Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza Gra w klasy - Blog Adama Szostkiewicza

20.06.2017
wtorek

Prezydent straszy przelewem krwi

20 czerwca 2017, wtorek,

W pisowskiej telewizji prywatnej prezydent Duda postraszył przelewem krwi. Insynuował, że opozycja obywatelska chce podczas kolejnej miesięcznicy sprowokować zamieszki i przelew krwi.

Duda wrócił do tezy z czasu kryzysu parlamentarnego sprowokowanego w zeszłym roku nie przez opozycję, tylko przez pisowskiego marszałka Sejmu. Doradca prezydenta, prof. Zybertowicz, ten od rozwibrowywania Polski, ogłosił wtedy, że jeśli dojdzie do przelewu krwi, to będą ją mieli na rękach… Schetyna i Kijowski.

Boże, jakich czasów dożyliśmy w wolnej Polsce: straszenia przez demokratycznie wybranego prezydenta jednych obywateli innymi! Co te jego słowa właściwie mają znaczyć? Czy są pogróżką? Kolejnym sygnałem, że pisowski obóz władzy żyje w świecie paranoi wietrzącej wszędzie spiski przeciwko sobie? Typowym dla Dudy i innych polityków PiS mieleniem językiem bez pomyślunku?

Opozycja demokratyczna powinna wziąć pod uwagę, że podczas miesięcznicy czy innego pisowskiego wydarzenia publicznego ktoś niebędący w tej opozycji podszyje się pod sympatyka Obywateli RP lub innej opozycyjnej formacji i sprowokuje zamieszki, a nawet rozlew krwi. To klasyczne metody walki z opozycją w państwach niedemokratycznych. Pod tym pretekstem mogłyby się później posypać aresztowania i represje.

To niebywałe, że prezydent Duda mówi takie rzeczy o opozycji. Elementarną zasadą systemu demokratycznego jest istnienie legalnej opozycji antyrządowej. Nikt nie powinien być prześladowany tylko dlatego, że nie zgadza się z polityką obozu władzy, że ma inny ogląd sytuacji i w związku z tym protestuje publicznie, nawet w formie pokojowego nieposłuszeństwa obywatelskiego.

Prezydent straszący bez żadnych dowodów rozlewem krwi sprowokowanym przez opozycję zachowuje się jak przywódca autorytarny, wykluczający przeciwników politycznych z przestrzeni publicznej.

Niebywałe są też sposoby walki z obecną opozycją demokratyczną. Najpierw uchwala się dzięki bezsilności opozycji ustawę naruszającą konstytucyjną gwarancję wolności zgromadzeń i wolności słowa, a następnie szykanuje się na mocy tej restrykcyjnej ustawy ludzi przeciwko temu słusznie protestującym.

Niebywałe jest zachowanie szefowej rządu, która na użytek zewnętrzny deklaruje, że w Polsce pod rządami PiS „praworządność ma się jak najlepiej”. Pani premier jakby nie rozumiała, że jej słowa podlegają niezależnej weryfikacji w kraju i za granicą. I że nie wszystkim można wmawiać swoją postprawdę w sprawie praworządności, uchodźców i pozycji międzynarodowej Polski pod rządami PiS.

To, co przejdzie na wiecach ludowych w Polsce, nie przejdzie na dobrze poinformowanych forach europejskich. Których zresztą pani Szydło dlatego unika, bo miałaby trudność z wciskaniem pisowskiej postprawdy, zwłaszcza, że nie zna żadnego języka zachodniego. A rozpaczliwe próby budowy „kontr-Unii” w UE pogłębią izolację pisowskiej Warszawy.

Wcale nie ma się z czego cieszyć. Wypowiedzi prezydenta i premierki są nieprzemakalne na rzeczywistość. Potwierdzają najgorsze spekulacje, że PiS dąży do konfrontacji z liderami UE, aby wykorzystać spór do wyjścia z Unii. Temu samemu prawdopodobnie służyć będzie wizyta Trumpa w Polsce, o ile do niej dojdzie.

Trudno uwierzyć, że to wszystko się dzieje blisko trzydzieści lat po odrodzeniu demokratycznego państwa polskiego. Frasyniukowi grozi się więzieniem, działaczce dawnej opozycji antykomunistycznej każe się na policji tłumaczyć, dlaczego protestowała przeciwko tolerowaniu neofaszystów w przestrzeni publicznej.

