innych krajach. Wygrywa referendum na Krymie, przegania napastnikow z Gruzji. Pomijam juz ze internetowo „kosi” wszystkich i wszystko. NIESAMOWITE!!

 31. @Adam Szostkiewicz 7 września o godz. 10:18
  Amerykanie, ani Izraelczycy nie zabijali w Rosji w czasie zimnej wojny, ani po niej.
  Nigdy nie usiłowałem sprawdzić wiarygodności tej informacji, ale skoro pojawia się ona także w WSJ to (chyba?) można jej wierzyć.

  In June 1982, one of Casey’s „improved” computer control systems, containing a Trojan horse in its software, caused the trans-Siberian gas pipeline to explode. U.S. spy satellites captured images of what was described by former Air Force Secretary Thomas Reed as „the most monumental non-nuclear explosion and fire ever seen from space.”

  Wyobrażam sobie, być może błędnie, że największa nie-nuklearna eksplozja i pożar kiedykolwiek widziane z kosmosu mogła przynajmniej skaleczyć lub zadrapać (w łokieć?) parę osób.

  Jeżeli celowo podkłada się komuś, nawet złodziejowi, zatrutą łyżeczkę, to robi się to przecież w nadziei, iż w końcu trucizna ta trafi do złodzieja do buzi.

  CIA podkładała radzieckim specjalnie sprokurowane układy scalone i wadliwe oprogramowanie.
  Jak @Gospodarz sądzi, w jakim celu? Aby coś się radzieckim udało czy raczej aby coś się im wytentegowało?

  @Gospodarz chyba nie przypuszcza, że CIA podkładając budującemu rurociąg gazowy radzieckiemu złodziejowi wadliwe komponenty miała na celu tylko przestraszenie personelu obsługującego gazociąg za pomocą wyskakującej z pudełka kukiełki?

  CIA nie liczyła się z awarią, w tym z eksplozją gazociagu pociagającą za sobą całą masę trupów?

  Tak, w tym wypadku nie wysłano zabójców pod określony adres określonego inżyniera czy operatora gazociągu. Ani mieszkańca pobliskiego osiedla czy dziecka w przedszkolu za rogiem.

  Ale z całą pewnością liczono się z trupami. Radzieckimi, więc czym się martwić? Iwan miał dostać nauczkę i karę za szpiegostwo przemysłowe i tylko to się liczyło.

 32. Przykładowe źródło:
  **https://www.wsj.com/articles/SB10001424052748703396604576087632882247372

 33. @borgenicht
  Zbójecka.

 34. ThomasZ Niemiec:2 nitki koncernow Zach. Europy/ nie tylko Niemiec/ potrzebne sa , o czym w polskiej prasie cicho ,sza,sa potrzebne jako rezerwa jak inne rodzaje enerii np. otrz. z wiatrakow stanie , to wtedy gaz rosyjski zmagazynowany w tych krajach uruchomi elektrownie napedzane gazem!One maja krotki czas do uruchomienia pelnej mocy! I to miala zapewne na mysli Merkel w rozmowie z Szydlo!
  Te zaleznosci polityczne nie kapuje , bo przeciez mozna zadac pytanie co stanie sie w Rosji w momencie braku sprzedazy gazu? Druga Rew. Pazdziernikowa???

 35. Mauro Rossi 14:40
  „Niby skąd możesz wiedzieć jakie są zasady tego fachu…”

  To nie jest żadna tajemnica, wystarczy przeanalizować najbardziej znane przypadki likwidacji niewygodnych ludzi przez wywiad izraelski, a zasady gry znane są wszystkim graczom, z tym, że nie wszyscy mają takie same możliości ich realizacji. Nie znamy oczywiście wszystkich chwytów, ale jedną z pierwszych zasad jest oddelegowanie do „roboty” swojego agenta stale mieszkającego w danym kraju, najlepiej tubylca. Jeśli już musi to zrobić kiler z własnych szeregów, to zawsze z fałszywym obcym paszportem i pod żadnym pozorem nie może przylecieć z kraju „zleceniodawcy”, lecz z zupełnie innego kierunku, a już tym bardziej nie wraca od razu po wykonaniu roboty wprost do swego kraju. No i nie włóczy się po ulicach w duecie uśmiechając się do wzystkich kamer na ulicach, sklepach itp.
  Zupełnie inną sprawą jest, po co Rosjanie mieliby to robić? Co mogli zyskać likwidując zupełnie niegroźnego dla nich człowieka?