Jaka kara spotka Lecha Wałęsę, jeśli pójdzie na kontrmanifestację smoleńską? Rozpaczliwie trwonimy wspólny przecież dorobek pierwszych dekad naszej trzeciej niepodległości. Za to może nas spotkać ciężka kara: Polska słaba, bo izolowana, podzielona do rdzenia, nieszanująca praw, które sama ustanowiła, i ograniczająca prawa obywateli popierających legalną opozycję, może długo nie przetrwać, gdy jakiś niedźwiedź znów zechce nas bratersko przytulić.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 50

Dodaj komentarz »
 1. PiS dąży do konfrontacji nie z liderami UE, tylko z polskim społeczeństwem. Ataki na UE to jedynie pretekst, żeby dezawuować opozycję jako ‚obcych’. Żadnego wychodzenia z UE nie będzie.

 2. Prezydent straszy przelewem krwi– czy On nic nie rozumie, nie zna historii narodu na czele którego sprawuje urząd , nic nie wie o zaborach o przelewie braterskiej krwi, nie zna z przekazu działalnosci patriotów polskich w czasie II wojny,nie pamieta stanu wojennego??? ulice polskich miast skropiona jest bratnią krwią polakow, polskie lasy kryją kosci nieprawomyślnych, Dlaczego straszy człowiek który miał byc prezydentem wszystkich , a jest swoich wstyd mi że na niego głosowałam .

 3. Wypowiedzi naszych notabli z prawej i sprawiedliwej władzy są skierowane wyłącznie do rodzimego Ciemnego Luda i maja za zadanie umocnić poparcie dla prawych i sprawiedliwych wśród ich własnego elektoratu. Podobnie postępowała PZPR (skądinąd wielu jej członków i to nie tylko szeregowych taką politykę krytykowało) aż przyszedł rok 1989 i odeszła w niebyt, czego jej prawym i sprawiedliwym następcom z całego serca życzę. Na wyprowadzenie Polski z UE nie zgodzi się najbardziej wpływowa siła polityczna w Polsce , ponieważ jako największy właściciel ziemski straciłaby miliardy z dotacji. Korporacja Katolicka jest nie tylko konsumentem dotacji rolnych ale też wykazuje doskonałą skuteczność w absorpcji innych unijnych funduszy. W odpowiednim momencie poparcie dla tow. Jarosława Rajmundowicza wycofa o ile ten podejmie realne kroki w celu wyjścia z UE. Póki co władzę popiera, bo ta pomaga strzyc rodzime barany, ale wie doskonale, że na tych brukselskich jest więcej wełny.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Bez komentarza.

 6. A po co ktos mialby przytulic faild state? Putin np. nie chce przylaczyc wschodniej ukrainy.

  Ale niestety to marne pocieszenie, bo kto normalny chce zyc w faild state?

 7. I te obawy są słuszne, tyle że to zagrożenie nie pochodzi ze strony opozycji, ze strony Obywateli RP, Frasyniuka, Wałęsy, jak sugeruje Adrianek, lecz ze strony PiS, który jest emanacją agresji i nienawiści wobec wszystkiego, co niepisowskie.
  Niebezpieczna jest ta cała „prawica patriotyczna”, czyli kibole, pisowcy, oenerowcy, wszechpolacy, owupolacy itp. To właśnie te kręgi domagają się fizycznej likwidacji „wrogów narodu” uosabianych przez Tuska, Komorowskiego, Wałęsę, Michnika, Frasyniuka, przez dziennikarzy: Olejnik, Lisa i innych reprezentujących „polskojęzyczne media”, proponując publiczne egzekucje. Jeśli ktoś ma wątpliwości, co do tego, czy aby na pewno „patrioci” są tak żądni „niepolskiej” krwi, polecam lekturę komentarzy we „Frondzie”, „wPolityce”, „Gazety Polskiej” i pozostałych pisowskich gadzinówek.
  Przed sądem w Legnicy toczy się proces osobnika, który – z pobudek patriotycznych – zatłukł czworo starszych ludzi, „wrogów narodu polskiego”, wcześniej należał do narodowych organizacji.
  W brytyjskim Hull sąd skazał właśnie trzech Polaków za pobicie niebiałego Brytyjczyka, za to, że zadawał się z Polką, oberwało się też jego ojcu, oraz tej dziewczynie.

 8. Swiat ma wlasne probemy i zajmuje sie Polska mniej wiecej tyle co Bialorusia. Aktualna arogancja wladzy jest jedynie wynikiem gromadzenia sie problemow od 20 lat. I spoleczenstwo ma jedynie 2 wyjscia w obecnej sytuacji. Tolerowanie i akceptacje tego zidiocenia ( co obserwujemy generalnie), walke o naprawe. I aby cokolwiek sie udalo, rola srodkow przekazu jest walczyc slowem, przekazywac wiedze i wskazywac wlasciwa droga.

 9. Adam Szostkiewicz
  20 czerwca o godz. 14:59
  To w takim razie „lewacy” sa mi blizsi.

 10. Marionetki Władcy Marionetek wypełniają wzorowo swoje obowiązki.

 11. WŁadza mądrych ogłupia.A gdy władze zdobywają ,tylnymi drzwiami głupcy ,to mamy co mamy ,i strach się bać.

 12. @KrzysztofMazur
  — „Żadnego wychodzenia z UE nie będzie.”
  Nie wiem co PiS chce. Ale powiedzmy że PiS chce zostać w Unii.. . Ja nie jestem w ogóle pewny że politycy w tych innych krajach są w stanie przekonać wyborców że trzeba zapłacić tyle kasy dla Polski. Polacy też nie chcieliby zapłacić za autostrady w Rosji słuchając kłamstwa Putina na ich temat, a wiedząc że tam jest korupcja i balagan, prawda? Z punktu widzenia Niemiec albo Francji PiS-Polska wygląda jak Rosja-Putin dla Polaków, arogancki bezczelny niekompetentna nie zdolna do półpracy. Wiem że w Polsce nie jest aż tak straszny ale chodzi mi o to jaki wizerunek PiS buduje od Polski na zachodu a ten wizerunek jest fatalny. Myślę że robią to celowe, żeby zniechęcać nas do Polski, bo nie mogą być tak durni.

  Poza tym PiS nie jest w stanie kontrolować wszystko. Mi się wydaje jest dużo wyborców PiSu a nawet ludzi w partii PiS którzy naprawde wierzy że Unia jest taka straszna jak Kaczynski i Duda i Szydło klamią. Oni są sami ofiarami tej propagandy. To wiec dynamika ktora sama działa dalej i dalej. Kłamstwo wymaga drugie kłamstwa itd. Przykład uchodzcy: Kłamali że są niebezpieczni, wiec teraz nie mogą juz wstesz, Szydlo musi dalej klamać żeby nie być wiarogodna dla wyborców PiSu.

  Kaczynski ma taką mentalność czytalem w niemieckiej gazecie a myslę że to prawda ktora polega na tym że nie jest w stanie półpracowac z ludzmi albo krajami na tym samym poziomie, on chce ich podporzadkować (n.p. międzymorza) albo akceptuje ich bo są ewidentnie silniesze (USA) a „poza zasiegu”. Dlatego myslę że on spróbuje budować teraz z Trumpem silne związki, Polska będzie nadal mocno półpracować w NATO, wtedy Rosja nie bedzie groszna. PiS może spokojnie wpuścic Unię. Wtedy PiS ma wszystko co chcą, mogą budować panstwo korupcyjne bezprawne, wybierać wroga, przeżyc nienawiścia wiec wszystko co im potrzebne żeby funkcjonować.

 13. @jobrave
  Prosimy o jakiś link na temat procesu w Legnicy.

 14. Duda poczuł krew.

 15. Adam Szostkiewicz
  20 czerwca o godz. 16:43

  @jobrave
  Prosimy o jakiś link na temat procesu w Legnicy.

  Służę linkiem i przepraszam, że nie zrobiłem tego od razu – myślałem, że sprawa jest na tyle głośna, iż wszyscy o niej słyszeli.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,20758045,zabil-mlotkiem-starszych-ludzi-bo-uznal-ich-za-zdrajcow-narodu.html

 16. @Adam Szostkiewicz
  20 czerwca o godz. 16:43

  Tez o tych morderstwach czytalem. Najpierw w gazeta.pl, a pozniej znalazlem tu:
  http://e-legnickie.pl/wiadomosci-z-regionu/legnica/10188-dozywocie-za-poczworna-zbrodnie

  Ciekawe czy PiS to jako terroryzm oceni, albo nic nie znaczacy pojedynczy przypadek 😉

 17. @jobrave
  20 czerwca o godz. 15:15

  Pobici w Hill przez polskich żuli Brytyjczycy (ojciec i syn a i Polce też się oberwalo) są tak samo biali i anglosascy jak nieprzymierzając brytyjska królowa. Co oczywiściee niczego nie zmienia w rasistowskich przeslankach popelnionego przestepstwa. Rasizm ma wiele oblicz.

 18. „Elementarną zasadą systemu demokratycznego jest istnienie legalnej opozycji antyrządowej.”

  A co to ma wspólnego z sytuacja w Polsce? Przeciez tu już nie ma systemu demokratycznego, podobnie jak została obalona praworządność. Szajka prze do przodu na z góry upatrzone pozycje, które były oczywista oczywistoscia dla każdego, kto nie uwierzył, ze po 1989 roku złapał Pana Boga za nogi i będzie go trzymał po wsze czasy

 19. @jobrave
  @mały fizyk
  @pak4
  Dzięki za informację.