  Nawiasem mówiąc, Anglicy odmówili wydania Rosjanom odcisków palców tych „sprawców”, które pobiera się, by dostać wizę. Bo może by się okazało, że ci dwaj, to kołchoźnicy, który wyskoczyli na zakupy towarów „zembargowanych” w Rosji.

 36. Mauro
  „Argument słaby, bo Arabia Saudyjska na nikogo nie napada. Natomiast środki ze sprzedaży ropy i gazu Europie posłużyły Putinowi do wzmocnienia armii i sfinansowania zaborczych wojen.”
  Zaborcze wojny in spe? Posłużę się tytułem jednej z oper geniusza z Salzburga – Cosi fan tutte. (Tak czynią wszystkie) Poważnie rzecz biorąc, czy mógłby Pan wymienić zaborcze wojny Putina, tylko proszę bez Gruzji, bo jak się później okazało Gruzini pierwsi zaczęli no i bez zielonych ludzików na Ukrainie, no ale jeżeli Pana zdaniem tę rosyjską manipulację można przyrównać do wojny to zgoda, jedną wojnę zaborczą Putina mamy.

 37. Bohu sława, szto zdemaskirował Ty agrriesiwnyj pakt NATO. Choć, prawdę mówiąc, mądrości takie, jak Twoje, niektórzy już słyszeli. Przynajmniej ci, którzy mają już sześćdziesiątkę na karku…

 38. P.S. Post oczywiście do goestratiega
  Borgenicht
  7 września o godz. 12:40

 39. – ‚Reset musi obejmować wrak smoleński, zmianę polityki wobec Ukrainy, a także kwestie symboliczne, jak zaprzestanie usuwania pomników Armii Czerwonej.’ –
  – ‚Nie czas na odwilż z Rosją’ –
  Make up your mind Mr. Szostkiewicz. One would think you’re pro and con in the same breath. Which is it, inquiring mind want to know.

  Sprawami zbrodni, zamachami, zatruciami zajmuje sie w UK, jak kazde dziecko wie, world famed Scotland Yard plus MI5, MI6 maja tez pomoc z CIA, FBI, NSA and on, and on, and on.. Nawet z Massadu, ale to nie ma najmniejszego znaczenia dla olbrzymiej wiekszosci blogowych ekspertow. Ten watpi, tamten wie napewno, inny mowi o ‚mordowaniu’ przez Izrael, etc., etc. etc. Idiotyzm tego widac naprawde z odleglosci. Kiedy Cesiu, Zenek i Wiktor siadaja do ‚ucha smirnoffa’, nie ma dla nich tematow na ktore by nie mieli ostatecznej odpowiedzi i rozwiazania. Takim ‚uchem smirnoffa’, bezalkoholowym, ale nie mniej ekscytujacym sa blogi, m.in. ten.

 40. – ‚Służby USA nie przywiozły Bin Ladena na proces ale wpakowały kulkę w łeb i zatopiły w morzu.’ — Ob. Slawczan nie zwrocil uwage na szczegoly gdzie to cale ‚kulka w leb’ sie odbywalo i w jakich okolocznosciach. Kto wie czy ob. Slawczanowi nie krazy po glowie podejrzenie, ze dostal w czape aby nie spiewal. Na-nu, Na-nu..