 20. Lubicz56
  20 czerwca o godz. 18:21
  O tym zdarzeniu przeczytałem w Gazeta. pl, a tam było napisane, że Polkę pobito za zadawanie się z „Brytyjczykiem” , a ponieważ wiem jakie jest nastawienie niektórych moich rodaków do ludzi o odmiennym kolorze skóry, uznałem, że jest to ktoś – co najmniej śniady – dopiero po Twojej uwadze zapoznałem się z artykułem w „Daily Mail” i rzeczywiście – partner Olivii jest białym Anglikiem. Wniosek z tego, że nie wystarczy być białym, żeby nie dostać od prawdziwego Polaka w ryło – trzeba się jeszcze trzymać z daleka od polskich kobiet.

 21. Przykro jest słyszeć takie słowa z ust prezydenta. To przecież on mógłby załagodzić spór o preferencje dla miesięcznic. Jeżeli tego nie zrobi, to faktycznie konflikt stanie się coraz trudniejszy do opanowania. A szczególnie wtedy, gdy w szeregach policji są zboczeńcy, którzy tylko czekają na okazję, żeby dać upust swoim popędom.

  Panie prezydencie, wina za krew spadnie na pana i na panią premier.

 22. Czy to kolejna prowokacja ze strony niby-prezydenta Dudy?

  P.S. Z drugiej zas strony nalezy pamietac, iz Duda to (wciaz)
  „pas transmisyjny” J. Kaczynskiego!

 23. Witam szanownego Autora.

  Jak już ktoś wcześniej zauważył, mszczą się zaniedbania wielu lat:
  1. Pierwszym zadaniem mądrego przywódcy jest wychować sobie następcę. Gdzie są następcy Mazowieckiego, Geremka itd?
  2. Platforma Obywatelska zapomniała, że „nie samym chlebem żyje człowiek”. I wciąż nie pamięta. A Kaczyński zawłaszczył i powiązał z PISem cały „portfel” idei. I nieważne że je wypacza i zakłamuje; ważne że daje ludziom poczucie bezpieczeństwa. Zwolnieni z trudnego obowiązku myślenia i dokonywania wyborów, ludzie idą jak owce za przewodnikiem.
  3. Gdy nastąpi czas wyborów, to w przypadku groźby porażki PIS bez zahamowań posunie się do fałszerstw wyborczych. To dopiero będzie niebywałe:-)
  4. Bardzo interesujące byłyby wyniki badań co szanowni rodacy rozumieją pod takimi pojęciami jak obywatel, demokracja, samorząd, konstytucja. I parę innych.

 24. Dla tych, którzy dziś wstydzą się, że głosowali na Andrzeja Dudę – cyatat z Leszka Kołakowskiego przywołany przez Timothy Snydera: „Być oszukanym w polityce nie jest usprawiedliwieniem, niekiedy jest takim samym przestępstwem jak oszukiwać samemu”.

 25. @nowa huta
  Wpisy nie nadają się do publikacji na tym blogu

 26. Duda dostał polecenie od JK wesprzeć go w comiesięcznym szczuciu i wykonuje rozkaz.

 27. Prawda jest taka, że – abstrahując od wszystkich i wszystkiego, że można być prawnikiem i politykiem jednocześnie, ale to nie chroni przed – jednocześnie – byciem też idiotą.

 28. @Ciapciong:
  @1: Jakich następców wychowali: de Gaulle, Churchill, Roosevelt, Kennedy, Thatcher, Blair, Kohl…?
  Owszem, dobrze by było, by w partiach/obozach politycznych występowało naturalne następstwo; ale to rzadkość w polityce. Nie tylko w polityce polskiej.
  (Swoją drogą, Zandberg pokazał się pierwszy raz przy Kuroniu. A potem zniknął z przestrzeni publicznej na lata. Wydawało się też wcześniej, że w SLD Olejniczak jest naturalnym następcą Kwaśniewskiego, ale nie wyszło.)
  @2: Jeśli chodzi o PO, jako o partię, to może bym się i zgodził. Ale jeśli chodzi o obóz „liberalno-demokratyczny” to już nie bardzo — wystarczy spojrzeć na działania Bronisława Komorowskiego, który próbował kreować nowoczesny patriotyzm.
  Raczej typowałbym, że PO się u władzy zużyła ideowo przez dwie kadencje (a przypomnę, że pierwszą przetrwała śpiewająco).

 29. Panie Redaktorze – trzeba się zdecydować – czy prezydent Duda to pan Adrian, niedorozwój zawdzięczający swoją nominację swojej beznadziejności oraz wygraną wyborczą nieudaczności swojego konkurenta (ja osobiście ku temu się skłaniam) czy groźny dla demokracji satrapa in spe.
  @KrzysztofMazur
  20 czerwca o godz. 13:54
  Oczywiście, że ma Pan rację – ,,nie będzie wychodzenia z Unii” to Unia wyjdzie z nas. Kaczyński nie jest głupi, wie czym by się zakończył Polexita dla jego władzy ale co jeżeli ,,My chcemy być członkiem Unii ale ona nas usunęła po wstaliśmy z kolan”?
  Byłem w ten weekend w Puszczy Białowieskiej na ,,spacerze obywatelskim” i cały czas mnie nurtowało pytanie – po co im to? Tam. Dla kasy? Przecież są to groszowe sprawy w skali potrzeb państwa. By spisdzielić do reszty tamtejszą ludność? Też nie – bo tamtejsi podzielili się zamiast stać się zwartym pisdzielskim elekoratem – mnóstwo osób czerpie korzyści z turystyki więc wycinki Szyszki niszczą im poletko.
  Opcje są dwie – albo odwrócenie uwagi od potężnych wycinek gdzie indziej min. w Puszczach Karpackiej i Bukowej, gdzie na potęgę tnie sie zdrowe i cenne (bo liściaste) drzewostany albo…
  Otwiera się kolejne, po obszarach prawa i uchodźców pole bitwy z Unią. Gdy się tych pól uzbiera dostatecznie dużo to może Unia sama zechce nas się pozbyć? A wiadomo, że Unia ma hopla na punkcie ekologii.
  I nareszcie będziemy U SIEBIE. Nikt nie będzie mącił katolickiemu bydełku w głowie, nie będzie miało gdzie ono zbiec. Wreszcie będzie jak pan Jarek przykazał…

 30. @Ciapcionog
  20 czerwca o godz. 19:23
  Twój akapit nr 3 – też tak uważam. Kaczyński po każdych przegranych wyborach oskarżał partie rządzącą o manipulacje lub wręcz oszustwa wyborcze. Widać mieści się to w kanonie jego pojęć związanych z polityką. A skoro mieści się, to znaczy, że jest zdolny to zrobić. W moim świecie pojęć,na ten przykład nie – ,,moi” przegrali to przegrali – widać wyborcy mieli inne zdanie. W 2007r jeszcze nie wiedział (Pierwszy Poseł) bardzo wielu rzeczy, które da się zrobić w polityce. Orbany, Erdogany, Putin (a jakże) pokazały mu, że w polityce ,,trzeba być twardym a nie miętkim”. Słabsza kość pęka – tak to będzie wyglądało. Sfałszują wybory – co MY będziemy mieli zrobić wtedy? W zasadzie zlikwidowali trójpodział władz, tworzą sobie katolickie państwo pisdzielskiego narodu. No, niby protesty są ale w sumie, psy szczekają a karawana jedzie dalej. Jeżeli KOD by im zagroził spuścili by kiboli (i inne sorty ,,patriotycznej” swołoczy) i skończyło by się kodzenie w sympatycznej atmosferze z żoną i dziećmi. Kłania się też znajomość założeń przyświecających tworzeniu OT (walka z opozycją ,,zagrażającą” rządowi była zapisana wśród celów OT). Na razie jednak, ,,jakość” opozycji, jej oferta i ,,program” gwarantuje, że ten lumpeninteligent z Żuliborza nie będzie się musiał zniżać do tak ordynarnych środków.

 31. @PAK4
  21 czerwca o godz. 9:03
  To logika naszego systemu – liderzy otaczają się miernotą by nikt im nie zagroził. Najlepszy przykład Tusk – ty wyjeżdżał do roboty w Brukseli miał do wyboru wiele osób do mianowania na opuszczone przez siebie stanowisko. Wybrał swoją ,,kapciową” mister zdrowia zwalczającą ,,restrykcyjność” ustawy o zakazie palenia. Gdy ją zobaczyłem w debacie telewizyjnej na tle innych liderów (i automatu mówiącego model Szydło) to stwierdziłem, że brak jej tylko przepoconego szlafroka i papilotów. Tak ,,dobrze” wypadła (i nie mówię ty w zasadzie o estetyce samej).
  Co do Twojej listy:
  -De Gaulle – miał i to godnego następcę – Pompidou, który ,,dorastał” u jego boku. Logika systemu stworzonego przez Generała aż do czasów Sarkozy’ego była zachowywana. Tego nie mógł przewidzieć, że urząd skrojony pod ,,królewskie” osobowości będą sprawować (po Chiracu) ludzie ,,dno + 3m mułu”.
  – Churchill – był skrajnym indywidualistą. Gdy był podwładnym NIGDY nie mieścił się w rozmiarze sprawowanego urzędu. Zawsze go to uwierało. Dwukrotnie zmieniał partię polityczną- dla kariery. W postwiktoriańskiej Anglii było to dwukrotne samobójstwo polityczne a on przeżył. Partię konserwatywną traktował jako konia, który ma wozić ,,Jego – Winstona” na szczyt.
  – Roosevelt zostawił H. Trumana – okazał się on wcale nie najgorszym następcą – zdemobilizował bez katastrofy (jaka miała miejsce po I WŚ) olbrzymią (14mln!!!!) armię, przeciwstawił się komunizmowi. Mało?
  – Kennedy – 3 lata za krótko by cokolwiek powiedzieć
  – Thatcher – fakt tu racja. Ale wiadmo – neoliberałowie zawsze zostawiają po sobie pustynię.
  – Blair – to już epoka ładnego pudlizmu – Sarkozy, Kwaśniewski i cały zastęp panów ładnych. To ta epoka.
  – Kohl – cóż, Merkel to chyba pamiątka po nim?