  – ‚USA wydaje rocznie na zbrojenia prawie 800 mld. US Dollar , Rosja 85 mld. US Dollar.’ – Takiego budzetu Pentagon jeszcze dlugo nie bedzie mial, ale pominmy ten szczegol. ‚Dniowka’ amerykanskiego naukowca, inzyniera czy maintenance Joe w np. Lockheed Martin jest nieprownywalnie wyzsza od ‚dniowki’ Iwana naukowca, inzyniera, etc. Moze nawet 100-krotnie wyzsza. Dodam, ze w budzecie Pentagonu sa rowniez takie wydatki jak emerytury i opieka zdrowotna.
  A jaki to jest % calosci, to sie niech grazdanin pofatyguje sam.
  Baz i instalacji USA na swiecie posiada 662, ale nalezy pamietac, ze w ta liczbe wliczane sa tzw. instalacje, niektore zmieszcza sie w M4 na Brodnie. I dzieki tym bazom i instalacjom ‚The Truman Doctrine’ powstrzymala bolszewizm, a jego zmodyfikowana wersja, go dobila.
  Az strach pomyslec co by bylo gdyby tych baz nie bylo.

  – ‚In June 1982, one of Casey’s „improved” computer control systems, containing a Trojan horse in its software, caused the trans-Siberian gas pipeline to explode.’ –
  W 1982 r.! No, no.. Brezniew juz byl podlaczony do internetu, a na jego wyposazeniu byly ‚jankeskie’ komputery z trojanami. Juz wtedy! Whao! Tsunami w 2004 nie bylo spowodowane przez CIA, ale upadkiem Rosie O’Donnell w lazience, a COTRA, ta za samolotami, to niechybnie CIA. Zmieniaja klimat, by wiecej kukurydzy USA moglo sprzedac.
  Cesiu, Cesiu…

 41. @ Szostkiewicz

  Tylko ślepi nie widzą, że dzisiaj Kreml robi wszystko, co może, aby rozwalić NATO i UE i generalnie osłabić wspólnotę zachodnich demokracji, żeby w końcu zastąpić obecne zachodnie elity polityczne liderami populistycznymi i skrajnie prawicowymi, którzy mają jego wsparcie, bo z nimi Moskwa się ułoży na swoich warunkach.

  Tylko zaślepieni nie widzą równocześnie, że NATO (a właściwie sterujące nim USA) i UE robiły wszystko co mogły, żeby rozwalić imperium ZSRR, a następnie, po 1991, żeby zwasalizować jego pogrobowca – Rosję. Wasalizacja się nie udała, kąsek był za duży, utkwił w gardle i zaczął wierzgać, pozostało jedynie kordonowanie bazami i wasalami w rodzaju Polski, sankcje i uszczypki, z intensywnym akompaniamentem demonizującej propagandy. Zarówno w USA jak i UE, miejscowy suweren ma coraz silniejszą skłonność do zastępowania neo-liberalnych liderów populistami i prawicowcami – Trumpem, Le Pen, Åkesson’em, Meuthen’em, Wilders’em, etc, itp. Bez pomocy Rosji i głównie pod wpływem islamofobicznych straszaków i fali uchodźców – będących pokłosiem neokolonialnych awantur USA i satelitów na Bliskim Wschodzie.

  Kreml na różnych frontach i różnymi metodami prowadzi wrogie działania przeciwko Zachodowi….. To nie jest czas na odwilż i odgrzewanie panslawistycznej ułudy, stworzonej zresztą przez Rosjan w ich imperialnym interesie.

  Co było pierwsze – otaczanie Rosji kordonem wasali i baz wojskowych przez USA, czy „wrogie” działania Rosji?

  A tak wogóle, przypisywanie jakiemukolwiek imperium/mocarstwu wyłączności na agresywność, wrogość, itp. jest albo zamierzoną propagandą, albo zaślepieniem. Wszystkie imperia w dżungli polityki międzynarodowej są agresywnymi drapieżcami i dorabianie im moralnej gęby jest naiwnym nonsensem (patrz John Mearsheimer „The Tragedy of Great Power Politics”). Podstawowymi kwestiami dla świadomych politycznie szarych obywateli krajów pomniejszych i dla ich rządów powinny być „z którym drapieżnikiem jest bezpieczniej, spokojniej i bogaciej” i „na ile i z jakim entuzjazmem angażować się w imperialne przepychanki, żeby nie oberwać”.