 32. Robi sie smutniej i smutniej. Rok temu w rozmowach ze znajomymi przepowiadalem ze to sie skonczy krwia na ulicy i na to powoli sie zanosi. Z kazdym kolejnym miesiacem zludzenia opadaja- przekraczane zostaja kolejne granice, panowie redaktorzy cos tam popisza, jakies gadajace glowy postrasza w tvn, pan Bugaj znowu wyrazi zal ze tak sie pomylil, a narod pokiwa glowa, przeklnie wszystkich politykow „bo to sami zlodzieje sa” i wroci do butelki piwa i grilla, cieszac sie ze swojej „malej stabilizacji.” PiS stawia na modelowego Edka z Tanga Mrozka-zanim Artur bedzie na tyle zdesperowany by zacisnac piesci to jeszcze dlugo i wiele razy dostanie po twarzy. Lata 30-ste w Niemczech? nieee, raczej Wlochy Mussoliniego.
  Tak sobie mysle- skoro Rosjanie odwazyli sie na taka ingerencje w wybory tu gdzie mieszkam(USA) to czego dopuscili sie w Polsce? Trudno nie zauwazyc jak profesjonalnie PR-owo PiS rozpracowal polskiego Kiepskiego, i jak amatorsko i naiwnie zachowalo sie PO. Pomysl ze Miller rozlozyl lewice juz do konca promujac pewna blondynke na zamowienie z Moskwy pachnie spiskowa teoria dziejow, ale przeciez nikt tez nie sugeruje ze Trump swiadomie dogadal sie z Rosjanami- kto zna mentalnosc narcyza i bufona, ten moze na nim grac jak na instrumencie( jesli tylko posiada do tego odpowiednie srodki)
  Wiele sie mowi jak to nie udalo sie stworzyc prawdziwego spoleczenstwa obywatelskiego w Polsce. Paradoksalnie widze nadzieje na jego odrodzenie w zorganizowaniu sie kobiet. Czarny Protest robi wrazenie. Tak jak sukces Solidarnosci byl w duzej mierze zbudowany na sojuszu robotnikow i inteligencji, tak wierze ze czynny udzial kobiet na masowa skale nada impet i kierunek rozpolitykowanym facetom , bo jak na razie to wydaja sie dreptac w miejscu. Naprawde poraza zupelny brak pomyslow w szeregach opozycji jak pokonac PiS ich bronia- populizmem. Jak wiadomo nikt Pisowcow w chamstwie nie przescignie; juz dawno przebili dno i leca dalej, ale nie o to i tu chodzi. Skuteczna polityka zawsze w pewnym sensie bedzie oparta na populizmie. Czy nie ma Polsce katolikow obrzydzonych rydzykowa wersja ich religii? dlaczego na trasie miesiecznic nie ma rozmodlonych ludzi z krzyzami, spiewajacych „Boze, cos Polske”, z transparentami pelnymi cytatow z JP2 czy ksiedza Popieluszki, protestujacych przeciwko zawlaszczaniu ich wiary? Ze to ponizej godnosci Artura? no to bedzie dostawal po pysku od Edka . Mysle ze da sie znalezc populistyczne rozwiazania ktore nie beda staly w sprzecznosci z tym co powiedziala Michelle Obama: they go low, we go high. Wlasnie uczestniczylem w konferencji zorganizowanej w Paley Center for Media z okazji 100 urodzin Kennediego. Polecam kazdemu kto chce byc skuteczny w polityce by waznie przestudiowal materialy filmowe z jego udzialem- jak mowic do ludzi by do nich dotrzec; no ale do tego potrzebna jest autentyczna chec zrozumienia ich problemow i obaw. Wciaz nie widze tego w PO.

 33. @PAK4
  Cóż, być może wymienieni przez Ciebie politycy nie byli aż tak mądrzy jak się nam wydaje 🙂
  Odnośnie Bronisława Komorowskiego zgoda, ale PO w ogóle go nie wsparła.

 34. Prezydent Duda.Oksymoron.

 35. Duda od czasu do czasu gromko pokrzykuje, ale potem posłusznie spełnia polecenia prezesa.

 36. @Slawczan:
  @Kopacz:
  Nie byłem jej zwolennikiem, jako ministra zdrowia. Ale muszę jej przyznać, że charakter ma i czasem z całej PO tylko ona walczyła w obronie tej partii.
  Swoją drogą, nie byłem też jej zwolennikiem w debatach, ale nie wypadała tam gorzej od politycznie (wyborczo) zwycięskiej Beaty Szydło. Gdy krytykujemy osobowości PO warto o tym pamiętać — PiS w tej dziedzinie wcale nie wypada lepiej (por. bezpośrednie porównanie Dudy i Komorowskiego nawet…), a jednak wygrywa.
  @Truman:
  Miał rozpoczynać rządy fatalnie nieprzygotowany i bez wprowadzenia do spraw międzynarodowych (akurat bardzo istotnych, ze względu na rodzący się zimnowojenny podział).
  @Merkel i Kohl:
  Podobno Merkel się ostała, tylko dlatego, że długo ją lekceważono.

  @Siskind:
  > Tak sobie mysle- skoro Rosjanie odwazyli sie na taka ingerencje w wybory tu gdzie mieszkam(USA) to czego dopuscili sie w Polsce?
  Wiesz coś, czego ja nie wiem? Bo wiem tylko o prześwietlaniu procesu wyborczego (aresztowana pracownica firmy obsługującej wybory), ewentualnie o fake newsach.
  Pierwsze w Polsce nie mogło mieć miejsca (inne zasady). Drugie owszem, zapewne miało miejsce (choć czy było celową ingerencją w wybory, czy tylko pochodną propagandy?).

  > Trudno nie zauwazyc jak profesjonalnie PR-owo PiS rozpracowal polskiego Kiepskiego, i jak amatorsko i naiwnie zachowalo sie PO.
  Ale akurat „rozklepania Kiepskiego” w tych interwencjach rosyjskich nie ma… Przynajmniej nikt tego nie sugerował.

  > Paradoksalnie widze nadzieje na jego odrodzenie w zorganizowaniu sie kobiet.
  Protesty jakby utraciły siłę, po pierwszym sukcesie. Może coś jeszcze ludzi zmobilizuje, nie wiem, ale wciąż nie mam poczucia, że Polacy trwale wybudzili się z letargu, i że powstaje społeczeństwo obywatelskie.

  > Czy nie ma Polsce katolikow obrzydzonych rydzykowa wersja ich religii?
  Są. Ale z podziałem PO-PiS (upraszczam, bo chodzi o szersze bloki polityczno-ideowe) nie kończy się na polityce. To także podział pewnego stylu i charakteru. Można by powiedzieć, że PiS jest bardziej ekstrawertyczny, łatwo sięga po sztandary i symbole, łatwo wychodzi na ulice; a demokracji są raczej introwertyczni, źle czują się w tłumie, dyskutują o wartościach i potrafią w nie wątpić. To samo dotyczy Kościoła.

 37. @Malgorzata777
  cytat ten zapewne dotyczy samych politykow, a nie wyborcow

  @ Siskind
  W punkt. Przydalyby sie w Polsce alternatywne media do RM czy Trwam, takie franciszkowe, z cytatami z JPII, duchem ekumenizmu. Nowa opozycja moglaby sie na nie orientowac, podobnie jak PIS sie orientuje na Rydzyka.

 38. @jarecki
  Jakie media alternatywne? One istnieją: OkoPress i inne portale liberalne w Internecie, TOK FM, TvN, kilka opoiniotwórczych tygodników. Jeśli PiS zdecyduje się je zamknąć wzorem Orbana czy Putina, tym bardziej nie pozwoli na jakieś inne niezależne od niego.

 39. @A.Szostkiewicz
  nie takie media, chodzi mi o media pro-katolickie, ale postepowe, franciszkowe. Potrzebny jest reset, nowa strategia, nich bedzie populistyczna, bo tylko w ten sposob mozna PISowi zabrac z zagli wiatr. Obecna opozycja nie ma pomyslow na skuteczna polityke.