 42. See @gotkowal 23.47

 43. Widziane z innej strony „zdemaskowanie” „trucicieli” Skripałów –
  https://pl.sputniknews.com/opinie/201809068736448-Sputnik-sprawa-Skripalow-brytyjska-policja-Pietrow-Boszyrow-Wladimir-Kornilow/ – ukazuje raczej propagandową polityczną farsę na użytek naiwnych.
  Ale po co przejmować się altera pars, skoro nasza ma niekwestionowany monopol na prawdę absolutną (w propagandzie i politycznym teatrze pozowania).

 44. @Adam Szostkiewicz:

  „Tylko ślepi nie widzą…”
  Poslugiwanie sie ludzmi uposledzonymi do wyrazania albo podkreslania wlasnej opini jest wyjatkowo podle. Moze jeszcze jakis dowcip na temat mniejszosci narodowych?

 45. @Borgenicht
  Po pierwsze,, opinii”. Jako polonista nie widzę w tym słowie niczego obraźliwego. To bogactwo mowy polskiej.po drugie akurat w sprawie mniejszości mam poglądy normalne, antydyskryminacyjne.strzela pan na oślep.

 46. Nu, rebiata – kawał dobrej roboty. Ujawniliście skrytobójcze zapędy imperializmu, neoliberalizmu, neokolonializmu oraz luksemburgizmu.

  Wróg zdemaskowany został gładko i bezlitośnie, toteż nawet interwencja sonderkommando w składzie: farma wiatraków, syficzny oraz samotny, biały klawisz – okazała się niepotrzebna. 😎

 47. @herstoryk
  A. Sputnik, i wszystko jasne! Wstyd.

 48. mopus11
  7 września o godz. 22:08

  „ … mógłby Pan wymienić zaborcze wojny Putina, tylko proszę bez Gruzji, bo jak się później okazało Gruzini pierwsi zaczęli no i bez zielonych ludzików na Ukrainie”…

  Opisanie wojny Hitlera bez SS to już zostawiam Panu. Wojska rosyjskie weszły na teren Gruzji, nie odwrotnie. W Osetii i Abchazji są tam do dziś. Niemal nikt w świecie nie uznaje aneksji tych enklaw, chyba nawet Łukaszenka. Pozostaje Panu do wyjaśnienia aneksja wschodniej Ukrainy, pewnie znów będzie to oczywista wina Kijowa. O pacyfikacji Czeczeni przez grzeczność nie wspominam.

 49. @szostkiewicz

  Wstyd

  Wstyd?!? Że Sputnik?? Ach, nie! Kłócić należy się z faktami, nie z papierem na którym są napisane. Tak mnie na studiach uczono.

 50. @Adam Szostkiewicz:
  „Jako polonista nie widzę w tym słowie niczego obraźliwego. To bogactwo mowy polskiej.”

  Jako polonista Panie redaktorze moim zdaniem nalezy dbac o poprawnosc jezyka a szczegolnie na lamach Polityki. Jak kazda zywa mowa tak i jezyk polski zawiera sporo potocznych stereotypow i zwrotow opisujacych jakies brzydkie cechy grop spoleczno-ethnicznych np: podjudzac , ocyganic, oszwabic, ….Tylko ślepi nie widzą… ma nadziejez, ze nie to mial Pan na mysli piszac o bogactwie bogactwo mowy polskiej.

 51. @Borgenicht
  propszę pana, zgadzam się i nie używam publicznie określeń wymienionych przez pana, choć czy mają one prawo obecności w polszczyźnie medialnej, to temat do dyskusji. Przemawia przez pana jednak ideologiczna wersja politycznej poprawności i tu drogi się rozchodzą. Czy wyrażenie ..wiódł ślepy kulawego” też by pan wykluczył? Jeśli tak, to trzeba by ocenzurować literaturę i publicystykę polską wiele dekad wstecz. To nonsens.

css.php