 40. @jarecki
  Powtarzam: pan zakłada, że sytuacja prawno-polityczna jest dziś taka, że można snuć marzenia. Niestety, nie jestem tak optymistyczny.

 41. @sylaba
  Pan znowu uprawia hejt w białych rękawiczkach. Nie ma tu na to miejsca.

 42. Ciekawa wiadomość dotarła z Holandii, przy okazji Dnia Uchodźcy. Ten dużo mniejszy od Polski kraj przyjął do tej pory ok. 60 tysięcy imigrantów. Ponieważ w tym samym czasie spadła w Holandii przestępczość i opustoszało kompletnie 12 więzień, przerobiono je na tymczasowe mieszkania dla uchodźców. To się nazywa odwaga, praworządność i gospodarność.

 43. @Siskind
  21 czerwca o godz. 9:40
  Fajny wpis.
  To chamstwie PiSu. Ja powoli zaczynam dochodzić do tego samego wniosku co marszałek Artur Travis (szef brytyjskiego Bomber Command) podczas IIWŚ – jeżeli oni rzucają bomby to my powinniśmy rzucać większe. Lewica (nieSLD) przegrała bo brak jej było ,,argumentu siły”. To stad prawactwo tak rośnie – z jednej strony chłopcy z siłowni a z drugiej wegańscy, bezglutenowi spijacze sojowewgo lattè.
  Gdy Niemcy – omylkowo, trzeba dodać – zbombardowali Londyn, W. Churchill – choć RAF w tym momencie miał znikome możliwości techniczne NIEZWŁOCZNIE ZARZĄDZIŁ BOMBARDOWANIE BERLINA. Nie wysłał noty protestacyjnej. Szkoda, że Palikot się zużył i zmarnował. Jak nigdy nasz kraj potrzebuje kogoś takiego, narcyza-erudyty o potężnym ładunku sķłonności do ironii. Ironii czasem ocierającej się o chamstwo ale czasem tak trzeba. ( patrz – odpowiedź na bombardowanie Londynu).

 44. Oby straszenie prezydenta III RP Andrzeja Dudy przelewem krwi na ulicach Warszawy nie stało się spełniającą się przepowiednią ! Przekonamy się o tym już niedługo, na 87. miesięcznicy smoleńskiej 10 lipca, 4 dni po wizycie 45. prezydenta USA, Donalda Trumpa.

 45. 1. zly
  17 czerwca o godz. 14:07
  ‚Niestety, dla nas miejsca przy unijnym stole jest coraz mniej wskutek obłędnej, izolacjonistycznej polityki obecnego rządu’
  A nie wskutek szalenczej polityki Merkel?Przypomne,ze przyjmowaniu uchodzcow jest przeciwna wiekszosc Europejczykow, w tym ponad polowa Niemcow,a wybory wygra najprawdopodobniej Alexander Gauland.
  Pocieszam nieoszalalego zlego; AfD traci na popularnosci…………………

 46. Jarecki32
  21 czerwca o godz. 16:56
  Mieszanie kosciola (jakiegokolwiek) i polityki jest nie tylko nie na miejscu, jest wrecz niedorzeczne.

 47. @agatka
  Przeciwnie, w sam raz. I będzie więcej, by pomóc ludziom znaleźć prawdę prawdziwą, czyli bezpartyjną.,

 48. „Jakiś niedźwiedź”??? Akurat w temacie „niedźwiedzi” jesteśmy zorientowani…No, może rzeczywiście nie wszyscy. W takim jednak przypadku trzeba rzec, że podobni osobnicy nie mają elementarnych kompetencji do rządzenia krajem średniej wielkości i bez możliwości prowadzenia efektywnej obrony, a położonym w sąsiedztwie Rosji

 49. @salto
  Nie, nie wskutek polityki pani kanclerz. Ona pamięta i rozumie, że z powodu historycznej i metafizycznej winy Niemiec hitlerowskich Niemcy demokratyczne muszą być wzorem przestrzegania wartości humanistycznych wynikających z tego, co najlepsze w kulturze zachodniej i chrześcijaństwie.

 50. prosze pamietac, ze Angela Merkel nie powiedziala ze wszyscy sa zeproszeni do Europy. Ona widzac co sie dzieje na dworcu w Budapeszcie pöwiedziala ze wszyscy tam koczujacy ludzie zostana przyjeci w Europie. A zostalo to zinterpretowane wiadomo jak…
  Ale wierutnym klmstwem jest, ze Angela zaprosila do Eoropy wszystkich, to chodzilo o rozlokowanie tych, ktorzy w Europie jut byli.
  Co by przydupasy Kaczynskiego (m.in. Blaszczak) nie twierdzili

css.php